Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 listopada 2014 r.
21:00
Edytuj ten wpis

Zamkną Ogród Saski żeby schwytać lisy. Potem wpuszczą pawie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
263 14 A A

W czwartek wieczorem Ogród Saski zostanie zamknięty, a wynajęta przez miasto firma będzie starała się schwytać dwa lisy, które widywane są w parku. Ratusz tłumaczy, że chce pozbyć się lisów zanim przywieziona zostanie trójka pawi, które mają tu zamieszkać

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Paw się przed lisem nie obroni. Chyba, że ucieknie na drzewo - mówi Wiesław Piątkowski, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta. Ozdobne ptaki z puławskiego parku (dwie samiczki i samiec) mają być sprowadzone do Ogrodu Saskiego w przyszłym tygodniu. W pobliżu rektoratu Uniwersytetu Medycznego powstaje już dla nich woliera, w której będą się aklimatyzować, a wiosną mają biegać po parku samopas. - Ale woliera nie jest dla lisa żadną przeszkodą - stwierdza Piątkowski.

Właśnie dlatego miasto postanowiło podjąć próbę odłowienia zwierząt. Pracownica firmy doglądającej Ogrodu Saskiego twierdzi, że pojawiają się tu dwa lisy. Ich zwyczaje są z grubsza znane. Między godz. 20 a 23 wychodzą w poszukiwaniu pożywienia, a później idą spać. Głód budzi je około godziny 3-4 rano, a wtedy idą się napić i poszukać czegoś na ząb. Za wodopój służy im staw w parku.

Lubelskie Centrum Małych Zwierząt wynajęte przez Ratusz do odłowienia lisów ma się na nie zaczaić w nocy z czwartku na piątek, właśnie w okolicach stawu i pobliżu ul. Wieniawskiej. - Wszystkie wejścia do Ogrodu Saskiego zostaną zamknięte w czwartek o godz. 20 - informuje Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. Akcja ma potrwać mniej więcej do godziny 8 rano w piątek. - Zwierzęta mają być schwytane do klatek - dodaje Bobowska.

Nawet, jeśli lisom się nie powiedzie, miasto nie ma gwarancji, że w Ogrodzie Saskim nie pojawią się inne osobniki. Z prowadzonych dotychczas obserwacji wynika, że w Lublinie żyje około 30 lisich rodzin. Zwierzęta te nie są groźne dla ludzi, nierzadko są przez nich dokarmiane, a regularne akcje zrzutu szczepionek z samolotów praktycznie wyeliminowały występowanie wścieklizny u lisów.

Mimo to wiele osób obawia się obecności tych zwierząt, czego dowodem są telefony do Straży Miejskiej liczone już w dziesiątkach. Lisy często widywane są m.in. w okolicach Szpitala Wojskowego przy Al. Racławickich, w okolicach ul. Popiełuszki, czy też w wąwozie dzielącym osiedla LSM i Czuby.

- Planujemy zorganizowanie spotkania z osobami, które będą wiedziały, co zrobić, żeby w miarę pozbyć się lisów z terenu miasta - zapowiada Piątkowski.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Agnieszka / 15 marca 2015 r. o 16:46
A ja wolę lisy od głupich pawi. Ale przecież pozostawienie tej sprawy w spokoju odwróciloby uwagę władz miasta od ważniejszych problemów...
Avatar
Gość / 12 listopada 2014 r. o 19:22

pragne przypomnieć sytuację z przed paru laty kiedy to w saskim mieszkały łabędzie komuś przeszkadzały więc wysłał psy czy taki sam los czeka pawie ???

Avatar
dobre / 12 listopada 2014 r. o 16:56

pawie to w saskim były są i będą, sam ostatnio w jednego mało nie wdepnąłem

naprawdę dobre:-)

Avatar
LOLEK / 12 listopada 2014 r. o 11:24

Co do bezpieczeństwa.

Po pierwsze szczepienia dotyczą lisów z kompleksów leśnych ( miejskie szczepione nie są - jeśli tak to kiedy i gdzie wykładano szczepionki), po drugie lisy mogą być nosicielami bardzo groźnych dla ludzi form larwlnych robaczyc. Co z tym problemem?

Avatar
lis / 12 listopada 2014 r. o 07:16

pawie to w saskim były są i będą, sam ostatnio w jednego mało nie wdepnąłem

Avatar
xz / 12 listopada 2014 r. o 07:14

Dlaczego firma sprzątająca, zabiera wszystkie liście z parku? Na kompost? Nikt nigdy tak nie robił. W liściach żyły jeże i inne stworzenia. Teraz firma wyczyszcza wszystkie liście  do gołej ziemi. Używa do tego dmuchaw- robiących dużo hałasu i smród spalin. A park ma być miejscem odpoczynku na świeżym powietrzu.  Ponadto wygrabiając liście  zabrali zapasy wiewiórkom.  Przecież one w liściach schowały sobie orzechy . A oni to wygrabili i wywieźli.  Wiewiórki są wielką atrakcją w każdym parku, tylko w Lublinie nikt o nich nie dba. Było ich latem kilka, teraz można spotkać tylko jedną- no bo czym będą się żywić.  Ludzie protestujcie w urzędach żeby myśleli o zwierzętach żyjących w parku.  Sprzątanie poinno też odbywać się w sposób dyskretny, nieuciążliwy dla ludzi. A teraz jest jak na budowie. Hałas, smród spalin i jeżdżące po parku samochody bez potrzeby.

Dlaczego firma sprzątająca, zabiera wszystkie liście z parku? Na kompost? Nikt nigdy tak nie robił. W liściach żyły jeże i inne stworzenia. Teraz firma wyczyszcza wszystkie liście  do gołej ziemi. Używa do tego dmuchaw- robiących dużo hałasu i smród spalin. A park ma być miejscem odpoczynku na świeżym powietrzu.  Ponadto wygrabiając liście  zabrali zapasy wiewiórkom.  Przecież one w liściach schowały sobie orzechy . A oni to wygrabili i wywieźli.  Wiewiórki są wielką atrakcją w każdym parku, tylko w Lublinie nikt ... rozwiń

Avatar
Maciek / 11 listopada 2014 r. o 23:58

CZY TO SĄ PAWIE WYBORCZE ?

Avatar
Biedronka / 11 listopada 2014 r. o 23:46

Najpierw wyłapcie żuki, a dopiero potem zajmijcie się lisami.

Avatar
Tadek / 11 listopada 2014 r. o 22:37
Lisy chodzą także po głębokiej bardzo często,jakby władza nie wiedziała.
Avatar
ojoj / 11 listopada 2014 r. o 22:23

widziałam dzisiaj watahę wików w ogrodzie saskim. Czy one sa inne od lisów i pawi? Boję się....

Avatar
Agnieszka / 15 marca 2015 r. o 16:46
A ja wolę lisy od głupich pawi. Ale przecież pozostawienie tej sprawy w spokoju odwróciloby uwagę władz miasta od ważniejszych problemów...
Avatar
Gość / 12 listopada 2014 r. o 19:22

pragne przypomnieć sytuację z przed paru laty kiedy to w saskim mieszkały łabędzie komuś przeszkadzały więc wysłał psy czy taki sam los czeka pawie ???

Avatar
dobre / 12 listopada 2014 r. o 16:56

pawie to w saskim były są i będą, sam ostatnio w jednego mało nie wdepnąłem

naprawdę dobre:-)

Avatar
LOLEK / 12 listopada 2014 r. o 11:24

Co do bezpieczeństwa.

Po pierwsze szczepienia dotyczą lisów z kompleksów leśnych ( miejskie szczepione nie są - jeśli tak to kiedy i gdzie wykładano szczepionki), po drugie lisy mogą być nosicielami bardzo groźnych dla ludzi form larwlnych robaczyc. Co z tym problemem?

Avatar
lis / 12 listopada 2014 r. o 07:16

pawie to w saskim były są i będą, sam ostatnio w jednego mało nie wdepnąłem

Avatar
xz / 12 listopada 2014 r. o 07:14

Dlaczego firma sprzątająca, zabiera wszystkie liście z parku? Na kompost? Nikt nigdy tak nie robił. W liściach żyły jeże i inne stworzenia. Teraz firma wyczyszcza wszystkie liście  do gołej ziemi. Używa do tego dmuchaw- robiących dużo hałasu i smród spalin. A park ma być miejscem odpoczynku na świeżym powietrzu.  Ponadto wygrabiając liście  zabrali zapasy wiewiórkom.  Przecież one w liściach schowały sobie orzechy . A oni to wygrabili i wywieźli.  Wiewiórki są wielką atrakcją w każdym parku, tylko w Lublinie nikt o nich nie dba. Było ich latem kilka, teraz można spotkać tylko jedną- no bo czym będą się żywić.  Ludzie protestujcie w urzędach żeby myśleli o zwierzętach żyjących w parku.  Sprzątanie poinno też odbywać się w sposób dyskretny, nieuciążliwy dla ludzi. A teraz jest jak na budowie. Hałas, smród spalin i jeżdżące po parku samochody bez potrzeby.

Dlaczego firma sprzątająca, zabiera wszystkie liście z parku? Na kompost? Nikt nigdy tak nie robił. W liściach żyły jeże i inne stworzenia. Teraz firma wyczyszcza wszystkie liście  do gołej ziemi. Używa do tego dmuchaw- robiących dużo hałasu i smród spalin. A park ma być miejscem odpoczynku na świeżym powietrzu.  Ponadto wygrabiając liście  zabrali zapasy wiewiórkom.  Przecież one w liściach schowały sobie orzechy . A oni to wygrabili i wywieźli.  Wiewiórki są wielką atrakcją w każdym parku, tylko w Lublinie nikt ... rozwiń

Avatar
Maciek / 11 listopada 2014 r. o 23:58

CZY TO SĄ PAWIE WYBORCZE ?

Avatar
Biedronka / 11 listopada 2014 r. o 23:46

Najpierw wyłapcie żuki, a dopiero potem zajmijcie się lisami.

Avatar
Tadek / 11 listopada 2014 r. o 22:37
Lisy chodzą także po głębokiej bardzo często,jakby władza nie wiedziała.
Avatar
ojoj / 11 listopada 2014 r. o 22:23

widziałam dzisiaj watahę wików w ogrodzie saskim. Czy one sa inne od lisów i pawi? Boję się....

Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ojciec nawet nie widział, że przejechał swojego 2-letniego synka. Już poniósł najwyższą karę

Ojciec nawet nie widział, że przejechał swojego 2-letniego synka. Już poniósł najwyższą karę

Był 15 czerwca tego roku. Franciszek B. ze swoją partnerką i ich dwuletnim synkiem przyjechali w odwiedziny do rodziców kobiety w gminie Kock.

Dworzec PKP w Łukowie od kilku lat jest nieczynny. Jest ważna decyzja

Dworzec PKP w Łukowie od kilku lat jest nieczynny. Jest ważna decyzja

To już pewne. W grudniu Łuków podpisze umowę z PKP na remont dworca. W budynku ma się znaleźć miejska sala widowiskowa.

WIR zagra Nalepę w DDK Czechów
9 grudnia 2022, 19:00

WIR zagra Nalepę w DDK Czechów

W piątek, 9 grudnia o godz. 19 w Dzielnicowym Domu Kultury Czechów (ul. Kiepury 5a) odbędzie się koncert zespołu WIR.

Rodzinne pamiątki składają się na naszą wspólną historię. Dzięki temu miejscu pamięć może przetrwać

Rodzinne pamiątki składają się na naszą wspólną historię. Dzięki temu miejscu pamięć może przetrwać

Zdecydowali się przekazać zdjęcia wykonane przez swoich przodków, ich dyplomy i świadectwa do państwowego zbioru. Dzieląc się rodzinnymi historiami nie pozwolili by zaginęły w mrokach historii. Wczoraj był czas na podziękowania.

Wiedział jakie ma psy, nie ochronił sąsiadów. Zaatakowany Mariusz K. wykrwawił się na śmierć

Wiedział jakie ma psy, nie ochronił sąsiadów. Zaatakowany Mariusz K. wykrwawił się na śmierć

Śledczy uznali, że Jerzy B. „szedł w zaparte” wypierając się posiadania psów, bo była to jego linia obrony, do której miał prawo. Mężczyzna przyznał się dopiero, gdy przedstawiono mu twarde dowody. Teraz stanie przed sądem, gdzie grozić będą mu trzy lata więzienia.

Ambasador USA podczas spotkania na UMCS w Lublinie: Będziemy bronić Polski
galeria

Ambasador USA podczas spotkania na UMCS w Lublinie: Będziemy bronić Polski

Polska jest bezpieczna – zapewniał podczas wizyty w Lublinie ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie Mark Brzezinski. Dyplomata wczoraj był gościem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Biała Podlaska. Dlaczego „Babski rynek” nie będzie gotowy w tym roku?
galeria

Biała Podlaska. Dlaczego „Babski rynek” nie będzie gotowy w tym roku?

Remont popularnego wśród mieszkańców targowiska „Babski rynek” przedłuży się o kilka miesięcy. Konieczne są dodatkowe prace, ale obecne warunki atmosferyczne uniemożliwiają ich realizację.

Ksiądz odprawiał niedzielną mszę. Nawet nie wiedział, co się dzieje na plebanii

Ksiądz odprawiał niedzielną mszę. Nawet nie wiedział, co się dzieje na plebanii

W trakcie niedzielnej mszy w kościele w Klementowicach w powiecie puławskim nieznani sprawcy włamali się na plebanię. Gdy wierni modlili się w świątyni, złodzieje wynieśli z budynku pieniądze. Nikt ich nie zauważył.

Moow mi Janek - koncert w Radiu Lublin
9 grudnia 2022, 19:00

Moow mi Janek - koncert w Radiu Lublin

Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert zespołu Moow mi Janek, który zaplanowano na 9 grudnia o godz. 19.

Szpital przełącza się na zasilanie awaryjne. Poważna awaria sieci ciepłowniczej w Puławach

Szpital przełącza się na zasilanie awaryjne. Poważna awaria sieci ciepłowniczej w Puławach

Mieszkańcy kilkunastu ulic dzisiaj o północy stracą dostęp do ciepłej wody i ogrzewania. Prace mają zakończyć się w piątek rano. Skutki awarii odczuje m.in. IUNG, Dom Chemika i Zespół Szkół nr 2. Szpital przełączono na zasilanie awaryjne.

Zuchwała kradzież z kościoła. Stolik był wart więcej niż zawartość kasetki z pieniędzmi

Zuchwała kradzież z kościoła. Stolik był wart więcej niż zawartość kasetki z pieniędzmi

Skarbonka była przymocowana do stolika. To ukradli też stolik.

Spotkanie autorskie z Anną Wylegałą w Bramie Grodzkiej
12 grudnia 2022, 18:00

Spotkanie autorskie z Anną Wylegałą w Bramie Grodzkiej

Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN (ul. Grodzka 21) zaprasza na spotkanie wokół książki Anny Wylegały "Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce". Wydarzenie odbędzie się 12 grudnia o godz. 18.

Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut pijanych kierowców. Karniści: ta nowelizacja „cofa polskie prawo karne do czasów PRL”

Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut pijanych kierowców. Karniści: ta nowelizacja „cofa polskie prawo karne do czasów PRL”

Prezydent Andrzej Duda podpisał reformę Kodeksu karnego, zaostrzającą m.in. kary za najcięższe przestępstwa. Część zmian, jak wprowadzenie tzw. bezwzględnego dożywocia czy konfiskatę aut nietrzeźwych kierowców krytykowali przedstawiciele środowiska prawniczego.

Kuratorium traci cierpliwość i wdraża "twarde" środki. Dyrektor szkoły straci stanowisko?

Kuratorium traci cierpliwość i wdraża "twarde" środki. Dyrektor szkoły straci stanowisko?

To z pozoru proste: na wicedyrektora trzeba powołać osobę spełniającą wymagania. A jednak mimo upływu wielu miesięcy, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Werbkowicach nie był w stanie tego zrobić. Jeśli nie wykorzysta ostatniej danej mu przez kuratorium szansy, sam straci stanowisko.

Naturalne kosmetyki dla niemowląt

Naturalne kosmetyki dla niemowląt

Skóra niemowląt jest wyjątkowo delikatna i wymaga szczególnej troski. Kluczowe znaczenie ma dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. Warto wybierać te, które mają bezpieczne i przebadane składy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!