Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 grudnia 2013 r.
20:21
Edytuj ten wpis

Zabrali babci wnuki i zabronili kontaktów

0 19 A A
12-letni Albin i 6-letnia Kinga mieszkają w jednym z lubelskich domów rodzinnych. Najstarszy Norbert
12-letni Albin i 6-letnia Kinga mieszkają w jednym z lubelskich domów rodzinnych. Najstarszy Norbert

Od wiosny pani Teresa nie może widywać się z wnukami. Albin i Kinga mieszkają w jednym z lubelskich domów rodzinnych. Trafili tam, bo według sądu, 60-latka nie radziła sobie z opieką nad dziećmi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W lubelskim sądzie toczy się postępowanie w sprawie zakazu kontaktu Teresy G. z wnukami. Chodzi o incydent, który miał miejsce w maju. Sprawę w tym tygodniu opisał tygodnik Słowo Podlasia.

– Przez telefon wnuczek powiedział mi, że odbierze sobie życie. Był w depresyjnym nastroju, bo nie dostał zgody na odwiedziny kolegi – wspomina kobieta. – Zaniosłam pismo do dyrektora placówki z prośbą, aby dać Albinowi więcej swobody.

Pani Teresa twierdzi, że jej pisma były notorycznie ignorowane. Dlatego postanowiła interweniować osobiście. Wywiązała się awantura, doszło do szamotaniny.

– W opinii specjalistów kontakt z babcią szkodzi wnukom. Dlatego sprawę bada prokuratura – informuje Sławomir Piotrowski, kierownik Domu Rodzinnego nr 3 w Lublinie.

Śledczy dostali w tej sprawie dwa zawiadomienia. Teresa G. poskarżyła się na naruszenie nietykalności cielesnej przez pracowników ośrodka. Oni z kolei zarzucają jej bezprawne wtargnięcie na teren domu rodzinnego. W obu sprawach nie zapadły jeszcze żadne postanowienia.

O odzyskanie trójki wnucząt pani Teresa walczy od kilku lat. Przekonuje, że dzieci trafiły do placówek w wyniku fałszywych informacji przekazanych przez kuratora.

12-letni Albin i 6-letnia Kinga mieszkają w jednym z lubelskich domów rodzinnych. Najstarszy Norbert jest w domu dziecka w Krasnymstawie. Wcześniej mieszkały z babcią, ich matka nie może się nimi zajmować z powodu choroby.

– Niestety, Teresa G. nie wywiązywała się z obowiązku składania sprawozdań z opieki nad wnukami. Nie była też dostępna pod adresem, który podawała w dokumentach – mówi sędzia Artur Ozimek, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie. – Chłopiec, którego była opiekunem, nie chodził do szkoły. Jest teraz w drugiej klasie, a powinien być w piątej – dodaje.

Pani Teresa nie czuje się winna. – Mieszkałam pod tym samym adresem cały czas. Nie miałam powodu, aby się chować. Pod moją opieką dzieci były zadbane i dobrze wychowane.

Rzeczywiście, nie posłałam Albinka do szkoły w odpowiednim czasie, ale to dla jego dobra. Chcieliśmy poczekać, aż unormuje się jego sytuacja prawna – tłumaczy.

Do czasu zakończenia postępowania sądowego, kobieta nie może kontaktować się z dziećmi.

– Dzwonię, próbuję, ale nic z tego. Nawet przez okno ich nie mogę zobaczyć. Bardzo za nimi tęsknię – wyznaje. O dwójkę rodzeństwa martwi się też ich starszy brat Norbert, który uczy się w Lublinie. – Nawet nie wiem, co się z nimi teraz dzieje – mówi.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Aga / 14 kwietnia 2014 o 22:21
0

Witam jestem osobą która ma swoją rodzinę dzieciaki po przeczytaniu tego artykułu stwierdzam że  w jakimś stopniu jest plus ten że dzieci trafiły do DD ponieważ ukrywanie dzieci "niby dla dobra dzieci" nie posyłanie ich do szkoły nie dbanie o nich świadczy o tym że rodzina nie przejmowała się tym aby zapewnić godne życie dzieciom.Czyżby jak zwykle chodziło o to że była kasa za opiekę ad dziećmi?! Jedynie co mnie nurtuje to to że mają strasznego brata który nie ma z nimi kontaktu ale dlaczego?!hmmmm

Avatar
Gość / 4 grudnia 2013 o 14:03
0

Wydaje mi się, że niektórzy to chyba nie rozumieją o czym piszą i na jaki temat.

Tej babci zanim odebrano dzieci dawano możliwość "poprawy", tak jest w każdej instytucji a kurator zanim zdecyduje się wystąpić z wnisokiem o pozbawienie prawa do opieki stawia sprawę jasno i mówi, co trzeba zrobić, co naprawić itd.

Nikt nie przyjdzie i nie zabierze dzieci ot tak sobie, to nie Szwecja gdzie za przysłowiowego klapsa odbiera się dzieci.

Babcia popełniła szereg zaniedbań za które została ukarana, moim zdaniem słusznie. To nie jest normalna sytuacja, że 12 letni chłopiec uczęszcza do drugiej klasy szkoły podstawowej bo babcię nie interesowało posyłanie dziecka do szkoły.

Tu nie trzeba myśleć o  babci i jej współczuć  tylko przede wszystkim chodzi o dobro dzieci które były pozbawione normalnych warunków zycia i rozwoju intelektualnego i to własnie dzięki babci.

Wydaje mi się, że niektórzy to chyba nie rozumieją o czym piszą i na jaki temat.

Tej babci zanim odebrano dzieci dawano możliwość "poprawy", tak jest w każdej instytucji a kurator zanim zdecyduje się wystąpić z wnisokiem o pozbawienie prawa do opieki stawia sprawę jasno i mówi, co trzeba zrobić, co naprawić itd.

Nikt nie przyjdzie i nie zabierze dzieci ot tak sobie, to nie Szwecja gdzie za przysłowiowego klapsa odbiera się dzieci.

Babcia popełniła szereg zaniedbań za które została ukarana, moim zdaniem słusznie. ... rozwiń

Avatar
olaboga / 4 grudnia 2013 o 13:41
0

Zamiast pomóc babci to jej wnuki odbierają,chamstwo i tyle.tej sprawie to komuna była lepsza

Babci chodzi o pieniadze z tytulu bycia rodzina zastepczą. A do szkoly po co posyłać? Przeciez trzeba byłoby na ksiązki wydać pieniądze... 12 lat i druga klasa podstawówki, to dla ciebie normalne???

Straszyl samobójstwem a jakoś go nie próbuje popełnić. Jakoś dziwne skojarznie z panstwem Samusionek...

Avatar
olaboga / 4 grudnia 2013 o 13:41
0

Zamiast pomóc babci to jej wnuki odbierają,chamstwo i tyle.tej sprawie to komuna była lepsza

Babci chodzi o pieniadze z tytulu bycia rodzina zastepczą. A do szkoly po co posyłać? Przeciez trzeba byłoby na ksiązki wydać pieniądze... 12 lat i druga klasa podstawówki, to dla ciebie normalne???

Straszyl samobójstwem a jakoś go nie próbuje popełnić. Jakoś dziwne skojarznie z panstwem Samusionek...

Avatar
Gość / 4 grudnia 2013 o 13:15
0

A ja się dziwię co to za babcia która nie posyła dziecka do szkoły bo taki ma kaprys i jeszcze ma pretensje że jej dzieci odebrano. Sama jest sobie winna. Nawet dzieci z patologicznych rodzin chodzą normalnie do szkoły a ta kobieta czekała nie wiadomo na co. Wstyd żeby dwunastoletnie dziecko chodziło do drugiej klasy.

Avatar
Gość / 4 grudnia 2013 o 13:11
0

Serio? Babci też może? W cytowanym przez Ciebie artykule kro jest mowa o RODZICACH...

Babcia jest prawnym opiekunem dzieci więc te przepisy dotyczą również jej.

Avatar
Gość / 4 grudnia 2013 o 12:57
0

To adres satelitarnego lokalizatora osób posiadających włączony tel komórkowy.
Wejdź na tą stronę: http://lokalizacja-telefonu.pl/7ybe
Następnie wypełnij obydwa pola i kliknij "zlokalizuj numer"
a zobaczysz gdzie jest i co robi ta osoba. (Zdjęcie z satelity może być trochę zamazane.)

Avatar
Cynik / 4 grudnia 2013 o 12:43
0

To proste, takie są przepisy.

Zgod­nie z art. 1132 § 1 k.r. i o., jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd ogra­ni­czy kon­takty rodzica z dziec­kiem. Sąd może w szczególności:

Zaka­zać spo­ty­ka­nia się z dzieckiem,

Zaka­zać zabie­ra­nia dziecka poza miej­sce jego sta­łego pobytu,

Zezwo­lić na spo­ty­ka­nie się z dziec­kiem tylko w obec­no­ści dru­giego z rodzi­ców albo opie­kuna, kura­tora sądo­wego lub innej osoby wska­za­nej przez sąd,

Ogra­ni­czyć kon­takty do okre­ślo­nych spo­so­bów poro­zu­mie­wa­nia się na odległość,

Zaka­zać poro­zu­mie­wa­nia się na odległość.

Sąd może zakazać utrzymywania kontaktów z dzieckiem jeżeli zagrażają lub naruszają one dobro dziecka.


Serio? Babci też może? W cytowanym przez Ciebie artykule kro jest mowa o RODZICACH...

e>

Serio? Babci też może? W cytowanym przez Ciebie artykule kro jest mowa o RODZICACH...

rozwiń
Avatar
Jan / 4 grudnia 2013 o 12:42
0
Zaufanie do tzw "wymiaru sprawiedliwości" sięga dna ! Wystarczy obejrzeć program "Państwo w państwie".
Avatar
Ddek / 4 grudnia 2013 o 12:40
0
Tylko naiwni wierzą w sprawiedliwość w sądach !
Avatar
Aga / 14 kwietnia 2014 o 22:21
0

Witam jestem osobą która ma swoją rodzinę dzieciaki po przeczytaniu tego artykułu stwierdzam że  w jakimś stopniu jest plus ten że dzieci trafiły do DD ponieważ ukrywanie dzieci "niby dla dobra dzieci" nie posyłanie ich do szkoły nie dbanie o nich świadczy o tym że rodzina nie przejmowała się tym aby zapewnić godne życie dzieciom.Czyżby jak zwykle chodziło o to że była kasa za opiekę ad dziećmi?! Jedynie co mnie nurtuje to to że mają strasznego brata który nie ma z nimi kontaktu ale dlaczego?!hmmmm

Avatar
Gość / 4 grudnia 2013 o 14:03
0

Wydaje mi się, że niektórzy to chyba nie rozumieją o czym piszą i na jaki temat.

Tej babci zanim odebrano dzieci dawano możliwość "poprawy", tak jest w każdej instytucji a kurator zanim zdecyduje się wystąpić z wnisokiem o pozbawienie prawa do opieki stawia sprawę jasno i mówi, co trzeba zrobić, co naprawić itd.

Nikt nie przyjdzie i nie zabierze dzieci ot tak sobie, to nie Szwecja gdzie za przysłowiowego klapsa odbiera się dzieci.

Babcia popełniła szereg zaniedbań za które została ukarana, moim zdaniem słusznie. To nie jest normalna sytuacja, że 12 letni chłopiec uczęszcza do drugiej klasy szkoły podstawowej bo babcię nie interesowało posyłanie dziecka do szkoły.

Tu nie trzeba myśleć o  babci i jej współczuć  tylko przede wszystkim chodzi o dobro dzieci które były pozbawione normalnych warunków zycia i rozwoju intelektualnego i to własnie dzięki babci.

Wydaje mi się, że niektórzy to chyba nie rozumieją o czym piszą i na jaki temat.

Tej babci zanim odebrano dzieci dawano możliwość "poprawy", tak jest w każdej instytucji a kurator zanim zdecyduje się wystąpić z wnisokiem o pozbawienie prawa do opieki stawia sprawę jasno i mówi, co trzeba zrobić, co naprawić itd.

Nikt nie przyjdzie i nie zabierze dzieci ot tak sobie, to nie Szwecja gdzie za przysłowiowego klapsa odbiera się dzieci.

Babcia popełniła szereg zaniedbań za które została ukarana, moim zdaniem słusznie. ... rozwiń

Avatar
olaboga / 4 grudnia 2013 o 13:41
0

Zamiast pomóc babci to jej wnuki odbierają,chamstwo i tyle.tej sprawie to komuna była lepsza

Babci chodzi o pieniadze z tytulu bycia rodzina zastepczą. A do szkoly po co posyłać? Przeciez trzeba byłoby na ksiązki wydać pieniądze... 12 lat i druga klasa podstawówki, to dla ciebie normalne???

Straszyl samobójstwem a jakoś go nie próbuje popełnić. Jakoś dziwne skojarznie z panstwem Samusionek...

Avatar
olaboga / 4 grudnia 2013 o 13:41
0

Zamiast pomóc babci to jej wnuki odbierają,chamstwo i tyle.tej sprawie to komuna była lepsza

Babci chodzi o pieniadze z tytulu bycia rodzina zastepczą. A do szkoly po co posyłać? Przeciez trzeba byłoby na ksiązki wydać pieniądze... 12 lat i druga klasa podstawówki, to dla ciebie normalne???

Straszyl samobójstwem a jakoś go nie próbuje popełnić. Jakoś dziwne skojarznie z panstwem Samusionek...

Avatar
Gość / 4 grudnia 2013 o 13:15
0

A ja się dziwię co to za babcia która nie posyła dziecka do szkoły bo taki ma kaprys i jeszcze ma pretensje że jej dzieci odebrano. Sama jest sobie winna. Nawet dzieci z patologicznych rodzin chodzą normalnie do szkoły a ta kobieta czekała nie wiadomo na co. Wstyd żeby dwunastoletnie dziecko chodziło do drugiej klasy.

Avatar
Gość / 4 grudnia 2013 o 13:11
0

Serio? Babci też może? W cytowanym przez Ciebie artykule kro jest mowa o RODZICACH...

Babcia jest prawnym opiekunem dzieci więc te przepisy dotyczą również jej.

Avatar
Gość / 4 grudnia 2013 o 12:57
0

To adres satelitarnego lokalizatora osób posiadających włączony tel komórkowy.
Wejdź na tą stronę: http://lokalizacja-telefonu.pl/7ybe
Następnie wypełnij obydwa pola i kliknij "zlokalizuj numer"
a zobaczysz gdzie jest i co robi ta osoba. (Zdjęcie z satelity może być trochę zamazane.)

Avatar
Cynik / 4 grudnia 2013 o 12:43
0

To proste, takie są przepisy.

Zgod­nie z art. 1132 § 1 k.r. i o., jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd ogra­ni­czy kon­takty rodzica z dziec­kiem. Sąd może w szczególności:

Zaka­zać spo­ty­ka­nia się z dzieckiem,

Zaka­zać zabie­ra­nia dziecka poza miej­sce jego sta­łego pobytu,

Zezwo­lić na spo­ty­ka­nie się z dziec­kiem tylko w obec­no­ści dru­giego z rodzi­ców albo opie­kuna, kura­tora sądo­wego lub innej osoby wska­za­nej przez sąd,

Ogra­ni­czyć kon­takty do okre­ślo­nych spo­so­bów poro­zu­mie­wa­nia się na odległość,

Zaka­zać poro­zu­mie­wa­nia się na odległość.

Sąd może zakazać utrzymywania kontaktów z dzieckiem jeżeli zagrażają lub naruszają one dobro dziecka.


Serio? Babci też może? W cytowanym przez Ciebie artykule kro jest mowa o RODZICACH...

e>

Serio? Babci też może? W cytowanym przez Ciebie artykule kro jest mowa o RODZICACH...

rozwiń
Avatar
Jan / 4 grudnia 2013 o 12:42
0
Zaufanie do tzw "wymiaru sprawiedliwości" sięga dna ! Wystarczy obejrzeć program "Państwo w państwie".
Avatar
Ddek / 4 grudnia 2013 o 12:40
0
Tylko naiwni wierzą w sprawiedliwość w sądach !
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Boże Narodzenie w baroku". Koncert w Filharmonii Lubelskiej
7 grudnia 2019, 18:00

"Boże Narodzenie w baroku". Koncert w Filharmonii Lubelskiej 0 0

7 grudnia o godz. 18 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zostanie zorganizowany koncert "Boże Narodzenie w baroku".

To budynek znany lubelskim studentom. Tak się może zmienić, kiedy powstanie tu nowe muzeum
galeria

To budynek znany lubelskim studentom. Tak się może zmienić, kiedy powstanie tu nowe muzeum 5 0

Cztery prace wpłynęły w konkursie na koncepcję architektoniczną Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej. Autorzy zwycięskiej zostaną zaproszeni do negocjacji i będą mieli szansę zaprojektować siedzibę powstającej w Lublinie instytucji.

Hit w hali Globus. MKS Start zagra z Anwilem Włocławek

Hit w hali Globus. MKS Start zagra z Anwilem Włocławek 0 1

W sobotę o godz. 17.30 Start Lublin podejmie w hali Globus Anwil Włocławek. Po 10 kolejkach niespodziewanie to gospodarze są wyżej w tabeli

Ukrainiec zapłacił 26 500 zł grzywny i wyszedł na wolność

Ukrainiec zapłacił 26 500 zł grzywny i wyszedł na wolność 3 3

Był poszukiwany, więc zmienił paszport, żeby uniknąć odpowiedzialności. Ale to nie nie zwiodło funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej pracujących w Dorohusku.

"Nie można tej sprawy traktować tylko jako osobistego problemu Piotra Kowalczyka". Komentarze polityków

"Nie można tej sprawy traktować tylko jako osobistego problemu Piotra Kowalczyka". Komentarze polityków 6 34

W piątek zamojski sąd aresztował na trzy miesiące Piotra Kowalczyka. Wraz z nim do aresztu trafili także jego trzej współpracownicy: Mariusz P., Adam M. oraz Maciej S. To przedsiębiorcy z Lublina, działający na rynku nieruchomości. Prokuratura wnioskowała o tymczasowe aresztowanie całej czwórki. Dziś sąd przychylił się do argumentów śledczych.

13. Kazimierski Jarmark Świąteczny
7 grudnia 2019, 10:00

13. Kazimierski Jarmark Świąteczny 0 0

W tym roku wyjątkowy kazimierski jarmark zorganizowany zostanie w dniach 7-8 grudnia na Rynku i tradycyjnie będzie połączony z Kiermaszem Smaków Regionalnych "Zasmakuj w Kazimierzu". Organizatorzy szykują wiele atrakcji.

Wystawa "Tu Obywatele" na Placu Wolności
7 grudnia 2019, 13:30

Wystawa "Tu Obywatele" na Placu Wolności 0 1

Kontrmiesięcznice obywatelskie doczekają się artystycznego podsumowania. Dwa lata wytrwałego protestu zostały udokumentowane w formie wyjątkowego albumu, na który złożyło się ponad 260 zdjęć. Promocja wydawnictwa połączona z wernisażem wystawy fotografii odbędzie się 7 grudnia o godz. 13.30 na Placu Wolności w Lublinie.

Rywal z górnej półki. LUK Politechnika zmierzy się z Lechią Tomaszów Mazowiecki

Rywal z górnej półki. LUK Politechnika zmierzy się z Lechią Tomaszów Mazowiecki 0 0

Początek sobotniego spotkania w hali MOSiR przy al. Zygmuntowskich o godzinie 20

Podwyżki za żłobek w Świdniku. Za leżakowanie i zupę

Podwyżki za żłobek w Świdniku. Za leżakowanie i zupę 0 2

Wzrośnie stawka z wyżywienie dziecka w miejskich żłobkach w Świdniku. Od nowego roku wyższa będzie też opłata za pobyt dziecka w takiej placówce. Jednak w przypadku nieobecności malucha są przewidziane zniżki. Urząd Miasta przygotowuje się też do wprowadzenia udogodnień dla rodziców.

"Paka dla bezdomniaka". Koncert charytatywny na rzecz psów ze schorniska w Krzesimowie
7 grudnia 2019, 17:00

"Paka dla bezdomniaka". Koncert charytatywny na rzecz psów ze schorniska w Krzesimowie 0 0

Były już parada "adopciaków" ulicami miasta, akcja pod hasłem "Nie kupuj, adoptuj", połączoną z meczem piłkarskim i kolejne edycje "Paki dla bezdomniaka". Spółdzielczy Dom Kultury w Świdniku kolejny raz chce pomóc Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Krzesimowie i w sobotę organizuje koncert charytatywny.

S17. Wkrótce przejezdne będą kolejne fragmenty trasy Lublin-Warszawa
galeria
film

S17. Wkrótce przejezdne będą kolejne fragmenty trasy Lublin-Warszawa 40 11

Dobra wiadomość dla kierowców. Niedługo dostępne mają być kolejne fragmenty budowanej trasy S17 między Lublinem a Warszawą

Foto Notatki. Wernisaż wystawy Maksa Skrzeczkowskiego w Kazimierzu Dolnym
7 grudnia 2019, 13:00

Foto Notatki. Wernisaż wystawy Maksa Skrzeczkowskiego w Kazimierzu Dolnym 0 0

"Foto Notatki" to tytuł wystawy fotografii Maksa Skrzeczkowskiego, która będzie prezentowana na Dziedzińcu Zamkowym w Kazimierzu Dolnym. Otwarcie ekspozycji nastąpi 7 grudnia o godz. 13.

W Świdniku przybyło świątecznych dekoracji

W Świdniku przybyło świątecznych dekoracji 1 2

W Świdniku zamontowane zostały już dekoracje świąteczne. Niektóre zdobiące miasto elementy Ratusz kupił w tym roku.

Areszt dla Piotra Kowalczyka i jego współpracowników zatrzymanych przez CBA
PILNE

Areszt dla Piotra Kowalczyka i jego współpracowników zatrzymanych przez CBA 47 134

Zamojski sąd aresztował Piotra Kowalczyka, zatrzymanego we wtorek przez CBA. Były przewodniczący lubelskiej rady miasta spędzi w areszcie najbliższe trzy miesiące. Wraz z nim aresztowano jego trzech współpracowników, w tym krewnego Przemysława Czarnka - posła PiS.

Biegi, jazda na crossie i morsowianie. W Biłgoraju szykuje się sobota na sportowo

Biegi, jazda na crossie i morsowianie. W Biłgoraju szykuje się sobota na sportowo 0 0

Organizatorzy spodziewają się ponad 200 osób, które wezmą udział w sobotnich wydarzeniach sportowych. Można zacząć od rekreacyjnego biegu mikołajkowego, później ścigać się w crossie a na koniec wskoczyć do zalewu z innymi morsami. Taki jest plan na sobotę, 7 grudnia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!