Już w czwartek Rada Miasta ma głosować w sprawie wprowadzenia Lubelskiej Karty Miejskiej mającej przysługiwać osobom, które rozliczają się z podatku PIT jako mieszkańcy Lublina. Będzie można się o nią starać już od czerwca. Wyłącznie jej posiadacze mieliby prawo do biletów okresowych komunikacji miejskiej w obecnych cenach. Pozostali od września płaciliby nawet o 30 proc. więcej niż obecnie.
- Lubelska Karta Miejska jest tworzona w oparciu o system biletu elektronicznego – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina. Wyjaśnijmy, że chodzi o używane obecnie Karty Biletu Elektronicznego, czyli „plastiki” do kodowania biletów okresowych komunikacji miejskiej. Właśnie na tych kartach ma być kodowany dodatkowy, elektroniczny znacznik potwierdzający prawo do tańszych biletów. – Ten znacznik będą widziały również biletomaty – wyjaśnia Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.
– Osoba, która w chwili obecnej jest posiadaczem KBE będzie mogła się udać do punktu obsługi klientów Zarządu Transportu Miejskiego lub jednego z Biur Obsługi Mieszkańców i tam ten znacznik uzyskać – wyjaśnia Stepaniuk-Kuśmierzak. – Osoba, która takiego biletu nie posiada, będzie musiała się pofatygować do ZTM i uzyskać kartę.
Do uzyskania znacznika będzie uprawniała kserokopia dokumentu potwierdzającego złożenie podatku PIT w Pierwszym Urzędzie Skarbowym albo Trzecim Urzędzie Skarbowym, bo właśnie one obsługują podatników deklarujących się jako mieszkańcy Lublina. – Programem objęte są także osoby, które rozliczają podatek rolny z tytułu prowadzonego gospodarstwa, a także mieszkańcy Lublina, którzy nie osiągają dochodów opodatkowanych, a są objęci działaniami społecznymi prowadzonymi przez miasto – informuje lubelski Ratusz. – Do programu będą włączone także dzieci tych osób do ukończenia 18. roku życia, a w przypadku nauki do 25. roku życia, a także dzieci i młodzież przebywające w miejskich placówkach pieczy zastępczej lub rodzinnej. – Dość precyzyjnie określiliśmy osoby uprawnione do korzystania z tych zniżek – mówi Stepaniuk-Kuśmierzak.
Kiedy zacznie się operacja kodowania znaczników Lubelskiej Karty Miejskiej? – Przewidujemy, że zacznie się od czerwca i będzie trwać do końca wakacji – stwierdza Grzegorz Malec.
Od września osoby, które nie posiadają Lubelskiej Karty Miejskiej, będą płacić więcej za przejazdy komunikacją miejską. ZTM pracuje już nad nową taryfą. – W ciągu kilkunastu dni będziemy chcieli wypuścić projekt tej uchwały, by był procedowany przez Radę Miasta w marcu – mówi Malec. Podkreśla, że już inne miasta zdecydowały się na zróżnicowanie cen biletów okresowych w zależności od tego, czy pasażer rozlicza się z podatku w danym mieście. O ile droższe mają być bilety dla osób, które nie będą posiadać LKM? – Wydaje się, że złotym środkiem jest około 30 proc. - odpowiada dyrektor ZTM.
Już w najbliższy czwartek Rada Miasta Lublin ma głosować nad projektem uchwały wprowadzającej Lubelską Kartę Miejską. Dokładną procedurę jej wydawania ma określić prezydent w drodze zarządzenia. Karta ma również uprawniać do tańszego parkowania w Strefie Płatnego Parkowania, czy też tańszych biletów wstępu na wydarzenia kulturalne oraz do obiektów sportowych.