Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 lipca 2016 r.
13:52

Wyroki za kradzież popiersia rektora UMCS

0 18 A A
Oryginalna rzeźba przepadła, jej miejsce zajęła replika, fot. Maciej Kaczanowski<br />
Oryginalna rzeźba przepadła, jej miejsce zajęła replika, fot. Maciej Kaczanowski

Więzienie w zawieszeniu i kary finansowe - takie wyroki wymierzono dwóm mężczyznom, odpowiedzialnym za kradzież popiersia byłego rektora UMCS. Trzeci ze złodziei nie przyznał się do winy. Niebawem zasiądzie na ławie oskarżonych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Szczyt głupoty to najdelikatniejsze słowa, których można użyć – tak postępowanie Krzysztofa A. i Mateusza J. ocenił sędzia Wojciech Smoluchowski z Sądu Rejonowego Lublin – Zachód. W środę uwzględnił wniosek prokuratury i skazał obu mężczyzn na kary kilku miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Popiersie upamiętniające prof. Grzegorza Leopolda Seidlera skradziono pod koniec grudnia ubiegłego roku. Brak rzeźby stojącej na skwerze przy Chatce Żaka zauważył jeden z wykładowców UMCS. Powiadomił władze uczelni. Sprawą zajęli się policjanci. Na początku lutego zatrzymali trzech podejrzanych.

27-letni Krzysztof A., bezrobotny ślusarz, odpowiadał za usiłowanie kradzieży. Pod koniec grudnia ubiegłego roku wracał pijany do domu. Po drodze postanowił zabrać „rektora” i zanieść je do siebie. Zdołał zrzucić z cokołu warte blisko 30 tys. zł popiersie. Nie miał jednak siły, by je unieść. Mężczyzna przyznał się później do winy i postanowił dobrowolnie poddać się karze. Sąd skazał go na 4 miesiące więzienia w zawieszeniu na rok oraz 500 zł grzywny.

Po nieudanej próbie kradzieży Krzysztof A. pochwalił się swoim „wyczynem” współlokatorom: 18-letniemu Dariuszowi K. oraz 22-letniemu Mateuszowi J. Młodzi ludzie postanowili, że zrobią Krzysztofowi A. niespodziankę. Dwa dni później poszli na skwer przy Chatce Żaka i zabrali stamtąd popiersie. Kiedy kradzież opisały media, złodzieje przestraszyli się i wyrzucili łup na wysypisko śmieci. Oskarżono ich później o kradzież.

Mateusz J. przyznał się do winy. Podobnie jak znajomy, uzgodnił karę z prokuratorem. Sąd skazał go wczoraj na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Mężczyzna musi również zwrócić UMCS blisko 30 tys. zł za skradzioną rzeźbę.

– Kary powinny odstraszać innych, którym przyjdą do głowy podobnie głupie pomysły – dodał sędzia Smoluchowski. – Nie wiem, jak można kraść popiersie upamiętniające wybitnego naukowca, twórcę UMCS, w tym również wydziału prawa.

Dariusz K. – trzeci z mężczyzn zamieszanych w sprawę konsekwentnie nie przyznaje się do kradzieży. Czeka go więc proces i kara nawet do 5 lat więzienia. Na początku sierpnia zasiądzie na ławie oskarżonych. Jego skazani koledzy powinni wówczas zeznawać w sprawie, jako świadkowie.

Do kradzieży doszło pod koniec ubiegłego roku. Fot. Maciej Kaczanowski/archiwum
Do kradzieży doszło pod koniec ubiegłego roku. Fot. Maciej Kaczanowski/archiwum
Czytaj więcej o:

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 lipca 2016 o 22:23
0
Ja tym chłopakom dałbym nagrodę za to że sprzątnęli komucha który nie wiedział kto był ojcem Pani Marii. Według niego tym ojcem był Curie a nie Skłodowski. W przeciwnym razie ten uniwersytet powinien być Uniwersytetem Marii Skłodowskiej-Curie.
Avatar
asd / 15 lipca 2016 o 23:30
0
Różnica między obecnym czasem a komuną jest taka że obecnie można się jakoś po świecie poruszać ,a wtedy to był swego rodzaju komunistyczny obóz koncentracyjny bez prawa opuszczania.
Avatar
Wryjko mucha / 15 lipca 2016 o 17:54
0
Sam chciałbyś osiągnąć poziom myślenia komunistów? O querfa! Galeria jest wielka: Marks, Engels, Lenin, Stalin, Mao Tse Tung, Czerwoni Khmerzy z Kampuczy, plemię Kimów z Korei Płn., Castro, Tito itp. ======= To, że ludzie muszą się o nich uczyć na lekcjach historii nie znaczy, że komuś normalnemu marzy się iść w ich ślady (ślady zbrodni i ludobójstwa na niespotykaną skalę). No ale jak widać po twoim wpisie - debili nie brakuje.
Avatar
wz crx / 15 lipca 2016 o 14:59
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
30 tyś za taką rzeźbę komunisty ????...........Sam chciałbym osiągnąć poziom myślenia komunistów , czyli takich filozofów dawnych czasów, o których dziś uczy się młodzież w wielu krajach świata......!!! ( nie tylko poskomunistycznych !!!)...!Ale jesteś młody , albo już zbyt stary , byś potrafił zmądrzeć ...!!!
Avatar
Wryjko mucha / 15 lipca 2016 o 11:38
0
Weź się Mańka nie wydurniaj. Zgłupiałaś na starość, cycóś? Nie da się obronić tego, co jest nie do obrony.
Avatar
Gość / 14 lipca 2016 o 10:07
0
Znalem go . Bufon i blazen. Ekstrawagancki rektor ,ktory robil sie na oryginala.
Avatar
Gość / 13 lipca 2016 o 20:19
0
30 tys. to grubo przesadzona, czysto teoretyczna wartość. Realnie pewnie maks. kilkaset zł. Głupi żart i tyle. Dałbym po 500zł grzywny i wypuścił.
Avatar
Gość / 13 lipca 2016 o 20:18
0
kiedy dobra zmiana w sądownictwie? Jak sędzia ledwo po 40-stce może orzekać taki wyrok? Komuchowi bym się nie dziwił, ale to tylko świadczy jaki zdemoralizowany jest aparat sądownictwa w Polsce.
Avatar
Gość / 13 lipca 2016 o 20:03
0
Popatrz, pomimo, że na Ciebie wrzeszczał to wyrosłeś na zucha i umiesz nazywać sprawy po imieniu. Jedynie nie zdążył nauczyć Cię celnie posługiwać sie słowem "komuch" ( a może zbyt mało się przykładałeś do nauki)
Avatar
Komusza ich polityczna ...ać / 13 lipca 2016 o 19:39
0
Pamiętam go - stary zatwardziały komuch. Wrzeszczał na studentów, że ośmielili się strajkować w 1981 roku. Był autorem poglądu, że nauka (chodziło generalnie o nauki społeczne, humanistyczne) w państwach zachodnich (kapitalistycznych), nie jest nauką, bo nie opiera się na założeniach/podstawach marksizmu-leninizmu.
Avatar
Gość / 16 lipca 2016 o 22:23
0
Ja tym chłopakom dałbym nagrodę za to że sprzątnęli komucha który nie wiedział kto był ojcem Pani Marii. Według niego tym ojcem był Curie a nie Skłodowski. W przeciwnym razie ten uniwersytet powinien być Uniwersytetem Marii Skłodowskiej-Curie.
Avatar
asd / 15 lipca 2016 o 23:30
0
Różnica między obecnym czasem a komuną jest taka że obecnie można się jakoś po świecie poruszać ,a wtedy to był swego rodzaju komunistyczny obóz koncentracyjny bez prawa opuszczania.
Avatar
Wryjko mucha / 15 lipca 2016 o 17:54
0
Sam chciałbyś osiągnąć poziom myślenia komunistów? O querfa! Galeria jest wielka: Marks, Engels, Lenin, Stalin, Mao Tse Tung, Czerwoni Khmerzy z Kampuczy, plemię Kimów z Korei Płn., Castro, Tito itp. ======= To, że ludzie muszą się o nich uczyć na lekcjach historii nie znaczy, że komuś normalnemu marzy się iść w ich ślady (ślady zbrodni i ludobójstwa na niespotykaną skalę). No ale jak widać po twoim wpisie - debili nie brakuje.
Avatar
wz crx / 15 lipca 2016 o 14:59
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
30 tyś za taką rzeźbę komunisty ????...........Sam chciałbym osiągnąć poziom myślenia komunistów , czyli takich filozofów dawnych czasów, o których dziś uczy się młodzież w wielu krajach świata......!!! ( nie tylko poskomunistycznych !!!)...!Ale jesteś młody , albo już zbyt stary , byś potrafił zmądrzeć ...!!!
Avatar
Wryjko mucha / 15 lipca 2016 o 11:38
0
Weź się Mańka nie wydurniaj. Zgłupiałaś na starość, cycóś? Nie da się obronić tego, co jest nie do obrony.
Avatar
Gość / 14 lipca 2016 o 10:07
0
Znalem go . Bufon i blazen. Ekstrawagancki rektor ,ktory robil sie na oryginala.
Avatar
Gość / 13 lipca 2016 o 20:19
0
30 tys. to grubo przesadzona, czysto teoretyczna wartość. Realnie pewnie maks. kilkaset zł. Głupi żart i tyle. Dałbym po 500zł grzywny i wypuścił.
Avatar
Gość / 13 lipca 2016 o 20:18
0
kiedy dobra zmiana w sądownictwie? Jak sędzia ledwo po 40-stce może orzekać taki wyrok? Komuchowi bym się nie dziwił, ale to tylko świadczy jaki zdemoralizowany jest aparat sądownictwa w Polsce.
Avatar
Gość / 13 lipca 2016 o 20:03
0
Popatrz, pomimo, że na Ciebie wrzeszczał to wyrosłeś na zucha i umiesz nazywać sprawy po imieniu. Jedynie nie zdążył nauczyć Cię celnie posługiwać sie słowem "komuch" ( a może zbyt mało się przykładałeś do nauki)
Avatar
Komusza ich polityczna ...ać / 13 lipca 2016 o 19:39
0
Pamiętam go - stary zatwardziały komuch. Wrzeszczał na studentów, że ośmielili się strajkować w 1981 roku. Był autorem poglądu, że nauka (chodziło generalnie o nauki społeczne, humanistyczne) w państwach zachodnich (kapitalistycznych), nie jest nauką, bo nie opiera się na założeniach/podstawach marksizmu-leninizmu.
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 0

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 2 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 4

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 0

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 2 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 6 4

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 1 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 25 9

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 6

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 12 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami?

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami? 0 0

Rodzinne ogródki działkowe są charakterystycznym elementem miejskiej przestrzeni w Polsce. Przez kilka dekad korzystali z nich pracownicy dużych zakładów oraz lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. W ogrodach uprawiano warzywa i owoce dla swoich rodzin, gdy sklepowe półki były puste. Obecnie coraz więcej ogrodów jest użytkowanych przez młodych ludzi, którzy stawiają nową, typowo rekreacyjną architekturę ogrodową. Co zrobić z odpadami z rozbiórki altany?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!