Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 grudnia 2018 r.
11:41

Do szpitala w Lublinie przyjeżdżają pacjenci z Włoch, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Ukrainy

0 10 A A
Antoś z tatą. Chłopcu można pomóc przekazując pieniądze za pośrednictwem portalu siepomaga.pl. Na razie udało się zebrać w ten sposób ponad 55 tys. zł, brakuje jeszcze ponad 218 tys. zł
Antoś z tatą. Chłopcu można pomóc przekazując pieniądze za pośrednictwem portalu siepomaga.pl. Na razie udało się zebrać w ten sposób ponad 55 tys. zł, brakuje jeszcze ponad 218 tys. zł

Około 100 pacjentów nie tylko z naszego regionu i Polski, ale również z Włoch, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Ukrainy korzysta z terapii komórkami macierzystymi w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do lubelskiej kliniki trafiają pacjenci m.in. z mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem dziecięcym i przepukliną oponowo-rdzeniową, a także rzadkimi chorobami, np. powodującymi zanik mięśni – mówi dr n.med. Magdalena Chrościńska-Krawczyk, neurolog dziecięcy i kierownik Polikliniki Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. – Udało nam się znacznie poprawić funkcjonowanie i jakość życia pacjentów. Poprawiają się u nich znacznie funkcje poznawcze, kontakt wzrokowy, obniża się napięcie mięśniowe u dzieci ze spastycznością. Do tej pory byli zdani tylko na rehabilitację, teraz mają spore wsparcie w postaci terapii komórkami macierzystymi.

Pacjenci przyjeżdżają do Lublina z krajów, w których nie ma możliwości korzystania z tej metody leczenia. – Rodzice mają świadomość, że w naszej klinice taka terapia i sama substancja, którą podaje się pacjentom, jest sprawdzona. Wolą więc przyjechać do nas, niż jechać np. do Chin czy Tajlandii, gdzie mogłoby to być ryzykowne – tłumaczy dr Chrościńska-Krawczyk.

Na dystrofię mięśniową cierpi m.in. 4-letni Antoś Tomicki z Torunia, który przyjeżdża do Lublina z tatą, cierpiącym na tę samą chorobę.

– Przeszczepy komórek macierzystych wykonywane są co 6–8 tygodni. Mimo wszystko staramy się żyć normalnie i robimy co w naszej mocy, by zatrzymać postęp choroby – podkreśla Tomasz Tomicki, ojciec Antosia. – Antoś funkcjonuje jak zdrowie dziecko, ludzie nie widzą po nim choroby. Skomplikowane leczenie nie jest i nie będzie refundowane w najbliższym czasie, a ja mam tylko jeden cel. Muszę zabezpieczyć leczenie mojego dziecka, a jeśli wystarczy pieniędzy, będę walczył o siebie.

– W tym momencie chłopiec jest w trakcie drugiej serii podań komórek (w każdej jest pięć podań) i obserwujemy wiele pozytywnych zmian – zaznacza dr Chrościńska-Krawczyk. – Kiedy do nas trafił, siła mięśni była nikła, chłopiec często się potykał, przewracał. Teraz Antoś jest w stanie przejść dłuższe dystanse, nie męczy się tak szybko – dodaje.

Choroba, na którą cierpi chłopiec jest nieuleczalna. – W każdym kolejnym pokoleniu rozwija się też coraz szybciej. Nie mamy gwarancji, że udało nam się ją zatrzymać, ale na pewno stan chłopca ustabilizował się – zaznacza dr Chrościńska-Krawczyk.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
fan / 20 grudnia 2018 r. o 12:01
+36
Kuracja nie będzie refundowana!!!!!!!!!!!!! Oczywiście, bo lepiej w tym kraju rządzącym przez debili utrzymywać Rydzyka, dawać sobie nagrody "bo przecież im się należą" dawać miliony na propagandę w TVPis, dotować KK, nie bać się smogu i dotować rosyjskie kopalnie!!!! DOTOWAĆ WSZYSTKO WOKÓŁ ŁĄCZNIE Z SOBĄ SAMYM A NIE DOTOWAĆ LECZENIE OBYWATELI No ale debile wybierają to co lubią.
Avatar
aa / 20 grudnia 2018 r. o 14:28
+11
To wspaniała i dobra Pani Doktor, takich osób ogromnie potrzeba, oprócz leków ważni są rozumiejący i cierpliwi lekarze
Avatar
Feix 066 / 20 grudnia 2018 r. o 13:46
+9
PiS doprowadzi nas do nędzy. Zobaczycie co się będzie działo w przyszłym roku. Oj będziecie pluć na pisowcow!
Avatar
r / 20 grudnia 2018 r. o 12:15
+5
Pan Bóg piękny stworzył świat..ale dwie rzeczy Mu nie wyszły...nieuleczalne choroby dzieci i starość....
 a ja się pytam ile jeszce milionów ludzi będzie musiało cierpieć, chorować i umierać żeby odpokutować grzech 2 osob (Adama i Ewy), kiedy wasz wyimaginowany litościowy/mściwy(?) bóg się zaspokoi?
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 r. o 13:13
+3
GDYBY BILIONY EURO PRZENACZYC NA WALKĘ z CHOROBAMI ?  TE BILIONY,  które euro-pasozyty pokroju tuSSka i pijaka trunkera są marnotrawione obecnie w Brukseli.  TE BILIONY mogłyby uratować zycie dzieciom, a tak służą tylko destrukcji Europy.
Avatar
Mama / 21 grudnia 2018 r. o 08:01
+2
To lepiej żeby dzieci i dorośli umierali?!? Bo Bog każdemu rolę wyznaczył?!  Mam chore dziecko i dwójkę zdrowych i napewno nie chciałabym żeby ta pozostała dwójka chorował... Każdy chwyta się każdej możliwości  żeby wyzdrowiec... A zwłaszcza  żeby nasze dzieci ratować... A gdzie jest w tym wszystkim Bóg? 
Avatar
massagewarsaw / 24 grudnia 2018 r. o 05:35
+1
Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan Oferuje leki przeciw pasozytom: Vermox Mebendazol 100mg 1zł, ważny 03.2020, odliczany z opakowania szpitalnego 1000 tabletek do torebek strunowych po 25 tabletek – glistnica, włośnica, włosogłówczyca, tęgoryjec, owsiki. Podaje się 2x dziennie przez 3 dni lub dłużej. Yomesan Niklozamid 500mg 3zł, ważny 01.2022, listki po 4 tabletki w opakowaniu kartonowym – tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaje się jednorazowo w dawce 2 g. Prazykwantel 600mg 4zł, ważny 03.2022, opakowania szpitalne po 50 i po 100 tabletek, mniejsze ilości odliczam do torebek strunowych po 10 tabletek – przywry, tasiemce. Podaje się od jednorazowej tabletki na tasiemce, do 2 dziennie przez 3 dni na przywry. Iwermectyna 6mg 30zł, ważna 04.2019, listki po 6 tabletek, opakowanie 12 tabletek, ale mogę łatwo oddzielić z listków – glisty (ogólnie robaki obłe), nużeniec, świerzb, węgorczyca, filarioza, glista ludzka, węgorek jelitowy, włosogłówka ludzka, owsiki, wszy. Dawkowanie: 0,2mg/kg masy ciała. Nie należy przyjmować jedzenia na 2 h przed podaniem leku i przez 2 h po jego podaniu. Zentel Albendazol 200mg 5zł – obleńce, niektóre płazińce. W przypadku zarażenia owsikiem, włosogłówką, glistą, tęgoryjcem dwunastnicy stosuje się jednorazową dawkę leku 400 mg. W zarażeniach węgorkiem jelitowym lub w tasiemczycach stosuje się tę dawkę trzykrotnie przez 3 kolejne dni. W przypadku braku efektu po 3 tygodniach można leczenie powtórzyć. W giardiozie typowo podaje się w jednorazowej dawce 400 mg/dobę przez 5 dni. Zen Plus – lek kombinowany składajaący się z Iwermektyny 6mg i Zentel Albendazol 400mg, ważny 04.2020, listki po 1 tabletce w pudełku kartonowym. Ten lek jest znacznie silniejszy dzięki synergicznemu działaniu obu leków składowych dobranych w tych proporcjach, od tych leków podanych osobno. Disulfiram tabletki 100mg 2zł, ważny 11.2020, listki po 10 tabletek i 500mg 3.5zł, ważny 04.2021, listki po 4 tabletki – Giardia Lamblia. Jan Krongboon massagewarsaw gmail com
Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan Oferuje leki przeciw pasozytom: Vermox Mebendazol 100mg 1zł, ważny 03.2020, odliczany z opakowania szpitalnego 1000 tabletek do torebek strunowych po 25 tabletek – glistnica, włośnica, włosogłówczyca, tęgoryjec, owsiki. Podaje się 2x dziennie przez 3 dni lub dłużej. Yomesan Niklozamid 500mg 3zł, ważny 01.2022, listki po 4 tabletki w opakowaniu kartonowym – tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaj... rozwiń
Avatar
Likorz / 20 grudnia 2018 r. o 12:18
-3
Posiedzą na SORach i wyjeżdżają. Szkoda ich podróży.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 r. o 11:46
-4
Pan Bóg piękny stworzył świat..ale dwie rzeczy Mu nie wyszły...nieuleczalne choroby dzieci i starość....
Avatar
Civila Vinci... / 20 grudnia 2018 r. o 14:45
-10
A czy takie leczenie spełnia wszystkie wymogi etyki? Z takim pytaniem powinniśmy się zwrócić do władz państwowych i regionalnych, ponieważ to za nasze pieniądze czyni się zło i zaprzeczenie podstaw wiary. Pan Bóg w swoim przeslaniu stworzenia świata przydzielił każdemu z nas jakąś rolę! Choroby także są codzienną treścią człowieczeństwa i prawdziwie szczerego oddania ludzkiego losu w ręce Stworzyciela nieba i ziemi!
Avatar
massagewarsaw / 24 grudnia 2018 r. o 05:35
+1
Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan Oferuje leki przeciw pasozytom: Vermox Mebendazol 100mg 1zł, ważny 03.2020, odliczany z opakowania szpitalnego 1000 tabletek do torebek strunowych po 25 tabletek – glistnica, włośnica, włosogłówczyca, tęgoryjec, owsiki. Podaje się 2x dziennie przez 3 dni lub dłużej. Yomesan Niklozamid 500mg 3zł, ważny 01.2022, listki po 4 tabletki w opakowaniu kartonowym – tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaje się jednorazowo w dawce 2 g. Prazykwantel 600mg 4zł, ważny 03.2022, opakowania szpitalne po 50 i po 100 tabletek, mniejsze ilości odliczam do torebek strunowych po 10 tabletek – przywry, tasiemce. Podaje się od jednorazowej tabletki na tasiemce, do 2 dziennie przez 3 dni na przywry. Iwermectyna 6mg 30zł, ważna 04.2019, listki po 6 tabletek, opakowanie 12 tabletek, ale mogę łatwo oddzielić z listków – glisty (ogólnie robaki obłe), nużeniec, świerzb, węgorczyca, filarioza, glista ludzka, węgorek jelitowy, włosogłówka ludzka, owsiki, wszy. Dawkowanie: 0,2mg/kg masy ciała. Nie należy przyjmować jedzenia na 2 h przed podaniem leku i przez 2 h po jego podaniu. Zentel Albendazol 200mg 5zł – obleńce, niektóre płazińce. W przypadku zarażenia owsikiem, włosogłówką, glistą, tęgoryjcem dwunastnicy stosuje się jednorazową dawkę leku 400 mg. W zarażeniach węgorkiem jelitowym lub w tasiemczycach stosuje się tę dawkę trzykrotnie przez 3 kolejne dni. W przypadku braku efektu po 3 tygodniach można leczenie powtórzyć. W giardiozie typowo podaje się w jednorazowej dawce 400 mg/dobę przez 5 dni. Zen Plus – lek kombinowany składajaący się z Iwermektyny 6mg i Zentel Albendazol 400mg, ważny 04.2020, listki po 1 tabletce w pudełku kartonowym. Ten lek jest znacznie silniejszy dzięki synergicznemu działaniu obu leków składowych dobranych w tych proporcjach, od tych leków podanych osobno. Disulfiram tabletki 100mg 2zł, ważny 11.2020, listki po 10 tabletek i 500mg 3.5zł, ważny 04.2021, listki po 4 tabletki – Giardia Lamblia. Jan Krongboon massagewarsaw gmail com
Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan Oferuje leki przeciw pasozytom: Vermox Mebendazol 100mg 1zł, ważny 03.2020, odliczany z opakowania szpitalnego 1000 tabletek do torebek strunowych po 25 tabletek – glistnica, włośnica, włosogłówczyca, tęgoryjec, owsiki. Podaje się 2x dziennie przez 3 dni lub dłużej. Yomesan Niklozamid 500mg 3zł, ważny 01.2022, listki po 4 tabletki w opakowaniu kartonowym – tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaj... rozwiń
Avatar
Mama / 21 grudnia 2018 r. o 08:01
+2
To lepiej żeby dzieci i dorośli umierali?!? Bo Bog każdemu rolę wyznaczył?!  Mam chore dziecko i dwójkę zdrowych i napewno nie chciałabym żeby ta pozostała dwójka chorował... Każdy chwyta się każdej możliwości  żeby wyzdrowiec... A zwłaszcza  żeby nasze dzieci ratować... A gdzie jest w tym wszystkim Bóg? 
Avatar
Civila Vinci... / 20 grudnia 2018 r. o 14:45
-10
A czy takie leczenie spełnia wszystkie wymogi etyki? Z takim pytaniem powinniśmy się zwrócić do władz państwowych i regionalnych, ponieważ to za nasze pieniądze czyni się zło i zaprzeczenie podstaw wiary. Pan Bóg w swoim przeslaniu stworzenia świata przydzielił każdemu z nas jakąś rolę! Choroby także są codzienną treścią człowieczeństwa i prawdziwie szczerego oddania ludzkiego losu w ręce Stworzyciela nieba i ziemi!
Avatar
aa / 20 grudnia 2018 r. o 14:28
+11
To wspaniała i dobra Pani Doktor, takich osób ogromnie potrzeba, oprócz leków ważni są rozumiejący i cierpliwi lekarze
Avatar
Feix 066 / 20 grudnia 2018 r. o 13:46
+9
PiS doprowadzi nas do nędzy. Zobaczycie co się będzie działo w przyszłym roku. Oj będziecie pluć na pisowcow!
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 r. o 13:13
+3
GDYBY BILIONY EURO PRZENACZYC NA WALKĘ z CHOROBAMI ?  TE BILIONY,  które euro-pasozyty pokroju tuSSka i pijaka trunkera są marnotrawione obecnie w Brukseli.  TE BILIONY mogłyby uratować zycie dzieciom, a tak służą tylko destrukcji Europy.
Avatar
Likorz / 20 grudnia 2018 r. o 12:18
-3
Posiedzą na SORach i wyjeżdżają. Szkoda ich podróży.
Avatar
r / 20 grudnia 2018 r. o 12:15
+5
Pan Bóg piękny stworzył świat..ale dwie rzeczy Mu nie wyszły...nieuleczalne choroby dzieci i starość....
 a ja się pytam ile jeszce milionów ludzi będzie musiało cierpieć, chorować i umierać żeby odpokutować grzech 2 osob (Adama i Ewy), kiedy wasz wyimaginowany litościowy/mściwy(?) bóg się zaspokoi?
Avatar
fan / 20 grudnia 2018 r. o 12:01
+36
Kuracja nie będzie refundowana!!!!!!!!!!!!! Oczywiście, bo lepiej w tym kraju rządzącym przez debili utrzymywać Rydzyka, dawać sobie nagrody "bo przecież im się należą" dawać miliony na propagandę w TVPis, dotować KK, nie bać się smogu i dotować rosyjskie kopalnie!!!! DOTOWAĆ WSZYSTKO WOKÓŁ ŁĄCZNIE Z SOBĄ SAMYM A NIE DOTOWAĆ LECZENIE OBYWATELI No ale debile wybierają to co lubią.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 r. o 11:46
-4
Pan Bóg piękny stworzył świat..ale dwie rzeczy Mu nie wyszły...nieuleczalne choroby dzieci i starość....