Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 grudnia 2018 r.
6:39

94-latek czekał 8 godzin na SOR. "Jesteśmy zawstydzeni i zażenowani tą sytuacją"

130 62 A A
Od poniedziałku technicy elektroradiologii „wykonują swoje obowiązki bardziej skrupulatnie”. To efekt wstrzymania wypłat premii uznaniowych przez dyrekcję od 1 stycznia przyszłego roku
Od poniedziałku technicy elektroradiologii „wykonują swoje obowiązki bardziej skrupulatnie”. To efekt wstrzymania wypłat premii uznaniowych przez dyrekcję od 1 stycznia przyszłego roku (fot. Maciej Kaczanowski)

94-letni kombatant czekał blisko osiem godzin na szpitalnym oddziale ratunkowym SPSK4 w Lublinie na tomograf komputerowy, po tym jak karetka zabrała go ze świątecznego spotkania w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. – To niedopuszczalne, wyjaśniamy dlaczego tak się stało – komentuje szpital

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mężczyzna w stopniu kapitana, zasłużony kombatant, był w środę jednym z uczestników spotkania opłatkowego w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. W trakcie uroczystości doszło do wypadku. 94-latek potknął się i przewrócił. – Została wezwana karetka, która zabrała go do szpitala – mówi Marek Wieczerzak, rzecznik wojewody lubelskiego.

Mężczyzna prosto z uroczystości, w mundurze z odznaczeniami, trafił na szpitalny oddział ratunkowy SPSK4 w Lublinie. – Po wstępnych badaniach zostało wykluczone bezpośrednie zagrożenie życia. Lekarz zlecił natomiast badanie tomografem komputerowym. Zlecenie było o godzinie 12.38, ale badanie zostało wykonane dopiero o godzinie 20 – przyznaje Marta Podgórska, rzeczniczka SPSK4 w Lublinie. Dlaczego tak długo trzeba było czekać na badanie?

– Jesteśmy zawstydzeni i zażenowani tą sytuacją. Nic nie usprawiedliwia opieszałości na szpitalnym oddziale ratunkowym – podkreśla Podgórska. – Będziemy prowadzić postępowanie wewnętrzne i sprawdzimy, jak wyglądała wtedy organizacja pracy na SOR, zwłaszcza w odniesieniu do techników, którzy odpowiadają za wykonywanie badań tomografem.

Przypomnijmy, że od poniedziałku technicy elektroradiologii „wykonują swoje obowiązki bardziej skrupulatnie”. To efekt wstrzymania wypłat premii uznaniowych przez dyrekcję od 1 stycznia przyszłego roku. Technicy, którzy są w sporze zbiorowym z dyrekcją szpitala, czują się pokrzywdzeni, bo dotychczas nie dostali podwyżek (jak np. pielęgniarki), a teraz stracą jeszcze premie.

W związku z tym pacjenci muszą się liczyć z dłuższymi niż dotychczas kolejkami na badania lub wręcz z tym, że nie zostaną przyjęci. – Dopóki nie będzie rozstrzygnięcia postępowania, nie chcemy nikogo oskarżać. Nie mniej jednak żaden pacjent nie powinien tak długo czekać na badanie tomografem. To niedopuszczalne – mówi Podgórska.

To jeden z pierwszych przypadków w SPSK4, który jest prawdopodobnie wynikiem akcji techników elektroradiologii. Szpital informuje, że wcześniej nie miał podobnych skarg od pacjentów. Wczoraj nie udało nam się skontaktować ze związkiem zawodowym reprezentującym techników elektroradiologii w SPSK4.                                  

Komentarze 62

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Doctor / 21 grudnia 2018 o 07:20
+84
I tak szybko go zbadali, tytuł powinien brzmieć: Weteran zdiagnozowany już po 8 godzinach. Brawo szpital!
Avatar
Gość / 21 grudnia 2018 o 06:56
+84
Zanim technicy elektroradiologii zaczęli „wykonywać swoje obowiązki bardziej skrupulatnie”, to kobieta z ostrą niewydolnością oddechową i zapaleniem płuc czekała 12 godzin na diagnozę. Może gdyby miała ponad 90 lat, była kombatantką i uczestniczyła w spotkaniu opłatkowym u wojewody, to ktoś też by się jej sprawą zainteresował.
Avatar
ogryzek / 21 grudnia 2018 o 08:37
+66
Jakieś 3 tygodnie temu byłem z ojcem na SOR-ze w PSK 4 - u nas to zajęło ok 5 godz i zakończyło się około 23. Ale na korytarzu był 88-latek, który był od godziny 9 rano. Około 22 stwierdził, że wypisuje się na własne żądanie. Ponoć późnym wieczorem nie chcieli go puścić, bo miał wysokie ciśnienie - staruszek stwierdził, że ma takie ciśnienie bo przez całe swoje życie nikt go tak nie potraktował i każdy zdrowy człowiek miały pewnie takie same odczucia i reakcję organizmu. Powiedział, że woli umrzeć w domu niż w oczekiwaniu na pomoc ze strony "lekarzy". Jak widzę, to chyba na tym oddziale taka patologia to standard.
Jakieś 3 tygodnie temu byłem z ojcem na SOR-ze w PSK 4 - u nas to zajęło ok 5 godz i zakończyło się około 23. Ale na korytarzu był 88-latek, który był od godziny 9 rano. Około 22 stwierdził, że wypisuje się na własne żądanie. Ponoć późnym wieczorem nie chcieli go puścić, bo miał wysokie ciśnienie - staruszek stwierdził, że ma takie ciśnienie bo przez całe swoje życie nikt go tak nie potraktował i każdy zdrowy człowiek miały pewnie takie same odczucia i reakcję organizmu. Powiedział, że woli umrzeć w domu niż w oczekiwaniu na pomoc ze stron... rozwiń
Avatar
Ivo / 21 grudnia 2018 o 07:14
+51
Rozumiem, że inni, nie będący weteranami, mogą czekać 8 czy 10 godzin, bo nikt się nie upomni o nich. A na sorze najpierw zajmuje się pacjentami, których stan zagraża ich życiu. Taka specyfika tego oddziału.
Avatar
bzdury / 21 grudnia 2018 o 07:02
+51
na tym SOR 10 godzin to jest normalna sprawa wiec te 8 godzin tego Pana to jest nic, pozatym od kiedy o diagnostyce decyduje ilość medali?
Avatar
max / 21 grudnia 2018 o 07:37
+46
stan zagrożenia życia został wykluczony więc o co chodzi??? 7 godzin to i tak swietny wynik
Avatar
rzecznik / 21 grudnia 2018 o 07:15
+41
A Pani Podgórskiej ajk zwykle cos sie pomylill, od kiedy to technik decyduje kogo badac a kto moze czekac? przeciez o tym decyduj lekarz
Avatar
Wkurzona / 21 grudnia 2018 o 08:51
+33
"Jesteśmy zawstydzeni i zażenowani tą sytuacją. Nic nie usprawiedliwia opieszałości na szpitalnym oddziale ratunkowym." Dopiero teraz? Od wielu lat to trwa. Organizacja pracy na SOR jest do bani. Może warto zastanowić się jak ja usprawnić, a nie pisać później takie dyrdymaly. Dlaczego pacjent ma czekać na lekarza i później ma mieć badania, skoro podstawowe badania można zrobić po przybyciu na SOR. A tak czeka się aż jaśnie pan/pani raczy zejsc z oddziału. I to jeszcze wielce obrażony/a. Nie wspomnę już o kulturze lekarzy/pracowników zatrudnionych w PSK4 - a raczej jej braku. Zwłaszcza przy zapisach na zabiegi planowe.
"Jesteśmy zawstydzeni i zażenowani tą sytuacją. Nic nie usprawiedliwia opieszałości na szpitalnym oddziale ratunkowym." Dopiero teraz? Od wielu lat to trwa. Organizacja pracy na SOR jest do bani. Może warto zastanowić się jak ja usprawnić, a nie pisać później takie dyrdymaly. Dlaczego pacjent ma czekać na lekarza i później ma mieć badania, skoro podstawowe badania można zrobić po przybyciu na SOR. A tak czeka się aż jaśnie pan/pani raczy zejsc z oddziału. I to jeszcze wielce obrażony/a. Nie wspomnę już o kulturze l... rozwiń
Avatar
Rat / 21 grudnia 2018 o 07:39
+30
Jakie kierownictwo SOR-u taki SOR
Avatar
Pielęgniarka / 21 grudnia 2018 o 08:01
+25
Pracownik szpitala też tyle czeka. Ludzie chorzy czekają na badania po kilka godzin a nawet dni i to takim co mają po 1 - 60 lat i na nich nikt nie zwraca uwagi
Avatar
Gość / 29 grudnia 2018 o 15:43
+1
no,ale nie czekał 94 lata,zobaczyłby w parczewskim przybytku kulawego węża ile sie przyjmuje ,8 h, to express jakiś normalnie
Avatar
Gość / 23 grudnia 2018 o 16:58
+1
Przecież to nie odosobniony przypadek , niech nie udają zaskoczenia . Ja z umierającą teściową siedziałem tam od godz 21:oo do godziny 13:30 dnia następnego . Poza tym że ją położyli na niewygodnym zydlu to nikt do niej nie podszedł. Dyżur pełniła jakaś wiekowa lekarka która nie kojarzyła podopiecznych a co dopiero ich dolegliwości ma-ka-bra. Od tyłu policjanci podwozili pokiereszowanych pijaczków a reszta ? Wydawało mi się, że przypadkiem było kogo przyjęli na oddział a kogo nie. Nie daj Panie Boże żeby tam trafić bo było to nie mniej traumatyczne przeżycie jak to dla konia, który trafił na transport do italiańskiej rzeźni.
Przecież to nie odosobniony przypadek , niech nie udają zaskoczenia . Ja z umierającą teściową siedziałem tam od godz 21:oo do godziny 13:30 dnia następnego . Poza tym że ją położyli na niewygodnym zydlu to nikt do niej nie podszedł. Dyżur pełniła jakaś wiekowa lekarka która nie kojarzyła podopiecznych a co dopiero ich dolegliwości ma-ka-bra. Od tyłu policjanci podwozili pokiereszowanych pijaczków a reszta ? Wydawało mi się, że przypadkiem było kogo przyjęli na oddział a kogo nie. Nie daj Panie Boże żeby tam trafić bo było to nie mniej tra... rozwiń
Avatar
Olo / 23 grudnia 2018 o 09:44
+1
Rzeczywiście dna moczanowa to choroba zagrażająca życiu
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 o 08:06
0
pitu pitu... kazdy z personelu na sor wiedzial, ze on tam lezy i mieli to w d* jak zawsze... ale jak sie afera zrobila to nagle wstyd
Avatar
Maria / 22 grudnia 2018 o 05:53
+1
A gdzie jest szpital wojskowy, tylko dla wojskowych? 
Avatar
pacjentka / 22 grudnia 2018 o 00:10
+1
A ja opiszę wam swoją sytuację gdy przytrafił mi pobyt w tymże sorze w związku z wypadkiem komunikacyjym. Też miałam mieć wykonaną tomografię i nawet szybko ratownik zabrał mnie na to badanie, ale przed pracownią tomografii jakiś nabzdyczony doktorzyna, prawdopodobnie radiolog, wydarł się na ratownika że on teraz badań z soru nie będzie robił i żeby mu pracy nie organizować bo on wie co ma robić a pacjenci niech czekają, bo on wielce welmożny pan i władca tomografii ma muchy w nosie i takie widzimisie. Niestety musieliśmy wrócić na sor, ratownik mnie przepraszał za zaistniałą sytuację, ale to nie była jego wina i ja to rozumiem. I wcale nie dziwi mnie fakt że tam ludzie tyle czekają na badania, sama tego doświadczyłam bo ct miałam wykonane po 6 godzinach czekania.  Ja mam szacunek do ludzi, którzy  tam pracują, bo wykonaują bardzo odpowiedzialną pracę i piszę o tym bo widziałam co tam się dzieje, w końcu czekałam na tomografię też trochę i mogłam obserwować.  Może dyrekcja powinna przyjrzeć sie takiej sytuacji bo co mają zrobić ci na  sorze jeśli inni w szpitalu utrudniają im pracę. Pozdrawiam
A ja opiszę wam swoją sytuację gdy przytrafił mi pobyt w tymże sorze w związku z wypadkiem komunikacyjym. Też miałam mieć wykonaną tomografię i nawet szybko ratownik zabrał mnie na to badanie, ale przed pracownią tomografii jakiś nabzdyczony doktorzyna, prawdopodobnie radiolog, wydarł się na ratownika że on teraz badań z soru nie będzie robił i żeby mu pracy nie organizować bo on wie co ma robić a pacjenci niech czekają, bo on wielce welmożny pan i władca tomografii ma muchy w nosie i takie widzimisie. Niestety musieliśmy wrócić na sor, rato... rozwiń
Avatar
lublinianin / 21 grudnia 2018 o 23:49
+2
Zero etyki zawodowej dla mamony, człowieka prędzej zignorują niż udzielą pomocy wg tego.... Srebrniki Judasza ponad wszystko niech człowiek się wykrwawi na śmierć bo Judasze zarabiają wg nich za mało... Za takie coś odbierać prawo do wykonywania zawodu i więzienie... co za znieczulica...
Avatar
aqwer / 21 grudnia 2018 o 22:19
+1
Świetny szpital i świetni ludzie. Gdy przeczytałem jednak o tomografii przypomniała mi się sytuacja z moją żoną, pacjentką szpitala, tuż przed operacją. Pan z tomografii, był wręcz wściekły, że ktoś mu przeszkadza, próbował dzielić i rządzić w tym miejscu mając, gdzieś zalecenia lekarzy. Gdy żona (po konkretnych interwencjach) miała wykonywany konieczny przed operacją tomograf, pan przyjmował kumpla, umawiając się, że żona kumpla będzie miała wszystko załatwione (tak jak ustalili w domu) , chociaż pojawiła się jakaś pacjentka i chwilkę to się opóźni. Pani żona kumpla, już po badaniach, chwilę później była przyjmowana na oddział ... Rzecz się działa wieczorem ... Nie dam złego słowa powiedzieć na ten szpital, ale facet z tomografii robi co chce. Nie dzi
Świetny szpital i świetni ludzie. Gdy przeczytałem jednak o tomografii przypomniała mi się sytuacja z moją żoną, pacjentką szpitala, tuż przed operacją. Pan z tomografii, był wręcz wściekły, że ktoś mu przeszkadza, próbował dzielić i rządzić w tym miejscu mając, gdzieś zalecenia lekarzy. Gdy żona (po konkretnych interwencjach) miała wykonywany konieczny przed operacją tomograf, pan przyjmował kumpla, umawiając się, że żona kumpla będzie miała wszystko załatwione (tak jak ustalili w domu) , chociaż pojawiła się jakaś pacjentka i chwilkę to si... rozwiń
Avatar
Ja / 21 grudnia 2018 o 21:18
+3
s****syny. czy naprawdę nikt nie jest w stanie zrobić z tym porządku ? Wojewoda ? NFZ ? Rektor ?
 Rektor to faja uczelbo mają odebrać akredytację szpitale są w opłakanym stanie. Czego ty wymagasz.
Avatar
gosc / 21 grudnia 2018 o 20:24
+2
Ja tez jestem zazenowany wypowiedzia pani rzecznik - nie dowiedzialem sie, czy przynajmniej zadbano o starszego pana i pozwolono  mu sie polozyc na lózku. Domyslam sie, ze niestety nie, a zatem standardy tej placówki sa zerowe!
Zobacz wszystkie komentarze 62

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

WpółDrogi Festival. Teatr i muzyka w Kazimierzu Dolnym [program]
27 kwietnia 2019, 19:00

WpółDrogi Festival. Teatr i muzyka w Kazimierzu Dolnym [program] 0 0

Już po raz trzeci w Kazimierzu Dolnym zorganizowany zostanie WpółDrogi Festival, czyli wyjątkowa inicjatywa kulturalna łącząca różne gatunki i stylistyki artystyczne. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 27 kwietnia - 4 maja w Dawnej Synagodze (ul. Lubelska 4). Wśród gwiazd imprezy m.in. Jan Kondrak, Izabela Szafrańska i Marcin Król.

Pech motocyklisty. Przewrócił się na obwodnicy Lublina
Alarm 24
galeria

Pech motocyklisty. Przewrócił się na obwodnicy Lublina 0 1

Do zdarzenia doszło w piątek około godz. 17 na obwodnicy Lublina.

Kobiety Sukcesu 2019: W Indiach pomagała chorym na trąd, już myśli o ponownym wyjeździe [wideo]
galeria
film

Kobiety Sukcesu 2019: W Indiach pomagała chorym na trąd, już myśli o ponownym wyjeździe [wideo] 0 1

Wśród kobiet nagrodzonych podczas tegorocznej edycji konkursu Kobieta Sukcesu 2019 znalazła się m.in. Edyta Masternak. Tak zdecydowała Kapituła Konkursu powołana przez redaktora naczelnego Dziennika Wschodniego, Krzysztofa Wiejaka.

Wypadek na ul. Koncertowej w Lublinie. Kierowca daewoo wymusił pierwszeństwo na motocykliście
galeria

Wypadek na ul. Koncertowej w Lublinie. Kierowca daewoo wymusił pierwszeństwo na motocykliście 0 3

Do wypadku doszło w piątek na ul. Koncertowej w Lublinie.

Gdzie zrobisz najtańsze zakupy w Lublinie? Koszyk cenowy [ranking 2019]

Gdzie zrobisz najtańsze zakupy w Lublinie? Koszyk cenowy [ranking 2019] 0 1

Auchan jest najtańszym sklepem w Lublinie – wynika z raportu „Koszyk cenowy” przygotowanego przez PortalSpożywczy.pl i portal DlaHandlu.pl.

Przepisy wielkanocne: Jajka, żurek, karczek i szynka

Przepisy wielkanocne: Jajka, żurek, karczek i szynka 0 1

Wielkanocny stół. Dla jednych to smak jajka na twardo z chrzanem, który wierci w nosie. Dla drugich piekący smak rzeżuchy, która rozrasta się w koszyczku do święcenia. Dla jeszcze innych żurek i dobra, wiejska kiełbasa. Oto kilka przepisów na ostatnią chwilę z życzeniami zdrowych, spokojnych Świąt.

Co włożyć do koszyczka wielkanocnego? Święconka - symbolika pokarmów
galeria

Co włożyć do koszyczka wielkanocnego? Święconka - symbolika pokarmów 0 0

Zwyczaj święcenia pokarmów przywędrował do Polski około XII wieku. Najpierw pokarmy święcono w domach. Potem pokarmy święcono na powietrzu, pod krzyżami lub na placach. W końcu XVIII wieku święcenie przeniosło się do kościołów. świątyń i tak jest do dziś.

Przepisy na wielkanocny obiad: Zrazy, boczek, szynka i królik

Przepisy na wielkanocny obiad: Zrazy, boczek, szynka i królik 0 0

Przepisy polecają Marek Panek, szef kuchni w Hades Szeroka w Lublinie oraz Agnieszka Filiks, szefową kuchni i właścicielką Willi Filiks w Nałęczowie.

Poszukiwany listem gończym wrócił do Lublina. Świąt nie spędzi z rodziną

Poszukiwany listem gończym wrócił do Lublina. Świąt nie spędzi z rodziną 0 3

Poszukiwany listem gończym od 2017 roku mężczyzna, próbował uniknąć zatrzymania przez organy ścigania ukrywając się poza granicami kraju.

Lubelskie: Strażacy przyjechali gasić pożar lasu. Znaleźli ciągnik, a obok ciało mężczyzny
galeria

Lubelskie: Strażacy przyjechali gasić pożar lasu. Znaleźli ciągnik, a obok ciało mężczyzny 0 3

Do tragedii doszło w piątek w lesie w miejscowości Rowiny (powiat bialski).

Władze Białej Podlaskiej zacieśniają współpracę z Białorusią

Władze Białej Podlaskiej zacieśniają współpracę z Białorusią 0 3

Ostatnio prezydenci miasta wzięli udział w IV Międzynarodowym Forum-Wystawie Kontakty Biznesowe „Brześć 2019”.

Przepisy wielkanocne: Co na śniadanie, co na obiad? Inspiracje szefowej kuchni
Magazyn

Przepisy wielkanocne: Co na śniadanie, co na obiad? Inspiracje szefowej kuchni 0 1

Rozmowa z Agnieszką Filiks, szefową kuchni i właścicielką Willi Filiks w Nałęczowie.

Stand-up Wiolki Walaszczyk i Mieszka Minkiewicza w klubie Silence w Lublinie
27 kwietnia 2019, 19:00

Stand-up Wiolki Walaszczyk i Mieszka Minkiewicza w klubie Silence w Lublinie 0 0

Klub Silence (ul. Radziszewskiego 8) zaprasza na wieczór ze stand-upem. 27 kwietnia o godz. 19 na scenie klubu wystąpią Wiolka Walaszczyk i Mieszko Minkiewicz.

Sportowe inspiracje: Strzelanie bojowe - czyli o szkoleniu Combat Shooting [wideo]
galeria
film

Sportowe inspiracje: Strzelanie bojowe - czyli o szkoleniu Combat Shooting [wideo] 0 0

Strzelanie bojowe charakteryzuje się dużą dynamiką i wymaga dużego skupienia. Jest wykorzystywane przez wojskowe siły specjalne.

Chciał wyjechać tym audi z Polski. Strażnicy graniczni nabrali podejrzeń

Chciał wyjechać tym audi z Polski. Strażnicy graniczni nabrali podejrzeń 0 0

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej nie zezwolili na wyjazd z kraju kierowcy audi Q7. Samochód miał podrobione oznaczenia identyfikacyjne.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!