Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 czerwca 2019 r.
15:27

Znamy treść umowy między Ratuszem a właścicielem górek czechowskich, spółką TBV

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
84 472 A A

W zamian za zgodę na budowę bloków spółka ma sprzedać miastu za złotówkę teren pod budowę parku, urządzić park oraz sprzedać za 1 zł teren pod budowę szkoły

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nieruchomość pod park miałaby byc sprzedana do końca września tego roku, w ciągu dwóch miesięcy po uchwaleniu studium przestrzennego. Do głosowania nad projektem studium ma dojść już w najbliższy czwartek. Projekt przedstawiony przez prezydenta Lublina miałby pozwolić na zabudowanie blokami 25 ha górek, zaś na 5 ha przewiduje funkcje sportowo-rekreacyjne.

e-Wydanie

Komentarze 472

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Żuk sprzedał nas za grosze! / 21 czerwca 2019 o 15:48
+48
To ma być uczciwa umowa?!! Kpiny! Dewelocwaniak pozbędzie się obszarów nie nadających się do zabudowy na rzecz miasta i wysieje (kiedyś, może za 10 lat) trawę z OBI i postawi parę ławek, sam zarabiając tylko przekształceniu terenu setki mln złotych?! Zresztą w niechlubnej historii tego miasta nie są znane przypadki wyegzekwowania kar umownych za niedotrzymanie zobowiązań przez cwaniaków zwanych "inwestorami" - przecież właśnie to wcześniej zrobił w przypadku 60 baniek od Echo Investment, , n'est-ce pas? Teraz Ratusz za grosze przechandlował nie tylko unikatowy, bezcenny przyrodniczo obszar - kupczy przezde wszystkim zdrowiem i przyszlością Lublinian! Hej, mieszkańcy Śródmieścia, Starówki, Węglina - cieszycie się już perspektywą zwiększenia smogu i wzrostem upału?
To ma być uczciwa umowa?!! Kpiny! Dewelocwaniak pozbędzie się obszarów nie nadających się do zabudowy na rzecz miasta i wysieje (kiedyś, może za 10 lat) trawę z OBI i postawi parę ławek, sam zarabiając tylko przekształceniu terenu setki mln złotych?! Zresztą w niechlubnej historii tego miasta nie są znane przypadki wyegzekwowania kar umownych za niedotrzymanie zobowiązań przez cwaniaków zwanych "inwestorami" - przecież właśnie to wcześniej zrobił w przypadku 60 baniek od Echo Investment, , n'est-ce pas? Teraz Ratusz za grosze przec... rozwiń
Avatar
Gość / 21 czerwca 2019 o 15:48
+42
Uczcie się ludzie jak się robi inwestycje. Kupuje się działkę w promocji, bo bez możliwości zabudowy blokami - a jedną decyzją można zmienić działkę na w pełni budowlaną i zarobić kilkadziesiąt milionów. Jakieś ochłapy można wtedy nawet miastu rzucić i wszyscy są zadowoleni. Wszyscy oprócz skarbu państwa, który sprzedał dawne tereny wojskowe za kilka procent wartości. Za tę niegospodarność powinni wsadzić odpowiedzialnych za to. A inwestor prywatny prowadzi swój biznes i zarabia i takie jego święte prawo.
Avatar
Mieszkaniec Lublina / 21 czerwca 2019 o 15:54
+41
Jest mi bardzo przykro. Straciłem wiarę w Pana Prezdenta Żuka. Liczyłem na to że wygra zdrowy rozsądek i przyszłość naszego miasta. Jak bardzo pieniądzę rządzą światem. Tak wielu ludzi widzi że to co się dzieje jest złe a mimo to nie ma możiwości wpłynąć na błędne decyzje. Jest mi po prostu przykro.
Avatar
Żuk to poooooo / 21 czerwca 2019 o 15:53
+38
Niech Żuk odda pieniądze za referendum, z góry było wiadomo że tak bedzie, dobry koleś za pieniądze podatników robi co chce
Avatar
Gość / 21 czerwca 2019 o 15:48
+37
Tak sie robi dzis biznes. Na żywca bez znieczulenia. Naród i tak jest głupi i nic nie rozumie. Dzioba upiekl 2 pieczenie, pozbyl sie terenu będącego jedynie kosztem i zmienił nic nie warte pole w złoto
Avatar
quń / 21 czerwca 2019 o 16:10
+35
czyli nic nowego. żuk betoniarz usłużnie podpisał co TBV chciał
Avatar
Gość / 21 czerwca 2019 o 15:44
+33
Bandyci. Zdrada i nieodwracalne zasyfienie lublina.
Avatar
Smog nas zabije / 21 czerwca 2019 o 15:59
+28
Jakim prawem Gmina zawiera umowę skoro zmiana planu nie leży w kompetencji zarządu miasta a Rady Gminy ? Plują w twarz nie tylko mieszkańcom Lublina , których skazują na raka i choroby płuc z powodu smogu ale też radnym , których uznali jak widać za bezwolne kukły, które na pewno przegłosują zmianę planu. To jest przedsmak tego co będzie się działko w Polsce jeśli wybory w Polsce wygra PO. Ciekawe co o takich działaniach w przeddzień wyborów myśli Schetyna ? Przecież to jest dobijanie gwoździ do trumny PO!!! I do naszych trumien, bo smog nas będzie zabijał. Ale co tam, przecież tu chodzi o kasę. Lublinianie to tylko mięso armatnie, które ma kupować mieszkania w TBV . A swoją drogą ktoś tu powinien oddać do miejskiej kasy 500 tys wydane na referendum skoro jak się okazuje można olać jego wynik
Jakim prawem Gmina zawiera umowę skoro zmiana planu nie leży w kompetencji zarządu miasta a Rady Gminy ? Plują w twarz nie tylko mieszkańcom Lublina , których skazują na raka i choroby płuc z powodu smogu ale też radnym , których uznali jak widać za bezwolne kukły, które na pewno przegłosują zmianę planu. To jest przedsmak tego co będzie się działko w Polsce jeśli wybory w Polsce wygra PO. Ciekawe co o takich działaniach w przeddzień wyborów myśli Schetyna ? Przecież to jest dobijanie gwoździ do trumny PO!!! I do naszych trumien, bo smog n... rozwiń
Avatar
Mieszkaniec Lublina / 21 czerwca 2019 o 16:02
+27
We Wrocławiu znajduje się około 44 parków o łącznej powierzchni według różnych źródeł od około 530 ha do 781 ha. W Lublinie mamy: Ogród Saski Park Bronowice Park Jana Pawła II Park Ludowy Park Czechów Wąwóz Kalinowszczyzna Przykre że Górki Czechowskie staną się kolejnym blokowiskiem.
Avatar
Gość / 21 czerwca 2019 o 15:52
+24
Tą umową to sobie można co najwyżej tyłek podetrzeć.
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 12:30
0
Dzięki takiej decyzji o uporządkowaniu i zagospodarowaniu miasto będzie prężnie się rozwijać,nabierać barw a ludzie zamiast uciekać będą przybywać - jestem za zagospodarowaniem górek!
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 10:00
0
Pomysł zagospodarowania przestrzeni Górek Czechowskich bardzo mi sie podoba. Jestem za mądrym podejściem Pana Prezydenta, który ten teren chce udostępnić szerszej społeczności naszego miasta . Jestem zdecydowania ZA!!!!!
Avatar
Jan z Czeh'ova / 27 czerwca 2019 o 09:26
+2
Co najważniejsze. Przeczytałem przed chwilą UMOWĘ TBV z Miastem (publikowaną na stronie DZ. Wsch). Szanowne Panie i Panowie! Ta umowa nie zawiera żadnego realnego zabezpieczenia zapłaty przez "Spółkę" kary umownej 120 mln zł za zobowiązanie do przeniesienia na rzecz Miasta "części nieruchomości" ( o tym będzie mowa później) za 1 zł!!!! Zgodnie z par. 5 pkt 5 Umowy zabezpieczenie polega na "PODDANIU SIĘ EGZEKUCJI kary umownej 120.000 PLN". Przekładając to na język polski NIE MA ŻADNEGO "realnego" zabezpieczenia tzw. rzeczowego (zastaw, hipoteka) ani osobistego (np. poręczenie osoby trzeciej, gwarancja bankowa, etc.). Wątpliwe jest czy tego rodzaju "zabezpieczenie" jest w ogóle zabezpieczaniem zobowiązania cywilnego, gdyż DE IURE jest to tylko uproszczony (chociaż wcale nie taki prosty - patrz niżej) tryb powstania podstawy egzekucji, czyli że - po uzyskaniu klauzuli wykonalności sądowej można wszczynać EGZEKUCJĘ komorniczą p-ko Spółce. Co będzie jeżeli w przyszłości (zakładam że służby prawne zbadały czy aktualnie spółka ma aktywa na wypłatę tej kary umownej) okaże się że Spółka ta nie będzie miała żadnego majątku ( z przyczyn zależnych lub nie od spółki w przyszłości, np. załamanie rynku nieruchomości)? FIGA Z MAKIEM - komornik umorzy egzekucję z powodu bezskuteczności i Miasto nie otrzyma ani grosza Z tego tzw. ZABEZPIECZENIA. Inna rzecz, że akt zawiera warunki, które muszą byc spełnione, aby nadać klauzulę wykonalności (nie jest takie oczywiste w prawie, ze warunki w ogóle mogą być zamieszczane w tego rodzaju aktach, gdyż sąd klauzulowy ma ograniczoną kognicję) - pojawia się kolejny kruczek prawny wymagalność tej kary zależy także od pewnych zdarzeń prawnych NIEZALEŻNYCH od Spółki - tj. procedury administracyjnej związanej z podziałem nieruchomości - to może trwać latami (gdybym był doradcą prawnym Prezydenta NIGDY nie zgodził bym się na zamieszczenie tego rodzaju warunku - zdarzenia przyszłego i niepewnego niezależnego od działań samego dłużnika jako początku wymagalności zobowiązania dłużnika! ).  Ostatnia rzecz, w umowie dziwnie określono przedmiot zobowiązania Spółki jako przeniesienie na rzecz Miasta "części nieruchomości o powierzchni ok. (sic!) 770575 m2, nie mniej niż 75 ha !!! Nie jestem matematykiem, ale wiem tyle, ze 770575 m2 to nie jest 75 ha. Proszę zatem o odpowiedź internautów oraz Radnych na sesji CO STANOWI przedmiot tej umowy, a zatem czy jest przedmiot tenże DOSTATECZNIE SPRECYZOWANY aby potem nie było sporów co do TREŚCI TEJ umowy w przyszłości, wykonania tejże umowy i możliwości skorzystania z TZW. ZABEZPIECZENIA kary umownej.
Co najważniejsze. Przeczytałem przed chwilą UMOWĘ TBV z Miastem (publikowaną na stronie DZ. Wsch). Szanowne Panie i Panowie! Ta umowa nie zawiera żadnego realnego zabezpieczenia zapłaty przez "Spółkę" kary umownej 120 mln zł za zobowiązanie do przeniesienia na rzecz Miasta "części nieruchomości" ( o tym będzie mowa później) za 1 zł!!!! Zgodnie z par. 5 pkt 5 Umowy zabezpieczenie polega na "PODDANIU SIĘ EGZEKUCJI kary umownej 120.000 PLN". Przekładając to na język polski NIE MA ŻADNEGO... rozwiń
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 20:37
-2
Chciałoby się wierzyć w te deklaracje, bo spójrzmy prawdzie w oczy, Górki niszczeją.
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 20:33
-3
No w końcu odważna decyzja! Trzeba coś zrobić z tym smietniskiem! Cały Lublin oczekuje obiecanego parku! Tak dla parku!
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 20:31
-5
Właśnie takie przyszłościowe inwestycje sprawią, że Lublin będzie dla tych przymierzających się do ucieczki bardziej atrakcyjny. Tam gdzie jest marazm i stagnacja w rozwoju, nie ma absolwentów studiów. I jak tu im się nie dziwić?
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 20:27
-2
Dobra umowa i co najważniejsze korzystna dla wszystkich stron, zarówno dla właściciela Górek jak i dla miasta czyli nas mieszkańców.
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 11:21
+7
Obecny plan daje deweloperowi do zabudowy: kubaturę sportową, w przewadze, następnie usługi i tylko trochę mieszkań. To dla niego za mało. Dlatego miasto nie wiadomo czemu idąc mu na rękę, pozwala w założeniach na zabudowę. W efekcie zapewne będą gęste bloki i tysiące samochodów na przeciwko rezerwatu. Jaki interes publiczny, bo wietrze tylko prywatny, ma UM aby jednym podpisem dać to za co Echo oferowało 50 milionów + bonusy. Poza tym górka z rezerwatem jest absolutnie bez nawłoci. Nie wiedząc czemu w nowych założeniach to ginie a zamiast tego jest zespól krajobrazowy. W publicznych dyskusjach w ratuszu wstał przyrodnik i pani Zurkowskiej wprost powiedział, że takie założenia przyjmuje się na terenach zdegradowanych, hałdach, stawach a nie na terenie endemicznie czynnych.
Obecny plan daje deweloperowi do zabudowy: kubaturę sportową, w przewadze, następnie usługi i tylko trochę mieszkań. To dla niego za mało. Dlatego miasto nie wiadomo czemu idąc mu na rękę, pozwala w założeniach na zabudowę. W efekcie zapewne będą gęste bloki i tysiące samochodów na przeciwko rezerwatu. Jaki interes publiczny, bo wietrze tylko prywatny, ma UM aby jednym podpisem dać to za co Echo oferowało 50 milionów + bonusy. Poza tym górka z rezerwatem jest absolutnie bez nawłoci. Nie wiedząc czemu w nowych założeniach to ginie a zamiast t... rozwiń
Avatar
Gość / 25 czerwca 2019 o 09:27
+6
Ratusz oddał nasze zdrowie i życie w bardzo złe łapy TBV. Ani z tego zarobku dla miasta ani pożytku dla mieszkańców. Kto jest zwycięzcą? Kto nie dotrzyma umowy z Miastem? Kto wierzy w szczęśliwe zakończenie tego sprytnego przekrętu? WSTYD PANIE ŻUKU !!!!!
Avatar
Deweloper / 24 czerwca 2019 o 12:32
+1
Teoretyczna wypowiedź deweloperów w sobotni wieczór: Łysy obiecał to i sie wywiązał, dobry chłop z niego. Na następne wybory możesz liczyć na nasze poparcie i naszą kase. O mieszkaniach dla ciebie, konkubiny i poprawnie myslących radnych również będziemy pamiętać. Nu dobrze cię wytresowalismy nasz piesku. Teraz idź sobie pobiegaj i poszczekaj na naszych przeciwników. Dobra psina, dobra. Na dodatek nic nasz to nie kosztowało, 500 000 zł poszło z kasy miasta a nie naszej, super rozwiązanie.
Zobacz wszystkie komentarze 472

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełmianka pokonała w sparingu Sokoła Konopnica 2:0. Nowy napastnik już strzela

Chełmianka pokonała w sparingu Sokoła Konopnica 2:0. Nowy napastnik już strzela 0 0

Chełmianka pokonała w środowym meczu kontrolnym Sokoła Konopnica 2:0. jedną z bramek strzelił Wołodymyr Hładki, który podpisał już nawet umowę z biało-zielonymi

Ile można zarobić na pracy przy zbiorze owoców? Plantatorzy narzekają na brak chętnych

Ile można zarobić na pracy przy zbiorze owoców? Plantatorzy narzekają na brak chętnych 0 1

Za kilogram malin – 2 złote, a borówek – do 4 zł. Na polach w Lubelskiem owocowe żniwa w pełni. Plantatorzy skarżą się na brak rąk do pracy, a sezonowi pracownicy na niskie stawki

Marsz szlakiem ostatniego transportu z Majdanka
20 lipca 2019, 9:00

Marsz szlakiem ostatniego transportu z Majdanka 0 0

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza do udziału w marszu szlakiem ostatniego transportu z Majdanka na trasie Majdanek-Krężnica Jara (17 km). Marsz rozpocznie się 20 lipca o godz. 9 przed budynkiem Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku.

Daniel Olbrychski sprzedał swój dom w Kazimierzu Dolnym. Był wyceniony na imponującą kwotę

Daniel Olbrychski sprzedał swój dom w Kazimierzu Dolnym. Był wyceniony na imponującą kwotę 8 8

Jeden z najbardziej znanych polskich aktorów – Daniel Olbrychski – sprzedał swój dom w Kazimierzu Dolnym. Wartość sentymentalna do tego miejsca była równie duża, co ta materialna – posiadłość była wyceniana na niemal 2,5 miliona złotych

KU AZS UMCS weźmie udział w Akademickich Mistrzostwach Europy

KU AZS UMCS weźmie udział w Akademickich Mistrzostwach Europy 0 3

Reprezentacja AZS UMCS prowadzona przez trenera Tomasza Bieleckiego wylatuje w piątek do Madrytu gdzie powalczy na Akademickich Mistrzostwach Europy. To nagroda za dotychczasowe sukcesy jakie drużyna osiągnęła w naszym kraju

Radni chcą sobie dać podwyżkę. "Najpierw trzeba coś zrobić dla ludzi"

Radni chcą sobie dać podwyżkę. "Najpierw trzeba coś zrobić dla ludzi" 3 10

Miało być taniej, a wyjdzie jak zwykle. Radni w Lubartowie wnieśli pierwszy w tej kadencji autorski projekt uchwały o… podwyższeniu swoich diet. Pod tym pomysłem podpisało się 16 radnych. Zwolennicy podwyżki twierdzą, że to jedynie projekt. Podwyżka połączyła radnych bez względu na barwy polityczne

Blogerzy z "Busem przez świat" w Lublinie. Co warto zobaczyć w 48 godzin? [wideo]
film

Blogerzy z "Busem przez świat" w Lublinie. Co warto zobaczyć w 48 godzin? [wideo] 15 3

- Lublin nie jest może najpopularniejszym kierunkiem weekendowych wypadów, ale po wizycie w Lublinie jesteśmy zachwyceni tym miastem, i wiemy, że nieraz jeszcze tu wrócimy. Bo tu po prostu jest przyjemnie - napisali podróżnicy z popularnego bloga "Busem przez świat"

Czym jest karta eSIM? Jak wygląda oferta w modelu subskrypcyjnym?

Czym jest karta eSIM? Jak wygląda oferta w modelu subskrypcyjnym? 0 0

Standardowe karty SIM są dostępne w tylu wersjach, że jeśli nie interesujemy się szczególnie telefonią komórkową, może nas to zaskoczyć. Jakby tego było mało, pojawił się jeszcze jeden rodzaj karty SIM – eSIM, którą ostatnio Orange wprowadził do Polski jako pierwszy operator. Czym jest karta eSIM i jak wygląda oferta Orange w modelu subskrypcyjnym?

Zawodnicy Bogdanka Motoru Lublin udanie rozpoczęli walkę o finał DMPJ

Zawodnicy Bogdanka Motoru Lublin udanie rozpoczęli walkę o finał DMPJ 0 1

Młodzi zawodnicy Bogdanka Motoru Lublin udanie rozpoczęli walkę o finał Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów. Żółto-biało-niebiescy dwukrotnie zajmowali w tym tygodniu miejsca na podium w dwóch rundach półfinałowych na torze w Gorzowie Wielkopolskim

Przebudowa ul. Kalinowszczyzna w Lublinie. Prace mogą się skończyć przed terminem [zdjęcia]
galeria

Przebudowa ul. Kalinowszczyzna w Lublinie. Prace mogą się skończyć przed terminem [zdjęcia] 3 12

Sporo przed terminem może się zakończyć przebudowa ul. Kalinowszczyzna, gdzie na wielu odcinkach leży już nowy asfalt na jezdni i gotowe są fragmenty chodnika. Do zrobienia jest jeszcze dużo, ale nie aż tyle, by drogowcy potrzebowali jeszcze roku na dokończenie prac, a właśnie tyle czasu im pozostało.

Święto Kolorów w Lublinie
20 lipca 2019, 15:00

Święto Kolorów w Lublinie 0 2

Już 20 lipca o godz. 15 W Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się Holi Festival, czyli kolejne święto kolorów w Lublinie.

Dwanaście drużyn przystąpiło do procesu licencyjnego Energa Basket Ligi Kobiet

Dwanaście drużyn przystąpiło do procesu licencyjnego Energa Basket Ligi Kobiet 0 3

Zgodnie z przewidywaniami, do procedury licencyjnej rozgrywek Energa Basket Ligi Kobiet przystąpiło 12 drużyn. W tym gronie jest także Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Wkrótce 41. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Wkrótce 41. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę 0 8

Pątnicy zmierzający w tym roku do Częstochowy będą rozważać i skupiać się na dekalogu. 41. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy 3 sierpnia. Od 26 lipca przed wejściem do archikatedry zacznie działać sekretariat pielgrzymkowy, dzień wcześniej zakończą się zapisy w parafiach.

Żydowskie macewy odkryte w Radzyniu Podlaskim

Żydowskie macewy odkryte w Radzyniu Podlaskim 0 3

Na terenie byłego aresztu Gestapo i UB w Radzyniu Podlaskim natrafiono na żydowskie macewy. Zdaniem radzyńskiego Instytutu Bronisława Szlubowskiego, najprawdopodobniej zostały one przeniesione z dwóch żydowskich cmentarzy i użyte przez hitlerowców jako materiał budowlany.

Kino w Bramie: "Każdemu wolno kochać" i "Dywizjon 303"
19 lipca 2019, 21:00

Kino w Bramie: "Każdemu wolno kochać" i "Dywizjon 303" 0 0

W najbliższy weekend w Kinie w Bramie (ul. Królewska 3) będzie można zobaczyć dwie filmowe produkcje: klasyczne "Każdemu wolno kochać" i współczesny "Dywizjon 303".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!