W poniedziałek, w wieku 67 lat, zmarł Michał Zieliński. Był znanym i cenionym ekonomistą i wybitnym dziennikarzem, w przeszłości działał w podziemiu niepodległościowym.
Urodził się w 1949 roku w Lublinie. Jako naukowiec był związany z UMCS. W 1980 roku tworzył uczelniany komitet założycielski „Solidarności”, a później działał w komisji zakładowej.
Działalność publicystyczną zaczynał w chełmskiej „Kamenie”. Przez wiele lat był związany z lubelskim oddziałem Telewizji Polskiej. Tworzył i prowadził programy o tematyce ekonomicznej, historycznej i politycznej: „Taśmy z dawnych lat”, „Grosz”, „Parlamentarne debaty”, „Temat dnia”, a do 2012 roku „Tygiel Polityczny”. Jego felietony ukazywały się m.in. we „Wprost”, „Rzeczpospolitej”, „Tygodniku Powszechnym” i „Gazecie Wyborczej”.
W 1996 roku otrzymał prestiżową Nagrodę Kisiela. „Sprawy gospodarki i ekonomii potrafi opisywać w sposób nie tylko zrozumiały, lecz również z należytym dystansem i poczuciem humoru” – czytamy w uzasadnieniu werdyktu kapituły.
W 2004 roku odebrał nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Akademia Ekonomiczna w Krakowie przyznała mu ją za współtworzenie konkursu na najgorszy pomysł gospodarczy i ekonomiczny o nagrodę „Złamanego Grosza” w tygodniku „Wprost”.
W 2013 roku za długoletnią pracę i wkład w rozwój dziennikarstwa Michał Zieliński został nagrodzony przez prezydenta Lublina.
Pogrzeb Michała Zielińskiego odbędzie się w poniedziałek, 9 maja, o godz. 12 na cmentarzu przy ul. Lipowej (kaplica przy ul. Białej).