Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 listopada 2018 r.
16:45

"Nie promujmy zboczeń, dewiacji, wynaturzeń". Wojewoda nie odpowie za swoje słowa

206 46 A A

Wojewoda Przemysław Czarnek zasiadł we wtorek na ławie oskarżonych. Tłumaczył się ze swoich słów o Marszu Równości, jako promowaniu „zboczeń, dewiacji i wynaturzeń”. Sąd umorzył sprawę uznając, że nie może ograniczać swobody wypowiedzi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Sąd karny nie może być cenzorem debaty publicznej. Musi stanąć w obronie wolności słowa, niezależnie od tego, kim jest osoba oskarżona. Mowa nienawiści nie może stanowić knebla wolności słowa – uzasadniał rozstrzygnięcie sędzia Bernard Domaradzki, z Sądu Rejonowego Lublin-Zachód. Przyznał jednocześnie, że słowa wojewody miały charakter „wybitnie ujemny”.

Sprawa dotyczyła wypowiedzi Przemysława Czarnka. Wojewoda na swoim kanale w serwisie Youtube krytykował pomysł organizowania w Lublinie Marszu Równości. Stwierdził m.in.: „Obnoszenie się ze swoją seksualnością na ulicy jest po prostu obrzydliwe. Nie promujmy zboczeń, dewiacji, wynaturzeń”.

Prywatny akt oskarżenia przeciwko wojewodzie skierował organizator marszu – Bartosz Staszewski. Zarzucał politykowi zniesławienie. - Istotne jest, by w takich sprawach składać zawiadomienia. Kiedy w przestrzeni publicznej, osoby, które powinny godnie reprezentować wszystkich obywateli mówią o nich, że są zboczeńcami i dewiantami – tłumaczył Staszewski.

Sąd już na początku posiedzenia skłaniał się ku umorzeniu postępowania z uwagi na znikomą szkodliwość społeczną czynu. Żadna ze stron nie chciała jednak na to przystać.

- Kiedy motywem działania sprawcy są uprzedzenia na jakimkolwiek tle, np. orientacji seksualnej czy przynależności narodowej, wymagana jest bardzo stanowcza reakcja państwa – przekonywał mecenas Bartosz Przeciechowski, pełnomocnik oskarżyciela. – W przypadku reprezentanta rządu w terenie jest potrzeba ważenia słów, by nie doszło do pomówienia. Nie może być tak, by z ust wojewody padały słowa, które odmawiają uczestniczenia w życiu społecznym uczestnikom kilkutysięcznej manifestacji, jaka odbywała się w Lublinie. Nie może być tak, by wypowiedź przedstawiciela rządu w terenie dehumanizowała te osoby, w jednym zdaniu zestawiając seksualność ze zboczeniami.

Pełnomocnik wojewody wnosił o umorzenia postępowania. Tłumaczył, że Przemysław Czarnek nie zamierzał obrazić Bartosza Staszewskiego, bo go nie znał. - Nikogo nie nazwałem dewiantem. Oskarżyciela widzę po raz pierwszy na żywo. Spotkałem się z nim w windzie, 15 minut temu. Nie wiedziałem o istnieniu pana – tłumaczył Przemysław Czarnek. - Nie mam zielonego pojęcia, jakiej orientacji seksualnej jest oskarżyciel. Kompletnie mnie nie interesuje orientacja seksualna kogokolwiek, bo jest to sfera prywatna. Nie miałem zamiaru obrażać kogokolwiek. Ja po prostu wyrażam swoją opinię.

Sąd uznał, że wypowiedź wojewody nie była złamaniem prawa. Stanowiła natomiast element przedwyborczej debaty.

- Wolność wypowiedzi w ramach debaty publicznej dotyczy wszystkich jej uczestników – stwierdził sędzia Domaradzki. – Sąd bronić musi podstawowych praw i wolności obywatelskich. Wypowiedź była związana z działalnością polityczną oskarżonego, jak i działalnością publiczną oskarżyciela.

Sąd uznał, że w takiej sytuacji obie strony dyskusji powinny się wykazać „grubą skórą”. - Ceną działalności publicznej jest narażenie się na bardziej dolegliwą krytykę. Każdy uczestnik debaty publicznej musi wykazywać się większą tolerancją na krytykę, w tym niesprawiedliwą – ocenił sędzia Domaradzki. 

- Mówienie o kimkolwiek, że jest dewiantem, zboczeńcem jest absolutnie niedopuszczalne – komentował rozstrzygniecie Bartosz Staszewski. – Sąd uznał, że muszę się cechować grubą skórą. Wydaje mi się, że absolutnie nie. Krytyka w sferze publicznej musi mieć miejsc, ale ktoś kto obraża powinien ponieść konsekwencje.

- Sąd powiedział, iż słowa, które padły nie są akceptowalne, że jest to treść wybitnie ujemna. Natomiast uznał, że rola osoby, która te słowa wypowiada nie ma znaczenia. To jest pogląd, którym trzeba się będzie zmierzyć – mówi Bartosz Przeciechowski. - Tam się kończy wolność wypowiedzi, gdzie zaczyna się krzywda innej osoby. Jeśli na linii prostej postawimy suwak, to sąd przesunął tę granicę wolności znacznie na niekorzyść ochrony osób skrzywdzonych.

Sąd zajmie się niebawem podobnym aktem oskarżenia, dotyczącym Tomasza Pituchy. Miejski radny PiS napisał na Facebooku, że Marsz Równości „promuje homoseksualizm i pedofilię”.

Komentarze 46

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 listopada 2018 o 17:10
+60
„Obnoszenie się ze swoją seksualnością na ulicy jest po prostu obrzydliwe. Nie promujmy zboczeń, dewiacji, wynaturzeń” - koniec cytatu.
Avatar
Polek / 6 listopada 2018 o 16:52
+46
Czyli jednak są jeszcze w tym kraju normalne sądy? Normalnie jestem w szoku!
Avatar
Gość / 6 listopada 2018 o 17:33
+44
Brawo Panie Wojewodo!
Avatar
Lublin / 6 listopada 2018 o 17:50
+36
Czy żeby być matroolią trzeba być aż nad to tolerancyjnym i zepsutym przez zachód? Lublin jest nie tolerancyjną na zboczenia metropolią i do tego się przyzwyczajcie. W tej metropoli zawsze bedzie normalna rodzina na pierwszym miejscu.
Avatar
tzw. katol / 6 listopada 2018 o 18:37
+29
Według mnie powinni zakazać promowania blond włosów!!!! Zatrzymajmy osoby, które rodzą się blondynami, zmuśmy je do przefarbowania na brunetów!!! Rozumiecie ironię? Tak samo jest z osobami homo i biseksualnymi, tego się nie wybiera, takim się rodzi. Zgodnie z wytycznymi światowej organizacji zdrowia, to nie są choroby, więc się ich nie leczy. Ale niektórzy tego nie rozumieją. Bo myślą - gej to zniewieściały facet, lesbijka - to męska kobieta. Ale wcale tak nie jest, bo to są mniejszości. Czasami okazuje się czy wujek, ciocia, ojciec czy matka - okazują się osobami homo, niespełnionymi życiowo. Poznałem taki historie osobiście i są to dramaty zarówno dla samych tych osób, jak ich rodzin. Najczęściej właśnie presja społeczna takich osób z transparentami jak widać na zdjęciach doprowadza do dramatów rodzinnych czy samobójstw, bo ludzie nie mogą być sobą, muszą udawać kogoś kim nie są. Dlaczego nie pozwala się ludziom na ich własne wybory? Co masz do tego, że Twój sąsiad chce żyć po swojemu? Czy chcesz, żeby to ja decydował o Twoim życiu i z kim miał(a) się spotykać? Żyjcie jak chcecie i dajcie żyć innym.
 Jeśli to są intymne i prywatne sprawy, to wyciągnięte na ulice i do szkół już nie są intymne i prywatne. Czy to takie trudne do zrozumienia. Większość normalnych nie życzy sobie narzucania homozboczeń. Tak! "Żyjcie jak chcecie i dajcie żyć innym" i nie narzucajcie swoich poglądów innym. 
 Jeśli to są intymne i prywatne sprawy, to wyciągnięte na ulice i do szkół już nie są intymne i prywatne. Czy to takie trudne do zrozumienia. Większość normalnych nie życzy sobie narzucania homozboczeń. Tak! "Żyjcie jak chcecie i dajcie żyć innym" i nie narzucajcie swoich poglądów innym.  rozwiń
Avatar
Gość / 6 listopada 2018 o 18:15
+27
Natura, lub Najwyższy, stworzyli 2 płcie /słownie: dwie/. Kobietę i mężczyznę. Dwie różne istoty. Nie ma trzeciej płci! I to, że w niektórych krajach Unii nie jest to oczywiste, to tylko świadczy o tym, że przyzwolenie na używanie narkotyków powoduje zidiocenie społeczeństwa. Kopulacja osobników tej samej płci nie jest zgodna z naturą i jest wynaturzeniem. Gdyby było inaczej, to taki akt mógłby zaowocować powołaniem do życia następnego osobnika. Może? Nie!!! A więc jest to wbrew naturze, jest WYNATURZENIEM .
Avatar
^_^ / 6 listopada 2018 o 17:55
+24
Pewnie ta sprawa nie daje żyć wiekszości Lublinian. Co tam niska pensja, wysoki czynsz, brak przedszkoli. Dla mieszkańca Lublina jest ważna tolerancja wobec innych zabaw łóżkowych definiowanych w encyklopedii jako dewiacje i zboczenia. Ja czekam na akceptację pedofilii i zoofilii. A po eutanazji na pierwsze małżeństwa nekrofilów. Nie rozumiem "rowerzystów" po co wkładają kij w mrowisko? Polska to nie Niemcy, tutaj mamy wolność słowa nie cenzurowaną przez parlament LGBruxelleT. Czy nie toleruję tych zboczeń? Oczywiście, że toleruję, bo nie ganiam z siekierą za nimi. Szczerze zwisa mi to i powiewa, co sobie w tyłek wsadzają. Ale po co o tym bez przerwy mówić? Może warto pomyśleć o zakazie stosunkow analnych tj. o paleniu papierosów. Zwieracze po tym się jednak psują. Kochani cykliści ;)
Pewnie ta sprawa nie daje żyć wiekszości Lublinian. Co tam niska pensja, wysoki czynsz, brak przedszkoli. Dla mieszkańca Lublina jest ważna tolerancja wobec innych zabaw łóżkowych definiowanych w encyklopedii jako dewiacje i zboczenia. Ja czekam na akceptację pedofilii i zoofilii. A po eutanazji na pierwsze małżeństwa nekrofilów. Nie rozumiem "rowerzystów" po co wkładają kij w mrowisko? Polska to nie Niemcy, tutaj mamy wolność słowa nie cenzurowaną przez parlament LGBruxelleT. Czy nie toleruję tych zboczeń? Oczywiście, że toleruję,... rozwiń
Avatar
Gość 51 / 6 listopada 2018 o 17:39
+24
.....uważam, że aktywiści środowisk OGBT+ powinni pójść zdecydowanie dalej i nadać rozgłosu tej haniebnej sprawie na forum europejskim z EU włącznie. Lublin ma wszak aspiracje do bycia tolerancyjną, otwartą na wszystkich mieszkańców i ucywilizowaną metropolią tym bardziej, że z biegiem lat stal się ważnym ośrodkiem akademickim, a wiedza zobowiązuje.....
 Matką i babcia, a taka tolerancyjną i otwarta na środowisko LGBT, ale czy wie, że następnym postulatem tych środowisk jest eutanazja starych, chorych, a może i tych, którym LGBT  kojarzy się z wynaturzeniami. 
 Matką i babcia, a taka tolerancyjną i otwarta na środowisko LGBT, ale czy wie, że następnym postulatem tych środowisk jest eutanazja starych, chorych, a może i tych, którym LGBT  kojarzy się z wynaturzeniami.  rozwiń
Avatar
Gość / 6 listopada 2018 o 18:09
+11
otwórzmy szeroko pupy w imię tolerancji zrozumienia ;)))
Avatar
Gość / 6 listopada 2018 o 18:04
+8
Platformen guten morgen ;)
Avatar
:) / 8 listopada 2018 o 00:07
0
no właśnie, nie promujmy - nie pokazujmy juz takich jap
Avatar
LH / 7 listopada 2018 o 17:38
0
Wystarczy spojrzeć na licznych uczestników tego marszyku, by mieć podobną opinię. Nie popełnił przestępstwa, więc sprawę słusznie umorzono. Brawo sąd! Miewam zdecydowanie bardziej dosadny, bo 'niewyparzony' język przy wyrażaniu opinii o zboczeniach, które budzą we mnie odrazę.
Avatar
Gość / 7 listopada 2018 o 17:32
+1
Gorszego idioty na tyn stanowisku Lublin jeszcze nie miał !!!!
Avatar
obserwator / 7 listopada 2018 o 17:31
0
Widać wyraźnie że popierają obrażanie ludzi trollowi komentatorzy. Czyżby te komentarze pisali ustawieni pracownicy? Nikt nie ma prawa obrażać innych i nie można tego tolerować.
Avatar
prof.Ponikowski / 7 listopada 2018 o 11:48
0
Jako lekarz apeluję za Arystotelesem (ojcem nauki): prymitywne obrzydliwe lewackie sorosowe feministyczno-gej.,homopedofilskie ZBOCZENIA trzeba leczyć i eliminować!!! P.S.***s://en.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Unrug
Avatar
K / 7 listopada 2018 o 11:03
0
Matką i babcia, a taka tolerancyjną i otwarta na środowisko LGBT, ale czy wie, że następnym postulatem tych środowisk jest eutanazja starych, chorych, a może i tych, którym LGBT  kojarzy się z wynaturzeniami.
A skąd masz takie wiadomości? w RM nadali?
To się dzieje w "tolerancyjnej" Holandii, Belgii i być może RM takie fakty  naglosnia. Warto słuchać nie tylko TVN.
Jesteś pewien, że to środowiska LGBT postulowały wprowadzenie eutanazji? Jakiś dowód na poparcie tej tezy?
Avatar
K / 7 listopada 2018 o 11:02
+1
Natura, lub Najwyższy, stworzyli 2 płcie /słownie: dwie/. Kobietę i mężczyznę. Dwie różne istoty. Nie ma trzeciej płci! I to, że w niektórych krajach Unii nie jest to oczywiste, to tylko świadczy o tym, że przyzwolenie na używanie narkotyków powoduje zidiocenie społeczeństwa. Kopulacja osobników tej samej płci nie jest zgodna z naturą i jest wynaturzeniem. Gdyby było inaczej, to taki akt mógłby zaowocować powołaniem do życia następnego osobnika. Może? Nie!!! A więc jest to wbrew naturze, jest WYNATURZENIEM .
Przykro mi, ale jesteś zwyczajnie głupi. Homoseksualizm istnieje w przyrodzie nie tylko w gatunku ludzkim. Doucz się, zmniejsz swoją indolencję i dopiero potem się wypowiadaj publicznie.
A co to ma do rzeczy? Po prostu wszędzie mogą wystąpić istoty żyjące wbrew temu co jest naturalne. I zauważ, że zawsze jest to mniejszość. I zawsze jest to niezgodne z normą.
I w związku z tym, że to jest niezgodne z normą mamy odbierać takim ludziom prawa? W tym wypadku prawo do zgromadzeń publicznych.
I w związku z tym, że to jest niezgodne z normą mamy odbierać takim ludziom prawa? W tym wypadku prawo do zgromadzeń publicznych. rozwiń
Avatar
TYLKO Pis / 7 listopada 2018 o 09:41
0
Brawo dla wojewody! Brawo dla Radnego Pituchy za walkę z HOMOLOBBY!
Avatar
FILUTEK z Lublina. / 6 listopada 2018 o 23:33
+2
porządny sąd, widać że "nasz".
Avatar
kiniek / 6 listopada 2018 o 23:12
+2
Czyli jeśli teraz napiszę parę ciepłych słów o składzie sędziowskim, lub dowolnym urzędniku z politycznego nadania, sąd będzie równie łaskawy?
Zobacz wszystkie komentarze 46

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 listopada 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 listopada 2018 roku 0 2

Kolejne wycinki drzew w Lublinie. Ks.: "W hierarchii stworzenia najpierw jest człowiek, potem przyroda"

Kolejne wycinki drzew w Lublinie. Ks.: "W hierarchii stworzenia najpierw jest człowiek, potem przyroda" 0 20

Przed kościołem przy ul. Staszica jeszcze w zeszłym tygodniu rosło pięć drzew. Zostało jedno. – W hierarchii stworzenia najpierw jest człowiek, potem przyroda – tłumaczy ksiądz rektor

Nowa technologia zamiast lamp w kopalni Bogdanka

Nowa technologia zamiast lamp w kopalni Bogdanka 0 2

Bogdanka testuje pod ziemią nowy, bezprzewodowy system komunikacji. Ma to poprawić wydajność pracy maszyn i zwiększyć bezpieczeństwo pracowników.

Polska - Czechy 0:1. Porażka w akompaniamencie gwizdów
film

Polska - Czechy 0:1. Porażka w akompaniamencie gwizdów 1 3

Reprezentacja Polski uległa w Gdańsku Czechom 0:1. Tym samym przed ostatnim meczem w Lidze Narodów z Portugalią Biało-Czerwoni wciąż pozostają bez zwycięstwa pod wodzą selekcjonera Jerzego Brzęczka

To już pewne. Będzie podwyżka opłat za wywóz śmieci w Lublinie

To już pewne. Będzie podwyżka opłat za wywóz śmieci w Lublinie 42 27

To już pewne: mieszkańców Lublina czeka podwyżka opłat za wywóz śmieci. Ratusz zgodził się na ceny zaproponowane przez firmy startujące w przetargu na obsługę dzielnic, w których dotychczas nie udało się wprowadzić nowych zasad segregacji odpadów. Od stycznia nowe zasady mają dotyczyć całego miasta

Szpital Dziecięcy: Nowy kącik zabaw czeka na małych pacjentów [zdjęcia]
galeria

Szpital Dziecięcy: Nowy kącik zabaw czeka na małych pacjentów [zdjęcia] 0 2

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym działa już słONICOwy kącik zabaw ufundowany przez Fundację ONICO.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 16-18 listopada

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 16-18 listopada 1 1

Piłkarze kończą w weekend rundę jesienną. W III lidze odbędą się dwa mecze derbowe: Podlasie Biała Podlaska gra z Wisłą Puławy, a Orlęta Spomlek podejmują Stal Kraśnik. Czwartoligowcy awansem zagrają już za to kolejkę rundy wiosennej

Nowy marszałek województwa lubelskiego. Znamy też wicemarszałków i członków zarządu
galeria

Nowy marszałek województwa lubelskiego. Znamy też wicemarszałków i członków zarządu 181 69

Jarosław Stawiarski będzie nowym marszałkiem województwa lubelskiego. Jego kandydatura została wskazana podczas czwartkowego posiedzenia Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Polityk jest obecnie wiceministrem sportu i turystyki w rządzie PiS.

Lubelskie: Dwie osoby zginęły w wypadku. Czołowe zderzenie samochodów
Aktualizacja
film

Lubelskie: Dwie osoby zginęły w wypadku. Czołowe zderzenie samochodów 18 7

Tragiczny wypadek w miejscowości Niewęgłosz (pow. radzyński). Zginął 37-latek i 53-latka.

Jest praca w Straży Miejskiej w Lublinie. Ile można zarobić?

Jest praca w Straży Miejskiej w Lublinie. Ile można zarobić? 69 18

Siedemnaście etatów zwolniło się w lubelskiej Straży Miejskiej, bo funkcjonariusze znaleźli sobie inne miejsce pracy. Zainteresowani mundurem mogą się zgłaszać do wtorku włącznie. Zarobki nie są imponujące: na początek 2400 zł brutto. Dyskont płaci lepiej

Spotkanie z alpinistami Rafałem Fronią i Piotrem Tomalą
19 listopada 2018, 19:00

Spotkanie z alpinistami Rafałem Fronią i Piotrem Tomalą 2 0

Co Gdzie Kiedy. Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na spotkanie Piotrem Tomalą oraz Rafałem Fronią - alpinistami i himalaistami, uczestnikami wielu wypraw. Wydarzenie odbędzie się 19 listopada o godz. 19 w sali 113 Centrum Transferu Wiedzy KUL.

Nowy burmistrz Bełżyc: Mieszkańcy chcą i oczekują zmian

Nowy burmistrz Bełżyc: Mieszkańcy chcą i oczekują zmian 24 6

Rozmowa z Ireneuszem Łucką, nowym burmistrzem Bełżyc

Lublin: Kolejka przed Getin Bankiem, klienci chcą wycofać pieniądze. "Jestem przerażona..."

Lublin: Kolejka przed Getin Bankiem, klienci chcą wycofać pieniądze. "Jestem przerażona..." 92 40

Klienci Getin Banku coraz liczniej odwiedzają lubelską placówkę, by wycofać swoje pieniądze. Obawiają się, że „afera podsłuchowa” sprawi, że zostaną odcięci od swoich oszczędności. Bank uspokaja i zapewnia, że ich lokaty są w pełni bezpieczne

Paweł Miesiąc (Speed Car Motor): Nie boję się rywalizacji

Paweł Miesiąc (Speed Car Motor): Nie boję się rywalizacji 117 1

ROZMOWA Z Pawłem Miesiącem, żużlowcem Speed Car Motoru Lublin

Chełmskie pogotowie ma nowe karetki

Chełmskie pogotowie ma nowe karetki 6 1

Chełmska Stacja Ratownictwa Medycznego zakupiła cztery nowe karetki wraz z nowoczesnym wyposażeniem. Pieniądze, 1,7 mln zł, otrzymała z rezerwy wojewody lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!