Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 czerwca 2007 r.
17:48
Edytuj ten wpis

Z czym kojarzy się Wam Lublin?

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA
0 0 A A

Koziołek, uczelnie, a może Budka Suflera? Co zdaniem mieszkańców jest symbolem Lublina - to będziemy sprawdzać przez najbliższe dwa tygodnie. Podobne pytanie zadawali niedawno mieszkańcom innych miast Polski opłaceni przez Ratusz ankieterzy. I wyszło na to, że Lublin nie kojarzy się…z niczym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Po burzliwej dyskusji wewnątrz redakcji wybraliśmy 23 haseła: miejsc, osób, rzeczy i wydarzeń, które nieodłącznie wiążą się z Lublinem. Teraz ruch należy do Czytelników. Głosować można na dwa sposoby: albo wycinając kupon i odsyłając go do naszej redakcji, albo poprzez naszą stronę internetową www.dziennikwschodni.pl. Każdy z Was spośród 21 propozycji może wybrać tylko pięć. Nie będziemy uznawać ankiet, w których zaznaczycie więcej propozycji.
Na Wasze głosy będziemy czekać do 6 lipca. Wyniki opublikujemy w poniedziałek, 9 lipca.

Nasze propozycje

BAJM

Zespół pop-rockowy założony w 1978 r. W tym samym roku wygrał festiwal w Opolu piosenką "Piechotą do lata”, która stała się wielkim przebojem. Później posypały się kolejne hity, m.in. "Józek, nie daruję ci tej nocy”, "Nie ma wody na pustyni”, Co mi Panie dasz”. Wokalistką zespołu jest Beata Kozidrak, jedyna osoba z pierwotnego składu BAJM.



Baobab

To tylko imię nadane przez lublinian. W rzeczywistości Baobab jest topolą. To najbardziej znane lubelskie drzewo rośnie na pl. Litewskim, w centralnym punkcie miasta. Często służy za punkt spotkań i słyszał już niejedno miłosne wyznanie. Drzewo ma ponad 100 lat.



Brama Krakowska

To za nią zaczyna się Stare Miasto. Powstała dzięki Kazimierzowi Wielkiemu w połowie XIV w. po najeździe Tatarów. Była jedną z dwóch bram w murach obronnych miasta. Kolejne jej piętra powstawały sukcesywnie aż do XVIII wieku. Od 1979 r. mieści się tu Muzeum Historyczne Miasta Lublina.



Budka Suflera

Zespół pop-rockowy. Pierwsza kapela o tej nazwie powstała w 1969 r., ale nie przetrwała długo. W 1972 r. Krzysztof Cugowski przyłączył się do zespołu Romualda Lipko i muzycy pozostali przy starej nazwie. Pierwszym przebojem był "Sen o dolinie” z 1974 r., zaś największym "Takie tango” z 1997 r.



Bystrzyca

Największa z lubelskich rzek. Ma ponad 70 km długości. Jej źródło znajduje się w Sulowie koło Kraśnika. Jej główne dopływy to Czechówka, Ciemięga, Kosarzewka i Czerniejówka. Swój bieg kończy w rzece Wieprz w gminie Spiczyn.



Czechowicz Józef

Największy lubelski poeta, autor wielu poematów opiewających uroki naszego miasta. Twórca grupy literackiej Awangarda Lubelska, zwanej też Drugą Awangardą. Urodził się w 1903 r. w rodzinie woźnego. Prócz wierszy pisał też utwory dramatyczne i szkice literackie, parał się dziennikarstwem, przed wojną współpracował z Polskim Radiem. Zginął w 1939 r. w trakcie bombardowania miasta.



Deptak

Trakt dla pieszych znajdujący się w ciągu ul. Krakowskie Przedmieście. Biegnie od ul. Kapucyńskiej do Bramy Krakowskiej. Wcześniej biegła tędy jezdnia a po boku były wąskie chodniki dla pieszych. Jezdnię zamknięto w połowie lat 90. i od tamtej pory na deptaku kwitnie życie towarzyskie.



Jesziwa

Znajduje się u zbiegu ul. Lubartowskiej i Unickiej. Żydowska uczelnia została otwarta dokładnie 77 lat temu. Nauki pobierali tu nie tylko studenci z Polski, ale nawet z Palestyny czy Argentyny. Działalność Jesziwy przerwała w 1939 r. inwazja Niemców. Po wojnie budynek stał się własnością państwa. Do Żydów wrócił w 2003 r. w lutym br. Jesziwę ponownie uroczyście otwarto.



Kabaret Ani Mru-Mru

Najbardziej znany lubelski kabaret, jeden z najpopularniejszych w Polsce. Powstał w 1999 r. Od samego początku zebrał wiele nagród, m.in. na festiwalu PaKA. Najbardziej znane skecze to m.in. "Chińska restauracja”, "Golfista”, "Hipermarket”, "Tofik”, czy "Adam Małysz”.



Koziołek

Oglądamy go w herbie Lublina, zwanego też często "Kozim Grodem”. Najstarsza zachowana pieczęć miejska z wizerunkiem kozła pochodzi z 1401 r. Winorośl, o którą wspiera się nasz zwierzak "wyrosła” dopiero w epoce renesansu.



Katolicki Uniwersytet Lubelski

To najstarszy uniwersytet w Lublinie. Komitet organizacyjny nowej uczelni zebrał się w lutym 1918 r. wśród Polonii w Petersburgu. Pierwsza inauguracja roku akademickiego odbyła się już w grudniu. Wśród wielu znamienitych wykładowców KUL był Karol Wojtyła, który kierował katedrą etyki do czasu wyboru na papieża. Obecnie uczelnia kształci ok. 20 tys. studentów.



Majdanek

Obóz koncentracyjny zbudowany przez hitlerowców, który zgodnie z ich zamysłem miał być największym w Europie. Funkcjonował od października 1941 r. do lipca 1944 r. Trafiali tu więźniowie z 30 krajów. Najwięcej było Polaków i Żydów. Więźniowie byli mordowani w egzekucjach i komorach gazowych. Ich ciała palono w krematorium. Przez obóz przewinęło się prawdopodobnie ok. 150 tys. osób, z których zgładzono 80 tys., w tym 60 tys. Żydów. Po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej działał tu obóz NKWD dla członków niepodległościowego podziemia.



Motor Lublin

Klub sportowy. Powstał w 1950 r. z inicjatywy grupy pracowników Fabryki Samochodów Ciężarowych. Najbardziej znana jest sekcja piłkarska, choć w 1959 r. prężnie działało aż 16 różnych sekcji. Przez 9 sezonów piłkarze Motoru grali w I lidze. Triumfy swego czasu święcili też żużlowcy. Ostatnio Motor awansował do II ligi po 11 latach przerwy.



Piłkarki ręczne

Jak piłka ręczna to Montex, obecnie SPR Safo ICom. Klub, który zdobył już 12 tytułów mistrzowskich. 14 maja 2001 r. w Chorwacji lublinianki zremisowały z Podravką Koprivnica 24:24 (w pierwszym meczu - 28:21) i zdobyły puchar Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej. To największy sukces lubelskiego klubu, który zapisał się również w historii polskiej piłki ręcznej. Na nasze panie nie ma mocnych w kraju! A i za granicą budzą respekt...



Piwo Perła

Produkowane w browarze przy ul. Kunickiego, niegdyś kojarzone było ze złym smakiem, teraz jest najpopularniejszym piwem w Lublinie i na Lubelszczyźnie. To właśnie Perle Browary Lubelskie zawdzięczają 30-proc. udział w regionalnym rynku piwa. W odległych miastach Polski jest dostępna tylko w nielicznych sklepach. Ten produkt ma już 100 lat.




Plac Litewski

Powstał w latach 20. XIX wieku jako miejsce dla parad wojskowych. I do dziś jest miejscem obchodów najważniejszych świąt państwowych. Plac urządzono w miejscu zburzonego szpitala i kościoła Bonifratrów. Pod koniec XIX w. na placu stanęła cerkiew, dokładnie w miejscu obecnej fontanny. Stoi tu najcenniejszy z lubelskich pomników - pomnik Unii Lubelskiej.



Samochód Żuk

Auto dostawcze zaprojektowane na bazie osobowej Warszawy. Projekt powstał w 1956 r., dwa lata później odbył się pierwszy pokaz żuka, a rok po pokazie ruszyła produkcja seryjna. Samochód miał wiele wersji, w tym pożarniczą. W 1989 r. polski kierowca Andrzej Dzikowski wystartował po raz pierwszy żukiem w rajdzie Paryż - Dakar. W 1995 r. powstał mitor, czyli prototyp kolejowej drezyny na bazie żuka. W 1998 r. z taśmy zjechał ostatni z 587 tys. żuków.



Stare Miasto

Jego początki sięgają XII w., kiedy to na Wzgórzu Zamkowym zbudowano drewniany zamek będący siedzibą kasztelanii. Osadnictwo skoncentrowało się później na Wzgórzu Staromiejskim, choć jego początki umiejscowione są przez historyków na wzgórzu Czwartek. Obecnie kompleks staromiejski jest jednym z najbardziej podziwianych przez turystów, m.in. dzięki temu, że stosunkowo niewiele ucierpiał podczas działań wojennych. Najpopularniejsze zabytki to: Bazylika oo. Dominikanów, Brama Krakowska, Brama Grodzka, Brama Trynitarska i Trybunał Koronny.



Trolejbus

Pojazd komunikacji miejskiej napędzany prądem pobieranym z sieci trakcyjnej. Pierwsza linia trolejbusowa powstała w Lublinie w 1953 r. i miała 7 km długości. Aktualnie w lubelskiej zajezdni są 63 trolejbusy. Niegdyś ten środek transportu był w Polsce dość szeroko rozpowszechniony - teraz trajtki można spotkać tylko w Gdyni, Tychach i u nas.




Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS)

UMCS powstał w 1943 r. i startował wtedy z zaledwie czterema wydziałami: lekarskim, przyrodniczym, rolnym i weterynaryjnym. Z uniwersytetu wydzieliły się dwie inne uczelnie: Akademia Medyczna i Akademia Rolnicza. Teraz UMCS jest największą lubelską uczelnią, kształci się na niej ponad 30 tys. studentów na dziesięciu wydziałach.



Unia Lubelska

Została zawarta w 1569 r. Była aktem unii dwóch państw: Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Tak powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów ze wspólnym królem, sejmem, walutą i polityką zagraniczną. Odrębne pozostało wojsko i skarb. Unia wygasła wraz z III rozbiorem Ptlski w 1795 r.



Wieniawski Henryk

(1835-1880) Urodzony w Lublinie kompozytor i skrzypek pochodzenia żydowskiego. W wieku 8 lat rozpoczął naukę w Konserwatorium Paryskim, które ukończył trzy lata później ze złotym medalem. W 1860 r. został pierwszym skrzypkiem dworu cara Rosji. Od 1872 koncertował z Rubinsteinem w Stanach Zjednoczonych.



Zamek Lubelski

Pierwszy> drewniany zamek powstał w XII w. Murowany zbudowano za panowania Kazimierza Wielkiego w XIV w. Wtedy też powstała Kaplica Trójcy Świętej. To najcenniejsza część zamku, unikalna w skali światowej ze względu na bizantyjsko-ruskie freski. Podczas wojny w zamku było niemieckie więzienie, później NKWD przetrzymywało tam więźniów politycznych. Gmach jest obecnie siedzibą Muzeum Lubelskiego.


Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Miasto dołoży połowę do wymiany pieca. Jak zdobyć dofinansowanie?

Lublin: Miasto dołoży połowę do wymiany pieca. Jak zdobyć dofinansowanie? 2 9

1 mln zł zamierza wydać Ratusz na dotacje dla osób pozbywających się pieców oraz kotłów na węgiel. Urząd Miasta zapewnia, że każdemu zainteresowanemu zwróci połowę kwoty wydanej na wymianę pieca. W taki sposób samorząd chce się przyczynić do poprawy stanu powietrza, którym oddychamy

Pogoń Szczecin – MKS Perła Lublin 19:26. Teraz czas na Francuzki

Pogoń Szczecin – MKS Perła Lublin 19:26. Teraz czas na Francuzki 3 0

MKS Perła zdecydowanie pokonał Pogoń Szczecin. Teraz podopieczne Roberta Lisa koncentrują się już tylko na sobotniej rywalizacji z E.S. Besancon Feminin rozgrywanej w ramach trzeciej rundy kwalifikacyjnej Pucharu EHF

Farsa na stacji kolejowej w Chełmie. Pasażerowie musieli wchodzić do pociągu przez okno! [foto]
alarm24

Farsa na stacji kolejowej w Chełmie. Pasażerowie musieli wchodzić do pociągu przez okno! [foto] 103 14

Tego pasażerowie, którzy czekali na stacji Chełm Miasto na pociąg TLK „Ogiński”, się nie spodziewali. W poniedziałek przed południem na peronie zatrzymał się chyba najkrótszy w historii spółki PKP Intercity skład – lokomotywa z jednym wagonem

Lublin: Subway zniknął z deptaka. Już wiadomo, co powstanie po nim

Lublin: Subway zniknął z deptaka. Już wiadomo, co powstanie po nim 65 11

Znana nad Bałtykiem i na zachodzie Polski sieć franczyzowa Stara Pączkarnia trafi do nas. Pierwszych smakołyków będzie można spróbować pod koniec miesiąca  

Kierowca MPK Lublin nie patrzył na ulicę. Pasażer zrobił mu zdjęcie

Kierowca MPK Lublin nie patrzył na ulicę. Pasażer zrobił mu zdjęcie 65 16

Kierowca trolejbusu wiózł pasażerów wpatrzony w telefon komórkowy. Po skardze naszego Czytelnika trafił na dywanik. MPK zapewnia, że nie będzie tolerować takiej jazdy. W tym roku do Zarządu Transportu Miejskiego wpłynęło już 12 skarg na kierowców używających telefonów za kierownicą

Agnieszka Radwańska zakończyła karierę sportową
film

Agnieszka Radwańska zakończyła karierę sportową 0 3

Agnieszka Radwańska zakończyła karierę. Najlepsza polska tenisistka ostatnich lat poinformowała o swojej decyzji za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Problem z pracami na stadionie żużlowym w Lublinie. Wykonawca chce za dużo pieniędzy

Problem z pracami na stadionie żużlowym w Lublinie. Wykonawca chce za dużo pieniędzy 25 11

W środę unieważniony został przetarg na zaprojektowanie i wykonanie remontu odwodnienia toru żużlowego na stadionie przy Al. Zygmuntowskich.

Tribute To... Muzyczny hołd dla gwiazd w hali Globus w Lublinie
18 listopada 2018, 20:00

Tribute To... Muzyczny hołd dla gwiazd w hali Globus w Lublinie 5 0

Co Gdzie Kiedy. Podczas koncertu współcześni polscy wykonawcy złożą hołd takim wokalistom jak Prince, Michael Jackson, George Michael, Amy Winehouse, Whitney Houston, Joe Cocker, Freddie Mercury i John Lennon.

Monika Skinder zaliczyła rewelacyjny początek sezonu

Monika Skinder zaliczyła rewelacyjny początek sezonu 0 0

Monika Skinder zajęła piąte miejsce w biegu sprinterskim w Olos

Śmierć studentki z Białorusi w Lublinie. Jest śledztwo prokuratury

Śmierć studentki z Białorusi w Lublinie. Jest śledztwo prokuratury 19 14

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 17-latki z Białorusi. Ze wstępnych ustaleń wynika, że dziewczyna wyskoczyła z okna jednego z akademików.

Kieszonkowiec grasował w lubelskich autobusach. Takiego złodzieja mało kto się spodziewał

Kieszonkowiec grasował w lubelskich autobusach. Takiego złodzieja mało kto się spodziewał 16 3

55-latka z Lublina okradała pasażerów komunikacji miejskiej. Jej łupem padły dokumenty, karty bankomatowe, pieniądze i telefon. Kobieta została zatrzymana przez policjantów.

Gmina żydowska chce zwrotu kamienicy. Nie składa broni mimo porażki w sądzie

Gmina żydowska chce zwrotu kamienicy. Nie składa broni mimo porażki w sądzie 3 15

Gmina Wyznaniowa Żydowska dalej walczy o zwrot kamienicy przy placu Wolności w Białej Podlaskiej. Wniosła teraz skargę kasacyjną od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie.

Wjechał w słup galerii handlowej. Skończyło się tragicznie
film

Wjechał w słup galerii handlowej. Skończyło się tragicznie 0 5

Tarnów. Do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego doszło dziś przed południem na wysokości Galerii Tarnovia.

Górnik Łęczna wygrał z Orlętami Kielce 4:1, ale jeszcze nie świętuje awansu do CLJ

Górnik Łęczna wygrał z Orlętami Kielce 4:1, ale jeszcze nie świętuje awansu do CLJ 29 0

Solidną zaliczkę z Kielc przywieźli piłkarze Górnika Łęczna. Zielono-czarni pokonali w pierwszym meczu barażowym o awans do Centralnej Ligi Juniorów U-15 Orlęta 4:1. Rewanż zostanie rozegrany w najbliższą niedzielę o godz. 13

Chciała obronić córkę przed gwałtem, chwyciła za nóż. Grozi jej więzienie
galeria

Chciała obronić córkę przed gwałtem, chwyciła za nóż. Grozi jej więzienie 71 17

– Nie chciałam go zabić, tylko broniłam córkę przed zgwałceniem – tłumaczyła przed sądem Salomea Ż. Kobieta odpowiada za usiłowanie zabójstwa swojego partnera. Z akt sprawy wynika, że Andrzej C. od dawna napastował jej dorosłą córkę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.