Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 czerwca 2016 r.
19:35

Znaleziska sprzed 10 tys. lat na budowie ekspresówki (zdjęcia)

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 14 A A

Mezolityczne krzemienne drapacze sprzed 10 tysięcy lat - to tylko jeden z kilkuset przedmiotów wykopanych przez archeologów na budowie ekspresówki od S17 do mostu w Puławach. Dwupasmówka ma być gotowa za dwa lata, w kwietniu 2018 roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ponad 200 robotników oraz 160 różnego rodzaju maszyn pracuje przy przygotowaniu terenu pod budowę ekspresówki od węzła Kurów Zachód do nowego mostu na Wiśle w Puławach. Droga powstaje w trybie „zaprojektuj i zbuduj”, dlatego dopiero półtora roku od podpisania umowy, co miało miejsce w grudniu 2014, na placu budowy pojawili się ludzie.

Najpierw projekty i pozwolenia

Ten tryb wykonania inwestycji drogowej wymusza inny harmonogram działań, niż na dotychczas realizowanych budowach nowych dróg w naszym regionie. – Wykonawca, czyli konsorcjum Energopol Szczecin i Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Zwoleń, najpierw musiał opracować dokumentację techniczną, projekt i złożyć wniosek o wydanie decyzji zezwolenia na realizacje inwestycji drogowej(ZRID – przyp. red.) – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 30 marca wojewoda lubelski wydał ZRID, co uruchomiło zielone światło dla rozpoczęcia działań.

Operaty i piły

ZRID to przede wszystkim szybka ścieżka przejęcia nieruchomości leżących na przebiegu drogi. – Wydanie decyzji ZRID uruchomiło procedurę odszkodowawczą za tereny przejęte pod budowę. Na 513 przejętych działek otrzymaliśmy już 240 operatów z wyceną. Po wydaniu przez wojewodę decyzji odszkodowawczych GDDKiA przeleje pieniądze na konta byłych właścicieli – dodaje K. Nalewajko.

Niemal równolegle ruszyła wycinka drzew. – Droga biegnie po nowym śladzie, dlatego musi być wycięte ponad 30 hektarów lasów. Zajmują się tym leśnicy. Na przebiegu nowej drogi znalazły się też szkółki roślin ozdobnych. One też poszły pod topór – mówi Przemysław Maliszkiewicz, kierownik kontraktu z Energopolu Szczecin.

Mezolit i II Wojna Światowa

Niemal równocześnie z wycinką lasów prowadzone są prace archeologiczne. Za poszukiwanie artefaktów odpowiada Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego. – Najcenniejsze zabytki wydobyliśmy na stanowisku Pulki I. Były to mezolityczne krzemienne groty, ostrza drapaczy służących do obróbki upolowanych zwierząt. Jest to niezwykle rzadkie i cenne znalezisko z kultury sprzed około 10 tysięcy lat. Te elementy wydobyliśmy na ok. 3 arach. Prawdopodobnie było tam krzemienisko, czyli chata gdzie ludzie wytwarzali takie narzędzie – mówi Przemysław Muzolf, archeolog z fundacji.

Poszukiwacze znaleźli też kurhan okresu kultury trzcinieckiej, czyli ok. 1,5 tys. lat przed naszą erą., średniowieczną ceramikę. Jednak najwięcej „fantów” pozostawili po sobie żołnierze z dwóch ostatnich wojen światowych.

Wcześniej teren przyszłej drogi dokładnie zbadali saperzy, którzy unieszkodliwili tylko 14 pocisków artyleryjskich. To niewiele biorąc pod uwagę, że podczas obu wojen te tereny były miejscem zażartych walk.

- Po żołnierzach z II wojny światowej pozostały przedmioty użytkowe, butelki, metalowe elementy uprzęży, niemiecki zasobnik na maskę przeciwgazową, resztki amunicji – dodaje Mirosław Mazurek, kierownik prac archeologicznych. – Niewiele, bo te okopy wcześniej zostały bardzo dokładnie spenetrowane przez amatorów militariów – dodaje.

Kwerenda dokumentów pozwala sądzić, że te przedmiotu należały do żołnierzy do 2. i 5. Pułku Piechoty LWP, którzy tu okopali się przed forsowaniem Wisły. Natomiast niemieckie pozostałości mogły należeć do Ormian, do legionu który podobno szkolił się w pobliskim obozie, podczas wojny zlokalizowanym na terenie obecnego Tesco. – Być może mieli tu mały poligon – dodaje Mazurek.

Trudności

Zanim ruszy budowa samej drogi, trzeba usunąć szereg kolizji z sieciami energetycznymi średniego i wysokiego napięcia, gazowymi, kanalizacyjnymi, wodnymi i innymi. – Musimy też w niektórych miejscach wzmocnić grunt. Palowanie na pewno nas czeka w okolicach Młynek, na odcinku 300 metrów – dodaje Maliszkiewicz. Także kierowcy muszą się już oswoić z trudnościami. – Pod ruchem będziemy pracować na odcinku ok. 1300 metrów, od zjazdu do Zakładów Azotowych do początku dwupasmówki w kierunku mostu. Już teraz obowiązuje tu ograniczenie do 50 km/h – dodaje K. Nalewajko.

W ramach budowy dojazdu od Węzła Kurów do mostu w Puławach o łącznej długości ok. 11,8 km powstaną dwa węzły, cztery wiadukty, trzy mosty i przejścia dla zwierząt. W tym jedno górą, dla dużych zwierząt, takie jak w Konopnicy na Zachodniej Obwodnicy. Prace budowlane będą kosztować 233 mln złotych a wartość całego kontraktu (wykup nieruchomości, nadzór budowlany, itd...) to ok. 323 mln zł. Zakończenie prac jest przewidziane na 30 kwietnia 2018.

Pozostałe informacje

Stanisław Żmijan zamienił fotel posła na szefowanie lubelskim KOWR

Ziemia rolna to nie lokata

Rozmowa ze Stanisławem Żmijanem, dyrektorem oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie

Aleksandra Stanacev (z piłką) zagrała bardzo dobre zawody
ZDJĘCIA
galeria

Wyrównany mecz na szczycie, Polski Cukier AZS UMCS ograł VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokonał VBW Gdynia 66:63. Gospodynie w drugiej połowie prowadziły 10 punktami, ale do końcowej syreny kwestia zwycięstwa była otwarta.

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Na stacji paliwowej zatankował i czmychnął, bo miał zamontowane na samochodzie „lewe” tablice. Potem powtórnie zatankował, ale gorzałkę. Na koniec wpadł, bo wystraszył się policji. To nie był jego pierwszy raz 40-latka z Chełma.

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

Niedziela zaczęła się od uroczystego otwarcia nowego budynku EHF, tak zwanego Domu Europejskiej Piłki Ręcznej usytuowanego przy Baumgasse 60A w Wiedniu. Sześciopiętrowy, utltranowoczesny obiekt oddany do użytku w ciągu 18 miesięcy będzie miejscem pracy 96 osób.

Kandydat KO na prezydenta RP w niedzielę spotkał się z dużymi przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie i Werbkowicach

Trzaskowski obiecuje efektywną obronę interesów polskiego rolnictwa

Efektywna obrona interesów polskiego rolnictwa jest absolutnym priorytetem - powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski po spotkaniu z przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie. Zaznaczył, że Polska powinna prowadzić politykę asertywną, zgodną z naszym interesem. To było kolejne spotkanie w Lubelskiem kandydata PO na prezydenta. Wcześniej był w Werbkowicach.

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Weekend w Titisse-Neustadt należał do gospodarzy. Zarówno w sobotę jak i niedzielę na skoczni Hochfirstschanze rządził Pius Paschke. Niemiec w sobotę wygrał dość wyraźnie, a w niedzielę dosłownie o centymetry. Polscy kibice doczekali się za to dwóch miejsc w czołowej dziesiątce naszych przedstawicieli

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Czwarta porażka z rzędu Azotów Puławy. Tym razem w Lubinie z Zagłębiem aż 31:40. O ile w pierwszej połowie drużyna Patryk Kuchczyńskiego często była na prowadzeniu, to w drugiej szybko straciła szansę na zwycięstwo.

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie
Aktualizacja

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie

Miniony piątek trzynastego wcale nie był pechowy! W Polsce trafiono główną wygraną w Eurojackpot. Szczęśliwy kupon, warty 91 256 729,60 zł, nabyto w punkcie LOTTO w powiecie rzeszowskim (woj. podkarpackie). Ponadto w losowaniu 13 grudnia w Warszawie padła wygrana III stopnia (5+0) w wysokości 1 278 106,60 zł.

Komisarz Monika Dudek

Policjantka potrzebuje naszego wsparcia

Komisarz Monika Dudek to policjantka jednego z wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W kwietniu pękł jej naczyniak tętniczo-żylny rdzenia kręgowego i doszło do krwotoku śródrdzeniowego. Dziś policjantka potrzebuje wsparcia.

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Do policyjnego aresztu trafił 47-latek z Radzynia Podlaskiego. Mężczyzna zdemontował i ukradł lampę ostrzegawczą, która zamocowana była na samochodzie zaparkowanym na terenie jednej z miejscowych firm. 47-latek wpadł, bo następnego dnia przechodząc w pobliżu tej firmy został rozpoznany przez właściciela, który przejrzał zapis monitoringu. Sprawcy kradzieży grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

KPR Padwa Zamość przegrała minimalnie na własnym parkiecie z Grunwaldem Poznań. Nieudany wyjazd AZS AWF Biała Podlaska do Szczecina

To kolejny krok świdnickiego urzędu ku jego cyfryzacji oraz usprawnienia komunikacji z mieszkańcami.

Koniec z postami na spotted? Świdnik ma nową aplikację

Świdnik dołącza do grona miast, które stawiają na nowoczesną komunikację z mieszkańcami. Pomóc ma nowa aplikacja mobilna Świdnik, której celem jest nie tylko usprawnienie przepływu informacji, ale także szybkie reagowanie na zgłoszenia mieszkańców.

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają
Lublin
galeria

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają

Warsztaty Kultury w Lublinie wypełniły się dziś niezwykłą atmosferą świątecznych przygotowań. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy właśnie przyciągają mieszkańców na stare miasto, oferując niebanalne prezenty, lokalne rękodzieło i ekologiczne produkty.

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Mistrzostwa Polski odbyły się w słowackim Strskim Plesie przy okazji zawodów Slavic Cup. Skinder była faworytką imprezy, chociaż w tym sezonie reprezentantka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski miała mało startów. Uczestniczka ostatnich igrzysk olimpijskich nie rozpoczęła jeszcze chociażby sezonu w Pucharze Świata.

Weekend w Berecie
foto
galeria

Weekend w Berecie

Wiemy, że lubicie się zabawić w popularnym Berecie. Ostatnio dużo się działo przy okazji imprezy mikołajkowej. To była niezapomniana noc pełną emocji, nostalgii i radości w rytmie najlepszych polskich i zagranicznych przebojów. Tak się bawi Lublin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

110,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

opryskiwacz

lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

Montażówka

lublin

0,00 zł

Komunikaty