Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 września 2008 r.
15:08
Edytuj ten wpis

Chcę nauczyć kibicowania Polsce

Rozmowa z Alexem Danzigiem z Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W czasie wojny z Syrią walczył w szeregach armii izraelskiej. Kiedy dowiedział się z radia, że Polacy zremisowali z Brytyjczykami na Wembley, pod ostrzałem krzyczał hura! - Alex jest niesamowity - mówi Witold Dąbrowski z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN. Na zaproszenie teatru Danzig przez dwa tygodnie pokazywał historykom i przewodnikom z Izraela Inną Lubelszczyznę


• Kiedy parę lat temu autobus z izraelską młodzieżą wjeżdżał do Polski, ochroniarz krzyczał przez mikrofon: uwaga, wjeżdżamy do kraju antysemickiego i w każdej chwili możecie spodziewać się napaści. Potem autobusy wjeżdżały
do Lublina, zwiedzały Majdanek i tyle…

- Uważam, że mówienie o Polsce i pokazywanie Polski tylko z punktu widzenia Holocaustu jest błędem. Do Lublina przywiozłem grupę wpływowych Żydów. Pokazywałem im Lublin i Lubelszczyznę, teraz oni taką Lubelszczyznę powinni pokazywać młodym Żydom, którzy przyjeżdżają na wycieczki do Polski.

• Co im pan pokazał?

- Powiem na przykładzie Lublina. Tak, jak każdy Żyd, zobaczyli Majdanek i inne miejsca związane z Holocaustem. Ale pokazałem im także chrześcijańskie miasto. Bazylikę Dominikanów z relikwiami Krzyża, Trybunał Koronny, gdzie zbierali się posłowie, katedrę, zaułki Starego Miasta, plac Litewski na którym stał sobór prawosławny. Przed pomnikiem Piłsudskiego długo dyskutowaliśmy o kontrowersyjnym wodzu.

• W innych miastach też było podobnie?

- Też. Chciałbym, żeby młodzi Żydzi poznawali historię Holocaustu, ale także poznawali historię wspaniałego kraju, w którym razem z Polakami, zgodzie żyli ich dziadkowie.

• To trudna rola. W jednym z wywiadów wspomina pan o spotkaniu w żydowskiej szkole, na którym tłumaczył pan, że Polacy również byli ofiarami nazizmu. Kiedy powiedział pan, że polskich drzewek jest najwięcej w alei Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, jeden z uczniów prychnął: "Kto ci płaci za te bzdury? Polska ambasada?”

- A dziwi się pan? W szkołach wychowano ich tak, jakby przed Holocaustem nic w Polsce nie było.

• Pana rodzice przeżyli Holocaust?

- Tak. Dziewięć lat mieszkałem w Polsce. Z dzieciństwa pamiętam zapach lasu, wakacji, spacery po Łazienkach. I dużo polskich książek w bibliotece.

• Czy to prawda, że uwielbia pan czytać \"Potop”, \"Ogniem i mieczem”?

- Parę razy przeczytałem. To jest dla mnie smak Polski. W Polsce nauczyłem się czytać, w Polsce poszedłem do szkoły, w Polsce spróbowałem polskiej kuchni. To jest moja mała ojczyzna. Potem wyemigrowałem z rodzicami do Izraela i zamieszkałem w kibucu Nir Oz, położonym w zachodniej części pustyni Negev. Tak się złożyło.
• Do legendy przeszły opowieści, jak pan kibicował Polakom w wojennych okopach.

- Chodzi o mecz na Wembley z Anglikami, który zbiegł się z wojną między Izraelem a Syrią. Walczyłem w szeregach armii izraelskiej. Kiedy z radia dowiedziałem się, że Polacy zremisowali, pod obstrzałem krzyczałem hura!

• Od lat organizuje pan z Instytutem Yad Vashem wyjazdy młodzieży żydowskiej do Polski. Chce pan, żeby tak jak pan kibicowali Polsce.
To nierealne?


- Powoli, to jest praca od podstaw. W podręcznikach, z których uczą się historii, nie ma zdania o tym, skąd Żydzi wzięli się w Polsce. Dlaczego największe ich skupiska były w Polsce. Przecież tu w Lublinie założyli uczelnię, nazywali to miasto Drugą Jerozolimą. Stąd miało bić światło mądrości. Z Lublina nauka boża miał promieniować na cały świat. W Lublinie czuli się jak u siebie w domu. O czymś to świadczy.

• O czym?

- O tym, że obozy zagłady to wspólna tragedia Polaków i Żydów. Ale wcześniej było tu intensywne, bogate życie. Wspólne życie. Czym byłaby Polska bez Schulza, Tuwima, Słonimskiego, Rubinsteina czy Korczaka?

• Chyba jest pan urodzonym optymistą. W Zaklikowie jest kirkut. Zadbali o niego Polacy. Obok kirkutu jest stodoła. A na niej szubienica. Dla Żydów? Antysemityzm jest i będzie.

- Jest. Wie pan, ja uczę młodych Żydów, że antysemityzm to sprawa polska. To jest zrzucanie problemów na kogoś innego. Większość z Polaków, którzy piszą obraźliwe napisy na murach, nie widzieli Żyda na oczy, ani nie wiedzą, co tak naprawdę stało się z Żydami w Polsce. Antysemityzm jest patologią, nigdy nie zaniknie. Ale spotykam się z tylu młodymi Polakami i nie widzę w nich żadnego antysemityzmu. Inna sprawa, że jak Polak widzi na murze antyżydowski napis macha ręką i o tym, co napisał mówi: A niech się wyszumi. Taka złota wolność, która wyprowadziła Polskę na manowce. To, że wolność nie znaczy anarchia, to Polacy będą musieli jeszcze przerobić. Antysemityzm jest niebezpieczny dla Polski. Nie dla mnie. Nie dla tej garstki Żydów, która żyje w Polsce.

• Jak Gross napisał książkę, to Polacy bardzo się zajeżyli.

- Bo Gross uderzył w brzuch. Myślę, że specjalnie. Ja bym napisał to delikatniej. Nie przepadam za obiema książkami Grossa. Ale dyskusja nad nimi jest zdrowa dla Polski.

• To tak, jakby soli do rany nasypać?

- Trochę tak. Ale i w Izraelu wiele się zmienia. Teraz generacja wnuków chce poznać, co się stało z dziadkami i babciami. Kim oni byli? Jak żyli? Jak zginęli? To jest najważniejsze. Ale to się nie zrobi samo.

• Nie zrobi. O Tomku Pietrasiewiczu i Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN mówi się, że powstał po to, żeby zdokumentować i skatalogować żydowski majątek.

- To jest małostkowość i zazdrość małych ludzi, którzy mało robią. Gdzie pieniądze, gdzie interesy. Wie pan co, mamy za dużo problemów w Izraelu na co dzień, żeby interesować się tym, co zostało w Polsce. Co można dostać w Lublinie z powrotem. Plac Zamkowy? Ulicę Szeroką, której nie ma? Ja mam wujka, Franka Krasuckiego. Miał fabrykę na Krawieckiej. I co z tego? Krawieckiej nie ma! Co, trawnik wyrwie z tego miejsca…

Pozostałe informacje

Przystanek kolejowy Zamość Starówka przy ul. Peowiaków

Szybciej z Zamościa do Lublina. Kolej chwali się umową

Teraz na trasie, którą samochodem pokonuje się w nieco ponad godzinę, w pociągu trzeba spędzić dwie, a nawet dłużej. Ale przejazd między Zamościem a Lublinem ma się skrócić, dzięki zaplanowanej inwestycji. Tyle, że na jej finał trzeba poczekać jeszcze 3 lata.

W sobotę odbędzie sie IV Charytatywny Turniej Piłki Nożnej Grupy Aliplast. Sześć drużyn zagra w szczytnym celu

W sobotę odbędzie sie IV Charytatywny Turniej Piłki Nożnej Grupy Aliplast. Sześć drużyn zagra w szczytnym celu

W najbliższą sobotę na odbędzie się IV Charytatywny Turniej Piłki Nożnej Fundacji Grupy Aliplast. Na boisku zlokalizowanym przy ul. Wacława Moritza 3 na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej sześć zespołów zagra w bardzo szczytnym celu

Łuków umie w imprezę. Trzydniowe Dni Miasta z Patrycją Markowską

Łuków umie w imprezę. Trzydniowe Dni Miasta z Patrycją Markowską

Łuków będzie się bawić i to przez trzy dni. W piątek, 23 maja, startują Dni Miasta. W tym roku muzyczną gwiazdą będzie Patrycja Markowska.

Festiwal Dni Minionych na Spokojnej w Lublinie
23 maja 2025, 15:00

Festiwal Dni Minionych na Spokojnej w Lublinie

W najbliższy weekend Lublin będzie centrum Dni Minionych, niezwykłego festiwalu, który przeniesie nas w czasy przedwojennego Lublina. Przy ulicy Spokojnej będzie można potańczyć, posłuchać muzyki oraz wziąć udział w ciekawych warsztatach.

Dubrownik, Chorwacja

Do Chorwacji w 19 godzin pociągiem. W sam raz na wakacje

Pociągiem z Polski do Chorwacji? Będzie to możliwe już od 27 czerwca. Wtedy pierwszy skład PKP Intercity wyruszy z Warszawy do Rijeki. Podróż zajmie 19 godzin.

Możliwości diagnostyczne testu NIFTY Premium – co można wykryć?

Możliwości diagnostyczne testu NIFTY Premium – co można wykryć?

Test NIFTY Premium to nowoczesna diagnostyka prenatalna bez ryzyka poronienia. Metoda ta pozwala na wczesne wykrycie aberracji chromosomowych u płodu. Badanie wykonuje się poprzez pobranie krwi matki, co zapewnia bezpieczeństwo zarówno dla niej, jak i dla rozwijającego się dziecka.

Jak dobrać tankini do swojej sylwetki? Sprawdź, czy pasuje do Twojej figury

Jak dobrać tankini do swojej sylwetki? Sprawdź, czy pasuje do Twojej figury

Szukasz stroju kąpielowego, który będzie jednocześnie wygodny, stylowy i dopasowany do Twojej figury? Zastanawiasz się, czy tankini to fason odpowiedni właśnie dla Ciebie? Ten dwuczęściowy kostium kąpielowy z przedłużoną górą łączy komfort noszenia z modnym wyglądem i świetnie sprawdza się u kobiet o różnych sylwetkach – od gruszki, przez jabłko, aż po klepsydrę. W tym artykule podpowiemy, jak dobrać idealne tankini do swojej figury i dlaczego warto rozważyć ten fason jako alternatywę dla tradycyjnych strojów kąpielowych.

Lublinalia 2025. Więcej autobusów nocnych dla imprezowiczów

Lublinalia 2025. Więcej autobusów nocnych dla imprezowiczów

Z okazji Lublinalii 2025, które potrwają od 23 do 25 maja na terenach zielonych Browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej, miasto idzie na rękę imprezowiczom. Nocne linie będą kursować częściej.

Jest decyzja, można działać. Ulica Turystyczna będzie rozbudowana

Jest decyzja, można działać. Ulica Turystyczna będzie rozbudowana

Jest decyzja, można budować. Wojewoda lubelski dał zielone światło dla rozbudowy ulicy Turystycznej w Lublinie.

Koniec remontu. Dworcowa jak nowa

Koniec remontu. Dworcowa jak nowa

Ta ulica czekała na remont przez wiele lat. W końcu udało się. We wtorek, 20 maja starosta Waldemar Jakson i członkowie zarządu powiatu świdnickiego dokonali otwarcia wyremontowanej ul. Dworcowej - ważnego łącznika komunikacyjnego między Świdnikiem i Lublinem.

zdjęcie ilustracyjne

Jak to jest z zielenią w Lublinie? Opinie mieszkańców trafią do koncepcji

Jak to jest z tą zielenią w Lublinie? Będzie okazja, by o tym porozmawiać w maju i czerwcu. Spotkania konsultacyjne organizuje fundacja tu obok.

Targi Terrarystyczne LUBLIN – prawdziwa uczta dla fanów egzotyki!

Targi Terrarystyczne LUBLIN – prawdziwa uczta dla fanów egzotyki!

25 maja odbędą się Targi Terrarystyczne "Exoticarium".

Azoty Puławy niewiele mogły zdziałać w Kwidzynie

Azoty Puławy gorsze od Energa MMTS Kwidzyn

W przedostatniej kolejce w grupie spadkowej Azoty Puławy przegrały z Energa MMTS Kwidzyn 36:40

Lublinianka łatwo rozbiła Sygnał, Łada i Tomasovia na remis
ZDJĘCIA
galeria

Lublinianka łatwo rozbiła Sygnał, Łada i Tomasovia na remis

Nie było niespodzianki w derbach Lublina. Sygnał przegrał u siebie z Lublinianka aż 0:6. A skoro swój mecz łatwo wygrała też Stal Kraśnik, to w drugiej kolejce z rzędu na szczycie Keeza IV ligi nic się nie zmieniło.

Na scenie: Studencka Wiosna Teatralna
galeria

Na scenie: Studencka Wiosna Teatralna

Pierwsze spektakle już za nami, ale w programie są jeszcze dwa dni i mnóstwo atrakcji. W Lublinie trwa XIII edycja Studenckiej Wiosny Teatralnej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium