Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 kwietnia 2020 r.
21:08

Więcej mieszkań w Lublinie. Radni zajmą się nowym planem dla jednej z dzielnic

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
22 9 A A
Bloki wysokie na osiem pięter planiści widzą w miejscu otoczonym al. Witosa, ul. Zygmunta Starego, Królowej Jadwigi i Zygmunta Augusta
Bloki wysokie na osiem pięter planiści widzą w miejscu otoczonym al. Witosa, ul. Zygmunta Starego, Królowej Jadwigi i Zygmunta Augusta

Budowę wyższych bloków z większą liczbą mieszkań umożliwić ma nowy plan zagospodarowania Felina, nad którym już w czwartek ma głosować Rada Miasta. Zdaniem urbanistów Ratusza pozwoli to na racjonalne wykorzystanie nieruchomości

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przekazany radnym przez prezydenta projekt nowego planu zagospodarowania dotyczy gruntów pomiędzy al. Witosa a ul. Franczaka „Lalka”, czyli przedłużeniem Drogi Męczenników Majdanka. Mowa o obszarze ograniczonym z jednej strony ul. Zygmunta Augusta, a z drugiej granicą Lublina.

Niemal cały ten teren od dawna jest przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne. Mówi o tym obowiązujący plan zagospodarowania uchwalony przez radnych już 15 lat temu. Czym nowy plan miałby się od niego różnić? Przede wszystkim większym wskaźnikiem „intensywności zabudowy”, który mówi o tym, ile mieszkań będą mogli tutaj stworzyć inwestorzy.

Prezydenccy planiści proponują wyznaczenie pięciu stref pod nowe bloki, różniących się od siebie dozwoloną wysokością zabudowy. Na osiem pięter pozwalają wyłącznie w jednym miejscu otoczonym al. Witosa, ul. Zygmunta Starego, Królowej Jadwigi i Zygmunta Augusta. Tutaj bloki mogłyby mieć 30 m wysokości.

Nie wyższe niż siedmiopiętrowe bloki mogłyby stanąć tuż obok, czyli po drugiej stronie ul. Zygmunta Starego oraz pomiędzy ul. Królowej Jadwigi a supermarketem Stokrotka przy Królowej Bony, zaś w stronę granicy miasta zabudowa mieszkaniowa miałaby się obniżać do sześciu pięter. Obecnie część terenu między granicą miasta a ul. Władysława Warneńczyka jest przeznaczona pod usługi, natomiast nowy plan przewiduje tu wyłącznie bloki.

Naprzeciw Stokrotki (na gruntach leżących u zbiegu ul. Królowej Jadwigi i Zygmunta Starego) miejscy urbaniści wyznaczyli teren „usług publicznych”. Zgodnie z nowym planem miałby on być przeznaczony pod budowę obiektów „szkolnictwa, zdrowia, opieki społecznej oraz innych rodzajów usług nieuciążliwych”, mających maksymalnie trzy piętra. Pomiędzy tym budynkiem usługowym, a ul. Franczaka „Lalka” wyznaczona została kolejna strefa pod budownictwo wielorodzinne, mające do pięciu pięter.

Obowiązujący plan sprzed 15 lat przewiduje wspomniane usługi w nieco innym miejscu, bo u zbiegu ul. Królowej Jadwigi i ul. Franczaka „Lalka”. Natomiast nowy wyznacza tu parking (nawet wielopoziomowy, mający do 12 m wysokości), z zastrzeżeniem, że muszą tu być posadzone drzewa: minimum jedno na każde cztery miejsca parkingowe.

Przekazany radnym projekt planu zagospodarowania określa też minimalną liczbę miejsc parkingowych mających towarzyszyć nowym budynkom. W przypadku bloków musi to być przynajmniej 1 miejsce postojowe na każdy lokal mieszkalny mający do 50 mkw. i minimum 1,2 miejsca postojowego na każde średnie mieszkanie (mające do 70 mkw.), natomiast na każde mieszkanie mające powyżej 70 mkw. musi przypadać nie mniej niż 1,5 miejsca parkingowego. W przypadku lokali usługowych wymagane minimum to 1 miejsce postojowe na 50 mkw. usług (obecnie jest 1 miejsce na 20 mkw.).

Prezydencki projekt planu dopuszcza lokowanie usług nieuciążliwych w parterach bloków, o ile takie lokale będą dostępne bezpośrednio z ulicy. Budynki stojące bliżej al. Witosa miałyby być oddzielone od drogi szpalerem wysokiej zieleni, w tym gatunków zimozielonych.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
smerfik1989 / 22 kwietnia 2020 r. o 23:10
+19
A co ty tu widzisz śliskiego Pisiorku? Jest działka, jest właściciel i jest plan sprzed 15 lat który wskazuje ten teren pod zabudowę. Z czym masz problem?
Avatar
cebularz / 23 kwietnia 2020 r. o 08:43
+4
Do tej pory śmiałem się z tych wszystkich teorii spiskowych dotyczących dewelopera z magicznymi trzema literkami. Ale ten jeden przypadek mnie zaciekawił. Mam na tym osiedlu kilku znajomych i wszyscy podkreślali, że mają niską 4 kondygnacyjną zabudowę, bo lotnisko, bo strefa podejścia itd. Podawali to jako plus, że nie można wybudować więcej niż tyle kondygnacji. To dlaczego trzy literki będą mogły? O co tu chodzi? Swoją drogą ostro idą zmiany planów, pomimo epidemii koronawirusa
Avatar
Smeagol / 23 kwietnia 2020 r. o 15:23
+2
Coś wam poradzę, dewelocwaniaczki. Zamiast projektować kolejne, coraz wyższe akademiki, posiejcie tam kartofle - będziecie mieli czym wyżywić rodzinę, kiedy w końcu dotrze do waszych pazernych łepetyn, że w Kozim Grodzie nie znajdziecie już żadnych amatorów na wasze mieszkaniopodobne wyroby. Dewelorozwój skończył się w marcu 2020 i już nie wróci.
 CZŁENIU SKĄD TY SIĘ URWAŁEŚ?! SIEDZI CEBULAK I PROWADZI POD KAŻDYM ARTYKUŁEM JAKĄŚ ŚMIESZNĄ KRUCJATĘ ANTYDEWELOPERSKĄ JAKBY MU KTOŚ ZA TO PŁACIŁ
Avatar
___K___ / 23 kwietnia 2020 r. o 14:46
+2
Nie wiem sama, co myśleć. Niedawno była mowa o tym, że nasze miasta ma mieszkań nadmiar, a teraz mają powstać nowe. I skoro jest tak, jak tutaj się pisze, czyli że jeden deweloper nie mógł budować, a drugi może, to to nie brzmi za ciekawie. Coś na pewno się za tym kryje. ***s://projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-wnetrz-olsztyn/
Gdzie była mowa o nadmiarze mieszkań? Chyba tylko na forach opanowanych przez "dewelokrytykantów", ewentualnie w TVPiS. Czy naprawdę myślisz, że deweloperzy budowaliby kolejne bloki nie wiedząc, że sprzedadzą ten towar? Od dziesiątków lat w Polsce mieszkań brakuje.
Gdzie była mowa o nadmiarze mieszkań? Chyba tylko na forach opanowanych przez "dewelokrytykantów", ewentualnie w TVPiS. Czy naprawdę myślisz, że deweloperzy budowaliby kolejne bloki nie wiedząc, że sprzedadzą ten towar? Od dziesiątków lat w Polsce mieszkań brakuje. rozwiń
Avatar
natka93 / 23 kwietnia 2020 r. o 13:46
+1
Nie wiem sama, co myśleć. Niedawno była mowa o tym, że nasze miasta ma mieszkań nadmiar, a teraz mają powstać nowe. I skoro jest tak, jak tutaj się pisze, czyli że jeden deweloper nie mógł budować, a drugi może, to to nie brzmi za ciekawie. Coś na pewno się za tym kryje. ***s://projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-wnetrz-olsztyn/
Avatar
WschodPolski / 23 kwietnia 2020 r. o 12:04
+1
Masz kolegów deweloperów którym nie pozwolono na budowę wyższych bloków? Nie za bardzo rozumiem twój wpis. Druga sprawa, co ma strefa podejścia wspólnego z tym osiedlem skoro pas startowy jest usytuowany tak na oko około kilometra na północ od niego? Sądzisz, że planują postawić 8-piętrowe budynki, żeby zatrzymywały się na nich samoloty? :)
Avatar
cebularz / 23 kwietnia 2020 r. o 16:56
0
Masz kolegów deweloperów którym nie pozwolono na budowę wyższych bloków? Nie za bardzo rozumiem twój wpis. Druga sprawa, co ma strefa podejścia wspólnego z tym osiedlem skoro pas startowy jest usytuowany tak na oko około kilometra na północ od niego? Sądzisz, że planują postawić 8-piętrowe budynki, żeby zatrzymywały się na nich samoloty? :)
 Nie. Zastanawia mnie jak to w końcu jest z tymi terenami. Czy te 4 kondygnacje faktycznie obowiązują na tym terenie, czy to efekt starego planu. 
Avatar
kronikidewelorozwoju / 23 kwietnia 2020 r. o 06:31
-7
Coś wam poradzę, dewelocwaniaczki. Zamiast projektować kolejne, coraz wyższe akademiki, posiejcie tam kartofle - będziecie mieli czym wyżywić rodzinę, kiedy w końcu dotrze do waszych pazernych łepetyn, że w Kozim Grodzie nie znajdziecie już żadnych amatorów na wasze mieszkaniopodobne wyroby. Dewelorozwój skończył się w marcu 2020 i już nie wróci.
Avatar
LBN / 22 kwietnia 2020 r. o 21:50
-11
"Prezydenccy planiści" - to brzmi bardzo ślisko. Wystarczy sprawdzić czyje to działki i wszystko będzie jasne. Czy to aby nie będzie dalsza część osiedla TBV ?
Avatar
cebularz / 23 kwietnia 2020 r. o 16:56
0
Masz kolegów deweloperów którym nie pozwolono na budowę wyższych bloków? Nie za bardzo rozumiem twój wpis. Druga sprawa, co ma strefa podejścia wspólnego z tym osiedlem skoro pas startowy jest usytuowany tak na oko około kilometra na północ od niego? Sądzisz, że planują postawić 8-piętrowe budynki, żeby zatrzymywały się na nich samoloty? :)
 Nie. Zastanawia mnie jak to w końcu jest z tymi terenami. Czy te 4 kondygnacje faktycznie obowiązują na tym terenie, czy to efekt starego planu. 
Avatar
Smeagol / 23 kwietnia 2020 r. o 15:23
+2
Coś wam poradzę, dewelocwaniaczki. Zamiast projektować kolejne, coraz wyższe akademiki, posiejcie tam kartofle - będziecie mieli czym wyżywić rodzinę, kiedy w końcu dotrze do waszych pazernych łepetyn, że w Kozim Grodzie nie znajdziecie już żadnych amatorów na wasze mieszkaniopodobne wyroby. Dewelorozwój skończył się w marcu 2020 i już nie wróci.
 CZŁENIU SKĄD TY SIĘ URWAŁEŚ?! SIEDZI CEBULAK I PROWADZI POD KAŻDYM ARTYKUŁEM JAKĄŚ ŚMIESZNĄ KRUCJATĘ ANTYDEWELOPERSKĄ JAKBY MU KTOŚ ZA TO PŁACIŁ
Avatar
___K___ / 23 kwietnia 2020 r. o 14:46
+2
Nie wiem sama, co myśleć. Niedawno była mowa o tym, że nasze miasta ma mieszkań nadmiar, a teraz mają powstać nowe. I skoro jest tak, jak tutaj się pisze, czyli że jeden deweloper nie mógł budować, a drugi może, to to nie brzmi za ciekawie. Coś na pewno się za tym kryje. ***s://projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-wnetrz-olsztyn/
Gdzie była mowa o nadmiarze mieszkań? Chyba tylko na forach opanowanych przez "dewelokrytykantów", ewentualnie w TVPiS. Czy naprawdę myślisz, że deweloperzy budowaliby kolejne bloki nie wiedząc, że sprzedadzą ten towar? Od dziesiątków lat w Polsce mieszkań brakuje.
Gdzie była mowa o nadmiarze mieszkań? Chyba tylko na forach opanowanych przez "dewelokrytykantów", ewentualnie w TVPiS. Czy naprawdę myślisz, że deweloperzy budowaliby kolejne bloki nie wiedząc, że sprzedadzą ten towar? Od dziesiątków lat w Polsce mieszkań brakuje. rozwiń
Avatar
natka93 / 23 kwietnia 2020 r. o 13:46
+1
Nie wiem sama, co myśleć. Niedawno była mowa o tym, że nasze miasta ma mieszkań nadmiar, a teraz mają powstać nowe. I skoro jest tak, jak tutaj się pisze, czyli że jeden deweloper nie mógł budować, a drugi może, to to nie brzmi za ciekawie. Coś na pewno się za tym kryje. ***s://projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-wnetrz-olsztyn/
Avatar
WschodPolski / 23 kwietnia 2020 r. o 12:04
+1
Masz kolegów deweloperów którym nie pozwolono na budowę wyższych bloków? Nie za bardzo rozumiem twój wpis. Druga sprawa, co ma strefa podejścia wspólnego z tym osiedlem skoro pas startowy jest usytuowany tak na oko około kilometra na północ od niego? Sądzisz, że planują postawić 8-piętrowe budynki, żeby zatrzymywały się na nich samoloty? :)
Avatar
cebularz / 23 kwietnia 2020 r. o 08:43
+4
Do tej pory śmiałem się z tych wszystkich teorii spiskowych dotyczących dewelopera z magicznymi trzema literkami. Ale ten jeden przypadek mnie zaciekawił. Mam na tym osiedlu kilku znajomych i wszyscy podkreślali, że mają niską 4 kondygnacyjną zabudowę, bo lotnisko, bo strefa podejścia itd. Podawali to jako plus, że nie można wybudować więcej niż tyle kondygnacji. To dlaczego trzy literki będą mogły? O co tu chodzi? Swoją drogą ostro idą zmiany planów, pomimo epidemii koronawirusa
Avatar
kronikidewelorozwoju / 23 kwietnia 2020 r. o 06:31
-7
Coś wam poradzę, dewelocwaniaczki. Zamiast projektować kolejne, coraz wyższe akademiki, posiejcie tam kartofle - będziecie mieli czym wyżywić rodzinę, kiedy w końcu dotrze do waszych pazernych łepetyn, że w Kozim Grodzie nie znajdziecie już żadnych amatorów na wasze mieszkaniopodobne wyroby. Dewelorozwój skończył się w marcu 2020 i już nie wróci.
Avatar
smerfik1989 / 22 kwietnia 2020 r. o 23:10
+19
A co ty tu widzisz śliskiego Pisiorku? Jest działka, jest właściciel i jest plan sprzed 15 lat który wskazuje ten teren pod zabudowę. Z czym masz problem?
Avatar
LBN / 22 kwietnia 2020 r. o 21:50
-11
"Prezydenccy planiści" - to brzmi bardzo ślisko. Wystarczy sprawdzić czyje to działki i wszystko będzie jasne. Czy to aby nie będzie dalsza część osiedla TBV ?
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Przełomowe doniesienia w sprawie zaginięcia Madeleine McCann. Trop wiedzie do Niemiec
film

Przełomowe doniesienia w sprawie zaginięcia Madeleine McCann. Trop wiedzie do Niemiec

Nowe doniesienia w sprawie zaginionej 13 lat temu Madeleine McCann. Niemieccy prokuratorzy poinformowali, że dziewczynka prawdopodobnie została zamordowana, a sprawca – 43-letni Niemiec – przebywa w więzieniu za przestępstwa na tle seksualnym.

Prezydent grozi sądem radnym w związku ze sprawą ul. Lipowej

Prezydent grozi sądem radnym w związku ze sprawą ul. Lipowej

Prezydent Lublina grozi sądem trzem radnym PiS, jeżeli nie wycofają się z twierdzenia, że Krzysztof Żuk kazał usuwać nocą drzewa z ul. Lipowej. Takie stwierdzenie znalazło się w zawiadomieniu złożonym do prokuratury przez Piotra Gawryszczaka, Marcina Jakóbczyka i Roberta Derewendę. – To pomówienie godzące w moje dobre imię – stwierdza prezydent Żuk.

Ogromny kawałek ziemi z domami osunął się do morza. Wstrząsający film
Wideo
film

Ogromny kawałek ziemi z domami osunął się do morza. Wstrząsający film

Do zdarzenia doszło w środę w gminie Alta na północy Norwegii.

Jakubas nie będzie żałował pieniędzy na transfery do Motoru Lublin. Powstaną też boiska i akademia piłkarska
galeria
film

Jakubas nie będzie żałował pieniędzy na transfery do Motoru Lublin. Powstaną też boiska i akademia piłkarska

Za rok awans do I ligi. A do tego budowa boisk i profesjonalnej akademii piłkarskiej. W czwartek jeden z najbogatszych Polaków Zbigniew Jakubas potwierdził, że zainwestuje miliony w Motor Lublin. Przedstawił też najbliższe, bardzo ambitne plany klubu.

Politycy w programie publicystycznym TVP Lublin. 92 proc. gości z PiS
galeria

Politycy w programie publicystycznym TVP Lublin. 92 proc. gości z PiS

Na antenie pojawiają się niemal wyłącznie przedstawiciele PiS. Reprezentanci innych opcji są pomijani. Do takich wniosków doszła Fundacja Wolności, śledząc program „To nas dotyczy”, emitowany po głównym wydaniu Panoramy Lubelskiej.

Jimmy Taylor i jego najlepsze akcje z sezonu 2019/2020 (wideo)
film

Jimmy Taylor i jego najlepsze akcje z sezonu 2019/2020 (wideo)

Na kanale Youtube Energa Basket Ligi można prześledzić najlepsze akcje Jimmie’go Taylora z sezonu 2019/2020. Zawodnik Startu Lublin w sumie wystąpił w 22 meczach i notował średnio: 9,4 punktu, a także 8,7 zbiórki. Pokazał też sporo efektownych zagrań.

Senator Bury chce ścigania dwóch stołecznych policjantów
film

Senator Bury chce ścigania dwóch stołecznych policjantów

– Oczekuję od policji by przeprosili, ale nie mnie tylko obywateli, których ściga się, pałuje i traktuje gazem – mówił w czwartek Jacek Bury na konferencji prasowej w Lublinie. Senator Koalicji Obywatelskiej poinformował też dziennikarzy, że o możliwości popełnienia przestępstwa przez dwóch warszawskich policjantów powiadomił właśnie stołeczną prokuraturę.

Ile ma pan cieląt? A ile wyrabia masła? Badania statystyczne rolników

Ile ma pan cieląt? A ile wyrabia masła? Badania statystyczne rolników

4,3 tysiąca indywidualnych gospodarstw rolnych zostało wytypowanych do badań statystycznych w Lubelskiem.

Uczniowie już oddają podręczniki do szkolnych bibliotek. Rodzic mówi o przyśpieszonych wakacjach
Alarm24

Uczniowie już oddają podręczniki do szkolnych bibliotek. Rodzic mówi o przyśpieszonych wakacjach

W Szkole Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza w Lublinie uczniowie oddają już podręczniki do szkolnej biblioteki. – Chyba się za bardzo pospieszyli – denerwuje się rodzic jednego z uczniów. – Teraz to już nauki w ogóle nie będzie, a wakacje rozpocząć miały się dopiero pod koniec czerwca. Widać szkoła przedłuża je w tym roku o dodatkowy miesiąc.

Koncert KaeNeS w Puławach
6 czerwca 2020, 19:00

Koncert KaeNeS w Puławach

The Local w Puławach (ul. Kołłątaja 50a) zaprasza na plenerowy koncert zespołu KaeNeS, który odbędzie się w sobotę, 6 czerwca o godz. 19.

W piątek częściowe zaćmienie Księżyca. O której godzinie zobaczymy "truskawkowy Księżyc"?

W piątek częściowe zaćmienie Księżyca. O której godzinie zobaczymy "truskawkowy Księżyc"?

W piątek, 5 czerwca, na wieczornym niebie będzie można zobaczyć pełnię "truskawkowego Księżyca", nazywaną też Różanym albo Gorącym Księżycem. Przy wschodzie Księżyca będzie też widoczne także jego półcieniowe zaćmienie.

Wybory 2020. Kandydat Konfederacji liderem w nietypowym sondażu

Wybory 2020. Kandydat Konfederacji liderem w nietypowym sondażu

Krzysztof Bosak jest liderem sondażu prezydenckiego wśród kibiców piłkarskich z dużą przewagą nad pozostałymi kandydatami. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Agencję Analityki Sportowej Sport Analytics.

Rekordzista pędził drogą ekspresową ponad 200 km/h. To inni kierowcy stracili prawa jazdy
Wideo
film

Rekordzista pędził drogą ekspresową ponad 200 km/h. To inni kierowcy stracili prawa jazdy

Niechlubnym "rekordzistą" pierwszych dni czerwca na drogach jest mieszkaniec Radomia, który na S17 pędził ponad 200 km/h. 10 innych kierowców również nie stosowało się do ograniczeń prędkości. Oni stracili prawa jazdy, otrzymali punkty karne i będą musieli zapłacić wysoki mandat.

Kobieta czyściła broń. Jej czteroletnia córka walczy o życie

Kobieta czyściła broń. Jej czteroletnia córka walczy o życie

Do nieszczęśliwego wypadku doszło w środę w miejscowości Brzeziny w gminie Stężyca (pow. rycki). Znajdująca się w szóstym miesiącu ciąży kobieta, czyszcząc broń, niechcący oddała strzał, który ranił dwie osoby. Jej czteroletnia córka w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Ranny został również 27-letni mężczyzna.

Magia w Magicznych Ogrodach

Magia w Magicznych Ogrodach

Wiecie czy nie wiecie, baśnie żyją w każdym świecie. Są z nami od urodzin aż do kresu dni. Każdy z nas ma swoją ulubioną, ale co ważniejsze, każdy z nas może być jej bohaterem, o ile dowie się o nas jakiś autor. Pewne jest, że nie ma baśni bez magii. Przynajmniej w Magicznych Ogrodach Janowiec!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!