Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 listopada 2018 r.
16:45

"Nie promujmy zboczeń, dewiacji, wynaturzeń". Wojewoda nie odpowie za swoje słowa

206 46 A A

Wojewoda Przemysław Czarnek zasiadł we wtorek na ławie oskarżonych. Tłumaczył się ze swoich słów o Marszu Równości, jako promowaniu „zboczeń, dewiacji i wynaturzeń”. Sąd umorzył sprawę uznając, że nie może ograniczać swobody wypowiedzi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Sąd karny nie może być cenzorem debaty publicznej. Musi stanąć w obronie wolności słowa, niezależnie od tego, kim jest osoba oskarżona. Mowa nienawiści nie może stanowić knebla wolności słowa – uzasadniał rozstrzygnięcie sędzia Bernard Domaradzki, z Sądu Rejonowego Lublin-Zachód. Przyznał jednocześnie, że słowa wojewody miały charakter „wybitnie ujemny”.

Sprawa dotyczyła wypowiedzi Przemysława Czarnka. Wojewoda na swoim kanale w serwisie Youtube krytykował pomysł organizowania w Lublinie Marszu Równości. Stwierdził m.in.: „Obnoszenie się ze swoją seksualnością na ulicy jest po prostu obrzydliwe. Nie promujmy zboczeń, dewiacji, wynaturzeń”.

Prywatny akt oskarżenia przeciwko wojewodzie skierował organizator marszu – Bartosz Staszewski. Zarzucał politykowi zniesławienie. - Istotne jest, by w takich sprawach składać zawiadomienia. Kiedy w przestrzeni publicznej, osoby, które powinny godnie reprezentować wszystkich obywateli mówią o nich, że są zboczeńcami i dewiantami – tłumaczył Staszewski.

Sąd już na początku posiedzenia skłaniał się ku umorzeniu postępowania z uwagi na znikomą szkodliwość społeczną czynu. Żadna ze stron nie chciała jednak na to przystać.

- Kiedy motywem działania sprawcy są uprzedzenia na jakimkolwiek tle, np. orientacji seksualnej czy przynależności narodowej, wymagana jest bardzo stanowcza reakcja państwa – przekonywał mecenas Bartosz Przeciechowski, pełnomocnik oskarżyciela. – W przypadku reprezentanta rządu w terenie jest potrzeba ważenia słów, by nie doszło do pomówienia. Nie może być tak, by z ust wojewody padały słowa, które odmawiają uczestniczenia w życiu społecznym uczestnikom kilkutysięcznej manifestacji, jaka odbywała się w Lublinie. Nie może być tak, by wypowiedź przedstawiciela rządu w terenie dehumanizowała te osoby, w jednym zdaniu zestawiając seksualność ze zboczeniami.

Pełnomocnik wojewody wnosił o umorzenia postępowania. Tłumaczył, że Przemysław Czarnek nie zamierzał obrazić Bartosza Staszewskiego, bo go nie znał. - Nikogo nie nazwałem dewiantem. Oskarżyciela widzę po raz pierwszy na żywo. Spotkałem się z nim w windzie, 15 minut temu. Nie wiedziałem o istnieniu pana – tłumaczył Przemysław Czarnek. - Nie mam zielonego pojęcia, jakiej orientacji seksualnej jest oskarżyciel. Kompletnie mnie nie interesuje orientacja seksualna kogokolwiek, bo jest to sfera prywatna. Nie miałem zamiaru obrażać kogokolwiek. Ja po prostu wyrażam swoją opinię.

Sąd uznał, że wypowiedź wojewody nie była złamaniem prawa. Stanowiła natomiast element przedwyborczej debaty.

- Wolność wypowiedzi w ramach debaty publicznej dotyczy wszystkich jej uczestników – stwierdził sędzia Domaradzki. – Sąd bronić musi podstawowych praw i wolności obywatelskich. Wypowiedź była związana z działalnością polityczną oskarżonego, jak i działalnością publiczną oskarżyciela.

Sąd uznał, że w takiej sytuacji obie strony dyskusji powinny się wykazać „grubą skórą”. - Ceną działalności publicznej jest narażenie się na bardziej dolegliwą krytykę. Każdy uczestnik debaty publicznej musi wykazywać się większą tolerancją na krytykę, w tym niesprawiedliwą – ocenił sędzia Domaradzki. 

- Mówienie o kimkolwiek, że jest dewiantem, zboczeńcem jest absolutnie niedopuszczalne – komentował rozstrzygniecie Bartosz Staszewski. – Sąd uznał, że muszę się cechować grubą skórą. Wydaje mi się, że absolutnie nie. Krytyka w sferze publicznej musi mieć miejsc, ale ktoś kto obraża powinien ponieść konsekwencje.

- Sąd powiedział, iż słowa, które padły nie są akceptowalne, że jest to treść wybitnie ujemna. Natomiast uznał, że rola osoby, która te słowa wypowiada nie ma znaczenia. To jest pogląd, którym trzeba się będzie zmierzyć – mówi Bartosz Przeciechowski. - Tam się kończy wolność wypowiedzi, gdzie zaczyna się krzywda innej osoby. Jeśli na linii prostej postawimy suwak, to sąd przesunął tę granicę wolności znacznie na niekorzyść ochrony osób skrzywdzonych.

Sąd zajmie się niebawem podobnym aktem oskarżenia, dotyczącym Tomasza Pituchy. Miejski radny PiS napisał na Facebooku, że Marsz Równości „promuje homoseksualizm i pedofilię”.

Komentarze 46

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 listopada 2018 o 17:10
+59
„Obnoszenie się ze swoją seksualnością na ulicy jest po prostu obrzydliwe. Nie promujmy zboczeń, dewiacji, wynaturzeń” - koniec cytatu.
Avatar
Polek / 6 listopada 2018 o 16:52
+47
Czyli jednak są jeszcze w tym kraju normalne sądy? Normalnie jestem w szoku!
Avatar
Gość / 6 listopada 2018 o 17:33
+44
Brawo Panie Wojewodo!
Avatar
Lublin / 6 listopada 2018 o 17:50
+36
Czy żeby być matroolią trzeba być aż nad to tolerancyjnym i zepsutym przez zachód? Lublin jest nie tolerancyjną na zboczenia metropolią i do tego się przyzwyczajcie. W tej metropoli zawsze bedzie normalna rodzina na pierwszym miejscu.
Avatar
tzw. katol / 6 listopada 2018 o 18:37
+29
Według mnie powinni zakazać promowania blond włosów!!!! Zatrzymajmy osoby, które rodzą się blondynami, zmuśmy je do przefarbowania na brunetów!!! Rozumiecie ironię? Tak samo jest z osobami homo i biseksualnymi, tego się nie wybiera, takim się rodzi. Zgodnie z wytycznymi światowej organizacji zdrowia, to nie są choroby, więc się ich nie leczy. Ale niektórzy tego nie rozumieją. Bo myślą - gej to zniewieściały facet, lesbijka - to męska kobieta. Ale wcale tak nie jest, bo to są mniejszości. Czasami okazuje się czy wujek, ciocia, ojciec czy matka - okazują się osobami homo, niespełnionymi życiowo. Poznałem taki historie osobiście i są to dramaty zarówno dla samych tych osób, jak ich rodzin. Najczęściej właśnie presja społeczna takich osób z transparentami jak widać na zdjęciach doprowadza do dramatów rodzinnych czy samobójstw, bo ludzie nie mogą być sobą, muszą udawać kogoś kim nie są. Dlaczego nie pozwala się ludziom na ich własne wybory? Co masz do tego, że Twój sąsiad chce żyć po swojemu? Czy chcesz, żeby to ja decydował o Twoim życiu i z kim miał(a) się spotykać? Żyjcie jak chcecie i dajcie żyć innym.
 Jeśli to są intymne i prywatne sprawy, to wyciągnięte na ulice i do szkół już nie są intymne i prywatne. Czy to takie trudne do zrozumienia. Większość normalnych nie życzy sobie narzucania homozboczeń. Tak! "Żyjcie jak chcecie i dajcie żyć innym" i nie narzucajcie swoich poglądów innym. 
 Jeśli to są intymne i prywatne sprawy, to wyciągnięte na ulice i do szkół już nie są intymne i prywatne. Czy to takie trudne do zrozumienia. Większość normalnych nie życzy sobie narzucania homozboczeń. Tak! "Żyjcie jak chcecie i dajcie żyć innym" i nie narzucajcie swoich poglądów innym.  rozwiń
Avatar
Gość / 6 listopada 2018 o 18:15
+27
Natura, lub Najwyższy, stworzyli 2 płcie /słownie: dwie/. Kobietę i mężczyznę. Dwie różne istoty. Nie ma trzeciej płci! I to, że w niektórych krajach Unii nie jest to oczywiste, to tylko świadczy o tym, że przyzwolenie na używanie narkotyków powoduje zidiocenie społeczeństwa. Kopulacja osobników tej samej płci nie jest zgodna z naturą i jest wynaturzeniem. Gdyby było inaczej, to taki akt mógłby zaowocować powołaniem do życia następnego osobnika. Może? Nie!!! A więc jest to wbrew naturze, jest WYNATURZENIEM .
Avatar
^_^ / 6 listopada 2018 o 17:55
+24
Pewnie ta sprawa nie daje żyć wiekszości Lublinian. Co tam niska pensja, wysoki czynsz, brak przedszkoli. Dla mieszkańca Lublina jest ważna tolerancja wobec innych zabaw łóżkowych definiowanych w encyklopedii jako dewiacje i zboczenia. Ja czekam na akceptację pedofilii i zoofilii. A po eutanazji na pierwsze małżeństwa nekrofilów. Nie rozumiem "rowerzystów" po co wkładają kij w mrowisko? Polska to nie Niemcy, tutaj mamy wolność słowa nie cenzurowaną przez parlament LGBruxelleT. Czy nie toleruję tych zboczeń? Oczywiście, że toleruję, bo nie ganiam z siekierą za nimi. Szczerze zwisa mi to i powiewa, co sobie w tyłek wsadzają. Ale po co o tym bez przerwy mówić? Może warto pomyśleć o zakazie stosunkow analnych tj. o paleniu papierosów. Zwieracze po tym się jednak psują. Kochani cykliści ;)
Pewnie ta sprawa nie daje żyć wiekszości Lublinian. Co tam niska pensja, wysoki czynsz, brak przedszkoli. Dla mieszkańca Lublina jest ważna tolerancja wobec innych zabaw łóżkowych definiowanych w encyklopedii jako dewiacje i zboczenia. Ja czekam na akceptację pedofilii i zoofilii. A po eutanazji na pierwsze małżeństwa nekrofilów. Nie rozumiem "rowerzystów" po co wkładają kij w mrowisko? Polska to nie Niemcy, tutaj mamy wolność słowa nie cenzurowaną przez parlament LGBruxelleT. Czy nie toleruję tych zboczeń? Oczywiście, że toleruję,... rozwiń
Avatar
Gość 51 / 6 listopada 2018 o 17:39
+24
.....uważam, że aktywiści środowisk OGBT+ powinni pójść zdecydowanie dalej i nadać rozgłosu tej haniebnej sprawie na forum europejskim z EU włącznie. Lublin ma wszak aspiracje do bycia tolerancyjną, otwartą na wszystkich mieszkańców i ucywilizowaną metropolią tym bardziej, że z biegiem lat stal się ważnym ośrodkiem akademickim, a wiedza zobowiązuje.....
 Matką i babcia, a taka tolerancyjną i otwarta na środowisko LGBT, ale czy wie, że następnym postulatem tych środowisk jest eutanazja starych, chorych, a może i tych, którym LGBT  kojarzy się z wynaturzeniami. 
 Matką i babcia, a taka tolerancyjną i otwarta na środowisko LGBT, ale czy wie, że następnym postulatem tych środowisk jest eutanazja starych, chorych, a może i tych, którym LGBT  kojarzy się z wynaturzeniami.  rozwiń
Avatar
Gość / 6 listopada 2018 o 18:09
+11
otwórzmy szeroko pupy w imię tolerancji zrozumienia ;)))
Avatar
Gość / 6 listopada 2018 o 18:04
+8
Platformen guten morgen ;)
Avatar
:) / 8 listopada 2018 o 00:07
0
no właśnie, nie promujmy - nie pokazujmy juz takich jap
Avatar
LH / 7 listopada 2018 o 17:38
0
Wystarczy spojrzeć na licznych uczestników tego marszyku, by mieć podobną opinię. Nie popełnił przestępstwa, więc sprawę słusznie umorzono. Brawo sąd! Miewam zdecydowanie bardziej dosadny, bo 'niewyparzony' język przy wyrażaniu opinii o zboczeniach, które budzą we mnie odrazę.
Avatar
Gość / 7 listopada 2018 o 17:32
+1
Gorszego idioty na tyn stanowisku Lublin jeszcze nie miał !!!!
Avatar
obserwator / 7 listopada 2018 o 17:31
0
Widać wyraźnie że popierają obrażanie ludzi trollowi komentatorzy. Czyżby te komentarze pisali ustawieni pracownicy? Nikt nie ma prawa obrażać innych i nie można tego tolerować.
Avatar
prof.Ponikowski / 7 listopada 2018 o 11:48
0
Jako lekarz apeluję za Arystotelesem (ojcem nauki): prymitywne obrzydliwe lewackie sorosowe feministyczno-gej.,homopedofilskie ZBOCZENIA trzeba leczyć i eliminować!!! P.S.***s://en.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Unrug
Avatar
K / 7 listopada 2018 o 11:03
0
Matką i babcia, a taka tolerancyjną i otwarta na środowisko LGBT, ale czy wie, że następnym postulatem tych środowisk jest eutanazja starych, chorych, a może i tych, którym LGBT  kojarzy się z wynaturzeniami.
A skąd masz takie wiadomości? w RM nadali?
To się dzieje w "tolerancyjnej" Holandii, Belgii i być może RM takie fakty  naglosnia. Warto słuchać nie tylko TVN.
Jesteś pewien, że to środowiska LGBT postulowały wprowadzenie eutanazji? Jakiś dowód na poparcie tej tezy?
Avatar
K / 7 listopada 2018 o 11:02
+1
Natura, lub Najwyższy, stworzyli 2 płcie /słownie: dwie/. Kobietę i mężczyznę. Dwie różne istoty. Nie ma trzeciej płci! I to, że w niektórych krajach Unii nie jest to oczywiste, to tylko świadczy o tym, że przyzwolenie na używanie narkotyków powoduje zidiocenie społeczeństwa. Kopulacja osobników tej samej płci nie jest zgodna z naturą i jest wynaturzeniem. Gdyby było inaczej, to taki akt mógłby zaowocować powołaniem do życia następnego osobnika. Może? Nie!!! A więc jest to wbrew naturze, jest WYNATURZENIEM .
Przykro mi, ale jesteś zwyczajnie głupi. Homoseksualizm istnieje w przyrodzie nie tylko w gatunku ludzkim. Doucz się, zmniejsz swoją indolencję i dopiero potem się wypowiadaj publicznie.
A co to ma do rzeczy? Po prostu wszędzie mogą wystąpić istoty żyjące wbrew temu co jest naturalne. I zauważ, że zawsze jest to mniejszość. I zawsze jest to niezgodne z normą.
I w związku z tym, że to jest niezgodne z normą mamy odbierać takim ludziom prawa? W tym wypadku prawo do zgromadzeń publicznych.
I w związku z tym, że to jest niezgodne z normą mamy odbierać takim ludziom prawa? W tym wypadku prawo do zgromadzeń publicznych. rozwiń
Avatar
TYLKO Pis / 7 listopada 2018 o 09:41
0
Brawo dla wojewody! Brawo dla Radnego Pituchy za walkę z HOMOLOBBY!
Avatar
FILUTEK z Lublina. / 6 listopada 2018 o 23:33
+2
porządny sąd, widać że "nasz".
Avatar
kiniek / 6 listopada 2018 o 23:12
+2
Czyli jeśli teraz napiszę parę ciepłych słów o składzie sędziowskim, lub dowolnym urzędniku z politycznego nadania, sąd będzie równie łaskawy?
Zobacz wszystkie komentarze 46

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nałęczów: Wpadł Rosjanin podejrzany o handel materiałami wybuchowymi

Nałęczów: Wpadł Rosjanin podejrzany o handel materiałami wybuchowymi 0 2

Policja zatrzymała w Nałęczowie Rosjanina Romana K. Jest podejrzany jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, handel bronią i materiałami wybuchowymi, wymuszenia oraz sprzedaż środków odurzających

Drugie miejsce Azotów Puławy w Piotrkowie Trybunalskim

Drugie miejsce Azotów Puławy w Piotrkowie Trybunalskim 0 0

Azoty Puławy zajęły drugie miejsce w rozegranym w Piotrkowie Trybunalskim międzynarodowym turnieju towarzyskim

Dwie osoby trafiły do szpitala po wypadku w Sitańcu. Utrudnienia między Zamościem a Krasnymstawem

Dwie osoby trafiły do szpitala po wypadku w Sitańcu. Utrudnienia między Zamościem a Krasnymstawem 2 0

Trzy pojazdy zderzyły się ze sobą w Sitańcu koło Zamościa. Dwie ranne osoby trafiły do szpitala. Kierowcy muszą przygotować się na utrudnienia na trasie pomiędzy Zamościem a Krasnymstawem

KOD będzie dziś protestował przed TVP Lublin. W porze "Wiadomości"

KOD będzie dziś protestował przed TVP Lublin. W porze "Wiadomości" 11 7

W poniedziałek o godz. 19.30 w kilku miastach Polski, w tym także w Lublinie odbędą się protesty przed siedzibami ośrodków Telewizji Polskiej.

Biała Podlaska: 17-latka zatrzymana. Miała woreczek z amfetaminą

Biała Podlaska: 17-latka zatrzymana. Miała woreczek z amfetaminą 0 1

17-letnia mieszkanka Białej Podlaskiej odpowie za posiadanie narkotyków. Zatrzymano ją w okolicach dworca PKP

Świdnik: Budżet obywatelski po nowemu. Co się zmieni?

Świdnik: Budżet obywatelski po nowemu. Co się zmieni? 0 0

Co najmniej milion złotych – tyle mają mieć do wykorzystania mieszkańcy Świdnika w ramach budżetu obywatelskiego. Autor odrzuconego projektu będzie mógł się też odwołać. Uchwałę w tej sprawie radni podejmą na najbliższym posiedzeniu - 24 stycznia.

Lublin: Zamiast dużego sklepu będzie przedszkole, szkoły i żłobek?

Lublin: Zamiast dużego sklepu będzie przedszkole, szkoły i żłobek? 6 6

Przedszkole, szkoły oraz żłobek mogą powstać w należącym do prywatnej firmy budynku przy ul. Diamentowej. Na przebudowę obiektu zgodził się Urząd Miasta. Czy miasto odkupi budynek, by zapewnić w ten sposób miejsca dla dzieci z rozbudowującego się Wrotkowa?

Biała Podlaska: Kolejne zmiany w radach nadzorczych spółek miejskich

Biała Podlaska: Kolejne zmiany w radach nadzorczych spółek miejskich 2 4

Kolejne zmiany w radach nadzorczych miejskich spółek. Teraz przyszedł czas na Zakład Gospodarki Lokalowej i Miejski Zakład Komunikacyjny.

Prawnicy będą pomagać mieszkańcom za darmo przez cały rok

Prawnicy będą pomagać mieszkańcom za darmo przez cały rok 0 2

Przez najbliższe dwanaście miesięcy w Biłgoraju działać będą trzy punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Korzystać mogą z nich mieszkańcy całego powiatu.

Dzień Babci 2019: pomysły na prezent z okazji Dnia Babci

Dzień Babci 2019: pomysły na prezent z okazji Dnia Babci 0 1

Jaki prezent wybrać z okazji Dnia Babci. Podsuwamy kilka prostych, ale sprawdzonych pomysłów

Kolejne zwycięstwa Avii Świdnik i LUK Politechniki

Kolejne zwycięstwa Avii Świdnik i LUK Politechniki 0 1

W pierwszych spotkaniach o stawkę w tym roku MKS Avia Świdnik i LUK Politechnika Lublin odniosły zwycięstwa. Świdniczanie zwyciężyli w trzech setach SMS Neobus Raf-Mar Sołek Cars Niebylec, lublinianie stoczyli zacięty bój na wyjeździe z PZL Sędziszów Małopolski wygrywając 3:1

Wojska Obrony Terytorialnej będą ćwiczyć, ale bez użycia ostrej amunicji

Wojska Obrony Terytorialnej będą ćwiczyć, ale bez użycia ostrej amunicji 0 26

W pierwszą sobotę lutego w okolicach Wólki Gołębskiej w gminie Puławy pojawią się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zmasowane kontrole trzeźwości kierowców w jednej z dzielnic Lublina

Zmasowane kontrole trzeźwości kierowców w jednej z dzielnic Lublina 58 20

Policjanci kontrolują dziś trzeźwość kierowców w dzielnicy Dziesiąta w Lublinie.

Kasia Kowalska na 25-lecie w Lublinie
6 marca 2019, 18:00

Kasia Kowalska na 25-lecie w Lublinie 0 1

16 marca o godz. 18 na scenie Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) wystąpi Kasia Kowalska z koncertem w ramach 25-lecia pracy artystycznej.

Pożar w kamienicy przy ul. Lubartowskiej w Lublinie. Sytuacja już opanowana
Alarm 24
galeria

Pożar w kamienicy przy ul. Lubartowskiej w Lublinie. Sytuacja już opanowana 67 8

Pożar w kamienicy położonej na rogu ul. Lubartowskiej i al. Tysiąclecia w Lublinie. Strażacy szybko opanowali sytuację - zapaliła się sadza w kominie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.