Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 stycznia 2018 r.
21:19

100-lecie niepodległości zdarza się tylko raz w życiu

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 5 A A
Marcin Krzysztofik
Marcin Krzysztofik (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z Marcinem Krzysztofikiem, dyrektorem Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak IPN w Lublinie włączy się obchody 100-lecia odzyskania niepodległości?

- Instytut od ponad roku zajmuje się nie tylko czasami II wojny światowej i tzw. Polski ludowej, ale również okresem II RP. Obowiązki, jakie nałożyła na nas nowelizacja ustawy o IPN oraz poczucie patriotyzmu sprawiają, że obchody 100-lecia odzyskania niepodległości są dla nas niezwykle ważne. W jubileusz Niepodległej włączamy się najlepiej, jak potrafimy. Przede wszystkim organizując konferencje naukowe, popularnonaukowe i popularyzatorskie. Nie zabraknie otwartych spotkań pokazujących lubelskie drogi do wybicia się na niepodległość.

Przy okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę chcemy pokazać fenomen II RP. W czasach PRL skutecznie zakłamywano obraz Polski w 20-leciu międzywojennym. Filmowe adaptacje powieści „Kariera Nikodema Dyzmy” nie oddają ducha II RP. Był to okres niezłomnego, konsekwentnego działania, czas budowy Gdyni, Centralnego Okręgu Przemysłowego czy wychowania pokolenia Kolumbów - urodzonych ok. 1920 r. To wszystko zasługuje na wielki szacunek, pamięć i ukazanie prawdy.

Jednym z kierunków, moim zdaniem niezwykle ważnym, będzie kwestia upamiętnień. Jako Instytut mamy prawny obowiązek konsultacji pomników historycznych. Mam tu na myśli nie tylko Pomnik Nieznanego Żołnierza w Lublinie, ale także groby bohaterów z roku 1918 czy 1920. Jeśli pozwolą nam środki finansowe, to odnowimy wojskowe kwatery żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej, znajdujące się na cmentarzu wojskowym przy ulicy Białej w Lublinie. Warto wspomnieć, że w naszym regionie spoczywają Powstańcy Śląscy i Wielkopolscy - o czym wie niewiele osób. Chcemy odnaleźć ich kwatery i oddać im należny szacunek.

• Jak Instytut zamierza dotrzeć treściami rocznicowymi do tzw. Kowalskiego?

- Człowiek najczęściej identyfikuje się z historią poprzez swoich najbliższych. Na stronie ipn.gov.pl znajduje się baza kilkudziesięciu tysięcy osób odznaczonych Medalem lub Krzyżem Niepodległości. Instytut Pamięci Narodowej ogłosił konkurs dla młodzieży „Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej”, polegający na poszukiwaniu osób związanych z rodziną lub miejscowością, które znajdują się w tej bazie. Wokół odnalezionej osoby trzeba zbudować narrację w postaci opracowania, prezentacji multimedialnej, filmu. To jest jeden z naszych projektów, oparty na poznawaniu historii poprzez pryzmat własnej rodziny i regionu. Jest ciekawym i dobrym sposobem na odnalezienie własnych korzeni.

W wymiarze bardziej lokalnym świetną inicjatywą jest „Akademia Niepodległości”, czyli czteroletni cykl spotkań popularnonaukowych, skierowany do szerokiego grona odbiorców: od uczniów po emerytów. Akademia ruszyła już 11 grudnia we Włodawie. Niebawem zostaną otwarte jej kolejne filie w Świdniku i Krasnymstawie. Działanie Akademii polega na głoszeniu wykładów, prelekcji historycznych realizowanych przez pracowników lubelskiego IPN i innych oddziałów, przedstawicieli środowisk naukowych oraz regionalistów. Zależy nam na tym, by pokazać historię nie tylko w wymiarze kraju, ale i lokalnym.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Ponieważ inicjatywa jest skierowana do szkół i osób dorosłych, wykłady zawsze będą odbywać się w godzinach przed- i popołudniowych. Czteroletni kurs zakończy się wydaniem certyfikatu, wzorowanego na przedwojennym patencie oficerskim.

• Czy macie propozycję dla młodszych odbiorców?

- Poza wydawnictwami naukowymi czy popularnonaukowymi IPN wydał serię komiksów o przygodach Antka Srebrnego. Akcja zaczyna się w 1939 roku, od obrony Grodna. Antek poprzez Syberię trafia do armii gen. Andersa, walczy pod Monte Cassino, wraz z gen. Maczkiem wyzwala Holandię, a na koniec trafia do Polski, zajętej przez sowietów.

Z okazji 100-lecia Niepodległości, zostanie wydany również komiks z przygodami taty Antka Srebrnego. W tym wypadku akcja zaczyna się w 1918 r. i obejmuje wszystkie wydarzenia związane z odzyskaniem Niepodległości, m.in. wojnę polsko-bolszewicką (1919-1921). Komiksy można kupić w księgarni lubelskiego IPN.

W okolicach 11 listopada chcemy zorganizować serię gier miejskich w Lublinie. W tym celu zamierzamy wydać reprint planu miasta Lublina z 1918 roku. Gry miejskie będą oparte o ten plan i miejsca związane z wydarzeniami 1918 roku.

Planujemy również organizację szeregu wystaw. Na jednej z nich zaprezentujemy przedwojenne dokumenty zarekwirowane przez Urząd Bezpieczeństwa, takie jak np. akt erekcyjny Kopca Niepodległości usypanego przez mieszkańców w Żerocinie.

Na pewno nie zabraknie niespodzianek - szczególnie około 11 listopada. O samych obchodach w dniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości na razie nie mogę nic powiedzieć, ponieważ jesteśmy przed uzgodnieniami z wojewodą lubelskim i prezydentem Lublina, dotyczącymi odpowiedniej oprawy uroczystości.

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium