Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 września 2015 r.
13:11

Zmowa w przetargu na wywóz śmieci w Lublinie? Ratusz: to próba zagarnięcia rynku

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 11 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)
(fot. Maciej Kaczanowski)

Spółka Kom Eko chciała bezprawnie zdominować rynek wywozu odpadów – uznał lubelski Ratusz. Według urzędników, spółka pozorowała w przetargu rywalizację z inną firmą, by ugrać większe zlecenie. Tyle, że firmy łączy wspólny adres, telefon, a do niedawna nawet prezes. Nawet ich oferty wyglądały tak samo. Oferty odrzucono, ale to może być dopiero początek problemów.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozstrzygnięty wczoraj przetarg dotyczył wywozu śmieci od wszystkich mieszkańców Lublina. Miasto podzielone zostało na siedem sektorów. Żadna z firm nie mogła starać się o więcej niż trzy sektory. Taki warunek ustalił Ratusz. I właśnie ten warunek, zdaniem urzędników, wspólnie chciały ominąć dwie spółki.

Pierwsza z nich to znana na śmieciowym rynku firma Kom Eko, która złożyła oferty na sektory nr II, III i VI. Ofertę na inne trzy sektory (nr I, V i VII) złożyła spółka Kom Eko Serwis działając w konsorcjum z firmą MST z Łomianek.

Zdaniem Ratusza konsorcjum „zostało zawiązane tylko dla pozoru”, a oferty złożyło „w celu wywołania wrażenia, że oferty w tych sektorach nie składa faktycznie Kom Eko” oraz „w celu powiększenia obszaru geograficznego zamówienia przez Kom Eko z trzech sektorów do sześciu ”.

W jaki sposób spółka miałaby przejąć sześć rejonów starając się o trzy? – Kom-Eko miało być podwykonawcą konsorcjum – wyjaśnia Marcin Rycaj, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.

Urzędnicy zwracają uwagę także na inne szczegóły. Obie spółki mają tę samą siedzibę i numer telefonu, a do 31 sierpnia miały nawet tego samego prezesa. Również do 31 sierpnia spółka Kom Eko była jedynym wspólnikiem spółki Kom Eko Serwis. Ta zaś dopiero po ogłoszeniu przez miasto przetargu wystąpiła o wpisanie jej do rejestru firm wywożących śmieci.
Uwagę komisji przetargowej zwróciło też podobieństwo ofert.

– Są identyczne zarówno w zakresie treści, rozmieszczenia tekstu na stronie, czcionki, różnią się jedynie nazwą podmiotu – czytamy w piśmie Elżbiety Daszyńskiej, szefowej Biura Zamówień Publicznych w Urzędzie Miasta. – Powyższe okoliczności wskazują na przygotowanie obu tych ofert przez jedną osobę, na tym samym sprzęcie komputerowym.

Jak te zarzuty komentuje Kom Eko? Chcieliśmy wczoraj spytać o to prezesa spółki, ale mimo kilku prób nie udało nam się z nim skontaktować.

Ostatecznie Ratusz uznał, że mogło dojść do zabronionej prawem zmowy i odrzucił oferty obu podmiotów. Oznacza to, że w przetargu nie ugrały nic. I wcale nie musi to być jedynym zmartwieniem przedsiębiorców, bo teraz całą sprawą zainteresował się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Przyjrzymy się temu przetargowi, zapoznamy z jego dokumentacją – zapowiada Ewa Wiszniowska, dyrektor lubelskiej delegatury UOKiK.

Gdyby potwierdziły się ustalenia Ratusza, wtedy UOKiK mógłby sięgnąć po kary finansowe wynoszące nawet 10 proc. obrotu firmy za rok obrotowy poprzedzający wydanie decyzji.

Kto ma odbierać nasze odpady

Tylko trzem z siedmiu sektorów miasta Ratusz wybrał firmy odbierające śmieci od mieszkańców. W pozostałych musi powtórzyć przetarg. Tymczasem za kilka dni inna firma ma przejąć odpady od mieszkańców części miasta. Czy zmiana usługodawcy odbędzie się płynnie?

Dziś jest ostatni dzień, w którym firma SITA Wschód jest zobowiązana opróżniać pojemniki i worki wypełnione śmieciami mieszkańców Bronowic, Kośminka, Dziesiątej, Głuska i Abramowic. Jutro będzie miała prawo wszystkie swoje pojemniki zabrać. I zapowiada, że to zrobi. – Zamierzamy je zabrać niezwłocznie – zapowiada Robert Wiciński, prezes spółki, która nie będzie już obsługiwać tego sektora miasta.

Sektor ten ma przejąć kraśnicka spółka Ekoland, bo to ona wygrała miejski przetarg w tej części Lublina. – Umowę z firmą Ekoland podpiszemy po upływie 10 dni – poinformowała wczoraj Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta.

10 dni to termin na uprawomocnienie się przetargu. Kto przez ten czas ma odbierać śmieci ze wspomnianych dzielnic? – Podejmiemy rozmowy z firmami – deklaruje Marcin Rycaj, zastępca dyrektora wydziału.

Obaw o płynne przejście ze starej umowy na nową nie muszą mieć mieszkańcy Wieniawy, Starego Miasta, Śródmieścia i dzielnicy Za Cukrownią. Tu też umowa wygasa z końcem września, ale nie zmieni się firma przyjeżdżająca po odpady, nadal będzie to SITA Wschód. Nową umowę z tą spółką miasto może podpisać jeszcze dziś, bo o ten sektor nie walczył nikt inny, więc nie ma też przegranego, któremu trzeba by dawać 10 dni na ewentualne odwołanie.

Zmiana firmy wywożącej śmieci czeka też – ale dopiero od 1 stycznia – mieszkańców Czubów Południowych, Wrotkowa i Zemborzyc. Także tu wkroczyć ma Ekoland.

Umowy z wybranymi wczoraj firmami mają obowiązywać do połowy 2018 r.

W pozostałych częściach miasta przetarg został unieważniony. Miasto musi ogłosić nowy, który ma zagwarantować, że po 1 stycznia będzie miał kto odbierać odpady z Czubów Północnych, Węglina, Konstantynowa, osiedli LSM, Szerokiego, Sławina, Sławinka, Czechowa, Ponikwody, Kalinowszczyzny, Tatar, Hajdowa-Zadębia i Felina.

Dzielnice te znajdują się w granicach czterech sektorów, w których miasto unieważniło przetarg. W trzech z tych sektorów nie została ani jedna ważna oferta po tym jak miasto odrzuciło te złożone przez spółki Kom Eko i Kom Eko Serwis zarzucając im działanie w zmowie. W czwartym pozostała po tym jedna oferta, ale zbyt droga.

Ile zapłaci miasto

Za odbiór śmieci w sektorze I miasto zapłaci spółce Ekoland 17 mln zł. W sektorze IV oferta spółki SITA Wschód opiewała na 13,3 mln zł (wliczając tzw. prawo opcji). Za usługi w sektorze VII miasto ma zapłacić 8,5 miliona zł.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 listopada 2015 o 14:03
0
ciekawe czy blondynka pomagała Kraśnikowi
Avatar
Gość / 2 października 2015 o 23:00
0
kom-eko obawia się utraty rynku dostawy odpadów do sortowni i walczy nie zbyt uczciwie , za rok będzie firma konkurencyjna również przerabiała odpady a więc nie trafią do kom-eko odpady a do najtańszych nie należy
Avatar
Gość / 30 września 2015 o 21:47
0
W państwie teoretycznym to nawet przetargi są teoretyczne... Dziwne bo w krajach "starej" Unii to nie mają przetargów bo wszystko z odpadami robią gminy swoimi służbami w swoich zakładach... To dopiero komuna... Ale tam jeszcze biją murzynów - takie zacofanie...
Avatar
Gość / 30 września 2015 o 21:46
0
poprzedni system wywozu śmieci był zły, nie ?
Avatar
Gość / 30 września 2015 o 21:43
0
... to jeszcze nie koniec kłopotów dla miasta, poczekajmy jak wdroży swoje usługi nowa firma z Kraśnika, będzie dramat!!!
Avatar
Gość / 30 września 2015 o 20:38
0
A ja myslalem ze Sita Ps..ta juz nie bedzie jezdzila po Wieniawie. Szkoda
Avatar
abi / 30 września 2015 o 17:55
0

"Obie spółki mają tę samą siedzibę i numer telefonu, a do 31 sierpnia miały nawet tego samego prezesa. Również do 31 sierpnia spółka Kom Eko była jedynym wspólnikiem spółki Kom Eko Serwis. Ta zaś dopiero po ogłoszeniu przez miasto przetargu wystąpiła o wpisanie jej do rejestru firm wywożących śmieci. Uwagę komisji przetargowej zwróciło też podobieństwo ofert. – Są identyczne zarówno w zakresie treści, rozmieszczenia tekstu na stronie, czcionki, różnią się jedynie nazwą podmiotu – czytamy w piśmie Elżbiety Daszyńskiej, szefowej Biura Zamówień Publicznych w Urzędzie Miasta. – Powyższe okoliczności wskazują na przygotowanie obu tych ofert przez jedną osobę, na tym samym sprzęcie komputerowym. Jak te zarzuty komentuje Kom Eko ? Chcieliśmy wczoraj spytać o to prezesa spółki, ale mimo kilku prób nie udało nam się z nim skontaktować." Czy to się nie nadaje do Prokuratury ?

Pewnie się nadaje, tak samo jak wrzucenie połowy artykułu jako cytatu nadaje się do moderacji :)

Pewnie się nadaje, tak samo jak wrzucenie połowy artykułu jako cytatu nadaje się do moderacji :)

rozwiń
Avatar
Gość / 30 września 2015 o 16:55
0
W związku z zaistniałą sytuacją powinno się sprawę zgłosić do prokuratury, a firma Kom-eko powinna być wykluczona z kolejnych przetargów na wywoz śmieci na terenie Lublina.
Avatar
Gość / 30 września 2015 o 13:42
0

brawa dla Żuka za czujność - "nie ze mną takie numery, Brunner!" :)

Urzędnicy z Ratusza wykonywali po prostu swoją pracę, a ty wychwalasz za to Prezydenta Lublina.  ;)  No comments.

Avatar
Gość / 30 września 2015 o 13:34
0
brawa dla Żuka za czujność - "nie ze mną takie numery, Brunner!" :)
Avatar
Gość / 6 listopada 2015 o 14:03
0
ciekawe czy blondynka pomagała Kraśnikowi
Avatar
Gość / 2 października 2015 o 23:00
0
kom-eko obawia się utraty rynku dostawy odpadów do sortowni i walczy nie zbyt uczciwie , za rok będzie firma konkurencyjna również przerabiała odpady a więc nie trafią do kom-eko odpady a do najtańszych nie należy
Avatar
Gość / 30 września 2015 o 21:47
0
W państwie teoretycznym to nawet przetargi są teoretyczne... Dziwne bo w krajach "starej" Unii to nie mają przetargów bo wszystko z odpadami robią gminy swoimi służbami w swoich zakładach... To dopiero komuna... Ale tam jeszcze biją murzynów - takie zacofanie...
Avatar
Gość / 30 września 2015 o 21:46
0
poprzedni system wywozu śmieci był zły, nie ?
Avatar
Gość / 30 września 2015 o 21:43
0
... to jeszcze nie koniec kłopotów dla miasta, poczekajmy jak wdroży swoje usługi nowa firma z Kraśnika, będzie dramat!!!
Avatar
Gość / 30 września 2015 o 20:38
0
A ja myslalem ze Sita Ps..ta juz nie bedzie jezdzila po Wieniawie. Szkoda
Avatar
abi / 30 września 2015 o 17:55
0

"Obie spółki mają tę samą siedzibę i numer telefonu, a do 31 sierpnia miały nawet tego samego prezesa. Również do 31 sierpnia spółka Kom Eko była jedynym wspólnikiem spółki Kom Eko Serwis. Ta zaś dopiero po ogłoszeniu przez miasto przetargu wystąpiła o wpisanie jej do rejestru firm wywożących śmieci. Uwagę komisji przetargowej zwróciło też podobieństwo ofert. – Są identyczne zarówno w zakresie treści, rozmieszczenia tekstu na stronie, czcionki, różnią się jedynie nazwą podmiotu – czytamy w piśmie Elżbiety Daszyńskiej, szefowej Biura Zamówień Publicznych w Urzędzie Miasta. – Powyższe okoliczności wskazują na przygotowanie obu tych ofert przez jedną osobę, na tym samym sprzęcie komputerowym. Jak te zarzuty komentuje Kom Eko ? Chcieliśmy wczoraj spytać o to prezesa spółki, ale mimo kilku prób nie udało nam się z nim skontaktować." Czy to się nie nadaje do Prokuratury ?

Pewnie się nadaje, tak samo jak wrzucenie połowy artykułu jako cytatu nadaje się do moderacji :)

Pewnie się nadaje, tak samo jak wrzucenie połowy artykułu jako cytatu nadaje się do moderacji :)

rozwiń
Avatar
Gość / 30 września 2015 o 16:55
0
W związku z zaistniałą sytuacją powinno się sprawę zgłosić do prokuratury, a firma Kom-eko powinna być wykluczona z kolejnych przetargów na wywoz śmieci na terenie Lublina.
Avatar
Gość / 30 września 2015 o 13:42
0

brawa dla Żuka za czujność - "nie ze mną takie numery, Brunner!" :)

Urzędnicy z Ratusza wykonywali po prostu swoją pracę, a ty wychwalasz za to Prezydenta Lublina.  ;)  No comments.

Avatar
Gość / 30 września 2015 o 13:34
0
brawa dla Żuka za czujność - "nie ze mną takie numery, Brunner!" :)
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kapsuła życia będzie służyć pacjentom z woj. lubelskiego. Takiego sprzętu jeszcze u nas nie było

Kapsuła życia będzie służyć pacjentom z woj. lubelskiego. Takiego sprzętu jeszcze u nas nie było 0 0

Daje możliwość całkowitej izolacji chorego od otoczenia. Ma też własne zasilanie, dzięki czemu transport pacjenta zakażonego np. wirusem Ebola do specjalistycznego szpitala będzie łatwiejszy. Od czwartek Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe na nowy sprzęt. To kapsuła życia.

W piątek w Lublinie ruszają 94 PZLA Mistrzostwa Polski

W piątek w Lublinie ruszają 94 PZLA Mistrzostwa Polski 1 0

Od piątku w naszym mieście kibice będą mieli okazję obserwować zmagania najlepszych lekkoatletów w kraju. Na stadionie przy al. Piłsudskiego do rywalizacji przystąpi ponad 400 zawodników

Wernisaż wystawy "Tam gdzie teraz 2018" w Galerii Labirynt
21 lipca 2018, 17:00

Wernisaż wystawy "Tam gdzie teraz 2018" w Galerii Labirynt 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 21 lipca o godz. 17 w Galerii Labirynt (ul. Popiełuszki 5) odbędzie się wernisaż wystawy Tam gdzie teraz 2018.

Nowe perony i krótsza podróż. Po wakacjach otworzą przebudowywaną linię z Lublina
galeria

Nowe perony i krótsza podróż. Po wakacjach otworzą przebudowywaną linię z Lublina 17 1

Bez opóźnień powinna się zakończyć przebudowa linii kolejowej między Lublinem a Kraśnikiem. Na szlaku budowane są nowe perony: wygodniejsze dla pasażerów i dostępne dla osób niepełnosprawnych. Po wakacjach robotnicy przeniosą się na odcinek między Kraśnikiem a Zaklikowem.

W Lubliniance ze składem mogło być gorzej

W Lubliniance ze składem mogło być gorzej 1 1

Trener Lublinianki Dariusz Bodak buduje w lecie nowy zespół. Cieszy się jednak, że w klubie zostało kilku zawodników ze „starej” gwardii

Zwolnili pracownika, a teraz brakuje im ludzi. Zaskakujące słowa kierownika

Zwolnili pracownika, a teraz brakuje im ludzi. Zaskakujące słowa kierownika 3 3

Miało być ogłoszenie wyroku w głośnej sprawie Grzegorza Cybulskiego, ale sąd niespodziewanie wezwał ponownie na świadka Franciszka Afaltowskiego, kierownika działu eksploatacji w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Białej Podlaskiej. Zwolniony pracownik walczy o przywrócenie do pracy w miejskiej spółce.

Uwaga na ogromne korki w okolicach zamkniętego placu Zamkowego w Lublinie
Alarm 24
galeria

Uwaga na ogromne korki w okolicach zamkniętego placu Zamkowego w Lublinie 0 8

Na placu Zamkowym w Lublinie trwają przygotowania do sobotniego koncertu "Siła kobiet". Już jednak dzisiaj przejazd przez plac jest niemożliwy.

Lublin: Urządzą skwer na osiedlu Świt

Lublin: Urządzą skwer na osiedlu Świt 0 0

Nie dłużej niż do końca listopada ma potrwać urządzanie skweru między ul. Szczecińską i Warmińską (os. Świt).

Koncert Fonie Lublina w Trybunale Koronnym
21 lipca 2018, 18:00

Koncert Fonie Lublina w Trybunale Koronnym 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 21 lipca o godz. 18 w Trybunale Koronnym w Lublinie odbędzie się koncert z cyklu Fonie Lublina pt. Kamienica Rynek 17 - Bracia Wieniawscy.

Pieszym na miasteczku akademickim w Lublinie będzie wygodniej. Plany remontowe UMCS

Pieszym na miasteczku akademickim w Lublinie będzie wygodniej. Plany remontowe UMCS 0 0

Wakacyjne remonty planuje UMCS na terenie miasteczka akademickiego. Uczelnia szuka wykonawcy, który wyremontuje zniszczone chodniki i schody w okolicach akademików.

Podlasie straciło dwóch ważnych piłkarzy, decyzje w Chełmiance w sobotę

Podlasie straciło dwóch ważnych piłkarzy, decyzje w Chełmiance w sobotę 2 1

Dwa mocne ciosy spadły w ostatnich dniach na trenerów i kibiców Podlasia. Kamil Kocoł zdecydował się na transfer do Chełmianki, a Przemysław Grajek postanowił zawiesić buty na kołku

Alarm 24: Co to za samolot lata nad Lublinem? Czytelnik przysyła zdjęcia
galeria

Alarm 24: Co to za samolot lata nad Lublinem? Czytelnik przysyła zdjęcia 49 19

Zdjęcia samolotu przysłał do nas Czytelnik.

"Głusza" i "Zaklęte rewiry" w Kinie Perła. Repertuar na weekend
20 lipca 2018, 21:00

"Głusza" i "Zaklęte rewiry" w Kinie Perła. Repertuar na weekend 3 0

Co Gdzie Kiedy. Kanadyjski thriller Głusza, kultowe Zaklęte rewiry Majewskiego i komedia Za jakie grzechy, dobry Boże? to propozycje Kina Perła na najbliższy weekend. Projekcje o godz. 21 przy ul. Bernardyńskiej 15.

Grozili śmiercią i zgwałceniem matki? Ruszył proces Cyganów, którzy mieli pobić kucharzy
galeria

Grozili śmiercią i zgwałceniem matki? Ruszył proces Cyganów, którzy mieli pobić kucharzy 86 11

Rozpoczął się proces pięciu Romów, oskarżonych o pobicie kucharzy z puławskiej pizzerii „Desperado”. Wszyscy odpowiadają za napaść z powodu przynależności narodowej. Mieli również grozić swoim ofiarom i ich rodzinom.

Nie będzie płotu wzdłuż wschodniej granicy. Minister rezygnuje z pomysłu poprzednika

Nie będzie płotu wzdłuż wschodniej granicy. Minister rezygnuje z pomysłu poprzednika 3 15

Nie będzie płotu wzdłuż wschodniej granicy, który miał być zaporą przed dzikami roznoszącymi ASF. Z pomysłu swojego poprzednika ostatecznie zrezygnował czwartek obecny minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.