Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

7 lutego 2010 r.
12:22
Edytuj ten wpis

Bug jest wszędzie

Widzi pan te pola? Normalnie to łąki. Teraz to woda. Zamarznięta i przysypana śniegiem - pokazuje nam Teresa Lalko z Kuzawki nad Bugiem. - Nie ma szans. Zaleje całą wieś...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W Kuzawce (gm. Hanna) na razie spokojnie. Jakby cisza przed burzą. Panią Teresę spotykamy na środku głównej drogi we wsi, 200 metrów od Bugu. Jedzie rowerem do sklepu.

- Będzie powódź? - pytamy.

- Pan patrzy - odpowiada kobieta. - Tyle wody to ja nie pamiętam, odkąd tu mieszkam. Wszystkie łąki, które dzielą wieś od rzeki, są pod wodą. Nie ma szans. Jak przyjdzie odwilż, zaleje nas.

Narzędzie do pomiaru wody

Pierwszy w niebezpieczeństwie jest dom Józefa Paluszuka, położony prawie nad samym Bugiem. - Chodźcie, zobaczycie łabędzia - zaprasza nas pan Józef, starszy pan poruszający się o lasce. Łabędź pływa w niewielkim bajorku, dosłownie na środku podwórka Paluszuka.

- Powódź? Jak widzicie, ja już nie mogę narzekać na brak atrakcji - śmieje się pan Józef. I pokazuje rozlewiska Bugu dookoła jego obejścia. - Jeszcze parę dni temu woda dochodziła do stodoły. Teraz jakby trochę opadło - tłumaczy, spoglądając na narzędzie do pomiaru wody (kij włożony w jedno z bajorek).

Pan Józef nie ma jednak wątpliwości. Najgorsze przed nim. - Jak mrozy puszczą, to dopiero się zacznie - nagle poważnieje. - Strach myśleć. Takiej wody, w styczniu tu jeszcze nie było.

Fachowcy mówią, że wszystko przez zator na Bugu, który powstał między Krzyczewem a Włodawą. Rzeka wezbrała. Zaczęła rozlewać się na okoliczne pola i łąki. Utrzymujący się od kilku tygodniu mróz sprawił, że woda, zamiast wsiąkać w ziemię, robi się coraz niebezpieczniejsza.

Odcięci od świata

Ponad tydzień temu woda z Bugu odcięła od świata wieś Mościce Dolne (gm. Sławatycze, na północ od Hanny). Do połowy tego tygodnia służby ratownicze ewakuowały stamtąd 5 osób i ponad 200 zwierząt. Pomagało wojsko. Pozostali mieszkańcy na razie zostali w domach.

- Najbardziej boimy się odwilży - podkreśla Dariusz Trybuchowicz, wójt gminy Sławatycze. - Jak wszystko naraz zacznie się topić, będzie niewesoło.

Podobnie mówi Grażyna Kowalik, wójt Hanny. - Wszyscy trzymamy tu kciuki, żeby nie przyszły nagłe roztopy. Dopóki jest mróz, jesteśmy bezpieczni - tłumaczy.

Woda odcięła od świata także jedno gospodarstwo w Kuzawce, w którym mieszka starszy mężczyzna. - Ten pan nie chciał opuścić domu - mówi wójt. - Codziennie do niego dzwonimy, a straż graniczna dowozi potrzebne rzeczy.

- Funkcjonariusze w czasie codziennej służby monitorują sytuację w gospodarstwach zagrożonych zalaniem. Mają na względzie szczególnie te posesje, gdzie mieszkają osoby starsze i samotne - mówi Dariusz Sienicki z Nadbużańskiego Oddziału SG. - Jeśli jest taka potrzeba, dowożą ludziom żywność i lekarstwa, odśnieżają drogi dojazdowe, dachy budynków oraz pomagają w zabezpieczaniu płodów rolnych i sprzętu rolniczego.

Trzeba będzie pływać

Na razie w gminie Hanna największym problemem może być zalanie dróg dojazdowych do gospodarstw. - Większość naszych rolników ma gospodarstwa mleczne - mówi Kowalik. - Oni uspokajają mnie, że nie martwią się o swoje domy, tylko o to, że mleka nie będzie jak dostarczyć do mleczarni.

Gorzej, jak woda zacznie zalewać gospodarstwa. - Trzeba będzie pływać do domu łódką - mówi Józef Lewczuk z Osieńczuk (na przedmieściach Hanny). - Już tak kiedyś było, wiele lat temu. Teraz nie mam wątpliwości. Woda odetnie nas od świata.

Sytuacja jest na tyle poważna, że losem mieszkańców Mościc, Hanny, Osieńczuk i innych miejscowości w okolicy Bugu zainteresował się sam premier. W poniedziałek wojewoda lubelska, Genowefa Tokarska, mówiła o sytuacji w gminach Hanna i Sławatycze na specjalnej naradzie u szefa rządu. - To, co widzimy w Warszawie, na północy kraju, w Wielkopolsce, także na wschodzie postawić musi w stan najwyższej gotowości wszystkie służby - podkreślił premier Donald Tusk.

Żołnierze w gotowości

Szef rządu poinformował, że w gotowości do prowadzenia akcji przeciwpowodziowej jest ponad 4 tys. żołnierzy. Zarządził też monitoring najważniejszych rzek. I poprosił o wprowadzenie stanu gotowości w policji.

Także wszystkie służby w naszym regionie czekają w napięciu. - Możliwe są różne scenariusze. Najgorszy będzie wtedy, gdy przyjdzie szybka odwilż. Wtedy wszystko popłynie naraz - mówi Włodzimierz Stańczyk, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lublinie. - Na razie sytuacja jest stabilna. Ale wszyscy ratownicy w pełnej gotowości czekają na rozwój wypadków.

Marianna Sasim z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja. - Sytuacja, jaka ma miejsce na Bugu, choć jest spektakularna, nie jest czymś nienaturalnym. Gdzieś na rzece między Krzyczewem a Włodawą zrobił się zator. Takie rzeczy czasem mają miejsce. Np. dwa lata temu podobny zator zrobił się u ujścia Bugu. Skutki też były podobne, ale mało kto w ogóle o tym wiedział. Czy mieszkańcom Lubelszczyzny grozi wielka powódź? Mimo zatoru woda na rzece płynie, a jej stan się nie podnosi. Oczywiście, sytuację mogą zmienić nagłe roztopy. Przy szybkim ociepleniu woda w korycie może się podnieść. Może dojść do wezbrania roztopowego i podtopień.

Pozostałe informacje

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0

ChKS Chełm po raz drugi lepszy od KKS Mickiewicza Kluczbork

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0. Do wygrania finałowej rywalizacji chełmianom brakuje już tylko jednego zwycięstwa

Julia Ostrowska zaliczyła dobry mecz

Dwie piłkarki Górnika Łęczna zagrały na Wyspach Owczych

Właśnie na dalekich Wyspach Owczych odbywają się mistrzostw Europy U-17. W kadrze powołanej przez Paulinę Kawalec znajdują się dwie zawodniczki na co dzień w Górniku Łęczna – Julia Ostrowska oraz dowołana w ostatniej chwili Wiktoria Skrzypczak.

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”
15 maja 2025, 19:00

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”

Jerzy "Szela" Stankiewicz był cenionym muzykiem, charyzmatycznym wokalistą i popularyzatorem bluesa, szczególnie aktywnym na lubelskiej scenie muzycznej. Zmarł zaledwie kilka dni po swoich 60. urodzinach, które świętował koncertem z zespołem Teksasy. Przyjaciele pamiętają o swoim kolędzie, dlatego 15 maja w DK LSM odbędzie się specjalny koncert – Tribute to Szela.

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Już we wtorek uczniowie z całej Polski zmierzą się na egzaminie maturalnym z królową nauk - matematyką. A ty, pamiętasz jeszcze wzór na deltę? Sprawdź się w naszym quizie!

Punk rock z Lubelszczyzny
9 maja 2025, 19:00

Punk rock z Lubelszczyzny

Rzadko mamy okazję posłuchać na żywo punk rockowych składów pochodzących z Lubelszczyzny. Najbliższa ku temu okazja będzie w piątek (9 maja) maja, kiedy to w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt wystąpią: Patologia, Destruktor, Bliss oraz Dzieci z Mąki.

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie
z lotu ptaka
galeria

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie

Dzisiaj nad powiatem ryckim i puławskim latały trzy śmigłowce SW-4 "Puszczyk" z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Ich załogi wykonały kilka zdjęć malowniczego, wiosennego krajobrazu.

Adam Kuś może być zadowolony z występu na Bałkanach

Adam Kuś najlepszym góralem wyścigu Belgrad – Banjaluka

Ostatnie dni były bardzo pracowite dla zawodników Monogo Lubelskie Perła Polski. W końcówce kwietnia nasz zespół wystartował w prestiżowym wyścigu Belgrad – Banjaluka. I chociaż w klasyfikacji generalnej próżno szukać zawodników Monogo na czołowych pozycjach, to jednak ten start można zaliczyć do udanych.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Cała sytuacja rozegrała się w sobotni wieczór w miejscowości Skorczyce (powiat kraśnicki), gdzie kierowca ciężarowego Volvo zakończył swoją podróż w przydrożnym rowie. Jak się szybko okazało, 43-letni mieszkaniec gminy Urzędów był kompletnie pijany i nie miał prawa wsiadać za kierownicę – sąd orzekł wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Absolwenci ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
matury 2025

Jak po egzaminie z polskiego? Puławscy maturzyści zadowoleni

O źródłach nadziei w trudnych czasach oraz wpływie błędnej oceny sytuacji na życie człowieka - pisali dzisiaj absolwenci szkół średnich, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego z języka polskiego. O wrażenia i plany na przyszłość zapytaliśmy maturzystów z puławskich liceów.

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

58-latek był poszukiwany od 7 lat. Okradł m.in. brazylijskiego piłkarza na 5 mln dolarów, obiecując mu olbrzymie zyski. Na jego trop wpadli funkcjonariusze z Bełżyc.

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Bialski szpital szykuje się do dużych zakupów nowego sprzętu, który trafi na blok operacyjny, do poradni i na wiele oddziałów. Skorzystają m.in. pacjenci z nowotworem.

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

„Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej świadom podejmowanych obowiązków policjanta...” - to początek roty ślubowania wypowiedzianej przez policyjnych adeptów podczas uroczystej zbiórki. Wśród nich jest 33 mężczyzn i 10 kobiet.

Flaga Ukrainy znowu wisi na Urzędzie Miasta

Flaga Ukrainy znowu powiewa na ratuszu. Incydent badać będzie prokuratura

Flaga Ukrainy znowu powiewa na budynku ratusza w Białej Podlaskiej. Z kolei, policja przekazała w poniedziałek materiały dotyczące incydentu z udziałem Grzegorza Brauna do prokuratury.

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Źródła nadziei w życiu lub wpływ błędnej oceny na życie człowieka - tak wyglądały tematy maturalnej rozprawki. Pytania zamknięte dotyczyły "Tanga" Sławomira Mrożka, "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze śmiercią", fragmentu "Dziadów" Mickiewicza oraz wierszy Jana Kochanowskiego i Zbigniewa Herberta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium