Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 lipca 2020 r.
19:11

Lublin: Zbudują tu 12-piętrowy akademik. Ruszyła rozbiórka starego biurowca

11 21 A A
Z budynku wymontowano już część okien i zdjęto fragment dachu, wkrótce przyjdzie czas na typowe prace wyburzeniowe
Z budynku wymontowano już część okien i zdjęto fragment dachu, wkrótce przyjdzie czas na typowe prace wyburzeniowe (fot. Maciej Kaczanowski)

Ruszyła rozbiórka 61-letniego biurowca stojącego obok galerii handlowej Olimp przy al. Spółdzielczości Pracy. Właściciel galerii chce tu zbudować 12-piętrowy akademik. Nie zamierza jednak samodzielnie wynajmować go studentom.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozbierany gmach przy al. Spółdzielczości Pracy znajduje się obok restauracji McDonald’s, za przystankiem komunikacji miejskiej, z którego odjeżdżają autobusy do centrum Lublina. – Ruszyliśmy z pracami rozbiórkowymi, na co mamy pozwolenie – mówi Grzegorz Dębiec, prezes spółki Transhurt, która jest właścicielem pobliskiej galerii handlowej Olimp, gdzie zresztą przeniosła swoje biura. Z opuszczonego przez nią budynku wymontowano już część okien i zdjęto część dachu, wkrótce przyjdzie czas na typowe prace wyburzeniowe.

W miejscu biurowca z 1959 r. firma Transhurt zamierza postawić nowy, o wiele wyższy budynek określony w projekcie mianem akademika. – Jego projekt zakłada trzynaście kondygnacji nadziemnych oraz dwie podziemne – informuje Grzegorz Jędrek z Urzędu Miasta. – Należy jednak pamiętać, że projekt jest na etapie rozpatrywania i może jeszcze ulec zmianie.

– W tej chwili czekamy na pozwolenie na budowę. Dokumenty złożyliśmy trzy tygodnie temu – mówi nam Dębiec. Urzędnicy nie przesądzają, kiedy spółka dostanie zielone światło dla swej inwestycji. – Sprawa pozwolenia na budowę akademika przy al. Spółdzielczości Pracy 36 jest na etapie zawiadomienia stron postępowania i sprawdzania dokumentacji projektowej – wyjaśnia Jędrek.

Wcześniej Urząd Miasta wydał Transhurtowi zgodę na usunięcie drzew z terenu inwestycji. Decyzja pozwala na wycinkę siedmiu lip, czterech brzóz, wierzby i jesionu. W ogólnodostępnym rejestrze widnieje też wniosek spółki o zgodę na usunięcie siedmiu innych drzew.

– Liczymy na to, że budowę będziemy mogli rozpocząć w sierpniu bieżącego roku, a budynek będzie gotowy we wrześniu 2022 r. – mówi nam Dębiec. Dodaje, że zagraniczni studenci, którzy w związku z epidemią wyjechali z Lublina, powinni wrócić do miasta przed zakończeniem budowy. – Sami nie będziemy zajmować się poszukiwaniem studentów chętnych do zamieszkania przy al. Spółdzielczości Pracy. Liczymy na to, że zajmie się tym nowy właściciel, bo akademik budujemy na sprzedaż.

Budowa domu studenckiego obok Olimpu stała się możliwa po tym, jak Rada Miasta uchwaliła nowy plan zagospodarowania terenu. Dopuszcza on nie tylko akademik, ale też np. biurowiec, hotel, szkołę wyższą, czy kolejne sklepy. Obowiązujący plan mówi, że w razie budowy domu studenckiego inwestor musi zapewnić nie mniej niż dziewięć miejsc postojowych na każde sto pokoi.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Marek84 / 1 lipca 2020 r. o 20:10
+47
Kiedy coś jest akademikiem a kiedy zwykłym blokiem? Są jakieś kryteria czy to tylko zapis by robić przekręty? Czy są zabezpieczenia by zaraz po oddaniu akademik nie zmienił się w cudowny sposób w apartamentowiec?
 Winne jest w tym wypadku kulawe prawo, ustawodawca się nie popisał. A temat akademików to sprawa bardziej dla nadzoru budowlanego. Na etapie wydawania pozwoleń przez urząd miasta, ciężko zweryfikować czy coś w rzeczywistości będzie akademikiem czy apartamentowcem. Inna sprawa, że ludzie którzy kupią mieszkanie w takim akademiku, świadomie podejmują decyzję o deficycie miejsc parkingowych. Skoro komuś to nie przeszkadza, to niech sobie deweloper buduje.
 Winne jest w tym wypadku kulawe prawo, ustawodawca się nie popisał. A temat akademików to sprawa bardziej dla nadzoru budowlanego. Na etapie wydawania pozwoleń przez urząd miasta, ciężko zweryfikować czy coś w rzeczywistości będzie akademikiem czy apartamentowcem. Inna sprawa, że ludzie którzy kupią mieszkanie w takim akademiku, świadomie podejmują decyzję o deficycie miejsc parkingowych. Skoro komuś to nie przeszkadza, to niech sobie deweloper buduje. rozwiń
Avatar
lubelski_szaman / 1 lipca 2020 r. o 20:23
+45
Chciwość przesłoniła cwaniaczkom fakt, że mania kupowania pseudo-apartamentów w pseudo-akademikach pod wynajem dobiegła swojego ostatecznego końca w marcu 2020 wraz ze zmierzchem eldorada trzepania czynszów od handlarzy chłamem w pseudo-galeriach. Ale Wasza sprawa - pogrążajcie się dalej.
 Ty i te twoje śmieszne przepowiednie dotyczące deweloperki. Od dobrych kilku lat klepiesz na forum o pękaniu bańki na rynku nieruchomości. Z przykrością muszę stwierdzić, że ekspert z ciebie taki jak z koziej dupy trąbka. Od marca ceny mieszkań miały według twoich prognoz drastycznie spadać, a co mamy? Oczywiście ceny dalej rosną a deweloperom tak padła sprzedaż, że dalej budują.
 Ty i te twoje śmieszne przepowiednie dotyczące deweloperki. Od dobrych kilku lat klepiesz na forum o pękaniu bańki na rynku nieruchomości. Z przykrością muszę stwierdzić, że ekspert z ciebie taki jak z koziej dupy trąbka. Od marca ceny mieszkań miały według twoich prognoz drastycznie spadać, a co mamy? Oczywiście ceny dalej rosną a deweloperom tak padła sprzedaż, że dalej budują. rozwiń
Avatar
Lublin_ / 1 lipca 2020 r. o 23:04
+25
Kiedy coś jest akademikiem a kiedy zwykłym blokiem? Są jakieś kryteria czy to tylko zapis by robić przekręty? Czy są zabezpieczenia by zaraz po oddaniu akademik nie zmienił się w cudowny sposób w apartamentowiec?
Winne jest w tym wypadku kulawe prawo, ustawodawca się nie popisał. A temat akademików to sprawa bardziej dla nadzoru budowlanego. Na etapie wydawania pozwoleń przez urząd miasta, ciężko zweryfikować czy coś w rzeczywistości będzie akademikiem czy apartamentowcem. Inna sprawa, że ludzie którzy kupią mieszkanie w takim akademiku, świadomie podejmują decyzję o deficycie miejsc parkingowych. Skoro komuś to nie przeszkadza, to niech sobie deweloper buduje.
Masz na myśli "Lex Żuk", które umożliwia między innymi otrzymanie zgody na wycinkę drzew jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę i to w zakresie szerszym niż wnosił potencjalny inwestor? Nawet redaktor DW był dezinformowany na okoliczność ilości drzew, bo pozwolenie umożliwia niemal dwukrotnie większą wycinkę, niż podano w komentowanym materiale (MAZ-OD-I.6131.325.2020).
 Jak w domu otwierasz lodówkę to też widzisz Żuka? Nie da się nie zauważyć, że masz jakąś dziwną obsesję na punkcie prezydenta Lublina. Ciągle o nim piszesz, jakby poza tym nieszczęsnym Żukiem świat nie istniał. Do tego w żałosny sposób próbujesz łączyć jego nazwisko z każdym złym wydarzeniem. Ogarnij się.
 Jak w domu otwierasz lodówkę to też widzisz Żuka? Nie da się nie zauważyć, że masz jakąś dziwną obsesję na punkcie prezydenta Lublina. Ciągle o nim piszesz, jakby poza tym nieszczęsnym Żukiem świat nie istniał. Do tego w żałosny sposób próbujesz łączyć jego nazwisko z każdym złym wydarzeniem. Ogarnij się. rozwiń
Avatar
majormmm / 2 lipca 2020 r. o 00:32
+18
Andrzej, skoro w Lublinie wszędzie widzisz same "geszefty", to czemu nie zgłaszasz ich do prokuratury? W szczególności, że obecnie nadzorują ją twoi idole z PiS? Czy dlatego, że te "geszefty" to jedynie wytwór twojej schorowanej głowy?
Avatar
Harpagan / 1 lipca 2020 r. o 19:56
+4
Kiedy coś jest akademikiem a kiedy zwykłym blokiem? Są jakieś kryteria czy to tylko zapis by robić przekręty? Czy są zabezpieczenia by zaraz po oddaniu akademik nie zmienił się w cudowny sposób w apartamentowiec?
Avatar
LAS / 2 lipca 2020 r. o 18:30
+2
Zgadnijcie, kto jest wspólnikiem planowanego geszeftu przy Spółdzielczości Pracy?
Spróbuję, ale strzelam: szara eminencja lubelskiego dewelorozwoju don piątkone?
 Jako współnik specjalisty od "hoteli studenckich" też może mieć w tym swój udział.
Avatar
LAS / 2 lipca 2020 r. o 18:28
+2
Andrzej, skoro w Lublinie wszędzie widzisz same "geszefty", to czemu nie zgłaszasz ich do prokuratury? W szczególności, że obecnie nadzorują ją twoi idole z PiS? Czy dlatego, że te "geszefty" to jedynie wytwór twojej schorowanej głowy?
Dla ciebie nadal pan Andrzej.  Moją sprawą jest, co jest przedmiotem, a kto podmiotem mojego zainteresowania. Zgoła inaczej jest z twoim statusem, a od społeczników RODO!
Widzę tu pewną niekonsekwencję. Skoro oczekujesz, że ktoś będzie do ciebie pisał "pan Andrzej", to i ty do tego kogoś nie zwracacj się na "ty".
To jest najzwyklejsza prawidłowość. Proszę sprawdzić kolejność próby spoufalania się.
To jest najzwyklejsza prawidłowość. Proszę sprawdzić kolejność próby spoufalania się. rozwiń
Avatar
pablo57 / 3 lipca 2020 r. o 11:33
+1
Trochę mało tych miejsc parkingowych. Teraz każdy student ma samochód, zwłaszcza jeśli go stać na nowoczesny akademik. Cała okolica będzie zablokowana parkującymi byle gdzie samochodami. A parking przed Olimpem to na pewno. Trochę strzela sobie w kolano prezes Dędiec, bo klienci Olimpu i tak już mają problemy z parkowaniem. Dlatego ja korzystam z gal. VIVO, Trochę dalej ale miejsce do parkowania jest zawsze i pod zadaszeniem. Chłodno w lecie, ciepło w zimie.
Avatar
dewelokronikarz / 2 lipca 2020 r. o 18:11
0
Witaj kronikiniedorozwoju! Miło powitać kolejnego pracownika naszej farmy. Tylko razem jesteśmy w stanie powstrzymać ten wstrętny dewelorozwój!
Avatar
___K___ / 3 lipca 2020 r. o 13:27
-1
Trochę mało tych miejsc parkingowych. Teraz każdy student ma samochód, zwłaszcza jeśli go stać na nowoczesny akademik. Cała okolica będzie zablokowana parkującymi byle gdzie samochodami. A parking przed Olimpem to na pewno. Trochę strzela sobie w kolano prezes Dędiec,  bo klienci Olimpu i tak już mają problemy z parkowaniem. Dlatego ja korzystam z gal. VIVO, Trochę dalej ale miejsce do parkowania jest zawsze i pod zadaszeniem. Chłodno w lecie, ciepło w zimie.
No w Vivo, to akurat parking jest za mały.
Avatar
___K___ / 3 lipca 2020 r. o 13:27
-1
Trochę mało tych miejsc parkingowych. Teraz każdy student ma samochód, zwłaszcza jeśli go stać na nowoczesny akademik. Cała okolica będzie zablokowana parkującymi byle gdzie samochodami. A parking przed Olimpem to na pewno. Trochę strzela sobie w kolano prezes Dędiec,  bo klienci Olimpu i tak już mają problemy z parkowaniem. Dlatego ja korzystam z gal. VIVO, Trochę dalej ale miejsce do parkowania jest zawsze i pod zadaszeniem. Chłodno w lecie, ciepło w zimie.
No w Vivo, to akurat parking jest za mały.
Avatar
pablo57 / 3 lipca 2020 r. o 11:33
+1
Trochę mało tych miejsc parkingowych. Teraz każdy student ma samochód, zwłaszcza jeśli go stać na nowoczesny akademik. Cała okolica będzie zablokowana parkującymi byle gdzie samochodami. A parking przed Olimpem to na pewno. Trochę strzela sobie w kolano prezes Dędiec, bo klienci Olimpu i tak już mają problemy z parkowaniem. Dlatego ja korzystam z gal. VIVO, Trochę dalej ale miejsce do parkowania jest zawsze i pod zadaszeniem. Chłodno w lecie, ciepło w zimie.
Avatar
LAS / 2 lipca 2020 r. o 18:30
+2
Zgadnijcie, kto jest wspólnikiem planowanego geszeftu przy Spółdzielczości Pracy?
Spróbuję, ale strzelam: szara eminencja lubelskiego dewelorozwoju don piątkone?
 Jako współnik specjalisty od "hoteli studenckich" też może mieć w tym swój udział.
Avatar
LAS / 2 lipca 2020 r. o 18:28
+2
Andrzej, skoro w Lublinie wszędzie widzisz same "geszefty", to czemu nie zgłaszasz ich do prokuratury? W szczególności, że obecnie nadzorują ją twoi idole z PiS? Czy dlatego, że te "geszefty" to jedynie wytwór twojej schorowanej głowy?
Dla ciebie nadal pan Andrzej.  Moją sprawą jest, co jest przedmiotem, a kto podmiotem mojego zainteresowania. Zgoła inaczej jest z twoim statusem, a od społeczników RODO!
Widzę tu pewną niekonsekwencję. Skoro oczekujesz, że ktoś będzie do ciebie pisał "pan Andrzej", to i ty do tego kogoś nie zwracacj się na "ty".
To jest najzwyklejsza prawidłowość. Proszę sprawdzić kolejność próby spoufalania się.
To jest najzwyklejsza prawidłowość. Proszę sprawdzić kolejność próby spoufalania się. rozwiń
Avatar
dewelokronikarz / 2 lipca 2020 r. o 18:11
0
Witaj kronikiniedorozwoju! Miło powitać kolejnego pracownika naszej farmy. Tylko razem jesteśmy w stanie powstrzymać ten wstrętny dewelorozwój!
Avatar
kronikiniedorozwoju / 2 lipca 2020 r. o 16:48
-3
Wpadłem tylko na sekundę się przywitać. POdobnie jak kronikidewelorozwoju należę do pisowskiej farmy płatnych trolli. Prywatnie jestem jego bratem bliźniakiem i na ogół będę wkraczał do akcji wtedy gdy przypadkowo pominie jakiś artykuł i nie zamieści pod nim komentarza o dewelo-rozwoju lub dewelo-kamerdynerze.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 2 lipca 2020 r. o 11:29
-1
Zgadnijcie, kto jest wspólnikiem planowanego geszeftu przy Spółdzielczości Pracy?
 Spróbuję, ale strzelam: szara eminencja lubelskiego dewelorozwoju don piątkone?
Avatar
___K___ / 2 lipca 2020 r. o 10:47
-1
Andrzej, skoro w Lublinie wszędzie widzisz same "geszefty", to czemu nie zgłaszasz ich do prokuratury? W szczególności, że obecnie nadzorują ją twoi idole z PiS? Czy dlatego, że te "geszefty" to jedynie wytwór twojej schorowanej głowy?
Dla ciebie nadal pan Andrzej.  Moją sprawą jest, co jest przedmiotem, a kto podmiotem mojego zainteresowania. Zgoła inaczej jest z twoim statusem, a od społeczników RODO!
Widzę tu pewną niekonsekwencję. Skoro oczekujesz, że ktoś będzie do ciebie pisał "pan Andrzej", to i ty do tego kogoś nie zwracacj się na "ty".
Widzę tu pewną niekonsekwencję. Skoro oczekujesz, że ktoś będzie do ciebie pisał "pan Andrzej", to i ty do tego kogoś nie zwracacj się na "ty". rozwiń
Avatar
LAS / 2 lipca 2020 r. o 07:02
-11
Andrzej, skoro w Lublinie wszędzie widzisz same "geszefty", to czemu nie zgłaszasz ich do prokuratury? W szczególności, że obecnie nadzorują ją twoi idole z PiS? Czy dlatego, że te "geszefty" to jedynie wytwór twojej schorowanej głowy?
Dla ciebie nadal pan Andrzej.  Moją sprawą jest, co jest przedmiotem, a kto podmiotem mojego zainteresowania. Zgoła inaczej jest z twoim statusem, a od społeczników RODO!
Avatar
majormmm / 2 lipca 2020 r. o 00:32
+18
Andrzej, skoro w Lublinie wszędzie widzisz same "geszefty", to czemu nie zgłaszasz ich do prokuratury? W szczególności, że obecnie nadzorują ją twoi idole z PiS? Czy dlatego, że te "geszefty" to jedynie wytwór twojej schorowanej głowy?