Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 listopada 2011 r.
10:48
Edytuj ten wpis

Czekają na szlachetną paczkę

0 14 A A
Katarzyna Mrozowska z synami (Jacek Świerczyński)
Katarzyna Mrozowska z synami (Jacek Świerczyński)

6-letni Igor z porażeniem mózgowym ma kochającą rodzinę. Mama chłopca, która wychowuje samotnie trójkę dzieci, nie pracuje. Rodzinie z Lublina nie na wszystko starcza pieniędzy. Wiedzą jednak, że są dobre duchy, które nie przejdą obojętnie wobec potrzebujących.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Już kiedyś braliśmy udział w akcji "Szlachetna paczka” – przyznaje Katarzyna Mrozowska z Lublina, która samotnie wychowuje dwóch synów i córkę. Młodszy z chłopców – 6-letni Igor cierpi na porażenie mózgowe. Ma też padaczkę. – Kiedy dostaliśmy te dary rozpłakałam się. Już sam fakt, że ktoś właśnie nas wybrał, poświęcił się, żeby kupić różne rzeczy i je nam ofiarować. To wszystko bardzo wiele dla nas znaczy.

Do tegorocznej edycji akcji "Szlachetna Paczka” zostało zakwalifikowanych ok. 500 rodzin z województwa lubelskiego.– W ubiegłym roku udało się pomóc wszystkim – mówi Sabina Kapuściska, liderka jednego z regionów w Lublinie. – Obecnie mamy już ok. 150 darczyńców. Większość czeka jeszcze na takie osoby.

Telefon

Czteroosobowa rodzina żyje skromnie, w małym mieszkaniu w jednej z uboższych dzielnic miasta. Ze względu na chorobę syna pani Katarzyna nie pracuje: dziecko wymaga nieustannej opieki. – Utrzymujemy się z alimentów i świadczeń rodzinnych – wylicza mama dzieci.

Nie na wszystko wystarcza pieniędzy. Potrzebna jest m.in. żywność i środki czystości. – Przydałaby się też kasza dla Igorka – dodaje pani Katarzyna. Dla jego mamy i rodzeństwa najważniejsze jest dobro chłopca.

A co ty chciałbyś dostać na gwiazdkę? – dopytuję 13-letniego brata Igora. – Może jakiś fajny telefon komórkowy – odpowiada nieśmiało Dominik, który pomaga swojej mamie opiekować się młodszym bratem.

Pani Katarzyna wierzy, że kiedyś los się do nich uśmiechnie i będą mogli zmienić mieszkanie. – Mogliśmy wyprowadzić się jakiś czas temu na ul. Samsonowicza, ale w lokalu, który nam oferowano, trzeba było zrobić generalny remont. A na to nie mamy pieniędzy.

Na węgiel

33-letni pan Jarek z Czerniejowa, około 15 km od Lublina, choruje na stwardnienie rozsiane. To uniemożliwia mu podjecie pracy. A wspólnie z żoną Ewą wychowują trójkę dzieci: 10-letnią Anię, 3,5-letniego Wiktora i Marysię, która ma zaledwie kilka dni. Ich warunki mieszkaniowe są złe. 5-osobowa rodzina ma do dyspozycji tylko jeden pokój, kuchnię i łazienkę.

– Sytuacja tej rodziny jest bardzo trudna – opowiada Agnieszka Dudziek, która koordynuje działania wolontariuszy na terenie Czerniejowa. – Do czasu urodzin Marysi pani Ewa pracowała, teraz jest na urlopie macierzyńskim. Pan Jarek ma już problemy z chodzeniem. Rodzina stara się sobie jakoś radzić, brakuje im jednak pieniędzy.

Ich dochód wynosi nieco ponad 400 zł na osobę, co pokrywa głównie koszty leczenia pana Jarka. Rodzina spłaca również kredyt. Mieszkańcy podlubelskiej miejscowości nie proszą o wiele: trochę żywności i pampersy dla maleńkiej córeczki. Boją się też, jak przetrwają nadchodzącą zimę. Nie mają pieniędzy na węgiel, którym można by było ogrzać mieszkanie.
Na wsi trudniej o darczyńcę

Z rejonu, którym opiekuje się pani Agnieszka, na pomoc czeka w sumie 39 rodzin. Darczyńców jest jednak jak na lekarstwo. – W ciągu 5 dni zgłosiło się jedynie dwóch – przyznaje Dudziak. – Na wsi nie ma zbyt wielu przedsiębiorców, którzy chcieliby wesprzeć potrzebujących. Może też trudniej jest dojechać do naszego magazynu, bo pomagający biorą również pod uwagę odległość, którą trzeba pokonać, żeby dowieźć dary dla rodzin.

Podkreśla jednak, że zwykle w ciągu dwóch tygodni udaje się znaleźć osoby, które chcą pomóc. Na ogół ofiarodawcy chcą pozostać anonimowi. – Uczestniczę w akcji od ubiegłego roku i nie miałam jeszcze takiego przypadku, żeby doszło do spotkania darczyńcy z rodziną, której ofiarują pomoc.

Na pralkę

37-letnia pani Iwona z Janowa Lubelskiego po odejściu męża sama wychowuje dziewięcioro dzieci. Najstarszy jest Daniel, ma 15 lat, rok młodsza jest Jola, 13 lat ma Mateusz. Kolejny z rodzeństwa Łukasz ma 10 lat. Jest też 9-letni Bartosz, 6-letni Paweł, 3-letni Kaperek, 2-letni Dawid i 2-miesięczna Oliwia. Ich mama cierpi na epilepsję. Ataki choroby nasilają się. Kobieta ma problem ze znalezieniem pracy. Rodzina mieszka w kawalerce o powierzchni 33 metrów kw.

– Mieszkanie, które zajmuje rodzina jest w starym budownictwie, ogrzewane jest piecem kaflowym. Jest zawilgocone – opisuje Rafał Knap, który jest kuratorem społecznym tej rodziny. – W mieszkaniu panuje potworna ciasnota, nie ma mowy o jakiejkolwiek prywatności. Dzieci nie mają miejsca na odrabianie lekcji, nie można się nawet skupić. Rodzeństwo śpi na piętrowych łóżkach i dostawkach.
Rodzina żyje bardzo biednie. Miesięcznie w przeliczeniu na jednego członka rodzina pani Iwony ma 176 zł. Ich marzeniem jest nowa pralka. Ta, którą mają, ciągle się psuje, a na zakup nowej ich nie stać.

Szlachetna paczka

Ogólnopolska akcja świątecznej pomocy. Akcja trwa od 2001 roku, a organizuje ją Stowarzyszenie Wiosna. Darczyńcy, którzy biorą udział w akcji, odpowiadają na konkretne potrzeby najbardziej ubogich osób ze swojego miasta lub okolicy. Informację o potrzebach rodzin zbierają wolontariusze, którzy kontaktują się z rodzinami. Około miesiąca przed Bożym Narodzeniem informacje te są umieszczane w anonimowej bazie internetowej, by darczyńca mógł wybrać konkretną rodzinę i przygotować dla niej paczkę na święta. Tylko w ubiegłym roku Szlachetna Paczka dotarła do 8201 ubogich rodzin. Wartość pomocy sięgnęła 10 mln zł.

Jak pomóc?

Wszystkie informacje na temat akcji "Szlachetna paczka” można znaleźć na stronie internetowej
www.szlachetnapaczka.pl

Na niej znajdują się również opisy poszczególnych rodzin. Są wymienione również rzeczy, których potrzebują. Są także kontakty do koordynatorów akcji i wolontariuszy. Akcję można też wesprzeć finansowo poprzez wpłaty na konto akcji lub wysłanie charytatywnego
SMS-a o treści PACZKA pod nr 75465 (5 PLN + Vat).

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Krysia / 12 grudnia 2011 o 17:10
0
Nie rozumiem czemu się unosisz, ta paczka jest dla całej rodziny a nie tylko dla dzieci tak mi się wydaje. Dla dzieci mogą być ewentualnie zabawki a nie środki czystości tak jak prosi pani Katarzyna Masz racje rodziców się nie wybiera
Avatar
m / 9 grudnia 2011 o 17:48
0
Czy komuś przypadkiem się coś nie pomyliło. Wydaje mi się, że ta paczka do dla dzieci, a nie dla ich mamy.
Zachowania rodziców nie powinny być kryterium do dyskryminacji i karania to za dzieci...
Avatar
Marzena / 8 grudnia 2011 o 19:35
0
A jeszcze do -m-
Mając chore dziecko wydaje mi się że alkohol powinien odejść w zapomnienie Owszem każdy jest człowiekiem z takimi problemami lub innymi ale to nie znaczy że należy pić A co by było gdyby Kaśka była tak pijana a któreś z jej dzieci potrzebowało by Pomocy
Avatar
Marzena / 8 grudnia 2011 o 19:28
0
A może to co pisze Baśka to prawda a więc jak ma się na alkohol to i powinno się miec na życie. Więc może dajmy tą paczkę komuś kto jej potrzebuje.
MAM nadzieje że to z tym piciem to nie prawda jest Mając dziecko tak chore i pić ...........
Avatar
m / 7 grudnia 2011 o 16:32
0
BAŚKA! Jak to łatwo komuś wytykać. A może ty chętnie chciałabyś się znaleźć na miejscu kobiety z takimi problemami.Ciekawe jak byś sobie poradziła? Ja nigdy nie spotkałam, żeby te dzieci nie miały co jeść, albo były nieszczęśliwe. A pomijając to, uważasz, że jak człowiek ma tak chore dziecko to nie jest człowiekiem jak każdy inny...A może nie należy jej się jakieś odreagowanie.
Mama chorego dziecka.
Avatar
Katarzyna Mrozowska / 30 listopada 2011 o 17:57
0
Przykro mi bardzo z powodu tego "komentarza" tzw BASKA to oczywiscie pewnie zadna bASKA tylko ktos z kim pewnie nie jestem w dobrych stosunkach..bo niestety ludzka zawisc nie zna granic
Avatar
Gość / 27 listopada 2011 o 23:45
0
[quote name='BASKA' timestamp='1322404040' post='563542']
JEZELI CHODZI O PANIA KATARZYNE TO ONA WCALE NIEJEST BIEDNA TYLKO MA PROBLEM Z ALKOHOLEM BO PIJE CODZENNIE A NA TO JA STAC POMAGAJCIE TYM CO NAPRAWDE POTRZEBUJA A NIE PIJACZKOM
[/quote]
No i co w związku z tym? Czujesz się już lepiej po takiej wypowiedzi? Współczuje pani Katarzynie że ma takich sąsiadów
Avatar
Gość / 27 listopada 2011 o 18:04
0
"Czteroosobowa rodzina żyje skromnie, w małym mieszkaniu w jednej z uboższych dzielnic miasta"

... jeśli w Lublinie są dzielnice "uboższe" to pewnie i są dzielnice "bogatsze".

Macie jakieś typy tych "bogatszych" ?
Avatar
BASKA / 27 listopada 2011 o 15:27
0
JEZELI CHODZI O PANIA KATARZYNE TO ONA WCALE NIEJEST BIEDNA TYLKO MA PROBLEM Z ALKOHOLEM BO PIJE CODZENNIE A NA TO JA STAC POMAGAJCIE TYM CO NAPRAWDE POTRZEBUJA A NIE PIJACZKOM
Avatar
Gość / 27 listopada 2011 o 12:01
0
[quote name='Obywatel' timestamp='1322390117' post='563490']
Fajne podejście do życia ma pan Jarek: chory, nie pracuje, ale żonie narobi dzieci i niech się ludzie martwią.
[/quote]
Ludzie nie muszą się martwić tylko co najwyżej mogą pomóc, ot normalny ludzki odruch. Zwierzęta twojego pokroju i wiejskiej krowy od aborcji z komentarza poniżej i tak nie pomogą więc po co w ogóle się udzielacie
Avatar
Krysia / 12 grudnia 2011 o 17:10
0
Nie rozumiem czemu się unosisz, ta paczka jest dla całej rodziny a nie tylko dla dzieci tak mi się wydaje. Dla dzieci mogą być ewentualnie zabawki a nie środki czystości tak jak prosi pani Katarzyna Masz racje rodziców się nie wybiera
Avatar
m / 9 grudnia 2011 o 17:48
0
Czy komuś przypadkiem się coś nie pomyliło. Wydaje mi się, że ta paczka do dla dzieci, a nie dla ich mamy.
Zachowania rodziców nie powinny być kryterium do dyskryminacji i karania to za dzieci...
Avatar
Marzena / 8 grudnia 2011 o 19:35
0
A jeszcze do -m-
Mając chore dziecko wydaje mi się że alkohol powinien odejść w zapomnienie Owszem każdy jest człowiekiem z takimi problemami lub innymi ale to nie znaczy że należy pić A co by było gdyby Kaśka była tak pijana a któreś z jej dzieci potrzebowało by Pomocy
Avatar
Marzena / 8 grudnia 2011 o 19:28
0
A może to co pisze Baśka to prawda a więc jak ma się na alkohol to i powinno się miec na życie. Więc może dajmy tą paczkę komuś kto jej potrzebuje.
MAM nadzieje że to z tym piciem to nie prawda jest Mając dziecko tak chore i pić ...........
Avatar
m / 7 grudnia 2011 o 16:32
0
BAŚKA! Jak to łatwo komuś wytykać. A może ty chętnie chciałabyś się znaleźć na miejscu kobiety z takimi problemami.Ciekawe jak byś sobie poradziła? Ja nigdy nie spotkałam, żeby te dzieci nie miały co jeść, albo były nieszczęśliwe. A pomijając to, uważasz, że jak człowiek ma tak chore dziecko to nie jest człowiekiem jak każdy inny...A może nie należy jej się jakieś odreagowanie.
Mama chorego dziecka.
Avatar
Katarzyna Mrozowska / 30 listopada 2011 o 17:57
0
Przykro mi bardzo z powodu tego "komentarza" tzw BASKA to oczywiscie pewnie zadna bASKA tylko ktos z kim pewnie nie jestem w dobrych stosunkach..bo niestety ludzka zawisc nie zna granic
Avatar
Gość / 27 listopada 2011 o 23:45
0
[quote name='BASKA' timestamp='1322404040' post='563542']
JEZELI CHODZI O PANIA KATARZYNE TO ONA WCALE NIEJEST BIEDNA TYLKO MA PROBLEM Z ALKOHOLEM BO PIJE CODZENNIE A NA TO JA STAC POMAGAJCIE TYM CO NAPRAWDE POTRZEBUJA A NIE PIJACZKOM
[/quote]
No i co w związku z tym? Czujesz się już lepiej po takiej wypowiedzi? Współczuje pani Katarzynie że ma takich sąsiadów
Avatar
Gość / 27 listopada 2011 o 18:04
0
"Czteroosobowa rodzina żyje skromnie, w małym mieszkaniu w jednej z uboższych dzielnic miasta"

... jeśli w Lublinie są dzielnice "uboższe" to pewnie i są dzielnice "bogatsze".

Macie jakieś typy tych "bogatszych" ?
Avatar
BASKA / 27 listopada 2011 o 15:27
0
JEZELI CHODZI O PANIA KATARZYNE TO ONA WCALE NIEJEST BIEDNA TYLKO MA PROBLEM Z ALKOHOLEM BO PIJE CODZENNIE A NA TO JA STAC POMAGAJCIE TYM CO NAPRAWDE POTRZEBUJA A NIE PIJACZKOM
Avatar
Gość / 27 listopada 2011 o 12:01
0
[quote name='Obywatel' timestamp='1322390117' post='563490']
Fajne podejście do życia ma pan Jarek: chory, nie pracuje, ale żonie narobi dzieci i niech się ludzie martwią.
[/quote]
Ludzie nie muszą się martwić tylko co najwyżej mogą pomóc, ot normalny ludzki odruch. Zwierzęta twojego pokroju i wiejskiej krowy od aborcji z komentarza poniżej i tak nie pomogą więc po co w ogóle się udzielacie
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja?

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja? 0 0

Kamila Lendzion została rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować Zarząd Województwa Lubelskiego, któremu podlega instytucja.

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin?

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin? 6 3

Motor Lublin potwierdził piąty transfer podczas letniego okienka. Kontrakt podpisał były, młodzieżowy reprezentant Ukrainy, a ostatnio zawodnik Wisły Puławy – Irakli Meskhia. Wkrótce kolejnym wzmocnieniem powinien być za to... Grzegorz Bonin

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym 13 2

Rada Dzielnicy Ponikwoda chce, żeby galeria handlowa Olimp znalazła się w jej granicach, a nie – jak teraz – na Czechowie Południowym. Tłumaczy, że dzięki temu mieszkańcy Ponikwody… będą mieć nowy ośrodek kulturalny

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej 0 1

Od wielu tygodni nie brakowało plotek, że dojdzie do połączenia Włodawianki z Eko Różanka. I wygląda na to, że kluby doszły już do porozumienia. Teraz swoją zgodę musi jeszcze wydać Lubelski Związek Piłki Nożnej

Nowy napastnik Górnika Łęczna

Nowy napastnik Górnika Łęczna 3 0

Sporo działo się we wtorek w obozie Górnika. Zielono-czarni mają nowego zawodnika – Jakuba Chrzanowskiego. Zmiany zaszły także w sztabie szkoleniowym i medycznym klubu z Łęcznej

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 3

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze
21 lipca 2018, 20:00

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda duetu The Dumplings, Kuba Karaś, wystąpi 21 lipca w Plenerze. Zamiast własnych kawałków artysta sprawdzi się w roli DJ'a i rozkręci gorącą imprezę. Start o godz. 20.

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie 0 16

Wczoraj unieważniony został przetarg na odnowę parku Ludowego. Najtańsza oferta przekraczała kwotę zarezerwowaną w kasie miasta. Teraz Ratusz zastanawia się nad dalszymi losami tej inwestycji, która już drugi raz okazała się sporo droższa niż spodziewali się urzędnicy.

Smaki Muzyki. Nowy projekt w Puławach
20 lipca 2018, 18:30

Smaki Muzyki. Nowy projekt w Puławach 2 1

W Puławach startuje cykl Smaki Muzyki organizowany przez Puławski Park Naukowo-Technologiczny. W piątek, 20 lipca o godz. 18.30 w Zielonym Pomidorze (Mościckiego 1) odbędzie się koncert Artura Miedzińskiego.

Lublin: Tutaj działała wytwórnia wind. Deweloper chce zbudować bloki

Lublin: Tutaj działała wytwórnia wind. Deweloper chce zbudować bloki 17 15

Siedem bloków mieszkalnych zamierza stawiać prywatna spółka na terenie wytwórni wind u zbiegu ul. Roztocze i Orkana. Ratusz uznał, że to dobre miejsce na mieszkania, a teraz będzie opracowywać nowy plan zagospodarowania terenu.

Lublin rozpoczął ogólnopolskie bieganie City Trial

Lublin rozpoczął ogólnopolskie bieganie City Trial 0 0

Nad Zalewem Zemborzyckim odbył się bieg City trail onTour, czyli wakacyjna zapowiedź największego cyklu zawodów przełajowych w kraju. Najszybszym na 5-kilometrowej trasie był miejscowy dominator – Artur Kern. Wśród kobiet zwycięstwo odniosła pochodząca z Wejherowa – Katarzyna Konkel

O leśnych przedszkolach w Rezerwacie Dzikich Dzieci

O leśnych przedszkolach w Rezerwacie Dzikich Dzieci 0 2

Zamiast klocków i lalek – patyki i błoto. Zamiast łóżka i materaca – ciepły śpiwór i gołe niebo. Przedszkolaki brodzą w kałużach, przedzierają przez śnieżne zaspy, a ich plac zabaw to las, łąka lub ogród.

MKS Perła Lublin już trenuje
galeria

MKS Perła Lublin już trenuje 2 1

Superliga piłkarek ręcznych MKS Perła Lublin ma za sobą pierwszy trening. W poniedziałek w hali MOSiR przy Al. Zygmuntowskich ćwiczyło 14 zawodniczek. Walentyna Nieściaruk i Gabriela Besen na razie trenowały indywidualnie

Wymieszał alkohol z lekami. Zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę

Wymieszał alkohol z lekami. Zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę 40 5

Recydywista z Łęcznej zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę. Wpadł w szał po tym, jak wymieszał alkohol z lekami – wynika z akt sprawy. Ofiara przeżyła tylko dzięki interwencji świadka i policjantów.

Cena 1g suszu dla pacjenta nie powinna przekroczyć 65 zł. Chorzy czekają na medyczną marihuanę

Cena 1g suszu dla pacjenta nie powinna przekroczyć 65 zł. Chorzy czekają na medyczną marihuanę 7 4

Jest firma, która chce sprowadzać z Kanady surowiec do wytwarzania marihuany medycznej. Złożyła już wniosek o rejestrację, ale do aptek lek szybko nie trafi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.