Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 maja 2016 r.
15:09

Wytrzeźwiałka działa, ale szpitale nadal mają problem z pijanymi. "Nic się nie zmieniło"

0 11 A A
(fot. AS)
(fot. AS)

Mimo że w Lublinie od kwietnia działa „wytrzeźwiałka”, szpitalne oddziały ratunkowe nadal mają problem z pijanymi. – Nie zauważyliśmy żadnej różnicy – skarżą się lekarze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Problemy z nietrzeźwymi, którzy trafiają na nasz oddział ratunkowy, były i nadal są bardzo duże. W ogóle nie odczuliśmy, że została otwarta izba wytrzeźwień – podkreśla Gabriel Maj, dyrektor wojewódzkiego szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie. – I to się nie zmieni, dopóki nie zmienią się przepisy. W tym momencie tylko policja i Straż Miejska mają prawo przewieźć osoby pod wpływem alkoholu do izby wytrzeźwień.

Takich uprawnień nie ma natomiast ani pogotowie, ani szpital. Określa to rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie organizacji izb wytrzeźwień. – Zarówno policja jak i Straż Miejska może zabrać osobę pod wpływem alkoholu do izby wytrzeźwień, ale tylko w przypadkach jeśli stwarza zagrożenie dla siebie lub innych osób, jest agresywna i musi być odizolowana do momentu wytrzeźwienia – wyjaśnia podkomisarz Kamil Gołębiowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

– I w tym tkwi problem. Wszyscy nietrzeźwi, których zabierze karetka, trafiają na SOR i muszą u nas zostać, bo nie możemy ich odesłać do izby. Policja może do nas przyjechać tylko w przypadku, kiedy pacjent jest agresywny, a przecież to nie jest regułą – zaznacza Maj. – Za obsługę takich pacjentów szpital płaci ponad 700 tysięcy złotych rocznie. W większości to osoby nieubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia, więc wystawiamy im faktury. Ale rzadko który z takich pacjentów je płaci.

Problem z nietrzeźwymi ma też SPSK nr 4 przy ul. Jaczewskiego w Lublinie. – Z tego co obserwuję, sytuacja w ogóle się nie zmieniła od momentu otwarcia izby. Nadal mamy bardzo dużo takich osób – mówi ratownik medyczny, który pracuje na SOR-ze w SPSK 4. – Niektórzy z nich są już tak wyedukowani, że potrafią symulować jakieś dolegliwości, np. ból w klatce piersiowej, żeby zabrała ich karetka.

„Wytrzeźwiałka” działa od końca kwietnia. – Są dni, że trafiają do nas trzy osoby, a zdarza się, że jest ich kilkanaście. W ubiegły piątek mieliśmy dziewięć osób – mówi Adam Mołdoch, zastępca dyrektora Centrum Interwencji Kryzysowej (tak oficjalnie nazywa się izba) w Lublinie. – Od momentu otwarcia mieliśmy dwie osoby małoletnie, a także dwie osoby, które trafiły do nas kilkukrotnie. W stosunku do małoletnich skierowaliśmy już sprawę do sądu rodzinnego, a w przypadku osób, które były u nas kilkakrotnie, sprawa została skierowana do komisji do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 maja 2016 o 15:34
+1
Kłamią trochę w szpitalach bo nie chcą za nich płacić. Tylko wola by koszt na siebie wzięła Policja lub miasto. I takie spychanie następuje.prawda jest taka ze jak ktoś pil spirit ruski to ładuje w szpitalu. Jak ktoś leży pijany np po imprezie to izba wytrzwien.. a Policja znecanie się. Z boje. Pobić . Złodzieji itp
Avatar
Gość / 18 maja 2016 o 07:55
0
i wszędzie ten lekarz? pytam po co? dziwię się, że ktoś tam chce pracować i brać na siebie odpowiedzialność za nietrzeźwych... bo jak się takiemu coś stanie,a nie wiadomo na co choruje i co wypił, lekarz od razu ma sprawę w sądzie,bo przecież to nie wina pijanego... bo to był kochający mąż i ojciec rodziny i normalnie to zawsze trzeźwiał w domu...
Avatar
Proste / 18 maja 2016 o 07:36
0
Aktualnie dziesiątki pism naukowych z całego świata oczekują ode mnie kolejnych wniosków twórczych. Z uzasadnień wynika, że nie chodzi jedynie o opłacenie publikacji.
Avatar
Proste / 18 maja 2016 o 07:25
0
Re. W maju 2015 roku miałem na koncie tylko jedną publikację naukową mojej pracy. Chodziło zapewne o zastraszenie mnie i wymuszenie pozostawienia przeze mnie pewnych tematów, jako nieistniejących. Chodziło także o to, abym się załamał (czego nigdy w moim życiu nie było) lub popełnił samobójstwo (takiej satysfakcji się nie doczekają). W styczniu 2016 roku pojawiła się druga publikacja naukowa mojej pracy. W dniu 03 maja 2016 roku nastąpiła trzecia publikacja naukowa mojej pracy.
Avatar
Proste / 18 maja 2016 o 07:07
0
Wynik upojenia był podany na piśmie. Pismo od prokuratora wyrzuciłem. Nie trzymam takich pism. Spróbuj się gdzieś odwołać. W moim przypadku byłoby to ostanie odwołanie. Bydlaki by mnie zajebali na śmierć. Dlaczego?
Avatar
Proste / 18 maja 2016 o 06:43
0
Jest zupełnie inaczej. Siedzisz sobie w domu przed cichutko włączonym telewizorkiem (przed godz. 22.00) i nagle wpadają do ciebie: policja, straż miejska i pogotowie ratunkowe. OTWIERAJ DRZWI, BO MUSIMY CIĘ ZBADAĆ. Re. Czuję sie doskonale, więc nie otworzę. OTWIERAJ, BO CI DRZWI ... . Wezwali strażaków do wyważenia drzwi. Otworzyłem. Izba. Za pobyt w izbie policyjnej około 200 PLN. Zamknęli mnie na miesiąc. Umierałem. Mam na to dziesiątki świadków. Prokurator uznał zamkniecie mnie za zupełnie bezzasadne. Na komisariat wieźli mnie karetką, w której było dwóch ratowników medycznych, kierowca i dwóch policjantów. Nie byłem skuty. Ratownik medyczny mocno sie na mnie nasadził. W oczach miał narkotyki i zachowywał się jak pierdolnięty. W pewnym momencie przypierdolił mi z piąchy w szczękę, ale na szczescie dość lekko. To była prowokacja do zmasakrowania mnie. Powiedziałem policjantom, że uderzył mnie w szczękę. Policjanci przemilczeli to. Ten ratownik medyczny jest albo chory psychicznie albo był naćpany. Nie pamiętam wyniku, ale miałem chyba ponad 2,2 promila alkoholu w farbie. Byłem w pełni opanowany. Nie skuli mnie, bo nie było powodu z mojej strony. Nie zostałem skuty, bo zadaniem ratownika było sprowokowanie mnie w celu zabicia. Na 100% tak było.
Jest zupełnie inaczej. Siedzisz sobie w domu przed cichutko włączonym telewizorkiem (przed godz. 22.00) i nagle wpadają do ciebie: policja, straż miejska i pogotowie ratunkowe. OTWIERAJ DRZWI, BO MUSIMY CIĘ ZBADAĆ. Re. Czuję sie doskonale, więc nie otworzę. OTWIERAJ, BO CI DRZWI ... . Wezwali strażaków do wyważenia drzwi. Otworzyłem. Izba. Za pobyt w izbie policyjnej około 200 PLN. Zamknęli mnie na miesiąc. Umierałem. Mam na to dziesiątki świadków. Prokurator uznał zamkniecie mnie za zupełnie bezzasadne. Na komisariat wieźli mnie karetką, w... rozwiń
Avatar
Gość / 16 maja 2016 o 20:30
0
Hola hola podobno przepisy sa takie , ze policjanci i tak maja nakaz odwozic meneli najpierw do szpitala. To dsie nazywa profilaktyka... to moze sie wypowie oficjalnie czlowiek z komendy? To jak to jest?
Avatar
Gość / 16 maja 2016 o 18:24
0
Kolega trafił kiedyś na kawią po 3 piwach,cała wypłat© mu zajebali
Avatar
Gość / 16 maja 2016 o 17:55
0
Jeśli ktoś wypił jedno piwo albo dwa i trafi do szpitala to od razu pijak ?
Avatar
Gość / 16 maja 2016 o 16:05
0
Dlaczego ja osoba pracująca mam płacić za pobyt w szpitalu pijaka, kiedy naprawdę chory człowiek jest często odsyłany do domu z braku miejsc zajętych przez takich delikwentów.
Avatar
Gość / 18 maja 2016 o 07:55
0
i wszędzie ten lekarz? pytam po co? dziwię się, że ktoś tam chce pracować i brać na siebie odpowiedzialność za nietrzeźwych... bo jak się takiemu coś stanie,a nie wiadomo na co choruje i co wypił, lekarz od razu ma sprawę w sądzie,bo przecież to nie wina pijanego... bo to był kochający mąż i ojciec rodziny i normalnie to zawsze trzeźwiał w domu...
Avatar
Proste / 18 maja 2016 o 07:36
0
Aktualnie dziesiątki pism naukowych z całego świata oczekują ode mnie kolejnych wniosków twórczych. Z uzasadnień wynika, że nie chodzi jedynie o opłacenie publikacji.
Avatar
Proste / 18 maja 2016 o 07:25
0
Re. W maju 2015 roku miałem na koncie tylko jedną publikację naukową mojej pracy. Chodziło zapewne o zastraszenie mnie i wymuszenie pozostawienia przeze mnie pewnych tematów, jako nieistniejących. Chodziło także o to, abym się załamał (czego nigdy w moim życiu nie było) lub popełnił samobójstwo (takiej satysfakcji się nie doczekają). W styczniu 2016 roku pojawiła się druga publikacja naukowa mojej pracy. W dniu 03 maja 2016 roku nastąpiła trzecia publikacja naukowa mojej pracy.
Avatar
Proste / 18 maja 2016 o 07:07
0
Wynik upojenia był podany na piśmie. Pismo od prokuratora wyrzuciłem. Nie trzymam takich pism. Spróbuj się gdzieś odwołać. W moim przypadku byłoby to ostanie odwołanie. Bydlaki by mnie zajebali na śmierć. Dlaczego?
Avatar
Proste / 18 maja 2016 o 06:43
0
Jest zupełnie inaczej. Siedzisz sobie w domu przed cichutko włączonym telewizorkiem (przed godz. 22.00) i nagle wpadają do ciebie: policja, straż miejska i pogotowie ratunkowe. OTWIERAJ DRZWI, BO MUSIMY CIĘ ZBADAĆ. Re. Czuję sie doskonale, więc nie otworzę. OTWIERAJ, BO CI DRZWI ... . Wezwali strażaków do wyważenia drzwi. Otworzyłem. Izba. Za pobyt w izbie policyjnej około 200 PLN. Zamknęli mnie na miesiąc. Umierałem. Mam na to dziesiątki świadków. Prokurator uznał zamkniecie mnie za zupełnie bezzasadne. Na komisariat wieźli mnie karetką, w której było dwóch ratowników medycznych, kierowca i dwóch policjantów. Nie byłem skuty. Ratownik medyczny mocno sie na mnie nasadził. W oczach miał narkotyki i zachowywał się jak pierdolnięty. W pewnym momencie przypierdolił mi z piąchy w szczękę, ale na szczescie dość lekko. To była prowokacja do zmasakrowania mnie. Powiedziałem policjantom, że uderzył mnie w szczękę. Policjanci przemilczeli to. Ten ratownik medyczny jest albo chory psychicznie albo był naćpany. Nie pamiętam wyniku, ale miałem chyba ponad 2,2 promila alkoholu w farbie. Byłem w pełni opanowany. Nie skuli mnie, bo nie było powodu z mojej strony. Nie zostałem skuty, bo zadaniem ratownika było sprowokowanie mnie w celu zabicia. Na 100% tak było.
Jest zupełnie inaczej. Siedzisz sobie w domu przed cichutko włączonym telewizorkiem (przed godz. 22.00) i nagle wpadają do ciebie: policja, straż miejska i pogotowie ratunkowe. OTWIERAJ DRZWI, BO MUSIMY CIĘ ZBADAĆ. Re. Czuję sie doskonale, więc nie otworzę. OTWIERAJ, BO CI DRZWI ... . Wezwali strażaków do wyważenia drzwi. Otworzyłem. Izba. Za pobyt w izbie policyjnej około 200 PLN. Zamknęli mnie na miesiąc. Umierałem. Mam na to dziesiątki świadków. Prokurator uznał zamkniecie mnie za zupełnie bezzasadne. Na komisariat wieźli mnie karetką, w... rozwiń
Avatar
Gość / 16 maja 2016 o 20:30
0
Hola hola podobno przepisy sa takie , ze policjanci i tak maja nakaz odwozic meneli najpierw do szpitala. To dsie nazywa profilaktyka... to moze sie wypowie oficjalnie czlowiek z komendy? To jak to jest?
Avatar
Gość / 16 maja 2016 o 18:24
0
Kolega trafił kiedyś na kawią po 3 piwach,cała wypłat© mu zajebali
Avatar
Gość / 16 maja 2016 o 17:55
0
Jeśli ktoś wypił jedno piwo albo dwa i trafi do szpitala to od razu pijak ?
Avatar
Gość / 16 maja 2016 o 16:05
0
Dlaczego ja osoba pracująca mam płacić za pobyt w szpitalu pijaka, kiedy naprawdę chory człowiek jest często odsyłany do domu z braku miejsc zajętych przez takich delikwentów.
Avatar
m / 16 maja 2016 o 15:49
0
timestamp=2016-05-16 15:34:34 napisał:
Kłamią trochę w szpitalach  bo nie chcą za nich płacić.  Tylko wola by koszt na siebie wzięła Policja lub  miasto. I takie spychanie następuje.prawda jest taka ze jak ktoś pil spirit  ruski to ładuje w szpitalu. Jak ktoś leży pijany np po imprezie to izba wytrzwien.. a Policja  znecanie  się. Z boje. Pobić . Złodzieji  itp
Wystarczy że powie że ściemni ból w klp lub uraz głowy i badania ma na SOrze. A co do Izby to zapomniał dyrektor dodać że graniczna norma wynosi 3 promile a jak powyżej to na sor ląduje.
Wystarczy że powie że ściemni ból w klp lub uraz głowy i badania ma na SOrze. A co do Izby to zapomniał dyrektor dodać że graniczna norma wynosi 3 promile a jak powyżej to na sor ląduje. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 14 8

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 13 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 4

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 2

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 462 40

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 17 9

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 6

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 5

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!