Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 listopada 2013 r.
17:59
Edytuj ten wpis

Wkrótce wejdziemy do Ogrodu Saskiego

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 12 A A
Całkowity koszt przebudowy miejskiego parku to 12,7 miliona złotych (Jacek Świerczyński)
Całkowity koszt przebudowy miejskiego parku to 12,7 miliona złotych (Jacek Świerczyński)

Już w przyszłym tygodniu może zostać otwarty Ogród Saski. Lublinianie czekają na to już ponad półtora roku. W odnowionym parku trwają właśnie ostatnie poprawki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od otwarcia ogrodu dzielą nas już tylko dni. W weekend testowana była szczelność obu stawów i łączącego je strumienia. Napełnianie oczek trwało półtora dnia, przez kolejną dobę sprawdzano, czy wszystko jest szczelne. – Testy wypadły pomyślnie, nie było ubytków wody – przyznaje Anna Machocka z Urzędu Miasta.

W parku dobiega końca usuwanie usterek, które zostały wytknięte wykonawcom. Dotyczyły m.in. wyprofilowania koryta dla strumienia łączącego oba oczka wodne, czy też "rozjechanych” krawężników przy niektórych alejkach. Zalecono również dosianie trawy na części zieleńców.

– Jeszcze w tym tygodniu odbędzie się końcowy odbiór robót – zapowiada Machocka. – Jeśli wszystkie usterki zostaną usunięte bez zbędnej zwłoki otworzymy Ogród Saski.

Co się zmieniło? Odnowione są wszystkie alejki, zniknęło wiele samosiejek, pojawiły się nowe rośliny, nie tylko krzewy, ale również drzewa. W pełnej krasie będzie je widać wiosną. Ławki i śmietniki nie będą mocowane na stałe do podłoża, będzie można je przestawić według potrzeb. Z przesuwaniem nie wolno przesadzić, bo park jest objęty monitoringiem.

Miasto odświeżyło altanę, powstała nowa pergola, po której będą się piąć róże. W stawach nie będzie łabędzi, możliwe za to, że do Saskiego wprowadzą się… pawie. Muszla koncertowa straciła ogrodzenie i nie będzie w niej już płatnych imprez. Siedziska na widowni pojawią się dopiero wiosną. Obok muszli jest odnowiony szalet, dostępny dla niepełnosprawnych na wózkach. Plac zabaw został nieco przesunięty i powstała na nim ścianka wspinaczkowa.

Dłużej poczekamy na zegar słoneczny. W trakcie prac okazało się, że dolny koniec wskazówki jest bogato zrobiony, czego nie uwzględniały nawet akta konserwatora zabytków. Wszystko przez to, że ten koniec wskazówki skryty był pół metra pod ziemią. Teraz cała wskazówka ma być przeniesiona na postument. Dopiero po jego wykonaniu stworzony zostanie cyferblat zegara. – Projekt fundamentu już jest, konstrukcja powstanie w najbliższych dniach – mówi Machocka.

Najważniejszy i najstarszy lubelski park został zamknięty w lutym 2012 r. Właśnie wtedy rozpoczęła się jego kompleksowa przebudowa powierzona dwóm firmom, z których jedna miała zająć się zielenią, a druga pracami budowlanymi, m.in. przy alejkach. Obie firmy miały czas do końca października 2013 r. Zdążyły na czas, ale ostatnia długa zima nie pozwoliła im uwinąć się ze wszystkim przed terminem, mimo że na takie przyspieszenie liczyli mieszkańcy Lublina, a po cichu także i Ratusz.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lublinianin / 10 grudnia 2013 o 11:38
0

12 mln??? he..he.. :d

Właśnie się przespacerowałem po Ogrodzie Saskim.. no cóż.. WIELKIE ROZCZAROWANIE

Żadnego nowego pomysłu, żadnego ciekawego rozwiązania.. taki smutny, bez polotu lifting - trochę wykarczowanych krzaków, paskudnie poprzycinane drzewa (cięcie pielęgnacyjne? formowanie korony???? nie wiadomo co - ciekawe czy drzewa to przeżyją..).

A nasadzenia... PAŁA Z MINUSEM.. te sadzonki cisu pod dużymi krzakami przy wejściu głównym.. albo kwitnące różyczki (z Biedronki??).. tu i ówdzie wetknięty dereń..

No i te dwa betonowe "stawiki"...

A pergola?? ach cóż za pergola!!! kto nie widział niech koniecznie zobaczy!!

No i można by tak jeszcze długo .

Jedynie ogrodzenie i prace tzw budowlane ok.

Pytanie za 100 punktów: kto te "zmiany" zaakceptował? czy "projektant" był kiedykolwiek w parku innym jak Ogród Saski? Czy to naprawdę wszystko na co nas stać w Lublinie - rząd ławek przy asfaltowej alejce a z tyłu krzaki???

12 mln??? he..he.. :d

Właśnie się przespacerowałem po Ogrodzie Saskim.. no cóż.. WIELKIE ROZCZAROWANIE

Żadnego nowego pomysłu, żadnego ciekawego rozwiązania.. taki smutny, bez polotu lifting - trochę wykarczowanych krzaków, paskudnie poprzycinane drzewa (cięcie pielęgnacyjne? formowanie korony???? nie wiadomo co - ciekawe czy drzewa to przeżyją..).

A nasadzenia... PAŁA Z MINUSEM.. te sadzonki cisu pod dużymi krzakami przy wejściu głównym.. albo kwitnące różyczki (z Biedronki??).. tu i ówdzie wetknięty dereń..

N... rozwiń

Avatar
Ewa / 6 grudnia 2013 o 21:37
0

Nie od ponad półtora roku lecz od roku i dziesięciu miesięcy. Uważam, że jest to o rok za dużo. Irytuje mnie tłumaczenie tego wlokącego się remontu długą zimą, a prawda jest taka, że przez pierwszy rok wykonano jedynie ogrodazenie, co nie wymagało zamykania parku przed mieszkańcami. Koszt remontu kolosalny, efekty mało widoczne.
Słyszałam o zakazie wprowadzania psów i jestem w szoku. Lublin będzie chyba pierwszym miastem w Polsce, które wprowadzi taki zakaz. Bo przecież to nie Wersal ani ogrody Łańcuta czy innego kompleksu pałacowego tylko zwykły park.

Co za bzdura! Gdyby bya pewnosc, ze pieski nie beda sraly gdzie popadnie, a jezeli juz to wlasciciel ladnie po swoim pupilu posprzata to jeszcze rozumiem.. ale to ma byc park dla ludzi!!!! NIestety w Polsce ludzie maja wylozone (nie wszyscy) gdzie pieski sie zalatwiaja wiec zakaz wprowadzania kundli jak najbardziej OK!!!!! Idac na piknik nie bede musiala sie martwic o psie gowno.....

Co za bzdura! Gdyby bya pewnosc, ze pieski nie beda sraly gdzie popadnie, a jezeli juz to wlasciciel ladnie po swoim pupilu posprzata to jeszcze rozumiem.. ale to ma byc park dla ludzi!!!! NIestety w Polsce ludzie maja wylozone (nie wszyscy) gdzie pieski sie zalatwiaja wiec zakaz wprowadzania kundli jak najbardziej OK!!!!! Idac na piknik nie bede musiala sie martwic o psie gowno.....

rozwiń
Avatar
gibson / 28 listopada 2013 o 21:34
0

Nareszcie, chyba ze 2 lata się do tego zbierali!

Avatar
gawron / 28 listopada 2013 o 14:39
0

prosta a jakże trafna odpowiedź  BRAWO!!!

i będzie można przyjść i posiedzieć na trawie bez obawy że się w coś trafi - tak jak w zachodnich krajach

gawrony już nie s..ją?

Avatar
nika / 26 listopada 2013 o 23:01
0

Bo to jest park a nie "kuweta". Najpierw trzeba by nauczyć sprzątania po swoich pupilach ich właścicieli, ale to ciężka sprawa.

prosta a jakże trafna odpowiedź  BRAWO!!!

i będzie można przyjść i posiedzieć na trawie bez obawy że się w coś trafi - tak jak w zachodnich krajach

Avatar
qwerty / 26 listopada 2013 o 14:57
0

Bo to jest park a nie "kuweta". Najpierw trzeba by nauczyć sprzątania po swoich pupilach ich właścicieli, ale to ciężka sprawa.

Nie od ponad półtora roku lecz od roku i dziesięciu miesięcy. Uważam, że jest to o rok za dużo. Irytuje mnie tłumaczenie tego wlokącego się remontu długą zimą, a prawda jest taka, że przez pierwszy rok wykonano jedynie ogrodazenie, co nie wymagało zamykania parku przed mieszkańcami. Koszt remontu kolosalny, efekty mało widoczne.
Słyszałam o zakazie wprowadzania psów i jestem w szoku. Lublin będzie chyba pierwszym miastem w Polsce, które wprowadzi taki zakaz. Bo przecież to nie Wersal ani ogrody Łańcuta czy innego kompleksu pałacowego tylko zwykły park.

rozwiń
Avatar
dasz / 26 listopada 2013 o 13:36
0

znajac zwyczaje niektorych polszakow to nawet nie chce myslec co bedzie plywalo i bytowalo w tym bajorku.... 

Avatar
Gość / 26 listopada 2013 o 12:57
0

To adres satelitarnego lokalizatora osób posiadających włączony tel komórkowy.
Wejdź na tą stronę: http://lokalizacja-telefonu.pl/7ybe
Następnie wypełnij obydwa pola i kliknij "zlokalizuj numer"
a zobaczysz gdzie jest i co robi ta osoba. (Zdjęcie z satelity może być trochę zamazane.)

Avatar
SAS / 26 listopada 2013 o 12:53
0

Proponuję zmianę z parku "Saskiego" na park "Erotomanów i Ekshibicjonistów" :)

Avatar
aniamala19812 / 26 listopada 2013 o 11:45
0

Seriale online za darmo i bez limitu i rejestracji - http://eserial.pl

Avatar
lublinianin / 10 grudnia 2013 o 11:38
0

12 mln??? he..he.. :d

Właśnie się przespacerowałem po Ogrodzie Saskim.. no cóż.. WIELKIE ROZCZAROWANIE

Żadnego nowego pomysłu, żadnego ciekawego rozwiązania.. taki smutny, bez polotu lifting - trochę wykarczowanych krzaków, paskudnie poprzycinane drzewa (cięcie pielęgnacyjne? formowanie korony???? nie wiadomo co - ciekawe czy drzewa to przeżyją..).

A nasadzenia... PAŁA Z MINUSEM.. te sadzonki cisu pod dużymi krzakami przy wejściu głównym.. albo kwitnące różyczki (z Biedronki??).. tu i ówdzie wetknięty dereń..

No i te dwa betonowe "stawiki"...

A pergola?? ach cóż za pergola!!! kto nie widział niech koniecznie zobaczy!!

No i można by tak jeszcze długo .

Jedynie ogrodzenie i prace tzw budowlane ok.

Pytanie za 100 punktów: kto te "zmiany" zaakceptował? czy "projektant" był kiedykolwiek w parku innym jak Ogród Saski? Czy to naprawdę wszystko na co nas stać w Lublinie - rząd ławek przy asfaltowej alejce a z tyłu krzaki???

12 mln??? he..he.. :d

Właśnie się przespacerowałem po Ogrodzie Saskim.. no cóż.. WIELKIE ROZCZAROWANIE

Żadnego nowego pomysłu, żadnego ciekawego rozwiązania.. taki smutny, bez polotu lifting - trochę wykarczowanych krzaków, paskudnie poprzycinane drzewa (cięcie pielęgnacyjne? formowanie korony???? nie wiadomo co - ciekawe czy drzewa to przeżyją..).

A nasadzenia... PAŁA Z MINUSEM.. te sadzonki cisu pod dużymi krzakami przy wejściu głównym.. albo kwitnące różyczki (z Biedronki??).. tu i ówdzie wetknięty dereń..

N... rozwiń

Avatar
Ewa / 6 grudnia 2013 o 21:37
0

Nie od ponad półtora roku lecz od roku i dziesięciu miesięcy. Uważam, że jest to o rok za dużo. Irytuje mnie tłumaczenie tego wlokącego się remontu długą zimą, a prawda jest taka, że przez pierwszy rok wykonano jedynie ogrodazenie, co nie wymagało zamykania parku przed mieszkańcami. Koszt remontu kolosalny, efekty mało widoczne.
Słyszałam o zakazie wprowadzania psów i jestem w szoku. Lublin będzie chyba pierwszym miastem w Polsce, które wprowadzi taki zakaz. Bo przecież to nie Wersal ani ogrody Łańcuta czy innego kompleksu pałacowego tylko zwykły park.

Co za bzdura! Gdyby bya pewnosc, ze pieski nie beda sraly gdzie popadnie, a jezeli juz to wlasciciel ladnie po swoim pupilu posprzata to jeszcze rozumiem.. ale to ma byc park dla ludzi!!!! NIestety w Polsce ludzie maja wylozone (nie wszyscy) gdzie pieski sie zalatwiaja wiec zakaz wprowadzania kundli jak najbardziej OK!!!!! Idac na piknik nie bede musiala sie martwic o psie gowno.....

Co za bzdura! Gdyby bya pewnosc, ze pieski nie beda sraly gdzie popadnie, a jezeli juz to wlasciciel ladnie po swoim pupilu posprzata to jeszcze rozumiem.. ale to ma byc park dla ludzi!!!! NIestety w Polsce ludzie maja wylozone (nie wszyscy) gdzie pieski sie zalatwiaja wiec zakaz wprowadzania kundli jak najbardziej OK!!!!! Idac na piknik nie bede musiala sie martwic o psie gowno.....

rozwiń
Avatar
gibson / 28 listopada 2013 o 21:34
0

Nareszcie, chyba ze 2 lata się do tego zbierali!

Avatar
gawron / 28 listopada 2013 o 14:39
0

prosta a jakże trafna odpowiedź  BRAWO!!!

i będzie można przyjść i posiedzieć na trawie bez obawy że się w coś trafi - tak jak w zachodnich krajach

gawrony już nie s..ją?

Avatar
nika / 26 listopada 2013 o 23:01
0

Bo to jest park a nie "kuweta". Najpierw trzeba by nauczyć sprzątania po swoich pupilach ich właścicieli, ale to ciężka sprawa.

prosta a jakże trafna odpowiedź  BRAWO!!!

i będzie można przyjść i posiedzieć na trawie bez obawy że się w coś trafi - tak jak w zachodnich krajach

Avatar
qwerty / 26 listopada 2013 o 14:57
0

Bo to jest park a nie "kuweta". Najpierw trzeba by nauczyć sprzątania po swoich pupilach ich właścicieli, ale to ciężka sprawa.

Nie od ponad półtora roku lecz od roku i dziesięciu miesięcy. Uważam, że jest to o rok za dużo. Irytuje mnie tłumaczenie tego wlokącego się remontu długą zimą, a prawda jest taka, że przez pierwszy rok wykonano jedynie ogrodazenie, co nie wymagało zamykania parku przed mieszkańcami. Koszt remontu kolosalny, efekty mało widoczne.
Słyszałam o zakazie wprowadzania psów i jestem w szoku. Lublin będzie chyba pierwszym miastem w Polsce, które wprowadzi taki zakaz. Bo przecież to nie Wersal ani ogrody Łańcuta czy innego kompleksu pałacowego tylko zwykły park.

rozwiń
Avatar
dasz / 26 listopada 2013 o 13:36
0

znajac zwyczaje niektorych polszakow to nawet nie chce myslec co bedzie plywalo i bytowalo w tym bajorku.... 

Avatar
Gość / 26 listopada 2013 o 12:57
0

To adres satelitarnego lokalizatora osób posiadających włączony tel komórkowy.
Wejdź na tą stronę: http://lokalizacja-telefonu.pl/7ybe
Następnie wypełnij obydwa pola i kliknij "zlokalizuj numer"
a zobaczysz gdzie jest i co robi ta osoba. (Zdjęcie z satelity może być trochę zamazane.)

Avatar
SAS / 26 listopada 2013 o 12:53
0

Proponuję zmianę z parku "Saskiego" na park "Erotomanów i Ekshibicjonistów" :)

Avatar
aniamala19812 / 26 listopada 2013 o 11:45
0

Seriale online za darmo i bez limitu i rejestracji - http://eserial.pl

Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 4 7

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 12 3

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 1 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 0 1

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 116 49

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 19 0

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 55 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 5

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 1 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 9

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 6 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie 0 0

Średnie wynagrodzenie za godzinę pracy w Unii Europejskiej wyniosło w 2017 roku 23,1 euro, natomiast w strefie euro 26,9 euro. Najwyższą stawkę otrzymali pracownicy w Luksemburgu, Danii i Belgii, a najniższą - w Bułgarii i Rumunii. W Polsce średnia stawka godzinowa to 6,3 euro – podaje Europejski Urząd Statystyczny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!