Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 października 2023 r.
8:38

Z telewizji do polityki. Najciekawsze nazwiska sejmowych debiutantów

Autor: Zdjęcie autora eb

W parlamencie zobaczymy po wyborach pokaźną grupę debiutantów. Są wśród nich osoby, które do tej pory nie były aktywne politycznie, ale znamy je na przykład z telewizji, biznesu czy aktywności społecznej. Oto przegląd najciekawszych nazwisk

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Bogusław Wołoszański

Autor kultowego programu telewizyjnego „Sensacje XX wieku". Kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 10, który obejmuje część województwa łódzkiego. W starciu pokonał m.in. Antoniego Macierewicza z PiS. — Jego zadaniem jest zdekonspirować lidera tej listy, z którą walczymy: Antoniego Macierewicza — mówił o Wołoszańskim Donald Tusk, gdy prezentował piotrkowską "jedynkę" KO.

  • Szymon Hołownia 

Przez 11 lat wspólnie z Marcinem Prokopem prowadził program "Mam talent". A pod koniec 2019 roku wybrał politykę. Był jednym z liderów Trzeciej Drogi. Jest on również autorem książek o tematyce religijnej.  Zdobył w okręgu nr 24 na swoim rodzinnym Podlasiu 79 951 głosów. Po wyborach powiedział, że  „Trzecia Droga "dostała znakomity wynik i olbrzymi kredyt zaufania". - Ludzie zobaczyli w nas gwaranta bezpiecznej zmiany. To jest dzisiaj dla nich najważniejsze, żeby zmiana, która przyjdzie, była bezpieczna – podkreślił.

  • Michał Kołodziejczak

Startujący z list Koalicji Obywatelskiej charyzmatyczny lider Agrounii Michał Kołodziejczak zdobył ponad 30 tysięcy głosów i zapewnił sobie mandat do Sejmu. W "Kropce nad i" w TVN24 powiedział. - Jestem po prostu szczęśliwy. Udało się zrobić bardzo dobry wynik – stwierdził.  - Na samym początku z Donaldem Tuskiem włożyliśmy rękę, nogę w drzwi. Udało się to zrobić i po prostu drzwi mocno trzymaliśmy – dodał. Postawił na "dość oryginalną kampanię". - Jeździłem na skuterze po 37. okręgu wyborczym. O tym po prostu mówiło się w całym okręgu, że Kołodziejczak jeździ, rozmawia z ludźmi.

  • Ryszard Petru

Wraca z biznesu do dużej polityki po czterech latach nieobecności w parlamencie. W ostatnich latach był partnerem zarządzającym w firmie doradczej Petru|Zientek Capital Partners sp. z o.o. Były szef Nowoczesnej w tym roku dołączył do Polski 2050 Szymona Hołowni. W tegorocznej kampanii wyborczej dał się poznać jako krytyk Sławomira Mentzena i jego propozycji programowych. Zdobył 16 tys. 995 głosów.

  • Sławomir Mentzen

Lider Konfederacji,  doradca podatkowy, przedsiębiorca i doktor nauk ekonomicznych. 20 listopada 2020 roku ruszył z produkcją własnego piwa kraftowego sygnowanego nazwą Browar Mentzen. Autor słynnej „piątki Mentzena". W 2019 r. mówił: „Nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej". W sumie, do Sejmu Konfederacja wprowadzi 18 posłów. Choć to rezultat poniżej oczekiwań, pozwoli na utworzenie klubu parlamentarnego

  • Jacek Karnowski

Lider ruchu Tak! Dla Polski. Przez ostatnie 25 lat był prezydentem Sopotu. Do Sejmu startował z list KO. Podczas poniedziałkowej konferencji zapowiedział, że tak jak obiecał 7 lat temu, zamierza ściąć włosy. Jego dotychczasowa zastępczyni zadeklarowała start na urząd prezydenta miasta. - Wierzę, będę mógł w parlamencie reprezentować Sopot, Gdańsk i Pomorze" – zapowiada Karnowski.

  • Adam Bodnar

Były rzecznik praw obywatelskich, prawnik i dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Pobił rekord w tych wyborach, startując do Senatu. Żaden inny kandydat nie zdobył aż tylu głosów. Dokładnie ponad 628 tys. - Opozycja demokratyczna musi teraz skupić się na odzyskaniu zaufania obywateli do państwa – powiedział  prof. Adam Bodnar.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty