Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 lutego 2016 r.
16:37

Zamiast drogi mają błoto. Od lat walczą o asfalt przy ul. Dzierżawnej i Wapiennej

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 26 A A
Z listu Czytelniczki: Na Dzierżawnej mieszka nie tylko patologia. Płacimy podatki, za śmiecie itp. Urząd Miasta co chwilę informuje o podwyżkach podatku od nieruchomości ale nikt nie pomyśli żeby chociaż raz w roku coś zrobić dla mieszkańców. Brniemy w błocie po kolana. Koleżanka żeby zaprowadzić dziecko do szkoły musi zakładać kalosze a drugie buty w reklamówkę. Tak samo dziecko (fot. Alarm 24/mieszkańcy ul. Dzierżawnej)
Z listu Czytelniczki: Na Dzierżawnej mieszka nie tylko patologia. Płacimy podatki, za śmiecie itp. Urząd Miasta co chwilę informuje o podwyżkach podatku od nieruchomości ale nikt nie pomyśli żeby chociaż raz w roku coś zrobić dla mieszkańców. Brniemy w błocie po kolana. Koleżanka żeby zaprowadzić dziecko do szkoły musi zakładać kalosze a drugie buty w reklamówkę. Tak samo dziecko (fot. Alarm 24/mieszkańcy ul. Dzierżawnej)

Mają dość życia w błocie, próśb o asfalt i odpowiedzi, że „nie teraz”. Co rok szukają wsparcia w mediach licząc, że skłoni to Ratusz do szybkiego działania. I co rok się zawodzą. Mieszkańcy Dzierżawnej i Wapiennej znów piszą do redakcji. Czego dowiedzą się tym razem?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ulica Dzierżawna zaczyna się tu, gdzie przestaje lśnić elewacja nowego stadionu. Rzędy domów, przeważnie bardzo skromnych, oddzielone są uliczkami o szerokości osobowego auta, zbyt ciasnymi by dało się je dzielić na chodnik i jezdnię. Nie ma tu ani bruku, ani asfaltu, tylko błoto lepiej lub gorzej utwardzone tłuczniem albo innymi materiałami.

Ulica Wapienna jest bliźniaczką Dzierżawnej, a dzieli je tylko rzeka. Dzierżawna jest po stronie Krochmalnej, a Wapienna koło Nadbystrzyckiej. To główna różnica, bo w obu miejscach jest taka sama siatka wąskich dróżek.

Fatalny stan tych ulic co rok jest powodem skarg ich mieszkańców. – Za ciekawie to tu nie jest – mówi pani Jadwiga, mieszkanka Dzierżawnej. – Podsypali nam trochę kamieniami, ale tylko w niektórych miejscach. Byłam przy tym, prosiłam, żeby podsypać więcej, ale powiedzieli, że nie mają dużo tego żwiru. To mydlenie ludziom oczu – ocenia. Na Dzierżawnej prawdziwy, choć stary asfalt jest tylko na głównej jezdni, tej równoległej do ul. Krochmalnej i to tylko ona według oficjalnych map może się nazywać ulicą, bo wąskie uliczki między domami to tylko tzw. sięgacze.

Podobnie jest na Wapiennej: równolegle do Nadbystrzyckiej biegnie mocno zniszczona jezdnia, a dróżki wśród budynków w świetle prawa w ogóle nie są drogami. – One zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego są terenami zieleni publicznej – wyjaśnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

Właśnie przez ten zapis w planie zagospodarowania gotowa już dokumentacja dla przebudowy Wapiennej nie obejmuje tych uliczek, a tylko dwa główne ciągi. Chociaż i na to miasto nie ma pieniędzy.

– Zgodnie z kosztorysem całkowity koszt inwestycji to 25,5 mln zł – podkreśla Kieliszek. – W tym momencie nie jesteśmy w stanie wygospodarować tak dużej kwoty.

Kiedy pojawią się pieniądze? – Sytuacja jest o tyle trudna, że na to źródła dofinansowania nie ma – przyznaje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Jego zdaniem jedynie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ma szansę na uzyskanie dotacji, które pozwoliłyby zbudować niezbędną tu kanalizację. – Być może MPWiK zdołałby się z tym uporać, ale czekamy na uruchomienie nowej edycji programu Infrastruktura i Środowisko, który jest opóźniony i nie jesteśmy w stanie powiedzieć, kiedy będzie możliwe startowanie po dotacje. To zadanie warte kilkadziesiąt milionów i nie da się go wykonać bez dotacji.

Co będzie z kanalizacją i drogami po drugiej stronie rzeki? – Dzierżawna musi poczekać na realizację dalszego ciągu Trasy Zielonej od stadionu w stronę ul. Jana Pawła II. To rozwiąże problem, bo podczas tej inwestycji będziemy wykonywać odwodnienie całego tego terenu – mówi Żuk. Ale i tu nie wiadomo jeszcze, kiedy pojawią się pieniądze. – To zależy od rządu, który musi uruchomić program Polska Wschodnia.

Większą nadzieję Ratusz daje tylko na doraźne utwardzanie dróg. – W najbliższych dniach planowane jest przeprowadzenie napraw na równoległym do ul. Nadbystrzyckiej odcinku ul. Wapiennej – zapowiada Kieliszek. A co z Dzierżawną? – Wszystko zmierza ku temu, że w tym roku wspólnie z radą dzielnicy ulepszane będą kolejne sięgacze. W najbliższych dniach odbędzie się spotkanie w terenie, gdzie szczegółowo ustalone zostaną najpilniejsze działania.

Fot. Dominik Smaga
Fot. Dominik Smaga

Sztuka też to widzi

- Naszym celem było po prostu rozłożenie dywanu, chciałam jakoś umilić życie mieszkańcom tej ulicy. Nic ponadto. Co mnie zainspirowało? Sama Dzierżawna. Byłam tam kilka razy, nie da się przejść ta ulicą nie brudząc sobie butów. Tłumaczyła w 2014 roku Monika Drożyńska, autorka instalacji „Czerwony dywanik”. Z jej inicjatywy ulicę pokrył 300-metrowy czerwony dywan. Instalacja miała spełniać przede wszystkim funkcję praktyczną, ale też wprowadzić w niezbyt uroczą okolicę trochę koloru. Akcja podzieliła mieszkańców. Jedni biegali w skarpetkach i się cieszyli inni narzekali na wyrzucone pieniądze i że to żartowanie z ich fatalnej sytuacji życiowej.

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 lutego 2016 o 15:06
0
Dantonio-nie wiem czy wiesz,ale kanalizacji ogólnospławnej tutaj nie ma.Są porobione jedynie prowizoryczne rowy melioracyjne-do których to -miasto wręcz nakazuje odprowadzać wody gruntowe.Właśnie środkiem uliczek.A i zwykła ludzka przyzwoitość też-przeceż nikt nie będzie wylewał sąsiadowi na działkę....No i PW-jako znawca tematu wiesz,że jest bardzo restrykcyjne w takich przypadkach..Więc nie mów mi o znajomości prawa wodnego w przypadku wód gruntowych.Brak jakichkolwiek odprowadzeń nie jest naszą winą tak samo jak nie jest naszą winą poziom wód gruntowych. Owszem-są ludzie ,którzy nagminnie śmiecą-nie przeczę.Ale nie masz prawa wrzucać wszystkich do jednego worka.Są ludzie ,którzy dbaja ,płacą i nie wyrzucają śmieci.Takich ,którzy zaśmiecają są setki w całym mieście-zarówno na Cechowie,LSM jak i Czubach a nawet na Willowej.Taka mentalność chyba...Ilość odbieranych odpadów z Dzierżawnej-mozesz sprawdzić w firmie MPO Sita-nie jest to żadna tajemnica.Ale na pewno nie trzy czy cztery.Meble,które widzisz-wystawiono gdyż w sobote ma być odbiór gabarytów.Winą jest to,ze wyrzucaja na srodek zamiast zadzwonić i przetrzymać na podwórku... Za cegiełke dziękujemy-jak juz Ratusz zgodzi się na jakakolwiek pomoc w kwestii poprawy warunków-sami sobie dorzucimy. Proponuje tez przejść sie po całej Dzierżawnej-a nie oceniać na podstawie tego co widzisz z pracy.Z terenu dawnego WODROLU nie widać wszystkiego.Pozdrawiam
Dantonio-nie wiem czy wiesz,ale kanalizacji ogólnospławnej tutaj nie ma.Są porobione jedynie prowizoryczne rowy melioracyjne-do których to -miasto wręcz nakazuje odprowadzać wody gruntowe.Właśnie środkiem uliczek.A i zwykła ludzka przyzwoitość też-przeceż nikt nie będzie wylewał sąsiadowi na działkę....No i PW-jako znawca tematu wiesz,że jest bardzo restrykcyjne w takich przypadkach..Więc nie mów mi o znajomości prawa wodnego w przypadku wód gruntowych.Brak jakichkolwiek odprowadzeń nie jest naszą winą tak samo jak nie jest naszą winą poziom... rozwiń
Avatar
Gość / 11 lutego 2016 o 19:20
0
aster (11 lutego 2016 o godzinie 14:53) Dantonio-możesz mi powiedzieć-gdzie mają odprowadzać wodę gruntową Mają ją odprowadzać zgodnie z przepisami, gdyż wodę deszczową odprowadza się na terenie swojej posesji. Ale widać, że taki mieszkaniec Dzierżawnej jak Ty guzik wie o przepisach lub celowo je ignoruje. aster (11 lutego 2016 o godzinie 14:53) Po trzecie-kto zdewastował Przeskok i Ciepłą?Ludzie? Nie sadzę! Zapytaj Ratusza-jakie to inwestycje miały być tam poczynione i kto rozjeździł nawierzchnię na Przeskoku i Ciepłej? Zrobła to firma ,która nawoziła ziemię na teren dawnych działek,który to miał stać się najpierw torem jeździeckim,potem osiedlem a ostatnio -po prostu -terenem zielonym :P Jeśli zaś chodzi o śmietniska-no cóż-na pewno nikt z Dzierżawnej nie wlecze śmieci na Ciepłą ani na Przeskok-jeśli owe śmieci tam są-to znaczy,że albo je ktoś przywozi albo okoliczni mieszkańcy danych ulic je tam wyrzucają.Ci z Dzierżawnej,którzy umów nie mają -wysypuja SOBIE pod nosem ! Jednak generalnie-wiekszość ma umowy na wywóz zarówno śmieci komunalnych jak i szamb.Mało tego -płacimy za śmieci nawet więcej niż ci,którzy mieszkają w bloku. Mylisz się. Myślisz, że ktoś ci uwierzy że te tony odpadów budowlanych, popiołu, odpadów roślinnych i codziennie wyrzucanych odpadów bytowych w workach zostawiła x czasu temu firma nawożąca ziemię? Akurat pracuję na ul. Przeskok i codziennie widuję mieszkańców ul. Dzierżawnej wędrujących rano lub wieczorem a to z woreczkiem, a to z wiadrem by wylać pomyje, a nawet z taczkami co by na kilka kursów nie lecieć. Kiedyś zwróciłem uwagę jednej takiej osobie czemu to robi, to odpowiedziała, że "jego babka tak robiła, jego matka tak robiła i on też tak będzie robił". Już pomijam fakt palenia odpadów, bo nieraz to aż się udusić można wracając z pracy. Co do umów, to może śmietniki i posiadają ale patrząc po terenach posesji to może odbierane są od trzech czy góra czterech, reszta to istne "Rokitno". aster (11 lutego 2016 o godzinie 14:53) No i po czwarte-oczywiscie,że wymagamy.Jesteśmy takimi samymi obywatelami miasta jak i Ty Dantonio.Płacimy podatki,ponosimy koszty utrzymania...ba-mamy nawet akty własności na nasze domy i działki.Uważasz,ze nie mamy prawa walczyć o to-co należy się każdemu obywatelowi tego miasta ?Aaaa i jeszcze-wyobraź sobie Dantonio ,że pracujemy.Tak,tak-na etatach,prywatnie-ale pracujemy !Niektórzy nawet w kilku miejscach jednocześnie ... Większość mieszkańców. Nie siedzimy wszyscy pod sklepem i nie oczekujemy,że miasto DA nam domki za darmo.Na przyszłość-najpierw zapoznaj się z tematem-potem dopiero pyszcz... Tak jak wspomniałem w pierwszym poście. Jeśli się od kogoś czegoś wymaga to wypadałoby zacząć najpierw od siebie. Zadbać o swoje posesje, ich okolicę, udowodnić, że warto inwestować i, że nie zostanie to zniszczone. Na razie to tam jest jeden wielki syf, i to zrobiony przez mieszkańców. Codziennie pojawia się coś nowego, a to wywalony na środku drogi wypoczynek, a to lodówka za trafo, a to wory ze śmieciami. Nikt obcy tam nie jeździ zrobić wam bałaganu. Jeśli sami mieszkańcy w końcu nie zadbają o swoją okolicę to nikt inny tego nie zrobi. Uwierz mi, jeśli sytuacja by się zmieniła i faktycznie mieszkańcom nie można by nic zarzucić to sam bym wam dał cegiełkę na te drogi.
aster (11 lutego 2016 o godzinie 14:53) Dantonio-możesz mi powiedzieć-gdzie mają odprowadzać wodę gruntową Mają ją odprowadzać zgodnie z przepisami, gdyż wodę deszczową odprowadza się na terenie swojej posesji. Ale widać, że taki mieszkaniec Dzierżawnej jak Ty guzik wie o przepisach lub celowo je ignoruje. aster (11 lutego 2016 o godzinie 14:53) Po trzecie-kto zdewastował Przeskok i Ciepłą?Ludzie? Nie sadzę! Zapytaj Ratusza-jakie to inwestycje miały być tam poczynione i kto rozjeździł nawierzchnię na Przeskoku i Ciepłej? Zrobł... rozwiń
Avatar
aster / 11 lutego 2016 o 14:53
0

Najpierw niech mieszkańcy ul. Dzierżawnej przestaną podrzucać wszędzie śmieci, wylewać szamba, odprowadzać wodę z terenów posesji na te gruntowe przejścia (wtedy będą mieć mniej błota) i puszczać psy luzem po okolicy. Wystarczy zobaczyć jak zdewastowali tą okolicę, wraz z ulicami Przeskok czy Ciepła na których urządzili sobie dzikie wysypiska śmieci. Najpierw niech zaczną od siebie a dopiero potem coś wymagają. A jak tak bardzo chcą drogę to proszę niech partycypują w kosztach jak to jest w innych rejonach miasta. Ale nie, lepiej siedzieć pod sklepem i hodować kozy (serio, są tam trzymane

Po pierwsze Dantonio-możesz mi powiedzieć-gdzie mają odprowadzać wodę gruntową -skoro NIE MA jakiejkolwiek kanalizacji przeciwdeszczowej ?Do sąsiada? Czy może wiadrami do Bystrzycy? Po drugie-człowiek,który hoduje kozy-nigdy nie siedział pod sklepem a już na pewno nie jest pijakiem!

Po trzecie-kto zdewastował Przeskok i Ciepłą?Ludzie? Nie sadzę! Zapytaj Ratusza-jakie to inwestycje miały być tam poczynione i kto rozjeździł nawierzchnię na Przeskoku i Ciepłej? Zrobła to firma ,która nawoziła ziemię na teren dawnych działek,który to miał stać się najpierw  torem jeździeckim,potem osiedlem a ostatnio -po prostu -terenem zielonym :P Jeśli zaś chodzi o śmietniska-no cóż-na pewno nikt z Dzierżawnej nie wlecze śmieci na Ciepłą ani na Przeskok-jeśli owe śmieci tam są-to znaczy,że albo je ktoś przywozi albo okoliczni mieszkańcy danych ulic je tam wyrzucają.Ci  z Dzierżawnej,którzy umów nie mają -wysypuja SOBIE pod nosem ! Jednak generalnie-wiekszość ma umowy na wywóz zarówno śmieci komunalnych jak i szamb.Mało tego -płacimy za śmieci  nawet więcej niż ci,którzy mieszkają w bloku.

No i po czwarte-oczywiscie,że wymagamy.Jesteśmy takimi samymi obywatelami miasta jak i Ty Dantonio.Płacimy podatki,ponosimy koszty  utrzymania...ba-mamy nawet akty własności na nasze domy i działki.Uważasz,ze nie mamy prawa walczyć o to-co należy się każdemu obywatelowi tego miasta ?Aaaa i jeszcze-wyobraź sobie Dantonio ,że pracujemy.Tak,tak-na etatach,prywatnie-ale pracujemy !Niektórzy nawet w  kilku miejscach jednocześnie ... Większość mieszkańców. Nie siedzimy wszyscy pod sklepem i nie oczekujemy,że miasto DA nam domki za darmo.Na przyszłość-najpierw zapoznaj się z tematem-potem dopiero pyszcz...

rozwiń
Avatar
ziggy / 11 lutego 2016 o 13:26
0

Najpierw niech mieszkańcy ul. Dzierżawnej przestaną podrzucać wszędzie śmieci, wylewać szamba, odprowadzać wodę z terenów posesji na te gruntowe przejścia (wtedy będą mieć mniej błota) i puszczać psy luzem po okolicy. Wystarczy zobaczyć jak zdewastowali tą okolicę, wraz z ulicami Przeskok czy Ciepła na których urządzili sobie dzikie wysypiska śmieci. Najpierw niech zaczną od siebie a dopiero potem coś wymagają. A jak tak bardzo chcą drogę to proszę niech partycypują w kosztach jak to jest w innych rejonach miasta. Ale nie, lepiej siedzieć pod sklepem i hodować kozy (serio, są tam trzymane).

+1

+1

rozwiń
Avatar
Gość / 11 lutego 2016 o 13:12
0
Dzięki wpisowi do rejestru zabytków byłyby pieniądze na niezbędne remonty i utrzymanie tych terenów...
Avatar
Gość / 11 lutego 2016 o 13:10
0
Wpisać Wapienną, Dzierżawną i przyległe ulice do rejestru zabytków. To unikat, świat, który powoli odchodzi w zapomnienie. Krajobraz typowy dla przedmieść z początków ubiegłego wieku...
Avatar
Zigi / 11 lutego 2016 o 12:51
0

Nie tylko kozy. Kury również...

I gołębie. Nie wiem czemu, ale wizytując tamte rejony mam przed oczami Balcerka z Alternatyw 4.

Avatar
Gość / 11 lutego 2016 o 11:12
0
Wapienna będzie ale zupełnie nie w tym miejscu. Wyobrażacie sobie, że tak atrakcyjny teren "władze" jakie by nie były zostawią obecnym mieszkańcom ?
Avatar
Gość / 11 lutego 2016 o 08:12
0
To samo mają mieszkańcy ul.Nałkowskich.
Avatar
Gość / 10 lutego 2016 o 22:56
0

Cierpliwości, już za rok nie będą brnąć w błocie - pochodzą sobie po nowym deptaku za ileś tam milionów  :P

Avatar
Gość / 12 lutego 2016 o 15:06
0
Dantonio-nie wiem czy wiesz,ale kanalizacji ogólnospławnej tutaj nie ma.Są porobione jedynie prowizoryczne rowy melioracyjne-do których to -miasto wręcz nakazuje odprowadzać wody gruntowe.Właśnie środkiem uliczek.A i zwykła ludzka przyzwoitość też-przeceż nikt nie będzie wylewał sąsiadowi na działkę....No i PW-jako znawca tematu wiesz,że jest bardzo restrykcyjne w takich przypadkach..Więc nie mów mi o znajomości prawa wodnego w przypadku wód gruntowych.Brak jakichkolwiek odprowadzeń nie jest naszą winą tak samo jak nie jest naszą winą poziom wód gruntowych. Owszem-są ludzie ,którzy nagminnie śmiecą-nie przeczę.Ale nie masz prawa wrzucać wszystkich do jednego worka.Są ludzie ,którzy dbaja ,płacą i nie wyrzucają śmieci.Takich ,którzy zaśmiecają są setki w całym mieście-zarówno na Cechowie,LSM jak i Czubach a nawet na Willowej.Taka mentalność chyba...Ilość odbieranych odpadów z Dzierżawnej-mozesz sprawdzić w firmie MPO Sita-nie jest to żadna tajemnica.Ale na pewno nie trzy czy cztery.Meble,które widzisz-wystawiono gdyż w sobote ma być odbiór gabarytów.Winą jest to,ze wyrzucaja na srodek zamiast zadzwonić i przetrzymać na podwórku... Za cegiełke dziękujemy-jak juz Ratusz zgodzi się na jakakolwiek pomoc w kwestii poprawy warunków-sami sobie dorzucimy. Proponuje tez przejść sie po całej Dzierżawnej-a nie oceniać na podstawie tego co widzisz z pracy.Z terenu dawnego WODROLU nie widać wszystkiego.Pozdrawiam
Dantonio-nie wiem czy wiesz,ale kanalizacji ogólnospławnej tutaj nie ma.Są porobione jedynie prowizoryczne rowy melioracyjne-do których to -miasto wręcz nakazuje odprowadzać wody gruntowe.Właśnie środkiem uliczek.A i zwykła ludzka przyzwoitość też-przeceż nikt nie będzie wylewał sąsiadowi na działkę....No i PW-jako znawca tematu wiesz,że jest bardzo restrykcyjne w takich przypadkach..Więc nie mów mi o znajomości prawa wodnego w przypadku wód gruntowych.Brak jakichkolwiek odprowadzeń nie jest naszą winą tak samo jak nie jest naszą winą poziom... rozwiń
Avatar
Gość / 11 lutego 2016 o 19:20
0
aster (11 lutego 2016 o godzinie 14:53) Dantonio-możesz mi powiedzieć-gdzie mają odprowadzać wodę gruntową Mają ją odprowadzać zgodnie z przepisami, gdyż wodę deszczową odprowadza się na terenie swojej posesji. Ale widać, że taki mieszkaniec Dzierżawnej jak Ty guzik wie o przepisach lub celowo je ignoruje. aster (11 lutego 2016 o godzinie 14:53) Po trzecie-kto zdewastował Przeskok i Ciepłą?Ludzie? Nie sadzę! Zapytaj Ratusza-jakie to inwestycje miały być tam poczynione i kto rozjeździł nawierzchnię na Przeskoku i Ciepłej? Zrobła to firma ,która nawoziła ziemię na teren dawnych działek,który to miał stać się najpierw torem jeździeckim,potem osiedlem a ostatnio -po prostu -terenem zielonym :P Jeśli zaś chodzi o śmietniska-no cóż-na pewno nikt z Dzierżawnej nie wlecze śmieci na Ciepłą ani na Przeskok-jeśli owe śmieci tam są-to znaczy,że albo je ktoś przywozi albo okoliczni mieszkańcy danych ulic je tam wyrzucają.Ci z Dzierżawnej,którzy umów nie mają -wysypuja SOBIE pod nosem ! Jednak generalnie-wiekszość ma umowy na wywóz zarówno śmieci komunalnych jak i szamb.Mało tego -płacimy za śmieci nawet więcej niż ci,którzy mieszkają w bloku. Mylisz się. Myślisz, że ktoś ci uwierzy że te tony odpadów budowlanych, popiołu, odpadów roślinnych i codziennie wyrzucanych odpadów bytowych w workach zostawiła x czasu temu firma nawożąca ziemię? Akurat pracuję na ul. Przeskok i codziennie widuję mieszkańców ul. Dzierżawnej wędrujących rano lub wieczorem a to z woreczkiem, a to z wiadrem by wylać pomyje, a nawet z taczkami co by na kilka kursów nie lecieć. Kiedyś zwróciłem uwagę jednej takiej osobie czemu to robi, to odpowiedziała, że "jego babka tak robiła, jego matka tak robiła i on też tak będzie robił". Już pomijam fakt palenia odpadów, bo nieraz to aż się udusić można wracając z pracy. Co do umów, to może śmietniki i posiadają ale patrząc po terenach posesji to może odbierane są od trzech czy góra czterech, reszta to istne "Rokitno". aster (11 lutego 2016 o godzinie 14:53) No i po czwarte-oczywiscie,że wymagamy.Jesteśmy takimi samymi obywatelami miasta jak i Ty Dantonio.Płacimy podatki,ponosimy koszty utrzymania...ba-mamy nawet akty własności na nasze domy i działki.Uważasz,ze nie mamy prawa walczyć o to-co należy się każdemu obywatelowi tego miasta ?Aaaa i jeszcze-wyobraź sobie Dantonio ,że pracujemy.Tak,tak-na etatach,prywatnie-ale pracujemy !Niektórzy nawet w kilku miejscach jednocześnie ... Większość mieszkańców. Nie siedzimy wszyscy pod sklepem i nie oczekujemy,że miasto DA nam domki za darmo.Na przyszłość-najpierw zapoznaj się z tematem-potem dopiero pyszcz... Tak jak wspomniałem w pierwszym poście. Jeśli się od kogoś czegoś wymaga to wypadałoby zacząć najpierw od siebie. Zadbać o swoje posesje, ich okolicę, udowodnić, że warto inwestować i, że nie zostanie to zniszczone. Na razie to tam jest jeden wielki syf, i to zrobiony przez mieszkańców. Codziennie pojawia się coś nowego, a to wywalony na środku drogi wypoczynek, a to lodówka za trafo, a to wory ze śmieciami. Nikt obcy tam nie jeździ zrobić wam bałaganu. Jeśli sami mieszkańcy w końcu nie zadbają o swoją okolicę to nikt inny tego nie zrobi. Uwierz mi, jeśli sytuacja by się zmieniła i faktycznie mieszkańcom nie można by nic zarzucić to sam bym wam dał cegiełkę na te drogi.
aster (11 lutego 2016 o godzinie 14:53) Dantonio-możesz mi powiedzieć-gdzie mają odprowadzać wodę gruntową Mają ją odprowadzać zgodnie z przepisami, gdyż wodę deszczową odprowadza się na terenie swojej posesji. Ale widać, że taki mieszkaniec Dzierżawnej jak Ty guzik wie o przepisach lub celowo je ignoruje. aster (11 lutego 2016 o godzinie 14:53) Po trzecie-kto zdewastował Przeskok i Ciepłą?Ludzie? Nie sadzę! Zapytaj Ratusza-jakie to inwestycje miały być tam poczynione i kto rozjeździł nawierzchnię na Przeskoku i Ciepłej? Zrobł... rozwiń
Avatar
aster / 11 lutego 2016 o 14:53
0

Najpierw niech mieszkańcy ul. Dzierżawnej przestaną podrzucać wszędzie śmieci, wylewać szamba, odprowadzać wodę z terenów posesji na te gruntowe przejścia (wtedy będą mieć mniej błota) i puszczać psy luzem po okolicy. Wystarczy zobaczyć jak zdewastowali tą okolicę, wraz z ulicami Przeskok czy Ciepła na których urządzili sobie dzikie wysypiska śmieci. Najpierw niech zaczną od siebie a dopiero potem coś wymagają. A jak tak bardzo chcą drogę to proszę niech partycypują w kosztach jak to jest w innych rejonach miasta. Ale nie, lepiej siedzieć pod sklepem i hodować kozy (serio, są tam trzymane

Po pierwsze Dantonio-możesz mi powiedzieć-gdzie mają odprowadzać wodę gruntową -skoro NIE MA jakiejkolwiek kanalizacji przeciwdeszczowej ?Do sąsiada? Czy może wiadrami do Bystrzycy? Po drugie-człowiek,który hoduje kozy-nigdy nie siedział pod sklepem a już na pewno nie jest pijakiem!

Po trzecie-kto zdewastował Przeskok i Ciepłą?Ludzie? Nie sadzę! Zapytaj Ratusza-jakie to inwestycje miały być tam poczynione i kto rozjeździł nawierzchnię na Przeskoku i Ciepłej? Zrobła to firma ,która nawoziła ziemię na teren dawnych działek,który to miał stać się najpierw  torem jeździeckim,potem osiedlem a ostatnio -po prostu -terenem zielonym :P Jeśli zaś chodzi o śmietniska-no cóż-na pewno nikt z Dzierżawnej nie wlecze śmieci na Ciepłą ani na Przeskok-jeśli owe śmieci tam są-to znaczy,że albo je ktoś przywozi albo okoliczni mieszkańcy danych ulic je tam wyrzucają.Ci  z Dzierżawnej,którzy umów nie mają -wysypuja SOBIE pod nosem ! Jednak generalnie-wiekszość ma umowy na wywóz zarówno śmieci komunalnych jak i szamb.Mało tego -płacimy za śmieci  nawet więcej niż ci,którzy mieszkają w bloku.

No i po czwarte-oczywiscie,że wymagamy.Jesteśmy takimi samymi obywatelami miasta jak i Ty Dantonio.Płacimy podatki,ponosimy koszty  utrzymania...ba-mamy nawet akty własności na nasze domy i działki.Uważasz,ze nie mamy prawa walczyć o to-co należy się każdemu obywatelowi tego miasta ?Aaaa i jeszcze-wyobraź sobie Dantonio ,że pracujemy.Tak,tak-na etatach,prywatnie-ale pracujemy !Niektórzy nawet w  kilku miejscach jednocześnie ... Większość mieszkańców. Nie siedzimy wszyscy pod sklepem i nie oczekujemy,że miasto DA nam domki za darmo.Na przyszłość-najpierw zapoznaj się z tematem-potem dopiero pyszcz...

rozwiń
Avatar
ziggy / 11 lutego 2016 o 13:26
0

Najpierw niech mieszkańcy ul. Dzierżawnej przestaną podrzucać wszędzie śmieci, wylewać szamba, odprowadzać wodę z terenów posesji na te gruntowe przejścia (wtedy będą mieć mniej błota) i puszczać psy luzem po okolicy. Wystarczy zobaczyć jak zdewastowali tą okolicę, wraz z ulicami Przeskok czy Ciepła na których urządzili sobie dzikie wysypiska śmieci. Najpierw niech zaczną od siebie a dopiero potem coś wymagają. A jak tak bardzo chcą drogę to proszę niech partycypują w kosztach jak to jest w innych rejonach miasta. Ale nie, lepiej siedzieć pod sklepem i hodować kozy (serio, są tam trzymane).

+1

+1

rozwiń
Avatar
Gość / 11 lutego 2016 o 13:12
0
Dzięki wpisowi do rejestru zabytków byłyby pieniądze na niezbędne remonty i utrzymanie tych terenów...
Avatar
Gość / 11 lutego 2016 o 13:10
0
Wpisać Wapienną, Dzierżawną i przyległe ulice do rejestru zabytków. To unikat, świat, który powoli odchodzi w zapomnienie. Krajobraz typowy dla przedmieść z początków ubiegłego wieku...
Avatar
Zigi / 11 lutego 2016 o 12:51
0

Nie tylko kozy. Kury również...

I gołębie. Nie wiem czemu, ale wizytując tamte rejony mam przed oczami Balcerka z Alternatyw 4.

Avatar
Gość / 11 lutego 2016 o 11:12
0
Wapienna będzie ale zupełnie nie w tym miejscu. Wyobrażacie sobie, że tak atrakcyjny teren "władze" jakie by nie były zostawią obecnym mieszkańcom ?
Avatar
Gość / 11 lutego 2016 o 08:12
0
To samo mają mieszkańcy ul.Nałkowskich.
Avatar
Gość / 10 lutego 2016 o 22:56
0

Cierpliwości, już za rok nie będą brnąć w błocie - pochodzą sobie po nowym deptaku za ileś tam milionów  :P

Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 2 2

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 1 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 6 7

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 8 10

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz 39 35

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 2 7

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 12 5

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 2

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 137 16

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 7 2

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 4 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.