Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 listopada 2013 r.
17:59
Edytuj ten wpis

Wkrótce wejdziemy do Ogrodu Saskiego

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 12 A A
Całkowity koszt przebudowy miejskiego parku to 12,7 miliona złotych (Jacek Świerczyński)
Całkowity koszt przebudowy miejskiego parku to 12,7 miliona złotych (Jacek Świerczyński)

Już w przyszłym tygodniu może zostać otwarty Ogród Saski. Lublinianie czekają na to już ponad półtora roku. W odnowionym parku trwają właśnie ostatnie poprawki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od otwarcia ogrodu dzielą nas już tylko dni. W weekend testowana była szczelność obu stawów i łączącego je strumienia. Napełnianie oczek trwało półtora dnia, przez kolejną dobę sprawdzano, czy wszystko jest szczelne. – Testy wypadły pomyślnie, nie było ubytków wody – przyznaje Anna Machocka z Urzędu Miasta.

W parku dobiega końca usuwanie usterek, które zostały wytknięte wykonawcom. Dotyczyły m.in. wyprofilowania koryta dla strumienia łączącego oba oczka wodne, czy też "rozjechanych” krawężników przy niektórych alejkach. Zalecono również dosianie trawy na części zieleńców.

– Jeszcze w tym tygodniu odbędzie się końcowy odbiór robót – zapowiada Machocka. – Jeśli wszystkie usterki zostaną usunięte bez zbędnej zwłoki otworzymy Ogród Saski.

Co się zmieniło? Odnowione są wszystkie alejki, zniknęło wiele samosiejek, pojawiły się nowe rośliny, nie tylko krzewy, ale również drzewa. W pełnej krasie będzie je widać wiosną. Ławki i śmietniki nie będą mocowane na stałe do podłoża, będzie można je przestawić według potrzeb. Z przesuwaniem nie wolno przesadzić, bo park jest objęty monitoringiem.

Miasto odświeżyło altanę, powstała nowa pergola, po której będą się piąć róże. W stawach nie będzie łabędzi, możliwe za to, że do Saskiego wprowadzą się… pawie. Muszla koncertowa straciła ogrodzenie i nie będzie w niej już płatnych imprez. Siedziska na widowni pojawią się dopiero wiosną. Obok muszli jest odnowiony szalet, dostępny dla niepełnosprawnych na wózkach. Plac zabaw został nieco przesunięty i powstała na nim ścianka wspinaczkowa.

Dłużej poczekamy na zegar słoneczny. W trakcie prac okazało się, że dolny koniec wskazówki jest bogato zrobiony, czego nie uwzględniały nawet akta konserwatora zabytków. Wszystko przez to, że ten koniec wskazówki skryty był pół metra pod ziemią. Teraz cała wskazówka ma być przeniesiona na postument. Dopiero po jego wykonaniu stworzony zostanie cyferblat zegara. – Projekt fundamentu już jest, konstrukcja powstanie w najbliższych dniach – mówi Machocka.

Najważniejszy i najstarszy lubelski park został zamknięty w lutym 2012 r. Właśnie wtedy rozpoczęła się jego kompleksowa przebudowa powierzona dwóm firmom, z których jedna miała zająć się zielenią, a druga pracami budowlanymi, m.in. przy alejkach. Obie firmy miały czas do końca października 2013 r. Zdążyły na czas, ale ostatnia długa zima nie pozwoliła im uwinąć się ze wszystkim przed terminem, mimo że na takie przyspieszenie liczyli mieszkańcy Lublina, a po cichu także i Ratusz.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lublinianin / 10 grudnia 2013 r. o 11:38

12 mln??? he..he.. :d

Właśnie się przespacerowałem po Ogrodzie Saskim.. no cóż.. WIELKIE ROZCZAROWANIE

Żadnego nowego pomysłu, żadnego ciekawego rozwiązania.. taki smutny, bez polotu lifting - trochę wykarczowanych krzaków, paskudnie poprzycinane drzewa (cięcie pielęgnacyjne? formowanie korony???? nie wiadomo co - ciekawe czy drzewa to przeżyją..).

A nasadzenia... PAŁA Z MINUSEM.. te sadzonki cisu pod dużymi krzakami przy wejściu głównym.. albo kwitnące różyczki (z Biedronki??).. tu i ówdzie wetknięty dereń..

No i te dwa betonowe "stawiki"...

A pergola?? ach cóż za pergola!!! kto nie widział niech koniecznie zobaczy!!

No i można by tak jeszcze długo .

Jedynie ogrodzenie i prace tzw budowlane ok.

Pytanie za 100 punktów: kto te "zmiany" zaakceptował? czy "projektant" był kiedykolwiek w parku innym jak Ogród Saski? Czy to naprawdę wszystko na co nas stać w Lublinie - rząd ławek przy asfaltowej alejce a z tyłu krzaki???

12 mln??? he..he.. :d

Właśnie się przespacerowałem po Ogrodzie Saskim.. no cóż.. WIELKIE ROZCZAROWANIE

Żadnego nowego pomysłu, żadnego ciekawego rozwiązania.. taki smutny, bez polotu lifting - trochę wykarczowanych krzaków, paskudnie poprzycinane drzewa (cięcie pielęgnacyjne? formowanie korony???? nie wiadomo co - ciekawe czy drzewa to przeżyją..).

A nasadzenia... PAŁA Z MINUSEM.. te sadzonki cisu pod dużymi krzakami przy wejściu głównym.. albo kwitnące różyczki (z Biedronki??).. tu i ówdzie wetknięty dereń..

N... rozwiń

Avatar
Ewa / 6 grudnia 2013 r. o 21:37

Nie od ponad półtora roku lecz od roku i dziesięciu miesięcy. Uważam, że jest to o rok za dużo. Irytuje mnie tłumaczenie tego wlokącego się remontu długą zimą, a prawda jest taka, że przez pierwszy rok wykonano jedynie ogrodazenie, co nie wymagało zamykania parku przed mieszkańcami. Koszt remontu kolosalny, efekty mało widoczne.
Słyszałam o zakazie wprowadzania psów i jestem w szoku. Lublin będzie chyba pierwszym miastem w Polsce, które wprowadzi taki zakaz. Bo przecież to nie Wersal ani ogrody Łańcuta czy innego kompleksu pałacowego tylko zwykły park.

Co za bzdura! Gdyby bya pewnosc, ze pieski nie beda sraly gdzie popadnie, a jezeli juz to wlasciciel ladnie po swoim pupilu posprzata to jeszcze rozumiem.. ale to ma byc park dla ludzi!!!! NIestety w Polsce ludzie maja wylozone (nie wszyscy) gdzie pieski sie zalatwiaja wiec zakaz wprowadzania kundli jak najbardziej OK!!!!! Idac na piknik nie bede musiala sie martwic o psie gowno.....

Co za bzdura! Gdyby bya pewnosc, ze pieski nie beda sraly gdzie popadnie, a jezeli juz to wlasciciel ladnie po swoim pupilu posprzata to jeszcze rozumiem.. ale to ma byc park dla ludzi!!!! NIestety w Polsce ludzie maja wylozone (nie wszyscy) gdzie pieski sie zalatwiaja wiec zakaz wprowadzania kundli jak najbardziej OK!!!!! Idac na piknik nie bede musiala sie martwic o psie gowno.....

rozwiń
Avatar
gibson / 28 listopada 2013 r. o 21:34

Nareszcie, chyba ze 2 lata się do tego zbierali!

Avatar
gawron / 28 listopada 2013 r. o 14:39

prosta a jakże trafna odpowiedź  BRAWO!!!

i będzie można przyjść i posiedzieć na trawie bez obawy że się w coś trafi - tak jak w zachodnich krajach

gawrony już nie s..ją?

Avatar
nika / 26 listopada 2013 r. o 23:01

Bo to jest park a nie "kuweta". Najpierw trzeba by nauczyć sprzątania po swoich pupilach ich właścicieli, ale to ciężka sprawa.

prosta a jakże trafna odpowiedź  BRAWO!!!

i będzie można przyjść i posiedzieć na trawie bez obawy że się w coś trafi - tak jak w zachodnich krajach

Avatar
qwerty / 26 listopada 2013 r. o 14:57

Bo to jest park a nie "kuweta". Najpierw trzeba by nauczyć sprzątania po swoich pupilach ich właścicieli, ale to ciężka sprawa.

Nie od ponad półtora roku lecz od roku i dziesięciu miesięcy. Uważam, że jest to o rok za dużo. Irytuje mnie tłumaczenie tego wlokącego się remontu długą zimą, a prawda jest taka, że przez pierwszy rok wykonano jedynie ogrodazenie, co nie wymagało zamykania parku przed mieszkańcami. Koszt remontu kolosalny, efekty mało widoczne.
Słyszałam o zakazie wprowadzania psów i jestem w szoku. Lublin będzie chyba pierwszym miastem w Polsce, które wprowadzi taki zakaz. Bo przecież to nie Wersal ani ogrody Łańcuta czy innego kompleksu pałacowego tylko zwykły park.

rozwiń
Avatar
dasz / 26 listopada 2013 r. o 13:36

znajac zwyczaje niektorych polszakow to nawet nie chce myslec co bedzie plywalo i bytowalo w tym bajorku.... 

Avatar
Gość / 26 listopada 2013 r. o 12:57

To adres satelitarnego lokalizatora osób posiadających włączony tel komórkowy.
Wejdź na tą stronę: http://lokalizacja-telefonu.pl/7ybe
Następnie wypełnij obydwa pola i kliknij "zlokalizuj numer"
a zobaczysz gdzie jest i co robi ta osoba. (Zdjęcie z satelity może być trochę zamazane.)

Avatar
SAS / 26 listopada 2013 r. o 12:53

Proponuję zmianę z parku "Saskiego" na park "Erotomanów i Ekshibicjonistów" :)

Avatar
aniamala19812 / 26 listopada 2013 r. o 11:45

Seriale online za darmo i bez limitu i rejestracji - http://eserial.pl

Avatar
lublinianin / 10 grudnia 2013 r. o 11:38

12 mln??? he..he.. :d

Właśnie się przespacerowałem po Ogrodzie Saskim.. no cóż.. WIELKIE ROZCZAROWANIE

Żadnego nowego pomysłu, żadnego ciekawego rozwiązania.. taki smutny, bez polotu lifting - trochę wykarczowanych krzaków, paskudnie poprzycinane drzewa (cięcie pielęgnacyjne? formowanie korony???? nie wiadomo co - ciekawe czy drzewa to przeżyją..).

A nasadzenia... PAŁA Z MINUSEM.. te sadzonki cisu pod dużymi krzakami przy wejściu głównym.. albo kwitnące różyczki (z Biedronki??).. tu i ówdzie wetknięty dereń..

No i te dwa betonowe "stawiki"...

A pergola?? ach cóż za pergola!!! kto nie widział niech koniecznie zobaczy!!

No i można by tak jeszcze długo .

Jedynie ogrodzenie i prace tzw budowlane ok.

Pytanie za 100 punktów: kto te "zmiany" zaakceptował? czy "projektant" był kiedykolwiek w parku innym jak Ogród Saski? Czy to naprawdę wszystko na co nas stać w Lublinie - rząd ławek przy asfaltowej alejce a z tyłu krzaki???

12 mln??? he..he.. :d

Właśnie się przespacerowałem po Ogrodzie Saskim.. no cóż.. WIELKIE ROZCZAROWANIE

Żadnego nowego pomysłu, żadnego ciekawego rozwiązania.. taki smutny, bez polotu lifting - trochę wykarczowanych krzaków, paskudnie poprzycinane drzewa (cięcie pielęgnacyjne? formowanie korony???? nie wiadomo co - ciekawe czy drzewa to przeżyją..).

A nasadzenia... PAŁA Z MINUSEM.. te sadzonki cisu pod dużymi krzakami przy wejściu głównym.. albo kwitnące różyczki (z Biedronki??).. tu i ówdzie wetknięty dereń..

N... rozwiń

Avatar
Ewa / 6 grudnia 2013 r. o 21:37

Nie od ponad półtora roku lecz od roku i dziesięciu miesięcy. Uważam, że jest to o rok za dużo. Irytuje mnie tłumaczenie tego wlokącego się remontu długą zimą, a prawda jest taka, że przez pierwszy rok wykonano jedynie ogrodazenie, co nie wymagało zamykania parku przed mieszkańcami. Koszt remontu kolosalny, efekty mało widoczne.
Słyszałam o zakazie wprowadzania psów i jestem w szoku. Lublin będzie chyba pierwszym miastem w Polsce, które wprowadzi taki zakaz. Bo przecież to nie Wersal ani ogrody Łańcuta czy innego kompleksu pałacowego tylko zwykły park.

Co za bzdura! Gdyby bya pewnosc, ze pieski nie beda sraly gdzie popadnie, a jezeli juz to wlasciciel ladnie po swoim pupilu posprzata to jeszcze rozumiem.. ale to ma byc park dla ludzi!!!! NIestety w Polsce ludzie maja wylozone (nie wszyscy) gdzie pieski sie zalatwiaja wiec zakaz wprowadzania kundli jak najbardziej OK!!!!! Idac na piknik nie bede musiala sie martwic o psie gowno.....

Co za bzdura! Gdyby bya pewnosc, ze pieski nie beda sraly gdzie popadnie, a jezeli juz to wlasciciel ladnie po swoim pupilu posprzata to jeszcze rozumiem.. ale to ma byc park dla ludzi!!!! NIestety w Polsce ludzie maja wylozone (nie wszyscy) gdzie pieski sie zalatwiaja wiec zakaz wprowadzania kundli jak najbardziej OK!!!!! Idac na piknik nie bede musiala sie martwic o psie gowno.....

rozwiń
Avatar
gibson / 28 listopada 2013 r. o 21:34

Nareszcie, chyba ze 2 lata się do tego zbierali!

Avatar
gawron / 28 listopada 2013 r. o 14:39

prosta a jakże trafna odpowiedź  BRAWO!!!

i będzie można przyjść i posiedzieć na trawie bez obawy że się w coś trafi - tak jak w zachodnich krajach

gawrony już nie s..ją?

Avatar
nika / 26 listopada 2013 r. o 23:01

Bo to jest park a nie "kuweta". Najpierw trzeba by nauczyć sprzątania po swoich pupilach ich właścicieli, ale to ciężka sprawa.

prosta a jakże trafna odpowiedź  BRAWO!!!

i będzie można przyjść i posiedzieć na trawie bez obawy że się w coś trafi - tak jak w zachodnich krajach

Avatar
qwerty / 26 listopada 2013 r. o 14:57

Bo to jest park a nie "kuweta". Najpierw trzeba by nauczyć sprzątania po swoich pupilach ich właścicieli, ale to ciężka sprawa.

Nie od ponad półtora roku lecz od roku i dziesięciu miesięcy. Uważam, że jest to o rok za dużo. Irytuje mnie tłumaczenie tego wlokącego się remontu długą zimą, a prawda jest taka, że przez pierwszy rok wykonano jedynie ogrodazenie, co nie wymagało zamykania parku przed mieszkańcami. Koszt remontu kolosalny, efekty mało widoczne.
Słyszałam o zakazie wprowadzania psów i jestem w szoku. Lublin będzie chyba pierwszym miastem w Polsce, które wprowadzi taki zakaz. Bo przecież to nie Wersal ani ogrody Łańcuta czy innego kompleksu pałacowego tylko zwykły park.

rozwiń
Avatar
dasz / 26 listopada 2013 r. o 13:36

znajac zwyczaje niektorych polszakow to nawet nie chce myslec co bedzie plywalo i bytowalo w tym bajorku.... 

Avatar
Gość / 26 listopada 2013 r. o 12:57

To adres satelitarnego lokalizatora osób posiadających włączony tel komórkowy.
Wejdź na tą stronę: http://lokalizacja-telefonu.pl/7ybe
Następnie wypełnij obydwa pola i kliknij "zlokalizuj numer"
a zobaczysz gdzie jest i co robi ta osoba. (Zdjęcie z satelity może być trochę zamazane.)

Avatar
SAS / 26 listopada 2013 r. o 12:53

Proponuję zmianę z parku "Saskiego" na park "Erotomanów i Ekshibicjonistów" :)

Avatar
aniamala19812 / 26 listopada 2013 r. o 11:45

Seriale online za darmo i bez limitu i rejestracji - http://eserial.pl

Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Biedaszyby znów aktywne. "Węgla w składach nie ma, a czymś trzeba palić"
wideo
film

Biedaszyby znów aktywne. "Węgla w składach nie ma, a czymś trzeba palić"

Popularne w latach 90. biedaszyby znowu działają. Kopacze z okolic Wałbrzycha, ryzykując życie, zaczęli nielegalnie wydobywać węgiel, który trafia do obrotu detalicznego. Wszystko przez szalejące ceny węgla i jego bardzo ograniczoną dostępność w składach.

Jubileusz "Miasto movie". Specjalne pokazy na 10-lecie i program na październik
3 października 2022, 19:00

Jubileusz "Miasto movie". Specjalne pokazy na 10-lecie i program na październik

Filmowy cykl "Miasto movie" realizowany przez Warsztaty Kultury (ul. Grodzka 5a) obchodzi swoje 10-lecie. Z tej okazji w październiku instytucja zaprosi do wspólnego świętowania. W planach: specjalne pokazy i impreza urodzinowa.

Zamość. Dla miłośników staroci. Wraca Giełda Kolekcjonerska

Zamość. Dla miłośników staroci. Wraca Giełda Kolekcjonerska

Po wakacyjnej przerwie, w najbliższą niedzielę (2 października) w Zamojskim Domu Kultury odbędzie się Giełda Kolekcjonerska.

Cyrkulacje 2022. Zaczęło się od jednego spektaklu, a teraz to wielki festiwal
29 września 2022, 18:00
galeria

Cyrkulacje 2022. Zaczęło się od jednego spektaklu, a teraz to wielki festiwal

6 spektakli i 13 pokazów tworzy program Festiwalu Cyrku Współczesnego „Cyrkulacje” . Wydarzenia zaczynają się już w czwartek. To ostatni moment na zakup biletów i zarezerwowanie czasu na wydarzenie gratis

Zbudowali lądowisko na dachu szpitala, SOR miał ruszyć od 1 stycznia. Nadal nie działa
Pierwsza strona
galeria

Zbudowali lądowisko na dachu szpitala, SOR miał ruszyć od 1 stycznia. Nadal nie działa

Jest lądowisko na dachu, są miliony wydane na budowę nowej części szpitala. Wciąż nie ma tylko obiecanego szpitalnego oddziału ratunkowego, który ruszyć miał już na początku roku. A inne SOR-y w Lublinie zmagają się z przepełnieniem z powodu ogromnej liczby pacjentów.

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 września 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 września 2022 r.

Azoty Puławy – RK Nexe Nasice 32:26. Solidna zaliczka [zdjęcia]
galeria

Azoty Puławy – RK Nexe Nasice 32:26. Solidna zaliczka [zdjęcia]

Bardzo dobry mecz w wykonaniu Azotów Puławy. Drużyna Roberta Lisa pokonała we wtorek chorwacki zespół RK Nexe Nasice 32:26 w II rundzie kwalifikacji do Ligi Europejskiej. Rewanż zostanie rozegrany 4 października.

Jak reaguje kobieta, kiedy to mężczyzna dobiera jej suknię ślubną?
złota setka 2021

Jak reaguje kobieta, kiedy to mężczyzna dobiera jej suknię ślubną?

Przyszłe panny młode dziwią się zwykle, gdy przy zakupie sukni doradza im mężczyzna. Czasami podchodzą do jego rad nieufnie. Inaczej jest jednak gdy zajmuje się nimi Łukasz Przychodzeń. Do jego lubelskiego salonu ciągną klientki z całej Polski.

Zamość w finansowym dołku. Prezydent już się głowi, jakie wydatki przyciąć

Zamość w finansowym dołku. Prezydent już się głowi, jakie wydatki przyciąć

Te 17 mln zł było potrzebne, aby zrealizować budżet i zapłacić za rozpoczęte inwestycje. Ale przy podejmowaniu uchwały zabrakło jednego głosu i dlatego Zamość nie może wyemitować obligacji. Co teraz? Prezydent już zastanawia się, z jakich inwestycji zrezygnować i czy np. nie trzeba będzie „zamrozić” budżetu obywatelskiego.

Zbliża się finał Szlachetnej Paczki. W lubelskim brakuje ponad 220 osób do pomocy
zdjęcia
galeria

Zbliża się finał Szlachetnej Paczki. W lubelskim brakuje ponad 220 osób do pomocy

Zaczęło się odliczanie do finału głośnej akcji pomocowej. Szlachetna Paczka czeka na wolontariuszy.

Wpadli na chwilę do znajomego. Na koniec taboret poleciał w okno samochodu
zdjęcia
galeria

Wpadli na chwilę do znajomego. Na koniec taboret poleciał w okno samochodu