Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 listopada 2009 r.
7:36
Edytuj ten wpis

Wielka drogowa porażka Lublina. NIK wytyka urzędnikom nieporadność

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA
0 36 A A

Remonty ulic są przeprowadzane bez głowy, a Ratusz nie radzi sobie ze zdobywaniem na nie unijnych dotacji. Plany rozwoju miasta są ze sobą sprzeczne, na dodatek najważniejszy z dokumentów nakazuje… budować linie tramwajowe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Najwyższa Izba Kontroli badała, jak Urząd Miasta w Lublinie usprawniał sieć dróg i komunikację miejską od 2004 r. do połowy 2009 r. Przez pierwszą cześć tego okresu w Ratuszu rządziła ekipa PiS z prezydentem Andrzejem Pruszkowskim. Od jesieni 2006 r. władzę przejęła PO i prezydent Adam Wasilewski.

Kontrolerzy stwierdzili, że przez cały ten czas miasto – mimo obowiązku – nie tworzyło żadnych planów rozwoju sieci drogowej. Podobnie z remontami: zamiast wieloletnich planów, są tylko roczne. – Są jedynie rozwiązaniem doraźnym, niezwiązanym z racjonalnym i długofalowym wykonywaniem obowiązków zarządcy drogi – pisze do Ratusza Adam Pęzioł, dyrektor lubelskiej delegatury NIK.

Część nowych dróg uwzględnia Wieloletni Plan Inwestycyjny. Gorzej z jego realizacją. W badanym okresie dziewięć inwestycji z WPI miało ponad rok opóźnienia, z czego aż siedem przez to, że miejskiej kasie nie zabezpieczono odpowiednich sum. Co gorsza, pozyskiwanie dotacji z unii idzie kiepsko. NIK podaje, że w ub. roku miasto ściągnęło z unii na drogi... okrągłe zero złotych.

Kontrolerzy krytykują też rezygnację z budowy tunelu pod al. Racławickimi, w sytuacji gdy na projekty poszło już 2,4 mln zł. I wytykają, że miasto nie opracowało żadnej alternatywy dla tej inwestycji.
Izba stwierdza, że Ratusz musi koniecznie usprawnić ruch uliczny. – Urząd w sposób niewystarczający podejmował działania w celu rozwiązania problemów komunikacyjnych – pisze Pęzioł wskazując zatłoczone ulice: al. Kraśnicka, Solidarności, Tysiąclecia, Spółdzielczości Pracy, Kunickiego i Turystyczna.

Fatalnie jest z komunikacją miejską. NIK pisze, że miasto nie sprawdziło, czy jej jakość poprawiły zmiany wprowadzone za namową ekspertów z Krakowa. Choć na ich opinie wydało prawie pół miliona złotych, a w sześć lat z trolejbusów zrezygnowało 40 proc. pasażerów. Stan tych wozów jest fatalny: w sześć lat liczba trajtków starszych, niż 20-letnie wzrosła 23-krotnie!

Komunikacja mogłaby być bardziej atrakcyjna, gdyby autobusy niczym w Warszawie miały odrębne pasy ruchu i nie stałyby w korkach. W Lublinie takich pasów zdaniem NIK jest za mało.

Projekt rozwoju komunikacji miejskiej, na który Ratusz chce dostać dotację z unii izba ocenia jako nierzetelnie opracowany, bo półtora roku temu jego koszt oceniano na 318 mln zł, a dziś mowa już o 520 mln zł.

Bałagan w papierach

Plany rozwoju Lublina są ze sobą sprzeczne w sprawie transportu. Co ciekawe, w Studium Uwarunkowań i Kierunków Przestrzennego Zagospodarowania Miasta, nadal mowa jest o... budowie linii tramwajowych. Niby nic, ale prawo mówi jasno, że urzędnicy tworząc plany zagospodarowania dzielnic muszą się trzymać ustaleń studium. Ale się nie trzymają. Ratusz nie radzi sobie z częścią budów i remontów ujętych w budżecie. W 2007 r. nie wykonał 14 proc. planu.


Prezydent Adam Wasilewski o badaniach NIK:


Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
59D84B / 4 grudnia 2009 o 09:32
0
Do porażek należy dołączyć przebudowę ul. Kunickiego.Skandal bez żadnej odpowiedzialnośći
Avatar
rd5 / 3 listopada 2009 o 09:14
0
maly3109 napisał:
Bus-pasów w Lublinie jest za mało????Ja nie widziałem żadnego....


podpowiem, np. Lubartowska w stronę Bramy Krak....
Avatar
okularnik / 2 listopada 2009 o 23:16
0
Coraz więcej "porażek" w Lublinie. Kto tak rządzi tym Lublinem, że porażka goni porażkę. Dla czepialskich : w sferze dróg - porażka, pozyskiwanie środków UE - porażka...
Avatar
~piotr~ / 2 listopada 2009 o 22:08
0
LUDZIE. JAKIE TRAMWAJE???!!!!! TO CHORY PRZEŻYTEK. ZAMIAST LINII TRAMWAJOWEJ TO LEPIEJ ZROBIĆ WYDZIELONE MIEJSCE NA TROLEJBUSY (TAKA SAMA WYDZIELONA TRASA JAK DLA TRAMWAI) ALE PRZYNAJMNIEJ AWARYJNIE SZOSA BĘDZIE PO ZDJĘCIU BARIEREK. TYLKO TROLEJBUSY!!! TYLKO TROLEJBUSY!!! TYLKO TROLEJBUSY. WYZNACZYĆ TRASĘ TYLKO DLA NICH I JUŻ PO SPRAWIE.
Avatar
maly3109 / 2 listopada 2009 o 20:24
0
Recenzent napisał:
Niech się Pęzioł odpęzioli od tunelu, bo to pomysł z gatunku poronionych od samego początku (być może koledzy partyjni pana Pęzioła byli wymyślili ten absurd inwestycyjny).
Poza tym we wszystkim racja - nieudolność, brak zdroworozsądkowego myślenia i namnażanie się na stołkach od początku kadencji - to cel ostateczny aktywności ekipy Pana Prezydenta. Kolejne trzy (wkrótce 4) lata zmarnowane dla Lublina.



To jest wszędzie.Od kilku lat mieszkam w Łęcznej (burmistrz z lewicy).Pochodzę z Tarnobrzegu(prezydent z PiS-u).Wcześniej mieszkałem po kilka lat w Lublinie i Warszawie.I wszędzie tylko każdy słodko się uśmiecha i wystawia piersi do orderów,a w rzeczywistości to banda tępych matołów.Miastami powinni zarządzać młodzi i pomysłowi i przede wsztstkim odpowiednio wykształceni menedżerowie,a nie idioci z partyjnego nadania jakie by ono nie było



To jest wszędzie.Od kilku lat mieszkam w Łęcznej (burmistrz z lewicy).Pochodzę z Tarnobrzegu(prezydent z PiS-u).Wcześniej mieszkałem po kilka lat w Lublinie i Warszawie.I wszędzie tylko każdy słodko się uśmiecha i wystawia piersi do orderów,a w rzeczywistości to banda tępych matołów.Miastami powinni zarządzać młodzi i pomysłowi i przede wsztstkim odpowiednio wykształceni menedżerowie,a nie idioci z partyjnego nadania jakie by ono nie było rozwiń
Avatar
maly3109 / 2 listopada 2009 o 20:17
0
Bus-pasów w Lublinie jest za mało????Ja nie widziałem żadnego....
Avatar
quazir / 2 listopada 2009 o 19:12
0
A kiedy te tramwaje będą po kozim grodzie jeździły.Już się doczekać nie mogę !
Avatar
rysiek / 2 listopada 2009 o 19:12
0
Wasilewski mnie rozjeb..... "Gmina Lublin jest na 6 pozycji jeśli chodzi woj.LUBELSKIE o pozyskiwanie środków"....gratulacje to jest naprawdę świetny wynik i jest się czym chwalić naprawde brawo tak dalej...a i jeszcze o tym starych dobrych planach związany z rozbudową komunikacji miejskiej sprzed paru lat jest napewno "odpowiedni" na dzisiejsze czasy...wszyscy wokoło mówią o zastoju Lublina (NIK,urbaniści,ludzie,....) a ratusz udaje że wszystko jest ok
Avatar
Cancer / 2 listopada 2009 o 17:34
0
NIK jak to NIK, jest od wytykania nieprawidłowości czasem niezawinionych (brak funduszy0 ale zarządzanie drogami w mieście Lublinie rzeczywiście osiągnęło poziom wody gruntowej na terenie przyszłego stadionu przy Krochmalnej (pół metra poniżej poziomu terenu). Potęguje to brak w UM dostatecznej liczby dobrych fachowców we wszystkich wydziałach "inżynierskich", podczas gdy pączkuje w zastraszający sposób wszelka łątkowszczyzna.
Czy stadion przy Krochmalnej wymyślono bo teren widać z okien Politechniki? By mógł funkcjonować konieczne jest wybudowanie (oprócz samego stadionu) trasy zielonej od ronda na klinie i mostów na Fabrycznej począwszy przynajmniej do Krochmalnej oraz przedłużenia Muzycznej do trasy zielonej. Skąd na to środki skoro wiadomo, że równocześnie należy wybudować trzy łącznice z obwodnicą Lublina (Solidarności, Poligonowa i Mełgiewska-Metalurgiczna)? A przecież na Wieniawie jest doskonałe miejsce gdzie po wyburzeniu wszystkiego można wybudować piękny obiekt - wyzwanie dla architektów.
Z kolei tunel pod Sowińskiego, jeżeli Lublin ma się nie zadławić, musi być rozpoczęty w przeciągu najbliższych pięciu lat. Padają głosy, że zmarnowano pieniądze na dokumentację. Nieprawda, zawiera ona pewne, niemałe wartości będące efektem przemyśleń projektantów, których (wartości) zmarnować nie wolno. Projekt trzeba odkurzyć i zlecić weryfikację fachowcom celem ukierunkowania przyszłych rozwiązań. I to niezwłocznie. Natomiast budowa etapowa tylko wiaduktu nad Głęboką co sugeruje pan Żuk, jest przedsięwzięciem chybionym. Blokowany dotychczas przez światła ruch na skrzyżowaniach Głęboka-Filaretów i Głęboka-Sowińskiego puszczony bezkolizyjnie w Sowińskiego zakorkuje tą ulicę od Alei Racławickich po Uniwersytet.
NIK jak to NIK, jest od wytykania nieprawidłowości czasem niezawinionych (brak funduszy0 ale zarządzanie drogami w mieście Lublinie rzeczywiście osiągnęło poziom wody gruntowej na terenie przyszłego stadionu przy Krochmalnej (pół metra poniżej poziomu terenu). Potęguje to brak w UM dostatecznej liczby dobrych fachowców we wszystkich wydziałach "inżynierskich", podczas gdy pączkuje w zastraszający sposób wszelka łątkowszczyzna.
Czy stadion przy Krochmalnej wymyślono bo teren widać z okien Politechniki? By mógł funkcjonować kon... rozwiń
Avatar
tadzu / 2 listopada 2009 o 16:40
0
Jan napisał:
Ale powiedz to na kogo glosowac? Przyjedize inny bedzie to samo. Najbadziej mnie zastanawia w tym kraju jedno. Wszyscy narzekaja na rzadzacych a ciagle te same mordy sa od 10 lat! No ku*** ludzie ciagle glosuje sie na tych samych. Naobiecuja ch*** wie czego, posiedza 4 lata kase biora i nic ze swoich obietnic nie zrobia, pozniej znowu naobiecuja i znowu ich sie wybiera! ku*** ludzie az taka krotka pamiec macie?! i nie pamietacie ze nic nie robia a mimo to nadal sa wybierane te same je***e ryje! Nikt mlody nowy sie nie pojawia, zreszta nawet jak sie pojawi to bedzie taka kukla jak obecny prezydent Lublina. Sam nic nie zrobi tylko czeka az ktos podsunie mu papierek a on bez czytania podpisze. Zalosna "wladza". Piatek i W... wiedza doskonale podsuwaja kolejne pomysly dla motocrossu szkoda ze nie podsuna zadnego zeby w Lublinie jakas droge zbudowali zeby korki byly mniejsze albo wyremontowali. Wiedza doskonale co zrobic dla "swojego" miasta.

Re..... Trochę im pomaga dostać się do koryta właśnie ordynacja wyborcza, głosujemy na partie a te r y j e są na pierwszych miejscach.

Re..... Trochę im pomaga dostać się do koryta właśnie ordynacja wyborcza, głosujemy na partie a te r y j e są na pierwszych miejscach. rozwiń
Avatar
59D84B / 4 grudnia 2009 o 09:32
0
Do porażek należy dołączyć przebudowę ul. Kunickiego.Skandal bez żadnej odpowiedzialnośći
Avatar
rd5 / 3 listopada 2009 o 09:14
0
maly3109 napisał:
Bus-pasów w Lublinie jest za mało????Ja nie widziałem żadnego....


podpowiem, np. Lubartowska w stronę Bramy Krak....
Avatar
okularnik / 2 listopada 2009 o 23:16
0
Coraz więcej "porażek" w Lublinie. Kto tak rządzi tym Lublinem, że porażka goni porażkę. Dla czepialskich : w sferze dróg - porażka, pozyskiwanie środków UE - porażka...
Avatar
~piotr~ / 2 listopada 2009 o 22:08
0
LUDZIE. JAKIE TRAMWAJE???!!!!! TO CHORY PRZEŻYTEK. ZAMIAST LINII TRAMWAJOWEJ TO LEPIEJ ZROBIĆ WYDZIELONE MIEJSCE NA TROLEJBUSY (TAKA SAMA WYDZIELONA TRASA JAK DLA TRAMWAI) ALE PRZYNAJMNIEJ AWARYJNIE SZOSA BĘDZIE PO ZDJĘCIU BARIEREK. TYLKO TROLEJBUSY!!! TYLKO TROLEJBUSY!!! TYLKO TROLEJBUSY. WYZNACZYĆ TRASĘ TYLKO DLA NICH I JUŻ PO SPRAWIE.
Avatar
maly3109 / 2 listopada 2009 o 20:24
0
Recenzent napisał:
Niech się Pęzioł odpęzioli od tunelu, bo to pomysł z gatunku poronionych od samego początku (być może koledzy partyjni pana Pęzioła byli wymyślili ten absurd inwestycyjny).
Poza tym we wszystkim racja - nieudolność, brak zdroworozsądkowego myślenia i namnażanie się na stołkach od początku kadencji - to cel ostateczny aktywności ekipy Pana Prezydenta. Kolejne trzy (wkrótce 4) lata zmarnowane dla Lublina.



To jest wszędzie.Od kilku lat mieszkam w Łęcznej (burmistrz z lewicy).Pochodzę z Tarnobrzegu(prezydent z PiS-u).Wcześniej mieszkałem po kilka lat w Lublinie i Warszawie.I wszędzie tylko każdy słodko się uśmiecha i wystawia piersi do orderów,a w rzeczywistości to banda tępych matołów.Miastami powinni zarządzać młodzi i pomysłowi i przede wsztstkim odpowiednio wykształceni menedżerowie,a nie idioci z partyjnego nadania jakie by ono nie było



To jest wszędzie.Od kilku lat mieszkam w Łęcznej (burmistrz z lewicy).Pochodzę z Tarnobrzegu(prezydent z PiS-u).Wcześniej mieszkałem po kilka lat w Lublinie i Warszawie.I wszędzie tylko każdy słodko się uśmiecha i wystawia piersi do orderów,a w rzeczywistości to banda tępych matołów.Miastami powinni zarządzać młodzi i pomysłowi i przede wsztstkim odpowiednio wykształceni menedżerowie,a nie idioci z partyjnego nadania jakie by ono nie było rozwiń
Avatar
maly3109 / 2 listopada 2009 o 20:17
0
Bus-pasów w Lublinie jest za mało????Ja nie widziałem żadnego....
Avatar
quazir / 2 listopada 2009 o 19:12
0
A kiedy te tramwaje będą po kozim grodzie jeździły.Już się doczekać nie mogę !
Avatar
rysiek / 2 listopada 2009 o 19:12
0
Wasilewski mnie rozjeb..... "Gmina Lublin jest na 6 pozycji jeśli chodzi woj.LUBELSKIE o pozyskiwanie środków"....gratulacje to jest naprawdę świetny wynik i jest się czym chwalić naprawde brawo tak dalej...a i jeszcze o tym starych dobrych planach związany z rozbudową komunikacji miejskiej sprzed paru lat jest napewno "odpowiedni" na dzisiejsze czasy...wszyscy wokoło mówią o zastoju Lublina (NIK,urbaniści,ludzie,....) a ratusz udaje że wszystko jest ok
Avatar
Cancer / 2 listopada 2009 o 17:34
0
NIK jak to NIK, jest od wytykania nieprawidłowości czasem niezawinionych (brak funduszy0 ale zarządzanie drogami w mieście Lublinie rzeczywiście osiągnęło poziom wody gruntowej na terenie przyszłego stadionu przy Krochmalnej (pół metra poniżej poziomu terenu). Potęguje to brak w UM dostatecznej liczby dobrych fachowców we wszystkich wydziałach "inżynierskich", podczas gdy pączkuje w zastraszający sposób wszelka łątkowszczyzna.
Czy stadion przy Krochmalnej wymyślono bo teren widać z okien Politechniki? By mógł funkcjonować konieczne jest wybudowanie (oprócz samego stadionu) trasy zielonej od ronda na klinie i mostów na Fabrycznej począwszy przynajmniej do Krochmalnej oraz przedłużenia Muzycznej do trasy zielonej. Skąd na to środki skoro wiadomo, że równocześnie należy wybudować trzy łącznice z obwodnicą Lublina (Solidarności, Poligonowa i Mełgiewska-Metalurgiczna)? A przecież na Wieniawie jest doskonałe miejsce gdzie po wyburzeniu wszystkiego można wybudować piękny obiekt - wyzwanie dla architektów.
Z kolei tunel pod Sowińskiego, jeżeli Lublin ma się nie zadławić, musi być rozpoczęty w przeciągu najbliższych pięciu lat. Padają głosy, że zmarnowano pieniądze na dokumentację. Nieprawda, zawiera ona pewne, niemałe wartości będące efektem przemyśleń projektantów, których (wartości) zmarnować nie wolno. Projekt trzeba odkurzyć i zlecić weryfikację fachowcom celem ukierunkowania przyszłych rozwiązań. I to niezwłocznie. Natomiast budowa etapowa tylko wiaduktu nad Głęboką co sugeruje pan Żuk, jest przedsięwzięciem chybionym. Blokowany dotychczas przez światła ruch na skrzyżowaniach Głęboka-Filaretów i Głęboka-Sowińskiego puszczony bezkolizyjnie w Sowińskiego zakorkuje tą ulicę od Alei Racławickich po Uniwersytet.
NIK jak to NIK, jest od wytykania nieprawidłowości czasem niezawinionych (brak funduszy0 ale zarządzanie drogami w mieście Lublinie rzeczywiście osiągnęło poziom wody gruntowej na terenie przyszłego stadionu przy Krochmalnej (pół metra poniżej poziomu terenu). Potęguje to brak w UM dostatecznej liczby dobrych fachowców we wszystkich wydziałach "inżynierskich", podczas gdy pączkuje w zastraszający sposób wszelka łątkowszczyzna.
Czy stadion przy Krochmalnej wymyślono bo teren widać z okien Politechniki? By mógł funkcjonować kon... rozwiń
Avatar
tadzu / 2 listopada 2009 o 16:40
0
Jan napisał:
Ale powiedz to na kogo glosowac? Przyjedize inny bedzie to samo. Najbadziej mnie zastanawia w tym kraju jedno. Wszyscy narzekaja na rzadzacych a ciagle te same mordy sa od 10 lat! No ku*** ludzie ciagle glosuje sie na tych samych. Naobiecuja ch*** wie czego, posiedza 4 lata kase biora i nic ze swoich obietnic nie zrobia, pozniej znowu naobiecuja i znowu ich sie wybiera! ku*** ludzie az taka krotka pamiec macie?! i nie pamietacie ze nic nie robia a mimo to nadal sa wybierane te same je***e ryje! Nikt mlody nowy sie nie pojawia, zreszta nawet jak sie pojawi to bedzie taka kukla jak obecny prezydent Lublina. Sam nic nie zrobi tylko czeka az ktos podsunie mu papierek a on bez czytania podpisze. Zalosna "wladza". Piatek i W... wiedza doskonale podsuwaja kolejne pomysly dla motocrossu szkoda ze nie podsuna zadnego zeby w Lublinie jakas droge zbudowali zeby korki byly mniejsze albo wyremontowali. Wiedza doskonale co zrobic dla "swojego" miasta.

Re..... Trochę im pomaga dostać się do koryta właśnie ordynacja wyborcza, głosujemy na partie a te r y j e są na pierwszych miejscach.

Re..... Trochę im pomaga dostać się do koryta właśnie ordynacja wyborcza, głosujemy na partie a te r y j e są na pierwszych miejscach. rozwiń