Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 września 2019 r.
18:30

Właściciel górek czechowskich z pozwoleniem na budowę boisk. Aktywiści zarzucają, że wniosek rozpatrzono w trybie „lex Żuk”

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
58 142 A A
Właściciel górek czechowskich dostał już pozwolenie na budowę boisk do siatkówki plażowej i piłki nożnej oraz ustawienie drewnianych ław i stolików do gier planszowych. Przeciwnicy zabudowy górek twierdzą, że pozwolenie wydano zbyt szybko i niesłusznie
Właściciel górek czechowskich dostał już pozwolenie na budowę boisk do siatkówki plażowej i piłki nożnej oraz ustawienie drewnianych ław i stolików do gier planszowych. Przeciwnicy zabudowy górek twierdzą, że pozwolenie wydano zbyt szybko i niesłusznie (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Uznania górek czechowskich za cmentarz wojenny domagają się przeciwnicy zabudowy tego terenu. Skandalem nazywają fakt, że Urząd Miasta w ciągu ośmiu dni wydał właścicielowi górek pozwolenie na budowę boisk. Ratusz przekonuje, że tak szybkie wydanie decyzji nie powinno dziwić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przeciwnicy zabudowy górek mówią o zbiorowych egzekucjach, które według relacji świadków miały się odbywać na górkach podczas II wojny światowej.

– Wiadomo o co najmniej ośmiu masowych mogiłach. Są tam zarówno ofiary represji nazistowskich, jak i stalinowskich – stwierdza Urszula Chłopicka, jedna z aktywistek. Prosi o uznanie górek za cmentarz wojenny i objęcie go opieką organów państwowych.

– Wysłaliśmy tę prośbę do różnych polityków na szczeblu lokalnym – mówi Chłopicka. Ocenia, że politycy nic z tym nie robią i zapowiada, że napisze także do niemieckiej ambasady, prokuratury krajowej i Jarosława Kaczyńskiego. Twierdzi, że pisała też do wojewody. – Dostał to pismo – informuje działaczka. Podkreśla, że chodzi nie tylko o szacunek do zmarłych i dowody zbrodni. – Musimy jeszcze wziąć pod uwagę kwestie epidemiologiczne.

Społecznicy, którzy żądają pozostawienia górek wolnymi od zabudowy, nie zamierzają rezygnować z dalszej walki. – Jeżeli deweloper wejdzie z robotami budowlanymi, spotka go bardzo duża przykrość – mówi Andrzej Filipowicz, jeden z aktywistów. Nie podoba im się również to, że właściciel górek (spółka TBV Investment) dostał od Urzędu Miasta pozwolenie na budowę dwóch boisk w pobliżu ul. Ducha.

Wniosek spółki został rozpatrzony przez urzędników w ciągu ośmiu dni. – To jest skandal – ocenia Magdalena Nosek, jedna z działaczek przeciwnych zabudowie. – Ten wniosek został rozpatrzony w trybie „lex Żuk” – oburza się Filipowicz. Ekspresowe obsłużenie dewelopera krytykuje też ratuszowa opozycja.

– Dziwi fakt, że w ciągu ośmiu dni Urząd Miasta zweryfikował wszystkie uwarunkowania i bez żadnych uwag wydał pozwolenie – mówił we wtorek radny Tomasz Pitucha (PiS). – O ile się orientuję, te procedury trwają znacznie dłużej, około miesiąca przynajmniej, i są związane z częstym uzupełnianiem dokumentów.

Ratusz odpowiada, że nie ma nic dziwnego w tak szybkim załatwieniu sprawy. – Zgodnie z prawem budowlanym, jeśli po sprawdzeniu wniosku nie ma braków formalnych, dokumentacja jest kompletna, a charakter sprawy nie jest złożony, to decyzja wydawana jest niezwłocznie. Tak było w tym przypadku – przekonuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta miasta. – Poza tym teren, na którym mają być prowadzone prace budowlane jest własnością inwestora i nie występują inne strony w postępowaniu.

Aktywiści przeciwni zabudowie górek mówią nie tylko o masowych egzekucjach, ale przede wszystkim o zagrożeniu dla walorów przyrodniczych górek. Ich zdaniem Rada Miasta źle zrobiła wyznaczając na górkach strefy zabudowy wielorodzinnej jeszcze przed otrzymaniem inwentaryzacji przyrodniczej tego terenu zamówionej przez Ratusz. Taki dokument, jak poinformowali, dotarł do Ratusza we wtorek. – Potwierdzam, że ekspertyza wpłynęła. Jest analizowana – przyznaje rzeczniczka Ratusza. Społecznicy twierdzą, że treść dokumentu może być upubliczniona już w piątek.

W środę po południu nie udało nam się uzyskać komentarza od prezesa TBV Investment. Kilka dni wcześniej w rozmowie z nami stwierdził, że na razie nie będzie informować o swoich planach i że ogłosi je w październiku.

Boiska objęte zezwoleniem na budowę mają być częścią parku, którego urządzenie obiecała spółka TBV Investment w zamian za korzystną dla niej zmianę planu zagospodarowania górek. Firma zobowiązała się zbudować taki park w ciągu dwóch lat od zatwierdzenia przez radnych zmiany planu. Mówi o tym umowa zawarta między spółką a prezydentem Lublina. Umowa przewiduje też sytuację, w której TBV nie czeka na zmianę planu, tylko wcześniej korzysta z ustawy „lex deweloper”. Jeśli dostanie w tym trybie zgodę na budowę na części terenu przeznaczonego pod inwestycję mieszkaniową, to będzie musiała urządzić proporcjonalną część obiecanego parku.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 142

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
men37 / 18 września 2019 r. o 18:45
+56
niektórym deklom, to juz nawet boiska, gdzie dzieci będą się bawiły przeszkadzają. A nie prościej się poprostu wynieść, najlepiej poza Lublin i nie bruździć w naszym mieście coś co jest z pożytkiem dla większości mieszkańców.
Avatar
Gość / 18 września 2019 r. o 18:35
+49
Tuba propagandowa Obrońców Górek znowu nadaje
Avatar
Gość / 18 września 2019 r. o 18:52
+48
Ciekawe co jeszcze wymyślą, byleby tylko zachować widoczki z okien swoich willi pobudowanych na Górkach i w najbliższej okolicy
Avatar
Gość / 18 września 2019 r. o 18:37
+46
dzień bez artykułu o górkach, dniem straconym
Avatar
Gość / 18 września 2019 r. o 18:56
+45
Obrońcy Nawłoci i Pustych Butelek po Piwie znowu protestują? Czy kogoś to jeszcze dziwi?
Avatar
x / 18 września 2019 r. o 19:11
+44
Może mi ktoś wytłumaczyć co jest pięknego w tym syfie zwanym górkami, że tak ich bronią?
 Część tzw. "Obrońców Górek" pobudowała się na Górkach i niepokoi ich fakt, że mogą stracić ładne widoki z okien. Mówił o tym wprost swego czasu pan Cegiełko w jednym z wywiadów. Wspominał też o tym, że to cudowne miejsce ale z zastrzeżeniem, że psa musi na rękach nosić, tyle tam szkła porozbijanego. Ze śmechu sikałem, jak czytałem jego wypowiedzi.
Avatar
Gość / 18 września 2019 r. o 18:58
+44
No tak, przecież chaszcze przyozdobione porządną porcją śmieci i co roku podpalane są o wiele atrakcyjniejsze dla mieszkańców od boisk.
Avatar
wiwat obrońcy chlewu na górkach / 18 września 2019 r. o 19:14
+43
co tam boiska dla dzieciaków, najważniejsze żeby był 105 hektarowy park dla chomików spełniający również funkcję wysypiska śmieci oraz poligonu doświadczalnego dla wszystkich piromanów z Lublina i okolic
Avatar
Gość / 18 września 2019 r. o 18:37
+43
Nosek, Filipowicz... w kółko te same nazwiska się przewijają. Długo jeszcze będzie robić reklamę tej grupce eko-czubków?
Avatar
Rodowity bychowiok z Willowej / 18 września 2019 r. o 19:21
+40
Nie dam panie, nie dam! Nie bedo mie tu pod chałupo budowały bloki. Bo gdzie jo tera śmieci wyniose, gdzie popiol z kominka wysypie, gdzie stary olej ze silnika, gdzie puste puszki po farbie wyrzuce, a opony gdzie podrzucę jak mnie górki zbudujo.
Avatar
WSZYSCY wiedzą / 20 września 2019 r. o 17:37
0
Z grobami na Górkach jest jak z YETI. Wszyscy o nich słyszeli, tylko nikt nie widział.
 Ważne że twój szef wie, ipn wie i ma kilkadziesiąt tomów akt, a jak się dewelocieciu przejdziesz po mieście i popytasz ludzi to ci powiedzą o historii Górek. 
Avatar
Gość / 20 września 2019 r. o 13:41
-2
Z grobami na Górkach jest jak z YETI. Wszyscy o nich słyszeli, tylko nikt nie widział.
Avatar
Lublinianin / 20 września 2019 r. o 11:23
+4
Obrońcy Górek czechowskich w imieniu mieszkańców miasta i rodzin ofiar represji proszą o:     [justify]  oficjalne uznanie Górek Czechowskich za cmentarz wojenny;    przejęcie opieki nad Górkami Czechowskimi przez odpowiedzialne za to organy państwowe;    natychmiastowy zakaz prowadzenia jakichkolwiek prac budowlanych na całym terenie Górek Czechowskich;    dokończenie śledztwa, przeprowadzenie badań oraz ewidencji mogił zbiorowych i indywidualnych znajdujących się na Górkach Czechowskich;      zabezpieczenie mogił ofiar przed zniszczeniem i profanacją.     [/justify]
 Podobna sytuacja (choć w mniejszej skali) jest w Lublinie w odniesieniu do "Starego cmentarza unickiego"Unicka/Walecznych.Na terenie tego cmentarza niemcy dokonywali egzekucji więżniów Zamku Lubelskiego.25 maja 1940 r.rozstrzelali 9 więżniów Zamku (Józef Kasperek "Kronika wydarzeń w Lublinie w czasie okupacji hitlerowskiej" - protokół zeznań świadka egzekucji Bolesława Szabłowskiego z 1945 r.jest w archiwum IPN w Lublinie).Sowieci i władze komunistyczne Lublina również rozstrzeliwali na tym cmentarzu więżniów Zamku Lubelskiego okresu komunistycznego 1944 - 1954.Redaktor Mariusz Deckert zebrał relację od świadka - Romana Drzalika żołnierza NSZ i więżnia Zamku w tym okresie.
kali) jest w Lublinie w odniesieniu do "Starego cmentarza unickiego"Unicka/Walecznych.Na terenie tego cmentarza niemcy dokonywali egzekucji więżniów Zamku Lubelskiego.25 maja 1940 r.rozstrzelali 9 więżniów Zamku (Józef Kasperek "Kronika wydarzeń w Lublinie w czasie okupacji hitlerowskiej" - protokół zeznań świadka egzekucji Bolesława Szabłowskiego z 1945 r.jest w archiwum IPN w Lublinie).Sowieci i władze komunistyczne Lublina również rozstrzeliwali na tym cmentarzu więżniów Zamku Lubelskiego okresu komunistycznego 1944 - ... rozwiń
Avatar
have a nice cash! / 20 września 2019 r. o 07:59
-1
Rodziny ofiar spoczywających na Górkach nie mogą się nigdzie doprosić pomocy. Tam leżą ich bliscy! bezczynność organów państwa jest naprawdę zastanawiająca; nawet jeśli założymy że powodem jest niewiedza czy brak kompetencji Do szerokiego katalogu aktów prawnych, które złamie wydanie zezwoleń na zabudowę Górek Czechowskich poza przepisami dotyczącymi ochrony przyrody wchodzą takze przepisy dotyczące ochrony grobów i miejsc pamięci pragnę przypomnieć że ani Niemcy ani Sowieci nie pytali okolicznych mieszkańców z os Tor czy ul Poligonowej czy życzą sobie w swoim sąsiedztwie mieć masowe groby. Z relacji świadków wiemy, że i jedni i drudzy strzelali do nich.  mogiły należy pilnie zlokalizować bez przeprowadzenia badań, lokalizacji i zabezpieczenia mogił nie wolno wydawać żadnych pozwoleń na budowę NICZEGO, nie mówiąc już o przeprowadzaniu tam jakichkolwiek robót budowlanych z relacji świadków wiemy takze że NKDW zakopywała na Górkach amunicję. Część po pijaku była detonowana, część nie. I tu także proszę użyc wyobraźni bo jeśli w wyniku prac budowlanych na Górkach dojdzie do detonacji tych niewybuchów lej po tym wybuchu może mieć średnicę nawet do 4,5km.   wyobraźmy sobie że częsć blokowiska juz stoi, w budynkach mieszka już 2 tys ludzi. i nagle yeboodoo! beztroskim władzom miasta i bezmyślnemu inwestorowi życzymy miłego dnia. Narażajcie nasze życie, kasa jest najważniejsza. 
Rodziny ofiar spoczywających na Górkach nie mogą się nigdzie doprosić pomocy. Tam leżą ich bliscy! bezczynność organów państwa jest naprawdę zastanawiająca; nawet jeśli założymy że powodem jest niewiedza czy brak kompetencji Do szerokiego katalogu aktów prawnych, które złamie wydanie zezwoleń na zabudowę Górek Czechowskich poza przepisami dotyczącymi ochrony przyrody wchodzą takze przepisy dotyczące ochrony grobów i miejsc pamięci pragnę przypomnieć że ani Niemcy ani Sowieci nie pytali okolicznych mieszkańców z os Tor czy ul Poligonowej... rozwiń
Avatar
Japolan / 19 września 2019 r. o 20:16
0
Ambasada niemiecka zostanie powiadomiona. Nie chcieliśmy tego robić, chyba że w ostateczności. Jesteśmy lokalnymi patriotami i nie chcieliśmy żeby Lublin był znany z takich skandali. Ostatnią rzeczą której chcieliśmy było robienie miastu złej opinii. Niestety wyszło na to że inaczej się po prostu nie da.
Ośmielam się polemizować z powyższym stanowiskiem na temat patriotyzmu. Patriotyzm to umiłowanie ojczyzny - jako całości. Patriotyzm wyklucza potulność wobec lokalnych kacyków - a jakże często faktycznie wobec śmierdziących gnoi, którzy gnębią Polaków przy pomocy raka na współczesnej Polsce, jakim okazuje się samorząd terytorialny. Nowotwór należy zwalczać - jako bardzo groźnego wroga. Samo powiadomienie Ambasady Niemiec to stanowczo za mało. Należy powiadomić także władze: Republiki Austriackiej (która od czasu Anschlussu wchodziła w skład III Rzeszy Niemieckiej) oraz Republiki Czeskiej (której część terytorium państwowego włączono do III Rzeszy Niemieckiej i ludność tam zamieszkująca miała obowiązek służby wojskowej w ówczesnych Niemczech); chodzi przecież o ewentualność zabicia na Górkach Czechowskich ludzi (zwłaszcza żołnierzy niemieckich) pochodzących z terenów dziś ponownie wchodzących w skład: Republiki Austriackiej oraz Republiki Czeskiej. Okupantom Lublina należy narobić takiego smrodu, żeby - ze wstydu - musieli uciekać z Unii Europejskiej, o ile wcześniej nie zostaną zatrzymani, aresztowani i sprawiedliwie osądzeni. Powiadomienie organów Unii Europejkskiej o odgrywających się w Lublinie skandalach jest nieodzowne. Władze Polskie okazują się zbyt słabe w radzeniu sobie z oplatającą Lublin hydrą - być może za sprawą posłów PiS, którzy odzwdzięczają się gnębiącym lublinian i Lublin sitwom za wieloletnie utrzymywanie swych żon na stanowiskach w lubelskich strukturach miejskich (a jedna z tych kobiet jest dyrektorem wydziału w lubelskim Urzędzie Miasta). Wieloletnia okupacja Lublina przez mafijne sitwy poinna stać się tematem debaty w Parlamencie Europejskim - w ten sposób Unia Europejskia pomogłaby polskim władzom państwowym w zwalczaniu potwornie silnych w Lublinie patologii na styku władz publicznych (szczególnie samorządowych) oraz sektora prywatnego (zwłaszcza branż: deweloperskiej i wykonywania inwestycji na rzecz Lublina).
Ośmielam się polemizować z powyższym stanowiskiem na temat patriotyzmu. Patriotyzm to umiłowanie ojczyzny - jako całości. Patriotyzm wyklucza potulność wobec lokalnych kacyków - a jakże często faktycznie wobec śmierdziących gnoi, którzy gnębią Polaków przy pomocy raka na współczesnej Polsce, jakim okazuje się samorząd terytorialny. Nowotwór należy zwalczać - jako bardzo groźnego wroga. Samo powiadomienie Ambasady Niemiec to stanowczo za mało. Należy powiadomić także władze: Republiki Austriackiej (która od czasu Anschlussu ... rozwiń
Avatar
AnoNim / 19 września 2019 r. o 19:42
+1
Szanowni Państwo, przeciwnicy zabudowy górek czechowskich. W pierwszej kolejności wskazuję, iż jako mieszkaniec Lublina nie udzieliłem Państwu mandatu do wypowiadania się w moim imieniu. Zapytując szerokiego grona moich znajomych, również mieszkańców Lublina, otrzymałem informację zwrotną, iż również nie upoważniali nikogo do wypowiadania się w ich imieniu w tym przedmiocie. Proszę zatem uprzejmie wskazać jednoznacznie w czyim imieniu Państwo wydajecie takie oświadczenia, proszę wymienić z imienia i z nazwiska te osoby. Nie wyrażam zgody na posługiwanie się moją osobą jako mieszkańca Lublina, do posługiwania się w przyjętych przez Państwa kolejnych manipulacjach i scenariuszach, tworzonych w celu pseudo obrony zabudowy tego terenu. Po drugie, jak widać, nie możecie się Państwo zdecydować, czy teren ten miałby być korytarzem napowietrzającym przenosząc czyste powietrze z istniejącej natury florystycznej górek, czy też jednak jest to teren epidemiologocznie skażony. Zastanawiam się, Szanowni Państwo jak długo jeszcze będziecie tkwić w tej obłudzie i jak długo jeszcze będziecie powoływać się w sposób nieuprawniony, na mieszkańców Lublina, prubując zrealizować własny interes. Pozwalając sobie na odrobinę humoru w tym Państwa zakłamaniu, pozwolę sobie zapytać, czy następnym argumentem będzie UFO na górach czechowskich i lubelskie Rosewell, a w konsekwencji skarga do NASA? Poinformowaliście Państwo wszystkich mieszkańców, mieszkających do tych 150m od terenu górek, żeby się pakowali?
Szanowna Pani (Panie). Pani (Pana) wniosek i oczekiwania są nieuprawnione. Szczególnie w sytuacji, w której w dyskusji w sprawie zmiany SUiKZP, co miało miejsce o godzinie 4:45 nad ranem w dniu 1 lipca bieżącego roku nikt ze zwolenników zabudowy Górek Czechowskich (nie licząc jednego pracownika TBV Investment) nie raczył zabrać głosu. Kilkunastu społeczników, obrońców Górek Czechowskich skorzystało pod własnym imieniem i nazwiskiem z prawa do wypowiedzi, które równie dobrze mogły być anonimowe. Żaden akt prawny nie daje Pani (Panu) prawa do żądania sporządzania list... proskrypcyjnych, czy w ogóle poparcia, bo każdy z nas korzysta z Konstytucji RP. Nawet jeżeli przyjmiemy za pewnik, że żyjemy w PRL bis, to i tak Pani (Pana) ciągoty totalitarne łamią Kartę Praw Podstawowych UE, której jesteśmy czonkiem.  Proszę wyluzować i następnym razem wyrażać swoje zastrzeżenia w czasie, który był ku temu przeznaczony, a który dla nas jako obrońców Górek Czechowskich trwa w sposób naturalny i to pomimo próby jego ograniczenia przez "koordynatora" rady miasta.
Szanowna Pani (Panie). Pani (Pana) wniosek i oczekiwania są nieuprawnione. Szczególnie w sytuacji, w której w dyskusji w sprawie zmiany SUiKZP, co miało miejsce o godzinie 4:45 nad ranem w dniu 1 lipca bieżącego roku nikt ze zwolenników zabudowy Górek Czechowskich (nie licząc jednego pracownika TBV Investment) nie raczył zabrać głosu. Kilkunastu społeczników, obrońców Górek Czechowskich skorzystało pod własnym imieniem i nazwiskiem z prawa do wypowiedzi, które równie dobrze mogły być anonimowe. Żaden akt prawny nie daje Pani (... rozwiń
Avatar
Gość / 19 września 2019 r. o 19:27
0
Szanowni Państwo, przeciwnicy zabudowy górek czechowskich. W pierwszej kolejności wskazuję, iż jako mieszkaniec Lublina nie udzieliłem Państwu mandatu do wypowiadania się w moim imieniu. Zapytując szerokiego grona moich znajomych, również mieszkańców Lublina, otrzymałem informację zwrotną, iż również nie upoważniali nikogo do wypowiadania się w ich imieniu w tym przedmiocie. Proszę zatem uprzejmie wskazać jednoznacznie w czyim imieniu Państwo wydajecie takie oświadczenia, proszę wymienić z imienia i z nazwiska te osoby. Nie wyrażam zgody na posługiwanie się moją osobą jako mieszkańca Lublina, do posługiwania się w przyjętych przez Państwa kolejnych manipulacjach i scenariuszach, tworzonych w celu pseudo obrony zabudowy tego terenu. Po drugie, jak widać, nie możecie się Państwo zdecydować, czy teren ten miałby być korytarzem napowietrzającym przenosząc czyste powietrze z istniejącej natury florystycznej górek, czy też jednak jest to teren epidemiologocznie skażony. Zastanawiam się, Szanowni Państwo jak długo jeszcze będziecie tkwić w tej obłudzie i jak długo jeszcze będziecie powoływać się w sposób nieuprawniony, na mieszkańców Lublina, prubując zrealizować własny interes. Pozwalając sobie na odrobinę humoru w tym Państwa zakłamaniu, pozwolę sobie zapytać, czy następnym argumentem będzie UFO na górach czechowskich i lubelskie Rosewell, a w konsekwencji skarga do NASA? Poinformowaliście Państwo wszystkich mieszkańców, mieszkających do tych 150m od terenu górek, żeby się pakowali?
Szanowni Państwo, przeciwnicy zabudowy górek czechowskich. W pierwszej kolejności wskazuję, iż jako mieszkaniec Lublina nie udzieliłem Państwu mandatu do wypowiadania się w moim imieniu. Zapytując szerokiego grona moich znajomych, również mieszkańców Lublina, otrzymałem informację zwrotną, iż również nie upoważniali nikogo do wypowiadania się w ich imieniu w tym przedmiocie. Proszę zatem uprzejmie wskazać jednoznacznie w czyim imieniu Państwo wydajecie takie oświadczenia, proszę wymienić z imienia i z nazwiska te osoby. Nie wyrażam zgody na ... rozwiń
Avatar
Pamiętamy / 19 września 2019 r. o 18:49
+3
To Jakieś szaleństwo. Ludzie opamiętajcie się.
 Święte słowa. Jeszcze trochę, a polityczno-deweloperski geszeft wywoła III wojnę światową.
Avatar
Japolan / 19 września 2019 r. o 18:48
+2
Artykuł 5 Ustawy o grobach i cmentarzach wojennych stanowi: Przeprowadzanie robót ziemnych, wznoszenie pomników i innych urządzeń na cmentarzach i grobach wojennych wymaga zezwolenia wojewody. Samo pozwolenie (np. na budowę) z lubelskiego Urzędu Miasta to za mało - zaś za rozkopywanie grobów wojennych oligarcha oraz zaangażowani przez niego ludzie powinni liczyć się z odpowiedzialnością karną. Prawdopodobnie wydanie przez lubelski Urząd Miasta odnośnego pozwolenia jest skandalem - także z uwagi na wymóg uzyskania zgody Wojewody Lubelskiego; niedopełnienie obowiązków (z zakresu współpracy urzędników miejskich z Urzędem Wojewódzkim) może skutkować nawet odpowiedzialnością karną na podstawie art. 231 Kodeksu karnego.
Artykuł 5 Ustawy o grobach i cmentarzach wojennych stanowi: Przeprowadzanie robót ziemnych, wznoszenie pomników i innych urządzeń na cmentarzach i grobach wojennych wymaga zezwolenia wojewody. Samo pozwolenie (np. na budowę) z lubelskiego Urzędu Miasta to za mało - zaś za rozkopywanie grobów wojennych oligarcha oraz zaangażowani przez niego ludzie powinni liczyć się z odpowiedzialnością karną. Prawdopodobnie wydanie przez lubelski Urząd Miasta odnośnego pozwolenia jest skandalem - także z uwagi na wymóg uzyskania zgody W... rozwiń
Avatar
Gość / 19 września 2019 r. o 17:15
-1
To Jakieś szaleństwo. Ludzie opamiętajcie się.
Zobacz wszystkie komentarze 142

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Przedsiębiorca z Zamościa i fałszywe faktury. Policja z rana weszła do mieszkań
film

Przedsiębiorca z Zamościa i fałszywe faktury. Policja z rana weszła do mieszkań

Policjanci zatrzymali trzech mężczyzn, którzy mieli obracać „pustymi” fakturami, by wyłudzić unijną dotację. Straty szacowane są na blisko 8,5 mln zł. Główną rolę w procederze odgrywał przedsiębiorca z Zamościa - ustalili śledczy.

Zakarpacki smak. Przepisy z wyjątkowej kuchni ukraińskiej
Magazyn

Zakarpacki smak. Przepisy z wyjątkowej kuchni ukraińskiej

W Drohobyczu zakończył się właśnie Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza, a my mamy dla was garść przepisów z zakarpackiej kuchni. Wiera Meniok, która prowadzi festiwal wraz z Grzegorzem Józefczukiem z Lublina, mają dla zaś przepis na zakarpacki bogracz

Kujawiak Stanin jeszcze się nie poddaje

Kujawiak Stanin jeszcze się nie poddaje

Kujawiak Stanin po 13 meczach ma na koncie zaledwie trzy punkty. Jako jedyny zespół w bialskiej klasie okręgowej nie zaliczył też ani jednego zwycięstwa. Wiosna zapowiada się bardzo ciężko, ale drużyna nie zamierza jeszcze rezygnować z walki o utrzymanie.

Jak będą wyglądać wizyty po kolędzie? Odpowiada rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Jak będą wyglądać wizyty po kolędzie? Odpowiada rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Nie ma ogólnopolskich wytycznych w sprawie kolędy. Z powodu pandemii wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Spotkanie z Kamilą Janiak w Księgarni Dosłownej
4 grudnia 2020, 18:00

Spotkanie z Kamilą Janiak w Księgarni Dosłownej

W ramach cyklu Seryjni Poeci w Księgarni Dosłownej (Centrum Kultury w Lublinie) odbędzie się spotkanie z Kamilą Janiak. Wydarzenie będzie transmitowane online 4 grudnia o godz. 18 na Facebooku księgarni.

Szpital w Łukowie potrzebuje większych zbiorników tlenu

Szpital w Łukowie potrzebuje większych zbiorników tlenu

Szpital w Łukowie potrzebuje większego zbiornika na tlen. Placówka zakupi dodatkowe aparaty wspomagające funkcje oddechowe i obecne zasoby tlenu nie wystarczą.

Lublin: Będzie więcej miejsca dla kierowców na al. Solidarności

Lublin: Będzie więcej miejsca dla kierowców na al. Solidarności

Zapadła decyzja o otwarciu dla ruchu nieczynnego lewego pasa jezdni, która biegnie od alei Solidarności w stronę al. Warszawskiej i ronda 100-lecia KUL. Zamiast ciągłej linii pojawi się przerywana, ale taka zmiana nie zostanie wprowadzona zbyt prędko. Możliwe, że kierowcy poczekają na nią do wiosny.

JAK ZAOSZCZĘDZIĆ NA ZAKUPACH KOSMETYKÓW

JAK ZAOSZCZĘDZIĆ NA ZAKUPACH KOSMETYKÓW

Higiena, pielęgnacja i dbanie o dobry wygląd przy wykorzystaniu kosmetyków i produktów do makijażu stanowią nieodzowny, a dla wielu osób również szczególnie przyjemny element codziennego życia.

Minister zdrowia wysyła policję na stoki. Będą kontrole

Minister zdrowia wysyła policję na stoki. Będą kontrole

Od najbliższego weekendu będą prowadzone kontrole stoków narciarskich, dotyczące przestrzegania reżimu sanitarnego; jeśli potwierdzą jego naruszenie będę rekomendował zamknięcie stoków - oświadczył w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Głosy Miasta - koncert w Radiu Lublin
4 listopada 2020, 19:00

Głosy Miasta - koncert w Radiu Lublin

W piątek, 4 grudnia o godz. 19 w siedzibie Radia Lublin odbędzie się koncert "Głosy Miasta". Wydarzenie będzie dostępne będzie jedynie w formie streamingu.

Lublin. Ratusz odmówił deweloperowi. Jak chce bloków przy Jałowcowej, może iść do sądu

Lublin. Ratusz odmówił deweloperowi. Jak chce bloków przy Jałowcowej, może iść do sądu

Nie powiodła się deweloperowi próba uzyskania zgody na budynki wielorodzinne przy Jałowcowej. Urząd Miasta odmówił, bo uznał, że bloki nie będą pasowały do otoczenia. Deweloper zaskarżył decyzję, ale przegrał. Teraz pozostaje mu tylko odwołanie do sądu lub rezygnacja z budowy bloków.

Małżeństwo lekarzy osób utonęło na jeziorze Zwiniarz po przewróceniu się łodzi
film

Małżeństwo lekarzy osób utonęło na jeziorze Zwiniarz po przewróceniu się łodzi

Lubawa (woj. warmińsko-mazurskie). Z jeziora Zwiniarz koło Lubawy w woj. warmińsko-mazurskim strażacy wraz z policją wydobyli z wody ciała dwóch osób. Jak się okazało, było to małżeństwo lekarzy z Iławy. Wcześniej ich zaginięcie zgłosiła rodzina. Policja i prokuratura badają okoliczności śmierci 67-latków.

GKS Tychy – Luxiona AZS UMCS Lublin 3:4. Do podium coraz bliżej

GKS Tychy – Luxiona AZS UMCS Lublin 3:4. Do podium coraz bliżej

Luxiona AZS UMCS z kolejnym zwycięstwem w I Lidze Futsalu. Tym razem podopieczni trenera Konrada Tarkowskiego pokonali na wyjeździe GKS Tychy 4:3. Goście wszystkie bramki zdobyli przed przerwą, a kolejnym hattrickiem popisał się Jakub Wankiewicz

Przesyłki niestandardowe – jak najlepiej podejść do pakowania przedmiotów o nietypowych kształtach?

Przesyłki niestandardowe – jak najlepiej podejść do pakowania przedmiotów o nietypowych kształtach?

Jaką przesyłkę można nazwać niestandardową? To zależy od konkretnej firmy kurierskiej, która w regulaminie określa wymiary standardowych paczek. Jeśli przesyłka nie mieści się w podanych wymiarach, można ją uznać za przesyłkę niestandardową. Aby bezpiecznie dotarła do adresata, powinna być odpowiednio zapakowana.

Lubartów. Kierowca busa z pieczywem potrącił rowerzystę. Obaj pijani

Lubartów. Kierowca busa z pieczywem potrącił rowerzystę. Obaj pijani

Siedzący za kierownicą dostawczaka miał ponad 2 promile, a rowerzysta też był pijany.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.