Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 grudnia 2018 r.
11:41

Do szpitala w Lublinie przyjeżdżają pacjenci z Włoch, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Ukrainy

0 10 A A
Antoś z tatą. Chłopcu można pomóc przekazując pieniądze za pośrednictwem portalu siepomaga.pl. Na razie udało się zebrać w ten sposób ponad 55 tys. zł, brakuje jeszcze ponad 218 tys. zł
Antoś z tatą. Chłopcu można pomóc przekazując pieniądze za pośrednictwem portalu siepomaga.pl. Na razie udało się zebrać w ten sposób ponad 55 tys. zł, brakuje jeszcze ponad 218 tys. zł

Około 100 pacjentów nie tylko z naszego regionu i Polski, ale również z Włoch, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Ukrainy korzysta z terapii komórkami macierzystymi w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do lubelskiej kliniki trafiają pacjenci m.in. z mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem dziecięcym i przepukliną oponowo-rdzeniową, a także rzadkimi chorobami, np. powodującymi zanik mięśni – mówi dr n.med. Magdalena Chrościńska-Krawczyk, neurolog dziecięcy i kierownik Polikliniki Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. – Udało nam się znacznie poprawić funkcjonowanie i jakość życia pacjentów. Poprawiają się u nich znacznie funkcje poznawcze, kontakt wzrokowy, obniża się napięcie mięśniowe u dzieci ze spastycznością. Do tej pory byli zdani tylko na rehabilitację, teraz mają spore wsparcie w postaci terapii komórkami macierzystymi.

Pacjenci przyjeżdżają do Lublina z krajów, w których nie ma możliwości korzystania z tej metody leczenia. – Rodzice mają świadomość, że w naszej klinice taka terapia i sama substancja, którą podaje się pacjentom, jest sprawdzona. Wolą więc przyjechać do nas, niż jechać np. do Chin czy Tajlandii, gdzie mogłoby to być ryzykowne – tłumaczy dr Chrościńska-Krawczyk.

Na dystrofię mięśniową cierpi m.in. 4-letni Antoś Tomicki z Torunia, który przyjeżdża do Lublina z tatą, cierpiącym na tę samą chorobę.

– Przeszczepy komórek macierzystych wykonywane są co 6–8 tygodni. Mimo wszystko staramy się żyć normalnie i robimy co w naszej mocy, by zatrzymać postęp choroby – podkreśla Tomasz Tomicki, ojciec Antosia. – Antoś funkcjonuje jak zdrowie dziecko, ludzie nie widzą po nim choroby. Skomplikowane leczenie nie jest i nie będzie refundowane w najbliższym czasie, a ja mam tylko jeden cel. Muszę zabezpieczyć leczenie mojego dziecka, a jeśli wystarczy pieniędzy, będę walczył o siebie.

– W tym momencie chłopiec jest w trakcie drugiej serii podań komórek (w każdej jest pięć podań) i obserwujemy wiele pozytywnych zmian – zaznacza dr Chrościńska-Krawczyk. – Kiedy do nas trafił, siła mięśni była nikła, chłopiec często się potykał, przewracał. Teraz Antoś jest w stanie przejść dłuższe dystanse, nie męczy się tak szybko – dodaje.

Choroba, na którą cierpi chłopiec jest nieuleczalna. – W każdym kolejnym pokoleniu rozwija się też coraz szybciej. Nie mamy gwarancji, że udało nam się ją zatrzymać, ale na pewno stan chłopca ustabilizował się – zaznacza dr Chrościńska-Krawczyk.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
fan / 20 grudnia 2018 r. o 12:01
+36
Kuracja nie będzie refundowana!!!!!!!!!!!!! Oczywiście, bo lepiej w tym kraju rządzącym przez debili utrzymywać Rydzyka, dawać sobie nagrody "bo przecież im się należą" dawać miliony na propagandę w TVPis, dotować KK, nie bać się smogu i dotować rosyjskie kopalnie!!!! DOTOWAĆ WSZYSTKO WOKÓŁ ŁĄCZNIE Z SOBĄ SAMYM A NIE DOTOWAĆ LECZENIE OBYWATELI No ale debile wybierają to co lubią.
Avatar
aa / 20 grudnia 2018 r. o 14:28
+11
To wspaniała i dobra Pani Doktor, takich osób ogromnie potrzeba, oprócz leków ważni są rozumiejący i cierpliwi lekarze
Avatar
Feix 066 / 20 grudnia 2018 r. o 13:46
+9
PiS doprowadzi nas do nędzy. Zobaczycie co się będzie działo w przyszłym roku. Oj będziecie pluć na pisowcow!
Avatar
r / 20 grudnia 2018 r. o 12:15
+5
Pan Bóg piękny stworzył świat..ale dwie rzeczy Mu nie wyszły...nieuleczalne choroby dzieci i starość....
 a ja się pytam ile jeszce milionów ludzi będzie musiało cierpieć, chorować i umierać żeby odpokutować grzech 2 osob (Adama i Ewy), kiedy wasz wyimaginowany litościowy/mściwy(?) bóg się zaspokoi?
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 r. o 13:13
+3
GDYBY BILIONY EURO PRZENACZYC NA WALKĘ z CHOROBAMI ?  TE BILIONY,  które euro-pasozyty pokroju tuSSka i pijaka trunkera są marnotrawione obecnie w Brukseli.  TE BILIONY mogłyby uratować zycie dzieciom, a tak służą tylko destrukcji Europy.
Avatar
Mama / 21 grudnia 2018 r. o 08:01
+2
To lepiej żeby dzieci i dorośli umierali?!? Bo Bog każdemu rolę wyznaczył?!  Mam chore dziecko i dwójkę zdrowych i napewno nie chciałabym żeby ta pozostała dwójka chorował... Każdy chwyta się każdej możliwości  żeby wyzdrowiec... A zwłaszcza  żeby nasze dzieci ratować... A gdzie jest w tym wszystkim Bóg? 
Avatar
massagewarsaw / 24 grudnia 2018 r. o 05:35
+1
Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan Oferuje leki przeciw pasozytom: Vermox Mebendazol 100mg 1zł, ważny 03.2020, odliczany z opakowania szpitalnego 1000 tabletek do torebek strunowych po 25 tabletek – glistnica, włośnica, włosogłówczyca, tęgoryjec, owsiki. Podaje się 2x dziennie przez 3 dni lub dłużej. Yomesan Niklozamid 500mg 3zł, ważny 01.2022, listki po 4 tabletki w opakowaniu kartonowym – tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaje się jednorazowo w dawce 2 g. Prazykwantel 600mg 4zł, ważny 03.2022, opakowania szpitalne po 50 i po 100 tabletek, mniejsze ilości odliczam do torebek strunowych po 10 tabletek – przywry, tasiemce. Podaje się od jednorazowej tabletki na tasiemce, do 2 dziennie przez 3 dni na przywry. Iwermectyna 6mg 30zł, ważna 04.2019, listki po 6 tabletek, opakowanie 12 tabletek, ale mogę łatwo oddzielić z listków – glisty (ogólnie robaki obłe), nużeniec, świerzb, węgorczyca, filarioza, glista ludzka, węgorek jelitowy, włosogłówka ludzka, owsiki, wszy. Dawkowanie: 0,2mg/kg masy ciała. Nie należy przyjmować jedzenia na 2 h przed podaniem leku i przez 2 h po jego podaniu. Zentel Albendazol 200mg 5zł – obleńce, niektóre płazińce. W przypadku zarażenia owsikiem, włosogłówką, glistą, tęgoryjcem dwunastnicy stosuje się jednorazową dawkę leku 400 mg. W zarażeniach węgorkiem jelitowym lub w tasiemczycach stosuje się tę dawkę trzykrotnie przez 3 kolejne dni. W przypadku braku efektu po 3 tygodniach można leczenie powtórzyć. W giardiozie typowo podaje się w jednorazowej dawce 400 mg/dobę przez 5 dni. Zen Plus – lek kombinowany składajaący się z Iwermektyny 6mg i Zentel Albendazol 400mg, ważny 04.2020, listki po 1 tabletce w pudełku kartonowym. Ten lek jest znacznie silniejszy dzięki synergicznemu działaniu obu leków składowych dobranych w tych proporcjach, od tych leków podanych osobno. Disulfiram tabletki 100mg 2zł, ważny 11.2020, listki po 10 tabletek i 500mg 3.5zł, ważny 04.2021, listki po 4 tabletki – Giardia Lamblia. Jan Krongboon massagewarsaw gmail com
Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan Oferuje leki przeciw pasozytom: Vermox Mebendazol 100mg 1zł, ważny 03.2020, odliczany z opakowania szpitalnego 1000 tabletek do torebek strunowych po 25 tabletek – glistnica, włośnica, włosogłówczyca, tęgoryjec, owsiki. Podaje się 2x dziennie przez 3 dni lub dłużej. Yomesan Niklozamid 500mg 3zł, ważny 01.2022, listki po 4 tabletki w opakowaniu kartonowym – tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaj... rozwiń
Avatar
Likorz / 20 grudnia 2018 r. o 12:18
-3
Posiedzą na SORach i wyjeżdżają. Szkoda ich podróży.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 r. o 11:46
-4
Pan Bóg piękny stworzył świat..ale dwie rzeczy Mu nie wyszły...nieuleczalne choroby dzieci i starość....
Avatar
Civila Vinci... / 20 grudnia 2018 r. o 14:45
-10
A czy takie leczenie spełnia wszystkie wymogi etyki? Z takim pytaniem powinniśmy się zwrócić do władz państwowych i regionalnych, ponieważ to za nasze pieniądze czyni się zło i zaprzeczenie podstaw wiary. Pan Bóg w swoim przeslaniu stworzenia świata przydzielił każdemu z nas jakąś rolę! Choroby także są codzienną treścią człowieczeństwa i prawdziwie szczerego oddania ludzkiego losu w ręce Stworzyciela nieba i ziemi!
Avatar
massagewarsaw / 24 grudnia 2018 r. o 05:35
+1
Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan Oferuje leki przeciw pasozytom: Vermox Mebendazol 100mg 1zł, ważny 03.2020, odliczany z opakowania szpitalnego 1000 tabletek do torebek strunowych po 25 tabletek – glistnica, włośnica, włosogłówczyca, tęgoryjec, owsiki. Podaje się 2x dziennie przez 3 dni lub dłużej. Yomesan Niklozamid 500mg 3zł, ważny 01.2022, listki po 4 tabletki w opakowaniu kartonowym – tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaje się jednorazowo w dawce 2 g. Prazykwantel 600mg 4zł, ważny 03.2022, opakowania szpitalne po 50 i po 100 tabletek, mniejsze ilości odliczam do torebek strunowych po 10 tabletek – przywry, tasiemce. Podaje się od jednorazowej tabletki na tasiemce, do 2 dziennie przez 3 dni na przywry. Iwermectyna 6mg 30zł, ważna 04.2019, listki po 6 tabletek, opakowanie 12 tabletek, ale mogę łatwo oddzielić z listków – glisty (ogólnie robaki obłe), nużeniec, świerzb, węgorczyca, filarioza, glista ludzka, węgorek jelitowy, włosogłówka ludzka, owsiki, wszy. Dawkowanie: 0,2mg/kg masy ciała. Nie należy przyjmować jedzenia na 2 h przed podaniem leku i przez 2 h po jego podaniu. Zentel Albendazol 200mg 5zł – obleńce, niektóre płazińce. W przypadku zarażenia owsikiem, włosogłówką, glistą, tęgoryjcem dwunastnicy stosuje się jednorazową dawkę leku 400 mg. W zarażeniach węgorkiem jelitowym lub w tasiemczycach stosuje się tę dawkę trzykrotnie przez 3 kolejne dni. W przypadku braku efektu po 3 tygodniach można leczenie powtórzyć. W giardiozie typowo podaje się w jednorazowej dawce 400 mg/dobę przez 5 dni. Zen Plus – lek kombinowany składajaący się z Iwermektyny 6mg i Zentel Albendazol 400mg, ważny 04.2020, listki po 1 tabletce w pudełku kartonowym. Ten lek jest znacznie silniejszy dzięki synergicznemu działaniu obu leków składowych dobranych w tych proporcjach, od tych leków podanych osobno. Disulfiram tabletki 100mg 2zł, ważny 11.2020, listki po 10 tabletek i 500mg 3.5zł, ważny 04.2021, listki po 4 tabletki – Giardia Lamblia. Jan Krongboon massagewarsaw gmail com
Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan Oferuje leki przeciw pasozytom: Vermox Mebendazol 100mg 1zł, ważny 03.2020, odliczany z opakowania szpitalnego 1000 tabletek do torebek strunowych po 25 tabletek – glistnica, włośnica, włosogłówczyca, tęgoryjec, owsiki. Podaje się 2x dziennie przez 3 dni lub dłużej. Yomesan Niklozamid 500mg 3zł, ważny 01.2022, listki po 4 tabletki w opakowaniu kartonowym – tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaj... rozwiń
Avatar
Mama / 21 grudnia 2018 r. o 08:01
+2
To lepiej żeby dzieci i dorośli umierali?!? Bo Bog każdemu rolę wyznaczył?!  Mam chore dziecko i dwójkę zdrowych i napewno nie chciałabym żeby ta pozostała dwójka chorował... Każdy chwyta się każdej możliwości  żeby wyzdrowiec... A zwłaszcza  żeby nasze dzieci ratować... A gdzie jest w tym wszystkim Bóg? 
Avatar
Civila Vinci... / 20 grudnia 2018 r. o 14:45
-10
A czy takie leczenie spełnia wszystkie wymogi etyki? Z takim pytaniem powinniśmy się zwrócić do władz państwowych i regionalnych, ponieważ to za nasze pieniądze czyni się zło i zaprzeczenie podstaw wiary. Pan Bóg w swoim przeslaniu stworzenia świata przydzielił każdemu z nas jakąś rolę! Choroby także są codzienną treścią człowieczeństwa i prawdziwie szczerego oddania ludzkiego losu w ręce Stworzyciela nieba i ziemi!
Avatar
aa / 20 grudnia 2018 r. o 14:28
+11
To wspaniała i dobra Pani Doktor, takich osób ogromnie potrzeba, oprócz leków ważni są rozumiejący i cierpliwi lekarze
Avatar
Feix 066 / 20 grudnia 2018 r. o 13:46
+9
PiS doprowadzi nas do nędzy. Zobaczycie co się będzie działo w przyszłym roku. Oj będziecie pluć na pisowcow!
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 r. o 13:13
+3
GDYBY BILIONY EURO PRZENACZYC NA WALKĘ z CHOROBAMI ?  TE BILIONY,  które euro-pasozyty pokroju tuSSka i pijaka trunkera są marnotrawione obecnie w Brukseli.  TE BILIONY mogłyby uratować zycie dzieciom, a tak służą tylko destrukcji Europy.
Avatar
Likorz / 20 grudnia 2018 r. o 12:18
-3
Posiedzą na SORach i wyjeżdżają. Szkoda ich podróży.
Avatar
r / 20 grudnia 2018 r. o 12:15
+5
Pan Bóg piękny stworzył świat..ale dwie rzeczy Mu nie wyszły...nieuleczalne choroby dzieci i starość....
 a ja się pytam ile jeszce milionów ludzi będzie musiało cierpieć, chorować i umierać żeby odpokutować grzech 2 osob (Adama i Ewy), kiedy wasz wyimaginowany litościowy/mściwy(?) bóg się zaspokoi?
Avatar
fan / 20 grudnia 2018 r. o 12:01
+36
Kuracja nie będzie refundowana!!!!!!!!!!!!! Oczywiście, bo lepiej w tym kraju rządzącym przez debili utrzymywać Rydzyka, dawać sobie nagrody "bo przecież im się należą" dawać miliony na propagandę w TVPis, dotować KK, nie bać się smogu i dotować rosyjskie kopalnie!!!! DOTOWAĆ WSZYSTKO WOKÓŁ ŁĄCZNIE Z SOBĄ SAMYM A NIE DOTOWAĆ LECZENIE OBYWATELI No ale debile wybierają to co lubią.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 r. o 11:46
-4
Pan Bóg piękny stworzył świat..ale dwie rzeczy Mu nie wyszły...nieuleczalne choroby dzieci i starość....
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tylko jedna aplikacja do opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie. Kierowcy krytykują

Tylko jedna aplikacja do opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie. Kierowcy krytykują

Od dziś tylko jedna aplikacja na smartfony umożliwia opłatę za postój w Strefie Płatnego Parkowania. Wielu kierowców jest z tego niezadowolonych i twierdzą, że aplikacja nie jest praktyczna i ma fatalne oceny.

Pod osłoną nocy zaczęli przesadzać drzewa z ul. Lipowej w Lublinie. Mieszkańcy stanęli naprzeciwko maszyn
Wideo
galeria
film

Pod osłoną nocy zaczęli przesadzać drzewa z ul. Lipowej w Lublinie. Mieszkańcy stanęli naprzeciwko maszyn

Po godzinie 22 mieszkańców ulicy Lipowej zaniepokoiły odgłosy maszyn. Okazało się, że właśnie o tej porze, w środku nocy, rozpoczęło się usuwanie drzew przeznaczonych do przesadzenia. Na miejscu doszło do słownych utarczek, gdy przeciwnicy operacji namawiali pracowników firmy ogrodniczej do zaniechania pracy.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 czerwca 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 czerwca 2020 r.

Lubartów: Latarnia przy starej garbarni zagrażała kierowcom. Interweniowali strażacy
Alarm 24

Lubartów: Latarnia przy starej garbarni zagrażała kierowcom. Interweniowali strażacy

Nieczynna od dawna latarnia oświetleniowa znajdująca się przed wjazdem na teren dawnej garbarni w Chlewiskach pod Lubartowem stwarzała zagrożenie dla bezpieczeństwa osób podróżujących po drodze powiatowej.

Radio Lublin: koncert Damiana Ukeje
5 czerwca 2020, 19:00

Radio Lublin: koncert Damiana Ukeje

W piątek, 5 czerwca o godz. 19 w Studio im. Budki Suflera Radia Lublin odbędzie się koncert Damiana Ukeje. Wydarzenie będzie zamknięte dla publiczności, a koncert transmitowany będzie na antenie rozgłośni i w Internecie.

Wydział Komunikacji w Lublinie. Wciąż trzeba się umówić na wizytę

Wydział Komunikacji w Lublinie. Wciąż trzeba się umówić na wizytę

Każdy, kto zamierza załatwić sprawę w miejskim Wydziale Komunikacji powinien się wcześniej umówić, mimo usunięcia trwającej kilka dni awarii systemu kolejkowego.

Radzyń Podlaski. "Do tematu parkometrów wrócimy, bo miasto jest zakorkowane"

Radzyń Podlaski. "Do tematu parkometrów wrócimy, bo miasto jest zakorkowane"

Radzyń Podlaski jednak wróci do pomysłu poszerzenia strefy płatnego parkowania. Niedawno radni zdecydowali, że zamiast wydawać pieniądze na parkometry, w mieście powstanie rondo.

Lubelska Wymiana Roślin
7 czerwca 2020, 10:00

Lubelska Wymiana Roślin

Akademia Kreatywności zaprasza na drugą odsłonę Lubelskiej Wymiany Roślin. Wydarzenie adresowane do wszystkich, którzy chcieliby kupić lub sprzedać rośliny odbędzie się 7 czerwca o godz. 10 w Akademii Kreatywności (ul. Zamojska 21).

To ostatnia linia obrony na wojnie z Covid-19. Kolejny pacjent na intensywnej terapii w SPSK 1 w Lublinie

To ostatnia linia obrony na wojnie z Covid-19. Kolejny pacjent na intensywnej terapii w SPSK 1 w Lublinie

Na intensywną terapię do szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie trafił kolejny pacjent z Covid-19, który wymagał podłączenia do tzw. płucoserca. – Efektem ostatniego poluzowania restrykcji mogą być kolejni pacjenci w ciężkim stanie – ostrzega szef lubelskiej kliniki.

Szalony mecz w Gdańsku. Lechia i Arka poszły na całość!
film

Szalony mecz w Gdańsku. Lechia i Arka poszły na całość!

Cztery rzuty karne, samobój, nieuznany gol i przechylenie szali zwycięstwa na korzyść gospodarzy w szóstej minucie doliczonego czasu gry. To wszystko działo się w niedzielę na stadionie Lechii Gdańsk w meczu derbowym z Arką Gdynia

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka. Zostanie poświęcone w rocznicę śmierci hierarchy

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka. Zostanie poświęcone w rocznicę śmierci hierarchy

W rocznicę śmierci w lubelskiej archikatedrze zostanie poświęcone epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka – zapowiedział metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik. Abp Pylak zmarł 6 czerwca 2019 roku. Miał 98 lat.

Lubelskie: Kierowca zakleszczony w ciężarówce po wypadku. Wideo z kamery na hełmie strażaka
film

Lubelskie: Kierowca zakleszczony w ciężarówce po wypadku. Wideo z kamery na hełmie strażaka

O poważnym wypadku na drodze krajowej nr 19 w Wólce Rozwadowskiej pisaliśmy wczoraj.

Lubelski sanepid wydał 123 decyzje o ukaraniu na łączną kwotę ponad 680 tys. zł
film

Lubelski sanepid wydał 123 decyzje o ukaraniu na łączną kwotę ponad 680 tys. zł

– Kary wymierzane ludziom przez sanepid są bezprawne – alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwraca również uwagę, że policjanci nie mają prawa przekazywać naszych danych urzędnikom. Tylko w naszym regionie służby sanitarne nałożyły na obywateli kary o wartości blisko 700 tys. zł.

Latem to bardzo ruchliwa trasa w kierunku Kazimierza. Mieszkańcy Parchatki czekają chodnik i fotoradar

Latem to bardzo ruchliwa trasa w kierunku Kazimierza. Mieszkańcy Parchatki czekają chodnik i fotoradar

W lecie Parchatka zmaga się z korkami sięgającymi nawet Kazimierza Dolnego. Innym problemem jest nagminne przekraczanie dozwolonej prędkości, co w połączeniu z brakiem chodnika sprawia, że piesi nie czują się bezpiecznie.