Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 stycznia 2020 r.
10:04

Ciemna energia, spaghettifikacja i dysk akrecyjny. Co jeszcze pozostaje do odkrycia we Wszechświecie?

15 14 A A
- Tylko 4 proc. materii znanej we wszechświecie, czyli masy naszego obserwowanego wszechświata, to jest materia, z którą mamy do czynienia na co dzień - mówi prof. dr hab. Marek Rogatko.
- Tylko 4 proc. materii znanej we wszechświecie, czyli masy naszego obserwowanego wszechświata, to jest materia, z którą mamy do czynienia na co dzień - mówi prof. dr hab. Marek Rogatko. (fot. Maciej Kaczanowski)

- Okazuje się, że im mniejsza jest czarna dziura, to efekty, które działają na kosmonautę, który by wpadł do środka, są większe. On ulega, tak zwanej, spaghettifikacji, czyli rozciągnięciu w postaci kluska - rozmowa z prof. dr. hab. Markiem Rogatko z Katedry Fizyki Teoretycznej UMCS

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• O kolejnych odkryciach astronomicznych mówi się często w perspektywie kilkunastu lat. Czy można jakoś ten czas skrócić?

- Cały czas ludzie pracują nad tym, żeby poprawić dokładność przyrządów optycznych, którymi obserwujemy wszechświat, a także nad tym, żeby zwiększyć liczbę teleskopów, które się w niego wpatrują. Podstawowym pytaniem jest, czy teoria grawitacji Einsteina jest teorią, która dobrze opisuje nasz wszechświat. Na dzień dzisiejszy wydaje się, że robi to bardzo dobrze. Istnieją jednak teorie fizyczne, które są uogólnieniem teorii Einsteina, czyli zawierają w sobie pewne dodatkowe elementy. Być może opisują wczesne stadia ewolucji naszego wszechświata, wtedy, gdy było bardzo gorąco, a efekty kwantowe były dominujące.

Wydaje się, że ludzie, którzy zrobili pierwsze zdjęcie czarnej dziury, wnętrza galaktyki M87, będą dalej zwiększali dokładność swoich urządzeń i liczbę radioteleskopów, aby jeszcze głębiej sięgnąć w tę czeluść i zobaczyć, czy przypadkiem ten obraz nie jest delikatnie modyfikowany czynnikami, które pochodziłyby z uogólnienia ogólnej teorii względności.

Ten zespół będzie też zapewne badał to, jak wygląda obraz naszej galaktyki, czyli wnętrze „naszej” czarnej dziury. Jest ona zdecydowanie bliżej niż ta z galaktyki M87, ale też mniej aktywna. Nie otrzymaliśmy obrazu „naszej” czarnej dziury, ponieważ jest ona otoczona bardzo dużą ilością pyłu. On przeszkadza w obserwacjach.

• Czy można powiedzieć, że wykonanie pierwszego zdjęcia czarnej dziury jest największym dokonaniem w 2019 roku?

- Ten obraz był przewidziany teoretycznie przez fizyków już pod koniec lat 80. To zdjęcie to doświadczalne potwierdzenie. Dane, które spływały z teleskopów radiowych, zawierały tylko część tego obrazu. Natomiast kompletny obraz odtworzono za pomocą zaawansowanych metod wizualizacyjnych stosowanych w kryminalistyce. Mamy bardzo dużą pewność, że to jest prawda. Po pierwsze, to wszystko zgadza się z symulacjami numerycznymi, które wynikają z ogólnej teorii względności. Po drugie, to już robiono od lat 70. i dostawano bardzo podobne obrazy. Zastosowano też programy komputerowe, które świetnie potrafią odwzorować ten obiekt z bardzo małej ilości danych.

• Co sprawia największe problemy badaczom przy obserwacjach czarnych dziur?

- Jeżeli zobaczymy samą czarną dziurę, bez żadnej materii, to jest łut szczęścia. To jest prawie niewykonalne. Czarna dziura jest obiektem, który ma tak silną grawitację, że nawet fotony nie mogą się oderwać z jej powierzchni. Czarne dziury można zobaczyć, gdy są one otoczone materią. Te efekty, które powoduje czarna dziura - łykając tę materię, rozrywając gwiazdy, czy zderzając się z drugą czarną dziurą - możemy obserwować.

I właśnie w jądrach galaktyk jest taka supermasywna czarna dziura otoczona pyłem. Tworzy on, tak zwany, dysk akrecyjny. Można to porównać do naleśnika, który otacza czarną dziurę. Jest on bardzo różnie zwrócony do kierunku naszych obserwacji. Jeżeli jest pod kątem, to zakłóca obraz czarnej dziury.

Druga sprawa techniczna to rozdzielczość. W tych obserwacjach, które zostały dokonane, sięgamy do kilkuset lat świetlnych od wnętrza czarnej dziury. Jeżeli zwiększymy dokładność, to będzie kilka lat świetlnych. Chcemy zobaczyć, czy matematyczna teoria czarnych dziur, która jest bardzo dobrze rozwinięta, sprawdzi się w naturze.

• Czy można sobie wyobrazić taki scenariusz, że kiedyś będziemy potrafili wejść do czarnej dziury?

- Okazuje się, że im mniejsza jest czarna dziura, to efekty, które działają na kosmonautę, który by wpadł do środka, są większe. On ulega, tak zwanej, spaghettifikacji, czyli rozciągnięciu w postaci kluska. Natomiast im większa czarna dziura, która ma miliony mas Słońca, to ta czeluść, czyli promień horyzontu zdarzeń, jest większa i te efekty są w konsekwencji mniejsze. Gdybyśmy wlecieli do takiej ogromnej czarnej dziury w centrach jakichś galaktyk, to być może nie bylibyśmy rozerwani. A co tam zobaczymy, to już są spekulacje.

Teoria mówi tak, że jeżeli czarna dziura jest charakteryzowana tylko masą, to musimy skończyć swój żywot we wnętrzu czarnej dziury w - tak zwanej - osobliwości. Natomiast jeżeli posiada ona dodatkowo ładunek elektryczny, to nie musi tak być. Okazuje się, że pod horyzontem zewnętrznym jest jeszcze jeden taki obszar: horyzont wewnętrzny. Jeżeli uda nam się przez niego przelecieć, to być może wylądujemy w zupełnie innym miejscu w czasoprzestrzeni. Portale nie są tylko domeną science-fiction. Bada się je również na papierze. Teoria „dziur robaczanych” jest aktualnie rozwijana. To są wszystko dopuszczalne rozwiązania równania Einsteina.

• Niedawno w artykule opublikowanym w tygodniku „Time” padło stwierdzenie, że około 84 proc. materii we wszechświecie to coś innego niż atomy. Czyli mamy jeszcze aż tak dużo do odkrycia?

- Tylko 4 proc. materii znanej we wszechświecie, czyli masy naszego obserwowanego wszechświata, to jest materia, z którą mamy do czynienia na co dzień. Ponad 23 proc. materii to jest tak zwana, ciemna materia. Oddziałuje ona tylko grawitacyjnie i jak na razie nie ma jej śladu w żadnych akceleratorach ziemskich. Reszta, ponad 60 proc. masy wszechświata, to tak zwana ciemna energia. Jest ona jeszcze ciekawszą substancją, wypełniającą nasz wszechświat, bo powoduje ona, że nasz wszechświat się coraz szybciej rozszerza. Zupełnie nie wiemy, co to jest.

Na obserwacjach w dużych skalach widać, że 6.5 miliarda lat po wielkim wybuchu wszechświat zaczął nagle przyspieszać i nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Równanie Einsteina trzeba zmodyfikować o dodatkowe człony, które powodują „rozdymanie” naszego wszechświata. I to jest właśnie ta ciemna energia, która ma bardzo ciekawą własność: ma ujemne ciśnienie. Co ciekawe, jeżeli wrzucimy tę ciemną energię do czarnej dziury, to okazuje się, że z czarnej dziury robią się gwiezdne wrota. Ta gardziel się stabilizuje i nie drga tak jak normalnie. Teoretycznie, otwiera się nam wtedy portal do innych wszechświatów.

Jest jeszcze kwestia ciemnej materii, która oddziałuje tylko grawitacyjne. To widać w obserwacjach teleskopów. Na przykład Teleskop Hubble’a robił zdjęcie zderzających się klasterów galaktyk, czyli układów kilkunastu galaktyk powiązanych ze sobą w „bańce” gazu międzygalaktycznego. Kiedy takie dwa układy się ze sobą zderzyły, to okazało się, że ciemna materia została wyrzucona na zewnątrz tego całego układu, który powstał po zderzeniu.

Był taki projekt „COSMOS”, który polegał na tym, że badano rozkład ciemnej materii w bardzo dużych skalach. Analizowano zachowanie promieni świetlnych. Projekt trwał pięć lat, kilkanaście obserwatoriów na świecie go realizowało. Okazało się, że nasz wszechświat wygląda jak gąbka, czyli są niewielkie miejsca, gdzie jest zwykła materia. Reszta to olbrzymie skupiska ciemnej materii. Najciekawsza sprawa jest taka, że tego nie widać w akceleratorach ziemskich. To nie są cząstki, które występują tutaj na Ziemi.

• Co to znaczy, że nasz wszechświat się rozszerza?

- Towarzyszy temu powstanie bardzo dużych pustek. Odległości między atomami się coraz bardziej zwiększają. Najczarniejszy scenariusz jest taki, że wszystko zaczyna się rozszerzać i te galaktyki, które są najbliżej nas, skupią się do jednej olbrzymiej galaktyki i po bardzo długim czasie przestaniemy widzieć cokolwiek. Na razie nie następuje to jednak na tyle szybko, żeby panikować.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
POLAK / 5 stycznia 2020 r. o 11:56
+18
Chwała takim ludziom szacunek panie profesorze
Avatar
taynama / 5 stycznia 2020 r. o 10:45
+15
Fajnie jakby częściej pojawiały się takie artykuły na tej stronie. Oczywiście musi pojawić się jakiś komentarz polityczny / narzekajacy... Kto to pisze?!
Avatar
kazik / 5 stycznia 2020 r. o 10:33
+10
Olbrzymią wiedzę mają nasi naukowcy Z UMCS na temat czarnych dziur. Zróbcie coś panowie by Lublin wylazł z takowej i zaczął znowu być rozwijającym się polskim miastem.
Avatar
Zawsze sprawdzaj źródła ;) / 7 stycznia 2020 r. o 10:24
+5
Opowieści dziwnej treści. Najpierw jest "bardzo dobrze rozwinięta" teoria, doktoraty, habilitacje, granty, punkty itp,  potem trzeba sprawdzić zgodność z rzeczywistością. Wejdziemy do czarnej dziury albo do innego wszechświata, zmierzymy tam temperaturę, ciśnienie, pogadamy z penjonariuszami, lekarzem prowadzącym i wrócimy na Ziemię z barwną opowieścią... Pokory trochę. Prosty przykład. Szczególna teoria względności jest uznawana za "dogmat", ale istnieje szereg eksperymentów (z doświadczeniem Michelsona Morleya włącznie) i realnych urządzeń wykorzystywanych w technice (żyroskop laserowy np.), które wskazują na istnienie eteru. Zresztą uważny obserwator wykrywa pierwszy "błąd" już w drugim wzorze. Eksperymenty "potwierdzają" teorię po wywaleniu masy punktów doświadczalnych (bo wyszła sieczka nie mówiąca nic). Potem na podstawie takich "świeckich dogmatów" ktoś ktoś mówi o opisywanu całego świata od "wybuchu wszystkiego z niczego" po powstanie blondynek i brunetek oraz procesy równowagowe i nierównowagowe między nimi. Czy to jest uczciwe? Niedawno ktoś zresztą pisał o tym, że czarna dziura powinna się rozpaść zaraz po powstaniu. Ktoś wykombinował, że grawitacja przy dużych odległościach działa wręcz odpychająco. Do wyboru do koloru. Ostrożnie z takimi "wszechwiedzącymi":) 
 Dobrze jest sprawdzić parę rzeczy, zanim się człowiek wypowie publicznie. Doświadczenie Michelsona Morleya (rok 1881) z żadnej strony nie pokazało istnienia eteru, a próbowali go znaleźć dość długo. To doświadczenie stworzyło podwaliny dla szczególnej teorii względności (rok 1905, więc trochę później - pytanie, co zaprzecza czemu ;) ). Kolejna rzecz, z jakich eksperymentów wybrano dane pasujące do teorii? Jak mamy takie zarzuty, warto podać źródła, żeby można było je zweryfikować. I dalej, czarna dziura może się rozpaść zaraz po powstaniu - owszem, wskutek tzw. promieniowania Hawkinga, ale jeśli jest odpowiednio mała. Tym, o których mowa w artykule tak szybko to nie grozi. 
 Dobrze jest sprawdzić parę rzeczy, zanim się człowiek wypowie publicznie. Doświadczenie Michelsona Morleya (rok 1881) z żadnej strony nie pokazało istnienia eteru, a próbowali go znaleźć dość długo. To doświadczenie stworzyło podwaliny dla szczególnej teorii względności (rok 1905, więc trochę później - pytanie, co zaprzecza czemu ;) ). Kolejna rzecz, z jakich eksperymentów wybrano dane pasujące do teorii? Jak mamy takie zarzuty, warto podać źródła, żeby można było je zweryfikować. I dalej, czarna dziura może się rozpaść zaraz... rozwiń
Avatar
Gość / 5 stycznia 2020 r. o 17:33
+5
Ciekawy artykuł. Oby było takich więcej
Avatar
Gość / 5 stycznia 2020 r. o 10:32
+5
Etam, a na pudelku dzis pisali ze Doda pokazala kawalek cycka z pod stanika, to jest dopiero news.
Avatar
Sebek / 5 stycznia 2020 r. o 19:42
+4
Ciekawa rozmowa. Zastanawia mnie tylko na ile realne są nasze teorie dotyczące kosmosu. Z wypowiedzi wynika że o najbardziej podstawowych rzeczach, czyli ciemnej materii i energii prawie nic nie wiemy. Zastanawia mnie czy one w ogóle istnieją, czy są tylko protezą mająca podeprzeć kulejącą teorie, która może okazać się całkowicie błędna, choć na razie działa.
Avatar
Gość / 5 stycznia 2020 r. o 11:10
+4
Ortografia, panie redaktorze!
Avatar
Adam / 6 stycznia 2020 r. o 10:11
+2
Bardzo fajny artykuł, pozdrawiam
Avatar
Bocian / 5 stycznia 2020 r. o 19:51
+2
"Najczarniejszy scenariusz jest taki, że wszystko zaczyna się rozszerzać i te galaktyki, które są najbliżej nas, skupią się do jednej olbrzymiej galaktyki i po bardzo długim czasie przestaniemy widzieć cokolwiek. " Czy ktoś coś z tego rozumie?
Avatar
Zawsze sprawdzaj źródła ;) / 7 stycznia 2020 r. o 10:24
+5
Opowieści dziwnej treści. Najpierw jest "bardzo dobrze rozwinięta" teoria, doktoraty, habilitacje, granty, punkty itp,  potem trzeba sprawdzić zgodność z rzeczywistością. Wejdziemy do czarnej dziury albo do innego wszechświata, zmierzymy tam temperaturę, ciśnienie, pogadamy z penjonariuszami, lekarzem prowadzącym i wrócimy na Ziemię z barwną opowieścią... Pokory trochę. Prosty przykład. Szczególna teoria względności jest uznawana za "dogmat", ale istnieje szereg eksperymentów (z doświadczeniem Michelsona Morleya włącznie) i realnych urządzeń wykorzystywanych w technice (żyroskop laserowy np.), które wskazują na istnienie eteru. Zresztą uważny obserwator wykrywa pierwszy "błąd" już w drugim wzorze. Eksperymenty "potwierdzają" teorię po wywaleniu masy punktów doświadczalnych (bo wyszła sieczka nie mówiąca nic). Potem na podstawie takich "świeckich dogmatów" ktoś ktoś mówi o opisywanu całego świata od "wybuchu wszystkiego z niczego" po powstanie blondynek i brunetek oraz procesy równowagowe i nierównowagowe między nimi. Czy to jest uczciwe? Niedawno ktoś zresztą pisał o tym, że czarna dziura powinna się rozpaść zaraz po powstaniu. Ktoś wykombinował, że grawitacja przy dużych odległościach działa wręcz odpychająco. Do wyboru do koloru. Ostrożnie z takimi "wszechwiedzącymi":) 
 Dobrze jest sprawdzić parę rzeczy, zanim się człowiek wypowie publicznie. Doświadczenie Michelsona Morleya (rok 1881) z żadnej strony nie pokazało istnienia eteru, a próbowali go znaleźć dość długo. To doświadczenie stworzyło podwaliny dla szczególnej teorii względności (rok 1905, więc trochę później - pytanie, co zaprzecza czemu ;) ). Kolejna rzecz, z jakich eksperymentów wybrano dane pasujące do teorii? Jak mamy takie zarzuty, warto podać źródła, żeby można było je zweryfikować. I dalej, czarna dziura może się rozpaść zaraz po powstaniu - owszem, wskutek tzw. promieniowania Hawkinga, ale jeśli jest odpowiednio mała. Tym, o których mowa w artykule tak szybko to nie grozi. 
 Dobrze jest sprawdzić parę rzeczy, zanim się człowiek wypowie publicznie. Doświadczenie Michelsona Morleya (rok 1881) z żadnej strony nie pokazało istnienia eteru, a próbowali go znaleźć dość długo. To doświadczenie stworzyło podwaliny dla szczególnej teorii względności (rok 1905, więc trochę później - pytanie, co zaprzecza czemu ;) ). Kolejna rzecz, z jakich eksperymentów wybrano dane pasujące do teorii? Jak mamy takie zarzuty, warto podać źródła, żeby można było je zweryfikować. I dalej, czarna dziura może się rozpaść zaraz... rozwiń
Avatar
Adam / 6 stycznia 2020 r. o 10:11
+2
Bardzo fajny artykuł, pozdrawiam
Avatar
Gość / 6 stycznia 2020 r. o 08:45
-2
Pan Profesor mówi, że jest jeszcze tyle rzeczy do odkrycia, a ja miałem kolegów którzy w latach 2015-2017 zdobywali dla Polski medale na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej i nikt ich nie zachęcał do studiowania fizyki w Lublinie. Wybrali studia w Warszawie. Czy to oznacza, że Pan Profesor nie potrzebuje następców?
Avatar
Yod / 5 stycznia 2020 r. o 20:52
0
Panie Bocianie! Faktycznie napisane wyjątkowo idiotycznie. Domyślam się jednak że chodzi o to, że jeśli wszechświat będzie coraz szybciej rozszerzał to w końcu nawet najbliższe galaktyki znajdą się poza naszym Horyzontem Zdarzeń, więc nie będziemy mogli ich obserwować. Finalnie może nawet dojść do tego że i nasza Galaktyka zostanie rozerwana a za nią gwiazdy, planety a na koniec atomy i wreszcie jądra atomowe. To tzw. Big Rip ***s://docplayer.pl/39064768-Mozliwosc-stopniowego-rozrywania-struktur-wszechswiata.html
Avatar
Bocian / 5 stycznia 2020 r. o 19:51
+2
"Najczarniejszy scenariusz jest taki, że wszystko zaczyna się rozszerzać i te galaktyki, które są najbliżej nas, skupią się do jednej olbrzymiej galaktyki i po bardzo długim czasie przestaniemy widzieć cokolwiek. " Czy ktoś coś z tego rozumie?
Avatar
Sebek / 5 stycznia 2020 r. o 19:42
+4
Ciekawa rozmowa. Zastanawia mnie tylko na ile realne są nasze teorie dotyczące kosmosu. Z wypowiedzi wynika że o najbardziej podstawowych rzeczach, czyli ciemnej materii i energii prawie nic nie wiemy. Zastanawia mnie czy one w ogóle istnieją, czy są tylko protezą mająca podeprzeć kulejącą teorie, która może okazać się całkowicie błędna, choć na razie działa.
Avatar
Ojciec Dyrektor dobrze radzi / 5 stycznia 2020 r. o 17:54
-10
Opowieści dziwnej treści. Najpierw jest "bardzo dobrze rozwinięta" teoria, doktoraty, habilitacje, granty, punkty itp,  potem trzeba sprawdzić zgodność z rzeczywistością. Wejdziemy do czarnej dziury albo do innego wszechświata, zmierzymy tam temperaturę, ciśnienie, pogadamy z penjonariuszami, lekarzem prowadzącym i wrócimy na Ziemię z barwną opowieścią... Pokory trochę. Prosty przykład. Szczególna teoria względności jest uznawana za "dogmat", ale istnieje szereg eksperymentów (z doświadczeniem Michelsona Morleya włącznie) i realnych urządzeń wykorzystywanych w technice (żyroskop laserowy np.), które wskazują na istnienie eteru. Zresztą uważny obserwator wykrywa pierwszy "błąd" już w drugim wzorze. Eksperymenty "potwierdzają" teorię po wywaleniu masy punktów doświadczalnych (bo wyszła sieczka nie mówiąca nic). Potem na podstawie takich "świeckich dogmatów" ktoś ktoś mówi o opisywanu całego świata od "wybuchu wszystkiego z niczego" po powstanie blondynek i brunetek oraz procesy równowagowe i nierównowagowe między nimi. Czy to jest uczciwe? Niedawno ktoś zresztą pisał o tym, że czarna dziura powinna się rozpaść zaraz po powstaniu. Ktoś wykombinował, że grawitacja przy dużych odległościach działa wręcz odpychająco. Do wyboru do koloru. Ostrożnie z takimi "wszechwiedzącymi":)
Opowieści dziwnej treści. Najpierw jest "bardzo dobrze rozwinięta" teoria, doktoraty, habilitacje, granty, punkty itp,  potem trzeba sprawdzić zgodność z rzeczywistością. Wejdziemy do czarnej dziury albo do innego wszechświata, zmierzymy tam temperaturę, ciśnienie, pogadamy z penjonariuszami, lekarzem prowadzącym i wrócimy na Ziemię z barwną opowieścią... Pokory trochę. Prosty przykład. Szczególna teoria względności jest uznawana za "dogmat", ale istnieje szereg eksperymentów (z doświadczeniem Michelsona Morleya włącznie)... rozwiń
Avatar
Gość / 5 stycznia 2020 r. o 17:33
+5
Ciekawy artykuł. Oby było takich więcej
Avatar
POLAK / 5 stycznia 2020 r. o 11:56
+18
Chwała takim ludziom szacunek panie profesorze
Avatar
Gość / 5 stycznia 2020 r. o 11:42
-6
Co jeszcze pozostaje do odkrycia we Wszechświecie? Gdzie mieszka Pambuk?
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Komendant Miejski Policji w Lublinie przeszedł na emeryturę

Komendant Miejski Policji w Lublinie przeszedł na emeryturę

W piątek z policyjnym mundurem rozstał się Komendant Miejski Policji w Lublinie podinspektor Sławomir Włada.

Samotność w sieci Donalda Trumpa. Czy państwo może regulować pracę mediów społecznościowych?
Magazyn

Samotność w sieci Donalda Trumpa. Czy państwo może regulować pracę mediów społecznościowych?

Prezydent USA został wyrzucony z największych portali społecznościowych. Dla jednych to od dawna oczekiwana reakcja. Dla innych zamach na wolność. Jedno jest pewne: uświadomiło to wszystkim, że internetowa przestrzeń publiczna jest jednak prywatna.

Lubelscy restauratorzy apelują o wsparcie, bo sami już sobie nie radzą
Magazyn

Lubelscy restauratorzy apelują o wsparcie, bo sami już sobie nie radzą

Epidemia odcisnęła piętno na przedstawicielach branży gastronomicznej. Restauratorzy z naszego województwa powoli tracą nadzieję, na to że uda im się przetrwać do czasu, aż będą mogli zacząć normalnie działać. Coraz częściej proszą o wsparcie swoich klientów.

Kto może się szczepić na COVID-19?

Kto może się szczepić na COVID-19?

Z powodu koronawirusa w Polsce oficjalnie umiera kilkaset osób dziennie. To odpowiednik katastrofy dużego samolotu pasażerskiego - mówi dr hab. n. med. Ernest Kuchar, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Lubelskie: Więcej miejsc w szpitalach dla zwykłych pacjentów

Lubelskie: Więcej miejsc w szpitalach dla zwykłych pacjentów

Do dziś w szpitalach w regionie miały być odmrożone 183 łóżka dla niezakażonych koronawirusem pacjentów.

W gminie Puławy będzie jaśniej. 190 nowych lamp

W gminie Puławy będzie jaśniej. 190 nowych lamp

Niedostateczna ilość latarni do odwieczny problem największej wiejskiej gminy powiatu puławskiego. W walce z ciemnością samorządowcom Gminy Puławy pomogła rządowa dotacja. W tym roku stanie ponad 190 nowych słupów z lampami LED.

Pierwsze zimowe wzmocnienie Górnika

Pierwsze zimowe wzmocnienie Górnika

Aleksander Jagiełło nowym zawodnikiem Górnika Łęczna. Wychowanek Legii Warszawa ostatnio występował w drużynie Piasta Gliwice.

Dworek Wincentego Pola do przeniesienia? Prawnuczki oburzone, jest reakcja ministra kultury

Dworek Wincentego Pola do przeniesienia? Prawnuczki oburzone, jest reakcja ministra kultury

Pomysłowi przeniesienia Dworku Wincentego Pola do Muzeum Wsi Lubelskiej sprzeciwiają się praprawnuczki słynnego geografa i poety. Ich zdanie podziela minister kultury.

Lublin: Podwładni bronią swojego dyrektora

Lublin: Podwładni bronią swojego dyrektora

Całkowicie pomija się nasz głos – piszą do Ratusza oburzeni pracownicy Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”. Chcą utrzymania Sławomira Księżniaka na stanowisku dyrektora instytucji. Zamiast kolejnej kadencji dyrektor dostał od władz miasta ofertę bycia przez rok „pełniącym obowiązki”.

Seniorzy mają problemy z zapisaniem się na szczepienia. "Nikt nic nie wie, w końcu zrezygnowałem"
Alarm 24

Seniorzy mają problemy z zapisaniem się na szczepienia. "Nikt nic nie wie, w końcu zrezygnowałem"

Zamiast zapisać się na szczepienie przeciwko Covid-19, od rana mają problem. Część seniorów nie może dodzwonić się do przychodni, ani na bezpłatną infolinię. Próbowali zapisać się na miejscu, ale też bez skutku.

Miasto przejmie od lasów Stary Gaj? Najnowsza deklaracja prezydenta Lublina

Miasto przejmie od lasów Stary Gaj? Najnowsza deklaracja prezydenta Lublina

Na terenie Starego Gaju może zostać wyznaczony „zespół przyrodniczo-krajobrazowy”. Taką deklarację złożył dzisiaj prezydent Krzysztof Żuk, który oświadczył też, że zapyta Lasy Państwowe o możliwość… przejęcia Starego Gaju przez miasto

Chełm. Ukradł 42 butelki nalewki i wszystko wypił ze znajomymi

Chełm. Ukradł 42 butelki nalewki i wszystko wypił ze znajomymi

Wprost z suto zakrapianej biesiady do aresztu trafił 34-letni mieszkaniec gminy Wierzbica w powiecie chełmskim. Mężczyzna wcześniej okradł sklep, z którego wyniósł 42 butelki nalewki porzeczkowej. Skradzionego alkoholu nie udało się odzyskać, bo został wypity przez złodziejaszka i jego znajomych.

MKS Perła Lublin podejmie w hali Globus rosyjski HC Lada

MKS Perła Lublin podejmie w hali Globus rosyjski HC Lada

Zdecydowanym faworytem niedzielnej rywalizacji będą przyjezdne

Test wiedzy o Lublinie. Czy znasz stare nazwy lubelskich ulic?

Test wiedzy o Lublinie. Czy znasz stare nazwy lubelskich ulic?

Sprawdź czy znasz stare nazwy lubelskich ulic?

Ośrodek narciarski w Chrzanowie już otwarty. "Działamy na podstawie obowiązującego prawa"
Zdjęcia
galeria

Ośrodek narciarski w Chrzanowie już otwarty. "Działamy na podstawie obowiązującego prawa"

W piątek o godzinie 14 otwarty został ośrodek narciarski w Chrzanowie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.