Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 sierpnia 2002 r.
13:50
Edytuj ten wpis

Chcę być sprawiedliwy

0 0 A A
Jak się nająłeś na psa, musisz szczekać. Jeśli to szczekanie nie wystarcza, musisz gryźć. Jeśli <br />
i
Jak się nająłeś na psa, musisz szczekać. Jeśli to szczekanie nie wystarcza, musisz gryźć. Jeśli
i
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• W szkole często obu panów mylono, zdarzało się, że brat zaliczał za pana przedmioty ścisłe, pan za niego język polski
i chemię. Pana znajomi w Sopocie nieraz zastanawiali się, dlaczego pan Lech raz im się kłania, innym razem nie. Teraz widzę, że fizyczne podobieństwo obu panów jest już jakby trochę mniejsze. W czym jesteście różni?
- Rzeczywiście, zdarzało się nam w szkole, że za brata zaliczałem polski, a on za mnie matematykę. Kiedyś brat przyjeżdżał do nas na Wybrzeże dosyć często i niejednokrotnie znajomi, sąsiedzi mylili go ze mną. Później ja miałem wąsy, a on nie i po tym można nas było rozpoznać. Mamy również wiele innych cech, które nas różnią. Myślę, że mój brat jest człowiekiem bardziej konsekwentnym w swoich przekonaniach niż ja. Jest też bardziej prawicowy niż ja.
• Kim pan chciał zostać, zanim wybrał prawo? Wybór studiów był pana indywidualną decyzją, czy wspólną
z bratem?
- To był wybór po długim zastanawianiu się nas obu. Początkowo chciałem studiować historię. Później długo się wahałem między socjologią a prawem. Interesowało mnie i to, i to. Prawo wybrałem między innymi dlatego, że nie było tam matematyki. Ale wyboru nigdy nie żałowałem. Brat też nie, choć nigdy nie był czynnym prawnikiem.
• Jak czuje się człowiek, którego darzy sympatią trzy czwarte rodaków?
- Czuję satysfakcję i zadowolenie. Poparcie, jakim darzą mnie ludzie, utwierdza mnie w przekonaniu, że podejmowane działania są słuszne i mój wysiłek nie idzie na marne. Takie poparcie daje siłę i wiarę, że warto jest o coś walczyć.
• Dorobił się pan czegoś w życiu oprócz stopnia profesorskiego i sympatii rodaków?
- Mamy ładne mieszkanie w Sopocie. Samochód. Dwa psy, w tym jednego znajdę i przeuroczą kocicę. Niestety, nie mamy żadnych działek ani udziałów.
• Mieszka pan w tym samym trzypokojowym mieszkaniu na parterze co kiedyś?
- Nie, choć bardzo lubiliśmy tamto mieszkanie. Sytuacja rodzinna zmusiła nas do zamiany mieszkania na większe, ponieważ mama żony, z uwagi na stan zdrowia, nie mogła już być sama i musieliśmy zamieszkać razem. Potrzebne więc było większe mieszkanie.
• Nie myślał pan nigdy o powrocie do stolicy, swojego rodzinnego miasta?
- Myśleliśmy o tym z żoną w 1995 roku, gdy przestałem pełnić funkcję prezesa NIK. Jednak w naszej rodzinie była tzw. frakcja sopocka, którą stanowiła moja córka, "frakcja warszawska” mojej żony oraz "frakcja umiarkowana”, którą reprezentowałem ja. O pozostaniu w Sopocie zadecydował nie tylko sentyment do tego miasta, ale finanse. Na kupno odpowiadającego nam mieszkania w Warszawie nie było nas stać. Poza tym wracałem do pracy na Uniwersytet Gdański, na którym pracowałem od lat.
• Z konieczności prowadził pan życie kawalerskie. Czy poszerzył pan swoje umiejętności kulinarne? Kiedyś przyznawał się pan do jajecznicy i herbaty?
- Właściwie nie prowadzę tak zupełnie kawalerskiego życia, bo bardzo często jesteśmy w Warszawie razem z żoną. Natomiast jeśli chodzi o moje umiejętności kulinarne, to niestety chyba nic się nie zmieniło. Wolę jeść niż przygotowywać.
• Pana córka Marta chodziła do Szkoły Baletowej. Teraz studiuje prawo. Zrezygnowała z baletu, by iść w ślady ojca?
- Będąc w III klasie szkoły baletowej miała kontuzję kolana. Musiała zrezygnować. Przez jakiś czas myślała o psychologii. Decyzję o wyborze prawa przywiozła ze Stanów. Była na wakacjach u przyjaciół. Czy tam ją przekonano, że to dobry zawód? W każdym razie był to jej osobisty wybór.
• Jakim ojcem jest pan dla niej? Potrafi pan być surowy?
- Gdy córka była mała, mówiła, że mnie się w ogóle nie boi, a mamy trochę. Na ile czas mi pozwalał, starałem się zawsze z nią rozmawiać, tłumaczyć jej pewne problemy. Czy potrafię być surowy? Chyba nie. Zresztą nie miałem ku temu powodów.
• Karał pan swoją córkę, gdy była niegrzeczna?
- Nie przypominam sobie, bym karał ją w jakiś szczególny sposób. Zawsze starałem się jej tłumaczyć, jak należy postępować.
• A jakie kary stosowali pana rodzice, gdy bliźniacy byli niegrzeczni?
- Byliśmy dość niesforni. Ale to były inne czasy. Rodzice stosowali różne kary. Nawet zdarzyło mi się dostać pasem. Nasza córka zawsze uczyła się dobrze, ze mną były kłopoty - szczególnie w szkole średniej.
• Zdarzyło się kiedyś panu płakać?
- W dzieciństwie. Potem już nie umiałem płakać. Nawet wówczas, gdy mi umarła moja ukochana babcia. Na początku lat dziewięćdziesiątych zmarła moja koleżanka. Przyjaźniłem się z nią dwadzieścia lat. Mimo że bardzo to przeżyłem, nie mogłem płakać.
• Pana bliscy mówią, że jest pan człowiekiem łagodnym, bezpośrednim. Publicznie odbierany jest pan jako człowiek surowy, nawet twardy...
- Trudno siebie oceniać. Wydaje mi się, że generalnie jestem łagodny i wyrozumiały. Staram się zawsze być sprawiedliwy, a w sprawach, które uznaję za ważne, rzeczywiście jestem stanowczy i nieustępliwy.
• Pali pan nadal? Przed laty odpalał pan papierosa od papierosa. Córka zrobiła nawet dla taty "plakat antynikotynowy”.
- Nie palę od ponad sześciu lat, ale mam kolegę, który zaczął na nowo po dziesięciu latach. Myślę jednak, że ja już nie wrócę do tego nałogu.
• A alkohol? Nadal ma pan taką mocną głowę jak dawniej?
- Kiedyś rzeczywiście miałem. Teraz chyba nie. Bardzo lubię wino. Kiedyś to było białe reńskie albo mozelskie, teraz wolę czerwone, wytrawne. Lubię też, o dziwo, piwo, którego nie znosiłem wcześniej.
• Podobno pierwszy wyciąga pan rękę do zgody. Mówiła mi o tym pana żona.
- To fakt, że pierwszy wyciągam rękę do zgody z żoną. I to samo, oczywiście dotyczy mamy. W innych sytuacjach wcale nie jestem taki chętny do wyciągania ręki jako pierwszy.
• Często jest pan postrzegany jako osoba roztargniona. Weronika Kozakiewicz
w swojej książce "Jak zarobić na posadzie męża”, opisuje, jak to kiedyś, na lotnisku
w Zurychu, zgubił pan kartę pokładową,
a szukając jej zostawił portfel. Już pan to opanował?
- Niestety. Jestem taki sam. Dlatego zawsze sprawdzam, czy mam przy sobie klucze, komórkę i portfel. Obrączki nie zdarzyło mi się zgubić przez ponad dwadzieścia lat, chociaż często jest przedmiotem poszukiwań przez wszystkich domowników. Faktem jest, że często czegoś poszukuję.
• Jakie ma pan kompleksy?
- Kiedyś miałem kompleks związany z niskim wzrostem, ale już z niego wyrosłem. Dzisiaj moim największym kompleksem, rzeczywiście utrudniającym życie, jest brak dobrej znajomości języków obcych. Po angielsku czytam, gorzej z mówieniem. Co prawda obchodziłem kiedyś trzydziestolecie nauki języka angielskiego, jednak wbrew pozorom tak długi okres nauki nie przyniósł jak widać efektów...
• Kiedyś nie przywiązywał pan wagi do ubioru, co było zgryzotą żony i córki. Ubrania kupowała panu żona. Czy nadal to robi?
- Tak. Jestem pod tym względem oporny. To żona dba o mój wygląd i martwi się, gdy niedokładnie zawiążę krawat.
• Pana żona jest sympatyczną kobietą, przy tym bardzo skromną, z ogromnym poczuciem humoru. To w niej pana kiedyś urzekło?
- Żona jest osobą bardzo bezpośrednią, niezwykle otwartą do ludzi. Gdy ją spotkałem, poczułem się tak, jakbym ją znał od lat. A muszę przyznać, że chociaż jestem człowiekiem towarzyskim, to nie tak od razu się zaprzyjaźniam. Żona jest z natury optymistką i zawsze stara się w jakiś sposób łagodzić różne napięcia i stresy związane z tym, co się wokół dzieje. Stara się podnosić na duchu, a poza tym rzeczywiście ma duże poczucie humoru.
• Żona mówi, że jest pan człowiekiem bardzo skromnym w stosunku do siebie, natomiast hojnym w stosunku do innych. To prawda?
- Rzeczywiście, cieszę się, gdy mogę komuś pomóc. Staram się w miarę naszych możliwości wspierać różne cele społeczne.
• Ma pan trzy pasje: politykę, pracę naukową i rodzinę. To dobra kolejność?
- Rodzina to nie pasja, to przywiązanie i miejsce w życiu. Nie jestem samotnikiem! Nie wyobrażam sobie życia bez mojej rodziny. Pasja to praca państwowa bardziej niż polityka. Lubię też pracę naukową. Zainteresowań mam więcej - historia, socjologia i filozofia, na której się nie znam, ale mnie interesuje.
• Z czego, jak dotąd, jest pan najbardziej dumny?
- Szczerze mówiąc nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Na pewno mam poczucie dumy, że uczestniczyłem w niektórych przełomowych momentach historii. Wolne Związki Zawodowe, strajk sierpniowy 1980 i 1988, udział w tworzeniu koalicji, która powołała rząd Mazowieckiego, w której ogromną rolę odegrał mój brat, udział w ostatnim posiedzeniu Doradczego Komitetu Politycznego Układu Warszawskiego w lipcu 1991 roku, na którym to Układ Warszawski został rozwiązany - niezwykle silne wspomnienia.
A prywatnie to kocham bardzo moją rodzinę i jestem z niej dumny.
• Był pan ministrem stanu ds. bezpieczeństwa narodowego, wiceprzewodniczącym "S”, prezesem NIK, ministrem sprawiedliwości. Które z tych stanowisk najbardziej panu odpowiadało?
- Dwa stanowiska sprawiły mi najwięcej satysfakcji: wiceprzewodniczącego związku NSZZ "S” i ministra sprawiedliwości. Bardzo też cenię swoje doświadczenia zdobyte na stanowisku prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Najmniej odpowiadała mi funkcja ministra stanu w Kancelarii Prezydenta, gdzie moje możliwości działania były bardzo ograniczone.
• Był pan też senatorem, posłem. I mimo że mówił pan, że Sejm to nie dla niego, bo nie czuje pan polityki sejmowej, ponownie jest pan w Sejmie...
- W życiu nie zawsze zajmujemy się sprawami, które najbardziej lubimy. Polityk opozycyjny, aby realizować skutecznie swoje zadania, musi być posłem. Natomiast na opozycyjność byłem skazany już po powrocie do polityki w czerwcu 2000 roku - nie było wówczas realnej metody do zatrzymania marszu SLD do władzy nawet wtedy, gdyby kierownictwo AWS zachowało się najbardziej racjonalnie.
• Politykom zadaje się pytania o ich ambicje i marzenia.
- Szczerze mówiąc nie potrafię powiedzieć. Na pewno szczytem moich ambicji jest to, aby zrealizowana została chociaż część programu Prawa i Sprawiedliwości. A moim marzeniem bym w życiu społecznym nie spotykał się z taką liczbą kłamstw i nieuczciwości jak dotychczas.
• Gdy był pan szefem NIK powtarzał: Jak się nająłeś na psa, musisz szczekać. Jeśli to szczekanie nie wystarcza, musisz gryźć. Jeśli i to nie pomaga, to musisz zastosować inne środki. Czy dalej pan tak uważa?
- W jakimś sensie tej maksymie jestem wierny. Nie wiem, czy to wynika z mojej natury, czy z przypadku, ale zawsze sprawowałem funkcje związane z kontrolą, armią, służbami specjalnymi, z prokuraturą. I dobrze się czułem w tych rolach. Nikt natomiast nigdy nie proponował mi stanowiska ministra pracy czy edukacji, choć mam do sprawowania tych urzędów kwalifikacje.
• Jest pan profesorem, specjalistą od prawa pracy. Do nauki powrócił pan na 4 lata i 7 miesięcy, gdy odszedł pan od uprawiania polityki. Co łączy naukowca i polityka? To przecież różne temperamenty!
- Ogólnie na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć. Mogę jedynie stwierdzić, że w obydwu rolach czuję się dobrze. Nie potrafię tylko jednocześnie zajmować się zawodowo polityką i nauką. Muszę jednak przyznać, że w latach 70. i 80. potrafiłem obronić doktorat i zrobić habilitację, a jednocześnie działać w opozycji, legalnej "Solidarności”, a później na dużą skalę w Solidarnościowym Podziemiu.
• Nie lubi pan wspominać swojego dzieciństwa, woli mówić o latach 70., "młodości górnej i chmurnej”. To był czas, gdy zaczynał pan działalność w Komitecie Obrony Robotników i w Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża. Później przez 10 miesięcy był pan internowany. To dlatego lubi pan wspominać te lata?
- Nie uważam tego okresu za "górny i chmurny”. Gdy zaczynały się lata 70., miałem dwadzieścia lat, gdy się kończyły - trzydzieści. Był to rzeczywiście początek mojej aktywności społecznej, kiedy podjąłem współpracę z KOR. To młodość. W życiu każdego człowieka to okres, który się wspomina. Miałem 31 lat, gdy powstała "Solidarność”. Ale dzisiaj, gdybym mógł wybrać sobie wiek, to chciałbym mieć czterdzieści lat. To były bardzo udane lata w moim życiu. Wtedy przyszła Niepodległość, o której tak marzyłem. Czterdzieści lat to wiek do wszystkiego. Już dobry i jeszcze dobry na wszystko, no może poza biegami krótkimi i pływaniem. Wtedy nie czułem ciężaru lat.
• Jak pan obecnie ocenia sytuację w naszym kraju i rząd Leszka Millera?
- Źle. Rządy SLD są zagrożeniem dla demokracji państwa prawnego. Nie stwarzają dobrych perspektyw dla przełamania stagnacji gospodarczej. Dążą do swoistej restauracji, czyli przywrócenia swojej pozycji jako trwałego hegemona życia politycznego w Polsce. Polega to na tworzeniu państwa kontrolującego media publiczne, obsadzającego wszystkie, nawet niższe stanowiska polityczne i gospodarcze, a także mającego istotny wpływ na sektor prywatny w gospodarce przez stosowanie środków takich jak intencjonalne kształtowanie przepisów podatkowych, celnych, sanitarnych itd. w celu preferowania jednych, a dyskryminowania innych podmiotów gospodarczych.
Rząd Leszka Millera jest w dużo większym stopniu rządem SLD niż rządem Polski.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Matura 2020. Czy trzeba będzie nosić maseczkę? Jakie będą egzaminy? [harmonogram]
Magazyn

Matura 2020. Czy trzeba będzie nosić maseczkę? Jakie będą egzaminy? [harmonogram]

8 czerwca rozpoczną się matury. Będą to egzaminy inne niż dotychczas. Po pierwsze: ze względu na epidemię nie odbywają się tak jak zwykle na początku maja. Po drugie: nie zostaną przeprowadzone egzaminy ustne

Likwidacja porodówki w Kraśniku. Jaką pomoc zaoferuje kobietom szpital?

Likwidacja porodówki w Kraśniku. Jaką pomoc zaoferuje kobietom szpital?

Nie milkną echa decyzji Rady Powiatu ws. szpitala w Kraśniku. O likwidacji porodówki dyskutowali w czwartek miejscy radni. Dzień później dyrektor SP ZOZ w Kraśniku wydał oświadczenie, w którym tłumaczy jak po zmianach będzie wyglądać szpitalna pomoc kobietom.

Końskowola: Utrudnienia na ul. Pożowskiej. Kierowcy muszą jechać objazdem

Końskowola: Utrudnienia na ul. Pożowskiej. Kierowcy muszą jechać objazdem

Do 18 czerwca potrwają utrudnienia związane z przebudową przejazdu przez tory pomiędzy Końskowolą, a Starym Pożogiem. Na torowisku stoi ciężki sprzęt. Kierowcy muszą korzystać z objazdu.

Ten wynalazek może zrewolucjonizować rynek pszczelarski. Do czego służy woskomat?
Magazyn

Ten wynalazek może zrewolucjonizować rynek pszczelarski. Do czego służy woskomat?

Ten wynalazek może zrewolucjonizować środowisko pszczelarskie nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej opracowali urządzenie, które ma przyczynić się do polepszenia kondycji pszczelich rodzin oraz do zmniejszenia strat w produkcji miodu wynikających z niewłaściwej nadbudowy węzy przez pszczoły lub z powodu jej spływania

Nowy biskup pomocniczy achidiecezji lubelskiej: Przede mną jest pewien trud rozeznawania dla innych
Magazyn

Nowy biskup pomocniczy achidiecezji lubelskiej: Przede mną jest pewien trud rozeznawania dla innych

Rozmowa z biskupem nominatem ks. dr. Adamem Babem, proboszczem Parafii pw. św. Józefa w Lublinie i najmłodszym biskupem w Polsce

Stadnina w Janowie Podlaskim. Czy będzie jeszcze chlubą?
Magazyn

Stadnina w Janowie Podlaskim. Czy będzie jeszcze chlubą?

Wokół stadniny koni w Janowie Podlaskim znowu jest głośno. Jeszcze do niedawna była to polska chluba hodowlana na świecie. Dzisiaj mówi się o zaniedbanych zwierzętach i brudnych boksach. Nowy prezes otwarcie przyznaje, że jedyną szansą będzie dokapitalizowanie stadniny

Historyczny moment. Start rakiety SpaceX i NASA [na żywo]
film

Historyczny moment. Start rakiety SpaceX i NASA [na żywo]

NASA i firma SpaceX Elona Muska wysyła w kosmos rakietę z dwoma kosmonautami na pokładzie. To dwaj Amerykanie - Robert Behnken i Douglas Hurley. Obaj kosmonauci, w ramach misji Demo-2, mają pozostać na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez dłuższy czas.

Wracają praktyki w szkołach branżowych. Jak będą wyglądać?

Wracają praktyki w szkołach branżowych. Jak będą wyglądać?

Od 1 czerwca uczniowie najstarszych klas branżowych szkół I stopnia będą mogli brać udział w zajęciach praktycznych. MEN opublikowało w piątek wytyczne, które będą obowiązywały w ich trakcie.

Gdzie nad wodę? Wiemy, kiedy sezon rozpoczną kąpieliska

Gdzie nad wodę? Wiemy, kiedy sezon rozpoczną kąpieliska

Od poniedziałku ma być otwarte 18 kąpielisk, zaś większość z 623 zacznie działać pod koniec czerwca i z początkiem lipca. Główny Inspektor Sanitarny uruchomił serwis informacyjny o jakości wody w kąpieliskach w Polsce.

Lublin. Autobusów nie przybędzie

Lublin. Autobusów nie przybędzie

Nie będzie wzmocnienia rozkładów jazdy, mimo kolejnego złagodzenia rządowych obostrzeń związanych z epidemią. Na razie nie wrócą też nocne linie autobusowe. Zarząd Transportu Miejskiego twierdzi, że obecne rozkłady są wystarczające, a poza tym miasto ma problem z pieniędzmi na utrzymanie komunikacji

Przed wakacjami myślą już o wrześniu. Wtedy też zdalne nauczanie?

Przed wakacjami myślą już o wrześniu. Wtedy też zdalne nauczanie?

Do wakacji został jeszcze prawie miesiąc, ale Związek Nauczycielstwa Polskiego już dziś apeluje o rozpoczęcie intensywnych przygotowań dotyczących prowadzenia zdalnego nauczania w nowym roku szkolnym. To odpowiedź na słowa ministra edukacji, który wielokrotnie przyznawał, że takiego scenariusza nie można wykluczyć.

"Królowa lasu". Solowy debiut folkowej artystki Joanny Lacher
Magazyn

"Królowa lasu". Solowy debiut folkowej artystki Joanny Lacher

Przepraszam, zbierałam pokrzywy i nie mogłam odebrać telefonu – przyznała Joanna Lacher, wokalistka od wielu lat obecna na polskiej scenie folkowej. Rozmawialiśmy nie tylko o jej debiutanckiej płycie solowej „Królowa lasu”, która miała premierę 8 maja, ale także o zaufaniu i życiu po wypadku samochodowym

Lubelskie. 9-latka spadła z balkonu

Lubelskie. 9-latka spadła z balkonu

W piątek w nocy w Żółkiewce 9-letnia dziewczynka spadła z balkonu. Ratownicy stwierdzili uraz głowy. Dziecko zostało przewiezione do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie.

Studia w dobie pandemii
Magazyn

Studia w dobie pandemii

Choć rząd luzuje kolejne obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, wciąż w bardzo ograniczonym stopniu możliwe jest funkcjonowanie szkół wyższych. Wiadomo, że co najmniej do końca obecnego semestru zajęcia dydaktyczne będą odbywać się w formie zdalnej. W tych trudnych warunkach uczelnie prowadzą nabór kandydatów na kolejny rok akademicki

Jest szansa na chodnik. Żeby go wywalczyć mieszkańcy Lubartowa blokowali drogę

Jest szansa na chodnik. Żeby go wywalczyć mieszkańcy Lubartowa blokowali drogę

Po naszych publikacjach powstanie chodnik przy ulicy Wojska Polskiego w Lubartowie. W piątek wieczorem lubartowscy radni jednogłośnie podjęli uchwałę o opracowaniu dokumentacji technicznej brakującego odcinka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.