Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 listopada 2018 r.
11:22

Wojewoda lubelski mówił o Marszu Równości jako promowaniu „zboczeń, dewiacji i wynaturzeń”. Sprawa wróci do sądu

0 32 A A
Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek w sądzie podczas ogłaszania orzeczenia 6 listopada
Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek w sądzie podczas ogłaszania orzeczenia 6 listopada (fot. Jacek Szydłowski)

Wojewoda lubelski wróci na ławę oskarżonych. Przemysław Czarnek mówił o Marszu Równości jako promowaniu „zboczeń, dewiacji i wynaturzeń”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Organizator marszu odwołał się od niekorzystnego orzeczenia Pierwsze rozstrzygnięcie w tej sprawie zapadło 6 listopada. Prywatnym aktem oskarżenia przeciwko wojewodzie zajmował się Sąd Rejonowy Lublin-Zachód.

Umorzył postępowanie, powołując się na ochronę swobody wypowiedzi.

– Sąd karny nie może być cenzorem debaty publicznej. Musi stanąć w obronie wolności. Mowa nienawiści nie może stanowić knebla wolności słowa – uzasadniał rozstrzygnięcie sędzia Bernard Domaradzki. Dodał jednocześnie, że słowa wojewody miały charakter „wybitnie ujemny”.

Bartosz Staszewski, organizator lubelskiego Marszu Równości, właśnie odwołał się od tej decyzji. Zażalenie wpłynęło do Sądu Okręgowego w Lublinie. – Wolność słowa nie jest nieograniczona. Konstytucja mówi, że ogranicza ją szacunek dla drugiej osoby i na to się powołujemy – wyjaśnia Bartosz Staszewski.

Sprawa dotyczy wypowiedzi Przemysława Czarnka, które zamieścił na swoim kanale w serwisie YouTube. Wojewoda krytykował pomysł organizowania w Lublinie Marszu Równości. Stwierdził m.in.: „Obnoszenie się ze swoją seksualnością na ulicy jest po prostu
obrzydliwe. Nie promujmy zboczeń, dewiacji, wynaturzeń”. Kiedy sprawa trafiła na wokandę, sąd już na początku posiedzenia skłaniał się ku umorzeniu postępowania z uwagi na znikomą szkodliwość społeczną czynu. – Nie może być tak, by z ust wojewody padały słowa, które odmawiają uczestniczenia w życiu społecznym uczestnikom kilkutysięcznej manifestacji. Nie może być tak, by wypowiedź przedstawiciela rządu w terenie dehumanizowała te osoby, w jednym zdaniu zestawiając seksualność ze zboczeniami – przekonywał Bartosz Przeciechowski, pełnomocnik organizatora Marszu Równości.

Z kolei wojewoda zapewniał, że nie miał zamiaru nikogo obrażać. – Nikogo nie nazwałem dewiantem. Oskarżyciela widzę po raz pierwszy na żywo – tłumaczył Przemysław Czarnek. – Kompletnie mnie nie interesuje orientacja seksualna kogokolwiek, bo jest to sfera prywatna. Ja po prostu wyrażam swoją opinię.

– Trzeba pokazywać, że ci ludzie nie mogą być bezkarni, chociaż oni są sprytni. W sądzie udają, że nie mieli nikogo konkretnego na myśli – komentuje Staszewski. – Chciałbym, żeby wojewoda poniósł konsekwencje.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy sprawa trafi na wokandę. Bartosz Staszewski zapowiada, że w przypadku kolejnego umorzenia, skieruje sprawę do trybunału w Strasburgu.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lubliner Tugblat / 19 listopada 2018 r. o 11:35
+33
“Sędzia jeszcze jest rozgrzany, załatwimy tę sprawę szybko” - z klasyki nadzwyczajnek kasty ;)
Avatar
LEWACKI ZEITUNG / 19 listopada 2018 r. o 11:47
+22
Słowa „Grasiów” to instrukcja wyłudzenia VAT czy znali ten proceder z autopsji ? TASMY GRASIA NIE PUSZCZACIE?
Avatar
Gość / 19 listopada 2018 r. o 11:29
+22
Przecież pan Czarnek powiedział prawdę. A różne zboki chcą nam zakazać prawa do mówienia prawdy.
Avatar
OFICER. – fragment książki / 19 listopada 2018 r. o 12:27
+16
"Zastanawiałem się, jak to możliwe, że nie interesowało go ani to, czy jego biskup pomocniczy był współpracownikiem komunistycznych służb specjalnych, ani nawet to, ile ludzkiej krzywdy wynikło z tego faktu, a jedynie to – kto śmiał ujawnić prawdę.”
Avatar
Gość / 19 listopada 2018 r. o 12:09
+8
Kiedy budowlańcy albo drogowcy zorganizują marsz równości, a matematycy marsz równoległości ?
Avatar
Lubelanka / 19 listopada 2018 r. o 14:32
+5
Takie słowa w ustach jakiegokolwiek człowieka, a tym bardziej wojewody, są bardzo naganne i niedopuszczalne. O szacunku nawet nie wspomnę. Odwołanie się od decyzji pierwszej instancji uważam nie tylko za słuszne, ale wręcz konieczne zwłaszcza po wysłuchaniu uzasadnienia sędziego, które mogło niejednego wprowadzić w osłupienie.
Avatar
ansa40 / 19 listopada 2018 r. o 17:05
+4
Byłam na Marszu Równości i jeśli widziałam wynaturzenia to po stronie przeciwników Marszu, ich zachowanie pełne było nienawiści i ordynarnych wyzwisk i gestów.Uczestnicy Marszu za to to byli spokojni,radośni ludzie marzący o pokoju i równości. Wstyd Panie Czarnek,to Pan powinien świecić przykładem jako włodarz województwa, a tak staje Pan po stronie nienawiści i agresji!
Avatar
Gość / 20 listopada 2018 r. o 07:17
+3
Niech Czarnek wraca na KUL i nie miesza w polityce i życiu społecznym obywateli. Najpierw popiera marsz równości, a później obraża uczestników, tak samo jak obrażał sędziego z Krakowa w rozmowie w programie "NIEZALEŻNEJ" TVP3.  WIĘCEJ SZACUNKU PANIE CZARNEK DLA INNYCH I NIE TRZEBA BĘDZIE BIEGAĆ PO SĄDACH.
Avatar
Neo / 19 listopada 2018 r. o 19:35
+3
TEN FACET NIE JEST ŻADNYM AUTORYTETEM!! ZROBILI GO WOJEWODA TO PRÓBUJE ZABŁYSNĄĆ??? GOSC NAWJEYZRANZIJ ZAPOMNIAŁ ŻE TO STANOWISKO NIE JEST WIECZNE JAK I PIS!!! PRZYJDZIE CZAS ŻE ON POELCI NA LEB Z TEGO STANOWISKA PO WYBORACH PARLAMENTARNYCH . ALE ZŁE WSPOMNIENIA PO NIM ZOSTANĄ.
Avatar
Adam z Lublina / 19 listopada 2018 r. o 13:21
+3
W pełni popieram odwołanie się od wyroku! Obrażanie innych i epatowanie pogardą przez człowieka piastującego tak wysoki urząd państwowy jest niedopuszczalne i nie mieści się w granicach Wolności Słowa! Tym bardziej, że Pan Czarnek wielokrotnie poprzednio obrażał ludzi którzy ośmielili się mieć inne poglądy niż on: obrońców demokracji, ekologów a teraz ludzi o innej orientacji seksualnej. Jeśli nikt nie zareaguje, Pan Wojewoda będzie myślał że tak można.
Avatar
Gość / 7 lutego 2019 r. o 19:05
0
A może sedzia Ozimek jest razem z Biedroniem i stąd taki ,a nie inny wyrok???
Avatar
piss off / 23 listopada 2018 r. o 15:23
+1
Zdechnij w podskokach
Avatar
Gość / 20 listopada 2018 r. o 07:17
+3
Niech Czarnek wraca na KUL i nie miesza w polityce i życiu społecznym obywateli. Najpierw popiera marsz równości, a później obraża uczestników, tak samo jak obrażał sędziego z Krakowa w rozmowie w programie "NIEZALEŻNEJ" TVP3.  WIĘCEJ SZACUNKU PANIE CZARNEK DLA INNYCH I NIE TRZEBA BĘDZIE BIEGAĆ PO SĄDACH.
Avatar
Lublinianka / 19 listopada 2018 r. o 22:16
-2
Brawo Panie Wojewodo! Brawo! Brawo! i jeszcze raz brawo!
Avatar
Gość / 19 listopada 2018 r. o 20:52
+1
A nasz kraj jak był tak jest murem podzielony i po obu stronach jest beton i fanatycy. Gdzieś tam po cichu przemykają ludzie którzy mają na to wy***e, a opozycję tłumnie prowadzą rozmowę pełną nienawiści do drugiej strony. Jak to jest? Owczego nie można rozmawiać normalnie? Budować? Kto to wie?
Avatar
Anty ciemnogrod / 19 listopada 2018 r. o 20:25
+1
Dokładnie! Banda tchórzy i kur......! Kontra młode dziewczyny! Ja nie widzialem tam żadnych zbokow! Zato bandę kur.... I debili po przeciwnej stronie którzy rzucali race.  To patologia! Banda ciot tchórzy którzy atakują słabszych od siebie! Wielcy patrioci he he
Avatar
Anty pis / 19 listopada 2018 r. o 19:38
+1
DZIWNE  PISUARY NIE MAJA W LUBLINIE NIC DO GADANIA. A W NECIE JEST ICH PEŁNO?? WIOCHA TERAZ NIEMA ROBOTY W POLU TO MOŻNA PISAĆ HA HA.  WIOCHA DZIECIOROBY CIEMNOGROD TO STALOWY ELEKTORAT PIS. 
Avatar
Neo / 19 listopada 2018 r. o 19:35
+3
TEN FACET NIE JEST ŻADNYM AUTORYTETEM!! ZROBILI GO WOJEWODA TO PRÓBUJE ZABŁYSNĄĆ??? GOSC NAWJEYZRANZIJ ZAPOMNIAŁ ŻE TO STANOWISKO NIE JEST WIECZNE JAK I PIS!!! PRZYJDZIE CZAS ŻE ON POELCI NA LEB Z TEGO STANOWISKA PO WYBORACH PARLAMENTARNYCH . ALE ZŁE WSPOMNIENIA PO NIM ZOSTANĄ.
Avatar
ddrżę / 19 listopada 2018 r. o 19:01
-1
Może za chwilę zarządają domu publicznego jak w Danii czyli ze zwierzętami ! Mój Burek i Kitek już tyłkami chodzą do ściany na samą myśl co się w świecie dzieje ,Quo Vadis śiecie ?
Avatar
kdj / 19 listopada 2018 r. o 18:42
0
To prawda. Przez wieki ludzi znali prawde w tej materii. I nagle prawda zanikła, wyparowała..? :-)
Zobacz wszystkie komentarze 32

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Niecodzienne "miejsce parkingowe". Nocna podróż zakończona na skarpie [zdjęcia]
galeria

Lublin: Niecodzienne "miejsce parkingowe". Nocna podróż zakończona na skarpie [zdjęcia]

29-latek z Lublina zakończył podróż samochodem w dosyć nietypowym miejscu. Mężczyzna przejechał kilka metrów drogą dla rowerów przy ul. Janowskiej, a potem "pomylił biegi" i zsunął się po skarpie. Nie dość, że najadł się wstydu, to na dodatek grozi mu jeszcze mandat

Pandemia koronawirusa w Indiach: Brakuje łóżek, leków, tlenu, a nawet miejsc pochówku
Rozmowa

Pandemia koronawirusa w Indiach: Brakuje łóżek, leków, tlenu, a nawet miejsc pochówku

Lekarze z Indii alarmują, że sytuacja w tym kraju w zakresie epidemii COVID-19 jest dramatyczna – powiedziała w rozmowie z PAP prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Brakuje tam łóżek szpitalnych, leków, tlenu, a w konsekwencji nawet miejsc pochówku.

Biała Podlaska: Opóźnienie remontu ulicy Warszawskiej. Urzędnicy ujawnili nowe okoliczności

Biała Podlaska: Opóźnienie remontu ulicy Warszawskiej. Urzędnicy ujawnili nowe okoliczności

Nie tylko względy pogodowe przesądziły o wydłużeniu przebudowy ostatniego odcinka ulicy Warszawskiej. Umowę trzeba było aneksować. Radni Zjednoczonej Prawicy wytykają urzędnikom, że dopiero teraz dowiadują się o nowych okolicznościach.

Lubelskie: 177 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej zgonów w Zamościu

Lubelskie: 177 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej zgonów w Zamościu

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj, że w woj. lubelskim odnotowano 177 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 9 osób,z czego 2 bez chorób współistniejących

Kolejna bariera przekroczona. Od początku pandemii koronawirusa zmarło ponad 70 tys. chorych

Kolejna bariera przekroczona. Od początku pandemii koronawirusa zmarło ponad 70 tys. chorych

3 852 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 147 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Michał Sołtan wystąpi w Radiu Lublin
14 maja 2021, 19:00

Michał Sołtan wystąpi w Radiu Lublin

W piątek, 14 maja o godz. 19 w Radiu Lublin wystąpi Michał Sołtan z zespołem. Koncert odbędzie się w ramach cyklu "Nie tylko rock'n'roll".

Lubelskie: Wypadek na krajowej "19". Są ranni, droga jest częściowo zablokowana
Aktualizacja

Lubelskie: Wypadek na krajowej "19". Są ranni, droga jest częściowo zablokowana

Dwie osoby zostały ranne w wypadku, do którego doszło w miejscowości Łukówiec (pow. lubartowski). Na krajowej "19" zderzyły się dwa auta, a jedno z nich dachowało.

Europa się otwiera. Część miejsc dostępna tylko dla zaszczepionych przeciw COVID-19

Europa się otwiera. Część miejsc dostępna tylko dla zaszczepionych przeciw COVID-19

Wraz z postępem kampanii szczepień przeciwko Covid-19 i spadkiem wskaźników epidemicznych kolejne kraje Europy luzują obostrzenia sanitarne. W Niemczech, Austrii, Francji czy na Węgrzech wprowadzono lub planuje się wprowadzić dostępność miejsc takich jak kina czy baseny tylko dla osób zaszczepionych przeciwko Covid-19 i ozdrowieńców.

75-latka z dnia na dzień wyrzucona z mieszkania. "To kwintesencja dzikiej eksmisji"
Reportaż Uwagi! TVN
film

75-latka z dnia na dzień wyrzucona z mieszkania. "To kwintesencja dzikiej eksmisji"

Pani Teresa podupadła na zdrowiu i zaczęła mieć problemy z płatnością za wynajmowane przez siebie mieszkanie. Gdy seniorka wyszła do lekarza, ktoś włamał się do niej i zmienił zamki. 75-latka w przeciągu godziny stała się bezdomna, pozostawiona bez środków do życia.

Tomasz Wójtowicz o awansie siatkarzy LUK Politechniki do PlusLigi: "Nie może być mowy o zaskoczeniu"
Rozmowa
galeria

Tomasz Wójtowicz o awansie siatkarzy LUK Politechniki do PlusLigi: "Nie może być mowy o zaskoczeniu"

Rozmowa z Tomaszem Wójtowiczem, byłym reprezentantem Polski w siatkówce, mistrzem olimpijskim z Montrealu, ambasadorem LUK Politechniki Lublin – nowego beniaminka PlusLigi.

Będziemy walczyć do końca, czyli opinie po meczu GKS Tychy z Górnikiem Łęczna

Będziemy walczyć do końca, czyli opinie po meczu GKS Tychy z Górnikiem Łęczna

Górnik Łęczna nie może zdobyć kompletu punktów już od sześciu spotkań. Tym razem zielono-czarni przegrali w Tychach z tamtejszym GKS 1:3. Oto jak przebieg spotkania skomentowali trenerzy obu zespołów

Hetman – Wólczanka 3:3. Szalony mecz w Zamościu, druga wygrana była blisko

Hetman – Wólczanka 3:3. Szalony mecz w Zamościu, druga wygrana była blisko

Niesamowity mecz w Zamościu. Wydawało się, że Hetman wreszcie przerwie fatalną serię 16 porażek z rzędu. Niby się udało, ale jeżeli w 90 minucie prowadzi się 3:1 i nie zdobywa kompletu punktów, to trudno być zadowolonym. A tak się składa, że w starciu z Wólczanką Wólka Pełkińska podopieczni Władimira Geworkjana dwie bramki stracili w doliczonym czasie gry i ostatecznie tylko zremisowali z rywalami 3:3.

Podhale Nowy Targ – Wisła Puławy 1:1. Nadal niepokonani

Podhale Nowy Targ – Wisła Puławy 1:1. Nadal niepokonani

W sobotę wieczorem na boisku w Nowym Targu spotkały się dwie drużyny, które w tym roku jako jedyne nie przegrały jeszcze w lidze. Po końcowym gwizdku nic się w tym temacie nie zmieniło. Podhale prowadziło z Wisłą Puławy, ale lider tabeli wyrównał i obie ekipy dopisały do swoich kont po punkcie.

Chełmianka – KSZO 2:0. Nerwy w końcówce

Chełmianka – KSZO 2:0. Nerwy w końcówce

Ósma wygrana w tym roku piłkarzy Tomasza Złomańczuka. Chełmianka w sobotę pokonała rywala z Ostrowca Świętokrzyskiego 2:0. Trzeba jednak przyznać, że KSZO do ostatniego gwizdka było groźne i w końcówce nie brakowało emocji.

Spektakle, wystawy i kino. Festiwal Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie"
12 maja 2021, 19:00
galeria

Spektakle, wystawy i kino. Festiwal Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie"

Już 12 maja w Centrum Spotkania Kultur rozpocznie się piąta edycja Festiwalu Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie". Widzowie będą mogli zobaczyć spektakle o szczególnych walorach scenograficznych i kostiumograficznych. Aby zwiększyć dostępność dla odbiorców, część wydarzeń organizatorzy planują pokazać online.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!