Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 grudnia 2017 r.
15:00

Zamknięte oddziały, brak rąk do pracy? Im szpital mniejszy, tym problem większy

0 23 A A

Groźba zamknięcia oddziału, problemy z ułożeniem grafiku dyżurowego – takie mogą być skutki wypowiedzenia tzw. klauzuli opt-out przez lekarzy. już w styczniu problem odczują zwłaszcza mniejsze powiatowe szpitale

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wypowiadanie klauzuli opt-out to pokłosie protestu lekarzy rezydentów, którzy domagają się wzrostu nakładów na ochronę zdrowia. Rezydenci chcą również podwyższenia swoich wynagrodzeń do 1,05 średniej krajowej.

– Nie mamy jeszcze ostatecznych danych – przyznaje Jakub Kosikowski z Porozumienia Rezydentów. – Ale wiemy, że w szpitalu przy ul. Jaczewskiego w Lublinie zrobiło to już 183 lekarzy, w szpitalu dziecięcym lekarze z dwóch oddziałów, a w szpitalu przy al. Kraśnickiej 90 lekarzy, w tym 47 rezydentów. Do protestu przyłączyła się też znaczna część załogi ze szpitala wojskowego. Duży problem będzie też w szpitalu w Bychawie, gdzie klauzulę wypowiedział jeden oddział. W szpitalu wojewódzkim w Chełmie dotyczy to dwóch oddziałów – wylicza.

Piotr Wojtaś, dyrektor SPZOZ w Bychawie, przyznaje, że jego szpital jest w kryzysowej sytuacji.
– Klauzulę opt-out na przyszły rok podpisali tylko lekarze z oddziału pediatrycznego. Lekarze z oddziału wewnętrznego solidaryzują się z protestem lekarzy-rezydentów, więc jest duże prawdopodobieństwo, że tego nie zrobią. Wtedy szpital będzie miał ogromny problem – mówi dyr. Wojtaś.

Oddział wewnętrzny prawdopodobnie trzeba będzie zamknąć. – Ten oddział to filar szpitala, ma 50 łóżek. Co zrobić z pacjentami? Kto ich przejmie? – pyta Wojtaś.

Mniej dramatycznie sytuacja wygląda w szpitalu wojskowymw Lublinie. Barbara Leńczuk, rzeczniczka placówki, podkreśla, że rozmowy lekarzy z dyrekcją idą w dobrym kierunku. – W tym momencie klauzule wypowiedziało około 30 lekarzy, z czego połowa to rezydenci. Jesteśmy jednak w trakcie rozmów i sądzę, że uda się dojść do porozumienia – mówi Leńczuk.

Problemu z obsadą dyżurów ma nie być też w SPSK4.

– W ramach ostatniej akcji klauzule wypowiedziało 50 rezydentów i 31 specjalistów. Z naszej analizy wynika jednak, że nie będzie to zagrożeniem dla pionu dyżurowego – mówi Marta Pogórska, rzeczniczka szpitala. – W naszym szpitalu pracują też lekarze, którzy nie dyżurują. W kryzysowych sytuacjach dyrektor może im przypomnieć o pełnieniu dyżuru.

Ale im szpital mniejszy, tym problem większy.

– Chodzi o lekarzy z oddziału ginekologicznego i dziecięcego. Dwie osoby wypowiedziały klauzule w listopadzie, jedna w grudniu i już pojawił się problem z ułożeniem grafiku – mówi Marek Kos, dyrektor SPZOZ w Kraśniku. – Ogłosiliśmy nabór i mamy nadzieję, że zgłoszą się lekarze, dzięki którym rozwiążemy ten problem.

Problemu nie ma na razie szpital powiatowy w Bełżycach. – Na etatach pracuje u nas 10 lekarzy. Do tej pory żaden z nich nie wypowiedział klauzuli opt-out i nie ma sygnałów, żeby ktoś zamierzał to zrobić. Być może wpływ miał na to fakt, że w ciągu roku wynagrodzenia były regulowane – mówi Dariusz Kamiński, dyrektor SPZOZ w Bełżycach.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Będzie dobrze tak czy siak / 20 grudnia 2017 o 11:40
0
Ja Np daje 2 lata i zobaczę co mi zaproponują.   Aktualnie mam bardzo dużo ofert za granica za ok na początek 20000 zł minimum.  :) nikt mi nie kazał studiować na medycznym i nikt mnie to nie trzyma siła fakt.  Ale kto was będzie operował ? Leczył ?  Pielęgnował ? Rehabilitował ?   Tacy państwo jesteście mądrzy - najmądrzejsi w całej wsi to sami się będziecie leczyć :) kapusty przyłożyć czy coś :).  Albo do tego hydraulika on taki madry jest . My sobie poradzimy       A co do tego ze studia medyczne są darmowe.    ZdaJ maturę i choć dawaj
Avatar
Loki / 19 grudnia 2017 o 12:45
0
50 zł - 19% podatku liniowego, -  300zł ZUS (w przypaku kiedy jest to dodatkowe miejsce pracy), -dojazd na miejsce. Wychodzi jakieś 30zł za godzine pracy. Czyli biorąc wszystkie niedziele w miesiącu taki lekarz zarobi prawie 3000zł. Weź Ty się w głowę puknij. To że ratownicy mają źle to My wiemy. Dlatego zawiązaliśmy PZM. Czego chcesz? Jak grafik powieszą to lecisz i sprawdzasz kto ile zarobi? Idź na studia, jeszcze możesz. Będziesz dostawał wtedy 30zł za godzinę, a nie 25.
Avatar
Mario / 19 grudnia 2017 o 12:39
0
Hydraulik to do d... zawód. Wszystkie naprawy hydrauliczne i instalacje robiłem SAM. Mam inne wykształcenie i ale nauczyłem się tej roboty w ciągu kilku miesięcy. Ciekawe Hydrauliku jak szybko nauczyłbyś się medycyny... Co kolanko ci pękło z wrażenia? Myślę, że prędzej skonfigurowałbym sobie łącze internetowe przez rury niż ty ogarnąłbyś anatomię Bochenka - ale pewnie i tak nie wiesz o co biega... ;-) 
Avatar
Gość / 19 grudnia 2017 o 06:18
0
Tak oto Radziwiłł rozwiązał propblem szpitali.Zawiązał sobie sieć tzn stołek dla siebie,bo niedługo wyleci,a problem się nasilił.Szkoda ,że potomkowie zdrajców nie odpowiadają karnie za swoje decyzje!
Avatar
Gość / 18 grudnia 2017 o 21:17
0
trzeba będzie wprowadzić równoważny czas pracy?
Avatar
essi / 18 grudnia 2017 o 19:52
0
Spróbujmy zadać sobie pytanie czy lekarz pracuje te swoje 8 godzin. Kiedy lekarze mieli zamiar strajkować podpowiadano dyrektorowi, aby wprowadził karty pracy takie jakie kiedyś mieli robotnicy np. na WSK. Przychodzi odbija kartę, kiedy wychodzi - to samo. Gabinety prywatne musiałyby być czynne w większości po 16-tej. Niestety widzę jak snuja się panowie tuż przed ósmą, a po 14 trudno jakiegokolwiek spotkać w szpitalu, czy przychodni.
Avatar
realistka na emeryturze... / 18 grudnia 2017 o 19:47
0
"WSZYSTKIM LEKARZOM KTÓRZY NIE DBAJĄC O DOBRO PACJENTA WYPOWIEDZIELI KLAUZULĘ OPT-OUT,ZAKAZAĆ PODEJMOWANIA PRACY NA OBSZARZE POLSKI.PODLICZYĆ KAŻDEGO LEKARZA KTÓRY DZIĘKI PODATNIKOWI SIĘ WYKSZTAŁCIŁ O PIENIĄDZE ZA NAUKĘ DO ZWROTU.WTEDY DOPIERO DAĆ KLAUZULĘ WOLNOŚCI. " ...przeczytaj raz jeszcze te idiotyzmy i zastanów się, dlaczego tych samych norm nie zastosować wobec szoferów autokarów, spawaczy, pilotów itp. grup zawodowych? Wszyscy kształcili się z naszych podatków, ale jakoś nikt nie żąda od nich pracy w wymiarze około 72 h tygodniowo... Moja córka jest lekarzem, a zarówno jak, jak i mój małżonek ekonomistami! Tak więc teoria o dziedziczności zawodu raczej upada ...
"WSZYSTKIM LEKARZOM KTÓRZY NIE DBAJĄC O DOBRO PACJENTA WYPOWIEDZIELI KLAUZULĘ OPT-OUT,ZAKAZAĆ PODEJMOWANIA PRACY NA OBSZARZE POLSKI.PODLICZYĆ KAŻDEGO LEKARZA KTÓRY DZIĘKI PODATNIKOWI SIĘ WYKSZTAŁCIŁ O PIENIĄDZE ZA NAUKĘ DO ZWROTU.WTEDY DOPIERO DAĆ KLAUZULĘ WOLNOŚCI. " ...przeczytaj raz jeszcze te idiotyzmy i zastanów się, dlaczego tych samych norm nie zastosować wobec szoferów autokarów, spawaczy, pilotów itp. grup zawodowych? Wszyscy kształcili się z naszych podatków, ale jakoś nikt nie żąda od nich pracy w wymiarze około 72 h tyg... rozwiń
Avatar
Gosc / 18 grudnia 2017 o 18:52
0
Byle jaki dyżur to minimum 50 zł za godzinę. 100 godzin po za macierzystą placówka to 5000 zł. Jestem ratownikiem medycznym i pracuję około 320-350 godzin w miesiącu i tak od 8 lat.Nie zarobię tego przez miesiąc co rezydent przez 100 godzin.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2017 o 17:56
0
Niewolnicy nie chcą pracować non stop i tragedia.Aj waj, skepikarz powinien być z rodziną a tu masz, lekarzom się zachciewa. W głowach im się poprzewacało. Do roboty, nawet 10 dni pod rząd, nieroby, w końcu nie jesteście tirowcami, aby mieć limit godzin pracy.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2017 o 17:39
0
Ja hydraulik, syn hydraulik, wnuk hydraulik i nikt nie strajkuje bo hydraulik to porządny zawód.
Avatar
Będzie dobrze tak czy siak / 20 grudnia 2017 o 11:40
0
Ja Np daje 2 lata i zobaczę co mi zaproponują.   Aktualnie mam bardzo dużo ofert za granica za ok na początek 20000 zł minimum.  :) nikt mi nie kazał studiować na medycznym i nikt mnie to nie trzyma siła fakt.  Ale kto was będzie operował ? Leczył ?  Pielęgnował ? Rehabilitował ?   Tacy państwo jesteście mądrzy - najmądrzejsi w całej wsi to sami się będziecie leczyć :) kapusty przyłożyć czy coś :).  Albo do tego hydraulika on taki madry jest . My sobie poradzimy       A co do tego ze studia medyczne są darmowe.    ZdaJ maturę i choć dawaj
Avatar
Loki / 19 grudnia 2017 o 12:45
0
50 zł - 19% podatku liniowego, -  300zł ZUS (w przypaku kiedy jest to dodatkowe miejsce pracy), -dojazd na miejsce. Wychodzi jakieś 30zł za godzine pracy. Czyli biorąc wszystkie niedziele w miesiącu taki lekarz zarobi prawie 3000zł. Weź Ty się w głowę puknij. To że ratownicy mają źle to My wiemy. Dlatego zawiązaliśmy PZM. Czego chcesz? Jak grafik powieszą to lecisz i sprawdzasz kto ile zarobi? Idź na studia, jeszcze możesz. Będziesz dostawał wtedy 30zł za godzinę, a nie 25.
Avatar
Mario / 19 grudnia 2017 o 12:39
0
Hydraulik to do d... zawód. Wszystkie naprawy hydrauliczne i instalacje robiłem SAM. Mam inne wykształcenie i ale nauczyłem się tej roboty w ciągu kilku miesięcy. Ciekawe Hydrauliku jak szybko nauczyłbyś się medycyny... Co kolanko ci pękło z wrażenia? Myślę, że prędzej skonfigurowałbym sobie łącze internetowe przez rury niż ty ogarnąłbyś anatomię Bochenka - ale pewnie i tak nie wiesz o co biega... ;-) 
Avatar
Gość / 19 grudnia 2017 o 06:18
0
Tak oto Radziwiłł rozwiązał propblem szpitali.Zawiązał sobie sieć tzn stołek dla siebie,bo niedługo wyleci,a problem się nasilił.Szkoda ,że potomkowie zdrajców nie odpowiadają karnie za swoje decyzje!
Avatar
Gość / 18 grudnia 2017 o 21:17
0
trzeba będzie wprowadzić równoważny czas pracy?
Avatar
essi / 18 grudnia 2017 o 19:52
0
Spróbujmy zadać sobie pytanie czy lekarz pracuje te swoje 8 godzin. Kiedy lekarze mieli zamiar strajkować podpowiadano dyrektorowi, aby wprowadził karty pracy takie jakie kiedyś mieli robotnicy np. na WSK. Przychodzi odbija kartę, kiedy wychodzi - to samo. Gabinety prywatne musiałyby być czynne w większości po 16-tej. Niestety widzę jak snuja się panowie tuż przed ósmą, a po 14 trudno jakiegokolwiek spotkać w szpitalu, czy przychodni.
Avatar
realistka na emeryturze... / 18 grudnia 2017 o 19:47
0
"WSZYSTKIM LEKARZOM KTÓRZY NIE DBAJĄC O DOBRO PACJENTA WYPOWIEDZIELI KLAUZULĘ OPT-OUT,ZAKAZAĆ PODEJMOWANIA PRACY NA OBSZARZE POLSKI.PODLICZYĆ KAŻDEGO LEKARZA KTÓRY DZIĘKI PODATNIKOWI SIĘ WYKSZTAŁCIŁ O PIENIĄDZE ZA NAUKĘ DO ZWROTU.WTEDY DOPIERO DAĆ KLAUZULĘ WOLNOŚCI. " ...przeczytaj raz jeszcze te idiotyzmy i zastanów się, dlaczego tych samych norm nie zastosować wobec szoferów autokarów, spawaczy, pilotów itp. grup zawodowych? Wszyscy kształcili się z naszych podatków, ale jakoś nikt nie żąda od nich pracy w wymiarze około 72 h tygodniowo... Moja córka jest lekarzem, a zarówno jak, jak i mój małżonek ekonomistami! Tak więc teoria o dziedziczności zawodu raczej upada ...
"WSZYSTKIM LEKARZOM KTÓRZY NIE DBAJĄC O DOBRO PACJENTA WYPOWIEDZIELI KLAUZULĘ OPT-OUT,ZAKAZAĆ PODEJMOWANIA PRACY NA OBSZARZE POLSKI.PODLICZYĆ KAŻDEGO LEKARZA KTÓRY DZIĘKI PODATNIKOWI SIĘ WYKSZTAŁCIŁ O PIENIĄDZE ZA NAUKĘ DO ZWROTU.WTEDY DOPIERO DAĆ KLAUZULĘ WOLNOŚCI. " ...przeczytaj raz jeszcze te idiotyzmy i zastanów się, dlaczego tych samych norm nie zastosować wobec szoferów autokarów, spawaczy, pilotów itp. grup zawodowych? Wszyscy kształcili się z naszych podatków, ale jakoś nikt nie żąda od nich pracy w wymiarze około 72 h tyg... rozwiń
Avatar
Gosc / 18 grudnia 2017 o 18:52
0
Byle jaki dyżur to minimum 50 zł za godzinę. 100 godzin po za macierzystą placówka to 5000 zł. Jestem ratownikiem medycznym i pracuję około 320-350 godzin w miesiącu i tak od 8 lat.Nie zarobię tego przez miesiąc co rezydent przez 100 godzin.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2017 o 17:56
0
Niewolnicy nie chcą pracować non stop i tragedia.Aj waj, skepikarz powinien być z rodziną a tu masz, lekarzom się zachciewa. W głowach im się poprzewacało. Do roboty, nawet 10 dni pod rząd, nieroby, w końcu nie jesteście tirowcami, aby mieć limit godzin pracy.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2017 o 17:39
0
Ja hydraulik, syn hydraulik, wnuk hydraulik i nikt nie strajkuje bo hydraulik to porządny zawód.