Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 października 2013 r.
18:31
Edytuj ten wpis

Wspominamy tych, którzy odeszli

Autor: Zdjęcie autora (oprac. jesz)
0 0 A A
Wspominamy tych, którzy odeszli
Wspominamy tych, którzy odeszli

Zasłużeni dla lubelskiej nauki i sportu. W tym roku odeszli m.in. Włodzimierz Krolopp, Marian Maciejewski, Stanisław Żołnierowicz, Włodzimierz Szwendrowski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
20 października zmarł prof. Włodzimierz Krolopp, były rektor Politechniki Lubelskiej, specjalista w zakresie m.in. metrologii elektrycznej i elektronicznej. Miał 85 lat.

Prof. Krolopp urodził się w 1928 r. w Zduńskiej Woli. Był absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Łódzkiej, gdzie podjął pracę. W Instytucie Techniki Radiacyjnej prowadził badania w dziedzinie chemii radiacyjnej i papiernictwa. Pracował też w Instytucie Włókiennictwa i Centralnym Biurze Techniki Przemysłu Papierniczego.

Od 1975 r. kierował Zakładem Elektrotechniki i Telekomunikacji na Politechnice Świętokrzyskiej.
Od 1983 r. prof. Krolopp przez 22 lata był związany z Politechniką Lubelską; w latach 1990-1993 pełnił funkcję rektora tej uczelni. Kierował Zakładem Metrologii Elektrycznej, Katedrą Metrologii Elektrycznej i Elektronicznej oraz Katedrą Automatyki i Metrologii. W 1999 r. otrzymał tytuł profesora nauk technicznych.

22 września odszedł prof. Marian Maciejewski, wybitny uczony, autor przełomowych prac z zakresu romantyzmu. Wieloletni kierownik Katedry Literatury Oświecenia i Romantyzmu KUL.

Członek lubelskiego oddziału PAN, Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Naukowego KUL, Instytutu Badań nad Twórczością Cypriana Norwida, zespołu redakcyjnego "Roczników Humanistycznych”.

Urodził się 21 marca 1937 roku w Zberzynie koło Konina. Studia polonistyczne na KUL odbył w latach 1956-1961, przez dwa kolejne był stypendystą naukowym, a następnie asystentem i starszym asystentem II Katedry Historii Literatury Polskiej KUL, przemianowanej (w 1978 roku) na Katedrę Literatury Polskiej Oświecenia i Romantyzmu.

W 1969 roku uzyskał doktorat na podstawie pracy "W kręgu narodzin polskiej powieści poetyckiej” (promotor prof. Czesław Zgorzelski), w 1978 stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy "Poetyka - Gatunek - Obraz. W kręgu poezji romantycznej” w Instytucie Badań literackich PAN, w 1988 roku otrzymał tytuł naukowy profesora. Był promotorem wielu prac magisterskich i doktorskich, recenzentem rozpraw doktorskich i habilitacyjnych.

W czerwcu zmarł Stanisław Żołnierowicz, najstarszy ze znanego sportowego rodu Żołnierowiczów. Zmarły całe swoje życie związał z lubelską piłka nożną. Miał 81 lat.

Piłkarską przygodę rozpoczął jako junior w Garbarni Lublin. Potem w latach pięćdziesiątych, po kilkuletniej grze w Budowlanych Lublin przeszedł z grupą znanych już lubelskich piłkarzy i z trenerem Ryszardem Drozakiewiczem do Ogniwa Lublin, które po fuzji z Unią wróciło wkrótce do dawnej nazwy Lublinianka.

W barwach klubu z Wieniawy Stanisław Żołnierowicz przez szereg lat był najskuteczniejszym zawodnikiem.

W historii lubelskiego futbolu zapisał się szczególnie, kiedy 25 marca 1956 roku Lublinianka w obecności ponad 12 tysięcy widzów rozegrała na Wieniawie mecz ze słynnym w Europie Djurgardenem Sztokholm, w którym występowało pięciu ówczesnych reprezentantów Szwecji.
Był wielokrotnym reprezentantem Lubelszczyzny i Lublina w okresie, kiedy często odbywały się mecze między reprezentacjami poszczególnych województw i większych miast.

Po zakończeniu piłkarskiej kariery Stanisław Żołnierowicz kontynuując życiową pasję pracował w Lubliniance jako szkoleniowiec prowadząc głównie grupy młodzieżowe. A jego wychowankami byli m.in. Bolesław Mącik i Janusz Przybyła.

W 1961 roku drużyna juniorów Lublinianki pod wodzą Stanisława Żołnierowicza dotarła do półfinału mistrzostw Polski.

9 marca odszedł Włodzimierz Szwendrowski, legendarny lubelski żużlowiec.

Szwendrowski zaczął karierę w wieku 16 lat w lubelskim Ogniwie. Potem jeździł w Bytomiu i Łodzi. Został m.in. dwukrotnym indywidualnym mistrzem Polski i zdobywcą Srebrnego Kasku. Za swoje zasługi został wyróżniony tytułem "Mistrza sportu”, a już po zakończeniu kariery także Medalem Prezydenta Miasta Lublina.

W 2008 roku znalazł się w Żużlowej Drużynie 60-lecia Lublina. Włodzimierz Szwendrowski zmarł w sobotę w jednym z lubelskich szpitali, gdzie przebywał przez ostatnie tygodnie zmagając się z chorobą. Miał 81 lat.

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

110,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

opryskiwacz

lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

Montażówka

lublin

0,00 zł

Komunikaty