Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 września 2011 r.
15:03
Edytuj ten wpis

Biegaczki sklepowe i koszmar półek, czyli płeć na zakupach

0 5 A A
Fachowcy popatrzyli na to, jak zachowujemy się w sklepach (Jacek Świerczyński)
Fachowcy popatrzyli na to, jak zachowujemy się w sklepach (Jacek Świerczyński)

Kobieta, nawet jak znajdzie w sklepie coś, co jej się podoba, to i tak wciąż będzie rozważała: Czy to jest już wystarczająco dobre?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mężczyzna decyduje się na zakup, gdy uzna, że dana rzecz spełnia ważne dla niego kryteria. Dlatego nie potrafi zrozumieć, dlaczego kobieta zastanawia się nad wyborem płynu do mycia naczyń, skoro każdy z nich myje naczynia!

Fachowcy popatrzyli na to, jak zachowujemy się w sklepach. Poznańska firma Cogision robiła badania na zlecenie sieci sklepów z biżuterią Yes oraz dla składów budowlanych Vox. Ich efektem są spostrzeżenia na temat "różnicy w poruszaniu się kobiet i mężczyzn w miejscu sprzedaży”. I to bez względu na to, czy chodzi o wielkie centrum handlowe czy mały butik.

Biegaczki sklepowe

– Okazało się, że ścieżki poruszania się po sklepie kobiet i mężczyzn wyglądają zupełnie inaczej – informują autorzy raportu. – I to diametralnie. Kobieta porusza się jak po planie gwiazdy: obchodząc cały sklep dokoła i zatrzymując się przy większości sklepowych półek. Przeciętny mężczyzna zaś trafiał zaledwie w 4 miejsca.

W sklepach z biżuterią zakupy wyglądały jeszcze ciekawiej. Najczęściej mężczyźni najpierw pojawiali się tam w obecności swoich partnerek, które buszując po sklepie wskazywały to, co się im spodobało. Potem mężczyźni pojawiali się w sklepach po raz kolejny, już sami. I kupowali wybraną przez panie biżuterię.

Autorzy raportu uważają, że nie zmienia to faktu, że generalnie kobiety w sklepach dotrą w większą liczbę miejsc, spędzą większą ilość czasu i będą w poszukiwaniach bardziej niestrudzone.

Bazar moja miłość

– Lubię targowiska i bazary. Nawet, jeśli nic nie potrzebuję, to chodzę. Spaceruję sobie po prostu między skrzynkami i stoiskami. To może głupie, ale dla mnie każdy targ pachnie inaczej. Ale nie rozumiem ludzi, którzy się pchają do centrów handlowych. Rozumiem, gdy po powrocie z Grecji czy Turcji ktoś mi opowiada, że miał ochotę spędzić pół dnia na targu. Nie rozumiem, gdy przyznaje, że nie miał odwagi, bo wszyscy lecieli na plażę – mówi Marta Rulewicz z Lublina, związana zawodowo ze służbą zdrowia. – Nie przepadam za zwykłymi zakupami, ale lubię jak moi siostrzeńcy naciągają dziadków i ciocie, by opowiadali: Jak to było, jak nie było Reala czy Olimpu. Mam starą gazetę ze zdjęciem giełdy przy Spółdzielczości Pracy z takim miasteczkiem blaszaków. Dzieci nie wierzą.

Koszmar półek

– To była trauma. Dzieci były w gimnazjum i podstawówce, kiedy żona musiała wyjechać do chorej siostry. Pranie, gotowanie, pilnowanie lekcji to nie był problem. Koszmarem były zakupy – wspomina pan Michał z Lublina, pracownik akademicki. – Ze spożywczymi w osiedlowym sklepie jakoś szło. Lubię gotować, może dlatego? Ale córka do tej pory mi przypomina wyprawę po jakiś sweter czy inny ciuch. Miała iść do koleżanki na urodziny. Już dyskusja "nie mam nic nowego” była straszna, a potem to jej grzebanie w sklepie. Ona ryczała, ja byłem wściekły. Ale to chyba norma męsko-damska, szkoda gadać.

Wanna jak perła

Co ciekawe, zakupy pereł nie różnią się zbytnio od kupowania… wanny czy cegieł. Firma Cogision pracowała dla składów budowlanych Vox i sprawdzała, jak sobie w czasie testów radzą uczestnicy, którzy mieli za zadanie przeszukać asortyment sklepu pod różnymi względami. Wyniki dotyczące zupełnie innego poruszania się kobiet i mężczyzn po sklepie otrzymano przy okazji.

Okazuje się, że kobiety przeszukiwały asortyment o wiele wnikliwiej i podeszły do niemal wszystkich półek. Mężczyźni obchodzili skład dokoła, nie wnikając za bardzo w to, co leży na sklepowych regałach.
Należy podkreślić, że kobiety nie tylko oglądały towar o wiele bardziej szczegółowo niż mężczyźni, ale czasem nawet powracały do półek, przy których już raz były.
4 do 10

– Domniemywać można, że było to spowodowane kilkoma czynnikami. Kobiety o wiele bardziej zwracają uwagę na szczegóły i te mają dla nich bardzo duże znaczenie. Robiąc zakupy, dokonują oceny ich przydatności pod kątem dopasowania do innych tego rodzaju rzeczy, do jak wielu czynności je użyją, czy funkcjonalne, czy zajmą mało miejsca, czy dadzą się łatwo czyścić itd. A mężczyzna zadowoli się pierwszym napotkanym produktem, który spełni cztery jego oczekiwania – tłumaczą autorzy raportu i 4 kryteriom męskiego zadowolenia przeciwstawiają… 10 kobiecych kryteriów. – Stąd panie wielokrotnie w sklepach doświadczają takiego poczucia, że coś, czego szukają, jeszcze… nie zostało wyprodukowane.

26 minut i już

Natomiast na stronach portalu MenStream.pl opublikowano wyniki traktujące wyłącznie o męskich zakupach. Autor brytyjskich badań Austin Reed wylicza, że statystycznemu mężczyźnie wystarcza 26 minut w centrum handlowym czy sklepie, by znalazł potrzebną rzecz. I ją kupił. Z przywoływanych tam badań Money.pl wynika też, że mężczyźni stanowią większość polskich e-klientów. Na jedną panią kupującą w sieci przypada 1,19 pana. W Internecie kupują oni przede wszystkim elektronikę.

Efektach opublikował na swoich stronach "Marketing Kobiet” pierwszy serwis kompleksowo opisujący kobiecy marketing.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Morinth / 3 września 2011 o 20:12
0
ah ubodło was, ale racja po mojej stronie, że jak się idzie na zakupy, to dzieci cudze - do tego około 3,4 + zestaw mam z koszykiem przeszkadza ... kultury to u was nie ma, ale to etykietka lublina, takie trywialne słownictwo, że aż się czytac nie da, no ale cóż ... nic na to się nie poradzi
Avatar
olo / 3 września 2011 o 18:44
0
[quote name='Morinth' timestamp='1315064383' post='525644']
Artykół nic nowego nie wnosi, ale ja wniosę ... zakaz wpuszczania dzieci do marketów typ utesco, biedronka, etc... kurvva ludzie ogarnijcie się, na uj tej bachory mają latać jak ćma wokół ulicznel latarni od wózka do wózka, idziesz a ci taki brzdąc odbija się od kółek a zfrystrowana 30 letnia świeżo upieczona mamusia ma prety jakieś, że jej dziecko obijasz, a ono lata i drze ryja uj wie na co uj wie po co... tyle w tym temacie ...
[/quote]



ty człeniu dzieci to ty nie masz raczej,nie wyzywaj od bachorów-pedale
co ci przeszkadza he? won do domu w oknie siedziec i podgladac sąsiadów
takie to nie wie,nie zna o co chodzi w rodzinie -lata tylko po promocjach i wzystko mu przeszkadza
[quote name='Morinth' timestamp='1315064383' post='525644']
Artykół nic nowego nie wnosi, ale ja wniosę ... zakaz wpuszczania dzieci do marketów typ utesco, biedronka, etc... kurvva ludzie ogarnijcie się, na uj tej bachory mają latać jak ćma wokół ulicznel latarni od wózka do wózka, idziesz a ci taki brzdąc odbija się od kółek a zfrystrowana 30 letnia świeżo upieczona mamusia ma prety jakieś, że jej dziecko obijasz, a ono lata i drze ryja uj wie na co uj wie po co... tyle w tym temacie ...
[/quote]
<... rozwiń
Avatar
anka / 3 września 2011 o 18:40
0
nie wiem wogóle co ty napisałeś człowieku -pisz wyrazniej albo nie łaz po marketach co dzieckiem nie byłeś czy jak-nie biegałeś może wcale tylko od urodzenia dziennik czytasz
opanuj się nie sobie begaja ile chcą-demokracja jest a nie komuna!!!!!!!!!
najgorsze takie co mu dzieci przeszkadzają że wogóle się ruszaja-a pózniej taki protesty pisze ze boisko nie potrzebne itd eeehhh
a co do tego rozpylania to kurde masz racje chłopie bo byłam i widziałam w mieście że lata helikopter,cos czułam jakąś chemie i nawet się zastanawiałam co ktoś gaz jakis rozpylił czy coś,w gebie nie dobrze sie zrobiło
a co oni rozpylaja?????????? no walnięci sa czy jak?? kto to i co??
wiesz może coś więcej?
nie wiem wogóle co ty napisałeś człowieku -pisz wyrazniej albo nie łaz po marketach co dzieckiem nie byłeś czy jak-nie biegałeś może wcale tylko od urodzenia dziennik czytasz
opanuj się nie sobie begaja ile chcą-demokracja jest a nie komuna!!!!!!!!!
najgorsze takie co mu dzieci przeszkadzają że wogóle się ruszaja-a pózniej taki protesty pisze ze boisko nie potrzebne itd eeehhh
a co do tego rozpylania to kurde masz racje chłopie bo byłam i widziałam w mieście że lata helikopter,cos czuła... rozwiń
Avatar
Morinth / 3 września 2011 o 17:39
0
Artykół nic nowego nie wnosi, ale ja wniosę ... zakaz wpuszczania dzieci do marketów typ utesco, biedronka, etc... kurvva ludzie ogarnijcie się, na uj tej bachory mają latać jak ćma wokół ulicznel latarni od wózka do wózka, idziesz a ci taki brzdąc odbija się od kółek a zfrystrowana 30 letnia świeżo upieczona mamusia ma prety jakieś, że jej dziecko obijasz, a ono lata i drze ryja uj wie na co uj wie po co... tyle w tym temacie ...
Avatar
Janek / 3 września 2011 o 17:14
0
Dzisiaj nad Lublinem zmasowana akcja rozpylania chemikaliów z samolotów.Spójrz w niebo.
Avatar
Morinth / 3 września 2011 o 20:12
0
ah ubodło was, ale racja po mojej stronie, że jak się idzie na zakupy, to dzieci cudze - do tego około 3,4 + zestaw mam z koszykiem przeszkadza ... kultury to u was nie ma, ale to etykietka lublina, takie trywialne słownictwo, że aż się czytac nie da, no ale cóż ... nic na to się nie poradzi
Avatar
olo / 3 września 2011 o 18:44
0
[quote name='Morinth' timestamp='1315064383' post='525644']
Artykół nic nowego nie wnosi, ale ja wniosę ... zakaz wpuszczania dzieci do marketów typ utesco, biedronka, etc... kurvva ludzie ogarnijcie się, na uj tej bachory mają latać jak ćma wokół ulicznel latarni od wózka do wózka, idziesz a ci taki brzdąc odbija się od kółek a zfrystrowana 30 letnia świeżo upieczona mamusia ma prety jakieś, że jej dziecko obijasz, a ono lata i drze ryja uj wie na co uj wie po co... tyle w tym temacie ...
[/quote]



ty człeniu dzieci to ty nie masz raczej,nie wyzywaj od bachorów-pedale
co ci przeszkadza he? won do domu w oknie siedziec i podgladac sąsiadów
takie to nie wie,nie zna o co chodzi w rodzinie -lata tylko po promocjach i wzystko mu przeszkadza
[quote name='Morinth' timestamp='1315064383' post='525644']
Artykół nic nowego nie wnosi, ale ja wniosę ... zakaz wpuszczania dzieci do marketów typ utesco, biedronka, etc... kurvva ludzie ogarnijcie się, na uj tej bachory mają latać jak ćma wokół ulicznel latarni od wózka do wózka, idziesz a ci taki brzdąc odbija się od kółek a zfrystrowana 30 letnia świeżo upieczona mamusia ma prety jakieś, że jej dziecko obijasz, a ono lata i drze ryja uj wie na co uj wie po co... tyle w tym temacie ...
[/quote]
<... rozwiń
Avatar
anka / 3 września 2011 o 18:40
0
nie wiem wogóle co ty napisałeś człowieku -pisz wyrazniej albo nie łaz po marketach co dzieckiem nie byłeś czy jak-nie biegałeś może wcale tylko od urodzenia dziennik czytasz
opanuj się nie sobie begaja ile chcą-demokracja jest a nie komuna!!!!!!!!!
najgorsze takie co mu dzieci przeszkadzają że wogóle się ruszaja-a pózniej taki protesty pisze ze boisko nie potrzebne itd eeehhh
a co do tego rozpylania to kurde masz racje chłopie bo byłam i widziałam w mieście że lata helikopter,cos czułam jakąś chemie i nawet się zastanawiałam co ktoś gaz jakis rozpylił czy coś,w gebie nie dobrze sie zrobiło
a co oni rozpylaja?????????? no walnięci sa czy jak?? kto to i co??
wiesz może coś więcej?
nie wiem wogóle co ty napisałeś człowieku -pisz wyrazniej albo nie łaz po marketach co dzieckiem nie byłeś czy jak-nie biegałeś może wcale tylko od urodzenia dziennik czytasz
opanuj się nie sobie begaja ile chcą-demokracja jest a nie komuna!!!!!!!!!
najgorsze takie co mu dzieci przeszkadzają że wogóle się ruszaja-a pózniej taki protesty pisze ze boisko nie potrzebne itd eeehhh
a co do tego rozpylania to kurde masz racje chłopie bo byłam i widziałam w mieście że lata helikopter,cos czuła... rozwiń
Avatar
Morinth / 3 września 2011 o 17:39
0
Artykół nic nowego nie wnosi, ale ja wniosę ... zakaz wpuszczania dzieci do marketów typ utesco, biedronka, etc... kurvva ludzie ogarnijcie się, na uj tej bachory mają latać jak ćma wokół ulicznel latarni od wózka do wózka, idziesz a ci taki brzdąc odbija się od kółek a zfrystrowana 30 letnia świeżo upieczona mamusia ma prety jakieś, że jej dziecko obijasz, a ono lata i drze ryja uj wie na co uj wie po co... tyle w tym temacie ...
Avatar
Janek / 3 września 2011 o 17:14
0
Dzisiaj nad Lublinem zmasowana akcja rozpylania chemikaliów z samolotów.Spójrz w niebo.
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne
film

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne 0 0

Podczas wycieczki szkolnej Paweł poczuł się źle. Jego poważny stan zlekceważyła wychowawczyni klasy, a potem dwukrotnie załoga karetki pogotowia. Matka wzywająca pomoc, usłyszała, że jest „panikarą”, a lekarz wpisał w kartę pacjenta, że dziecko „udaje nieprzytomnego”.

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski!

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski! 0 0

Dzisiaj o godz. 9 w Lublinie rozpoczęły się mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Jako pierwsi walkę o medale rozpoczęli chodziarze rywalizujący na dystansie 10 km. O godz. 10 swoje umiejętności zaprezentują chodziarki.

"Kumoterstwo" w Centrum Kultury w Lublinie? Prezydent wycofuje się i przeprasza

"Kumoterstwo" w Centrum Kultury w Lublinie? Prezydent wycofuje się i przeprasza 3 7

Prezydent Lublina wycofuje się ze słowa „kumoterstwo”, które znalazło się w podpisanym przez niego dokumencie z wnioskami z kontroli przeprowadzonej w Centrum Kultury. Dokument, o którym pisaliśmy obszernie tydzień temu, stał się powodem kolejnej politycznej burzy.

Orion Niedrzwica i Sokół Konopnica szykują się do nowego sezonu

Orion Niedrzwica i Sokół Konopnica szykują się do nowego sezonu 2 1

Lubelska klasa okręgowa Zespoły rozgrywają już pierwsze sparingi. Uwagę przyciąga debiut w roli trenera Orionu Niedrzwica Jacka Paździora

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami
film

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami 0 1

– Jest to zorganizowana zemsta i odwet na mnie ze strony poprzedniego kierownictwa CBA oraz obecnego kierownictwa CBA – powiedział Paweł Wojtunik po opuszczeniu krakowskiej prokuratury.

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07]
20 lipca 2018, 0:00

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07] 2 0

Co Gdzie Kiedy. Pierwsza noc oczyszczenia oraz Sicario 2 to jedne z tytułów, które zawitają w piątek na ekranach lubelskich kin. Przedpremierowo będzie też można zobaczyć kontynuację przeboju Mamma Mia. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend?
film

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend? 1 0

Piątek deszczowy, ale sobota i niedziela z większymi przejaśnieniami. Sprawdź prognozę pogody na weekend 20-22 lipca w woj. lubelskim.

"Plaga”, „dziwactwo” i „sk....stwo”. Spółdzielcy poszli do prokuratury po słowach na nagraniu
Alarm 24

"Plaga”, „dziwactwo” i „sk....stwo”. Spółdzielcy poszli do prokuratury po słowach na nagraniu 6 3

Spółdzielcy ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólnota” w Łęcznej skierowali sprawę do prokuratury. Chodzi o nagranie, na którym słychać wypowiedź jednego z członków zarządu spółdzielni. W dość obcesowych słowach określa spółdzielców.

Podtopienia, zerwane drogi, hektary zniszczonych lasów. Krajobraz po nawałnicach [wideo]
film

Podtopienia, zerwane drogi, hektary zniszczonych lasów. Krajobraz po nawałnicach [wideo] 0 0

Burze i towarzyszące im ulewy w wielu rejonach Polski spowodowały znaczne zniszczenia.

Dzisiaj w Lublinie ruszają Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce

Dzisiaj w Lublinie ruszają Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce 1 1

Tego wydarzenia nie można przegapić. Dzisiaj w Lublinie rozpoczynają się 94. PZLA Mistrzostwa Polski. Przez trzy dni będziemy mogli podziwiać gwiazdy, które zdobywały medale na najważniejszych imprezach na świecie. Przyjadą do nas: Anita Włodarczyk, Paweł Wojciechowski, Piotr Lisek, Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, czy Ewa Swoboda. Będą oczywiście także: Paweł Fajdek, Malwina Kopron i Paulina Guba

Most Kultury nie zostanie zamknięty. "Przyznajemy się do pewnego błędu"

Most Kultury nie zostanie zamknięty. "Przyznajemy się do pewnego błędu" 0 1

Nie ma zagrożenia dla działalności Mostu Kultury – zapewnia dyrektor miejskiej instytucji, która odpowiada za to miejsce i bije się w piersi za zbyt wysoki pawilon obwieszony reklamami. – Przyznajemy się do pewnego błędu – mówi szef CK.

Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm. Pszczoły w niebezpieczeństwie?

Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm. Pszczoły w niebezpieczeństwie? 0 2

Minister rolnictwa zgodził się na stosowanie neonikotynoidów w uprawach rzepaku. Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm, a pszczelarze studzą emocje.