Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 lutego 2020 r.
23:14

Zła jakość powietrza w Lublinie. Czytelnik skarży się na smog

Autor: Zdjęcie autora pat
0 41 A A

- Na Nowym Świecie nie ma czym oddychać. Dym przenika do mieszkania. Dziecko kaszle, mimo tego, że oczyszczacz pracuje pełną parą – piszę do nas jeden z czytelników skarżący się na jakość powietrza w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rzeczywiście w nocy z czwartku na piątek normy pyłów PM10 i PM 2,5 ponownie w tym roku zostały znacznie przekroczone. Tak wynika z danych czujnika przy ul. Obywatelskiej w Lublinie.

Około godz. 22 stężenie pyłów PM10 wynosiło 99µg/m3 (norma przekroczona o 100 proc.), zaś pyłów PM2,5 dochodziła nawet do 200µg/m3.

Przypomnijmy, że dobowa norma pyłów nie powinna przekraczać 50µg/m3.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przestrzega, że w przypadku złej jakości powietrza osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci nie powinny przebywać na wolnym powietrzu. Natomiast inne osoby powinny ograniczyć wszelką aktywność fizyczną.

 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 41

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
tadek68 / 21 lutego 2020 r. o 02:50
+17
Jak straszycie to uczciwie, proszę. PM 2,5 jest najgroźniejszy dla życia, idzie prosto w krwioobieg, uszkadza też płód. Jeśli to pisał dziennikarz to należy sprawdzać normy WHO. Opisano przekroczenie aż i jedynie 100 % mniej groźnego PM 10. PRZEKROCZENIE JEST O 700 % i dotyczy PM 2,5 a to już nie żart. Norma jest 25 mikrogramów na metr sześcienny, zmierzono 200, 8 razy tyle co norma WHO - 700 % przekroczenia i to tego gorszego zanieczyszczenia drobnego, trudnego nawet w masce do zatrzymania. Przekroczenie maksymalne wydaje się bardziej właściwe do pokazania. Przed PM 2,5 obrona jest raczej niemożliwa, to taka postać drobna, jak aerozolem w twarz. PM 10 przekroczony aż i jedynie prawie 100 %
Jak straszycie to uczciwie, proszę. PM 2,5 jest najgroźniejszy dla życia, idzie prosto w krwioobieg, uszkadza też płód. Jeśli to pisał dziennikarz to należy sprawdzać normy WHO. Opisano przekroczenie aż i jedynie 100 % mniej groźnego PM 10. PRZEKROCZENIE JEST O 700 % i dotyczy PM 2,5 a to już nie żart. Norma jest 25 mikrogramów na metr sześcienny, zmierzono 200, 8 razy tyle co norma WHO - 700 % przekroczenia i to tego gorszego zanieczyszczenia drobnego, trudnego nawet w masce do zatrzymania. Przekroczenie maksymalne wydaje się bardziej wła... rozwiń
Avatar
Ja / 21 lutego 2020 r. o 10:45
+12
Jeżdżę często po mieście rowerem. Na kilometr widać i czuć kto smrodzi! Oczywiście domki jednorodzinne. Mam wrażenie, że 50% Romera, Nałkowskich - aż do Zalewu. Ostatnio zatkało mnie na rogu Mickiewicza i Wyzwolenia. Na Nadbystrzyckiej, gdzie te ładne bloki stykają się z "lepiankami" myślałem wczoraj, że jest pożar - też nie dało się złapać oddechu. W Centrum też lubią smrodzić. Co któraś kamienica. Znam przypadki, gdzie dużo osób donosiło do Straży miejskiej itd. na zakład samochodowy przy Nałkowskich 272 i co zdziałali? Mówili, że nikt nic nie robił! Przecież to wielka ściema Władz i Straży Miejskiej bo jakby na prawdę komuś chciało się wyeliminować problem to zrobiliby taką nagonkę, wystawialiby duże mandaty itp., że już następnego roku problem zmalałby do marginalnych przypadków...
Jeżdżę często po mieście rowerem. Na kilometr widać i czuć kto smrodzi! Oczywiście domki jednorodzinne. Mam wrażenie, że 50% Romera, Nałkowskich - aż do Zalewu. Ostatnio zatkało mnie na rogu Mickiewicza i Wyzwolenia. Na Nadbystrzyckiej, gdzie te ładne bloki stykają się z "lepiankami" myślałem wczoraj, że jest pożar - też nie dało się złapać oddechu. W Centrum też lubią smrodzić. Co któraś kamienica. Znam przypadki, gdzie dużo osób donosiło do Straży miejskiej itd. na zakład samochodowy przy Nałkowskich 272 i co zdziałali? Mówili, ż... rozwiń
Avatar
staruszek / 21 lutego 2020 r. o 09:27
+11
czy Inspektorat Ochrony Środowiska został powołany do przestrzegania przed wychodzeniem z domu? A może oni powinni zająć się kontrolowaniem i wykrywaniem źródeł tego zanieczyszczania oraz sporządzaniem wniosków do organów ścigania?
Avatar
EMERYTKA / 21 lutego 2020 r. o 06:22
+9
PODZIĘKUJCIE NASZYM WŁADZOM. KOCHANI LUBLINIANIE - TAKI APEL DO WSZYSTKICH MYŚLĄCYCH INACZEJ - WYCINAJMY DRZEWA.
Avatar
nina / 21 lutego 2020 r. o 09:20
+8
Proszę służby zajmujące się własnie tym tematem o przyjechanie na Romera jak tylko zrobi się ciemno. Wysiadając na końcowym linii 6 od razu dostajemy smrodem po twarzy. Dusi i zatyka nos bo nie ma czym oddychać , a racja jest ale smród.
Avatar
l / 21 lutego 2020 r. o 01:44
+8
To podziękuj sąsiadom, że palą śmieciami...
Avatar
Mar / 21 lutego 2020 r. o 12:29
+7
Tak jest i będzie, jeśli zamiast sadzenia drzew na ich miejscu stawiane są bloki. Strach pomyśleć czym będzie oddychać inna cześć Lublina po zabudowaniu gorek Czechowskich. Zamiast rozszerzyć lublin do zachodniej obwodnicy i tam dawać zgody na budowę , to co chwila miasto jest zabetowywane, w każdym miesięcy słychać o nowym pomyśle budowy blokow
Avatar
ADAM / 21 lutego 2020 r. o 08:54
+7
ludzie nieświadomi kupują nowe mieszkania w śmierdzących dzielnicach a potem dziwią się że nie mogą otworzyć okna przed snem aby wywietrzyć pokój. To koszty dewelorozwoju na dawnych terenach przemysłowych, akurat Nowy Świat czy Diamentowa jest tego najlepszym przykładem.
    Największy problem z jakością powietrza jest w dzielncach domków. Paradokslanie w dzielnicach przemysłowych bywa czyściej bo nie ma tam pieców opalanych węglem. A jeśli są to przynajmniej musża spełniać jakiesnormy, nie to co piec domowy.  
Avatar
ADAM / 21 lutego 2020 r. o 08:53
+7
Największy problem z jakością powietrza jest w dzielncach domków. Paradokslanie w dzielnicach przemysłowych bywa czyściej bo nie ma tam pieców opalanych węglem. A jeśli są to przynajmniej musża spełniać jakiesnormy, nie to co piec domowy.
Avatar
Gość / 21 lutego 2020 r. o 08:38
+7
Zabudujmy Górki - będzie lepiej
Avatar
Daria / 3 marca 2020 r. o 20:43
0
Smog jest straszny. MIeć możliwość przewietrzenia domu graniczy z cudem. Ostatnio kupiłam sobie roombę aby odkurzała gdy mnie ma mnie w domu i oczyszczacz powietrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu przynajmniej w domu mogę pooddychać czystym powietrzem.
Avatar
Karolina / 22 lutego 2020 r. o 17:35
+1
Ja już szczerze mam dość tej zimy i tego smogu , staram się ,zabezpieczam się i moją rodzinę ale takie życie to nie życie , jestem w szoku że pewni ludzie z pewną świadomością zatruwają innych a to tak ciężko skorzystać z programu czyste powietrze , żyje się ponoć tylko raz ***s://czystepowietrze.eu/program-czyste-powietrze/wypelniamy-wniosek/?gclid=CjwKCAiAyeTxBRBvEiwAuM8dnTpZOXlXoos1KZT0PFb-m0792YWh1RjevLBKWj-ffBMuO6NVQiEI9hoCtTkQAvD_BwE
Avatar
tadek68 / 21 lutego 2020 r. o 21:40
0
Te drony latają też za każdym dieslem. Smog jest ze spalin piece tylko dobijają temat. Bez pieców będzie to samo, niestety. To uboczny pył spalania ropy. Dla czego durna każda władza nie rozumie, że transport publiczny musi być darmowy, z podatku od aut przy np paliwie. Chcesz auto i truć droga wolna płać podatek na transport publiczny. Traspot Publiczny np ulga paliwowa i tereny wiejskie bez komunikacji. Parkingi w mieście płatne plus duży podatek, na transport. Będą krzyki bo dziecko, przedszkole, żona, teściowa, zakupy. Codziennie nie musisz smrodzić, a na pieszo zdrowiej, przedszkole powinno być tam gdzie mieszkasz lub pracujesz. Kiedyś było mało aut powietrze zdrowsze, piece dymiły. Coś za coś albo zdrowie albo auta. Tereny wiejskie mają gorzej, ale wpuszczanie tylu aut do miasta, to jak cyklon w komorze gaz. Czy to tak trudno zbadać co tworzy jedno auto, policzyć ruch, ilość emisji spalin i spisać i znierzyć średnią pieca. Kto to bada?
Te drony latają też za każdym dieslem. Smog jest ze spalin piece tylko dobijają temat. Bez pieców będzie to samo, niestety. To uboczny pył spalania ropy. Dla czego durna każda władza nie rozumie, że transport publiczny musi być darmowy, z podatku od aut przy np paliwie. Chcesz auto i truć droga wolna płać podatek na transport publiczny. Traspot Publiczny np ulga paliwowa i tereny wiejskie bez komunikacji. Parkingi w mieście płatne plus duży podatek, na transport. Będą krzyki bo dziecko, przedszkole, żona, teściowa, zakupy. Codziennie nie mu... rozwiń
Avatar
KK / 21 lutego 2020 r. o 18:39
+1
Proszę służby zajmujące się własnie tym tematem o przyjechanie na Romera jak tylko zrobi się ciemno. Wysiadając na końcowym linii 6 od razu dostajemy smrodem po twarzy. Dusi i zatyka nos bo nie ma czym oddychać , a racja jest ale smród.
 Proszenie tu na forum nie ma sensu. Wykonaj w koncu ten telefon do Strazy Miejskiej podaj adres i czas kiedy maja przyjechać a najlepiej na gorąco i najlepiej jeszcze sprawdź czy przyjechali a potem mozesz zadzwonić i poprosić o wynik interwencji plus wynik pomiaru jakosci powietrza. Tylko tyle i aż tyle. Trzeba się choć trochę zaangażować.
 Proszenie tu na forum nie ma sensu. Wykonaj w koncu ten telefon do Strazy Miejskiej podaj adres i czas kiedy maja przyjechać a najlepiej na gorąco i najlepiej jeszcze sprawdź czy przyjechali a potem mozesz zadzwonić i poprosić o wynik interwencji plus wynik pomiaru jakosci powietrza. Tylko tyle i aż tyle. Trzeba się choć trochę zaangażować. rozwiń
Avatar
Mieszk / 21 lutego 2020 r. o 15:57
+3
MOJE DZIECKO UCZĘSZCZAJĄCE DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2, PODCZAS OSTATNICH ZAJĘĆ KIEDY TO NAUCZYCIELKA OTWORZYŁA OKNO ABY ,,pRZEWIETRZYĆ'' SALĘ PO PROSTU ZWYMIOTOWAŁO TYMŻE ,,cZYSTYM'' POWIETRZEM KTÓRE PRZYSZŁO Z ZEWNĄTRZ , PONIEWAŻ W OKOLICY SZKOŁY PALĄ ŚMIECIAMI NA POTĘGĘ - CO ZRESZTĄ WIDAĆ KAŻDEGO DNIA W OKOLICACH SZKOŁY. CZY NIKT TEGO NIE WIDZI? NIKT NIE CZUJE TEGO ŚMIERDZĄCEGO I DUSZĄCEGO SMRODU?????
 No właśnie, jak to jest że Straż Miejska tego nie widzi? Nie pierwszy raz jest taka sutuacja że jesteśmy truci i nie widać efektów w zapowiadej poprawie stanu powietrza i jest coraz gorzej
 No właśnie, jak to jest że Straż Miejska tego nie widzi? Nie pierwszy raz jest taka sutuacja że jesteśmy truci i nie widać efektów w zapowiadej poprawie stanu powietrza i jest coraz gorzej rozwiń
Avatar
gosc / 21 lutego 2020 r. o 13:46
-1
Smog powodują samochody z silnikami diesla a nie palenie w piecach. Prosty przykład dlaczego poziom pyłów i spalin w mieście w lecie w pomiarach jest prawie taki sam jak w zimie, a w lecie nie ma palenia w piecach co najwyżej kominy elektrociepłowni dymią, to pokazuje że smog nie ma nic wspólnego z paleniem w piecach.
Avatar
Sk / 21 lutego 2020 r. o 13:40
+6
W lecznej zakupiono drony do sprawdzania czystości powietrza wydobywającego się z kominów. W Lublinie niestety tego nie zrobiono, być może brakuje na to pieniędzy, które zostały wydane na np. referendum w sprawie gorek Czechowskich (a jego wynik i tak nie został uwzględniony przez dysydentów)
Avatar
ANNA / 21 lutego 2020 r. o 12:50
+4
MOJE DZIECKO UCZĘSZCZAJĄCE DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2, PODCZAS OSTATNICH ZAJĘĆ KIEDY TO NAUCZYCIELKA OTWORZYŁA OKNO ABY ,,pRZEWIETRZYĆ'' SALĘ PO PROSTU ZWYMIOTOWAŁO TYMŻE ,,cZYSTYM'' POWIETRZEM KTÓRE PRZYSZŁO Z ZEWNĄTRZ , PONIEWAŻ W OKOLICY SZKOŁY PALĄ ŚMIECIAMI NA POTĘGĘ - CO ZRESZTĄ WIDAĆ KAŻDEGO DNIA W OKOLICACH SZKOŁY. CZY NIKT TEGO NIE WIDZI? NIKT NIE CZUJE TEGO ŚMIERDZĄCEGO I DUSZĄCEGO SMRODU?????
Avatar
Mar / 21 lutego 2020 r. o 12:29
+7
Tak jest i będzie, jeśli zamiast sadzenia drzew na ich miejscu stawiane są bloki. Strach pomyśleć czym będzie oddychać inna cześć Lublina po zabudowaniu gorek Czechowskich. Zamiast rozszerzyć lublin do zachodniej obwodnicy i tam dawać zgody na budowę , to co chwila miasto jest zabetowywane, w każdym miesięcy słychać o nowym pomyśle budowy blokow
Avatar
Justa / 21 lutego 2020 r. o 11:43
0
Jedna zima ostrzejsza, kolejna słabsza. Dlatego smog może być jednego dnia mniejszy drugiego większy. Jednego dnia bardziej ogrzewany, a innego mniej... i taka jest logika. A że ogrzewamy często czym popadnie to Smog hula po Polsce.... Gdyby wszyscy palili ekologicznie byłaby to wizja utopijnego kraju. Na dzień dzisiejszy tak nie jest niestety. Walczmy z tym i wymieniamy kotły na ekologiczne. Ja mam EEI PELLETS ***s://***kostrzewa.com.pl/produkty/eei-pellets
Zobacz wszystkie komentarze 41

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 marca 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 marca 2020 r.

"Poranek u św. Józefa". Tak lubelscy księża w czasie epidemii kontaktują się z parafianami
Wideo
film

"Poranek u św. Józefa". Tak lubelscy księża w czasie epidemii kontaktują się z parafianami

Na oryginalny pomysł na komunikację, w czasach kiedy kontakty międzyludzkie są mocno ograniczone, wpadli kapłani z parafii przy ul. Filaretów. W sobotę zaprosili parafian na... wspólną kawę. Kawa była w wirtualnej przestrzeni ale stworzyła okazję by przekazać wiernym ważne informacje

Izolatoria w woj. lubelskim, czyli nowe miejsca dla zakażonych koronawirusem. W Lublinie działa w hotelu Huzar
film

Izolatoria w woj. lubelskim, czyli nowe miejsca dla zakażonych koronawirusem. W Lublinie działa w hotelu Huzar

O działalności izolatoriów poinformował w poniedziałek wieczorem wojewoda lubelski.

Koronawirus atakuje lubelską policję. Komendant zapowiada wyjaśnienie wszystkich zarzutów pod adresem przełożonych

Koronawirus atakuje lubelską policję. Komendant zapowiada wyjaśnienie wszystkich zarzutów pod adresem przełożonych

Dyskusja w nieformalnej grupie mundurowych o przypadkach zakażenia koronawirusem w III komisariacie w Lublinie doszła do takiego poziomu, że oficjalnie na wpisy zareagowała komenda wojewódzka. Już u 12 funkcjonariuszy z „trójki” potwierdzono wirusa, a 60 z lubelskiego garnizonu objęto kwarantanną.

Perła pomaga w walce z koronawirusem. Kupuje karetkę dla szpitala zakaźnego w Puławach

Perła pomaga w walce z koronawirusem. Kupuje karetkę dla szpitala zakaźnego w Puławach

Lubelski Browar Perła sfinansuje zakup specjalistycznego ambulansu dla SPZOZ w Puławach. W ten sposób lubelska firma chce się włączyć w walkę z epidemią koronawirusa.

Zmarło pięciu pacjentów zakażonych koronawirusem. Aż trzy osoby ze szpitala w Radomiu
Nowe dane

Zmarło pięciu pacjentów zakażonych koronawirusem. Aż trzy osoby ze szpitala w Radomiu

Mamy 71 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych – informuje Ministerstwo Zdrowia. Zmarło też pięcioro kolejnych zakażonych pacjentów.

Nie żyje pacjent ze szpitala w Biłgoraju zakażony koronawirusem. Trzy nowe osoby zakażone w woj. lubelskim
Pilne

Nie żyje pacjent ze szpitala w Biłgoraju zakażony koronawirusem. Trzy nowe osoby zakażone w woj. lubelskim

Nie żyje 60-letni pacjent zakażony koronawirusem leczony w szpitalu w Biłgoraju - informuje Lubelski Urząd Wojewódzki. Są też trzy nowe przypadku zakażenia.

Ekspert: Nauka historii jest chaotyczna i mocno nieprzemyślana, ale z maturą problemów nie będzie

Ekspert: Nauka historii jest chaotyczna i mocno nieprzemyślana, ale z maturą problemów nie będzie

Ostatnie uśrednione wyniki matury z historii nie nastrajają optymistycznie, bo one w istocie ledwie przekraczają magiczną linię zdawalności - mówi Sebastianem Adamkiewicz, doktor nauk humanistycznych, autor wydanej właśnie książki „Polska. Na tropie historii”.

Andrzej Młotek nowym prezesem Ursusa

Andrzej Młotek nowym prezesem Ursusa

Andrzej Młotek został powołany na nowego prezesem zarządu Ursusa. Wcześniej tą funkcję pełnił Ryszard Matkowski. To kolejna zmiana na stanowisku kierowniczym w tej firmie.

Chcą zwolnić policjantów z Białej Podlaskiej. Chodzi o sprawę samochodu rozbitego na latarni

Chcą zwolnić policjantów z Białej Podlaskiej. Chodzi o sprawę samochodu rozbitego na latarni

Prokuratura Okręgowa w Lublinie prowadzi śledztwo w sprawie policjantów z bialskiej komendy. Chodzi o zdarzenie z października ubiegłego roku, gdy przy jednej z ulic w Białej Podlaskiej znaleziono porzucone auto, które uderzyło w latarnię i znak drogowy.

Budowa S17 i S19 w woj. lubelskim. Prace w ograniczonym zakresie, wykonawcy mają mniej pracowników

Budowa S17 i S19 w woj. lubelskim. Prace w ograniczonym zakresie, wykonawcy mają mniej pracowników

Mimo ograniczeń związanych z koronawirusem wykonawcy nie przerywają prac na drogach w naszym województwie. Trwają prace m. in. na drogach łączących Lublin i Rzeszów oraz na tzw. węźle "Lubelska".

Wirtualny spacer po wystawie "Kształt Iluzji. Obraz w scenografii filmowej. Sobańska & Sławiński"

Wirtualny spacer po wystawie "Kształt Iluzji. Obraz w scenografii filmowej. Sobańska & Sławiński"

Centrum Spotkania Kultur zaprasza do obejrzenia materiału filmowego z wystawy "Kształt Iluzji. Obraz w scenografii filmowej. Sobańska & Sławiński" prezentowanej w ramach Festiwalu Scena w Budowie.

Pionierski projekt powiatu kraśnickiego. Tak ma wyglądać Środowiskowe Centrum Wsparcia

Pionierski projekt powiatu kraśnickiego. Tak ma wyglądać Środowiskowe Centrum Wsparcia

To ma być pierwszy w Lubelskiem tego typu ośrodek. Będzie służyć pomocą osobom z autyzmem, niepełnosprawnym i starszym. Starostwo Powiatowe pokazało wizualizację Środowiskowego Centrum Wsparcia, które znajdzie się w budynku po dawnej przychodni przy al. Nieodległości w Kraśniku.

Pożar w Rejowcu. W ogniu stanął budynek gospodarczy
Zdjęcia
galeria

Pożar w Rejowcu. W ogniu stanął budynek gospodarczy

Trzy zastępy strażaków walczyły z pożarem, jaki wybuchł w poniedziałek, po godz. 15 na posesji jednego z mieszkańców Rejowca w powiecie chełmskim.

Koronawirus przemytnikom nie przeszkadza

Koronawirus przemytnikom nie przeszkadza

3 tys. paczek przemyconych z Ukrainy papierosów o wartości ponad 42 tys. zł zatrzymali na terenie powiatu chełmskiego funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.