Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 sierpnia 2014 r.
20:15
Edytuj ten wpis

Cudzoziemcy oceniają Lublin i okolice: Trochę się tu zmieniło

36 9 A A

Blisko 200 osób z 22 krajów świata wzięło udział w zajęciach w ramach 24. Lata Polonijnego UMCS. Przez niecały miesiąc uczyli się języka polskiego, odwiedzili też najciekawsze miejsca w naszym regionie, a także Warszawę, Kraków i Wieliczkę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ostatnie zajęcia odbyły się w piątek 2 tygodnie temu. W sobotę i niedzielę ci, którzy zostali, uczestniczyli w wycieczkach do Muzeum Wsi Lubelskiej i Ogrodu Botanicznego UMCS. Uczestnicy Lata Polonijnego brali udział w projektach finansowanych w ramach grantów z trzech ministerstw.

W programie są warsztaty dla działaczy i animatorów środowisk polonijnych oraz nauczycieli przedmiotów ojczystych pracujących w szkołach polonijnych na Wschodzie, a także zajęcia języka i kultury polskiej dla cudzoziemców.

Blisko połowa uczestników tegorocznego Lata Polonijnego pochodziła z Ukrainy. Zza naszej wschodniej granicy przyjechały 94 osoby. W projekcie wzięli też udział obywatele Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Kazachstanu, Armenii, Białorusi, Rosji, czy Gruzji.

Wiktoria Zubarewa (Ukraina)

Przyjechała z Żytomierza, gdzie uczy języka polskiego. Była to już jej czwarta wizyta w Lublinie.
- Przez te lata Lublin trochę się zmienił. Dużo się buduje, są też lepsze drogi. Ale ludzie nadal są tu tak samo mili, szczerzy i sympatyczni - mówi Wiktoria.

Dzięki wakacyjnym kursom może podnosić swoje umiejętności, które następnie przekazuje swoim uczniom. - Co roku mam około 300 uczniów, którzy myślą o studiach w Polsce. Dlatego ważne jest dla mnie, żeby dowiadywać się o najnowszych metodach nauczania języka, nawiązywać kontakty z uczelniami i instytucjami, które w przyszłości mogą wspierać młodzież z kresów - tłumaczy powody swoich wizyt w naszym kraju.

Wiktoria działa też w organizacji polonijnej, przy której założyła teatr lalek. Jak przyznaje, to jedyny taki teatr nie tylko w Żytomierzu, ale i w całej Ukrainie. Myśli, by w przyszłości nawiązać współpracę z lubelskim Teatrem im. H. Ch. Andersena, w ramach której jej podopieczni mogliby przyjeżdżać do Lublina na warsztaty. - Dla dzieci byłaby to nie tylko zabawa, ale i atrakcyjna forma nauki języka - mówi. W zajęciach teatralnych uczestniczą dzieci w wieku od 3 do 18 lat. - Ale i rodzice dużo nam pomagają, bo zdają sobie sprawę, że w ten sposób biorą udział w promowaniu polskości. Szyją lalki, robią kurtynę, wspierają nas w pisaniu scenariuszy, ale też chętnie wcielają się w różne role. Tak właściwie to wszyscy chcą występować w naszym teatrze.

Aleksander Jurczenko (Rosja)

W rodzinnym Permie uczy historii. Przy miejscowej parafii katolickiej prowadzi zajęcia z języka polskiego i kultury polskiej. Do Lublina po raz pierwszy przyjechał dziesięć lat temu na praktyki studenckie.

- To było pierwsze miasto, jakie odwiedziłem w Polsce. Może właśnie dlatego jest moim ulubionym, choć byłem w wielu miastach. Właściwie chyba łatwiej jest mi powiedzieć, gdzie nie byłem - śmieje się. - To miasto uniwersyteckie, w którym jest wielu młodych ludzi, choć może latem tego nie widać. Jest wiele zabytków, sporo imprez i festiwali, codziennie można zobaczyć tu coś ciekawego.
Historią Polski zainteresował się już na początku studiów. - Na pewno miały na to wpływ moje polskie korzenie, ale też promotor, z którym chciałem pracować. Bardzo mi odpowiadał, a zajmował się polską kulturą. Już od pierwszego roku uczyłem się języka, bo chciałem umieć korzystać ze źródeł i książek.

Oprócz historii jego pasją są stare aparaty fotograficzne. Zbiera głównie radzieckie modele, w swoich zbiorach ma około 100 sztuk. - Podczas wycieczki do Zamościa od przewodnika usłyszałem, że jego znajomy ma zakład fotograficzny, a w nim największą kolekcję zabytkowych aparatów po tej stronie Wisły. Niestety, przyszedłem tam za późno i mogłem je zobaczyć jedynie przez szybę. Może uda mi się to przy następnej wizycie?

Katarzyna Pieczuro (Litwa)

Studiuje filologię polską na uniwersytecie w Wilnie. Jak przyznaje, właściwie nie miała wyboru, bo choć ma wiele pasji, to największą z nich od zawsze było pisanie w ojczystym języku. - Lubię szyć, ale interesuję się też sportem, czy samochodami. Ale wszyscy od zawsze mówili mi, że powinnam studiować polonistykę, bo czuję się w tym jak ryba w wodzie - tłumaczy. - Od czwartej klasy szkoły podstawowej piszę wiersze. Obecnie współpracuję z polskim domem kultury, gdzie przygotowuję scenariusze do różnych uroczystości i inscenizacji, piszę także artykuły do gazety.

Do Polski po raz pierwszy przyjechała jako dziecko, gdy razem z rodzicami odwiedziła Łódź. Była też w Krakowie, Łodzi, Gdańsku, czy na Mazurach. W tym roku po raz pierwszy zawitała do Lublina.

- Do każdego miasta zazwyczaj muszę się przyzwyczaić. Ale atmosferę Lublina polubiłam od razu i już pierwszego dnia czułam się tu jak u siebie w domu - mówi. - Marzę, żeby jeszcze tu wrócić. Myślałam nawet, żeby przyjechać tu na studia magisterskie. Poznałam kilku wykładowców, z którymi mieliśmy zajęcia i bardzo podoba mi się sposób, w jaki uczą i to, jaki mają kontakt ze studentami.

Anna Giebień (Białoruś)

Studiuje filologię słowiańską na Grodzieńskim Uniwersytecie Państwowym imienia Janki Kupały.

- Uczę się języków rosyjskiego, białoruskiego, polskiego i czeskiego. Ale szczególny nacisk kładę na język ojczysty, co roku przyjeżdżam do Polski na praktyki językowe.

W tym roku Anna brała też udział w warsztatach dla animatorów i działaczy polonijnych. W Grodnie gra w młodzieżowym teatrze, z którym występuje w Polsce i na Białorusi. Działa także w klubie studentów polskich.

Lublin odwiedziła po raz drugi, pierwszy raz była tu dwa lata temu. - Podobnie jak wtedy, znowu wracam stąd z miłymi wspomnieniami. To fantastyczne miejsce, bardzo podobne do mojego rodzinnego Grodna. Podoba mi się ta atmosfera i to, że jest tu tak dużo festiwali. Cieszę się, ze mogłam spotkać się ze znajomymi, których poznałam dwa lata temu.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Tomek / 5 sierpnia 2014 o 09:55
0

Czas zmienić wójta Urbasia w Niemcach na kogoś z pomysłami, kto nie będzie tylko i wyłącznie zadłużał gminy! Andrzej Małek to sensowny kandydat! przeczytajcie jego bloga andrzejmalek.pl

Avatar
folkatka / 5 sierpnia 2014 o 07:03
0

miło poczytać czasem parę mądrych słów

To prawda.

 Pozdrawiam serdecznie. 

Avatar
Gość / 3 sierpnia 2014 o 13:58
0

Poznałem niedawno  Australijczyka na Wieży Trynitarskiej, był zachwycony Lublinem i jego atmosferą.Moi kontrahenci z Niemiec też wybałuszali gały, nie tylko na kobiety ale również na budowle i zabytki. Ci co  wywalają fekę na własne miasto, nie znają go i nie wiedzą co przyjezdnym warto i trzeba pokazać i o nim powiedzieć, nie są godni tego żeby nazywać się prawdziwymi lublinianami/lubelakami. Wieczne marudy tylko uwsteczniają ten region, nie mając odwagi ruszyć się gdzie indziej choćby po to żeby mieć skalę porównawczą.

miło poczytać czasem parę mądrych słów

miło poczytać czasem parę mądrych słów

rozwiń
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2014 o 09:41
0

Cudzoziemcy = litwa, ukraina, białoruś?
Nic dziwnego, że lbn im się podoba, dajcie kogoś z BE, NL, D, UK i potem zapytajcie co sądzą o waszym mieście...

Nie Litwa,Ukraina,Białorus ale generalnie Israel,podoba się i wracają po swoje.

Avatar
Icek Bimberman / 3 sierpnia 2014 o 09:40
0

Cudzoziemcy = litwa, ukraina, białoruś?
Nic dziwnego, że lbn im się podoba, dajcie kogoś z BE, NL, D, UK i potem zapytajcie co sądzą o waszym mieście...

Nie Litwa,Ukraina,Białorus ale generalnie Israel,podoba się i wracają po swoje.

Avatar
kubanek / 3 sierpnia 2014 o 09:29
0

W pełni się zgadzam się z użytkownikiem Brtue. Litwa, Białoruś, Rosja, Ukraina to taka sama zagranica jak Australia czy Niemcy. Dla normalnego człowieka i Polaka,a nie zakoplemsionego debila jak ten cały hou van ku***. Mój znajomy z Kolonii, Niemiec, znający holenderski, francuski, angielski, ale także i polski(sam go uczę), mówi, że to właśnie Polska, ba, Polska Wschodnia jest ciekawa, a nie żadna tam Holandia czy Belgia, wg. niego sztuczne i dziadowskie. No, ale ja nie różnicuję. To co nam szkodzi, to właśnie zbytnia orientacja w kierunku zachodnim, brak otwarcia na wschód. A wystarczyłoby się oczyć od Czechów, Słowaków, Węgrów, Serbów czy Chorwatów, którzy są otwarci i na Zachód i na Wschód. Z tej pogardy wobec naszych wschodnich sąsiadów, nic nigdy dobrego nie wynikło i nie wyniknie.

Pozdrawiam wszystkich cudzoziemnców odwiedzających Lublin i Lubelskie, nie ważne skąd przybyli.

W pełni się zgadzam się z użytkownikiem Brtue. Litwa, Białoruś, Rosja, Ukraina to taka sama zagranica jak Australia czy Niemcy. Dla normalnego człowieka i Polaka,a nie zakoplemsionego debila jak ten cały hou van ku***. Mój znajomy z Kolonii, Niemiec, znający holenderski, francuski, angielski, ale także i polski(sam go uczę), mówi, że to właśnie Polska, ba, Polska Wschodnia jest ciekawa, a nie żadna tam Holandia czy Belgia, wg. niego sztuczne i dziadowskie. No, ale ja nie różnicuję. To co nam szkodzi, to właśnie zbytnia orientacja w kierun... rozwiń

Avatar
lbn / 3 sierpnia 2014 o 07:49
0

Ci co  wywalają fekę na własne miasto, nie znają go i nie wiedzą co przyjezdnym warto i trzeba pokazać i o nim powiedzieć, nie są godni tego żeby nazywać się prawdziwymi lublinianami/lubelakami. Wieczne marudy tylko uwsteczniają ten region, nie mając odwagi ruszyć się gdzie indziej choćby po to żeby mieć skalę porównawczą.

100/100

Avatar
Btrue / 2 sierpnia 2014 o 21:33
0

Cudzoziemcy = litwa, ukraina, białoruś?
Nic dziwnego, że lbn im się podoba, dajcie kogoś z BE, NL, D, UK i potem zapytajcie co sądzą o waszym mieście...

Poznałem niedawno  Australijczyka na Wieży Trynitarskiej, był zachwycony Lublinem i jego atmosferą.Moi kontrahenci z Niemiec też wybałuszali gały, nie tylko na kobiety ale również na budowle i zabytki. Ci co  wywalają fekę na własne miasto, nie znają go i nie wiedzą co przyjezdnym warto i trzeba pokazać i o nim powiedzieć, nie są godni tego żeby nazywać się prawdziwymi lublinianami/lubelakami. Wieczne marudy tylko uwsteczniają ten region, nie mając odwagi ruszyć się gdzie indziej choćby po to żeby mieć skalę porównawczą.

Poznałem niedawno  Australijczyka na Wieży Trynitarskiej, był zachwycony Lublinem i jego atmosferą.Moi kontrahenci z Niemiec też wybałuszali gały, nie tylko na kobiety ale również na budowle i zabytki. Ci co  wywalają fekę na własne miasto, nie znają go i nie wiedzą co przyjezdnym warto i trzeba pokazać i o nim powiedzieć, nie są godni tego żeby nazywać się prawdziwymi lublinianami/lubelakami. Wieczne marudy tylko uwsteczniają ten region, nie mając odwagi ruszyć się gdzie indziej choćby po to żeby mieć skalę porów... rozwiń

Avatar
hou niet van / 2 sierpnia 2014 o 21:14
0
Cudzoziemcy = litwa, ukraina, białoruś?
Nic dziwnego, że lbn im się podoba, dajcie kogoś z BE, NL, D, UK i potem zapytajcie co sądzą o waszym mieście...
Avatar
Tomek / 5 sierpnia 2014 o 09:55
0

Czas zmienić wójta Urbasia w Niemcach na kogoś z pomysłami, kto nie będzie tylko i wyłącznie zadłużał gminy! Andrzej Małek to sensowny kandydat! przeczytajcie jego bloga andrzejmalek.pl

Avatar
folkatka / 5 sierpnia 2014 o 07:03
0

miło poczytać czasem parę mądrych słów

To prawda.

 Pozdrawiam serdecznie. 

Avatar
Gość / 3 sierpnia 2014 o 13:58
0

Poznałem niedawno  Australijczyka na Wieży Trynitarskiej, był zachwycony Lublinem i jego atmosferą.Moi kontrahenci z Niemiec też wybałuszali gały, nie tylko na kobiety ale również na budowle i zabytki. Ci co  wywalają fekę na własne miasto, nie znają go i nie wiedzą co przyjezdnym warto i trzeba pokazać i o nim powiedzieć, nie są godni tego żeby nazywać się prawdziwymi lublinianami/lubelakami. Wieczne marudy tylko uwsteczniają ten region, nie mając odwagi ruszyć się gdzie indziej choćby po to żeby mieć skalę porównawczą.

miło poczytać czasem parę mądrych słów

miło poczytać czasem parę mądrych słów

rozwiń
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2014 o 09:41
0

Cudzoziemcy = litwa, ukraina, białoruś?
Nic dziwnego, że lbn im się podoba, dajcie kogoś z BE, NL, D, UK i potem zapytajcie co sądzą o waszym mieście...

Nie Litwa,Ukraina,Białorus ale generalnie Israel,podoba się i wracają po swoje.

Avatar
Icek Bimberman / 3 sierpnia 2014 o 09:40
0

Cudzoziemcy = litwa, ukraina, białoruś?
Nic dziwnego, że lbn im się podoba, dajcie kogoś z BE, NL, D, UK i potem zapytajcie co sądzą o waszym mieście...

Nie Litwa,Ukraina,Białorus ale generalnie Israel,podoba się i wracają po swoje.

Avatar
kubanek / 3 sierpnia 2014 o 09:29
0

W pełni się zgadzam się z użytkownikiem Brtue. Litwa, Białoruś, Rosja, Ukraina to taka sama zagranica jak Australia czy Niemcy. Dla normalnego człowieka i Polaka,a nie zakoplemsionego debila jak ten cały hou van ku***. Mój znajomy z Kolonii, Niemiec, znający holenderski, francuski, angielski, ale także i polski(sam go uczę), mówi, że to właśnie Polska, ba, Polska Wschodnia jest ciekawa, a nie żadna tam Holandia czy Belgia, wg. niego sztuczne i dziadowskie. No, ale ja nie różnicuję. To co nam szkodzi, to właśnie zbytnia orientacja w kierunku zachodnim, brak otwarcia na wschód. A wystarczyłoby się oczyć od Czechów, Słowaków, Węgrów, Serbów czy Chorwatów, którzy są otwarci i na Zachód i na Wschód. Z tej pogardy wobec naszych wschodnich sąsiadów, nic nigdy dobrego nie wynikło i nie wyniknie.

Pozdrawiam wszystkich cudzoziemnców odwiedzających Lublin i Lubelskie, nie ważne skąd przybyli.

W pełni się zgadzam się z użytkownikiem Brtue. Litwa, Białoruś, Rosja, Ukraina to taka sama zagranica jak Australia czy Niemcy. Dla normalnego człowieka i Polaka,a nie zakoplemsionego debila jak ten cały hou van ku***. Mój znajomy z Kolonii, Niemiec, znający holenderski, francuski, angielski, ale także i polski(sam go uczę), mówi, że to właśnie Polska, ba, Polska Wschodnia jest ciekawa, a nie żadna tam Holandia czy Belgia, wg. niego sztuczne i dziadowskie. No, ale ja nie różnicuję. To co nam szkodzi, to właśnie zbytnia orientacja w kierun... rozwiń

Avatar
lbn / 3 sierpnia 2014 o 07:49
0

Ci co  wywalają fekę na własne miasto, nie znają go i nie wiedzą co przyjezdnym warto i trzeba pokazać i o nim powiedzieć, nie są godni tego żeby nazywać się prawdziwymi lublinianami/lubelakami. Wieczne marudy tylko uwsteczniają ten region, nie mając odwagi ruszyć się gdzie indziej choćby po to żeby mieć skalę porównawczą.

100/100

Avatar
Btrue / 2 sierpnia 2014 o 21:33
0

Cudzoziemcy = litwa, ukraina, białoruś?
Nic dziwnego, że lbn im się podoba, dajcie kogoś z BE, NL, D, UK i potem zapytajcie co sądzą o waszym mieście...

Poznałem niedawno  Australijczyka na Wieży Trynitarskiej, był zachwycony Lublinem i jego atmosferą.Moi kontrahenci z Niemiec też wybałuszali gały, nie tylko na kobiety ale również na budowle i zabytki. Ci co  wywalają fekę na własne miasto, nie znają go i nie wiedzą co przyjezdnym warto i trzeba pokazać i o nim powiedzieć, nie są godni tego żeby nazywać się prawdziwymi lublinianami/lubelakami. Wieczne marudy tylko uwsteczniają ten region, nie mając odwagi ruszyć się gdzie indziej choćby po to żeby mieć skalę porównawczą.

Poznałem niedawno  Australijczyka na Wieży Trynitarskiej, był zachwycony Lublinem i jego atmosferą.Moi kontrahenci z Niemiec też wybałuszali gały, nie tylko na kobiety ale również na budowle i zabytki. Ci co  wywalają fekę na własne miasto, nie znają go i nie wiedzą co przyjezdnym warto i trzeba pokazać i o nim powiedzieć, nie są godni tego żeby nazywać się prawdziwymi lublinianami/lubelakami. Wieczne marudy tylko uwsteczniają ten region, nie mając odwagi ruszyć się gdzie indziej choćby po to żeby mieć skalę porów... rozwiń

Avatar
hou niet van / 2 sierpnia 2014 o 21:14
0
Cudzoziemcy = litwa, ukraina, białoruś?
Nic dziwnego, że lbn im się podoba, dajcie kogoś z BE, NL, D, UK i potem zapytajcie co sądzą o waszym mieście...
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 4 0

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 3 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 7 4

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 2

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 27 21

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku
galeria

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku 9 17

Poprawiono napis na odsłoniętym w niedzielę kraśnickim pomniku. Figura Lecha Kaczyńskiego została podpisana jako „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej”. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy drugiego z tych słów nie należałoby odmienić.

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu 3 11

Woda na kortach tenisowych w Świdniku. Urząd Miasta przyznaje, że po poniedziałkowych ulewnych deszczach był problem z odprowadzaniem wody

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada 7 11

Radni opozycji ocenili wyniki kontroli w Centrum Kultury jako skandal i zażądali wyjaśnień od prezydenta miasta

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja?

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja? 4 15

Kamila Lendzion została rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować Zarząd Województwa Lubelskiego, któremu podlega instytucja.

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin?

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin? 29 15

Motor Lublin potwierdził piąty transfer podczas letniego okienka. Kontrakt podpisał były, młodzieżowy reprezentant Ukrainy, a ostatnio zawodnik Wisły Puławy – Irakli Meskhia. Wkrótce kolejnym wzmocnieniem powinien być za to... Grzegorz Bonin

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym 64 9

Rada Dzielnicy Ponikwoda chce, żeby galeria handlowa Olimp znalazła się w jej granicach, a nie – jak teraz – na Czechowie Południowym. Tłumaczy, że dzięki temu mieszkańcy Ponikwody… będą mieć nowy ośrodek kulturalny

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej 0 3

Od wielu tygodni nie brakowało plotek, że dojdzie do połączenia Włodawianki z Eko Różanka. I wygląda na to, że kluby doszły już do porozumienia. Teraz swoją zgodę musi jeszcze wydać Lubelski Związek Piłki Nożnej

Nowy napastnik Górnika Łęczna

Nowy napastnik Górnika Łęczna 8 0

Sporo działo się we wtorek w obozie Górnika. Zielono-czarni mają nowego zawodnika – Jakuba Chrzanowskiego. Zmiany zaszły także w sztabie szkoleniowym i medycznym klubu z Łęcznej

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 8

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.