Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 lutego 2020 r.
11:00

Znamy termin podwyżki cen biletów i wprowadzenia Lubelskiej Karty Miejskiej

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
56 84 A A
(fot. Krzysztof Mazur/archiwum)

Już w czwartek Rada Miasta ma głosować w sprawie wprowadzenia Lubelskiej Karty Miejskiej mającej przysługiwać osobom, które rozliczają się z podatku PIT jako mieszkańcy Lublina. Będzie można się o nią starać już od czerwca. Wyłącznie jej posiadacze mieliby prawo do biletów okresowych komunikacji miejskiej w obecnych cenach. Pozostali od września płaciliby nawet o 30 proc. więcej niż obecnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Lubelska Karta Miejska jest tworzona w oparciu o system biletu elektronicznego – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina. Wyjaśnijmy, że chodzi o używane obecnie Karty Biletu Elektronicznego, czyli „plastiki” do kodowania biletów okresowych komunikacji miejskiej. Właśnie na tych kartach ma być kodowany dodatkowy, elektroniczny znacznik potwierdzający prawo do tańszych biletów. – Ten znacznik będą widziały również biletomaty – wyjaśnia Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

– Osoba, która w chwili obecnej jest posiadaczem KBE będzie mogła się udać do punktu obsługi klientów Zarządu Transportu Miejskiego lub jednego z Biur Obsługi Mieszkańców i tam ten znacznik uzyskać – wyjaśnia Stepaniuk-Kuśmierzak. – Osoba, która takiego biletu nie posiada, będzie musiała się pofatygować do ZTM i uzyskać kartę.

Do uzyskania znacznika będzie uprawniała kserokopia dokumentu potwierdzającego złożenie podatku PIT w Pierwszym Urzędzie Skarbowym albo Trzecim Urzędzie Skarbowym, bo właśnie one obsługują podatników deklarujących się jako mieszkańcy Lublina. – Programem objęte są także osoby, które rozliczają podatek rolny z tytułu prowadzonego gospodarstwa, a także mieszkańcy Lublina, którzy nie osiągają dochodów opodatkowanych, a są objęci działaniami społecznymi prowadzonymi przez miasto – informuje lubelski Ratusz. – Do programu będą włączone także dzieci tych osób do ukończenia 18. roku życia, a w przypadku nauki do 25. roku życia, a także dzieci i młodzież przebywające w miejskich placówkach pieczy zastępczej lub rodzinnej. – Dość precyzyjnie określiliśmy osoby uprawnione do korzystania z tych zniżek – mówi Stepaniuk-Kuśmierzak.

Kiedy zacznie się operacja kodowania znaczników Lubelskiej Karty Miejskiej? – Przewidujemy, że zacznie się od czerwca i będzie trwać do końca wakacji – stwierdza Grzegorz Malec.

Od września osoby, które nie posiadają Lubelskiej Karty Miejskiej, będą płacić więcej za przejazdy komunikacją miejską. ZTM pracuje już nad nową taryfą. – W ciągu kilkunastu dni będziemy chcieli wypuścić projekt tej uchwały, by był procedowany przez Radę Miasta w marcu – mówi Malec. Podkreśla, że już inne miasta zdecydowały się na zróżnicowanie cen biletów okresowych w zależności od tego, czy pasażer rozlicza się z podatku w danym mieście. O ile droższe mają być bilety dla osób, które nie będą posiadać LKM? – Wydaje się, że złotym środkiem jest około 30 proc. - odpowiada dyrektor ZTM.

Już w najbliższy czwartek Rada Miasta Lublin ma głosować nad projektem uchwały wprowadzającej Lubelską Kartę Miejską. Dokładną procedurę jej wydawania ma określić prezydent w drodze zarządzenia. Karta ma również uprawniać do tańszego parkowania w Strefie Płatnego Parkowania, czy też tańszych biletów wstępu na wydarzenia kulturalne oraz do obiektów sportowych.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 84

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Olek / 20 lutego 2020 r. o 11:13
+30
Rozumiem podwyżkę dla osób z poza Lublina, ale ... 30%!? Serio?
 Jakoś trzeba łatać dziurę po zmianach podatkowych fundowanych przez PiS. Po drugie lubelski podatnik dokłada co roku ok 80 mln do komunikacji miejskiej. W wielkim skrócie dokłada się do biletów kupowanych m.in. przez ludzi nie płacących podatku PIT w Lublinie. Pora to zmienić.
Avatar
Gość / 20 lutego 2020 r. o 11:36
+29
Ludzie albo chcecie więcej połączeń, wygodne autobusy albo żeby ceny biletów nie rosły. Zdecydujcie się. Uważam również, że podwyżka wyłącznie dla tych którzy nie płacą tutaj na miejscu podatków, jest uczciwa i społecznie sprawiedliwa. Kilkadziesiąt mln idzie z budżetu miasta co roku na komunikację, bo wpływy z biletów pokrywają tylko część kosztów. Oznacza to ni mniej ni więcej tyle, że do biletów przyjezdnych studentów dopłacają nawet ci co płacą podatki w tym mieście a z komunikacji w ogóle nie korzystają. Czy to uczciwe? Nie sądzę.
Avatar
Gość / 20 lutego 2020 r. o 11:19
+29
Podwyżka tylko dla tych co nie płacą w Lublinie podatków
Avatar
Gość / 20 lutego 2020 r. o 11:24
+28
Po co ten lament? Dla tych co rozliczają się w Lublinie bilety nie podrożeją.
Avatar
Gość / 20 lutego 2020 r. o 11:09
+28
Brawo PIS. jeszcze bardziej dojcie samorządy to na pewno autobusy i szkoły będą na najwyższym poziomie
Avatar
Gość / 20 lutego 2020 r. o 11:21
+23
Bardzo dobrze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie może być tak, że ci co płacą podatki w Lublinie dokładają się do biletów dla tych co tutaj podatków nie płacą!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 20 lutego 2020 r. o 11:28
+22
Prawidłowo
Avatar
inne miasta robią podobnie / 20 lutego 2020 r. o 11:38
+21
Popieram w 100%, trzeba w końcu jakoś zmobilizować tych co mieszkają w Lublinie i korzystają z dróg, basenów, chodników i autobusów, żeby łaskawie zaczęli partycypować w kosztach ich budowy, remontów, itd
Avatar
max / 20 lutego 2020 r. o 11:14
+20
Kolejny krok w kierunku wygaszania zbiorkomu w mieście-wydmuszce.
 Mówisz, że zabiegi polegające na tym, że ZTM zdobędzie dodatkowe pieniądze na nowe połączenia to wygaszanie komunikacji? Ciekawa teoria..
Avatar
Gość / 20 lutego 2020 r. o 11:11
+19
Smaga i te jego śmieszne clickbaitowe wprowadzające w błąd czytelników tytuły
Avatar
vv / 21 lutego 2020 r. o 15:44
+2
Z cyklu jak skomplikować ludziom życie. Biegać z kolejnymi dokumentami, żeby w jednym z biedniejszych miast płacić jedne z drozszych biletów w Polsce. Lublin miastem inspiracji dla polityków.....
  co ty bredzisz o "jednym z najbiedniejszych miast? w Polsce jest ponad 900 miast, z tego lublin jest w pierwszej 10 zarówno jeśli chodzi o dochody, jak i o średnie zarobki...więcej szacunku łajzo, ciesz się że nie mieszkasz w Pizd....wicach Dolnych
Avatar
Japolan / 21 lutego 2020 r. o 14:45
+5
Radujmy się tym, że chcą zobaczyć tylko PIT'a - są przecież także tacy, którzy oczekują większego (p)oddania. Co więcej, kryterium podatkowe daje szanse na zniżki tysiącom ludzi. O wielu mniej uprawnionych byłoby, gdyby takową kartę wydawano jedynie sponsorom kampanii wyborczej "Komitetu Żuka"; poza Podejrzanym Kowalczykiem i jego Żoną nieliczni ludzie zasłużyliby na kartę rabatową, zwłaszcza "złotą" - np. uprawniającą do ogłaszania referendum lokalnego lub uzyskiwania pozwoleń na budowę "w tri miga" (być może nawet przed złożeniem wniosku).
Radujmy się tym, że chcą zobaczyć tylko PIT'a - są przecież także tacy, którzy oczekują większego (p)oddania. Co więcej, kryterium podatkowe daje szanse na zniżki tysiącom ludzi. O wielu mniej uprawnionych byłoby, gdyby takową kartę wydawano jedynie sponsorom kampanii wyborczej "Komitetu Żuka"; poza Podejrzanym Kowalczykiem i jego Żoną nieliczni ludzie zasłużyliby na kartę rabatową, zwłaszcza "złotą" - np. uprawniającą do ogłaszania referendum lokalnego lub uzyskiwania pozwoleń na budowę "w tri miga" (być moż... rozwiń
Avatar
Powczy / 21 lutego 2020 r. o 08:07
+4
Już lecę z pitem. Kolejni zbieracze danych do pożyczek.
Avatar
Gość / 21 lutego 2020 r. o 06:00
+4
Z cyklu jak skomplikować ludziom życie. Biegać z kolejnymi dokumentami, żeby w jednym z biedniejszych miast płacić jedne z drozszych biletów w Polsce. Lublin miastem inspiracji dla polityków.....
Avatar
tadek68 / 20 lutego 2020 r. o 21:47
+6
"Karta tomaszowianina będzie uprawniać do skorzystania z darmowej komunikacji ulg, zwolnień i preferencji w obiektach sportowych i rekreacyjnych, Arenie Lodowej, Skansenie Rzeki Pilicy, Grotach Nagórzyckich, Ośrodku Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych, Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego, a także podczas koncertów i innych wydarzeń miejskich...etc..." Tomaszów Mazowiecki portal publiczny.. Cena karty 15 zł rok, 30 zł 3 lata. Po co komentować smród, brud, zdzierstwo i nawet nieudacznictwo, co poniektórych jednostek.. Pinięndzy ni ma i ni bedzie.. Bedom lipy na chodnikach i pustynia blokowiskowa na Górkach.. A zalew, można dać gdzie zamek. Ratusz przenieść do Dąbrowy niech sobie stoi w zielonym. Tekst zawiera cytaty filmowe z przed lat wielu i z portali publicznych obecnych.
"Karta tomaszowianina będzie uprawniać do skorzystania z darmowej komunikacji ulg, zwolnień i preferencji w obiektach sportowych i rekreacyjnych, Arenie Lodowej, Skansenie Rzeki Pilicy, Grotach Nagórzyckich, Ośrodku Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych, Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego, a także podczas koncertów i innych wydarzeń miejskich...etc..." Tomaszów Mazowiecki portal publiczny.. Cena karty 15 zł rok, 30 zł 3 lata. Po co komentować smród, brud, zdzierstwo i nawet nieudacznictwo, co poniektórych jednostek.. Pinięnd... rozwiń
Avatar
ziew / 20 lutego 2020 r. o 18:59
+2
CYTAT : "Do uzyskania znacznika będzie uprawniała kserokopia dokumentu potwierdzającego złożenie podatku PIT w Pierwszym Urzędzie Skarbowym albo Trzecim Urzędzie Skarbowym," - czy Zarząd Transportu Miejskiego - JEST ORGANEM UPRAWNIONYM DO żądania okazania TAKIEGO DOKUMENTU ???  I co może jeszcze będzie chciał zrobić sobie ksero ???
 wyrobienie takiej karty obowiązkowe nie jest. Możesz byc mieszkańcem i jej nie wyrabiać, jak tak bardzo nie chcesz pokazać
Avatar
A. / 20 lutego 2020 r. o 18:58
+11
Do skansenu daliby taniej. mieszkańcy i tak chodza tam bardzo rzadko, bo 16zł/osoba odstrasza niemiłosiernie...
Avatar
terytorials / 20 lutego 2020 r. o 18:44
-5
a co z żołnierzami WOT czy bedą miec jakąś zniżke?
Avatar
Gość / 20 lutego 2020 r. o 17:51
+4
Niszczenia komunikacji ciąg dalszy.
Avatar
Gość / 20 lutego 2020 r. o 17:15
+10
a co gdy ktoś rozlicza się z małżonkiem? wtedy jest jeden dokument. jak mąż "wyrobi" kartę dla siebie, to czy system "pozwoli" na drugą kartę dla żony?
Zobacz wszystkie komentarze 84

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka będzie odsłonięte w lubelskiej archikatedrze

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka będzie odsłonięte w lubelskiej archikatedrze

Zbigniew Kotyłło jest autorem i projektantem epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka, które zostanie odsłonięte w sobotę. To kolejna praca wykonana przez tego artystę dla lubelskiej archikatedry

Lublin: Od soboty będą działać dwa miejskie baseny. Trzeba przyjść z maseczką

Lublin: Od soboty będą działać dwa miejskie baseny. Trzeba przyjść z maseczką

Od jutra czynne mają być dwie miejskie pływalnie: przy Al. Zygmuntowskich i przy ul. Łabędziej. Także od jutra łatwiej będzie dojechać autobusem do ośrodka Dąbrowa nad Zalewem Zemborzyckim. Jeszcze w tym miesiącu Słoneczny Wrotków może otworzyć odkryte baseny.

Wirtualne bieganie z City Trail onTour

Wirtualne bieganie z City Trail onTour

Pięć kilometrów na jedenastu trasach w całej Polsce. Do tego możliwość biegu na własnych ścieżkach – także dla dzieciaków. Wszystko w wersji wirtualnej. Wszystko po to, by motywować do aktywności w czasach pandemii. Zapisy do wirtualnej edycji City Trail onTour trwają

Program TV 5-7 czerwca 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
5 czerwca 2020, 20:00

Program TV 5-7 czerwca 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

"Warcraft: Początek", "Ksiega dżungli" i "Przed wschodem słońca" to niektóre z propozycji do zobaczenia w weekend w telewizji. Poniżej wybrane filmy dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej.

Nowy milioner w Lublinie! Wiadomo, w którym punkcie kupił zakład Lotto

Nowy milioner w Lublinie! Wiadomo, w którym punkcie kupił zakład Lotto

1 mln zł wygrał mieszkaniec Lublina. Zakład puścił w punkcie LOTTO przy ul. Wertera 68 w Lublinie (sklep Żabka 500).

Co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Zwykły kredyt gotówkowy można obecnie wziąć szybko i bez zbędnych formalności przez Internet. Co oczywiste, nie działa to tak w przypadku kredytu hipotecznego, który bierze się z reguły na bardzo wysokie kwoty i długi (do 35 lat) okres spłaty. Z uwagi na powagę takiego zobowiązania, cały proces potrafi być stosunkowo długi i żmudny, zwłaszcza w bardziej skomplikowanych przypadkach (na przykład, kiedy potencjalny kredytobiorca prowadzi własną działalność gospodarczą). W takim razie co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Lublin: Miasto będzie szukać najemcy ponad 218-metrowego lokalu

Lublin: Miasto będzie szukać najemcy ponad 218-metrowego lokalu

Ratusz zapowiada przetarg na wynajem ponad 218-metrowego lokalu w budynku przychodni przy ul. Kalinowszczyzna 46b.

XVIII Koncert Chwały - Totus Tuus
11 czerwca 2020, 19:00

XVIII Koncert Chwały - Totus Tuus

Już po raz 18. w Lublinie odbędzie się wyjątkowy Koncert Chwały. Wydarzenie tradycyjnie zostanie zorganizowane w wieczór Bożego Ciała, w czwartek 11 czerwca o godz. 19. Tym razem jednak bez udziału publiczności. Koncert realizowany w Centrum Spotkania Kultur transmitowany będzie przez TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin oraz online.

Benshi online: "Windą na szafot"
9 czerwca 2020, 18:00

Benshi online: "Windą na szafot"

W czerwcu Dyskusyjne Koło Filmowe Benshi w Lublinie zaprasza kinomaniaków na projekcje online klasyków. 9 czerwca o godz. 18 będzie można zobaczyć i porozmawiać o filmie "Windą na szafot".

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 10 chorych

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 10 chorych

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 10 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Lubelskie: Tragiczny w skutkach pożar. Nie żyje starszy mężczyzna

Lubelskie: Tragiczny w skutkach pożar. Nie żyje starszy mężczyzna

Tragiczny w skutkach pożar wybuchł wczorajszej nocy w miejscowości Świnki (pow. janowski). Ogień doszczętnie strawił dom, zginął też 84-letni mężczyzna.

Paweł Majka (Motor Lublin): Trzon drużyny się sprawdził, nie możemy się go pozbyć

Paweł Majka (Motor Lublin): Trzon drużyny się sprawdził, nie możemy się go pozbyć

Rozmowa z Pawłem Majką, prezesem Motoru Lublin

Lubelskie: Śmiertelny wypadek. Zginął pasażer samochodu, dwie osoby w szpitalu
Zdjęcia
galeria

Lubelskie: Śmiertelny wypadek. Zginął pasażer samochodu, dwie osoby w szpitalu

W miejscowości Skrzynice Pierwsze (pow. lubelski) około godz. 5.15 doszło do wypadku, w którym zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.

Kompostownik zamiast frakcji bio. Dzięki temu mieszkańcy zapłacą mniej za śmieci

Kompostownik zamiast frakcji bio. Dzięki temu mieszkańcy zapłacą mniej za śmieci

– 700 rodzin ze Świdnika, może skorzystać z przydomowych kompostowników i zapłacić mniej za śmieci. Taki mamy pomysł – zapowiedział na Facebooku burmistrz Świdnika Waldemar Jakson. Temat ma się znaleźć na posiedzeniu Rady Miasta pod koniec czerwca.

Są pieniądze, będą równe drogi w gminie Opole Lubelskie

Są pieniądze, będą równe drogi w gminie Opole Lubelskie

Ładna pogoda sprzyja realizacji inwestycji drogowych na terenie gminy Opole Lubelskie i powiatu opolskiego. Aktualnie trwają prace drogowe na kilkunastu odcinkach. Blisko połowa jest już gotowa

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.