Tylko do środy mogą rejestrować się kandydaci na studia na Uniwersytecie Medycznym. Pozostałe szkoły wyższe z Lublina rekrutację zakończą na początku lipca
Chęć studiowania na uczelni medycznej do tej pory wyraziło ponad siedem tysięcy maturzystów. – To trochę mniej, niż w tym samym czasie przed rokiem, bo mamy do czynienia z największym niżem demograficznym. Ale zostały jeszcze dwa dni, a codziennie księgujemy po kilkaset opłat – mówi Karolina Janczarek z Działu Jakości Kształcenia Uniwersytetu Medycznego.
Największym zainteresowaniem – podobnie jak w ostatnich latach – cieszą się: medycyna, stomatologia, farmacja, dietetyka czy fizjoterapia. Na dwóch kierunkach nabór został już zakończony. O przyjęcie na techniki dentystyczne stara się 113 osób, a uniwersytet przygotował 30 indeksów. Na ratownictwie medycznym na 50 miejsc przypada 75 kandydatów. W obu przypadkach o przyjęciu na studia zadecydują nie tylko wyniki ze świadectw maturalnych, ale też dodatkowe egzaminy.
Jeszcze przez ponad tydzień, do 5 lipca, na potencjalnych nowych studentów czeka Politechnika Lubelska. Uczelnia przygotowała 1775 miejsc na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia.
– Dotychczas zarejestrowało się ponad 2,5 tysiąca osób – informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy PL. Najpopularniejsze kierunki to: architektura (3,2 osoby na miejsce), finanse i rachunkowość (2,4), informatyka (2) i mechatronika oraz marketing i komunikacja rynkowa (po 1,8).
Dzień później internetową rejestrację zakończy Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Uczelnia na razie nie ujawnia informacji na temat liczby kandydatów i najbardziej obleganych kierunków.
– Aktualnie dostrzegamy zainteresowanie naszą ofertą kształcenia wśród kandydatów na studia. Liczba rejestrów w systemie jest porównywalna do ubiegłorocznej. Największego zainteresowania natomiast, tzw. boomu rekrutacyjnego, spodziewamy się po 3 lipca, kiedy tegoroczni maturzyści otrzymają wyniki egzaminu – mówi Aneta Adamska, rzecznik pasowy UMCS.
W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rejestracja trwa do 9 lipca. – Jak dotąd najpopularniejsze są psychologia, prawo i filologia angielska. Te kierunki od lat są w czołówce zainteresowań kandydatów – mówi Katarzyna Bojko z biura prasowego KUL. I dodaje: – Tym osobom, które jeszcze nie zdecydowały się na wybór konkretnego kierunku studiów, nasze Biuro Karier proponuje bezpłatne konsultacje z doradcą zawodowym, który pomoże w zdefiniowaniu mocnych stron kandydata i wskaże odpowiednie kierunki studiów.
Jako ostatni, 10 lipca, swoją rekrutację zakończy Uniwersytet Przyrodniczy. Tu na maturzystów czeka ponad 1800 miejsc na 35 kierunkach. – Dużym zainteresowaniem cieszą się nowe propozycje. To biokosmetologia, która jest pierwszym takim kierunkiem w Polsce, medycyna roślin, aktywność fizyczna i agroturystyka kwalifikowana oraz Global Manager in Agrobusiness, czyli bezpłatne studia anglojęzyczne dla kandydatów z Polski – informuje Iwona Pachcińska, rzecznik prasowy UP.