Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 września 2011 r.
15:00
Edytuj ten wpis

Biskup Stanisław Budzik będzie nowym metropolitą lubelskim?

0 2 A A
Biskup Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.
Biskup Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Biskup Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski może zostać metropolitą lubelskim. Na decyzję czekają księża i wierni. Kim jest przewidywany następca zmarłego abp. Józefa Życińskiego?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Pracowałam z księdzem Budzikiem w szkole podstawowej w Limanowej. Pamiętam go jako bardzo dobrego i życzliwego człowieka – mówi nam Małgorzata Kwiecińska, emerytowana nauczycielka z Limanowej. – Kilkanaście lat temu spotkałam go u nas na odpuście, kiedy był już biskupem, poznał mnie i przywitał się.

Droga kapłana

Biskup Stanisław Budzik urodził się w 1952 roku w Łękawicy koło Tarnowa. Z tamtymi stronami był związany niemal przez całe swoje życie. Drogę kapłana rozpoczął w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Posługę zaczynał, jako wikariusz w parafiach Limanowa i Tarnów- Katedra.

– Jak byłam małym dzieckiem, w pamięć bardzo zapadły mi jego kazania – mówi Kazimiera Zięba z Limanowej. – Już wtedy było widać, że jest bardzo oczytany, był erudytą. Wydaje mi się, że starsi mieszkańcy nie do końca rozumieli, o czym mówił, był dość nowoczesny jak na tamte czasy; to był przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Po kilku latach, wtedy jeszcze ksiądz Budzik, wyjechał do Austrii, gdzie studiował na Wydziale Teologicznym uniwersytetu w Innsbrucku i tam obronił doktorat. W 1989 r. został wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. W tym czasie kierował także archidiecezjalnym Caritasem.

Caritas i akademia

– Był jednym z twórców Caritasu po odnowieniu tej instytucji, kierował nim dość krótko, może przez rok – mówi ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor Caritasu w Tarnowie. W pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych blisko współpracował ze zmarłym metropolitą lubelskim, abp Józefem Życińskim – pełnił funkcję jego rzecznika prasowego.

W latach 1998–2004 był rektorem tarnowskiego seminarium, wykładał też w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Tam otrzymał stopień doktora habilitowanego i profesora nadzwyczajnego.
Bardzo istotnym momentem w kapłaństwie ks. Stanisława Budzika było mianowanie go biskupem pomocniczym w diecezji tarnowskiej w 2004 roku. W 2007 r. został sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski.

Dobrze przygotowany

– Od tego momentu nie musi pełnić posługi w naszej diecezji, przyjeżdża jednak nieraz na zaproszenie do poszczególnych parafii, jeśli pozwalają mu na to obowiązki – wyjaśnia ks. dr. Jerzy Zoń, rzecznik prasowy archidiecezji Tarnowskiej.

W ubiegłym tygodniu dziennik "Rzeczpospolita” podał, że bp Stanisław Budzik najprawdopodobniej zostanie metropolitą lubelskim. Gazeta powołując się na swoje źródła podała, że taką decyzję podjął papież Benedykt XVI. Nuncjatura Apostolska w Polsce i Episkopat nie otrzymały jednak takiej informacji.
– Jeśli bp Budzik rzeczywiście będzie nowym metropolitą lubelskim, będę się cieszył i życzył, żeby jak najlepiej rządziło mu się w tej ważnej diecezji – mówił nam w ubiegły piątek ks. prof. Stanisław Szostek, były rektor KUL. – To postać znana w Episkopacie i Kościele. Wiem, że jest dobrze przygotowany od strony naukowej, jest profesorem, a to w środowisku lubelskim ważne.
Pod koniec lata

Według nuncjusza Stolicy Apostolskiej abp. Celestino Migliore, który gościł w Lublinie w maju, nowego metropolitę lubelskiego mamy poznać "pod koniec lata”.

Co trzy lata listę trzech kandydatów, czyli osób zdolnych do pełnienia urzędu biskupa, do Stolicy Apostolskiej wysyła konferencja biskupów i biskupi z danej prowincji.

Nuncjusz w tzw. procesie informacyjnym sprawdza, czy kandydat nadaje się na urząd biskupa, oraz który z nich jest najbardziej odpowiedni do posługi w konkretnej diecezji. – Który z kandydatów ma predyspozycje do sprostania zadaniom stawianym w archidiecezji lubelskiej – czyli jako arcybiskup, metropolita, a także Wielki Kanclerz KUL – mówił, gdy procedury się rozpoczynały, ks. prof. Mirosław Sitarz, kierownik Katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL.

Procedury

Później zebrane materiały trafiły do Stolicy Apostolskiej. Tam przeanalizowała je Kongregacja ds. Biskupów i Sekretariat Stanu. Po zapoznaniu się z nimi nazwiska trzech kandydatów są przekazywane papieżowi, który mianuje spośród nich biskupa danej diecezji.

W jaki sposób jest ogłaszane nazwisko nowego arcybiskupa? – W Watykanie przez Sala Stampa, czyli biuro prasowe Watykanu – wyjaśnia ks. Józef Trela z Nuncjatury Apostolskiej. – Informacja pojawia się także w "L'Osservatore Romano”, czyli oficjalnym organie prasowym Watykanu. W Polsce zawsze w samo południe informację o nominacji publikuje Katolicka Agencja Informacyjna.

Jak wygląda objęcie archidiecezji przez nowego metropolitę? Biskup diecezjalny powinien objąć swoją diecezję w kanoniczne posiadanie w ciągu czterech miesięcy od otrzymania pisma apostolskiego z Watykanu, gdy nie był do tej pory biskupem, lub w ciągu dwóch miesięcy od jego otrzymania, gdy jest już biskupem.

Pismo apostolskie

– Biskup kanonicznie obejmuje diecezję, gdy złoży wyznanie wiary i przedstawi apostolskie pismo kolegium konsulatorów w obecności kanclerza kurii, który sporządzi odpowiedni akt – tłumaczy ks. prof. Mirosław Sitarz. – Z kolei w sposób liturgiczny biskup obejmuje diecezję, gdy powyższe wydarzenie kanoniczne dokonuje się w kościele katedralnym w obecności duchowieństwa i wiernych świeckich z zachowaniem odpowiednich ceremonii. To liturgiczne objęcie diecezji, zwane ingresem, jest zalecane, ale nie jest konieczne.

Komentarze 2

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
z drogi / 9 września 2011 o 09:39
0
Nie bluźnij ! Nawróć się i uwierz w ewangelię
Avatar
matka Boska / 3 września 2011 o 18:28
0
[color="#4B0082"]POLSKI PRZEBIERANIEC:

KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO ŚMIEJĄ SIĘ POLACY czyli [color="#FF0000"]jak można [/color](z)[color="#FF0000"]BAWIĆ ŚWIAT [/color]oraz faKULtetem Axcelencja Pedoł nigdy nie pozostawał obojętnym na sprawy kościelne wyglądające w świetle wia(g)ry niczym parowóz w zestawieniu z najnowszą generacją KUL-ei sterowanych cyfrowo!

Była już I R.P., II,III, IV...jednym słowem Cyfrowa Ojczyzna. Ksiądz Prymas Polski – Emeryt Józef Glemp rozpaczał nad Prezydentem Kwaśniewskim, że „PRZEYDENT KOMUNISTA NAM NIEPOTRZEBNY” dopiero wpadł w zachwyt na Lechem Wałęsą twierdząc, że to „NAJJAŚNIEJSZA R.P.”, w efekcie żadna nie wyszła, a teraz wszystko zmierza do KULejnej - [color="#FF0000"]NAJŚWIĘSZEJ R.P[/color]., która też nie wyjdzie...
Ruszyła na dobre [color="#FF0000"]kampania wyborcza 2011 sprawowana przez Cichą Władzę – zza Krat [/color]Konfesjonałów – w której wszyscy żrą się ze wszystkimi bo są KATolikami [color="#FF0000"]i chcą wszystkich [/color](z)[color="#FF0000"]BAWIĆ[/color]!
W Krakowie [color="#FF0000"]kard. Stanisław Dziwisz opanował P.O.[/color] reszta daje poPiSy w Radio Maryja pokazując, że[color="#FF0000"] to radio Ma Ryja[/color]!
Jak widać Polska to KATolicki Kraj, nad którym panuje ePiS(z)KOPat!
Jak do tej Pory księŻULKOM nie udało się PiSdnąć Polski, ale teraz chyba też PO-PiS-y nycz nie dadzą, bo: po opanowaniu wszystkiego przez czarnych [color="#FF0000"]powołany zostanie Św[/color].(irnięty) [color="#FF0000"]Rząd[/color].

W historycznych latach SOLIDARNOŚCI (1980) krążył po Polsce PROROCKI WIERSZ [color="#FF0000"]anonimowego Autora[/color], który po drobnym zabiegu „kosmetycznym”(<<...>>) jest aktualny nawet w 2011 r.:

[color="#FF0000"]1) "Powstały w Polsce Trudne pytania,
<<Gdy ojciec Rydzyk i brat Jarosław
Głosili Kazania.>>
Wszyscy się głowią i tak, i siak,
Czy to coś z grzybów, czy to ptak?

2) Jeśli Grzyb, to problem gnębiący:
Czy to jadalny, czy to trujący?
Bo nie do śmiechu kochani moi
Po tylu latach człowiek się boi.

3) Zatrucie grzybem groźne być może,
Klęska totalna, że nie daj Boże,
Jeśli jadalny - wszystko w porządku,
Spokój dla kraju i dla żołądków.

4) Gdy umiejętnie jest przyprawiony,
Przyrumieniony i usmażony,
Podlany dobrze właściwym sosem -
Będzie się można pogodzić z losem.

5) Jeśli to ptak, pytanie jest nowe,
Nowe problemy trują nam głowę,
Czy ptak co śpiewa, czy ptak co kracze,
Bo wówczas wieczne życie zobaczę.

6) Byli i tacy, co nam krakali,
I tacy, co nam pięknie śpiewali.
Czy tak, czy owak prorokowali,
To kraj w ogromne długi wegnali.

7) Na chłopski rozum tak kombinuję
I każdy Polak chyba to czuje:
Nam ptak potrzebny, co wzwyż poleci,
Może Kraj wówczas blaskiem rozświeci.

8) Może się wreszcie spełnią marzenia,
Może się w Polsce na lepsze zmieni.
W Polsce każdemu wiadomo wszak,
Że w naszym herbie jest taki ptak.

9) Chociaż nam Orły już wyginęły,
Kurs w inne strony dla siebie wzięły.
Nam ptak potrzebny w naszej krainie,
Co odpowiednio skrzydła rozwinie." [/color]

Poza tym w Kościele bez przebrania nycz nie funkcjonuje:

[color="#FF0000"]księŻULEK zapier...niczając do miasta przebiera się w „cywila” zęby nikt Go nie poznał;
idąc do roboty, czyli do Kościoła z cywila przebiera się w Habitowego, a w zakrystii przebierania ciąg dalszy...,bo Msza Św. Nieważna[/color]..., a to już nie zakrystia lecz [color="#FF0000"]GARDEROBA[/color] i nie Kościelny, a [color="#FF0000"]GARDEROBIANY[/color]! [color="#FF0000"]Ludziom każe się żegnac idąc obok Kościola, a sam zapier...nicza i nawet Krzyża nie machnie..., każdy ma się przyznawać publicznie, że KATolok, a księŻULKI jadą samochodem w cywilu[/color]...

Przebieranie to ino jeden problem – drugi to Niebieska Nomenklatura – poczynając już od samego Nieba, czyli Ojca ŚW.(irniętego) wstyd przed własnymi danymi personalnymi i konieczny jest pseudonim artystyczny, a tam wybór... ostatni to Benek XVI.

[color="#FF0000"]Bratu Jarosławowi po wyroku w trybie wyborczym [/color](24.VIII.2011) [color="#FF0000"]nie podobały się Sądy[/color], co wskazuje,że[color="#FF0000"] ulegną likwidacji, a zastąpią je istniejące Kur[/color]...[color="#FF0000"]iewne Sądy[/color]...z obowiązkowym Hymnem przed rozprawą „[color="#FF0000"]BOŻE, SĘDZIO SPRAWIEDLIWY[/color]...”, a po rozprawie „[color="#FF0000"]DOBRY JEZU, A NASZ PANIE[/color]...”.

[color="#FF0000"]W imię czego Ludzie robią z siebie takich Idiotów[/color]?

Chyba jedynie „[color="#FF0000"]W Imię Ojca i Syna, i Ducha Św[/color].(irniętego)”[color="#FF0000"] pod postacią KULoPATwy pokazującej jak Kściół prowadzi Lud w pole[/color].Enter!

Jak widać[color="#FF0000"] polski PO-kutnik nie przebiera w słowach [/color]co w efekcie [color="#FF0000"]doprowadzi do PO-PiSów polskich Przebierańców[/color]!

Ojciec Tadeusz Rydzyk powienien Światu Pokazać[color="#FF0000"] jak można wszystkich [/color](z)[color="#FF0000"]BAWIĆ[/color] nawet przez Radio MARYJA,[color="#FF0000"] które Ma Ryja [/color]serwując znaną Modlitwę jakiej nauczył [color="#FF0000"]Jezus Chrystus [/color](z)[color="#FF0000"]BAWICIEL ŚWIATA[/color]:

„[color="#FF0000"]OJCZE NASZ[/color], któryś jest w Niebie,
Święć się Imię Twoje.
bądź wola Twoja jako w Niebie tak i na ziemi.
Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj
I odpuść nam nasze winy Jako i my odpuszczamy naszym winowajcom
I nie wódź nas na pokuszenie
[color="#FF0000"]ALE NAS[/color] (z)[color="#FF0000"]BAW[/color] …"

oraz [color="#FF0000"]„WIERZĘ W JEDNEGO B(L)OGA...”, „WIERZĘ W B(L)OGA OJCA WSZECHMOGĄCEGO...” czy też „NIE BĘDZIESZ MIAŁ B(L)OGÓW CUDZYCH...”.[/color]

Ludzie zaś kląć będą z całego serca: „[color="#FF0000"]Kurrrr[/color].
[color="#4B0082"]POLSKI PRZEBIERANIEC:

KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO ŚMIEJĄ SIĘ POLACY czyli [color="#FF0000"]jak można [/color](z)[color="#FF0000"]BAWIĆ ŚWIAT [/color]oraz faKULtetem Axcelencja Pedoł nigdy nie pozostawał obojętnym na sprawy kościelne wyglądające w świetle wia(g)ry niczym parowóz w zestawieniu z najnowszą generacją KUL-ei sterowanych cyfrowo!

Była już I R.P., II,III, IV...j... rozwiń
Avatar
z drogi / 9 września 2011 o 09:39
0
Nie bluźnij ! Nawróć się i uwierz w ewangelię
Avatar
matka Boska / 3 września 2011 o 18:28
0
[color="#4B0082"]POLSKI PRZEBIERANIEC:

KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO ŚMIEJĄ SIĘ POLACY czyli [color="#FF0000"]jak można [/color](z)[color="#FF0000"]BAWIĆ ŚWIAT [/color]oraz faKULtetem Axcelencja Pedoł nigdy nie pozostawał obojętnym na sprawy kościelne wyglądające w świetle wia(g)ry niczym parowóz w zestawieniu z najnowszą generacją KUL-ei sterowanych cyfrowo!

Była już I R.P., II,III, IV...jednym słowem Cyfrowa Ojczyzna. Ksiądz Prymas Polski – Emeryt Józef Glemp rozpaczał nad Prezydentem Kwaśniewskim, że „PRZEYDENT KOMUNISTA NAM NIEPOTRZEBNY” dopiero wpadł w zachwyt na Lechem Wałęsą twierdząc, że to „NAJJAŚNIEJSZA R.P.”, w efekcie żadna nie wyszła, a teraz wszystko zmierza do KULejnej - [color="#FF0000"]NAJŚWIĘSZEJ R.P[/color]., która też nie wyjdzie...
Ruszyła na dobre [color="#FF0000"]kampania wyborcza 2011 sprawowana przez Cichą Władzę – zza Krat [/color]Konfesjonałów – w której wszyscy żrą się ze wszystkimi bo są KATolikami [color="#FF0000"]i chcą wszystkich [/color](z)[color="#FF0000"]BAWIĆ[/color]!
W Krakowie [color="#FF0000"]kard. Stanisław Dziwisz opanował P.O.[/color] reszta daje poPiSy w Radio Maryja pokazując, że[color="#FF0000"] to radio Ma Ryja[/color]!
Jak widać Polska to KATolicki Kraj, nad którym panuje ePiS(z)KOPat!
Jak do tej Pory księŻULKOM nie udało się PiSdnąć Polski, ale teraz chyba też PO-PiS-y nycz nie dadzą, bo: po opanowaniu wszystkiego przez czarnych [color="#FF0000"]powołany zostanie Św[/color].(irnięty) [color="#FF0000"]Rząd[/color].

W historycznych latach SOLIDARNOŚCI (1980) krążył po Polsce PROROCKI WIERSZ [color="#FF0000"]anonimowego Autora[/color], który po drobnym zabiegu „kosmetycznym”(<<...>>) jest aktualny nawet w 2011 r.:

[color="#FF0000"]1) "Powstały w Polsce Trudne pytania,
<<Gdy ojciec Rydzyk i brat Jarosław
Głosili Kazania.>>
Wszyscy się głowią i tak, i siak,
Czy to coś z grzybów, czy to ptak?

2) Jeśli Grzyb, to problem gnębiący:
Czy to jadalny, czy to trujący?
Bo nie do śmiechu kochani moi
Po tylu latach człowiek się boi.

3) Zatrucie grzybem groźne być może,
Klęska totalna, że nie daj Boże,
Jeśli jadalny - wszystko w porządku,
Spokój dla kraju i dla żołądków.

4) Gdy umiejętnie jest przyprawiony,
Przyrumieniony i usmażony,
Podlany dobrze właściwym sosem -
Będzie się można pogodzić z losem.

5) Jeśli to ptak, pytanie jest nowe,
Nowe problemy trują nam głowę,
Czy ptak co śpiewa, czy ptak co kracze,
Bo wówczas wieczne życie zobaczę.

6) Byli i tacy, co nam krakali,
I tacy, co nam pięknie śpiewali.
Czy tak, czy owak prorokowali,
To kraj w ogromne długi wegnali.

7) Na chłopski rozum tak kombinuję
I każdy Polak chyba to czuje:
Nam ptak potrzebny, co wzwyż poleci,
Może Kraj wówczas blaskiem rozświeci.

8) Może się wreszcie spełnią marzenia,
Może się w Polsce na lepsze zmieni.
W Polsce każdemu wiadomo wszak,
Że w naszym herbie jest taki ptak.

9) Chociaż nam Orły już wyginęły,
Kurs w inne strony dla siebie wzięły.
Nam ptak potrzebny w naszej krainie,
Co odpowiednio skrzydła rozwinie." [/color]

Poza tym w Kościele bez przebrania nycz nie funkcjonuje:

[color="#FF0000"]księŻULEK zapier...niczając do miasta przebiera się w „cywila” zęby nikt Go nie poznał;
idąc do roboty, czyli do Kościoła z cywila przebiera się w Habitowego, a w zakrystii przebierania ciąg dalszy...,bo Msza Św. Nieważna[/color]..., a to już nie zakrystia lecz [color="#FF0000"]GARDEROBA[/color] i nie Kościelny, a [color="#FF0000"]GARDEROBIANY[/color]! [color="#FF0000"]Ludziom każe się żegnac idąc obok Kościola, a sam zapier...nicza i nawet Krzyża nie machnie..., każdy ma się przyznawać publicznie, że KATolok, a księŻULKI jadą samochodem w cywilu[/color]...

Przebieranie to ino jeden problem – drugi to Niebieska Nomenklatura – poczynając już od samego Nieba, czyli Ojca ŚW.(irniętego) wstyd przed własnymi danymi personalnymi i konieczny jest pseudonim artystyczny, a tam wybór... ostatni to Benek XVI.

[color="#FF0000"]Bratu Jarosławowi po wyroku w trybie wyborczym [/color](24.VIII.2011) [color="#FF0000"]nie podobały się Sądy[/color], co wskazuje,że[color="#FF0000"] ulegną likwidacji, a zastąpią je istniejące Kur[/color]...[color="#FF0000"]iewne Sądy[/color]...z obowiązkowym Hymnem przed rozprawą „[color="#FF0000"]BOŻE, SĘDZIO SPRAWIEDLIWY[/color]...”, a po rozprawie „[color="#FF0000"]DOBRY JEZU, A NASZ PANIE[/color]...”.

[color="#FF0000"]W imię czego Ludzie robią z siebie takich Idiotów[/color]?

Chyba jedynie „[color="#FF0000"]W Imię Ojca i Syna, i Ducha Św[/color].(irniętego)”[color="#FF0000"] pod postacią KULoPATwy pokazującej jak Kściół prowadzi Lud w pole[/color].Enter!

Jak widać[color="#FF0000"] polski PO-kutnik nie przebiera w słowach [/color]co w efekcie [color="#FF0000"]doprowadzi do PO-PiSów polskich Przebierańców[/color]!

Ojciec Tadeusz Rydzyk powienien Światu Pokazać[color="#FF0000"] jak można wszystkich [/color](z)[color="#FF0000"]BAWIĆ[/color] nawet przez Radio MARYJA,[color="#FF0000"] które Ma Ryja [/color]serwując znaną Modlitwę jakiej nauczył [color="#FF0000"]Jezus Chrystus [/color](z)[color="#FF0000"]BAWICIEL ŚWIATA[/color]:

„[color="#FF0000"]OJCZE NASZ[/color], któryś jest w Niebie,
Święć się Imię Twoje.
bądź wola Twoja jako w Niebie tak i na ziemi.
Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj
I odpuść nam nasze winy Jako i my odpuszczamy naszym winowajcom
I nie wódź nas na pokuszenie
[color="#FF0000"]ALE NAS[/color] (z)[color="#FF0000"]BAW[/color] …"

oraz [color="#FF0000"]„WIERZĘ W JEDNEGO B(L)OGA...”, „WIERZĘ W B(L)OGA OJCA WSZECHMOGĄCEGO...” czy też „NIE BĘDZIESZ MIAŁ B(L)OGÓW CUDZYCH...”.[/color]

Ludzie zaś kląć będą z całego serca: „[color="#FF0000"]Kurrrr[/color].
[color="#4B0082"]POLSKI PRZEBIERANIEC:

KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO ŚMIEJĄ SIĘ POLACY czyli [color="#FF0000"]jak można [/color](z)[color="#FF0000"]BAWIĆ ŚWIAT [/color]oraz faKULtetem Axcelencja Pedoł nigdy nie pozostawał obojętnym na sprawy kościelne wyglądające w świetle wia(g)ry niczym parowóz w zestawieniu z najnowszą generacją KUL-ei sterowanych cyfrowo!

Była już I R.P., II,III, IV...j... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 2

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 5 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 9 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 10

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 13 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 28 12

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 8

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.