Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 marca 2016 r.
21:02

Wysoka radioaktywność w Lublinie? Miernik UMCS przestał działać

0 24 A A

Od poniedziałku nie działa jedyny w Polsce publicznie dostępny miernik radioaktywności. Na renowację urządzenia potrzeba było 50 tys. zł. Takich pieniędzy Instytut Fizyki UMCS nie ma

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Pomiar zatrzymany” – taki komunikat pojawił się na stronie internetowej www.radioaktywnosc.umcs.lublin.pl. Monitor Radioaktywności prowadzony od ośmiu lat przez pracowników Instytutu Fizyki został wyłączony. Dostępne są tylko archiwalne dane.

– Monitor skonstruowaliśmy gospodarskim sposobem – opowiada prof. Mieczysław Budzyński, dyrektor Instytutu Fizyki UMCS. – Niestety, czas pracy wykorzystanego w nim fotopowielacza jest określony. Uprzedzaliśmy, że jeśli nie znajdziemy pieniędzy na nową aparaturę, to będziemy musieli ją wyłączyć. Na to, by urządzenie mogło pracować przez kolejne 10 lat, naukowcy potrzebowali 50 tys. zł. – Nie udało się znaleźć tych pieniędzy – przyznaje prof. Budzyński.

Jak dodaje, informacja o tym, że urządzenie zostanie wyłączone, celowo pojawiła się z wyprzedzeniem. – Bo gdy wcześniej zdarzało nam się na chwilę wyłączyć monitor, to obserwujący pomiary internauci mieli do nas pretensje, że specjalnie coś ukrywamy. Bo na pewno w pobliżu „coś wybuchło” i chcemy to zataić – wyjaśnia.

Również i tym razem internauci zwracają uwagę, że „coś na pewno jest nie tak”. Ich obawy wzbudza fakt, że w ostatnich dniach pomiarów poziom radioaktywności znacznie przekraczał stan średni, zbliżając się nawet do stanu anomalnego.

– To było zakłócenie związane z tym, że aparatura kończyła swoją pracę – uspokaja naukowiec. – Żadnego niebezpieczeństwa nie było, nie stwierdziliśmy obecności izotopów cezu i jodu, które są charakterystyczne w przypadku awarii w elektrowniach jądrowych. Nie ma żadnych powodów do niepokoju – zapewnia.

Urządzenie działało od lutego 2008 roku. Detektor znajdował się na dachu budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS przy ul. Akademickiej. Zarejestrowane przez niego dane były na bieżąco pokazywane na stronie internetowej. Choć monitor pokazywał poziom radioaktywności tylko na terenie Lublina, to był bardzo popularny w całej Polsce. Gdy w lecie ubiegłego roku pojawiła się plotka o wybuchu w elektrowni na Ukrainie, w ciągu jednego dnia strona zanotowała 60 tys. wejść.

– Takie pomiary do celów naukowych w Lublinie są prowadzone przez Zakład Radiochemii UMCS oraz w jednostce wojskowej. Ale przewagą naszego miernika było to, że działał w sposób natychmiastowy i był dostępny publicznie, dla przysłowiowych gospodyń domowych – podkreśla dyrektor tnstytutu.

Czytaj więcej o:

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 lutego 2017 o 07:09
+1
CHODZI O TO ABY UTRZYMYWAĆ SZARĄ MASĘ W BŁOGIEJ CIEMNOCIE I NIEŚWIADOMOŚCI
Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 21:03
0

50 tysięcy?

Hmmm...

Poproście Rydzyka - może Wam da; wszak ma w c h u j pieniędzy - z budżetu, czyli NASZYCH pieniędzy: Twoich - moich - NASZYCH!

Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 18:39
0
Oznajmiam wszem i wobec, że jako mający najmniej do powiedzenia i tu i tam i gdziekolwiek, ustalam na świecie DZIEŃ LWG, pisany z liter dużych. W każdym dniu Ludolfiny, czyli liczby "pi", równej w przybliżeniu 3,14. Każdy dzień 14.03. musi być dniem wolnym od pracy i wszelkich działań antyludzkich.. Naczelny Dziad Świata
Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 14:35
0
Cześć Proferorze dr. hab.! Dowodzik WTF (FLT) jest opublikowany, pomimo jego okazania tu i tam przed publikacją. Przecież pan wie, że jesli chodzi o kaliber sensacyjności, to wyprzedziłem największych geniuszy świata. Do tego dorzuciłem: A new method of solving the equation with given- któtko LWG Theorem, The direct proof of the Beal's Conjecture. The proof of the Erdős-Straus Conjecture. The proof of the Jeśmanowicz’s Conjecture. Disproof the Oesterlé–Masser Conjecture (the ABC Conjecture). The short proof of the Goldbach’s Conjecture. Best wishes, LWG P.S. A mówiłem, że najwazniejsze są patenty? A tak i UMCS to dziad, i LWG to dziad, i w ogóle RP, to dziad.
Cześć Proferorze dr. hab.! Dowodzik WTF (FLT) jest opublikowany, pomimo jego okazania tu i tam przed publikacją. Przecież pan wie, że jesli chodzi o kaliber sensacyjności, to wyprzedziłem największych geniuszy świata. Do tego dorzuciłem: A new method of solving the equation with given- któtko LWG Theorem, The direct proof of the Beal's Conjecture. The proof of the Erdős-Straus Conjecture. The proof of the Jeśmanowicz’s Conjecture. Disproof the Oesterlé–Masser Conjecture (the ABC Conjecture). The short proof of the Goldbach’s Conjecture... rozwiń
Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 12:50
0
aqicn.org/map/poland/ - to mapa pokazująca jak skażone jest powietrze w Europie,Polsce i Lublinie.
Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 12:48
0
fotopowielacz nie wytrzymał skażonego powietrza-taka prawda. Wystarczy wejść na strony pokazujące faktyczne zanieczyszczenie powietrza w Europie, by stwierdzić że powietrze w Lublinie w niektórych dniach jest bardziej skażone niż np na Śląsku przy koksowniach. Jednym z takich adresów jest "aqicin"-wpisz to haslo.
Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 12:12
0
A może niech przestaną się ośmieszać i wreszcie zajmą się monitorem zamontowanym na budynku od strony Al. Racławickich. Od listopada 2015 r. straszy wyświetlaniem nie wiadomo czego. Jak nie macie sposobu naprawienia to go zdemontujcie. Wstyd! Tacy uczeni a to ich przerasta.
Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 10:30
0
Jaki pan - taki kram. Dziadowska uczelnia. Władze przeznaczają miliony złotych na budowę obiektów, których za kilka lat nie będzie miał kto wykorzystywać (brak studentów). A tutaj rektorowi żal było 50 tys. złotych?
Avatar
crx / 3 marca 2016 o 09:39
0

Czy jest to związane z geoinżynierią? Opylają nas jak kiedyś chłop kartofle Azotoxem.

Związki azotu dopiero wtedy są szkodliwe dla zdrowia , gdy dostają się do organizmów z wykorzystaniem biokatalizatora ( związku chemicznego inicjującego reakcję chemiczną ). Dlatego Azotox,  jeśli były zachowane zasady bezpieczeństwa przy jego stosowaniu był bezpieczny. Tak było za socjalizmu. A jak jest teraz ? Związki azotu dodaje się do paszy ,tzw. żywności...!!! I biokatalizatory tzw. trzeciego rzędu...!!! Proponuję doświadczenie !!! Kup 28 dkg szynki wieprzowej z ceną poniżej 24 zł za kilogram wsadź do zamrażalnika, po zamrożeniu wyjmij ,rozmroź i zobaczysz strukturę gąbki !!! To samo zrób z szynką wiejskiej produkcji ...i wyciągnij właściwe wnioski...!!!

Związki azotu dopiero wtedy są szkodliwe dla zdrowia , gdy dostają się do organizmów z wykorzystaniem biokatalizatora ( związku chemicznego inicjującego reakcję chemiczną ). Dlatego Azotox,  jeśli były zachowane zasady bezpieczeństwa przy jego stosowaniu był bezpieczny. Tak było za socjalizmu. A jak jest teraz ? Związki azotu dodaje się do paszy ,tzw. żywności...!!! I biokatalizatory tzw. trzeciego rzędu...!!! Proponuję doświadczenie !!! Kup 28 dkg szynki wieprzowej z ceną poniżej 24 zł za kilogram wsadź do zamrażalnika... rozwiń

Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 09:30
0
Skoro Profesor mówi z jakich przyczyn przestał miernik działać to z takich przestał, a nie, że wysoka radioaktywność. Nie straszcie ludzi....
Avatar
Gość / 28 lutego 2017 o 07:09
+1
CHODZI O TO ABY UTRZYMYWAĆ SZARĄ MASĘ W BŁOGIEJ CIEMNOCIE I NIEŚWIADOMOŚCI
Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 21:03
0

50 tysięcy?

Hmmm...

Poproście Rydzyka - może Wam da; wszak ma w c h u j pieniędzy - z budżetu, czyli NASZYCH pieniędzy: Twoich - moich - NASZYCH!

Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 18:39
0
Oznajmiam wszem i wobec, że jako mający najmniej do powiedzenia i tu i tam i gdziekolwiek, ustalam na świecie DZIEŃ LWG, pisany z liter dużych. W każdym dniu Ludolfiny, czyli liczby "pi", równej w przybliżeniu 3,14. Każdy dzień 14.03. musi być dniem wolnym od pracy i wszelkich działań antyludzkich.. Naczelny Dziad Świata
Avatar
tellchar / 3 marca 2016 o 15:42
-1

A może niech przestaną się ośmieszać i wreszcie zajmą się monitorem zamontowanym na budynku od strony Al. Racławickich. Od listopada 2015 r. straszy wyświetlaniem nie wiadomo czego. Jak nie macie sposobu naprawienia to go zdemontujcie. Wstyd! Tacy uczeni a to ich przerasta.

Jakbyś nie zauważył, ten monitor jest na budynku KUL, a nie UMCS

Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 14:59
-1
Niech UMCS ogłosi całemu światu moje wyniki i wydrze na moją rzecz od USA należny mi szmal. Kopsnę wtedy co nieco dla UMCS.
Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 14:35
0
Cześć Proferorze dr. hab.! Dowodzik WTF (FLT) jest opublikowany, pomimo jego okazania tu i tam przed publikacją. Przecież pan wie, że jesli chodzi o kaliber sensacyjności, to wyprzedziłem największych geniuszy świata. Do tego dorzuciłem: A new method of solving the equation with given- któtko LWG Theorem, The direct proof of the Beal's Conjecture. The proof of the Erdős-Straus Conjecture. The proof of the Jeśmanowicz’s Conjecture. Disproof the Oesterlé–Masser Conjecture (the ABC Conjecture). The short proof of the Goldbach’s Conjecture. Best wishes, LWG P.S. A mówiłem, że najwazniejsze są patenty? A tak i UMCS to dziad, i LWG to dziad, i w ogóle RP, to dziad.
Cześć Proferorze dr. hab.! Dowodzik WTF (FLT) jest opublikowany, pomimo jego okazania tu i tam przed publikacją. Przecież pan wie, że jesli chodzi o kaliber sensacyjności, to wyprzedziłem największych geniuszy świata. Do tego dorzuciłem: A new method of solving the equation with given- któtko LWG Theorem, The direct proof of the Beal's Conjecture. The proof of the Erdős-Straus Conjecture. The proof of the Jeśmanowicz’s Conjecture. Disproof the Oesterlé–Masser Conjecture (the ABC Conjecture). The short proof of the Goldbach’s Conjecture... rozwiń
Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 12:50
0
aqicn.org/map/poland/ - to mapa pokazująca jak skażone jest powietrze w Europie,Polsce i Lublinie.
Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 12:48
0
fotopowielacz nie wytrzymał skażonego powietrza-taka prawda. Wystarczy wejść na strony pokazujące faktyczne zanieczyszczenie powietrza w Europie, by stwierdzić że powietrze w Lublinie w niektórych dniach jest bardziej skażone niż np na Śląsku przy koksowniach. Jednym z takich adresów jest "aqicin"-wpisz to haslo.
Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 12:12
0
A może niech przestaną się ośmieszać i wreszcie zajmą się monitorem zamontowanym na budynku od strony Al. Racławickich. Od listopada 2015 r. straszy wyświetlaniem nie wiadomo czego. Jak nie macie sposobu naprawienia to go zdemontujcie. Wstyd! Tacy uczeni a to ich przerasta.
Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 10:30
0
Jaki pan - taki kram. Dziadowska uczelnia. Władze przeznaczają miliony złotych na budowę obiektów, których za kilka lat nie będzie miał kto wykorzystywać (brak studentów). A tutaj rektorowi żal było 50 tys. złotych?
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wypadek pod Białą Podlaską. Volkswagen wypadł z drogi i zarył w polu
galeria

Wypadek pod Białą Podlaską. Volkswagen wypadł z drogi i zarył w polu 0 0

Do wypadku doszło w poniedziałek po godz. 20.30 w miejscowości Terebela. Kierowca volkswagenem na zakręcie drogi stracił panowanie nad pojazdem.

The Best of Pink Floyd - koncert w Centrum Spotkania Kultur
13 grudnia 2019, 20:00

The Best of Pink Floyd - koncert w Centrum Spotkania Kultur 0 0

Polish Floyd to krakowska formacja koncertująca z najsłynniejszymi utworami kultowego zespołu Pink Floyd. Już 13 grudnia o godz. 20 grupa wystąpi w Centrum Spotkania Kultur z wyjątkowym koncertem-spektaklem "The Best of Pink Floyd Experience".

Koncert Natalii Przybysz w Klubie30
12 grudnia 2019, 20:00

Koncert Natalii Przybysz w Klubie30 0 1

12 grudnia o godz. 20 na scenie Klubu30 (ul. Jasna 7) wystąpi Natalia Przybysz. Piosenkarka będzie promować swoją nową płytę.

Ferie Zimowe w Teatrze Andersena

Ferie Zimowe w Teatrze Andersena 0 0

Warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 7-12 lat, to propozycja Teatrum im. Hansa Christiana Andersena oraz Centrum Spotkania Kultur na ferie zimowe. Zajęcia odbędą się w dniach 14-24 stycznia.

700-metrowy lokal w centrum Lublina stoi pusty. Nie ma na niego chętnych

700-metrowy lokal w centrum Lublina stoi pusty. Nie ma na niego chętnych 12 29

Od nowa zaczyna się szukanie chętnych na puste lokale w gmachu Astorii. Pomimo dobrej lokalizacji nikt nie chce się tu wprowadzić. Tym razem Ratusz postanowił obniżyć stawkę za największy z lokali, ten po kurczakach i pizzy. Na nowego gospodarza czekają także inne miejskie adresy do wynajęcia.

Bór Dąbie spędzi zimę nad strefą spadkową

Bór Dąbie spędzi zimę nad strefą spadkową 0 0

Beniaminek Bór Dąbie ma dobrą pozycję wyjściową na drodze do pozostania w lidze na kolejny sezon

Sześć firm chce projektować stadion Lublinianki

Sześć firm chce projektować stadion Lublinianki 2 6

Sześć pracowni architektonicznych rywalizuje o kontrakt na zaprojektowanie budynku z trybunami dla stadionu piłkarskiego przy ul. Leszczyńskiego

W Lublinie powstaje 5 nowych kościołów. Niektóre przyciągają uwagę swoim wyglądem
galeria

W Lublinie powstaje 5 nowych kościołów. Niektóre przyciągają uwagę swoim wyglądem 128 44

Miedziana blacha na wieżach kościoła budowanego nieopodal ul. Nadbystrzyckiej przykuwa uwagę internautów. To jedna z pięciu budowanych obecnie świątyń w mieście.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 10 grudnia 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 10 grudnia 2019 r. 0 2

26. Mecz Słodkich Serc zakończony remisem [zdjęcia]
galeria

26. Mecz Słodkich Serc zakończony remisem [zdjęcia] 0 1

W poniedziałek został rozegrany 26. Mecz Słodkich Serc. Tym razem koszykarze Startu Lublin zmierzyli się z drużyną złożoną ze sportowców reprezentujących inne lubelskie kluby. Tradycyjnie biletem wstępu były słodycze.

Nie chcą myśliwych na swoich działkach. 30 wniosków w woj. lubelskim

Nie chcą myśliwych na swoich działkach. 30 wniosków w woj. lubelskim 144 23

28 osób prywatnych i dwie osoby prawne, czyli firmy, fundacje lub stowarzyszenia złożyły wnioski o wyłączenie swoich terenów z obwodu łowieckiego, po to by myśliwi nie mogli na ich ziemiach nie tylko polować, ale też budować i użytkować ambon myśliwskich, dokarmiać zwierząt na nęciskach czy nawet wjeżdżać samochodami.