Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 sierpnia 2014 r.
15:00
Edytuj ten wpis

Byłam przekonana, że to przemęczenie. Prawda okazała się okrutna

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 2 A A

Byłam przekonana, że to przemęczenie, że chwilowo jestem osłabiona. Prawda okazała się jednak okrutna. Złośliwy nowotwór o olbrzymich rozmiarach, wnikający w struktury mózgu w sposób uniemożliwiający całkowite jego usunięcie - tak Magdalena Małachwiejczyk z Międzyrzeca Podlaskiego wspomina początki swojej choroby.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Walczy z nią od czerwca 2011 roku. Ma jednak dla kogo. Sama wychowuje 5-letniego syna Kubusia. Chłopiec bardzo tęskni, bo jego mama od ponad miesiąca leczy się w Stanach Zjednoczonych. Ale droga do amerykańskiej kliniki pochodzącego z Lublina dr Stanisława Burzyńskiego nie była łatwa.

Koszmar, który powraca

- Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam, że to pomyłka, że to niemożliwe, przecież jestem taka młoda, mam syna. A jednak niemożliwe stało się możliwe -wspomina Magdalena Małachwiejczyk. - 2011 roku przeszłam dwie skomplikowane operacje, dzięki którym udało się usunąć część guza mózgu. Później była wyniszczająca radioterapia. Powrót do normalnego funkcjonowania zajął mi rok. A kiedy uwierzyłam, że już wyzdrowiałam, okazało się, że koszmar powrócił - opowiada Magdalena.

- W sumie przeszła już trzy operacje, radioterapię i dwie chemioterapie, a złośliwy guz ciągle odrastał - mówi Anna Ławecka, siostra. W Polsce możliwości leczenia Magdy wyczerpały się.

- Niestety, w naszym kraju nie są dostępne chemioterapeutyki, które niszczą mój typ guza. Leki, które przyjmowałam, tylko wydłużały moje życie, nie dając mi szansy na całkowity powrót do zdrowia - przyznaje Magdalena Małachwiejczyk.

Kilka miesięcy temu pojawiło się światełko w tunelu.

Leki, które działają

Chodzi o klinikę onkologiczną w Houston, gdzie międzyrzeczanka przechodzi teraz genową terapię antyneoplastonami. To związki, które dr Stanisław Burzyński odkrył jeszcze w latach 60-tych w Polsce. W 1977 roku zdecydował się na ich opatentowanie.

- Leki, które tam przyjmuje są jej ostatnią deską ratunku - podkreśla Anna Ławecka. Po pięciu tygodniach terapii w Houston widać już pierwsze efekty. Guz mózgu znacznie się zmniejszył. W czerwcu, gdy pani Magdalena trafiła do kliniki, guz miał rozmiar 9,5 na 7,5 cm.

- Lekarze z Houston przyznali, że takiego olbrzyma jeszcze nie widzieli - opowiada siostra chorej. - Rezonans magnetyczny z 23 lipca pokazuje zmniejszenie masy guza o 20 proc. I - co najważniejsze - pozycja mózgu normuje się.

- Wraz ze zmniejszeniem rozmiarów guza nastąpiła znaczna poprawa kliniczna. Początkowo chora nie mogła chodzić, ale po pierwszym tygodniu terapii porusza się już bez pomocy wózka inwalidzkiego - mówi dr Stanisław Burzyński. - Szczęśliwie, dotychczas chora przyjmuje leczenie z niewielkimi objawami ubocznymi. Rokowania są dobre.

- Magda z każdym dniem odzyskuje siły. Już samodzielnie chodzi, jest bardziej skoncentrowana, żartuje i nie trzęsą się już jej tak mocno ręce - mówi Magdalena Łoboda, przyjaciółka rodziny, która pomaga koordynować internetową aukcję charytatywną na rzecz Małachwiejczyk.

Aukcja, która trwa

W poniedziałek za ponad 5 tys. zł ktoś wylicytował różową suknię duetu Paprocki&Brzozowski, którą podarowała dziennikarka TVN, Kinga Rusin. Wstępny koszt dwuletniej terapii Magdy to ok. 600 tys. zł. Stąd m.in. pomysł na internetową aukcję charytatywną, która potrwa do końca sierpnia.

- Terapia w Stanach Zjednoczonych jest bardzo kosztowna i niestety przekracza możliwości finansowe mojej rodziny - nie ukrywa 26-latka.
- Magda co prawda wraca w sierpniu, ale przez co najmniej 2 lata będzie pod opieką dr. Burzyńskiego. Będzie przyjmować zalecone przez niego leki, a nie wszystkie są refundowane przez NFZ - tłumaczy siostra.

