Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 stycznia 2019 r.
12:43

Prokuratura umorzyła śledztwo, była dyrektor wróci? Chcą tego związkowcy

0 82 A A
W sądzie toczą się jeszcze dwie inne sprawy związane ze zwolnieniem prof. Starosławskiej. Jedno dotyczy uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, drugie – przywrócenia do pracy
W sądzie toczą się jeszcze dwie inne sprawy związane ze zwolnieniem prof. Starosławskiej. Jedno dotyczy uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, drugie – przywrócenia do pracy

Prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące prof. Elżbiety Starosławskiej, byłej dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Śledczy uznali, że nie kłamała ona w swoich oświadczeniach składanych w związku z przetargami. Związkowcy żądają jej powrotu na stanowisko dyrektora COZL

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Śledztwo zostało umorzone z uwagi na brak znamion przestępstwa – informuje Piotr Marko, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Lublinie. – Nie udało się znaleźć dowodów świadczących o tym, że dyrektor Starosławska świadomie podała nieprawdziwe informacje w dokumentach.

Marszałek nie uwierzył

Postępowanie obejmowało lata 2011-2015. Dotyczyło kontraktów z firmami, które startowały w przetargach organizowanych przez COZL. Chodziło głównie o dostawy leków. Jednocześnie prokuratura prześwietlała umowy na prace badawcze, które zawierała dyr. Starosławska.

Szefowa COZL zasiadała w komisjach przetargowych. Zgodnie z przepisami, przy każdym postępowaniu powinna składać oświadczenia z informacją, czy przez ostatnie 3 lata pracowała dla oferenta, np. na podstawie umowy o pracę czy umowy zlecenia.
Jak informują śledczy, dyrektor złożyła ponad 20 takich oświadczeń. Wynikało z nich, że z oferentami nie ma nic wspólnego. Zarząd województwa miał jednak co do tego wątpliwości.

Umowy pod lupą śledczych

Chodziło przede wszystkim o firmę Roche, która wygrała przetarg na dostawy leków do szpitalnej apteki. Prawnicy marszałka ustalili, że jednocześnie Elżbieta Starosławska prowadziła badania dla tej firmy. Zawiadomili prokuraturę.

Pierwsze śledztwo zostało umorzone. W czerwcu ub.r. sąd uznał jednak, że nie zbadano wszystkich dowodów i skierował sprawę do ponownego rozpoznania. Śledczy ustalili, że prof. Starosławska rzeczywiście pracowała dla firmy Roche, ale prawa nie złamała. Formalnie bowiem umowy na dostawy leków zawarto z różnymi spółkami.

Leki dostarczała firma Roche Polska. Jej przedstawiciele podpisali się również pod umową na badania, ale tylko jako pośrednicy. Formalnym zleceniodawcą była firma Roche z siedzibą w Bazylei. Nie była to więc ta sama spółka, która startowała w przetargu.
Poza tym trudno było jednoznacznie ocenić rodzaj umowy na badania. Nie miała ona bowiem konkretnej nazwy.

– Dyrektor Starosławska stała na stanowisku, że była to umowa o dzieło, a nie zlecenie. Nie obejmował jej więc zakaz opisany w ustawie o zamówieniach publicznych – wyjaśnia prokurator Marko. – Dyrektor mogła tak to interpretować. Nie stwierdziliśmy tu świadomego, niezgodnego z prawem działania. Nie doszło więc do przestępstwa.

Postanowienie prokuratury jest prawomocne. W sądzie toczą się jeszcze dwie inne sprawy związane ze zwolnieniem prof. Starosławskiej. Jedno dotyczy uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, drugie – przywrócenia do pracy.

Związkowcy nie chcą Krawca

Tymczasem związkowcy z „Solidarności” działającej w COZL chcą powrotu byłej szefowej. Szukanie nowych kandydatów na dyrektora uważają za „eksperymenty, na które szpitala nie stać”. Chodzi o kandydaturę Piotra Krawca, o której pisaliśmy we wtorek. On sam potwierdza, że dostał propozycję kierowania centrum i ją rozważa.

– Nie występujemy przeciwko panu Krawcowi, bo go nie znamy. Niemniej z informacji w mediach wynika, że nie miał szczególnych sukcesów w zarządzaniu szpitalami w Kraśniku i Biłgoraju – mówi Józef Krupa, przewodniczący „Solidarności” w COZL. – Ponadto jest specjalistą w dziedzinie pediatrii i neonatologii, a naszym centrum powinna kierować osoba, która specjalizuje się w onkologii. Poprzednia ekipa rządząca ciągle zmieniała dyrektorów, co miało bardzo negatywny wpływ na sytuację szpitala. Apelujemy, żeby tego nie powtarzać.

Krupa podkreśla, że prof. Starosławska jest wybitnym onkologiem i ma 10-letnie doświadczenie w kierowaniu centrum (była dyrektorem w latach 2006-2016 – red.), w którym pracowała od 1976 roku najpierw jako lekarz, a potem kierownik oddziału.

I straszą protestami

Związkowcy nie wykluczają protestów. – Czekamy na ustabilizowanie sytuacji w naszym centrum. Jedynym rozwiązaniem jest powrót na stanowisko dyrektora prof. Starosławskiej. Marszałek Wojciechowski nam to obiecał – mówi przewodniczący Krupa.

Chodzi o słowa jakie padły w trakcie kampanii wyborczej w październiku. Zbigniew Wojciechowski, wówczas kandydat PiS do sejmiku województwa, zadeklarował na konferencji prasowej:

– Jeżeli pani prof. Starosławska będzie zainteresowana, to jeśli będę w zarządzie województwa, to zrobię wszystko, aby mogła powrócić na stanowisko i dokończyć swoje dzieło.

Jego zdaniem, spowoduje to powrót lekarzy, którzy odeszli z placówki oraz pozwoli na dokończenie rozbudowy COZL i zniwelowanie długów.

Dziś Wojciechowski zajmuje fotel wicemarszałka. Jest odpowiedzialny m.in. za służbę zdrowia.

– Moje stanowisko jest takie samo jak wcześniej – mówi Wojciechowski. – Ale decyzję podejmuje zarząd.
Kandydatury Krawca na dyrektora COZL nie chciał komentować.

Za ile? Ściśle tajne

W COZL prof. Starosławska zarabiała ok. 200 tys. rocznie. Drugie tyle dostawała z umów cywilnoprawnych, ale nigdy nie chciała zdradzić z kim je popisuje. Z jej oświadczeń majątkowych wynika, że w 2013 r. zarobiła w ten sposób 203 tys. zł, a rok później – 154,5 tys. zł. Źródła tych dochodów nie podała nawet wtedy, gdy zażądał tego osobiście marszałek województwa.

– Była jedyną osobą spośród dyrektorów naszych jednostek służby zdrowia, które odmawiały składania wyjaśnień – mówił w marcu 2016 r. Sławomir Sosnowski, wówczas marszałek województwa.

Ogromne kontrowersje wzbudzał i wzbudza do dziś kolorystyka budynków COZL. Ona sama jaskrawych kolorów broniła powołując się na ekspertyzę prof. Stanisława Popka z UMCS. Za opracowanie, w którym napisał o dobroczynnym wpływie żółtego i pomarańczowego na człowieka, naukowiec dostał ponad 8 tys. zł.

– Budynek jest dobrze wyeksponowany i widoczny z każdego miejsca w centrum miasta. Żaden pacjent, który przyjedzie PKS-em do Lublina nikogo nie będzie musiał pytać o drogę – tłumaczyła.

Z zmianę kolorystyki budynku nadal walczy m.in. Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Pozostałe informacje

Są dodatkowe pieniądze na program Czyste Powietrze

Są dodatkowe pieniądze na program Czyste Powietrze

To ważna informacja dla mieszkańców województwa lubelskiego, którzy przed 21 kwietnia złożyli wnioski na termomodernizację budynków, wymianę starych pieców, montaż paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła. Dzięki staraniom Zarządu WFOŚiGW w Lublinie udało się zwiększyć pulę pieniędzy na program Czyste Powietrze. Chodzi o blisko 113 mln złotych.

 Laureaci tegorocznych nagród „Międzynarodowy sukces w obszarze regionów Trójmorza”
Patronat Dziennika Wschodniego

Samorządowy Kongres Trójmorza. Odnieśli międzynarodowy sukces i dostali nagrody

Znamy laureatów nagród „Międzynarodowy sukces w obszarze regionów Trójmorza”. Wyróżnienia trafiły do dwóch firm z naszego regionu oraz rektora jednego z lubelskich uniwersytetów. Przyznano także nagrodę honorową.

Dni Chełma 2024. Wiemy już, kto wystąpi na scenie. Ania Dąbrowska i…

Dni Chełma 2024. Wiemy już, kto wystąpi na scenie. Ania Dąbrowska i…

Znamy już wszystkich artystów, którzy zaprezentują się podczas tegorocznych „Dni Chełma”. W czwartek prezydent Jakub Banaszek poinformował, kto oprócz Ani Dąbrowskiej, Smolastego i Jamala wystąpi na scenie przy ul. Strażackiej, a nie jak wcześniej planowano na pl. Łuczkowskiego.

Okradli dziadka na 90 tys. złotych. Pieniądze rozdawali w szkole

Okradli dziadka na 90 tys. złotych. Pieniądze rozdawali w szkole

Nastolatkowie regularnie okradali dziadka jednego z kolegów. Pieniądze rozdawali w szkole, część z nich przeznaczyli na słodycze, a resztę pochowali. Senior stracił łącznie 90 tys. złotych!

Podstawówka w Radoryżu Kościelnym ma nowego patrona. To jeden z najwybitniejszych pisarzy w historii literatury polskiej

Podstawówka w Radoryżu Kościelnym ma nowego patrona. To jeden z najwybitniejszych pisarzy w historii literatury polskiej

Szkoła podstawowa w Radoryżu Kościelnym w gminie Krzywda w powiecie łukowskim ma nowego patrona. Został nim Bolesław Prus, jeden z najwybitniejszych pisarzy w historii literatury polskiej.

Paweł Maj już na początku roku zapowiedział, że miasto Puławy grzywny za łamanie postanowienia sąd nie zapłaci. Prezydent uznał, że postanowienie skutkujące dalszym zakazem korzystania z "Orlika" jest niesprawiedliwe i krzywdzące dla mieszkańców

Prezydent czeka na więzienie. Co zrobi sąd?

Paweł Maj może trafić za kratki. To kara za złamanie sądowego zakazu i pozwolenie mieszkańcom Puław na korzystanie z boiska sportowego "Orlik" poza godzinami pracy szkoły. Zakaz miał chronić dwoje puławian, sąsiadów obiektu - przed nadmiernym hałasem.

Wypadek na węźle Piaski. „12” zablokowana
Z ostatniej chwili

Wypadek na węźle Piaski. „12” zablokowana

Do groźnego wypadku doszło tuż przed godziną 15 na drodze ekspresowej S12 z Lublina do Chełma. Na węźle Piaski Zachód zderzyły się dwa samochody osobowe, kia i opel. Służby informują o rannych czterech osobach, w tym matce z dziećmi.

Będzie drugi koncert Budki Suflera.  900 darmowych wejściówek czeka

Będzie drugi koncert Budki Suflera. 900 darmowych wejściówek czeka

Z powodu ogromnego zainteresowania sobotnim jubileuszowym koncertem koncertem Budki Suflera miasto razem z zespołem przygotowało dla mieszkańców drugi termin koncertu. Do odebrania będzie 900 darmowych wejściówek na to wydarzenie.

LNBA. Matematyka pokonała Patobasket w pierwszym meczu wielkiego finału.

LNBA. Matematyka pokonała Patobasket w pierwszym meczu wielkiego finału.

Do zdobycia trofeum brakuje jej tylko jednego triumfu

Wybitny sportowiec został Honorowym Obywatelem Lublina. To jeden z najlepszych piłkarzy w historii polskiego futbolu
Zdjęcia
galeria

Wybitny sportowiec został Honorowym Obywatelem Lublina. To jeden z najlepszych piłkarzy w historii polskiego futbolu

Od czwartku Lublin ma nowego Honorowego Obywatela Miasta. Tym zaszczytnym tytułem został wyróżniony Władysław Żmuda, jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy, wychowanek lubelskiego Motoru, 91-krotny reprezentant kraju, wybrany do „11” stulecia PZPN.

Nie zdążył skończyć kursu na prawo jazdy, a już staranował ogrodzenie

Nie zdążył skończyć kursu na prawo jazdy, a już staranował ogrodzenie

19-letni kierowca wsiadł za kółko zanim zdążył ukończyć kurs. Jego jazda zakończyła się na betonowym ogrodzeniu i z sądowym zakazem prowadzenia.

Pływackie Letnie Mistrzostwa Polski w Kategoriach Masters od piątku w Lublinie

Pływackie Letnie Mistrzostwa Polski w Kategoriach Masters od piątku w Lublinie

Lublin będzie gospodarzem Letnich Mistrzostw Polski w Kategoriach Masters. Impreza startuje w piątek i potrwa do niedzieli.

Andrzej Duda: Rosja musi ponieść porażkę na Ukrainie
Zdjęcia
galeria

Andrzej Duda: Rosja musi ponieść porażkę na Ukrainie

- Jeżeli rosyjski imperializm nie zostanie skarcony, będzie dalej kąsał, szarpał i odbierał wolność. Prezydent Andrzej Duda odniósł się do polityki wobec Rosji i obecnej sytuacji na Ukrainie podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza.

Dachowanie na al. Tysiąclecia. Są utrudnienia w ruchu

Dachowanie na al. Tysiąclecia. Są utrudnienia w ruchu

20 letnia- kierująca wpadła w poślizg i dachowała. Kobieta trafiła do szpitala, a na miejscu tworzą się korki.

Andrzej Duda w Lublinie: Trójmorze to sojusz państw podobnie myślących
galeria

Andrzej Duda w Lublinie: Trójmorze to sojusz państw podobnie myślących

12 i 13 czerwca w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbywa się Samorządowy Kongres Trójmorza. W czwartek, drugiego dnia wydarzenia uczestników swoją obecnością zaszczycił prezydent RP Andrzej Duda.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Inne -> Sprzedam

wyważanie wentylatorów

Lublin

350,00 zł

Biznes i Finanse -> Usługi -> Zlecę
Wyjątkowa oferta pożyczki

Wyjątkowa oferta pożyczki

brede

500,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

Zamość

35,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

390,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

299,00 zł

Komunikaty