Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 grudnia 2018 r.
11:41

Do szpitala w Lublinie przyjeżdżają pacjenci z Włoch, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Ukrainy

246 10 A A
Antoś z tatą. Chłopcu można pomóc przekazując pieniądze za pośrednictwem portalu siepomaga.pl. Na razie udało się zebrać w ten sposób ponad 55 tys. zł, brakuje jeszcze ponad 218 tys. zł
Antoś z tatą. Chłopcu można pomóc przekazując pieniądze za pośrednictwem portalu siepomaga.pl. Na razie udało się zebrać w ten sposób ponad 55 tys. zł, brakuje jeszcze ponad 218 tys. zł

Około 100 pacjentów nie tylko z naszego regionu i Polski, ale również z Włoch, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Ukrainy korzysta z terapii komórkami macierzystymi w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do lubelskiej kliniki trafiają pacjenci m.in. z mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem dziecięcym i przepukliną oponowo-rdzeniową, a także rzadkimi chorobami, np. powodującymi zanik mięśni – mówi dr n.med. Magdalena Chrościńska-Krawczyk, neurolog dziecięcy i kierownik Polikliniki Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. – Udało nam się znacznie poprawić funkcjonowanie i jakość życia pacjentów. Poprawiają się u nich znacznie funkcje poznawcze, kontakt wzrokowy, obniża się napięcie mięśniowe u dzieci ze spastycznością. Do tej pory byli zdani tylko na rehabilitację, teraz mają spore wsparcie w postaci terapii komórkami macierzystymi.

Pacjenci przyjeżdżają do Lublina z krajów, w których nie ma możliwości korzystania z tej metody leczenia. – Rodzice mają świadomość, że w naszej klinice taka terapia i sama substancja, którą podaje się pacjentom, jest sprawdzona. Wolą więc przyjechać do nas, niż jechać np. do Chin czy Tajlandii, gdzie mogłoby to być ryzykowne – tłumaczy dr Chrościńska-Krawczyk.

Na dystrofię mięśniową cierpi m.in. 4-letni Antoś Tomicki z Torunia, który przyjeżdża do Lublina z tatą, cierpiącym na tę samą chorobę.

– Przeszczepy komórek macierzystych wykonywane są co 6–8 tygodni. Mimo wszystko staramy się żyć normalnie i robimy co w naszej mocy, by zatrzymać postęp choroby – podkreśla Tomasz Tomicki, ojciec Antosia. – Antoś funkcjonuje jak zdrowie dziecko, ludzie nie widzą po nim choroby. Skomplikowane leczenie nie jest i nie będzie refundowane w najbliższym czasie, a ja mam tylko jeden cel. Muszę zabezpieczyć leczenie mojego dziecka, a jeśli wystarczy pieniędzy, będę walczył o siebie.

– W tym momencie chłopiec jest w trakcie drugiej serii podań komórek (w każdej jest pięć podań) i obserwujemy wiele pozytywnych zmian – zaznacza dr Chrościńska-Krawczyk. – Kiedy do nas trafił, siła mięśni była nikła, chłopiec często się potykał, przewracał. Teraz Antoś jest w stanie przejść dłuższe dystanse, nie męczy się tak szybko – dodaje.

Choroba, na którą cierpi chłopiec jest nieuleczalna. – W każdym kolejnym pokoleniu rozwija się też coraz szybciej. Nie mamy gwarancji, że udało nam się ją zatrzymać, ale na pewno stan chłopca ustabilizował się – zaznacza dr Chrościńska-Krawczyk.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
fan / 20 grudnia 2018 o 12:01
+35
Kuracja nie będzie refundowana!!!!!!!!!!!!! Oczywiście, bo lepiej w tym kraju rządzącym przez debili utrzymywać Rydzyka, dawać sobie nagrody "bo przecież im się należą" dawać miliony na propagandę w TVPis, dotować KK, nie bać się smogu i dotować rosyjskie kopalnie!!!! DOTOWAĆ WSZYSTKO WOKÓŁ ŁĄCZNIE Z SOBĄ SAMYM A NIE DOTOWAĆ LECZENIE OBYWATELI No ale debile wybierają to co lubią.
Avatar
aa / 20 grudnia 2018 o 14:28
+10
To wspaniała i dobra Pani Doktor, takich osób ogromnie potrzeba, oprócz leków ważni są rozumiejący i cierpliwi lekarze
Avatar
Feix 066 / 20 grudnia 2018 o 13:46
+8
PiS doprowadzi nas do nędzy. Zobaczycie co się będzie działo w przyszłym roku. Oj będziecie pluć na pisowcow!
Avatar
r / 20 grudnia 2018 o 12:15
+6
Pan Bóg piękny stworzył świat..ale dwie rzeczy Mu nie wyszły...nieuleczalne choroby dzieci i starość....
 a ja się pytam ile jeszce milionów ludzi będzie musiało cierpieć, chorować i umierać żeby odpokutować grzech 2 osob (Adama i Ewy), kiedy wasz wyimaginowany litościowy/mściwy(?) bóg się zaspokoi?
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 o 13:13
+2
GDYBY BILIONY EURO PRZENACZYC NA WALKĘ z CHOROBAMI ?  TE BILIONY,  które euro-pasozyty pokroju tuSSka i pijaka trunkera są marnotrawione obecnie w Brukseli.  TE BILIONY mogłyby uratować zycie dzieciom, a tak służą tylko destrukcji Europy.
Avatar
massagewarsaw / 24 grudnia 2018 o 05:35
+1
Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan Oferuje leki przeciw pasozytom: Vermox Mebendazol 100mg 1zł, ważny 03.2020, odliczany z opakowania szpitalnego 1000 tabletek do torebek strunowych po 25 tabletek – glistnica, włośnica, włosogłówczyca, tęgoryjec, owsiki. Podaje się 2x dziennie przez 3 dni lub dłużej. Yomesan Niklozamid 500mg 3zł, ważny 01.2022, listki po 4 tabletki w opakowaniu kartonowym – tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaje się jednorazowo w dawce 2 g. Prazykwantel 600mg 4zł, ważny 03.2022, opakowania szpitalne po 50 i po 100 tabletek, mniejsze ilości odliczam do torebek strunowych po 10 tabletek – przywry, tasiemce. Podaje się od jednorazowej tabletki na tasiemce, do 2 dziennie przez 3 dni na przywry. Iwermectyna 6mg 30zł, ważna 04.2019, listki po 6 tabletek, opakowanie 12 tabletek, ale mogę łatwo oddzielić z listków – glisty (ogólnie robaki obłe), nużeniec, świerzb, węgorczyca, filarioza, glista ludzka, węgorek jelitowy, włosogłówka ludzka, owsiki, wszy. Dawkowanie: 0,2mg/kg masy ciała. Nie należy przyjmować jedzenia na 2 h przed podaniem leku i przez 2 h po jego podaniu. Zentel Albendazol 200mg 5zł – obleńce, niektóre płazińce. W przypadku zarażenia owsikiem, włosogłówką, glistą, tęgoryjcem dwunastnicy stosuje się jednorazową dawkę leku 400 mg. W zarażeniach węgorkiem jelitowym lub w tasiemczycach stosuje się tę dawkę trzykrotnie przez 3 kolejne dni. W przypadku braku efektu po 3 tygodniach można leczenie powtórzyć. W giardiozie typowo podaje się w jednorazowej dawce 400 mg/dobę przez 5 dni. Zen Plus – lek kombinowany składajaący się z Iwermektyny 6mg i Zentel Albendazol 400mg, ważny 04.2020, listki po 1 tabletce w pudełku kartonowym. Ten lek jest znacznie silniejszy dzięki synergicznemu działaniu obu leków składowych dobranych w tych proporcjach, od tych leków podanych osobno. Disulfiram tabletki 100mg 2zł, ważny 11.2020, listki po 10 tabletek i 500mg 3.5zł, ważny 04.2021, listki po 4 tabletki – Giardia Lamblia. Jan Krongboon massagewarsaw gmail com
Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan Oferuje leki przeciw pasozytom: Vermox Mebendazol 100mg 1zł, ważny 03.2020, odliczany z opakowania szpitalnego 1000 tabletek do torebek strunowych po 25 tabletek – glistnica, włośnica, włosogłówczyca, tęgoryjec, owsiki. Podaje się 2x dziennie przez 3 dni lub dłużej. Yomesan Niklozamid 500mg 3zł, ważny 01.2022, listki po 4 tabletki w opakowaniu kartonowym – tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaj... rozwiń
Avatar
Mama / 21 grudnia 2018 o 08:01
+1
To lepiej żeby dzieci i dorośli umierali?!? Bo Bog każdemu rolę wyznaczył?!  Mam chore dziecko i dwójkę zdrowych i napewno nie chciałabym żeby ta pozostała dwójka chorował... Każdy chwyta się każdej możliwości  żeby wyzdrowiec... A zwłaszcza  żeby nasze dzieci ratować... A gdzie jest w tym wszystkim Bóg? 
Avatar
Likorz / 20 grudnia 2018 o 12:18
-2
Posiedzą na SORach i wyjeżdżają. Szkoda ich podróży.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 o 11:46
-4
Pan Bóg piękny stworzył świat..ale dwie rzeczy Mu nie wyszły...nieuleczalne choroby dzieci i starość....
Avatar
Civila Vinci... / 20 grudnia 2018 o 14:45
-9
A czy takie leczenie spełnia wszystkie wymogi etyki? Z takim pytaniem powinniśmy się zwrócić do władz państwowych i regionalnych, ponieważ to za nasze pieniądze czyni się zło i zaprzeczenie podstaw wiary. Pan Bóg w swoim przeslaniu stworzenia świata przydzielił każdemu z nas jakąś rolę! Choroby także są codzienną treścią człowieczeństwa i prawdziwie szczerego oddania ludzkiego losu w ręce Stworzyciela nieba i ziemi!
Avatar
massagewarsaw / 24 grudnia 2018 o 05:35
+1
Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan Oferuje leki przeciw pasozytom: Vermox Mebendazol 100mg 1zł, ważny 03.2020, odliczany z opakowania szpitalnego 1000 tabletek do torebek strunowych po 25 tabletek – glistnica, włośnica, włosogłówczyca, tęgoryjec, owsiki. Podaje się 2x dziennie przez 3 dni lub dłużej. Yomesan Niklozamid 500mg 3zł, ważny 01.2022, listki po 4 tabletki w opakowaniu kartonowym – tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaje się jednorazowo w dawce 2 g. Prazykwantel 600mg 4zł, ważny 03.2022, opakowania szpitalne po 50 i po 100 tabletek, mniejsze ilości odliczam do torebek strunowych po 10 tabletek – przywry, tasiemce. Podaje się od jednorazowej tabletki na tasiemce, do 2 dziennie przez 3 dni na przywry. Iwermectyna 6mg 30zł, ważna 04.2019, listki po 6 tabletek, opakowanie 12 tabletek, ale mogę łatwo oddzielić z listków – glisty (ogólnie robaki obłe), nużeniec, świerzb, węgorczyca, filarioza, glista ludzka, węgorek jelitowy, włosogłówka ludzka, owsiki, wszy. Dawkowanie: 0,2mg/kg masy ciała. Nie należy przyjmować jedzenia na 2 h przed podaniem leku i przez 2 h po jego podaniu. Zentel Albendazol 200mg 5zł – obleńce, niektóre płazińce. W przypadku zarażenia owsikiem, włosogłówką, glistą, tęgoryjcem dwunastnicy stosuje się jednorazową dawkę leku 400 mg. W zarażeniach węgorkiem jelitowym lub w tasiemczycach stosuje się tę dawkę trzykrotnie przez 3 kolejne dni. W przypadku braku efektu po 3 tygodniach można leczenie powtórzyć. W giardiozie typowo podaje się w jednorazowej dawce 400 mg/dobę przez 5 dni. Zen Plus – lek kombinowany składajaący się z Iwermektyny 6mg i Zentel Albendazol 400mg, ważny 04.2020, listki po 1 tabletce w pudełku kartonowym. Ten lek jest znacznie silniejszy dzięki synergicznemu działaniu obu leków składowych dobranych w tych proporcjach, od tych leków podanych osobno. Disulfiram tabletki 100mg 2zł, ważny 11.2020, listki po 10 tabletek i 500mg 3.5zł, ważny 04.2021, listki po 4 tabletki – Giardia Lamblia. Jan Krongboon massagewarsaw gmail com
Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan Oferuje leki przeciw pasozytom: Vermox Mebendazol 100mg 1zł, ważny 03.2020, odliczany z opakowania szpitalnego 1000 tabletek do torebek strunowych po 25 tabletek – glistnica, włośnica, włosogłówczyca, tęgoryjec, owsiki. Podaje się 2x dziennie przez 3 dni lub dłużej. Yomesan Niklozamid 500mg 3zł, ważny 01.2022, listki po 4 tabletki w opakowaniu kartonowym – tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaj... rozwiń
Avatar
Mama / 21 grudnia 2018 o 08:01
+1
To lepiej żeby dzieci i dorośli umierali?!? Bo Bog każdemu rolę wyznaczył?!  Mam chore dziecko i dwójkę zdrowych i napewno nie chciałabym żeby ta pozostała dwójka chorował... Każdy chwyta się każdej możliwości  żeby wyzdrowiec... A zwłaszcza  żeby nasze dzieci ratować... A gdzie jest w tym wszystkim Bóg? 
Avatar
Civila Vinci... / 20 grudnia 2018 o 14:45
-9
A czy takie leczenie spełnia wszystkie wymogi etyki? Z takim pytaniem powinniśmy się zwrócić do władz państwowych i regionalnych, ponieważ to za nasze pieniądze czyni się zło i zaprzeczenie podstaw wiary. Pan Bóg w swoim przeslaniu stworzenia świata przydzielił każdemu z nas jakąś rolę! Choroby także są codzienną treścią człowieczeństwa i prawdziwie szczerego oddania ludzkiego losu w ręce Stworzyciela nieba i ziemi!
Avatar
aa / 20 grudnia 2018 o 14:28
+10
To wspaniała i dobra Pani Doktor, takich osób ogromnie potrzeba, oprócz leków ważni są rozumiejący i cierpliwi lekarze
Avatar
Feix 066 / 20 grudnia 2018 o 13:46
+8
PiS doprowadzi nas do nędzy. Zobaczycie co się będzie działo w przyszłym roku. Oj będziecie pluć na pisowcow!
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 o 13:13
+2
GDYBY BILIONY EURO PRZENACZYC NA WALKĘ z CHOROBAMI ?  TE BILIONY,  które euro-pasozyty pokroju tuSSka i pijaka trunkera są marnotrawione obecnie w Brukseli.  TE BILIONY mogłyby uratować zycie dzieciom, a tak służą tylko destrukcji Europy.
Avatar
Likorz / 20 grudnia 2018 o 12:18
-2
Posiedzą na SORach i wyjeżdżają. Szkoda ich podróży.
Avatar
r / 20 grudnia 2018 o 12:15
+6
Pan Bóg piękny stworzył świat..ale dwie rzeczy Mu nie wyszły...nieuleczalne choroby dzieci i starość....
 a ja się pytam ile jeszce milionów ludzi będzie musiało cierpieć, chorować i umierać żeby odpokutować grzech 2 osob (Adama i Ewy), kiedy wasz wyimaginowany litościowy/mściwy(?) bóg się zaspokoi?
Avatar
fan / 20 grudnia 2018 o 12:01
+35
Kuracja nie będzie refundowana!!!!!!!!!!!!! Oczywiście, bo lepiej w tym kraju rządzącym przez debili utrzymywać Rydzyka, dawać sobie nagrody "bo przecież im się należą" dawać miliony na propagandę w TVPis, dotować KK, nie bać się smogu i dotować rosyjskie kopalnie!!!! DOTOWAĆ WSZYSTKO WOKÓŁ ŁĄCZNIE Z SOBĄ SAMYM A NIE DOTOWAĆ LECZENIE OBYWATELI No ale debile wybierają to co lubią.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 o 11:46
-4
Pan Bóg piękny stworzył świat..ale dwie rzeczy Mu nie wyszły...nieuleczalne choroby dzieci i starość....
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Górki czechowskie: Kampania referendalna trafiła na wokandę

Górki czechowskie: Kampania referendalna trafiła na wokandę 24 64

Sąd zdecyduje czy właściciel górek czechowskich może kontynuować kampanię referendalną w obecnym kształcie. Sprawę na wokandę skierował mieszkaniec osiedla Botanik. Zarzuca firmie, że w swoich materiałach przekazuje nieprawdziwe informacje i „manipuluje emocjami wyborców”.

Venflon i Setheist. Koncert w Graffiti
5 marca 2019, 20:00

Venflon i Setheist. Koncert w Graffiti 0 0

Warszawska rockowa formacja Venflon wystąpi z promocją nowego materiału w klubie Graffiti (al. Piłsudskiego 13). Koncert odbędzie się 5 kwietnia o godz. 20.

Prąd ze Starej Wsi będzie opłacalny. Kiedy powstanie nowa elektrownia w woj. lubelskim?

Prąd ze Starej Wsi będzie opłacalny. Kiedy powstanie nowa elektrownia w woj. lubelskim? 19 7

Teoretycznie budowa w Starej Wsi pod Łęczną mogłaby ruszyć już dziś. Ekonomiści obliczyli, że nowa elektrownia w technologii gazyfikacji węgla z Bogdanki będzie opłacalna.

Koncert Agnieszki Rosnerówny w DK LSM
5 kwietnia 2019, 18:00

Koncert Agnieszki Rosnerówny w DK LSM 0 0

W piątek, 5 kwietnia o godz. 18 w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) odbędzie się nastrojowy koncert literacko-kabaretowy "Są na świecie..." w wykonaniu Agnieszki Rosnerówny.

W Świdniku przyjęli stanowisko ws. ideologii LGBT. W Lublinie wymiatali homofobię [wideo]
film

W Świdniku przyjęli stanowisko ws. ideologii LGBT. W Lublinie wymiatali homofobię [wideo] 280 37

Rada Powiatu w Świdniku przyjęła we wtorek stanowisko „w sprawie powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową”. – To jest kompletnie niepoważne – komentuje opozycyjny radny. Tymczasem podobne inicjatywy podejmują też inne samorządy w Lubelskiem, związane m.in. z Prawem i Sprawiedliwością.

Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky. Koncert w Centrum Spotkania Kultur
31 marca 2019, 17:00

Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky. Koncert w Centrum Spotkania Kultur 1 1

W niedzielę, 31 marca o godz. 17 na scenie Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) z koncertem symfonicznym wystąpi Andrzej Stasiuk z grupą Haydamaky.

Lubelskie zespoły wyraźnie przegrały swoje mecze w fazie play-off

Lubelskie zespoły wyraźnie przegrały swoje mecze w fazie play-off 0 0

To dopiero pierwsza runda, a nasze zespoły są już bardzo blisko zakończenia sezonu.

"Odchodziłeś w wielkim heroizmie". Tłumy pożegnały prof. Józefa Bergiera [zdjęcia]
galeria

"Odchodziłeś w wielkim heroizmie". Tłumy pożegnały prof. Józefa Bergiera [zdjęcia] 95 0

Tłumy studentów, pracowników uczelni, polityków i przyjaciół żegnały we wtorek prof. Józef Bergera, rektora i założyciela Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II. Zmarł on 21 marca po ciężkiej chorobie.

Prezes TBV składa przyrzeczenie ws. budowy parku. Ile bloków ma powstać na górkach czechowskich?
film

Prezes TBV składa przyrzeczenie ws. budowy parku. Ile bloków ma powstać na górkach czechowskich? 234 234

5 lat – tyle czasu daje sobie TBV na zbudowanie parku naturalistycznego na 75 ha i oddanie go miastu. Warunek jest ciągle ten sam: Rada Miasta zgodzi się na taką zmianę przeznaczenia tego terenu, by na 30 ha deweloper mógł zbudować bloki i lokale usługowe.

Policjanci na pomoc szczeniakom

Policjanci na pomoc szczeniakom 4 3

Bialscy policjanci uratowali dwa szczeniaki porzucone w lesie. Odnaleźli je dzięki zgłoszeniu mieszkanki Białej Podlaskiej.

Wyrzucił psa przez okno z czwartego piętra. Marcin S. usłyszał wyrok

Wyrzucił psa przez okno z czwartego piętra. Marcin S. usłyszał wyrok 146 21

Mieszkaniec Puław został skazany na więzienie w zawieszeniu za wyrzucenie psa przez okno. Zrobił to podczas kłótni z dziewczyną. Upadek z czwartek piętra zakończył się dla czworonoga poważnymi obrażeniami.

The Lord of the Rings: Gollum. Nowa wyprawa do Śródziemia

The Lord of the Rings: Gollum. Nowa wyprawa do Śródziemia 0 0

Szczegółów zbyt wielu na razie nie ma, ale The Lord of the Rings: Gollum ma być "grą dla czytelników, którzy zostają graczami". Kiedy premiera? Dopiero w 2021 roku.

LNBA. Alco zameldowało się w finale

LNBA. Alco zameldowało się w finale 1 0

Alco zameldowało się w wielkim finale rozgrywek. Obrońcy tytułu drugi raz pokonali Nadar

PE przyjął dyrektywę o prawach autorskich razem z kontrowersyjnymi zapisami

PE przyjął dyrektywę o prawach autorskich razem z kontrowersyjnymi zapisami 0 23

Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawach autorskich – za głosowało 348 europosłów, przeciw 274, a 36 wstrzymało się od głosu. Przeciwne wprowadzeniu nowego prawa było pięć krajów, w tym Polska.