W aukcję charytatywną włączyła się m.in. Kinga Rusin z telewizji TVN. - O Magdzie i jej heroicznej walce z ciężką chorobą napisało do mnie na facebooku jednocześnie kilka osób. Pomyślałam wtedy, że musi być niezwykłą osobą skoro tyle osób o nią walczy. Postanowiłam włączyć się w ten łańcuch ludzi dobrej woli. Mam nadzieję, że dzięki aukcji na allegro nie tylko zbierzemy pieniądze, ale że też więcej osób zainteresuje się Magdą - mówi Kinga Rusin, która z kolei zaangażowała fundację TVN "Nie jesteś sam” w prowadzenie tej aukcji.

Jedwabna, różowa sukienka została już co prawda wylicytowana, ale na portalu www.charytatywni.allegro.pl pod hasłem "Akcja Charytatywna Musi się Udać” czeka m.in. rakieta tenisowa Jerzego Janowicza. Grał nią w tym roku w Rotterdamie z Tomasem Berdychem i z Tommym Haasem.

- Jest to jedyny taki egzemplarz zaprojektowany specjalnie dla naszego tenisisty z jego autografem - podkreśla Łoboda. - Zresztą codziennie wystawiamy kolejne przedmioty.

Swoje książki podarowali m.in. Beata Pawlikowska, Andrzej Sapkowski, Artur Barciś czy Krystyna Janda. Trafiły tu też płyty od Kayah, zespołu Bajm, Włodka Pawlika i Maryli Rodowicz z podpisami artystów. Na aukcyjnej liście są również torebki i ubrania od znanych projektantów oraz biżuteria. - To musi się udać - podkreśla rodzina.


Burzliwy temat Burzyńskiego

Dr Stanisław Burzyński to absolwent Akademii Medycznej w Lublinie. Na stałe mieszka w USA, gdzie w 1977 roku założył swoją klinikę onkologiczną. Do diagnostyki, profilaktyki i leczenia raka wykorzystuje antyneoplastony, czyli aminokwasy proste. 71-letni lekarz chwali się na stronie internetowej kliniki (www.burzynskiclinic.com), że swoje leki podał już 8 tys. pacjentom z całego świata. Terapia, którą stosuje ma wielu zwolenników, ale także przeciwników.

Do tych ostatnich należy m.in. amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Agencja już kilkukrotnie ostrzegała lekarza, że jego instytut m.in. "nie przestrzega wymaganych statutowych wymagań ani regulacji FDA w zakresie ochrony życia i zdrowia pacjentów poddawanych badaniom naukowym”.

Sam Burzyński m.in. w rozmowie z "Gazetą Wyborczą” stwierdził, że zarzuty to efekt " zmowy koncernów farmaceutycznych”.

Kalendarz walki z nowotworem

21 czerwca 2011: Magdalena usłyszała po raz pierwszy diagnozę - olbrzymich rozmiarów, głęboko wnikający w struktury mózgu guz o nieznanym stopniu
złośliwości

19 sierpnia 2011: Pierwszy etap usunięcia guza. Dziewięciogodzinna operacja przebiegła pomyślnie

7 listopada 2011: Druga operacja. Lekarz zoperował kolejną, możliwą do usunięcia część guza.
Bez komplikacji

Luty 2012: Początek sześciotygodniowej radioterapii. Po jej zakończeniu badanie nie wykazało aktywnych zmian nowotworowych

28 kwietnia 2013: Kontrolny rezonans wykazał nawrót nowotworu, guz zaczął odrastać

13 maja 2013: Trzecia operacja wycięcia guza. Przebiegła bez powikłań. Badanie histopatologiczne wykazało jednak,
że guz odrósł w złośliwszej postaci, jako tzw. glejak

6 czerwca 2013: Początek chemioterapii. Magdalena otrzymała 9 dawek chemii. Była pierwszą pacjentką na oddziale onkologicznym w Siedlcach, która przyjęła aż tyle serii tego leku

28 stycznia 2014: Rezonans wykazał ponowną wznowę - guz nadal rósł. Operacja nie była już możliwa. Pozostała tylko kolejna chemioterapia

16 maja 2014: Chemioterapia nie działa. Rezonans wykazał, że guz rośnie. Lekarz onkolog podjął decyzję o wstrzymaniu dalszego leczenia.

18 czerwca 2014: Wylot do Houston do kliniki dr Burzyńskiego

23 lipca 2014: Badanie wykazało, że terapia przynosi efekty. Guz zmniejszył swój rozmiar o ponad 20 procent

Jak pomóc?

Zbiórkę pieniędzy na dalsze leczenie Magdaleny Małachwiejczyk prowadzi również Ochotnicza Straż Pożarna Stołpno w Międzyrzecu Podlaskim, ul. Tadeusza Kościuszki 2,. Wpłat należy dokonywać na numer konta 57 2130 0004 2001 0504 6685 0005, Tytułem: darowizna Magda Małachwieczyk.

Pozostałe informacje

Sobotnia prywatka
foto
galeria

Sobotnia prywatka

Prywatki mają swój klimat oraz swoich fanów, to także bardzo popularny cykl imprez w Rzut Beretem. Zobaczcie, co się działo na poprzedniej imprezie. To była noc pełna niezapomnianych chwil i tańca do białego rana.

Zdrowie psychiczne we współczesnych czasach. Zagrożenia i nadzieje
Patronat Dziennika Wschodniego

Zdrowie psychiczne we współczesnych czasach. Zagrożenia i nadzieje

Przed nami XII konferencja z cyklu „Problemy współczesnej profilaktyki”. Specjaliści spotkają się na Lubelskiej Akademii WSEI i podyskutują o zagrożeniach i skuteczności pomocy psychologicznej.

Zamojskie przebłyski w kotle rozczarowań, czyli historia Hetmana
MAGAZYN

Zamojskie przebłyski w kotle rozczarowań, czyli historia Hetmana

20. marca 2024 minęło 75 lat od utworzenia piłkarskiej 2. Ligi, w 2008 r. nazwanej 1. Ligą. Dziś zamieszczamy kolejną część wspomnień z okazji brylantowego jubileuszu drugo(pierwszo)ligowców, poświęconą drugoligowym występom piłkarzy Hetmana.

III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacja Grupy Aliplast. Zagrali by pomóc dzieciom [zdjęcia, wideo]
NASZ PATRONAT
galeria
film

III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacja Grupy Aliplast. Zagrali by pomóc dzieciom [zdjęcia, wideo]

Fundacja Grupy Aliplast zorganizowała w sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej. Na boiskach przy ul. Wacława Moritza nie brakowało walki, ale najważniejsze było zebranie funduszy na wsparcie dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi

Zawodniczki MKS FunFloor Lublin powalczą o Gladiatory

Zawodniczki MKS FunFloor Lublin powalczą o Gladiatory

Poznaliśmy nazwiska szczypiornistek nominowanych do Gladiatorów. W najważniejszej kategorii – zawodniczka sezonu, o tytuł powalczy Magda Balsam.

Anatomia już nie straszna. Ruszyły „Trauma Days”

Anatomia już nie straszna. Ruszyły „Trauma Days”

Uniwersytet Medyczny w Lublinie zainaugurował działalność Akademii Doskonałości w Anatomii Klinicznej. Młodzi specjaliści i rezydenci będą ćwiczyć umiejętności operacyjne w praktyce.

Serowa moc w Lublinie. Gwiazdą święta był twaróg
NASZ PATRONAT/ZDJĘCIA
galeria

Serowa moc w Lublinie. Gwiazdą święta był twaróg

Za nami IV edycja Święta lubelskiego serowarstwa i mleczarstwa. Do Lublina zjechali regionalni producenci z całego województwa.

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja
Magazyn

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja

W oczekiwaniu na Festiwal Mikołaja Reja podrzucamy kilka przepisów nawiązujących do upodobań kulinarnych ojca polskiej literatury i kuchni. Zaczynamy od słynnej faramuszki.

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego
Zdjęcia
galeria

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

Lublin uczcił dzisiaj 89. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji odbył się marsz pamięci, który wyruszył z placu Litewskiego, przez deptak i ulicę Królewską do Archikatedry.

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Plac budowy został przekazany w środę i prace ruszyły natychmiast. Na osiedlu Chmielna II w Krasnymstawie powstaje boisko. Będzie dostępne dla wszystkich.

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Albo trzeba kranówki nałapać na zapas, albo po prostu jakoś bez bieżącej wody przeżyć kilka godzin. Przerwy w dostawie zapowiada na poniedziałek PGK Zamość.

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Rozmawiamy z Marek Krzesickim z Pachnowoli koło Puław. Jednym z większych plantatorów truskawki w gminie. Razem z polami, które przepisał dzieciom, posiada około 3,5 hektara truskawkowych pól.

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

W spotkaniu otwierającym 24. kolejkę Orlęta Łuków pokonały ŁKS Łazy 1:0. Gola na wagę trzech punktów strzelił z rzutu karnego Bartosz Młynarczyk.

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Tegoroczny sezon truskawkowy zaczął się kilka tygodni wcześniej, niż zwykle. Choć mamy dopiero początek maja, prace na polach idą pełną parą. Pogoda, nie licząc nocnych przymrozków, dopisuje. Za dwukilogramową łubiankę znad Wisły w tym tygodniu płaciliśmy ok. 35 złotych

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

W spotkaniu przedostatniej kolejki Edach Budowlani Lublin pokonali Drew Pal 2 RC Lechię Gdańsk 29:17.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium