Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łuków

17 maja 2018 r.
7:49

Z Łukowa do Berlina. Wspomnienia Piotra Borsuka

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 0 A A
Karol Borsuk
Karol Borsuk (fot. archiwum prywatne)

"Stacje mojego życia" to zbiór wspomnień nieżyjącego już Piotra Borsuka, który pochodził z Łukowa. Książkę wydał w Berlinie jego syn Karol Borsuk.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Piotr Borsuk zmarł 30 lat temu w Berlinie. – Książka powstała z rękopisów naszego ojca, które przez ostatnie miesiące wielokrotnie czytałem i przepisywałem. Materiału było tak dużo, iż musiałem dokonać wyboru i skrótów – przyznaje pan Karol, który podjął się  publikacji książki. Na razie w 150 egzemplarzach. Promocja odbyła się w Centrum Kultury Liechterfelder West w Berlinie w 110. rocznicę urodzin Piotra Borsuka.

Dokładnie urodził się w 1908 roku w Łukowie. – Jego ojcem był Gabriel Borsuk, który przed I Wojną Światową był urzędnikiem państwowym –  zastępcą naczelnika Poczty w Łukowie. Po wybuchu wojny został ewakuowany wraz z rodziną do Rosji, do malej miejscowości Pomosznaja, dzisiaj Pirmoszna, która była znaczącym węzłem kolejowym z Kijowa do Odessy i z Wozniesienska do Elizawietgradu – opowiada syn.

Tam rodzina mieszkała do 1920 roku, kiedy to Gabriel Borsuk został aresztowany i dalej wywieziony. – W poszukiwania ruszyła nasza babka Leokadia Borsuk wraz z synami do Odessy. Ale niestety ślad po nim zaginął. Pozostała więc w Odessie, gdzie obaj synowie uczęszczali do szkoły – relacjonuje pan Karol. W 1923 po staraniach, udało się im powrócić do Polski.

– Inne interesujące wspomnienia taty to okres 1939-1945, a wiec udział w wojnie i kolejne prace przymusowe w Niemczech w okolicach Stuttgartu, Ulm, Geislingen. To była wyczerpująca praca w kamieniołomach, potem w słynnej na całym świecie Fabryce WMF, produkującej na potrzeby wojska – dodaje nasz rozmówca.

Jego zdaniem ojciec przytaczał nieznane dotąd fakty o stosunkach panujących wśród Polaków i relacjach z innymi narodowościami.

– Ojciec opisał też zbiory pamiątek, innych wartościowych przedmiotów, które w tajemnicy zobaczył w podziemiach magazynu WMF – relacjonuje Karol Borsuk. W jego ocenie, opis ten jest jedynym dowodem na istnienie takiego magazynu. – Wszystkie przytoczone fakty, nazwy czy też nazwiska z Rosji, Niemiec czy tez Francji sprawdziłem w literaturze z tego okresu oraz w archiwach ukraińskich i niemieckich. Książeczka ta choć niewielka, to zawiera wiele interesujących informacji i szczegółów z okresu I i II Wojny Światowej– zaznacza syn nieżyjącego już Piotra Borsuka. Znalazły się też w niej fragmenty dotyczące Łukowa – obrazy miasta, jego mieszkańców i przygód małego Piotra. Karol Borsuk ma nadzieje że książką zainteresuje się tego miasto rodzinne Łuków.

Z kolei Karol Borsuk należy obecnie do czołówki berlińskiego życia muzycznego. Jest jednym z najwybitniejszych polskich dyrygentów i chórmistrzem działającym w stolicy Niemiec. Prowadzi dwa chóry niemieckie, dyryguje w Filharmonii Berlińskiej, w słynnym na całą Europę Konzerthaus na Gendarmenmarkt.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV
DO ZOBACZENIA
film

Wiedźmin IV na pierwszym zwiastunie, W roli głównej: Ciri (wideo)

Kiedyś jej szukaliśmy, teraz się w nią wcielimy. Sześć minut z Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV.

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

50-latek poszukiwany za brutalne gwałty i rozboje wpadł pod Pragą. Był poszukiwany od 2018 roku.

Laura Miskiniene to liderka Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Po liderze czas na wicelidera. Polski Cukier AZS UMCS zagra u siebie z VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS w niedzielę zagra kolejny hitowy mecz. Tym razem przeciwnikiem będzie VBW Gdynia.

Potrącił mężczyznę i uciekł z miejsca zdarzenia. Targały nim wyrzuty sumienia

Potrącił mężczyznę i uciekł z miejsca zdarzenia. Targały nim wyrzuty sumienia

Do tragicznego wypadku na drodze doszło w nocy z czwartku na piątek. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia, jednak w piątek rano zgłosił się na policję.

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

W ramach trzeciej rundy Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm ponownie okazał się lepszy od rywali zza miedzy i pokonał PZL Leonardo Avię 3:0. W weekend obie nasze drużyny wracają do walki o ligowe punkty. I obie na parkiecie zameldują się w sobotę. Zdecydowanie trudniejszego rywala mają świdniczanie, którzy zmierzą się z drugim zespołem w tabeli.

Jaka pogoda czeka nas w weekend?
film

Jaka pogoda czeka nas w weekend?

Pogodę na Lubelszczyźnie w najbliższy weekend początkowo kształtował będzie wyż przemieszczający się przez Polskę w kierunku Ukrainy i Rumunii. Przyniesie nam trochę rozpogodzeń, ale i niższe wartości temperatury. W niedzielę, za sprawą głębokiego niżu z centrum nad Zatoką Botnicką, znajdziemy się pod wpływem cyrkulacji zachodniej. Napłyną wilgotne masy powietrzne, a w związku z tym nastąpi wzrost zachmurzenia i opady atmosferyczne oraz porywisty i „nieprzyjemny” wiatr.

Parking pod Areną Lublin. Opłaty dla kibiców to nieporozumienie?

Parking pod Areną Lublin. Opłaty dla kibiców to nieporozumienie?

Czy kibice Motoru Lublin powinni płacić za parking pod stadionem w trakcie meczu? Jeden z czytelników wyraził swoje oburzenie w tej sprawie. Urzędnicy tłumaczą, że opłaty są konieczne, ale czy problem można rozwiązać inaczej?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium