Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 czerwca 2020 r.
8:16

Lublin: Wściekłość mieszkańców po nocnym przesadzaniu drzew. „Sami siebie wytnijcie”

185 37 A A

Gotowość do obrony drzew deklarują mieszkańcy ul. Lipowej, skąd minionej nocy zaczęto wywozić drzewa, których miejsce zajmie dodatkowy pas jezdni. Zdesperowani ludzie uniemożliwili firmie zieleniarskiej wywiezienie jednej z lip, robotnicy zdążyli wykopać 5, pozostało im jeszcze 14. Wyjaśnień w sprawie nocnej akcji ma żądać od prezydenta Lublina wiceprzewodniczący Rady Miasta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przypomnijmy: operacja zaczęła się o godz. 22.20, gdy na Lipową przyjechała maszyna do przesadzania drzew. – Zauważyłyśmy światła i usłyszałyśmy hałas. Okazało się, że naprzeciwko mojego okna wyrywają drzewo – relacjonowała Joanna Piskorz. Mieszkanka Lipowej sięgnęła po telefon i zaczęła wszystko nagrywać, a potem stanęła naprzeciw maszyny, która podjechała po kolejne drzewo. – Powiedziałam, że nie pozwolę go usunąć. Oczywiście operator nas straszył, ale w końcu się wycofał.

Mieszkańcy zgromadzeni na ulicy, do których dołączyli też miejscy aktywiści przeciwni usuwaniu drzew, czekali do godz. 1.30 na powrót pracowników firmy przesadzającej drzewa. Ale jej ekipy już tu nie powróciły. W efekcie nocnej akcji wywiezionych zostało 5 z 19 drzew, które według projektu mają być przesadzone w związku z przebudową ulicy. Wszystkie wywiezione wczoraj lipy posadzono nocą niedaleko posesji z Dworkiem Grafa.

Przesadzanie drzew rozpoczęło się tego samego dnia, którego na ul. Lipowej doszło do protestu przeciw planom przesadzenia 19 drzew oraz wycięcia 11 innych. Uczestnicy niedzielnej demonstracji stanęli wzdłuż jezdni z zieloną wstęgą. „Sami siebie wytnijcie” – głosił napis na jednym z transparentów. Manifestanci domagali się zmian w projekcie przebudowy, głównie rezygnacji z poszerzania jezdni o dodatkowe pasy dla skręcających pojazdów oraz poszerzania jej ze względu na planowaną budowę wysepek na środku przejść dla pieszych.

Tuż po proteście prezydent miasta zapewnił na antenie Radia Lublin, że „Lipowa będzie realizowana w przyszłym roku, więc jest szansa oczywiście na weryfikację” projektu „na etapie wykonawczym”.

Złożona na antenie deklaracja była powtórzeniem tego, o czym Ratusz mówił już wcześniej. Przebudowa ul. Lipowej od początku była wskazywana jako przyszłoroczny etap większej inwestycji obejmującej też Al. Racławickie i ul. Poniatowskiego. Z kolei obietnica ograniczania ingerencji w zieleń „na etapie wykonawczym” padła już w lutym. Krzysztof Żuk mówił wtedy, że część drzew będzie można ocalić dzięki zmianie szerokości i przebiegu dróg rowerowych i chodników, choć obietnica dotyczyła przede wszystkim Al. Racławickich. Już wtedy pytaliśmy prezydenta o to, ile zieleni zamierza ocalić w ten sposób w ul. Lipowej. – Tu pole manewru jest mniejsze – odpowiedział nam prezydent Żuk. – Pod potrzeby budowania chodników mamy 4 drzewa do wycięcia, reszta wiąże się z przebudową jezdni.

Mieszkańcy, którzy w nocy pilnowali drzew byli oburzeni faktem, że robotnicy przyjechali po drzewa niedługo po tym, jak prezydent zapewnił na radiowej antenie, że przebudowa Lipowej „będzie realizowana w przyszłym roku”. Krytykują to również lubelscy ekolodzy.

– Prezydent po proteście mieszkańców zapowiada, że usuwanie drzew dopiero za rok i wtedy coś wymyślimy. A w nocy wkraczają maszyny. Kpina czy ciuciubabka? – pyta Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

– Podczas niedzielnego protestu i nocnego czuwania przy lipach dużo rozmawiałem z mieszkańcami i mieszkankami Lipowej. Politycy i urzędnicy, którzy „nie mają dylematu drzewa czy rozwój” powinni posłuchać jak bardzo ważne dla nich są ich drzewa i co kazało im w nocy stanąć naprzeciwko wysłanych przez urząd maszyn – stwierdza Gorczyca, który jest przekonany, że mieszkańcy będą dalej bronić zieleni, w tym przeznaczonej do wycinki dorodnej lipy rosnącej na rogu ul. Lipowej i Skłodowskiej i nazwanej przez obrońców imieniem „Krzysztof”. – Jestem pewien, że kiedy drwale przyjdą po „Krzysztofa”, spotkają tam jego zdesperowanych obrońców, nawet jeśli będzie to czwarta nad ranem.

Wyjaśnień od prezydenta w sprawie przesadzania drzew oczekuje wiceprzewodniczący Rady Miasta, Marcin Nowak (klub prezydenta Żuka), który minionej nocy przyjechał na ul. Lipową i obiecał protestującym interwencję w Ratuszu. Wcześniej na piśmie poprosił prezydenta o potwierdzenie, czy prawdą jest, że władze miasta „dysponują inną, alternatywną propozycją wykonania przebudowy niniejszej arterii, która zakłada zachowanie znajdującej się tam zieleni, w tym drzew”. Nowak chce też wglądu w tę koncepcję oraz pyta „o powody jej nieuwzględnienia”.

Oburzeni nocnym przesadzaniem drzew ekolodzy nie pierwszy raz mają zastrzeżenia do przebudowy Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego. – Dwa tygodnie temu na tej samej inwestycji, również przed godz. 23, wybucha tajemniczy pożar zabijający ptaki stanowiące przeszkodę w rozbiórce budynku, na którego miejscu ma powstać droga. Czy tajemnicze nocne akcje będą znakiem firmowym sztandarowej miejskiej inwestycji? – dopytuje Gorczyca, a chodzi oczywiście o podpalenie przeznaczonego do rozbiórki budynku na rogu Al. Racławickich i ul. Lipowej. Pustostan jest zasiedlony przez ptaki, z których część padła wskutek pożaru. Budynek na razie nie może być rozebrany, bo wykonawca prac nie ma pozwolenia na niszczenie gniazd i lęgów.

Quiz: Czy wiesz ilu mieszkańców liczą gminy i powiaty województwa lubelskiego?

Czy wiesz ilu mieszkańców liczą gminy i powiaty województwa lubelskiego?
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 37

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Smeagol / 1 czerwca 2020 r. o 09:05
+58
WNIOSEK JEST TAKI, ŻE NAJLEPIEJ NIC NIE REMONTOWAĆ ŻEBY NIE NARAZIĆ SIĘ PRZYPADKIEM NA GNIEW PSEUDOEKOLOGÓW Z LEWICY !
Avatar
zbyszko007 / 1 czerwca 2020 r. o 08:39
+57
Wszyscy chcieli byśmy szybko i wygodnie jeździć ulicami miasta, bezpiecznie przechodzić przez ulice i mieć nowoczesne miasto. Tymczasem niektórzy wolą cały dzień przesiedzieć w oknie patrząc na ulicę zamiast pójść do pobliskiego Saskiego i tam siadając na ławeczce zachwycać się zielenią.
Avatar
Jacenty44 / 1 czerwca 2020 r. o 08:50
+50
PiSowska gazetka znów szczuje ... Co to za bananowa mentalność ... Miasto robi inwestycję, poprawia infrastrukturę, podnosi się jakość życia, komfort komunikacji a ci krzaków bronią? Wam się marzy powrót do wsamraśnych czasów pruszona, kiedy lublin to był taki lepszy Łuck (Ukraina) a wszelkie inwestycje omijały miasto szerokim łukiem. Mam poczucie, że gdyby Prezydent Żuk był z PiSu to artykuł WYCHWALAŁBY zalety takiego rozwiązania (w nocy mniejszy ruch, nie będzie korków spowodowanych pracami itp.). Ale że nie jest (NA SZCZĘŚCIE) to PiSowska szczujnia musi o czymś smarować ...
PiSowska gazetka znów szczuje ... Co to za bananowa mentalność ... Miasto robi inwestycję, poprawia infrastrukturę, podnosi się jakość życia, komfort komunikacji a ci krzaków bronią? Wam się marzy powrót do wsamraśnych czasów pruszona, kiedy lublin to był taki lepszy Łuck (Ukraina) a wszelkie inwestycje omijały miasto szerokim łukiem. Mam poczucie, że gdyby Prezydent Żuk był z PiSu to artykuł WYCHWALAŁBY zalety takiego rozwiązania (w nocy mniejszy ruch, nie będzie korków spowodowanych pracami itp.). Ale że nie jest (NA SZCZĘŚCIE) to PiSowska... rozwiń
Avatar
koronaswirus / 1 czerwca 2020 r. o 09:53
+41
Mozna się było tego spodziewać. Tak też było w parku na Bronowicach. Tyle że tam zaczęli bardzo wcześnie rano wycinać i zanim mieszkańcy się obejrzeli było już po drzewach. Teraz mieszkańcy nauczeni doświadczeniem czuwali i bardzo dobrze
 Dopowiedz może w jakim stanie były te wycięte drzewa w parku na Bronowicach bo to trochę zmienia postać rzeczy?????? W tym mieście niedługo nie będzie można wyciąć żadnego chorego, obumałego, walącego się drzewa
Avatar
stop_ekoterrorystom_ / 1 czerwca 2020 r. o 09:20
+39
Drogi Dzienniku Wschodni dalej jątrz razem z grupką zaprzyjaźnionych pseudo-ekologów przy okazji każdego kolejnego remontu a niedługo nie będzie żadnych inwestycji poprawiających miejską infrastrukturę. Dalej róbcie ludziom wodę z mózgu wmawiając, że można budować sieci podziemne i ścieżki rowerowe bez wycinania drzew. Autorytetami od projektowania w tej gazecie stali się pseudo-ekolodzy na co dzień np. animatorzy kultury, nie mający zielonego pojęcia o projektowaniu. Czy to nie jest śmieszne? Oczywiście, że jest śmieszne, a nawet straszne.
Avatar
Nie_jestem_robotem / 1 czerwca 2020 r. o 09:45
+37
Od początku było wiadomo, że część drzew z Lipowej zostanie przesadzona, co w tym dziwnego? A że w nocy? Przecież tylko przesadzali a nie wycinali, więc piły nie były używane
Avatar
po_co_komu_login / 1 czerwca 2020 r. o 09:56
+36
Proponuję zostawić tych kilka drzewek, niech podziwiają ze swoich okien korki i wdychają spaliny z rur samochodowych.
Avatar
to_ino_ja / 1 czerwca 2020 r. o 08:34
+33
Tak trzęsło aż kieliszek z ręki mi wypadł. Jak tu pić... jak tu pić ?
Avatar
dks / 1 czerwca 2020 r. o 12:51
+31
Poszerzenie jezdni wcale nie rozwiąże problemu korków. To jest udowodnione doświadczeniem setek miast i w krajach cywilizowanych już od dziesięcioleci o tym wiedzą, dlatego z centrów ich miast wyprowadza się ruch samochodowy i wprowadza ciągi piesze, rowerowe i komunikację zbiorową. W Lublinie teraz robi się dokładnie coś odwrotnego. Efekt będzie tego taki, że samochody dalej będą stały w korkach w centrum, tylko drzew nie będzie. Jest to totalnie bezsensowne działanie i co gorsza bardzo szkodliwe dla mieszkańców, bo przyczyni się do oszpecenia miasta, wzrostu zanieczyszczeń i pogorszenia bezpieczeństwa. Jest to na prawdę przykre...
Poszerzenie jezdni wcale nie rozwiąże problemu korków. To jest udowodnione doświadczeniem setek miast i w krajach cywilizowanych już od dziesięcioleci o tym wiedzą, dlatego z centrów ich miast wyprowadza się ruch samochodowy i wprowadza ciągi piesze, rowerowe i komunikację zbiorową. W Lublinie teraz robi się dokładnie coś odwrotnego. Efekt będzie tego taki, że samochody dalej będą stały w korkach w centrum, tylko drzew nie będzie. Jest to totalnie bezsensowne działanie i co gorsza bardzo szkodliwe dla mieszkańców, bo przyczyni się do oszpece... rozwiń
Avatar
majormmm / 1 czerwca 2020 r. o 10:15
+31
Spokojnie, to tylko kolejna afera koperkowa wykreowana przez DW wspólnie ze skumanymi z tą gazetą ekooszołomami od Biedronia i Zandberga.
Avatar
Deksi / 1 czerwca 2020 r. o 21:22
+2
Dla wysepek wycinać drzewa???
Avatar
TECZOWY_ZSL / 1 czerwca 2020 r. o 19:57
+3
Lewackie odloty... przekop mierzei beee...  beton  zamiast drzew s P0 ko...  zakłamana lewacka develo-hiP0kryzja.  ps 1. Szukamy Greenpeace Polska KRS w google. 2. W zarządzie jest kto? ?? Ja, ja ! Das ist unglaublich !
Avatar
anne / 1 czerwca 2020 r. o 16:55
+7
Tu nie ma co wyjaśniać. Przecież od dawna urzędnicy trąbili, że drzewa z Lipowej mają być przesadzone do końca maja. Ostatni dzień maja to była niedziela i firma chciała się wywiązać z umowy z miastem. Podejrzewam, że organizacja happeningu akurat w tym dniu nie była przypadkowa i aktywiści zwalczający obóz Żuka dobrze wiedzieli, że jeszcze tego samego dnia przyjedzie firma zajmująca się przesadzaniem drzew.
Avatar
dks / 1 czerwca 2020 r. o 16:33
-8
Ducha-Sikorskiego-Solidarności to nie jest centrum miasta :)
Avatar
Endrju_Golara / 1 czerwca 2020 r. o 16:09
+1
Poszerzenie jezdni wcale nie rozwiąże problemu korków. To jest udowodnione doświadczeniem setek miast i w krajach cywilizowanych już od dziesięcioleci o tym wiedzą, dlatego z centrów ich miast wyprowadza się ruch samochodowy i wprowadza ciągi piesze, rowerowe i komunikację zbiorową. W Lublinie teraz robi się dokładnie coś odwrotnego. Efekt będzie tego taki, że samochody dalej będą stały w korkach w centrum, tylko drzew nie będzie. Jest to totalnie bezsensowne działanie i co gorsza bardzo szkodliwe dla mieszkańców, bo przyczyni się do oszpecenia miasta, wzrostu zanieczyszczeń i pogorszenia bezpieczeństwa. Jest to na prawdę przykre...
 Powiem Ci, że czytałem podobne rzeczy przy okazji przebudowy Ducha-Sikorskiego-Solidarności. Też podobno miało nic się nie zmienić a niektórzy męrdcy nawet przepowiadali korki większe niż przed rozpoczęciem inwestycji. Przebudowali i co się okazało? Okazało się, że można tamtędy przejechać bez stania w korkach, sytuacja zmieniła się diametralnie na plus.
 Powiem Ci, że czytałem podobne rzeczy przy okazji przebudowy Ducha-Sikorskiego-Solidarności. Też podobno miało nic się nie zmienić a niektórzy męrdcy nawet przepowiadali korki większe niż przed rozpoczęciem inwestycji. Przebudowali i co się okazało? Okazało się, że można tamtędy przejechać bez stania w korkach, sytuacja zmieniła się diametralnie na plus. rozwiń
Avatar
lerek / 1 czerwca 2020 r. o 14:33
-6
Agencja PR działa. Już wazeliniarskie posty dla jaśnie wielmożnego z szajki PO mają po 30 polubień.
 ja mam wrażenie ze to dziennik wschodni i najęta banda trolli PIS jest narzędziem do szkalowania obecnej władzy, o czym dobitnie świadczy wydźwięk wszystkich artykułów i ta "rzetelność" dziennikarska... 
Avatar
Simplex / 1 czerwca 2020 r. o 14:07
+5
Agencja PR działa. Już wazeliniarskie posty dla jaśnie wielmożnego z szajki PO mają po 30 polubień.
Avatar
qwertyqaz / 1 czerwca 2020 r. o 13:30
+10
Pocieszny redaktor Smaga smaruje kolejne artykuły o wycince, ale słowem nie wspomni w swoich jeszcze bardziej pociesznych artykułach o tym, że wzdłuż Racławickich, Poniatowskiego i Lipowej posadzą na koniec łącznie 170 nowych drzew czyli de facto więcej niż zostanie wyciętych. Apeluję o większy obiektywizm redaktorze Smaga i nie pomijanie(celowe?) pewnych faktów.
Avatar
dks / 1 czerwca 2020 r. o 12:51
+31
Poszerzenie jezdni wcale nie rozwiąże problemu korków. To jest udowodnione doświadczeniem setek miast i w krajach cywilizowanych już od dziesięcioleci o tym wiedzą, dlatego z centrów ich miast wyprowadza się ruch samochodowy i wprowadza ciągi piesze, rowerowe i komunikację zbiorową. W Lublinie teraz robi się dokładnie coś odwrotnego. Efekt będzie tego taki, że samochody dalej będą stały w korkach w centrum, tylko drzew nie będzie. Jest to totalnie bezsensowne działanie i co gorsza bardzo szkodliwe dla mieszkańców, bo przyczyni się do oszpecenia miasta, wzrostu zanieczyszczeń i pogorszenia bezpieczeństwa. Jest to na prawdę przykre...
Poszerzenie jezdni wcale nie rozwiąże problemu korków. To jest udowodnione doświadczeniem setek miast i w krajach cywilizowanych już od dziesięcioleci o tym wiedzą, dlatego z centrów ich miast wyprowadza się ruch samochodowy i wprowadza ciągi piesze, rowerowe i komunikację zbiorową. W Lublinie teraz robi się dokładnie coś odwrotnego. Efekt będzie tego taki, że samochody dalej będą stały w korkach w centrum, tylko drzew nie będzie. Jest to totalnie bezsensowne działanie i co gorsza bardzo szkodliwe dla mieszkańców, bo przyczyni się do oszpece... rozwiń
Avatar
scooby / 1 czerwca 2020 r. o 12:08
+8
Dziennik Wschodni = Psychoza drzewna i totalna niezdrowa fiksacja na punkcie drzew. Zastanawiam się czy to jeszcze miasto wojewódzkie w którym mieszka 350 tyś ludzi czy już park narodowy Yellowstone.
Zobacz wszystkie komentarze 37

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Spływ kajakowy po rzece Wieprz
16 lipca 2020, 9:00

Spływ kajakowy po rzece Wieprz

W ramach akcji "Aktywne Puławy" POK Dom Chemika i tamtejszy MOSiR zapraszają na spływ kajakowy po rzece Wieprz, który odbędzie się 18 lipca o godz. 9.

Wstydliwy problem w Kraśniku

Wstydliwy problem w Kraśniku

O budowę i przebudowę miejskich szaletów w Kraśniku dopytywali radni. Po raz kolejny. Tymczasem okazuje się, że sprawa zamkniętego sanitariatu przy ul. Olejnej nie jest taka prosta.

Zwijanie przewodu po grillowaniu zakończyło się tragedią

Zwijanie przewodu po grillowaniu zakończyło się tragedią

26-latek zwijał przewód po grillowaniu. Poraził go prąd. Pomimo reanimacji, mężczyzna nie przeżył.

Lubelska spółka oddaje miliony za respiratory

Lubelska spółka oddaje miliony za respiratory

Lubelska spółka E&K zwróciła 14 mln euro przedpłaty za niezrealizowane dostawy respiratorów – zapewnia Ministerstwo Zdrowia. W ubiegłym tygodniu resort odstąpił od części umowy z kontrowersyjną firmą.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 6 lipca 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 6 lipca 2020 r.

Lubelskie: 14-latka zadzwoniła na numer alarmowy. Powiedziała, że została zgwałcona

Lubelskie: 14-latka zadzwoniła na numer alarmowy. Powiedziała, że została zgwałcona

Z uwagi na wiek, nieletnią przesłuchano przed sądem. Z relacji 14-letniej mieszkanki powiatu chełmskiego wynika, że została zgwałcona przez starszego, bo 24-letniego mężczyznę. Do zdarzenia miało dojść w ostatnich dniach czerwca.

500 zł za „Parafię z zasadami”. Jak razem z proboszczem zniknęła strona na Facebooku
Alarm 24

500 zł za „Parafię z zasadami”. Jak razem z proboszczem zniknęła strona na Facebooku

Strona parafii przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie na Facebooku zmieniła nie tylko nazwę, ale i właściciela. Kilkanaście dni przed odejściem proboszcza ks. Mirosława Matusznego została sprzedana.

Złotówka za gaz ma zostać w kieszeni. Co jeszcze potaniało od 1 lipca?

Złotówka za gaz ma zostać w kieszeni. Co jeszcze potaniało od 1 lipca?

Od 1 lipca taniej płacimy m.in. za gaz, pączki i pieluchy. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie wzrosły jeszcze ceny słodkich napojów.

Zmiany kadrowe w MOSiR Bystrzyca

Zmiany kadrowe w MOSiR Bystrzyca

Zmieniony został skład rady nadzorczej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Bystrzyca”.

Dobry czas dla krwiopijców. Lublin nie będzie walczył z komarami

Dobry czas dla krwiopijców. Lublin nie będzie walczył z komarami

Nie będzie w tym roku oprysków przeciw komarom na publicznych terenach zielonych.

Puławy: Uczniom szykują zmiany przed szkołą