Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 maja 2020 r.
12:08

"W obronie lip na Lipowej!" Protest przeciwko wycince drzew w centrum Lublina

696 36 A A

Z zieloną wstęgą stanęli wzdłuż jezdni uczestnicy dzisiejszego protestu w obronie drzew, które mają być usunięte w związku z przebudową ul. Lipowej w Lublinie. Projekt zakłada usunięcie 43 proc. drzew. Część demonstrantów przyszła z nadzieją, że Ratusz zmieni plany przebudowy, część już tej nadziei nie ma.

Aktualizacja artykułu: 31 maja 2020 r. 15:29
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Sami siebie wytnijcie” głosił napis na jednym z wielu transparentów, z którymi przyszli na Lipową uczestnicy demonstracji. Wznosili okrzyki „stop wycince” oraz „Chcemy drzew, nie asfaltu”. Akcja zaczęła się w południe, gdy protestujący stanęli wzdłuż jezdni trzymając rozwiniętą zieloną wstęgę.

– Stajemy z tą taśmą, ponieważ nie podoba nam się decyzja naszych włodarzy dotycząca ul. Lipowej. Wiele pięknych lip jest do likwidacji – mówi Maria Pudelska, jedna z uczestniczek protestu. – Mam pełną świadomość, że ta sprawa jest już rozstrzygnięta i ten protest niczego nie zmieni, bo decyzje już zapadły. Ale ja mam prawo je oceniać.

Decyzje są takie, że z ul. Lipowej ma zniknąć 30 drzew, z czego 19 ma być przesadzonych w inne miejsca, zaś 11 wyciętych. Takie zmiany przewiduje zatwierdzony przez miasto projekt przebudowy. Przesadzanie drzew, zapowiadane na zeszły tydzień, na razie nie doszło do skutku. Nie zaczęły się również wycinki.

– Dopóki te drzewa stoją, projekt można zmienić – przekonuje Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka, organizator demonstracji. – Gdybyśmy ogłosili tu marsz, rozlepili plakaty i zaprosili ludzi, byłyby ich grube setki – mówi Gorczyca. Według organizatorów we wczorajszej akcji brało udział 145 osób. – To chyba dość popularne wśród mieszkańców Lublina stanowisko, że drzewa są ważniejsze niż dodatkowe pasy jezdni, w śródmieściu zupełnie zbędne, które na dłuższą metę nie rozwiążą żadnych problemów.

Drzewa zdobiące Lipową mają być usuwane pod budowę dodatkowych pasów ruchu (tak jest w przypadku szpaleru drzew przed Plazą) i ze względu na planowane poszerzenie jezdni w miejscach, gdzie mają powstać wysepki na środku przejścia dla pieszych. Przeciwnicy wycinek przekonują, że poszerzanie jezdni jest zbędne.

Jako przykład bezsensownej ich zdaniem wycinki wskazują wysepkę planowaną na przejściu przez jezdnię przy skrzyżowaniu z ul. Skłodowskiej. Jej budowa będzie się wiązać ze ścięciem dorodnej lipy. – To przejście nie należy do niebezpiecznych, a i tak są tu światła i one pozostaną – zauważa Gorczyca – Zapewne chodzi o to, żeby łatwiej było sterować ruchem samochodów, a piesi będą sterczeć na rozpalonej wysepce aż zmieni im się światło.

Władze miasta stale zapewniają, że jeszcze będą próbować zmniejszyć skalę wycinek. – Będziemy robić wszystko, żeby na etapie wykonawczym ograniczyć usuwanie drzew – deklarował w czwartek Grzegorz Jędrek z biura prasowego Ratusza. Biuro nie podaje jednak nawet przybliżonej liczby drzew, które mogłyby ocaleć.

Działacze Towarzystwa dla Natury i Człowieka mają własne pomysły na zmiany w projekcie przebudowy mające skutkować ocaleniem ulicznej zieleni. Swoje propozycje przekazali już władzom miasta. – Nic nam nie wiadomo, żeby ktokolwiek się nad nimi pochylił – mówi Gorczyca. – Tymczasem planuje się siekierezadę, która nieodwracalnie odmieni ulicę. Jeżeli zniknie tu prawie połowa drzew, to Lipowa przestanie być lipową. 

(fot. Dominik Smaga)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gargamel2 / 31 maja 2020 r. o 13:00
+56
A większość z tych 60 000 wycięto najpewniej w przeciągu kilku tygodni działania Lex Szyszko, ustawy zezwalającej ciąć na swojej działce wszystko jak leci, bez żadnego nadzoru jakichkolwiek instytucji.
Avatar
qwertyqaz / 31 maja 2020 r. o 13:05
+52
Im bliżej wyborów tym więcej takich "spontanicznych" lewackich happeningów w wykonaniu tych co widzą wszędzie motylki, chomiki i drzewa a kompletnie ignorują ludzi. Aż dziwne, że Biedroń nie przyjechał.
Avatar
Janusz_Paliwas / 31 maja 2020 r. o 13:09
+50
A że depczą po terenach zielonych to im nie przeszkadza ?? Hipokryci.
Avatar
akerski / 31 maja 2020 r. o 15:52
+46
Taką ekologię to ja rozumiem. Przywieźć kopcącymi dieslami kilkaset metrów plastikowej siatki z OBI/Leroya, trochę transparentów z papieru do produkcji którego niezbędna jest wycinka drzewa, rozdeptać trawniki i w poczuciu dobrze spełnionej misji rozjechać się do domów.
Avatar
na_haju / 31 maja 2020 r. o 13:19
+46
Ciekawe ile trzeba drzew wyciąć żeby przygotować te wszystkie transparenty i ulotki które produkują przy okazji kolejnych rozpaczliwych prób wypromowania swoich nazwisk i pozyskania nowych wyborców? Panie Gorczyca może jakieś dane?
Avatar
stop_ekoterrorystom_ / 31 maja 2020 r. o 13:27
+40
Proszę nie szydzić z ekologów koncesjonowanych przez Dziennik Wschodni. Nie widzicie jak redaktor Smaga w pocie czoła, w niedzielę, biega jak oszalały po całej Lipowej, kręci filmy i robi zdjęcia, nie zważając zupełnie na jeżdżące wokół samochody i kiepską pogodę? To jest dopiero bohaterska postawa. Jak będzie trzeba to pojedzie za zaprzyjaźnioną grupką eko-furiatów nawet na koniec świata.
Avatar
dziennikarzsledczy / 31 maja 2020 r. o 14:19
+35
Cóż, prawda jest taka, że im wiecznie coś nie pasuje. Takie protestowanie dla samego protestowania. Najbardziej szkoda Rzeszowianki Madzi Długosz. Biega biedaczysko od happeningu do happeningu a korytko(lokalne lub centralne) które jest jej marzeniem jak poza zasięgiem było, tak dalej jest.
Avatar
stop_ekoterrorystom_ / 31 maja 2020 r. o 13:48
+31
Na forum DW nie ma większego trolla od ciebie, @kronikidewelorozwoju. Nie ośmieszaj się śmieszny człowieczku.
Avatar
Smeagol / 31 maja 2020 r. o 12:49
+30
NIEZŁA PAJACERKA ! EKOŚWIRUSY POWINNY DOSTAĆ MANDATY ZA ŁAŻENIE PO ULICY I STWARZANIE ZAGROŻENIA DLA KIEROWCÓW
Avatar
DWkomentator / 31 maja 2020 r. o 14:01
+28
Lubelska ANTIFA?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 1 czerwca 2020 r. o 12:22
+4
Gdzie jest przyjaciel natury i obrońca mierzei lubelak ojroposeł Janek LEWANDOWSKI - kolega partyjny develocwaniaków? Czemu nie broni rodzimych drzew, tak jak "broni" mierzeję ;)
Avatar
Zbychu / 31 maja 2020 r. o 21:51
+3
Lewicowa bojówka Pietrasiewicza tylko czeka na pretekst do kolejnej awanturki.
Avatar
folkatka / 31 maja 2020 r. o 21:45
-4
Skoro ulica Lipowa już nie będzie  miała nic wspólnego z lipami to należało by zmienić nazwę. Np. ul Przekrętu 700-lecia była by odpowiedniejsza.
 Dawniej ta ulica nosiła nazwę Cmentarnej. Obecnie znowu będzie pasować. 
Avatar
folkatka / 31 maja 2020 r. o 21:22
-21
Z Lubelskim Ruchem Miejskim jest taki problem, że jak nie budujesz ścieżek i nie tworzysz buspasów, to oni ich żądają, tupiąc przy tym nóżkami ze złości. Ale gdy już budujesz, to następuje nagła zmiana frontu i już im te rzeczy nie są do życia niezbędne. Ich dewiza to być w ciągłej permanentnej kontrze do tego co zaproponuje ratusz. Tak wiem to smutne, ale niestety prawdziwe.
 Smutniejsze jest to, ze zamiast rzeczowej dyskusji, odbywa się zmasowany atak trolli, wymierzony w ludzi, którym zalezy na mieście i jego przyszłości. Przerabialiśmy to rok temu przy okazji Górek. 
 Smutniejsze jest to, ze zamiast rzeczowej dyskusji, odbywa się zmasowany atak trolli, wymierzony w ludzi, którym zalezy na mieście i jego przyszłości. Przerabialiśmy to rok temu przy okazji Górek.  rozwiń
Avatar
stop_ekoterrorystom_ / 31 maja 2020 r. o 20:24
+24
Z Lubelskim Ruchem Miejskim jest taki problem, że jak nie budujesz ścieżek i nie tworzysz buspasów, to oni ich żądają, tupiąc przy tym nóżkami ze złości. Ale gdy już budujesz, to następuje nagła zmiana frontu i już im te rzeczy nie są do życia niezbędne. Ich dewiza to być w ciągłej permanentnej kontrze do tego co zaproponuje ratusz. Tak wiem to smutne, ale niestety prawdziwe.
Avatar
folkatka / 31 maja 2020 r. o 19:21
-15
Folkatka nie rób sobie jaj. Z kim tu konsultować i uzgadniać? Z Lubelskim Ruchem Miejskim, który na okrągło krzyczy "Albo robicie po naszemu, albo wychodzimy na ulicę"? Przecież oni wiecznie żądają tego samego, czytaj: pół każdej jezdni przeznaczamy pod buspas, a drugie pół pod pasy dla rowerów. A co dla kierowców? A dla kierowców prezent polegający na tym, że codziennie do pracy w śródmieściu będą jechać z LSM 3h.
 Akurat pomysł zrobienia buspasów był przez to gremium mocno krytykowany, tak samo jest ze ściezkami rowerowymi.  Przynajmniej w odnniesieniu do Raclawickich. Po za tym na Lipowej nie chodzi o buspasy ani o sciezki, tylko o inne absurdalne rozwiązania, które zostały tam przewidziane. 
 Akurat pomysł zrobienia buspasów był przez to gremium mocno krytykowany, tak samo jest ze ściezkami rowerowymi.  Przynajmniej w odnniesieniu do Raclawickich. Po za tym na Lipowej nie chodzi o buspasy ani o sciezki, tylko o inne absurdalne rozwiązania, które zostały tam przewidziane.  rozwiń
Avatar
LAS / 31 maja 2020 r. o 19:03
-18
A większość z tych 60 000 wycięto najpewniej w przeciągu kilku tygodni działania Lex Szyszko, ustawy zezwalającej ciąć na swojej działce wszystko jak leci, bez żadnego nadzoru jakichkolwiek instytucji.
Pewnie cię rozczaruję, ale większe w ilości wnioski osób fizycznych dotyczyły zdecydowanie mniejszej liczby drzew niż tych, które wycięto w związku z różnymi planowanymi inwestycjami. Daleko nie szukając — wystarczy sprawdzić, ile wycięto drzew bez pozwolenia, bo związanych z projektami nieposiadającymi pozwoleń na budowę, co miało miejsce   na ten przykład w Górkach Czechowskich.
Andrzejku ale przestań ciągle mówić w naszym imieniu, ok? Nie jesteśmy twoją własnością i musisz się z tym w końcu pogodzić :-)
Jakżeś taki dowcipny to zrób sobie nick Krzysztof_Żuk albo jakiś Bartosz_Margul — to będzie zdecydowanie bardziej oryginalne, bo po raz pierwszy w historii tego forum zobaczylibyśmy wpisy sygnowane ich nazwiskami.
Jakżeś taki dowcipny to zrób sobie nick Krzysztof_Żuk albo jakiś Bartosz_Margul — to będzie zdecydowanie bardziej oryginalne, bo po raz pierwszy w historii tego forum zobaczylibyśmy wpisy sygnowane ich nazwiskami. rozwiń
Avatar
stop_ekoterrorystom_ / 31 maja 2020 r. o 18:37
+21
Folkatka nie rób sobie jaj. Z kim tu konsultować i uzgadniać? Z Lubelskim Ruchem Miejskim, który na okrągło krzyczy "Albo robicie po naszemu, albo wychodzimy na ulicę"? Przecież oni wiecznie żądają tego samego, czytaj: pół każdej jezdni przeznaczamy pod buspas, a drugie pół pod pasy dla rowerów. A co dla kierowców? A dla kierowców prezent polegający na tym, że codziennie do pracy w śródmieściu będą jechać z LSM 3h.
Avatar
K.D / 31 maja 2020 r. o 18:30
+14
Chyba tylko w Lublinie zwykły remont dróg dostarcza tyle "emocji" a wszystko za sprawą Dziennika Wschodniego i grupki samozwańczych ekologów. Postulaty tych ludzi najczęściej są totalnie irracjonalne wiec może lepiej skupić się na rozwiązywaniu problemów a nie tworzeniu ich tam gdzie ich tak naprawdę nie ma.
Avatar
folkatka / 31 maja 2020 r. o 18:28
-12
Nie wycinajta lipów. Ja jak jeszcze w Bychawie mieszkał to lisciów z lipów używał w bardaszce. To je czysto ekologia.
 proponuje, zebys sie dokształcił w temacie gwary Lubelszczyzny, bo na razie podróbka  żenująco ci wychodzi. 
Zobacz wszystkie komentarze 36

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rosyjska rakieta wystrzeliła w ostatnim momencie. Motor Lublin pokonał Stal Gorzów

Rosyjska rakieta wystrzeliła w ostatnim momencie. Motor Lublin pokonał Stal Gorzów

Jedno o niedzielnym spotkaniu Motoru Lublin z Moje Bermudy Stalą Gorzów trzeba powiedzieć – nie tylko Słońce rozgrzewało kibiców na trybunach, ale także emocje, które z nich kipiały. Gospodarze wygrali 46:43, ale musieli sobie na to solidnie zapracować. Głównym bohaterem tego dramatu w 15 aktach został Grigorij Łaguta

Matka z Lublina mówi dlaczego jedzie na protest przeciwko działaniom ministra Czarnka

Matka z Lublina mówi dlaczego jedzie na protest przeciwko działaniom ministra Czarnka

Rozmowa z mieszkanką Lublina, mamą trójki dzieci w wieku szkolnym, która jedzie w poniedziałek do Warszawy żeby wziąć udział w manifestacji „Czarnek idź precz!”.

UMCS szczepi studentów. Duże zakłady pracy już rezygnują

UMCS szczepi studentów. Duże zakłady pracy już rezygnują

W weekend uruchomiono tzw. zakładowy punkt szczepień przeciwko COVID-19 w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Skorzystali z niego nie tylko pracownicy – których większość zaszczepiła się już wcześniej w ramach szczepień nauczycieli akademickich – ale głównie studenci.

ŁKS Łódź – Górnik Łęczna 0:1 [na żywo]. Zielono-czarni walczą o PKO BP Ekstraklasę

ŁKS Łódź – Górnik Łęczna 0:1 [na żywo]. Zielono-czarni walczą o PKO BP Ekstraklasę

Przed Górnikiem Łęczna najważniejszy mecz ostatnich lat. W niedzielny wieczór o godzinie 20.40 zielono-czarni w finale baraży o PKO BP Ekstraklasę zagrają na wyjeździe z ŁKS Łódź. Czy uda im się spełnić marzenia i awansować do piłkarskiej elity?

Bon turystyczny z rekordem popularności. Skąd pobrać?

Bon turystyczny z rekordem popularności. Skąd pobrać?

Skąd pobrać bon turystyczny? Bon turystyczny to 500 zł, który rodzice mogą przeznaczyć na wypoczynek swojego dziecka w dowolnie wybranym miejscu Polski. Zainteresowanie skorzystaniem z niego rośnie z każdym tygodniem. Podpowiadamy, gdzie go znaleźć i jak z niego korzystać.

Nastolatek zaczął topić się w Zalewie Zemborzyckim. Tylko oni zobaczyli, że potrzebuje pomocy

Nastolatek zaczął topić się w Zalewie Zemborzyckim. Tylko oni zobaczyli, że potrzebuje pomocy

W niedzielę po południu nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie policjanci z posterunku wodnego uratowali 18-latka, który zaczął się topić.

III liga: Podlasie i Orlęta Spomlek uratowane, spadek Lewartu Lubartów

III liga: Podlasie i Orlęta Spomlek uratowane, spadek Lewartu Lubartów

Wielkie emocje w ostatniej kolejce grupy czwartej! Długo wydawało się, że Orlęta Spomlek i Lewart zapewnią sobie utrzymanie, a spadnie Podlasie. Tymczasem białczanie walczyli do końca i wyciągnęli wynik meczu z Sokołem Sieniawa z 2:3 na 4:3. A skoro ekipa z Lubartowa uległa u siebie Wisłoce Dębica 0:2, to właśnie beniaminek musiał pogodzić się ze spadkiem

Wypadek w Kocku. Aż sześć osób rannych

Wypadek w Kocku. Aż sześć osób rannych

Do wypadku doszło około godziny 18 w Kocku, na skrzyżowaniu ulic: gen. Kleberga, Łukowskiej i Warszawskiej.

Tragedia na pojezierzu łęczyńsko-włodawskim. Wyłowiono ciało mężczyzny

Tragedia na pojezierzu łęczyńsko-włodawskim. Wyłowiono ciało mężczyzny

Ciało mężczyzny wyłowiono w niedzielę z jeziora Bialskiego w Białce (pow. parczewski).

Motor Lublin - Moje Bermudy Stal Gorzów. Gospodarze górą 46:43 [zapis relacji na żywo]

Motor Lublin - Moje Bermudy Stal Gorzów. Gospodarze górą 46:43 [zapis relacji na żywo]

Za pierwszym razem nie udało się rozegrać tego spotkania, ale teraz pogoda nie spłata już takiego figla. Kibice gromadzą się już na stadionie przy Al. Zygmuntowskich, aby na żywo obserwować dzisiejszą konfrontację Motoru Lublin z Moje Bermudy Stalą Gorzów (godz. 19.15) w PGE Ekstralidze. Transmisję można oglądać na antenie nSport+. Zachęcamy także do śledzenia naszej relacji na żywo

Uchodźcy to nasi sąsiedzi. Tak mieszkańcy Lublina i Wilna wspierają Białorusinów
Wideo
galeria
film

Uchodźcy to nasi sąsiedzi. Tak mieszkańcy Lublina i Wilna wspierają Białorusinów

Żywie Biełaruś! – wykrzykuje kobieta na zakończenie słynnych „Murów”, tym razem śpiewanych po białorusku równocześnie przez mieszkańców Lublina i Wilna. Niedzielną akcję solidarnościowa z walczącymi o niepodległość Białorusinami, zorganizowało lubelskie stowarzyszenie Homo Faber z okazji Światowego Dnia Uchodźcy.

Igros Krasnobród – Błękitni Obsza 5:2. Potrzebują już tylko punktu

Igros Krasnobród – Błękitni Obsza 5:2. Potrzebują już tylko punktu

KEEZA ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Igros Krasnobród pokonał u siebie Błękitnych Obsza i na kolejkę przed końcem sezonu jest liderem tabeli. Tym samym zespół trenera Marcina Nowosada w ostatniej serii gier potrzebuje jednego „oczka” by móc cieszyć się z awansu

"Przesympatyczny człowiek, bardzo zdolny aktor, niesamowita historia". Trwa zbiórka na film „Drgania świetlików”
Magazyn

"Przesympatyczny człowiek, bardzo zdolny aktor, niesamowita historia". Trwa zbiórka na film „Drgania świetlików”

Trwa zbiórka pieniędzy na ukończenie filmu „Drgania świetlików” o wybitnym aktorze Andrzeju Golejewskim. – Jestem szczęśliwa, że mój film uruchomił innych aktorów, którzy mnie wspierają, mówią o projekcie, zrzutce na jego dokończenie. Bardzo ważne jest to, że mówią o aktorstwie Andrzeja Golejewskiego – Rozmowa z Hanką Brulińską, reżyserem dokumentalnego filmu o aktorze Andrzeju Golejewskim.

Lubelskie: Chronione ptaki polubiły cementownię

Lubelskie: Chronione ptaki polubiły cementownię

W chełmskiej cementowni od lat bytują pustułki. Firma wspomaga chronione sokoły, montując budki lęgowe. Szacuje się, że przez 10 lat tego programu budki lęgowe opuściło aż 200 młodych ptaków.

Gdy BMW zderza się z ciągnikiem...

Gdy BMW zderza się z ciągnikiem...

Do groźnej kolizji doszło wczoraj w Siemieniu. BMW zderzyło się z ciągnikiem. Samochód dachował i wylądował w polu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.