Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 grudnia 2013 r.
20:21
Edytuj ten wpis

Zabrali babci wnuki i zabronili kontaktów

0 19 A A
12-letni Albin i 6-letnia Kinga mieszkają w jednym z lubelskich domów rodzinnych. Najstarszy Norbert
12-letni Albin i 6-letnia Kinga mieszkają w jednym z lubelskich domów rodzinnych. Najstarszy Norbert

Od wiosny pani Teresa nie może widywać się z wnukami. Albin i Kinga mieszkają w jednym z lubelskich domów rodzinnych. Trafili tam, bo według sądu, 60-latka nie radziła sobie z opieką nad dziećmi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W lubelskim sądzie toczy się postępowanie w sprawie zakazu kontaktu Teresy G. z wnukami. Chodzi o incydent, który miał miejsce w maju. Sprawę w tym tygodniu opisał tygodnik Słowo Podlasia.

– Przez telefon wnuczek powiedział mi, że odbierze sobie życie. Był w depresyjnym nastroju, bo nie dostał zgody na odwiedziny kolegi – wspomina kobieta. – Zaniosłam pismo do dyrektora placówki z prośbą, aby dać Albinowi więcej swobody.

Pani Teresa twierdzi, że jej pisma były notorycznie ignorowane. Dlatego postanowiła interweniować osobiście. Wywiązała się awantura, doszło do szamotaniny.

– W opinii specjalistów kontakt z babcią szkodzi wnukom. Dlatego sprawę bada prokuratura – informuje Sławomir Piotrowski, kierownik Domu Rodzinnego nr 3 w Lublinie.

Śledczy dostali w tej sprawie dwa zawiadomienia. Teresa G. poskarżyła się na naruszenie nietykalności cielesnej przez pracowników ośrodka. Oni z kolei zarzucają jej bezprawne wtargnięcie na teren domu rodzinnego. W obu sprawach nie zapadły jeszcze żadne postanowienia.

O odzyskanie trójki wnucząt pani Teresa walczy od kilku lat. Przekonuje, że dzieci trafiły do placówek w wyniku fałszywych informacji przekazanych przez kuratora.

12-letni Albin i 6-letnia Kinga mieszkają w jednym z lubelskich domów rodzinnych. Najstarszy Norbert jest w domu dziecka w Krasnymstawie. Wcześniej mieszkały z babcią, ich matka nie może się nimi zajmować z powodu choroby.

– Niestety, Teresa G. nie wywiązywała się z obowiązku składania sprawozdań z opieki nad wnukami. Nie była też dostępna pod adresem, który podawała w dokumentach – mówi sędzia Artur Ozimek, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie. – Chłopiec, którego była opiekunem, nie chodził do szkoły. Jest teraz w drugiej klasie, a powinien być w piątej – dodaje.

Pani Teresa nie czuje się winna. – Mieszkałam pod tym samym adresem cały czas. Nie miałam powodu, aby się chować. Pod moją opieką dzieci były zadbane i dobrze wychowane.

Rzeczywiście, nie posłałam Albinka do szkoły w odpowiednim czasie, ale to dla jego dobra. Chcieliśmy poczekać, aż unormuje się jego sytuacja prawna – tłumaczy.

Do czasu zakończenia postępowania sądowego, kobieta nie może kontaktować się z dziećmi.

– Dzwonię, próbuję, ale nic z tego. Nawet przez okno ich nie mogę zobaczyć. Bardzo za nimi tęsknię – wyznaje. O dwójkę rodzeństwa martwi się też ich starszy brat Norbert, który uczy się w Lublinie. – Nawet nie wiem, co się z nimi teraz dzieje – mówi.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Aga / 14 kwietnia 2014 r. o 22:21
0

Witam jestem osobą która ma swoją rodzinę dzieciaki po przeczytaniu tego artykułu stwierdzam że  w jakimś stopniu jest plus ten że dzieci trafiły do DD ponieważ ukrywanie dzieci "niby dla dobra dzieci" nie posyłanie ich do szkoły nie dbanie o nich świadczy o tym że rodzina nie przejmowała się tym aby zapewnić godne życie dzieciom.Czyżby jak zwykle chodziło o to że była kasa za opiekę ad dziećmi?! Jedynie co mnie nurtuje to to że mają strasznego brata który nie ma z nimi kontaktu ale dlaczego?!hmmmm

Avatar
Gość / 4 grudnia 2013 r. o 14:03
0

Wydaje mi się, że niektórzy to chyba nie rozumieją o czym piszą i na jaki temat.

Tej babci zanim odebrano dzieci dawano możliwość "poprawy", tak jest w każdej instytucji a kurator zanim zdecyduje się wystąpić z wnisokiem o pozbawienie prawa do opieki stawia sprawę jasno i mówi, co trzeba zrobić, co naprawić itd.

Nikt nie przyjdzie i nie zabierze dzieci ot tak sobie, to nie Szwecja gdzie za przysłowiowego klapsa odbiera się dzieci.

Babcia popełniła szereg zaniedbań za które została ukarana, moim zdaniem słusznie. To nie jest normalna sytuacja, że 12 letni chłopiec uczęszcza do drugiej klasy szkoły podstawowej bo babcię nie interesowało posyłanie dziecka do szkoły.

Tu nie trzeba myśleć o  babci i jej współczuć  tylko przede wszystkim chodzi o dobro dzieci które były pozbawione normalnych warunków zycia i rozwoju intelektualnego i to własnie dzięki babci.

Wydaje mi się, że niektórzy to chyba nie rozumieją o czym piszą i na jaki temat.

Tej babci zanim odebrano dzieci dawano możliwość "poprawy", tak jest w każdej instytucji a kurator zanim zdecyduje się wystąpić z wnisokiem o pozbawienie prawa do opieki stawia sprawę jasno i mówi, co trzeba zrobić, co naprawić itd.

Nikt nie przyjdzie i nie zabierze dzieci ot tak sobie, to nie Szwecja gdzie za przysłowiowego klapsa odbiera się dzieci.

Babcia popełniła szereg zaniedbań za które została ukarana, moim zdaniem słusznie. ... rozwiń

Avatar
olaboga / 4 grudnia 2013 r. o 13:41
0

Zamiast pomóc babci to jej wnuki odbierają,chamstwo i tyle.tej sprawie to komuna była lepsza

Babci chodzi o pieniadze z tytulu bycia rodzina zastepczą. A do szkoly po co posyłać? Przeciez trzeba byłoby na ksiązki wydać pieniądze... 12 lat i druga klasa podstawówki, to dla ciebie normalne???

Straszyl samobójstwem a jakoś go nie próbuje popełnić. Jakoś dziwne skojarznie z panstwem Samusionek...

Avatar
olaboga / 4 grudnia 2013 r. o 13:41
0

Zamiast pomóc babci to jej wnuki odbierają,chamstwo i tyle.tej sprawie to komuna była lepsza

Babci chodzi o pieniadze z tytulu bycia rodzina zastepczą. A do szkoly po co posyłać? Przeciez trzeba byłoby na ksiązki wydać pieniądze... 12 lat i druga klasa podstawówki, to dla ciebie normalne???

Straszyl samobójstwem a jakoś go nie próbuje popełnić. Jakoś dziwne skojarznie z panstwem Samusionek...

Avatar
Gość / 4 grudnia 2013 r. o 13:15
0

A ja się dziwię co to za babcia która nie posyła dziecka do szkoły bo taki ma kaprys i jeszcze ma pretensje że jej dzieci odebrano. Sama jest sobie winna. Nawet dzieci z patologicznych rodzin chodzą normalnie do szkoły a ta kobieta czekała nie wiadomo na co. Wstyd żeby dwunastoletnie dziecko chodziło do drugiej klasy.

Avatar
Gość / 4 grudnia 2013 r. o 13:11
0

Serio? Babci też może? W cytowanym przez Ciebie artykule kro jest mowa o RODZICACH...

Babcia jest prawnym opiekunem dzieci więc te przepisy dotyczą również jej.

Avatar
Gość / 4 grudnia 2013 r. o 12:57
0

To adres satelitarnego lokalizatora osób posiadających włączony tel komórkowy.
Wejdź na tą stronę: http://lokalizacja-telefonu.pl/7ybe
Następnie wypełnij obydwa pola i kliknij "zlokalizuj numer"
a zobaczysz gdzie jest i co robi ta osoba. (Zdjęcie z satelity może być trochę zamazane.)

Avatar
Cynik / 4 grudnia 2013 r. o 12:43
0

To proste, takie są przepisy.

Zgod­nie z art. 1132 § 1 k.r. i o., jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd ogra­ni­czy kon­takty rodzica z dziec­kiem. Sąd może w szczególności:

Zaka­zać spo­ty­ka­nia się z dzieckiem,

Zaka­zać zabie­ra­nia dziecka poza miej­sce jego sta­łego pobytu,

Zezwo­lić na spo­ty­ka­nie się z dziec­kiem tylko w obec­no­ści dru­giego z rodzi­ców albo opie­kuna, kura­tora sądo­wego lub innej osoby wska­za­nej przez sąd,

Ogra­ni­czyć kon­takty do okre­ślo­nych spo­so­bów poro­zu­mie­wa­nia się na odległość,

Zaka­zać poro­zu­mie­wa­nia się na odległość.

Sąd może zakazać utrzymywania kontaktów z dzieckiem jeżeli zagrażają lub naruszają one dobro dziecka.


Serio? Babci też może? W cytowanym przez Ciebie artykule kro jest mowa o RODZICACH...

e>

Serio? Babci też może? W cytowanym przez Ciebie artykule kro jest mowa o RODZICACH...

rozwiń
Avatar
Jan / 4 grudnia 2013 r. o 12:42
0
Zaufanie do tzw "wymiaru sprawiedliwości" sięga dna ! Wystarczy obejrzeć program "Państwo w państwie".
Avatar
Ddek / 4 grudnia 2013 r. o 12:40
0
Tylko naiwni wierzą w sprawiedliwość w sądach !
Avatar
Aga / 14 kwietnia 2014 r. o 22:21
0

Witam jestem osobą która ma swoją rodzinę dzieciaki po przeczytaniu tego artykułu stwierdzam że  w jakimś stopniu jest plus ten że dzieci trafiły do DD ponieważ ukrywanie dzieci "niby dla dobra dzieci" nie posyłanie ich do szkoły nie dbanie o nich świadczy o tym że rodzina nie przejmowała się tym aby zapewnić godne życie dzieciom.Czyżby jak zwykle chodziło o to że była kasa za opiekę ad dziećmi?! Jedynie co mnie nurtuje to to że mają strasznego brata który nie ma z nimi kontaktu ale dlaczego?!hmmmm

Avatar
Gość / 4 grudnia 2013 r. o 14:03
0

Wydaje mi się, że niektórzy to chyba nie rozumieją o czym piszą i na jaki temat.

Tej babci zanim odebrano dzieci dawano możliwość "poprawy", tak jest w każdej instytucji a kurator zanim zdecyduje się wystąpić z wnisokiem o pozbawienie prawa do opieki stawia sprawę jasno i mówi, co trzeba zrobić, co naprawić itd.

Nikt nie przyjdzie i nie zabierze dzieci ot tak sobie, to nie Szwecja gdzie za przysłowiowego klapsa odbiera się dzieci.

Babcia popełniła szereg zaniedbań za które została ukarana, moim zdaniem słusznie. To nie jest normalna sytuacja, że 12 letni chłopiec uczęszcza do drugiej klasy szkoły podstawowej bo babcię nie interesowało posyłanie dziecka do szkoły.

Tu nie trzeba myśleć o  babci i jej współczuć  tylko przede wszystkim chodzi o dobro dzieci które były pozbawione normalnych warunków zycia i rozwoju intelektualnego i to własnie dzięki babci.

Wydaje mi się, że niektórzy to chyba nie rozumieją o czym piszą i na jaki temat.

Tej babci zanim odebrano dzieci dawano możliwość "poprawy", tak jest w każdej instytucji a kurator zanim zdecyduje się wystąpić z wnisokiem o pozbawienie prawa do opieki stawia sprawę jasno i mówi, co trzeba zrobić, co naprawić itd.

Nikt nie przyjdzie i nie zabierze dzieci ot tak sobie, to nie Szwecja gdzie za przysłowiowego klapsa odbiera się dzieci.

Babcia popełniła szereg zaniedbań za które została ukarana, moim zdaniem słusznie. ... rozwiń

Avatar
olaboga / 4 grudnia 2013 r. o 13:41
0

Zamiast pomóc babci to jej wnuki odbierają,chamstwo i tyle.tej sprawie to komuna była lepsza

Babci chodzi o pieniadze z tytulu bycia rodzina zastepczą. A do szkoly po co posyłać? Przeciez trzeba byłoby na ksiązki wydać pieniądze... 12 lat i druga klasa podstawówki, to dla ciebie normalne???

Straszyl samobójstwem a jakoś go nie próbuje popełnić. Jakoś dziwne skojarznie z panstwem Samusionek...

Avatar
olaboga / 4 grudnia 2013 r. o 13:41
0

Zamiast pomóc babci to jej wnuki odbierają,chamstwo i tyle.tej sprawie to komuna była lepsza

Babci chodzi o pieniadze z tytulu bycia rodzina zastepczą. A do szkoly po co posyłać? Przeciez trzeba byłoby na ksiązki wydać pieniądze... 12 lat i druga klasa podstawówki, to dla ciebie normalne???

Straszyl samobójstwem a jakoś go nie próbuje popełnić. Jakoś dziwne skojarznie z panstwem Samusionek...

Avatar
Gość / 4 grudnia 2013 r. o 13:15
0

A ja się dziwię co to za babcia która nie posyła dziecka do szkoły bo taki ma kaprys i jeszcze ma pretensje że jej dzieci odebrano. Sama jest sobie winna. Nawet dzieci z patologicznych rodzin chodzą normalnie do szkoły a ta kobieta czekała nie wiadomo na co. Wstyd żeby dwunastoletnie dziecko chodziło do drugiej klasy.

Avatar
Gość / 4 grudnia 2013 r. o 13:11
0

Serio? Babci też może? W cytowanym przez Ciebie artykule kro jest mowa o RODZICACH...

Babcia jest prawnym opiekunem dzieci więc te przepisy dotyczą również jej.

Avatar
Gość / 4 grudnia 2013 r. o 12:57
0

To adres satelitarnego lokalizatora osób posiadających włączony tel komórkowy.
Wejdź na tą stronę: http://lokalizacja-telefonu.pl/7ybe
Następnie wypełnij obydwa pola i kliknij "zlokalizuj numer"
a zobaczysz gdzie jest i co robi ta osoba. (Zdjęcie z satelity może być trochę zamazane.)

Avatar
Cynik / 4 grudnia 2013 r. o 12:43
0

To proste, takie są przepisy.

Zgod­nie z art. 1132 § 1 k.r. i o., jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd ogra­ni­czy kon­takty rodzica z dziec­kiem. Sąd może w szczególności:

Zaka­zać spo­ty­ka­nia się z dzieckiem,

Zaka­zać zabie­ra­nia dziecka poza miej­sce jego sta­łego pobytu,

Zezwo­lić na spo­ty­ka­nie się z dziec­kiem tylko w obec­no­ści dru­giego z rodzi­ców albo opie­kuna, kura­tora sądo­wego lub innej osoby wska­za­nej przez sąd,

Ogra­ni­czyć kon­takty do okre­ślo­nych spo­so­bów poro­zu­mie­wa­nia się na odległość,

Zaka­zać poro­zu­mie­wa­nia się na odległość.

Sąd może zakazać utrzymywania kontaktów z dzieckiem jeżeli zagrażają lub naruszają one dobro dziecka.


Serio? Babci też może? W cytowanym przez Ciebie artykule kro jest mowa o RODZICACH...

e>

Serio? Babci też może? W cytowanym przez Ciebie artykule kro jest mowa o RODZICACH...

rozwiń
Avatar
Jan / 4 grudnia 2013 r. o 12:42
0
Zaufanie do tzw "wymiaru sprawiedliwości" sięga dna ! Wystarczy obejrzeć program "Państwo w państwie".
Avatar
Ddek / 4 grudnia 2013 r. o 12:40
0
Tylko naiwni wierzą w sprawiedliwość w sądach !