Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 lipca 2008 r.
14:51
Edytuj ten wpis

Bomby zamiast borówek

0 7 A A

Parking w Worońcu, tuż przy krajowe drodze nr 2 to świetne miejsce na krótki odpoczynek dla kierowców tirów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Często też parkuje tu samochód Inspekcji Transportu Samochodowego. Teraz będą tu stali głównie saperzy, bo nieopodal znaleziono ponad 350 potężnych rosyjskich bomb lotniczych z II wojny światowej.

- Gdyby eksplodowały, zagrożeni byliby ludzie w promieniu kilometra. A do zabudowań woronieckiej wsi jest zaledwie około 500 m. Wybuch zmiótłby też cały parking - obrazowo wyjaśnia Czesław Pikacz, gminny inspektor ds. zarządzania kryzysowego w gminie Białe Podlaska i dodaje, że liczba bomb może być znacznie więcej; nawet 2 tysiące.

- W kilku miejscach, w pewnej odległości od siebie, zmagazynowano po 300-400 sztuk. Z relacji starszych osób wynika, że mogą być nie tylko 100, ale też i 250 kilogramowe -tłumaczy Pikacz.

- W stukilogramowej bombie jest 60 kg czystego trotylu. Kiedy na poligonie w Jagodnem wkłada się taki niewybuch na głębokość 2 m i odpala, to podczas eksplozji oddalony 700 metrów od niej samochód cały się trzęsie.

Inspektor Pikacz przez wiele lat pracował w jednostce wojskowej w Białej Podlaskiej. Stąd zna się na rzeczy.

Wzmocniona ochrona

Bomby odkryto tydzień temu w piątek. Maciej M. z Międzyrzeca Podlaskiego zbierając jagody zauważył wystające z ziemi trzy korpusy bomb lotniczych. Powiadomił policję o zagrożeniu.

- Nie mogliśmy zlekceważyć sygnału. Specjaliści stwierdzili, że w woronieckim lesie znajduje się więcej podobnych radzieckich bomb lotniczych - mówi Cezary Grochowski, oficer prasowy bialskiej policji.

- Wydobywanie ich lub przemieszczanie grozi śmiercią. Nasze patrole mają teraz częściej niż wcześniej obserwować rejon w pobliżu parkingu. A w nocy teren ze składem bombowym chroni dodatkowo dyżurujący tam ze strażakami uzbrojony funkcjonariusz.

Poszukiwacze skarbów

A są dodatkowe powody do ochrony. - W czerwcu przez kilka dni w pobliżu Sycyny i Worońca widziałem dwóch młodych mężczyzn z wykrywaczem metali. Penetrowali lasy. Pewnie szukali "skarbów” - uśmiecha się pan Zbigniew z Białej Podlaskiej. Podobnie uśmiechają się saperzy, kiedy słyszą, że to jagodziarz znalazł zamiast borówek bomby.

- Przecież kiedy tylko przybyliśmy na pierwsze wezwanie, natrafiliśmy na całkiem wydobyte z ziemi bomby. Były odkopane. Nie zrobił tego zbieracz jagód! Całe szczęście, że nikt tu ogniska nie rozpalił... - dodaje chorąży sztabowy Dariusz Żurowski z Jednostki Wojskowej w Dęblinie.

Zdzisław Sobczuk, sołtys Worońca, przyznaje, że ludzi denerwują poszukiwacze skarbów. W okolicy krążą mity, jakoby gdzieś było ukryte złoto, które miał w czasie wojny schować książe Mirski-Światopełk. Już w latach pięćdziesiątych złodzieje włamali się do kaplicy z grobowcem rodzinnym książęcej rodziny i pootwierali trumny szukając kosztowności

Nie popędzać saperów

Do środy po południu z lasu wywieziono 21 bomb po 100 kg. Prace trwają cały czas. Chorąży Żurowski jest ostrożny przy szacowaniu ile może być tam metalowych walców o długości 70 cm i średnicy 40 cm. Saperzy muszą niezwykle starannie wyłuskiwać potężne cielska bomb z ziemi.

- Nie wydobywamy z dołu worka kartofli - mówią saperzy. - Tu potrzebna jest szczególna cierpliwość i dokładność. Nie można się śpieszyć. Nie można popędzać saperów! Przed każdą sztuką niewybuchu musimy sporządzać dokładną dokumentację. Akcja jest niezwykle trudna, bo są to bomby z zapalnikami.

Trzeba je odpowiednio odsłonić i niekiedy wyplątać oraz wycinać z korzeni, które poprzerastały metal.

Jak w raju

- Już nie ma we wsi ludzi, którzy by pamiętali, jak to dokładnie było z lotniskiem i bombami. Za czasów wojny obok lasu w sąsiedniej Rogozneczce było lotnisko najpierw niemieckie, potem radzieckie - opowiada sołtys Sobczuk. Jego żona, pani Alina, dodaje - Szok. No szok. Aż ciarki chodzą mi po plecach, kiedy pomyślę, że sobie spacerowałam po takich bombach. Wiele razy chodziłam tam do lasu na opieńki.

Teresie Więckowskiej, kierowniczce Klubu Kultury w Worońcu żal pięknego lasu. - Aż nie wierzę, że one tam są. Jestem grzybiarą i byłam tam wcześniej setki razy. Rosły tam olbrzymie poziomki, piękne storczyki, dzwonki i kluczyki. Jak w raju.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2010 o 20:31
0
zaczyna się właśnie SEZON
Avatar
E / 23 marca 2010 o 18:28
0
Kolego -saper-w pełni popieram ,wszystkim którzy nie s a w temacie ciężko jest wytłumaczyc że poszukiwanie to pasja i nie oznacza łamania prawa typu BOMBY czy rozkopane cmentarze,choc znam miejsca gdzie ROLNICY zaorali cmentarze.
Czy ktoś zbierający jagody czy grzyby widział biegających po lesie saperów szukających niewybuchów,raczej nie saperzy przyjeżdżają NA ZGŁOSZENIE--a dlaczego ten co znalazł niewybuch zostawił go w lesie -tego nie popieram ale ,gdyby zaczekał na patrol to od razu ma w domu wizyte mundurowych .A swoja drogą dlaczego władze gminne ,powiatowe itp. nie zleca dokładnego przeszukania takich terenów po byłych sowieckich i niemieckich magazynach, z regóły z braku funduszy bo wojsko wystawia za takie usługi słone rachunki, jednoczesnie prawo ogranicza mozliwość tego typu działalności prywatnym firmom.
jest z tego jednak pewne wyjście -pozostałości po swojej WYZWOLICIELSKIEJ armi mogli by sobie zabrać rosjanie .

Grzybiażu to że możesz w miarę spokojnie zbierać grzyby w znacznej części zawdzięczasz więc EKSPLORATOROM bo sporą część niewybuchów to oni zgłosili do zabrania ale to co pozostawiła w naszym kraju wojna jeszcze długo bedzie znajdowane na polach czy w lesie.
Kolego -saper-w pełni popieram ,wszystkim którzy nie s a w temacie ciężko jest wytłumaczyc że poszukiwanie to pasja i nie oznacza łamania prawa typu BOMBY czy rozkopane cmentarze,choc znam miejsca gdzie ROLNICY zaorali cmentarze.
Czy ktoś zbierający jagody czy grzyby widział biegających po lesie saperów szukających niewybuchów,raczej nie saperzy przyjeżdżają NA ZGŁOSZENIE--a dlaczego ten co znalazł niewybuch zostawił go w lesie -tego nie popieram ale ,gdyby zaczekał na patrol to od razu ma w domu wizyte mundurowych .A swoja drogą dlacz... rozwiń
Avatar
miodek / 22 marca 2010 o 18:35
0
Aż się nóż w kieszeni otwiera jak się widzi takie ilości błędów w krótkich odpowiedziach. Idźcie najpierw do szkoły a dopiero potem piszcie cokolwiek.
Avatar
TALIB / 22 marca 2010 o 18:15
0
TO JEST WINA WLADZ POWINI RAS A DOBRZE OCZYSCIC TAKIE MIEJSCA , SAPERZY ZABRALI CO WIDZIELI A ZAPEWNE ZADEN Z NICH NIE SPRAWDZIL CO KRYJE SIE OBOK BO I PO CO SIEDZIEC TAM DWA LATA
Avatar
saper / 26 października 2008 o 01:56
0
dremek napisał:
Kto wreszcie zrobhi porządek z tymi kopaczami - poszukiwaczami skarbow?? Gdzie jest policja????
Stwarzaja zagrozenie wykopujac bomby rozkopuja cmentarze, grodziska i nikt nie reaguje!! skandal!!
nawt niewiesz z kim masz do czyniwnia gdyby nie tacy ludzie jak my to lasy nadal były by zaśmiecone niewypałami i bąbami ci co wystawiają na allegro takie żeczy to amatoży nikt poważny takićh żeczy niewystawia a woroniec jest tego typowym przykładem zgłośił i zrobili mu najazd w ramach wdzięczności a może wzią se jedną na pamiątke prawo jest poje***e brawo dla kolesia za odwage i poświęcenie
nawt niewiesz z kim masz do czyniwnia gdyby nie tacy ludzie jak my to lasy nadal były by zaśmiecone niewypałami i bąbami ci co wystawiają na allegro takie żeczy to amatoży nikt poważny takićh żeczy niewystawia a woroniec jest tego typowym przykładem zgłośił i zrobili mu najazd w ramach wdzięczności a może wzią se jedną na pamiątke prawo jest poje***e brawo dla kolesia za odwage i poświęcenie rozwiń
Avatar
Mariusz / 9 lipca 2008 o 17:10
0
Bez przesady...To nie sa poszukiwacze zadnych skarbow, a raczej militariow...Ktore potem "wyplywaja" na Allegro...
Avatar
dremek / 9 lipca 2008 o 14:28
0
Kto wreszcie zrobhi porządek z tymi kopaczami - poszukiwaczami skarbow?? Gdzie jest policja????
Stwarzaja zagrozenie wykopujac bomby rozkopuja cmentarze, grodziska i nikt nie reaguje!! skandal!!
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2010 o 20:31
0
zaczyna się właśnie SEZON
Avatar
E / 23 marca 2010 o 18:28
0
Kolego -saper-w pełni popieram ,wszystkim którzy nie s a w temacie ciężko jest wytłumaczyc że poszukiwanie to pasja i nie oznacza łamania prawa typu BOMBY czy rozkopane cmentarze,choc znam miejsca gdzie ROLNICY zaorali cmentarze.
Czy ktoś zbierający jagody czy grzyby widział biegających po lesie saperów szukających niewybuchów,raczej nie saperzy przyjeżdżają NA ZGŁOSZENIE--a dlaczego ten co znalazł niewybuch zostawił go w lesie -tego nie popieram ale ,gdyby zaczekał na patrol to od razu ma w domu wizyte mundurowych .A swoja drogą dlaczego władze gminne ,powiatowe itp. nie zleca dokładnego przeszukania takich terenów po byłych sowieckich i niemieckich magazynach, z regóły z braku funduszy bo wojsko wystawia za takie usługi słone rachunki, jednoczesnie prawo ogranicza mozliwość tego typu działalności prywatnym firmom.
jest z tego jednak pewne wyjście -pozostałości po swojej WYZWOLICIELSKIEJ armi mogli by sobie zabrać rosjanie .

Grzybiażu to że możesz w miarę spokojnie zbierać grzyby w znacznej części zawdzięczasz więc EKSPLORATOROM bo sporą część niewybuchów to oni zgłosili do zabrania ale to co pozostawiła w naszym kraju wojna jeszcze długo bedzie znajdowane na polach czy w lesie.
Kolego -saper-w pełni popieram ,wszystkim którzy nie s a w temacie ciężko jest wytłumaczyc że poszukiwanie to pasja i nie oznacza łamania prawa typu BOMBY czy rozkopane cmentarze,choc znam miejsca gdzie ROLNICY zaorali cmentarze.
Czy ktoś zbierający jagody czy grzyby widział biegających po lesie saperów szukających niewybuchów,raczej nie saperzy przyjeżdżają NA ZGŁOSZENIE--a dlaczego ten co znalazł niewybuch zostawił go w lesie -tego nie popieram ale ,gdyby zaczekał na patrol to od razu ma w domu wizyte mundurowych .A swoja drogą dlacz... rozwiń
Avatar
miodek / 22 marca 2010 o 18:35
0
Aż się nóż w kieszeni otwiera jak się widzi takie ilości błędów w krótkich odpowiedziach. Idźcie najpierw do szkoły a dopiero potem piszcie cokolwiek.
Avatar
TALIB / 22 marca 2010 o 18:15
0
TO JEST WINA WLADZ POWINI RAS A DOBRZE OCZYSCIC TAKIE MIEJSCA , SAPERZY ZABRALI CO WIDZIELI A ZAPEWNE ZADEN Z NICH NIE SPRAWDZIL CO KRYJE SIE OBOK BO I PO CO SIEDZIEC TAM DWA LATA
Avatar
saper / 26 października 2008 o 01:56
0
dremek napisał:
Kto wreszcie zrobhi porządek z tymi kopaczami - poszukiwaczami skarbow?? Gdzie jest policja????
Stwarzaja zagrozenie wykopujac bomby rozkopuja cmentarze, grodziska i nikt nie reaguje!! skandal!!
nawt niewiesz z kim masz do czyniwnia gdyby nie tacy ludzie jak my to lasy nadal były by zaśmiecone niewypałami i bąbami ci co wystawiają na allegro takie żeczy to amatoży nikt poważny takićh żeczy niewystawia a woroniec jest tego typowym przykładem zgłośił i zrobili mu najazd w ramach wdzięczności a może wzią se jedną na pamiątke prawo jest poje***e brawo dla kolesia za odwage i poświęcenie
nawt niewiesz z kim masz do czyniwnia gdyby nie tacy ludzie jak my to lasy nadal były by zaśmiecone niewypałami i bąbami ci co wystawiają na allegro takie żeczy to amatoży nikt poważny takićh żeczy niewystawia a woroniec jest tego typowym przykładem zgłośił i zrobili mu najazd w ramach wdzięczności a może wzią se jedną na pamiątke prawo jest poje***e brawo dla kolesia za odwage i poświęcenie rozwiń
Avatar
Mariusz / 9 lipca 2008 o 17:10
0
Bez przesady...To nie sa poszukiwacze zadnych skarbow, a raczej militariow...Ktore potem "wyplywaja" na Allegro...
Avatar
dremek / 9 lipca 2008 o 14:28
0
Kto wreszcie zrobhi porządek z tymi kopaczami - poszukiwaczami skarbow?? Gdzie jest policja????
Stwarzaja zagrozenie wykopujac bomby rozkopuja cmentarze, grodziska i nikt nie reaguje!! skandal!!
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 0 0

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 0 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 7 2

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 3

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 10 8

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 24 8

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 3

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 8 20

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 7

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 3 17

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!