Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 czerwca 2019 r.
11:11

Prezydent Lublina za zabudową części górek czechowskich [wideo]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
106 1605 A A

Część terenu pod budowę bloków mieszkalnych, część pod usługi, część ma pozostać zielona – takie zagospodarowanie górek czechowskich proponuje prezydent Lublina. Krzysztof Żuk ogłosił dzisiaj projekt tzw. studium przestrzennego, nad którym już w najbliższy czwartek ma głosować Rada Miasta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

>>> Czytaj także: Znamy treść umowy między Ratuszem a właścicielem górek czechowskich, spółką TBV

– Poszukaliśmy kompromisu, który powinien zadowolić większość mieszkańców – mówi prezydent Krzysztof Żuk. Pokazany przez niego projekt studium przestrzennego, które ma określić przeznaczenie m.in. górek czechowskich, trafił do Rady Miasta, która ma głosować w tej sprawie 27 czerwca.

Prezydent chce przeznaczyć pod zabudowę mieszkaniową dwie wysoczyzny górek czechowskich od strony ul. Poligonowej oraz jedną, największą, od strony ul. Koncertowej, na tyłach osiedlowego centrum handlowego ze sklepem sieci Lidl. – Nie będą to budynki wyższe niż w bezpośrednim sąsiedztwie – zapewnia Żuk.

W jaki sposób ten projekt studium rozmija się z ostatnimi oczekiwaniami właściciela górek czechowskich, czyli spółki TBV? Przed kwietniowym referendum w sprawie górek czechowskich spółka starała się o zgodę na umieszczenie osiedli na czterech spośród sześciu wysoczyzn, pomiędzy którymi wije się wąwóz. W efekcie obszary zabudowy wielorodzinnej zajęłyby 30 hadawnego poligonu.

Jak duża część górek będzie mogła być zabudowana zgodnie z ostatecznym projektem studium? – To będzie około 25 proc. – mówi prezydent. – Obszar zabudowy zmniejsza się o 5 ha.

W stosunku do wcześniejszego projektu studium, pokazywanego w zeszłym roku, zmienione zostało przeznaczenie jednej z wysoczyzn od strony ul. Poligonowej. Tej przy skrzyżowaniu z Ducha i Willową. Wcześniej była mowa o umożliwieniu tu inwestycji mieszkaniowych, ostateczny projekt studium przewiduje tu tereny sportu i rekreacji.

Konferencja prasowa Krzysztofa Żuka ws. studium przestrzennego

Ponadto strefa zabudowy na wysokości ul. Koncertowej miałaby być oddzielona „zielonym buforem” od istniejącej zabudowy przy Melomanów i Operowej. – W tej wysoczyźnie, która przylega do ul. Koncertowej wprowadziliśmy możliwość dopuszczenia funkcji usług sportu i rekreacji, z możliwością wprowadzenia komunikacji zbiorowej od strony ronda – wyjaśnia Małgorzata Żurkowska, główny urbanista miasta.

Prezydent poinformował dzisiaj o podpisaniu umowy między miastem a właścicielem górek, spółką TBV.

– Ta umowa jest jawna – zapewnia Żuk. Zapewnia, że po południu dokument zostanie opublikowany na stronie internetowej miasta.

– Doszło do umownego spisania zobowiązań właściciela terenu, głównie związanych z przekazaniem na rzecz miasta nieruchomości i wykonaniu na własny koszt parku naturalistycznego. Z umowy wynika w szczególności zobowiązanie do przekazania za 1 zł netto nieruchomości o powierzchni nie mniejszej niż 75 ha, obecnie przewidzianej w planie na tereny zielone i całkowitego sfinansowania przez spółkę parku naturalistycznego – mówi Zbigniew Dubiel, szef zespołu radców prawnych w Ratuszu. Dodaje, że inwestor miałby wyłożyć na urządzenie parku nie mniej niż 10 mln zł.

– Spółka zobowiązała się także, że we własnym zakresie wykona przebudowę układu drogowego. Będzie to rondo przy ul. Ducha, sygnalizacja na skrzyżowaniu Poligonowej z Relaksową, wszystkie niezbędne ulice wewnętrzne i skrzyżowania – wylicza Dubiel. Informuje, że w pierwszym etapie swojej inwestycji spółka TBV miałaby też wykonać lokal przystosowany do funkcji przedszkola. Ma też sprzedać miastu za 1 zł teren pod budowę szkoły, przy czym ma być to nieruchomość nie mniejsza niż 1,5 ha.

Ratusz informuje, że za niedotrzymanie tych warunków spółce będą grozić kary. – Łącznie opiewają na kwotę 137 mln zł – informuje Dubiel.

Lubelski Ruch Miejski - konferencja w odpowiedzi na decyzję prezydenta

e-Wydanie

Komentarze 1605

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kk / 21 czerwca 2019 o 11:17
+76
Szok. Jestem za odwołaniem prezydenta który nie reprezentuje naszych interesów!!!!
Avatar
Gość / 21 czerwca 2019 o 11:19
+74
Zuk ma doopie mieszkanców, dogadza tylko dewelerowcom, DO DYMISJI W REFERENDUM BETONIARZA!
Avatar
PR / 21 czerwca 2019 o 11:19
+73
Dziękujemy Prezydencie, nie wiem tylko czy jest Pan naszym Prezydentem, czy deweloperów... Będę pamiętał przy głosowaniu w następnych wyborach. I pytanie czy koszt referendum zwróci Pan z własnych pieniędzy? Dziwne jest to Pańskie zachowanie, daje do myślenia.
Avatar
Gość / 21 czerwca 2019 o 11:14
+73
Po co było referendum?
Avatar
nk / 21 czerwca 2019 o 11:17
+57
no i ja już na tego Pana i tych radnych nie zagłosuje. To nie jest lublin obywatelski. i tak jak namawialam by na nich głosować tak teraz bedę pana zagorzałym przeciwnikiem. żegnam
Avatar
Gość / 21 czerwca 2019 o 11:25
+47
Zabudować jeden z ostatnich korytarzy napływu powietrza do miasta a później szumnie walczyć ze smogiem!!! To zrobiono kilkanaście lat temu w Krakowie....
Avatar
Gość / 21 czerwca 2019 o 13:17
+38
Zunio od kiedy sięgnąć pamięcią był zawsze człowiekiem oligarchów, osobnikiem, który dla plebsu nigdy nie miał do nic zaoferowania (oprócz pogardy i pamiętnych nalotów wynajętych czyścicieli kamienic). Dzisiejsze posunięcie (mieszkańców od tyłu) nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem.
Avatar
Żuk obnażony! / 21 czerwca 2019 o 12:33
+37
Patrzcie Lublinianie - p[rezydent] pokazał nam wszystkim "wała", bez  odrobiny żenady udowadniając po raz kolejny, gdzie ma opinie i potrzeby mieszkańców! Nie tylko "spuścił do kanału" 1/5 mln zł wydanych z naszych kieszeni (w dodatku bezprawnie i w interesie prywatnego podmiotu gospodarczego!) na najdroższy sondaż świata czyli farsę referendalną. Najgorsze jest to, że nawet nie stara się udawać, iż liczy się ze zdaniem Lublinian! Działa też z utrwalonym schematem - podejmujac decyzje w sprawie studium z zaskoczenia, w celowo wybranym czasie - kiedy koniec roku szkolnego zbiega się z Bożym Ciałem i ludzie wyjeżdżają już na urlopy. Przypadek? Jasne, że nie! Tak samo było przecież 3 lata temu - termin publicznej drugiej dyskusji nad projektem (wymuszonej zresztą wyłącznie dzięki determinacji społeczników) wyznaczył na popołudnie właśnie przed Bożym Ciałem, a na zapoznanie się z projektem ludzie mieli 2 dni!!! Zastanawiające jest jedno - dlaczego, ignorując zdanie co najmniej 23 tys. wyborców przeciwnych zabudowie Górek blokami, ryzykuje przegraną swojego  ugrupowania w nadchodzących wyborach? Ktoś z forumowiczów wyraził przypuszczenie, że jest to planowy koniec kariery POlitycznej, a POczątek kariery biznesowej. "Betonowa" determinacja prezydenta w forsowaniu interesu TBV (na tle nieciekawych prognoz pozycji PO, szczególnie w Lublinie) skłania do przypuszczeń, że jest coś na rzeczy... Czyżby zatem była to rzeczywiście ewakuacja z tonącego okrętu o nazwie "Polityka" do bezpiecznego portu pt. "Ciepła Posadka w Radzie Nadzorczej", kosztem zwykłych mieszkańców Lublina?
Patrzcie Lublinianie - p[rezydent] pokazał nam wszystkim "wała", bez  odrobiny żenady udowadniając po raz kolejny, gdzie ma opinie i potrzeby mieszkańców! Nie tylko "spuścił do kanału" 1/5 mln zł wydanych z naszych kieszeni (w dodatku bezprawnie i w interesie prywatnego podmiotu gospodarczego!) na najdroższy sondaż świata czyli farsę referendalną. Najgorsze jest to, że nawet nie stara się udawać, iż liczy się ze zdaniem Lublinian! Działa też z utrwalonym schematem - podejmujac decyzje w sprawie studium z zaskoczenia, w ce... rozwiń
Avatar
Zwycuięstwo ukadu PO-PIS / 21 czerwca 2019 o 11:26
+36
No to zbieramy podpisy za referendum i odwołujemy prezydenta!
Avatar
Gość / 21 czerwca 2019 o 13:10
+31
Wybory już na jesieni . PRECZ Z PLATFORMĄ OBYWATELSKĄ I JEJ SPRZEDAWCZYKAMI
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 11:53
-1
Niech Lublin się rozwija a nie stoi w miejscu ! Jest szansa na zagospodarowanie ,zostanie 70% terenów zielonych trzeba korzystać i w końcu zrobić porządek z tym bałaganem
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 10:56
0
Nie zalonym chaszczom i miescu obleganym przez meneli . Zdecydowanie jestem za parkiem z prawdziwego zdarzenia, dostępnym dla wszystkich i przede wszystkim bezpiecznym .
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 20:38
0
Park jest super inicjatywą, powstaną nowe mieszkania? Wspaniale, przecież nowe miejsca do mieszkania to rozwój!! jestem na tak!!
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 20:38
0
Wizja parku zapowiada się spektakularnie, jestem na tak dla zmian dla rozwoju mojego ukochanego Lublina.
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 20:35
0
Z zagospodarowania tego terenu wynikaja same korzysci. Negatywow ktorych moim zdaniem nie ma doszukuja sie tylko pseudoekolodzy ktorzy juz zdazyli ten teren wykorzystac pod siebie. Stop obludzie!
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 20:33
0
A mi się pomysł parku bardzo podoba. Nawet kosztem osiedla. To piękny teren z ogromnym potencjałem i czas najwyższy w końcu coś z nim zrobić, abyśmy wszyscy mogli z niego korzystać, a nie tylko garstka osób. Tak dla parku! 
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 20:31
0
Ja jestem za ogólnym dostępem do górek. Ogólnym to znaczy żeby tam można było dojechać, wejść, pospacerować, usiąść na ławce... czyli to wszystko co jest normalne, a czego teraz NIE MA!
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 20:28
-1
Ktoś musiał w kocu stawić czoła temu miejscu. Dość wstydu z powodu zarośli. Dzięki modernizacji otrzymamy miejsce, jakich pełno w zachodniej Polsce.
Avatar
SKORO OLAŁ WYNIK?! / 24 czerwca 2019 o 23:37
0
PO KAMIENI KUPĘ ROBIŁ REFERENDUM?
Avatar
zadna tajemnica / 23 czerwca 2019 o 21:26
+1
Nie będzie miejsca na bloki to podatki będą żadne. Nie rozumiem myślenia przecież bloki, park, podatki to rozwój miasta. Obecnie to ugór nie przynoszący ani złotówki.
Miejsca na blokowiska w Lublinie dość na kilkadziesiąt lat do przodu. Nie ma najmniejszej potrzeby niszczyć najwartosciowszej enklawy zieleni w mieście. Taka prawda.  Acha - „obecnie to ugór nie przynoszący ani złotówki”? Coś bredzisz człeniu, bardzo nie zorientowany jesteś życiowo.  Dowiedz się o kosztach ekosystemowych. Dzięki temu, ze to zwarty, naturalny teren wart jest miliony!!! Pochłania pyły, gazy, magazynuje wodę, nawilża powietrze, stanowi obszar retencji itd itp. Takie obszary w miastach XXI w są na wagę złota!! Jeśli ich nie ma, czesto wyburza się budynki, żeby jednak były!!!
Miejsca na blokowiska w Lublinie dość na kilkadziesiąt lat do przodu. Nie ma najmniejszej potrzeby niszczyć najwartosciowszej enklawy zieleni w mieście. Taka prawda.  Acha - „obecnie to ugór nie przynoszący ani złotówki”? Coś bredzisz człeniu, bardzo nie zorientowany jesteś życiowo.  Dowiedz się o kosztach ekosystemowych. Dzięki temu, ze to zwarty, naturalny teren wart jest miliony!!! Pochłania pyły, gazy, magazynuje wodę, nawilża powietrze, stanowi obszar retencji itd itp. Takie obszary w miastach XXI w są na wagę złota!! Je... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 1605

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zdrowa kuchnia na upały. Co zjeść gdy jest gorąco? Najlepsze przepisy

Zdrowa kuchnia na upały. Co zjeść gdy jest gorąco? Najlepsze przepisy 0 0

Kiedy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, najlepiej zjeść orzeźwiający chłodnik, twarożek z cebulą i kartoflami w mundurkach. Albo pyzy ze śliwką. Kto musi zjeść mięso, polecamy galaretę z octem jabłkowym. Oto zdrowa kuchnia na upały.

Jaka będzie pogoda w niedzielę? Jest ostrzeżenie IMGW

Jaka będzie pogoda w niedzielę? Jest ostrzeżenie IMGW 0 1

To będzie gorąca niedziela. Niestety, piękną letnią pogodę mogą popsuć burze z gradem.

75. rocznica likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie
22 lipca 2019, 8:00

75. rocznica likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie 0 0

22 lipca w Muzeum Lubelskim odbędą się obchody 75. rocznicy likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie.

Marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka [zdjęcia]
galeria

Marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka [zdjęcia] 1 0

Uczestnicy pokonali trasę, którą przeszli więźniowie opuszczający obóz tuż przed jego likwidacją w lipcu 1944 roku.

Orlęta Spomlek - Olimpia Zambrów 1:3. Z Chicago do Radzynia Podlaskiego?

Orlęta Spomlek - Olimpia Zambrów 1:3. Z Chicago do Radzynia Podlaskiego? 0 1

Są transfery w Orlętach Spomlek. Do drużyny dołączył już Rafał Nowak. Niewiele brakuje, żeby umowy podpisało trzech kolejnych zawodników. Biało-zieloni mają też za sobą niezły występ przeciwko Olimpii Zambrów, chociaż przegrali 1:3

Kino Niepodległej na placu Litewskim [zdjęcia]
galeria

Kino Niepodległej na placu Litewskim [zdjęcia] 0 0

W sobotę na pl. Litewskim odbył się plenerowy pokaz arcydzieł polskiej kinematografii z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”.

Święto Kolorów w Lublinie. Barwna impreza nad zalewem [zdjęcia]
galeria

Święto Kolorów w Lublinie. Barwna impreza nad zalewem [zdjęcia] 0 3

Kolejne święto kolorów w Lublinie. Tym razem barwna impreza odbyła się w sobotę na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim.

Oryginalny pomysł na biznes. Sami konstruują maszyny rolnicze
Lubelski Biznes

Oryginalny pomysł na biznes. Sami konstruują maszyny rolnicze 21 2

Paweł Pietrzak ze wspólnikiem na niedawnej wystawie rolniczej w Sitnie pokazali dwie maszyny własnej konstrukcji. Wzbudziły takie zainteresowanie, że sprzedały się na pniu, a do tego nowi właściciele, na prośbę organizatorów podobnej wystawy w Grabowcu, zgodzili się je tam udostępnić

Ilu obcokrajowców pracuje w woj. lubelskim? Ukraińców mniej, przybyło osób z innego kraju

Ilu obcokrajowców pracuje w woj. lubelskim? Ukraińców mniej, przybyło osób z innego kraju 0 7

Obywatele Ukrainy nie wybierają już tak chętnie województwa lubelskiego na miejsce pracy. W Polsce liczba Ukraińców ubezpieczonych w ZUS w ciągu kilku ostatnich miesięcy rosła, tymczasem w naszym regionie – spadła. Tę lukę częściowo zapełniają Białorusini.

Krzysztof Krawczyk wystąpi na urodzinach klubu Radość
10 sierpnia 2019, 20:00

Krzysztof Krawczyk wystąpi na urodzinach klubu Radość 0 0

Legenda polskiej sceny muzycznej, Krzysztof Krawczyk, zaśpiewa 10 sierpnia Radości (ul. Bernardyńska 15) na III urodziny klubu. Start koncertu o godz. 20.

Wybieg dla psów, chodnik czy plac zabaw? Co wybiorą mieszkańcy Białej Podlaskiej

Wybieg dla psów, chodnik czy plac zabaw? Co wybiorą mieszkańcy Białej Podlaskiej 0 3

Na 19 projektów będą mogli głosować mieszkańcy w tegorocznej, czwartej już edycji budżetu obywatelskiego w Białej Podlaskiej. Najwięcej propozycji dotyczy budowy chodników czy miejsc do rekreacji.

Cyrk w Lublinie, czyli będziecie przecierać oczy ze zdumienia. Co trzeba zobaczyć na Carnavalu Sztukmistrzów 2019
Magazyn
25 lipca 2019, 16:00
galeria

Cyrk w Lublinie, czyli będziecie przecierać oczy ze zdumienia. Co trzeba zobaczyć na Carnavalu Sztukmistrzów 2019 0 7

W czwartek rozpocznie się w Lublinie festiwal Carnaval Sztukmistrzów, który obchodzi w tym roku dziesiąte urodziny.

Tratwą po Bugu. To protest

Tratwą po Bugu. To protest 22 2

Łukasz Długowski, dziennikarz i zapalony podróżnik od "Mikrowypraw" rozpoczął właśnie spływ tratwą flisacką po rzece Bug. To protest przeciwko planom regulacji rzek w Polsce.

Szkoła i biznes. Czym Lubelska Szkoła Realna będzie się różnić od innych liceów?
Lubelski Biznes

Szkoła i biznes. Czym Lubelska Szkoła Realna będzie się różnić od innych liceów? 5 1

Z Agnieszką Kantor-Kołodyńską, jedną z pomysłodawczyń powołania Lubelskiej Szkoły Realnej rozmawiamy o nowym liceum na edukacyjnej mapie Lublina.

"Wzywałam wszystkich zmarłych, bo myślałam, że to jest już koniec mojego życia". Jak się żyje miesiąc po nawałnicy
Reportaż
galeria

"Wzywałam wszystkich zmarłych, bo myślałam, że to jest już koniec mojego życia". Jak się żyje miesiąc po nawałnicy 0 4

Genowefa Jaskowska: Ten szum wody cały czas mi się śni. Florian Wołoszynek: Jednego dnia siedem pomp wypompowywało wodę naraz w naszym gospodarstwie. Andrzej Wołoszynek: Wszyściutko było zniszczone. Zaraz po ulewie zaczęło się sprzątanie. Później remont. Wczoraj minął dokładnie miesiąc od dnia, kiedy w ciągu kilku godzin wielu rodzinom w gminie Modliborzyce, w tym z Wierzchowisk II, nawałnica zabrała dorobek życia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!