Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 stycznia 2018 r.
21:19

100-lecie niepodległości zdarza się tylko raz w życiu

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Marcin Krzysztofik
Marcin Krzysztofik (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z Marcinem Krzysztofikiem, dyrektorem Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak IPN w Lublinie włączy się obchody 100-lecia odzyskania niepodległości?

- Instytut od ponad roku zajmuje się nie tylko czasami II wojny światowej i tzw. Polski ludowej, ale również okresem II RP. Obowiązki, jakie nałożyła na nas nowelizacja ustawy o IPN oraz poczucie patriotyzmu sprawiają, że obchody 100-lecia odzyskania niepodległości są dla nas niezwykle ważne. W jubileusz Niepodległej włączamy się najlepiej, jak potrafimy. Przede wszystkim organizując konferencje naukowe, popularnonaukowe i popularyzatorskie. Nie zabraknie otwartych spotkań pokazujących lubelskie drogi do wybicia się na niepodległość.

Przy okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę chcemy pokazać fenomen II RP. W czasach PRL skutecznie zakłamywano obraz Polski w 20-leciu międzywojennym. Filmowe adaptacje powieści „Kariera Nikodema Dyzmy” nie oddają ducha II RP. Był to okres niezłomnego, konsekwentnego działania, czas budowy Gdyni, Centralnego Okręgu Przemysłowego czy wychowania pokolenia Kolumbów - urodzonych ok. 1920 r. To wszystko zasługuje na wielki szacunek, pamięć i ukazanie prawdy.

Jednym z kierunków, moim zdaniem niezwykle ważnym, będzie kwestia upamiętnień. Jako Instytut mamy prawny obowiązek konsultacji pomników historycznych. Mam tu na myśli nie tylko Pomnik Nieznanego Żołnierza w Lublinie, ale także groby bohaterów z roku 1918 czy 1920. Jeśli pozwolą nam środki finansowe, to odnowimy wojskowe kwatery żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej, znajdujące się na cmentarzu wojskowym przy ulicy Białej w Lublinie. Warto wspomnieć, że w naszym regionie spoczywają Powstańcy Śląscy i Wielkopolscy - o czym wie niewiele osób. Chcemy odnaleźć ich kwatery i oddać im należny szacunek.

• Jak Instytut zamierza dotrzeć treściami rocznicowymi do tzw. Kowalskiego?

- Człowiek najczęściej identyfikuje się z historią poprzez swoich najbliższych. Na stronie ipn.gov.pl znajduje się baza kilkudziesięciu tysięcy osób odznaczonych Medalem lub Krzyżem Niepodległości. Instytut Pamięci Narodowej ogłosił konkurs dla młodzieży „Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej”, polegający na poszukiwaniu osób związanych z rodziną lub miejscowością, które znajdują się w tej bazie. Wokół odnalezionej osoby trzeba zbudować narrację w postaci opracowania, prezentacji multimedialnej, filmu. To jest jeden z naszych projektów, oparty na poznawaniu historii poprzez pryzmat własnej rodziny i regionu. Jest ciekawym i dobrym sposobem na odnalezienie własnych korzeni.

W wymiarze bardziej lokalnym świetną inicjatywą jest „Akademia Niepodległości”, czyli czteroletni cykl spotkań popularnonaukowych, skierowany do szerokiego grona odbiorców: od uczniów po emerytów. Akademia ruszyła już 11 grudnia we Włodawie. Niebawem zostaną otwarte jej kolejne filie w Świdniku i Krasnymstawie. Działanie Akademii polega na głoszeniu wykładów, prelekcji historycznych realizowanych przez pracowników lubelskiego IPN i innych oddziałów, przedstawicieli środowisk naukowych oraz regionalistów. Zależy nam na tym, by pokazać historię nie tylko w wymiarze kraju, ale i lokalnym.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Ponieważ inicjatywa jest skierowana do szkół i osób dorosłych, wykłady zawsze będą odbywać się w godzinach przed- i popołudniowych. Czteroletni kurs zakończy się wydaniem certyfikatu, wzorowanego na przedwojennym patencie oficerskim.

• Czy macie propozycję dla młodszych odbiorców?

- Poza wydawnictwami naukowymi czy popularnonaukowymi IPN wydał serię komiksów o przygodach Antka Srebrnego. Akcja zaczyna się w 1939 roku, od obrony Grodna. Antek poprzez Syberię trafia do armii gen. Andersa, walczy pod Monte Cassino, wraz z gen. Maczkiem wyzwala Holandię, a na koniec trafia do Polski, zajętej przez sowietów.

Z okazji 100-lecia Niepodległości, zostanie wydany również komiks z przygodami taty Antka Srebrnego. W tym wypadku akcja zaczyna się w 1918 r. i obejmuje wszystkie wydarzenia związane z odzyskaniem Niepodległości, m.in. wojnę polsko-bolszewicką (1919-1921). Komiksy można kupić w księgarni lubelskiego IPN.

W okolicach 11 listopada chcemy zorganizować serię gier miejskich w Lublinie. W tym celu zamierzamy wydać reprint planu miasta Lublina z 1918 roku. Gry miejskie będą oparte o ten plan i miejsca związane z wydarzeniami 1918 roku.

Planujemy również organizację szeregu wystaw. Na jednej z nich zaprezentujemy przedwojenne dokumenty zarekwirowane przez Urząd Bezpieczeństwa, takie jak np. akt erekcyjny Kopca Niepodległości usypanego przez mieszkańców w Żerocinie.

Na pewno nie zabraknie niespodzianek - szczególnie około 11 listopada. O samych obchodach w dniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości na razie nie mogę nic powiedzieć, ponieważ jesteśmy przed uzgodnieniami z wojewodą lubelskim i prezydentem Lublina, dotyczącymi odpowiedniej oprawy uroczystości.

Pozostałe informacje

Orlen Oil Motor Lublin w pierwszym domowym meczu pokonał drużynę z Częstochowy. Teraz chce zrobić to samo z ekipą z Rybnika

Orlen Oil Motor Lublin podejmie w piątek Innpro ROW Rybnik. Faworyt jest tylko jeden

Jeszcze na dobre nie opadły emocje po wyjazdowej wygranej w hicie trzeciej kolejki nad Betard Spartą Wrocław, a już w piątek żużlowcy Orlen Oil Motoru otworzą zmagania w czwartej serii. Do Lublina przyjedzie skazywany na pożarcie beniaminek – Innpro ROW Rybnik. Każdy inny wynik niż pewna wygrana trzykrotnych mistrzów Polski będzie sensacją

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium