Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 czerwca 2020 r.
8:16

Lublin: Wściekłość mieszkańców po nocnym przesadzaniu drzew. „Sami siebie wytnijcie”

185 37 A A

Gotowość do obrony drzew deklarują mieszkańcy ul. Lipowej, skąd minionej nocy zaczęto wywozić drzewa, których miejsce zajmie dodatkowy pas jezdni. Zdesperowani ludzie uniemożliwili firmie zieleniarskiej wywiezienie jednej z lip, robotnicy zdążyli wykopać 5, pozostało im jeszcze 14. Wyjaśnień w sprawie nocnej akcji ma żądać od prezydenta Lublina wiceprzewodniczący Rady Miasta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przypomnijmy: operacja zaczęła się o godz. 22.20, gdy na Lipową przyjechała maszyna do przesadzania drzew. – Zauważyłyśmy światła i usłyszałyśmy hałas. Okazało się, że naprzeciwko mojego okna wyrywają drzewo – relacjonowała Joanna Piskorz. Mieszkanka Lipowej sięgnęła po telefon i zaczęła wszystko nagrywać, a potem stanęła naprzeciw maszyny, która podjechała po kolejne drzewo. – Powiedziałam, że nie pozwolę go usunąć. Oczywiście operator nas straszył, ale w końcu się wycofał.

Mieszkańcy zgromadzeni na ulicy, do których dołączyli też miejscy aktywiści przeciwni usuwaniu drzew, czekali do godz. 1.30 na powrót pracowników firmy przesadzającej drzewa. Ale jej ekipy już tu nie powróciły. W efekcie nocnej akcji wywiezionych zostało 5 z 19 drzew, które według projektu mają być przesadzone w związku z przebudową ulicy. Wszystkie wywiezione wczoraj lipy posadzono nocą niedaleko posesji z Dworkiem Grafa.

Przesadzanie drzew rozpoczęło się tego samego dnia, którego na ul. Lipowej doszło do protestu przeciw planom przesadzenia 19 drzew oraz wycięcia 11 innych. Uczestnicy niedzielnej demonstracji stanęli wzdłuż jezdni z zieloną wstęgą. „Sami siebie wytnijcie” – głosił napis na jednym z transparentów. Manifestanci domagali się zmian w projekcie przebudowy, głównie rezygnacji z poszerzania jezdni o dodatkowe pasy dla skręcających pojazdów oraz poszerzania jej ze względu na planowaną budowę wysepek na środku przejść dla pieszych.

Tuż po proteście prezydent miasta zapewnił na antenie Radia Lublin, że „Lipowa będzie realizowana w przyszłym roku, więc jest szansa oczywiście na weryfikację” projektu „na etapie wykonawczym”.

Złożona na antenie deklaracja była powtórzeniem tego, o czym Ratusz mówił już wcześniej. Przebudowa ul. Lipowej od początku była wskazywana jako przyszłoroczny etap większej inwestycji obejmującej też Al. Racławickie i ul. Poniatowskiego. Z kolei obietnica ograniczania ingerencji w zieleń „na etapie wykonawczym” padła już w lutym. Krzysztof Żuk mówił wtedy, że część drzew będzie można ocalić dzięki zmianie szerokości i przebiegu dróg rowerowych i chodników, choć obietnica dotyczyła przede wszystkim Al. Racławickich. Już wtedy pytaliśmy prezydenta o to, ile zieleni zamierza ocalić w ten sposób w ul. Lipowej. – Tu pole manewru jest mniejsze – odpowiedział nam prezydent Żuk. – Pod potrzeby budowania chodników mamy 4 drzewa do wycięcia, reszta wiąże się z przebudową jezdni.

Mieszkańcy, którzy w nocy pilnowali drzew byli oburzeni faktem, że robotnicy przyjechali po drzewa niedługo po tym, jak prezydent zapewnił na radiowej antenie, że przebudowa Lipowej „będzie realizowana w przyszłym roku”. Krytykują to również lubelscy ekolodzy.

– Prezydent po proteście mieszkańców zapowiada, że usuwanie drzew dopiero za rok i wtedy coś wymyślimy. A w nocy wkraczają maszyny. Kpina czy ciuciubabka? – pyta Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

– Podczas niedzielnego protestu i nocnego czuwania przy lipach dużo rozmawiałem z mieszkańcami i mieszkankami Lipowej. Politycy i urzędnicy, którzy „nie mają dylematu drzewa czy rozwój” powinni posłuchać jak bardzo ważne dla nich są ich drzewa i co kazało im w nocy stanąć naprzeciwko wysłanych przez urząd maszyn – stwierdza Gorczyca, który jest przekonany, że mieszkańcy będą dalej bronić zieleni, w tym przeznaczonej do wycinki dorodnej lipy rosnącej na rogu ul. Lipowej i Skłodowskiej i nazwanej przez obrońców imieniem „Krzysztof”. – Jestem pewien, że kiedy drwale przyjdą po „Krzysztofa”, spotkają tam jego zdesperowanych obrońców, nawet jeśli będzie to czwarta nad ranem.

Wyjaśnień od prezydenta w sprawie przesadzania drzew oczekuje wiceprzewodniczący Rady Miasta, Marcin Nowak (klub prezydenta Żuka), który minionej nocy przyjechał na ul. Lipową i obiecał protestującym interwencję w Ratuszu. Wcześniej na piśmie poprosił prezydenta o potwierdzenie, czy prawdą jest, że władze miasta „dysponują inną, alternatywną propozycją wykonania przebudowy niniejszej arterii, która zakłada zachowanie znajdującej się tam zieleni, w tym drzew”. Nowak chce też wglądu w tę koncepcję oraz pyta „o powody jej nieuwzględnienia”.

Oburzeni nocnym przesadzaniem drzew ekolodzy nie pierwszy raz mają zastrzeżenia do przebudowy Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego. – Dwa tygodnie temu na tej samej inwestycji, również przed godz. 23, wybucha tajemniczy pożar zabijający ptaki stanowiące przeszkodę w rozbiórce budynku, na którego miejscu ma powstać droga. Czy tajemnicze nocne akcje będą znakiem firmowym sztandarowej miejskiej inwestycji? – dopytuje Gorczyca, a chodzi oczywiście o podpalenie przeznaczonego do rozbiórki budynku na rogu Al. Racławickich i ul. Lipowej. Pustostan jest zasiedlony przez ptaki, z których część padła wskutek pożaru. Budynek na razie nie może być rozebrany, bo wykonawca prac nie ma pozwolenia na niszczenie gniazd i lęgów.

Quiz: Czy wiesz ilu mieszkańców liczą gminy i powiaty województwa lubelskiego?

Czy wiesz ilu mieszkańców liczą gminy i powiaty województwa lubelskiego?
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 37

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Smeagol / 1 czerwca 2020 r. o 09:05
+58
WNIOSEK JEST TAKI, ŻE NAJLEPIEJ NIC NIE REMONTOWAĆ ŻEBY NIE NARAZIĆ SIĘ PRZYPADKIEM NA GNIEW PSEUDOEKOLOGÓW Z LEWICY !
Avatar
zbyszko007 / 1 czerwca 2020 r. o 08:39
+57
Wszyscy chcieli byśmy szybko i wygodnie jeździć ulicami miasta, bezpiecznie przechodzić przez ulice i mieć nowoczesne miasto. Tymczasem niektórzy wolą cały dzień przesiedzieć w oknie patrząc na ulicę zamiast pójść do pobliskiego Saskiego i tam siadając na ławeczce zachwycać się zielenią.
Avatar
Jacenty44 / 1 czerwca 2020 r. o 08:50
+50
PiSowska gazetka znów szczuje ... Co to za bananowa mentalność ... Miasto robi inwestycję, poprawia infrastrukturę, podnosi się jakość życia, komfort komunikacji a ci krzaków bronią? Wam się marzy powrót do wsamraśnych czasów pruszona, kiedy lublin to był taki lepszy Łuck (Ukraina) a wszelkie inwestycje omijały miasto szerokim łukiem. Mam poczucie, że gdyby Prezydent Żuk był z PiSu to artykuł WYCHWALAŁBY zalety takiego rozwiązania (w nocy mniejszy ruch, nie będzie korków spowodowanych pracami itp.). Ale że nie jest (NA SZCZĘŚCIE) to PiSowska szczujnia musi o czymś smarować ...
PiSowska gazetka znów szczuje ... Co to za bananowa mentalność ... Miasto robi inwestycję, poprawia infrastrukturę, podnosi się jakość życia, komfort komunikacji a ci krzaków bronią? Wam się marzy powrót do wsamraśnych czasów pruszona, kiedy lublin to był taki lepszy Łuck (Ukraina) a wszelkie inwestycje omijały miasto szerokim łukiem. Mam poczucie, że gdyby Prezydent Żuk był z PiSu to artykuł WYCHWALAŁBY zalety takiego rozwiązania (w nocy mniejszy ruch, nie będzie korków spowodowanych pracami itp.). Ale że nie jest (NA SZCZĘŚCIE) to PiSowska... rozwiń
Avatar
koronaswirus / 1 czerwca 2020 r. o 09:53
+41
Mozna się było tego spodziewać. Tak też było w parku na Bronowicach. Tyle że tam zaczęli bardzo wcześnie rano wycinać i zanim mieszkańcy się obejrzeli było już po drzewach. Teraz mieszkańcy nauczeni doświadczeniem czuwali i bardzo dobrze
 Dopowiedz może w jakim stanie były te wycięte drzewa w parku na Bronowicach bo to trochę zmienia postać rzeczy?????? W tym mieście niedługo nie będzie można wyciąć żadnego chorego, obumałego, walącego się drzewa
Avatar
stop_ekoterrorystom_ / 1 czerwca 2020 r. o 09:20
+39
Drogi Dzienniku Wschodni dalej jątrz razem z grupką zaprzyjaźnionych pseudo-ekologów przy okazji każdego kolejnego remontu a niedługo nie będzie żadnych inwestycji poprawiających miejską infrastrukturę. Dalej róbcie ludziom wodę z mózgu wmawiając, że można budować sieci podziemne i ścieżki rowerowe bez wycinania drzew. Autorytetami od projektowania w tej gazecie stali się pseudo-ekolodzy na co dzień np. animatorzy kultury, nie mający zielonego pojęcia o projektowaniu. Czy to nie jest śmieszne? Oczywiście, że jest śmieszne, a nawet straszne.
Avatar
Nie_jestem_robotem / 1 czerwca 2020 r. o 09:45
+37
Od początku było wiadomo, że część drzew z Lipowej zostanie przesadzona, co w tym dziwnego? A że w nocy? Przecież tylko przesadzali a nie wycinali, więc piły nie były używane
Avatar
po_co_komu_login / 1 czerwca 2020 r. o 09:56
+36
Proponuję zostawić tych kilka drzewek, niech podziwiają ze swoich okien korki i wdychają spaliny z rur samochodowych.
Avatar
to_ino_ja / 1 czerwca 2020 r. o 08:34
+33
Tak trzęsło aż kieliszek z ręki mi wypadł. Jak tu pić... jak tu pić ?
Avatar
dks / 1 czerwca 2020 r. o 12:51
+31
Poszerzenie jezdni wcale nie rozwiąże problemu korków. To jest udowodnione doświadczeniem setek miast i w krajach cywilizowanych już od dziesięcioleci o tym wiedzą, dlatego z centrów ich miast wyprowadza się ruch samochodowy i wprowadza ciągi piesze, rowerowe i komunikację zbiorową. W Lublinie teraz robi się dokładnie coś odwrotnego. Efekt będzie tego taki, że samochody dalej będą stały w korkach w centrum, tylko drzew nie będzie. Jest to totalnie bezsensowne działanie i co gorsza bardzo szkodliwe dla mieszkańców, bo przyczyni się do oszpecenia miasta, wzrostu zanieczyszczeń i pogorszenia bezpieczeństwa. Jest to na prawdę przykre...
Poszerzenie jezdni wcale nie rozwiąże problemu korków. To jest udowodnione doświadczeniem setek miast i w krajach cywilizowanych już od dziesięcioleci o tym wiedzą, dlatego z centrów ich miast wyprowadza się ruch samochodowy i wprowadza ciągi piesze, rowerowe i komunikację zbiorową. W Lublinie teraz robi się dokładnie coś odwrotnego. Efekt będzie tego taki, że samochody dalej będą stały w korkach w centrum, tylko drzew nie będzie. Jest to totalnie bezsensowne działanie i co gorsza bardzo szkodliwe dla mieszkańców, bo przyczyni się do oszpece... rozwiń
Avatar
majormmm / 1 czerwca 2020 r. o 10:15
+31
Spokojnie, to tylko kolejna afera koperkowa wykreowana przez DW wspólnie ze skumanymi z tą gazetą ekooszołomami od Biedronia i Zandberga.
Avatar
Deksi / 1 czerwca 2020 r. o 21:22
+2
Dla wysepek wycinać drzewa???
Avatar
TECZOWY_ZSL / 1 czerwca 2020 r. o 19:57
+3
Lewackie odloty... przekop mierzei beee...  beton  zamiast drzew s P0 ko...  zakłamana lewacka develo-hiP0kryzja.  ps 1. Szukamy Greenpeace Polska KRS w google. 2. W zarządzie jest kto? ?? Ja, ja ! Das ist unglaublich !
Avatar
anne / 1 czerwca 2020 r. o 16:55
+7
Tu nie ma co wyjaśniać. Przecież od dawna urzędnicy trąbili, że drzewa z Lipowej mają być przesadzone do końca maja. Ostatni dzień maja to była niedziela i firma chciała się wywiązać z umowy z miastem. Podejrzewam, że organizacja happeningu akurat w tym dniu nie była przypadkowa i aktywiści zwalczający obóz Żuka dobrze wiedzieli, że jeszcze tego samego dnia przyjedzie firma zajmująca się przesadzaniem drzew.
Avatar
dks / 1 czerwca 2020 r. o 16:33
-8
Ducha-Sikorskiego-Solidarności to nie jest centrum miasta :)
Avatar
Endrju_Golara / 1 czerwca 2020 r. o 16:09
+1
Poszerzenie jezdni wcale nie rozwiąże problemu korków. To jest udowodnione doświadczeniem setek miast i w krajach cywilizowanych już od dziesięcioleci o tym wiedzą, dlatego z centrów ich miast wyprowadza się ruch samochodowy i wprowadza ciągi piesze, rowerowe i komunikację zbiorową. W Lublinie teraz robi się dokładnie coś odwrotnego. Efekt będzie tego taki, że samochody dalej będą stały w korkach w centrum, tylko drzew nie będzie. Jest to totalnie bezsensowne działanie i co gorsza bardzo szkodliwe dla mieszkańców, bo przyczyni się do oszpecenia miasta, wzrostu zanieczyszczeń i pogorszenia bezpieczeństwa. Jest to na prawdę przykre...
 Powiem Ci, że czytałem podobne rzeczy przy okazji przebudowy Ducha-Sikorskiego-Solidarności. Też podobno miało nic się nie zmienić a niektórzy męrdcy nawet przepowiadali korki większe niż przed rozpoczęciem inwestycji. Przebudowali i co się okazało? Okazało się, że można tamtędy przejechać bez stania w korkach, sytuacja zmieniła się diametralnie na plus.
 Powiem Ci, że czytałem podobne rzeczy przy okazji przebudowy Ducha-Sikorskiego-Solidarności. Też podobno miało nic się nie zmienić a niektórzy męrdcy nawet przepowiadali korki większe niż przed rozpoczęciem inwestycji. Przebudowali i co się okazało? Okazało się, że można tamtędy przejechać bez stania w korkach, sytuacja zmieniła się diametralnie na plus. rozwiń
Avatar
lerek / 1 czerwca 2020 r. o 14:33
-6
Agencja PR działa. Już wazeliniarskie posty dla jaśnie wielmożnego z szajki PO mają po 30 polubień.
 ja mam wrażenie ze to dziennik wschodni i najęta banda trolli PIS jest narzędziem do szkalowania obecnej władzy, o czym dobitnie świadczy wydźwięk wszystkich artykułów i ta "rzetelność" dziennikarska... 
Avatar
Simplex / 1 czerwca 2020 r. o 14:07
+5
Agencja PR działa. Już wazeliniarskie posty dla jaśnie wielmożnego z szajki PO mają po 30 polubień.
Avatar
qwertyqaz / 1 czerwca 2020 r. o 13:30
+10
Pocieszny redaktor Smaga smaruje kolejne artykuły o wycince, ale słowem nie wspomni w swoich jeszcze bardziej pociesznych artykułach o tym, że wzdłuż Racławickich, Poniatowskiego i Lipowej posadzą na koniec łącznie 170 nowych drzew czyli de facto więcej niż zostanie wyciętych. Apeluję o większy obiektywizm redaktorze Smaga i nie pomijanie(celowe?) pewnych faktów.
Avatar
dks / 1 czerwca 2020 r. o 12:51
+31
Poszerzenie jezdni wcale nie rozwiąże problemu korków. To jest udowodnione doświadczeniem setek miast i w krajach cywilizowanych już od dziesięcioleci o tym wiedzą, dlatego z centrów ich miast wyprowadza się ruch samochodowy i wprowadza ciągi piesze, rowerowe i komunikację zbiorową. W Lublinie teraz robi się dokładnie coś odwrotnego. Efekt będzie tego taki, że samochody dalej będą stały w korkach w centrum, tylko drzew nie będzie. Jest to totalnie bezsensowne działanie i co gorsza bardzo szkodliwe dla mieszkańców, bo przyczyni się do oszpecenia miasta, wzrostu zanieczyszczeń i pogorszenia bezpieczeństwa. Jest to na prawdę przykre...
Poszerzenie jezdni wcale nie rozwiąże problemu korków. To jest udowodnione doświadczeniem setek miast i w krajach cywilizowanych już od dziesięcioleci o tym wiedzą, dlatego z centrów ich miast wyprowadza się ruch samochodowy i wprowadza ciągi piesze, rowerowe i komunikację zbiorową. W Lublinie teraz robi się dokładnie coś odwrotnego. Efekt będzie tego taki, że samochody dalej będą stały w korkach w centrum, tylko drzew nie będzie. Jest to totalnie bezsensowne działanie i co gorsza bardzo szkodliwe dla mieszkańców, bo przyczyni się do oszpece... rozwiń
Avatar
scooby / 1 czerwca 2020 r. o 12:08
+8
Dziennik Wschodni = Psychoza drzewna i totalna niezdrowa fiksacja na punkcie drzew. Zastanawiam się czy to jeszcze miasto wojewódzkie w którym mieszka 350 tyś ludzi czy już park narodowy Yellowstone.
Zobacz wszystkie komentarze 37

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Spływ kajakowy po rzece Wieprz
16 lipca 2020, 9:00

Spływ kajakowy po rzece Wieprz

W ramach akcji "Aktywne Puławy" POK Dom Chemika i tamtejszy MOSiR zapraszają na spływ kajakowy po rzece Wieprz, który odbędzie się 18 lipca o godz. 9.

Wstydliwy problem w Kraśniku

Wstydliwy problem w Kraśniku

O budowę i przebudowę miejskich szaletów w Kraśniku dopytywali radni. Po raz kolejny. Tymczasem okazuje się, że sprawa zamkniętego sanitariatu przy ul. Olejnej nie jest taka prosta.

Zwijanie przewodu po grillowaniu zakończyło się tragedią

Zwijanie przewodu po grillowaniu zakończyło się tragedią

26-latek zwijał przewód po grillowaniu. Poraził go prąd. Pomimo reanimacji, mężczyzna nie przeżył.

Lubelska spółka oddaje miliony za respiratory

Lubelska spółka oddaje miliony za respiratory

Lubelska spółka E&K zwróciła 14 mln euro przedpłaty za niezrealizowane dostawy respiratorów – zapewnia Ministerstwo Zdrowia. W ubiegłym tygodniu resort odstąpił od części umowy z kontrowersyjną firmą.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 6 lipca 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 6 lipca 2020 r.

Lubelskie: 14-latka zadzwoniła na numer alarmowy. Powiedziała, że została zgwałcona

Lubelskie: 14-latka zadzwoniła na numer alarmowy. Powiedziała, że została zgwałcona

Z uwagi na wiek, nieletnią przesłuchano przed sądem. Z relacji 14-letniej mieszkanki powiatu chełmskiego wynika, że została zgwałcona przez starszego, bo 24-letniego mężczyznę. Do zdarzenia miało dojść w ostatnich dniach czerwca.

500 zł za „Parafię z zasadami”. Jak razem z proboszczem zniknęła strona na Facebooku
Alarm 24

500 zł za „Parafię z zasadami”. Jak razem z proboszczem zniknęła strona na Facebooku

Strona parafii przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie na Facebooku zmieniła nie tylko nazwę, ale i właściciela. Kilkanaście dni przed odejściem proboszcza ks. Mirosława Matusznego została sprzedana.

Złotówka za gaz ma zostać w kieszeni. Co jeszcze potaniało od 1 lipca?

Złotówka za gaz ma zostać w kieszeni. Co jeszcze potaniało od 1 lipca?

Od 1 lipca taniej płacimy m.in. za gaz, pączki i pieluchy. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie wzrosły jeszcze ceny słodkich napojów.

Zmiany kadrowe w MOSiR Bystrzyca

Zmiany kadrowe w MOSiR Bystrzyca

Zmieniony został skład rady nadzorczej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Bystrzyca”.

Dobry czas dla krwiopijców. Lublin nie będzie walczył z komarami

Dobry czas dla krwiopijców. Lublin nie będzie walczył z komarami

Nie będzie w tym roku oprysków przeciw komarom na publicznych terenach zielonych.

Puławy: Uczniom szykują zmiany przed szkołą

Puławy: Uczniom szykują zmiany przed szkołą

Teren przed Szkołą Podstawową nr 11 w Puławach w ciągu najbliższych miesięcy przejdzie metamorfozę. Przebudowana zostanie droga rowerowa, powstanie deptak, oświetlenie, a starą nawierzchnię z płyt zastąpi kostka. Za pobliskim przedszkolem zaplanowano plac zabaw.

Premier do seniorów: nie bójcie się koronawirusa. A w weekend w woj. lubelskim 24 nowe przypadki

Premier do seniorów: nie bójcie się koronawirusa. A w weekend w woj. lubelskim 24 nowe przypadki

O tym, że „wirus jest w odwrocie” i „już nie trzeba się go bać” przekonuje w ostatnich dniach premier Mateusz Morawiecki, zachęcając do głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich zwłaszcza osoby starsze. Tymczasem w weekend w województwie lubelskim potwierdzono aż 24 nowe przypadki zakażenia.

Były reprezentant Polski w Chełmiance?

Były reprezentant Polski w Chełmiance?

Kolejne, ciekawe wieści napływają z Chełma. Działacze biało-zielonych chcieliby dokonać jeszcze jednego, głośnego transferu. W kuluarach od dłuższego czasu mówi się, że na celowniku Chełmianki znalazł się były reprezentant Polski Dawid Janczyk.

Skażona woda w gminie Niemce. Wykryto bakterie coli

Skażona woda w gminie Niemce. Wykryto bakterie coli

W ujęciu wody w Niemcach wykryto bakterie coli. Trwa chlorowanie wodociągu. Jutro zostaną pobrane próbki do badań, które wykażą czy woda jest już czysta.

Nowa fryzura Lublina. Czy mieszkańcy miasta polubią niekoszone trawniki?
Magazyn

Nowa fryzura Lublina. Czy mieszkańcy miasta polubią niekoszone trawniki?

Tego lata mieszkańcy Lublina i innych miast ze zdumieniem oglądają zupełnie niekoszone trawniki, które w naturalny sposób zarastają nasz krajobraz. Można je uznać je za kolejną anomalię, która kiedyś minie. Ale może lepiej... polubić?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.