Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 sierpnia 2016 r.
13:14

Związek Żołnierzy NSZ chce zniszczenia pomnika Nieznanego Żołnierza. Ratusz: "Nie widzimy powodu"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
125 51 A A
Lubelski oddział Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych opublikował oświadczenie, w którym żąda unicestwienia pomnika<br />
Lubelski oddział Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych opublikował oświadczenie, w którym żąda unicestwienia pomnika

Całkowitego zniszczenia pomnika Nieznanego Żołnierza żądają działacze Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Decyzję, że pomnik trafi na cmentarz nazywają „zgniłym kompromisem”. – Nie ma podstaw, by zniszczyć dzieło rzeźbiarskie – odpowiada Ratusz

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wykonany w 1962 r. pomnik Nieznanego Żołnierza zdemontowano już miesiąc temu, bo zgodnie z planem przebudowy pl. Litewskiego trafił do konserwacji. Na plac już jednak nie wróci. Jego usunięcia zażądał od władz miasta wojewoda m.in. po interwencji lubelskiego oddziału Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Członków związku raziło to, że na kamiennych płytach upamiętniono Armię Ludową.

Ratusz nie wzbraniał się przed usunięciem pomnika, ale chciał, by pozostał on na terenie Lublina. Taka też decyzja zapadła na posiedzeniu działającego przy wojewodzie i pod jego przewodnictwem Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Uradzono, że na pl. Litewski trafi nowy pomnik Nieznanego Żołnierza, wzorowany na przedwojennym. Komitet przystał też na propozycję władz miasta, by stary pomnik po renowacji ulokować na terenie cmentarza komunalnego przy ul. Białej.

I właśnie przeciw takiemu przeniesieniu zaprotestował teraz lubelski odział Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Na swoim profilu na portalu społecznościowym Facebook związek zamieścił oświadczenie, w którym żąda unicestwienia pomnika. „Zdaniem naszego Związku dotychczasowy pomnik „nieznanego żołnierza”, jako relikt sowieckiego zniewolenia i komunistycznej interpretacji historii winien być (...) zdjęty z ewidencji zabytków, następnie komisyjnie zdewastowany a gruzy z niego winny zostać wywiezione na pobliskie wysypisko śmieci” – czytamy w oświadczeniu, w którym decyzję o przeniesieniu pomnika na cmentarz działacze nazywają „zgniłym kompromisem”.

Tymczasem Ratusz wyklucza zniszczenie starego pomnika. – Nie widzimy powodu – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Jest to dzieło rzeźbiarskie, dzieło artystyczne, nie musi być zniszczone. W tym momencie pomnik jest w konserwacji, a my czekamy na protokół z posiedzenia Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, gdzie zapadła decyzja o przeniesieniu na cmentarz.

Wcześniej decyzję o tym, że stary pomnik już na plac nie wróci oprotestowało Stowarzyszenie Pamięci i Tradycji Armii Ludowej twierdząc, że jest to „gwałt zadawany na świadomości historycznej lublinian”. Stowarzyszenie stwierdziło też, że miasto staje się „symbolem historycznej cenzury” i oceniało, że jest to „niedopuszczalne dzielenie polskiej krwi, wartościowanie ofiary walczących o wyzwolenie narodowe z niemieckim okupantem”.

 

Komentarze 51

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2016 o 17:01
+2
Na Pomniku Nieznanego Żołnierza w Lublinie upamiętniono bitwy: 1. wojny obronnej 1939 r.: Bzura-Kutno, Kock, Warszawa, 2. partyzanckie: Lasy Janowskie, Puszcza Solska, Zaboreczno, Lasy Parczewskie - toczone przez AK BCH AL, 3. z frontu wschodniego: Lenino, Dęblin, Sudzianki, Warszawa, Kołobrzeg, Berlin, 4. z frontu zachodniego: Narwik, Monte Cassino. Jeśli ktoś to uznaje za "relikt sowieckiego zniewolenia", ma bardzo nierówno pod sufitem.
Avatar
Gość / 17 sierpnia 2016 o 11:22
+1
Jak naziści... Chyba im się nazwy pomyliły. Nazistowskie Siły Zbrojnie, nie Narodowe... Że ci ludzie mają czelność nazywać się patriotami. Żaden patriota nie pluje na groby polskich żołnierzy. A ci plują i na tych, który polegli pod Monte Cassino i na tych co polegli na Wale Pomorskim. O nie, to nie są Polacy... Napewno nie.
Avatar
PATRIOTA / 20 sierpnia 2016 o 08:31
0
Najgorzej,że przy tym nic się nie mówi o regularnych jednostkach Polskiej Armii,która przelała krew za Ojczyznę na trasie od Lenino do Berlina.W/g obecnych historyków "oni nie walczyli za Ojczyznę" DRAŃSTWO I OBŁUDA.
Avatar
Opat / 19 sierpnia 2016 o 19:53
0
Wyluzujcie. Zmieni się władza i przynajmniej część pomników wróci na miejsce. To wszystko przejściowe. A przy okazji, taki jeden obok dworca PKS mógłby zniknąć..
Avatar
Gość / 18 sierpnia 2016 o 11:24
0
Lewacy srają z przerażenia, że pomniki ich idoli, czyli sojuszników Hitlera z 17 września 1939 roku mogą trafić na śmietnik historii.
Avatar
Gość / 17 sierpnia 2016 o 22:18
0
Od je...........cie sie od tych co odeszli juz na lono abrachama!stojaki.
Avatar
Gość / 17 sierpnia 2016 o 14:48
0
"Żaden patriota nie pluje na groby polskich żołnierzy" - no patrz ty, to w tych różnych stowarzyszeniach o sowieckiej proweniencji nie ma partiotów? Przecież ci w NSZ to też byli żołnierzami.
Avatar
Gość / 17 sierpnia 2016 o 14:21
0
po wzieciu '' pod opieke '' PRZEZ pis bylym i sympatykom NZS poj.... sie w glowach mysla ze tylko oni walczyli o Ojczyzne
Avatar
Gość / 17 sierpnia 2016 o 09:18
0
Już kiedyś byli tacy co niszczyli nawet MACEWY-jak to sie skończyło???????????????????????
Avatar
Gość / 17 sierpnia 2016 o 07:27
0
A Ja chcę by Królowa Anglii abdykowała. a tu ona ma mnie w d.......... .
Avatar
PATRIOTA / 20 sierpnia 2016 o 08:31
0
Najgorzej,że przy tym nic się nie mówi o regularnych jednostkach Polskiej Armii,która przelała krew za Ojczyznę na trasie od Lenino do Berlina.W/g obecnych historyków "oni nie walczyli za Ojczyznę" DRAŃSTWO I OBŁUDA.
Avatar
Opat / 19 sierpnia 2016 o 19:53
0
Wyluzujcie. Zmieni się władza i przynajmniej część pomników wróci na miejsce. To wszystko przejściowe. A przy okazji, taki jeden obok dworca PKS mógłby zniknąć..
Avatar
Gość / 18 sierpnia 2016 o 11:24
0
Lewacy srają z przerażenia, że pomniki ich idoli, czyli sojuszników Hitlera z 17 września 1939 roku mogą trafić na śmietnik historii.
Avatar
Gość / 17 sierpnia 2016 o 22:18
0
Od je...........cie sie od tych co odeszli juz na lono abrachama!stojaki.
Avatar
Gość / 17 sierpnia 2016 o 14:48
0
"Żaden patriota nie pluje na groby polskich żołnierzy" - no patrz ty, to w tych różnych stowarzyszeniach o sowieckiej proweniencji nie ma partiotów? Przecież ci w NSZ to też byli żołnierzami.
Avatar
Gość / 17 sierpnia 2016 o 14:21
0
po wzieciu '' pod opieke '' PRZEZ pis bylym i sympatykom NZS poj.... sie w glowach mysla ze tylko oni walczyli o Ojczyzne
Avatar
Gość / 17 sierpnia 2016 o 12:09
-1
Czytając komentarze można odnieść wrażenie że co niektórzy homo sovieticus chcieliby jeszcze bierutowi i żydokomunie pomnik stawiać, bo im "historie fałszujo"
Avatar
Gość / 17 sierpnia 2016 o 11:22
+1
Jak naziści... Chyba im się nazwy pomyliły. Nazistowskie Siły Zbrojnie, nie Narodowe... Że ci ludzie mają czelność nazywać się patriotami. Żaden patriota nie pluje na groby polskich żołnierzy. A ci plują i na tych, który polegli pod Monte Cassino i na tych co polegli na Wale Pomorskim. O nie, to nie są Polacy... Napewno nie.
Avatar
Gość / 17 sierpnia 2016 o 09:18
0
Już kiedyś byli tacy co niszczyli nawet MACEWY-jak to sie skończyło???????????????????????
Avatar
Gość / 17 sierpnia 2016 o 07:59
-1
Armia Ludowa (AL) – konspiracyjna organizacja zbrojna Polskiej Partii Robotniczej działająca w okupowanej przez III Rzeszę Polsce, utworzona w celu walki zbrojnej z okupantem niemieckim na mocy dekretu Krajowej Rady Narodowej z 1 stycznia 1944 i formalnie tej Radzie podporządkowana. Naczelnym dowódcą AL został gen. Michał Rola-Żymierski. Faktycznie powstała z przekształcenia Gwardii Ludowej i w pełni podlegała ośrodkom dowódczym w ZSRR. Zadaniem Armii Ludowej była walka z niemieckim okupantem oraz dywersja na korzyść Armii Czerwonej, co oznaczało niejednokrotnie rabunkowe rekwizycje na polskiej ludności, a także fizyczną eliminację żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji podziemnych nieuznających dominacji sowieckiej. Po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej głównym zadaniem AL stał się udział w organizowaniu i obronie tworzonego przez Polską Partię Robotniczą systemu władzy opartej na wzorcach sowieckich. W związku z tym żołnierze AL stanowili główną grupę, z której rekrutowano funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i Milicji Obywatelskiej. Duża liczba partyzantów AL zasiliła także oddziały Armii Berlinga. Rozkazem nr 1 Naczelnego Dowódcy WP gen. Michała Roli-Żymierskiego i szefa sztabu płk. Mariana Spychalskiego z 29 lipca 1944 roku, z połączenia Armii Ludowej i Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR (1943-1944) utworzono Wojsko Polskie. Pozostałe jeszcze za linią frontu oddziały partyzanckie AL używały albo dotychczasowej nazwy albo formalnej nazwy – „Oddziały Partyzanckie Wojska Polskiego”. Na terenach wyzwolonych żołnierze AL wstępowali do Wojska Polskiego i stanowili główną grupę zasilającą szeregi tworzonej Milicji Obywatelskiej, a także UB.
Armia Ludowa (AL) – konspiracyjna organizacja zbrojna Polskiej Partii Robotniczej działająca w okupowanej przez III Rzeszę Polsce, utworzona w celu walki zbrojnej z okupantem niemieckim na mocy dekretu Krajowej Rady Narodowej z 1 stycznia 1944 i formalnie tej Radzie podporządkowana. Naczelnym dowódcą AL został gen. Michał Rola-Żymierski. Faktycznie powstała z przekształcenia Gwardii Ludowej i w pełni podlegała ośrodkom dowódczym w ZSRR. Zadaniem Armii Ludowej była walka z niemieckim okupantem oraz dywersja na korzyść Armii Czerwonej, co ozna... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 51

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 3 0

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 0 1

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 0 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 8 5

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 3 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 7 4

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 1 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 2 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 12 1

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 10 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać 15 2

We wtorek wieczorem w miejscowości Podhorce (pow. tomaszowski) ciągnik rolniczy zderzył się z motorowerem.

Lublin: Włamywacz wielobranżowy

Lublin: Włamywacz wielobranżowy 2 0

Kryminalni z Lublina zatrzymali seryjnego włamywacza. 27-latek okradł sklep ogrodniczy, salony kosmetyczne i studia tatuażu. Policjanci zatrzymali go w poniedziałek. Spowodowane przez niego straty zostały oszacowane na ponad 120 tys. zł.

Przyjaźniły się od kilku lat. Nie spodziewała się takiego zachowania koleżanki

Przyjaźniły się od kilku lat. Nie spodziewała się takiego zachowania koleżanki 9 2

Jej łupem padły pieniądze, zegarek, biżuteria, portfel i dokumenty. Po zatrzymaniu złodziejka tłumaczyła, że musiała kraść by spłacić długi.

Lubelska Federacja Bardów: "Dylan Noblista" w Teatrze Starym
26 września 2018, 19:00

Lubelska Federacja Bardów: "Dylan Noblista" w Teatrze Starym 4 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 26 września o godz. 19 na scenie Teatru Starego (ul. Jezuicka) wystąpi Lubelska Federacja Bardów. Będzie to lubelska premiera koncertu Dylan Noblista.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!