Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 listopada 2016 r.
9:51

Wojewoda wezwie radnych do wygaszenia mandatu Żuka? "Mam taki obowiązek"

0 129 A A

Czy wojewoda wezwie lubelskich radnych do wygaszenia mandatu prezydenta Krzysztofa Żuka? – Mam taki obowiązek – twierdzi Przemysław Czarnek, ale czeka na opinie prawników

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W środę do urzędu wojewódzkiego dotarły dokumenty z Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotyczące sprawy, w której CBA zarzuca Krzysztofowi Żukowi złamanie prawa antykorupcyjnego. Chodzi o zasiadanie przez niego w radzie nadzorczej PZU Życie. Wcześniej na pozbawienie prezydenta pełnionej funkcji na wniosek biura nie zgodzili się lubelscy radni. Dlatego sprawa trafiła do wojewody.

Jak poinformował podczas czwartkowego briefingu prasowego Przemysław Czarnek, w przesłanych materiałach CBA wskazuje na artykuł 98a Ustawy o samorządzie gminnym. – Jest to jedyna podstawa prawna do działania w tym zakresie. Zgodnie z tym przepisem, w sytuacji, gdy rada nie wykonuje obowiązku podjęcia uchwały, wojewoda wzywa ją do podjęcia odpowiedniego aktu w terminie 30 dni. A w razie bezskutecznego upływu tego terminu, wydaje zarządzenie zastępcze – opisywał wojewoda Czarnek. - Wystarczy mieć odrobinę dobrej woli, żeby przeczytać to ze zrozumieniem i zauważyć, że nie ma tu tylko uprawnienia, ale jest obowiązek wojewody do działania. Tak też będę działał, wyłącznie w granicach ściśle nakreślonych przez ten konkretny przepis.

Cytując paragrafy wojewoda nie powiedział jednak wprost, czy i kiedy skieruje wniosek do Rady Miasta. Zaznaczył jednak, że jeśli w sprawie są jakieś wątpliwości prawne, to mogą je rozwiać zatrudnieni w urzędzie prawnicy, ewentualnie zewnętrzni eksperci. Na pytanie, czy o takie opinie wystąpi, nie udzielił odpowiedzi. Dopiero po konferencji prasowej rzecznik prasowy wojewody poinformował, że dalsze decyzje zapadną po otrzymaniu ekspertyz.

Zdaniem Czarnka, nie może on nie podejmować żadnych kroków w tej sprawie. Odnosząc się do przytaczanego przez dziennikarzy przypadku z 2014, w którym były wojewoda Wojciech Wilk nie podjął kroków wobec ówczesnego prezydenta Zamościa Marcina Zamoyskiego, powiedział: - Trudno się dziwić. Zarządzenia zastępczego nie wydał kolega z PO w stosunku do prominentnego prezydenta z PO. Takie były standardy – mówił Przemysław Czarnek, choć Zamoyski nigdy nie był członkiem Platformy Obywatelskiej.

Wojewoda dodał też, ze dziwi się medialnej burzy, jaka rozpętała się wokół tej sprawy. – Prezydent Żuk i jego najbliżsi współpracownicy doskonale wiedzą, że bez względu na to, co zrobię w tej sprawie, to i tak pozostanie na swoim stanowisku do końca kadencji. Po co ten show? Czyżby obawiano się czegoś jeszcze? To jest pytanie, na które nie odpowiadam – zakończył Czarnek.

Komentarze 129

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 o 17:11
+1
oby ta cała pisowska szopka i bezczelna próba odwołania demokratycznie wybranego prezydenta skończyła się jak najszybciej
Avatar
Marek / 24 listopada 2016 o 16:59
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Mściwy kawaler żyjący z kotem na Żoliborzu nie może patrzeć, że są ludzie dzięki którym miasto rozwija się. Dał rozkaz, a jego pokorni wykonawcy zrobią wszystko co im każe. Mam nadzieję, że Lublinianie pokażą pisowcom i ich destrukcyjnym działaniom co o nich myślą w najbliższych wyborach.
nic dodać nic ująć
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 o 16:23
+1
Panie Przemysławie na początek potrzeba jest taka żeby Pan coś z zębami i oddechem zrobił... proszę a reszta jest ok.
Avatar
Chrabąszcz / 24 listopada 2016 o 15:43
+1
Mów za siebie.Więkssość Lublinian chce Żuka
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 o 15:22
+1
Już nogami przebierają, nie mogą się doczekać. Tacy religijni, tacy prawi, sprawiedliwi, tylko mściwi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 o 15:18
+1
Masz taki obowiązek bo tak ci każe robić Kaczyński
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 o 13:47
+1
Nie szanujecie wyników demokratycznych wyborów, szkoda... Na próbie odwołania Żuka nic nie zyskacie, tylko stracicie... Wojewódzki Sąd Administracyjny pewnie was zatrzyma... Ale niesmak pozostanie... I wyborcy będą pamiętać...
Avatar
azazelpazuzu / 24 listopada 2016 o 13:12
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
nieprzyjemnie ale cóż prawa trzeba przestrzegać
Kolego,zmieniaj treść a nie piszesz za każdym razem to samo. Skarbnik pisu nie płaci za takie same wpisy-dostaniesz tylko za jeden!
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 o 13:10
+1
murem za Żukiem!
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 o 13:02
+1
to nie medialna burza,tylko sięganie po samorządy,wybierane tak samo jak posłowie w wyborach powszechnych. Tu społeczeństwo zdecydowało kogo chce mieć ,a nie służby specjalne na usługach rządzących
Avatar
polak i Patriota / 4 grudnia 2016 o 09:46
0
....zrobić porządek z PO matolstwem a 2 krok to zabezpieczyć pieniądze poskładane w bankach i kamienicach wszystkich Bogaczów co się uwłaszczyli na zdrowym ciele ojczyzny. Polska jest bogata wlasnie w tym aspekcie dochodu narodowego i musi zadbac o prawdziwych Patriotow. Do uzupełnienia struktur w programie rządu brakuje gotówki ale ta lezy bez produktywnie na kontach tych co się dorwali do naszych wspólnych majatkow. Zabezpieczyc odebrać i podzielić na potrzebujących i uczciwych ludzi pracy. Pracy nie ma dla wszystkich a jak cos jest to człowiek się zastanawia czy oni potrzebują rak do pracy czy niewolnika. Wreszcie doczekali smy sprawiedliwej władzy i podzial musi mieć miejsce w dialektycznej formie wyrównywania szans pod względem wyedukowania i pracowitości.
....zrobić porządek z PO matolstwem a 2 krok to zabezpieczyć pieniądze poskładane w bankach i kamienicach wszystkich Bogaczów co się uwłaszczyli na zdrowym ciele ojczyzny. Polska jest bogata wlasnie w tym aspekcie dochodu narodowego i musi zadbac o prawdziwych Patriotow. Do uzupełnienia struktur w programie rządu brakuje gotówki ale ta lezy bez produktywnie na kontach tych co się dorwali do naszych wspólnych majatkow. Zabezpieczyc odebrać i podzielić na potrzebujących i uczciwych ludzi pracy. Pracy nie ma dla wszystkich a jak cos jest to czł... rozwiń
Avatar
Gość / 2 grudnia 2016 o 07:15
0
Wojewoda po układach przyjął Szarlip Andrzej z Zastawia koło Goraja z ,,pipidówy,, podłego człowieka ,skąd go wziął ,jak go spotkał,miejscowi cieszą się ,że drań jest w oddali.
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 o 10:39
0
Wojewoda to kiepski urzędnik.
Avatar
Gość / 26 listopada 2016 o 05:04
0
Albo się jest wojewodą,albo figurantem?Przepis jest jasny i stanowisko rady także.Pozostało mu /nieogolonemu/ wygasić pazernemu łysemu mandat.Co tu kombinować?Jeżeli by to chodziło o radnego gminnego to nieogolony wojewoda pojąłby decyzję natychmiast i to jednoznaczną.Jak widać "rączka rączkę myje"albo "kruk krukowi oka nie wykole"Powinno być tak jak w 1920 roku:"pracownik państwowy skorumpowany będzie rozstrzelany".Czy teraz by to się nie przydało?
Avatar
Gość / 25 listopada 2016 o 09:36
0
Po co tutaj kodomici szaleją !? Wiadomo że Żuk stanie przed sądem i będzie musiał się bronić.
Avatar
Gość / 25 listopada 2016 o 09:23
0
Wojewoda zgodnie z prawem i procedurą wezwie o odwołanie Żuka. Taki jego obowiązek. Oczywiście jak przy poprzednim głosowaniu ponownie Żuk zostanie obroniony. I po tym CBA kieruje wniosek do prokuratury i na tę chwilę zadyma zakończona.
Avatar
Gość / 25 listopada 2016 o 08:05
0
zostaniesz wezwany przez naczelnika pisu o dodtaniesz klapsa jak nie będziesz bierny mierny i wierny -bmw
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 o 22:44
0
czarnek garnek pisowska marionetka
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 o 18:59
0
I to niby wielki urzędnik a znowu nie ogolony a może i na kacu wstyd i żenada i to ma być niby nasz wojewoda?????
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 o 17:25
0
Ale jaja problem w jamie ustnej ma wojewoda
Zobacz wszystkie komentarze 129

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r. 0 0

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 27 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 2

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 26 11

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 12 8

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 36 15

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 11 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 21 7

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 15 5

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 28 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!