Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 października 2010 r.
13:12
Edytuj ten wpis

Czesi chcą przejąć kopalnię. Stracimy Bogdankę?

0 11 A A

Wygrali z kryzysem, oparli się konsolidacji, wywalczyli prywatyzację i wejście na giełdę. Dziś najlepsza polska kopalnia i jedna z najpotężniejszych lubelskich spółek stoi przed kolejnym wyzwaniem. Czeski potentat węglowy chce przejąć Bogdankę, wycofać ją z giełdy, a jej siedzibę przenieść poza Polskę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Lata 90-te: Bogdanka jest na swoim pierwszym zakręcie. Niespłacone kredyty na budowę kopalni, kiepskie wyniki finansowe, komornicy dobijający się o należności. – Byliśmy pierwszą kopalnią przeznaczoną do zamknięcia – wspomina Stanisław Stachowicz, były prezes Bogdanki. – Rada pracownicza wybrała mnie na dyrektora kopalni 18 września 1990 roku. Zaczęliśmy walkę o przetrwanie.

Stachowicz przeprowadza postępowanie ugodowe z wierzycielami i restrukturyzuje kopalni. W atmosferze strajków w 1993 roku pracę traci 712 górników. Ale już w 1995 roku kopalnia przynosi PIERWSZY ZYSK. W kolejnych latach roczny zarobek Lubelskiego Węgla nie spada poniżej 50 mln zł.

To rekord w skali całej Polski. Bogdanka staje się najbardziej dochodową polską kopalnią, z której zysków garściami czerpie Minister Skarbu. Na Lubelszczyznę zjeżdżają najlepsi fachowcy z całego kraju. Coraz głośniej mówi się o prywatyzacji kopalni, wejściu na giełdę papierów wartościowych. Przez kolejne lata Bogdanka wyrasta na lidera branży.

Połączymy was

Tymczasem w marcu 2006 roku rząd przyjmuje program konsolidacji energetyki. Przewiduje on utworzenie czterech grup energetycznych. W skład jednej z nich miałby wejść Lubelski Węgiel Bogdanka połączony z Elektrownią Kozienice i grupą dystrybucyjną Enea. Sprawa przyszłości Bogdanki sprowadzonej do roli zależnego podmiotu w powstałej grupie zdaje się być przesądzona. W KOPALNI WRZE. Zarząd i związkowcy stają po jednej stronie.

– Boimy się ograniczenia wydobycia węgla, a tym samym zatrudnienia. Tego, że rozwój kopalni zostanie zahamowany – grzmi Bogusław Szmuc, przewodniczący Związku Zawodowego Górników. – Nie chcemy być dojną krową w energetycznym holdingu. Chcemy, żeby pieniądze zarabiane na Lubelszczyźnie tutaj zostawały, a nie wędrowały do Poznania – nie przebiera w słowach prezes Stachowicz.

Niepokorni

W październiku 2006 roku górnicy wychodzą na ulicę. Demonstracja w Lublinie gromadzi kilka tysięcy osób. Za Bogdanką stają murem związkowcy ze wszystkich większych zakładów na Lubelszczyźnie, zarząd "Solidarności”, lubelscy parlamentarzyści. Kolejne miesiące to rozmowy w Ministerstwie Gospodarki, spotkania z posłami, władzami regionu, szukanie poparcia gdzie tylko się da. Wszystko na nic. 13 kwietnia w Bogdance dochodzi do STRAJKU OSTRZEGAWCZEGO, pracę przerywa ok. 1000 osób.

Dopiero to zwraca uwagę rządu na niepokornych górników. 20 czerwca 2007 roku Michał Krupiński, ówczesny wiceminister skarbu potwierdza publicznie: Bogdanka zostaje wyłączona z rządowego programu konsolidacji. Podkreśla przy tym, że to zasługa związkowców z Bogdanki. – Choć naszym zdaniem wejście do silnej grupy byłoby dla Bogdanki korzystne – mówi Michał Krupiński.

Premier pod ziemią

W styczniu 2008 nowym szefem Bogdanki został Mirosław Taras, wieloletni pracownik lubelskiej kopalni. W tym samym czasie nowy minister skarbu (PO) ogłasza, że Lubelski Węgiel jest na liście spółek przeznaczonych do prywatyzacji. I to w pierwszej kolejności. W czerwcu, dokładnie rok po najtrudniejszych chwilach w historii Bogdanki, do kopalni przyjeżdża premier Donald Tusk. Wraz z górnikami zjeżdża POD ZIEMIĘ. – Jestem pod wrażeniem tego, co zobaczyłem – nie kryje zachwytu szef polskiego rządu. – Ta kopalnia na naszych oczach wyrasta na najnowocześniejszą w Europie. Gratuluję wam i dziękuję.

Na parkiet!

Czerwiec 2009 r. Na giełdzie trwa bessa. A Bogdanka debiutuje. I odnosi sukces. Z emisji akcji spółka pozyskuje 528 mln zł. – Wielu doradców mówiło, że to szaleństwo, że to się nie może udać w tak trudnym momencie. Ja jednak uznałem, że giełda potrzebuje nowego rozdania, czeka na MOCNEGO GRACZA, który przełamie impas – wspomina Mirosław Taras, prezes Bogdanki. – Chciałem złamać mit górnictwa jako czarnego, brudnego zawodu, na którym nie da się zarobić. Pokazać inwestorom, że to przemysł z prawdziwego zdarzenia, generujący zyski. I to się udało. 2009 rok spółka zamyka przychodami rzędu 1,1 mld zł. Na czysto zarabia 192 mln zł. Inwestycje w Polu Stefanów, który spółka planuje uruchomić w 2014 roku (i podwoić wydobycie węgla) idą pełną parą. Sukces goni sukces.

Górnicy z walorami

Wejście na giełdę to pierwszy etap prywatyzacji Bogdanki. Zyskują na nim pracownicy. Na początku 2010 roku rozpoczyna się proces udostępnienia akcji pracowniczych. W ręce uprawnionych pracowników (jest ich 3917) trafia 3.243.000 akcji (czyli ok. 10 proc.). Średnio na jednego uprawnionego przypada ok. 1000 akcji wartych wtedy ok. 70 tys. zł. Dziś już ich wartość sięgnęła 100 000 zł. Ale ten zysk jest, póki co, nieosiągalny. Górnicy nie mogą bowiem sprzedać swoich akcji do grudnia 2011 roku.

Niektórzy omijają ten prawny zakaz i sprzedają tzw. prawo do akcji. Nie mając świadomości, że już wkrótce każda akcja może przesądzić o przyszłości ich kopalni.

Sprzedani funduszom

W marcu 2010 roku finalizuje się drugi i ostatni etap prywatyzacji. Ministerstwo Skarbu sprzedaje 46,7 proc. akcji Bogdanki 14 Otwartym Funduszom Emerytalnym. OFE płacą za jedną akcję 70,50 zł (w sumie 1,1 mld zł).

– Znaleźliśmy inwestora finansowego i to długoterminowego. OFE tym właśnie się cechują: pomnażają kapitał dla przyszłych EMERYTÓW i dlatego w ich interesie jest podnoszenie wartości posiadanych firm – tłumaczy Aleksander Grad, minister skarbu, który przyjeżdża do Bogdanki, by poinformować górników o transakcji.

Lepszy polski niż zagraniczny

Górnicy nie kryją zaskoczenia. I obaw: – Kontrola państwa dawała nam poczucie bezpieczeństwa. A teraz zostawiono nas na pastwę losu. Pozostaje nadzieja, że wszystko będzie dobrze – mówi Czesław Brzyski, wiceprzewodniczący "Solidarności” w Bogdance.

Zarząd Bogdanki uspokaja: OFE to najlepszy inwestor, jaki mógł przejąć Bogdankę. – Wchodząc na giełdę liczyliśmy się z tym, że zmieni się akcjonariat. Nie chcieliśmy inwestora branżowego, dlatego OFE spełnia w pełni nasze oczekiwania – mówi Taras.

– Lepsze fundusze emerytalne nastawione na długoterminowe inwestycje, niż zagraniczny inwestor strategiczny, który kupiłby spółkę po to, by szybko na niej zarobić nie myśląc o przyszłości – komentuje Robert Wolanin, dyrektor Domu Maklerskiego IDM SA w Lublinie. Tylko, czy OFE mają zamiar trzymać akcje Bogdanki? Czy też skorzystają z pierwszej okazji, by je sprzedać i sporo na nich zarobić?

Zdenek Bakała składa ofertę

A taka okazja nadarza się już wkrótce. We wtorek 5 października spółka New World Resources informuje, że chce wykupić wszystkie akcje Bogdanki. Za jedną płaci 100,75 zł (przy wtorkowym kursie na giełdzie 89 zł). Jeśli OFE (które mają w tej chwili 39 proc. akcji Bogdanki) zdecydowałyby się przyjąć tę ofertę zarabiają na transakcji 40 proc. (ok. 200 mln zł).

– To BYŁBY INTERES ŻYCIA dla OFE – ocenia Wolanin. – Choć z drugiej strony inwestycja w Bogdankę w dłuższej perspektywie może okazać się znacznie bardziej opłacalna.

Kto stoi za spółką, która chce przejąć lubelską kopalnię? Właścicielem New World Resources jest Zdenek Bakala, jeden z najbogatszych Czechów. Spółka ma cztery kopalnie w Czechach, ale jej siedziba znajduje się w Holandii. Zatrudnia 18 950 pracowników i jest wiodącym producent węgla kamiennego i koksu w Europie Środkowej. Jej akcje notowane są na giełdach papierów wartościowych w Londynie, Pradze i Warszawie.

Co nas czeka?

NWR nie ukrywa, że chce wchłonąć Bogdankę, wycofać ją z giełdy, a jej siedzibę przenieść poza Polskę. – Co czeka pracowników, jeśli spółka przejdzie w obce ręce? – martwi się Czesław Brzyski. – Czy nasze interesy będą zabezpieczone?

Pytań jest więcej. Bogdanka jest głównym sponsorem Górnika Łęczna i sponsoruje KMŻ Lublin. Rocznie wydaje na sport i projekty kulturalne 8-10 mln zł. – Górnicy zbudowali nasz klub i trudno sobie wyobrazić jego funkcjonowanie bez pieniędzy z Bogdanki. To byłaby dla nas bardzo trudna sytuacja – uważa Artur Kapelko, członek zarządu Górnika Łęczna.

Czy nowy właściciel będzie nadal wspierał lubelski sport i kulturę? Gdzie powędrują podatki? Bogdanka odprowadza do fiskusa miliony złoty. Część pieniędzy z podatków zasila budżety gminy Puchaczów, powiatu łęczyńskiego i województwa lubelskiego.

– Tak walczyliśmy o to, żeby nie przejęła nas Enea, tak dobijaliśmy się o wejście na giełdę… – mówi Brzyski. – A teraz cała nasza przyszłość stanęła pod znakiem zapytania. Ja sobie nie wyobrażam, że stracimy Bogdankę, że ONA NIE BĘDZIE JUŻ NASZA.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 października 2010 o 16:25
0
TO ILE LATEK LICZY "SOLIDARNOŚĆ"? ROCZNICE SZUMNIE OBCHODZONE A ROZWALILI WSZYSTKO, A TERAZ ROZWALAJĄ RESZTĘ. WSZYSTKO WYPRZEDADZĄ .TYLKO KOŚCIÓŁ ZYSKAŁ TROCHĘ I INNI CO MIELI DOJŚCIE RESZTA TYRA ZA 1000 ZŁ CO NAM ZOSTAJE POLSKIEGO? ZAROBKI 4 RAZY MNIEJSZE NIŻ W INNYCH KRAJACH. MACIE SWOICH STYROPIANOWCÓW NIECH TERAZ WALCZĄ.
Avatar
góral / 9 października 2010 o 12:31
0
Kilkanaście lat temu Cukrownia Lublin była najnowocześniejszym zakładem tego typu w Polsce. Wydawało się, że czeka ją stabilna i pewna przyszłość. Niestety, wiemy jak to się skończyło, czyżby historia miała się powtórzyć?
Avatar
bolekpanie decydent jak / 9 października 2010 o 11:40
0
panie decydent nie swojego jak ci czesi maja ochota kupowac wegiel to niech kupuja tonami to jest postawa wladzy
Avatar
Polsko ratuj się! / 9 października 2010 o 09:21
0
Pogonić całe to POżydowskie stowarzyszenie w diabły! To nie są Polacy, to żydostwo ukryte pod polskobrzmiącymi nazwiskami! Najpierw w latach 50-tych pod szyldem UB wytłukli tych, którzy nie dali się zamordować w Katyniu a teraz chcą do reszty zniszczyć Polskę i Polskość. Tak być nie może! Odmawia nam się prawa do godnego życia i godnej śmierci, odmawia prawa do godziwego wynagrodzenia, zmniejsza nakłady na szpitale i leki ratujące życie a w to miejsce władza tworzy nowe urzędnicze armie bez żadnej odpowiedzialności i przyznaje nagrody na szczeblu centralnym i lokalnych samorządach. To jest jawne pogwałcenie podstawowych praw każdego człowieka do życia!
Pogonić całe to POżydowskie stowarzyszenie w diabły! To nie są Polacy, to żydostwo ukryte pod polskobrzmiącymi nazwiskami! Najpierw w latach 50-tych pod szyldem UB wytłukli tych, którzy nie dali się zamordować w Katyniu a teraz chcą do reszty zniszczyć Polskę i Polskość. Tak być nie może! Odmawia nam się prawa do godnego życia i godnej śmierci, odmawia prawa do godziwego wynagrodzenia, zmniejsza nakłady na szpitale i leki ratujące życie a w to miejsce władza tworzy nowe urzędnicze armie bez żadnej odpowiedzialności i przyznaje na... rozwiń
Avatar
TuTek / 9 października 2010 o 09:19
0
[quote name='pomyslowa' date='09 październik 2010 - 08:55 ' timestamp='1286607357' post='358958']
Ja proponuje sprywatyzować rząd, parlament i wystawić ich na giełdę... może jakaś kasa do budżetu wpłynie ?
[/quote]

Pomysł wspaniały ale PKB da tyle co już załatwiony szacunkowy obrót z prostytucji, obrotu narkotykami i przemytu - szklane , papierowe i elektroniczne cyferki wzrostu PKB
Avatar
JACK / 9 października 2010 o 09:14
0
CZY TO NIE JEST ODPOWIEDŻ OFE NA ZAMIERZENIA PANI MINISTER PRACY?
Avatar
kajetanow / 9 października 2010 o 09:13
0
Dlaczego kandydat na prezydenta - pan Żuk teraz milczy, tyle jeszcze niedawno można było czytać na profilu społecznościowym nt jego planów, oglądać w TV czy na owocobraniu w Elizówce...tylko o czym wtedy mówił? gdzie jest teraz? miał być zbawicielem z Lublina - spadochroniarz z ministerstwa. dlaczego nie reagował przy podjęciu decyzji z wyjściem Bogdanki na giełdę. Prezydentem powinien być człowiek, który nie tylko wychodzi na róznych imprezach i wygłasza przemówienia o "pierdółkach", powinien umieć radzić sobie w trudnych sytuacjach a nie siedzieć cicho i udawaćm że nic sie nie stało.
Dlaczego kandydat na prezydenta - pan Żuk teraz milczy, tyle jeszcze niedawno można było czytać na profilu społecznościowym nt jego planów, oglądać w TV czy na owocobraniu w Elizówce...tylko o czym wtedy mówił? gdzie jest teraz? miał być zbawicielem z Lublina - spadochroniarz z ministerstwa. dlaczego nie reagował przy podjęciu decyzji z wyjściem Bogdanki na giełdę. Prezydentem powinien być człowiek, który nie tylko wychodzi na róznych imprezach i wygłasza przemówienia o "pierdółkach", powinien umieć radzić sobie w trudnych sytuacja... rozwiń
Avatar
pomyslowa / 9 października 2010 o 08:55
0
Ja proponuje sprywatyzować rząd, parlament i wystawić ich na giełdę... może jakaś kasa do budżetu wpłynie ?
Avatar
Noe / 9 października 2010 o 08:43
0
"W marcu 2010 roku finalizuje się drugi i ostatni etap prywatyzacji. Ministerstwo Skarbu sprzedaje 46,7 proc. akcji Bogdanki 14 Otwartym Funduszom Emerytalnym. OFE płacą za jedną akcję 70,50 zł (w sumie 1,1 mld zł).

– Znaleźliśmy inwestora finansowego i to długoterminowego. OFE tym właśnie się cechują: pomnażają kapitał dla przyszłych EMERYTÓW i dlatego w ich interesie jest podnoszenie wartości posiadanych firm – tłumaczy Aleksander Grad, minister skarbu, który przyjeżdża do Bogdanki, by poinformować górników o transakcji."

Nie wiedziała "prawa" ręka premiera co zamierza czynić dłoń "lewa"?

"Rząd planuje likwidację OFE śr., 04/11/2009"

Zestaw sobie jeszcze raz daty podanych informacjii i odpowiedz sam jaki cel miało przekazanie akcji Bogdanki funduszom, które wcześniej już poddano przygotowaniom do likwidacji?

Zaangażowania przedstawicieli lokalnych władz w tę powyższą wiekopomną transakcję wspominał nie będę bo zaraz krzyk sie podniesie, że prję dezawuować najważniejszych kandydatów na fotel prezydenta miasta ;p

PO nich to już tylko POtop?
"W marcu 2010 roku finalizuje się drugi i ostatni etap prywatyzacji. Ministerstwo Skarbu sprzedaje 46,7 proc. akcji Bogdanki 14 Otwartym Funduszom Emerytalnym. OFE płacą za jedną akcję 70,50 zł (w sumie 1,1 mld zł).

– Znaleźliśmy inwestora finansowego i to długoterminowego. OFE tym właśnie się cechują: pomnażają kapitał dla przyszłych EMERYTÓW i dlatego w ich interesie jest podnoszenie wartości posiadanych firm – tłumaczy Aleksander Grad, minister skarbu, który przyjeżdża do Bogdanki, by poinformować górników o transakcji.&... rozwiń
Avatar
miro / 9 października 2010 o 08:33
0
Taa a kto doprowadził do "wyjścia" Bogdanki na giełdę??? Minister gospodarki, kto był vce wtedy - Żuk...teraz niech ratują Bogdankę przed "zbawcą" z Czech.
Avatar
Gość / 9 października 2010 o 16:25
0
TO ILE LATEK LICZY "SOLIDARNOŚĆ"? ROCZNICE SZUMNIE OBCHODZONE A ROZWALILI WSZYSTKO, A TERAZ ROZWALAJĄ RESZTĘ. WSZYSTKO WYPRZEDADZĄ .TYLKO KOŚCIÓŁ ZYSKAŁ TROCHĘ I INNI CO MIELI DOJŚCIE RESZTA TYRA ZA 1000 ZŁ CO NAM ZOSTAJE POLSKIEGO? ZAROBKI 4 RAZY MNIEJSZE NIŻ W INNYCH KRAJACH. MACIE SWOICH STYROPIANOWCÓW NIECH TERAZ WALCZĄ.
Avatar
góral / 9 października 2010 o 12:31
0
Kilkanaście lat temu Cukrownia Lublin była najnowocześniejszym zakładem tego typu w Polsce. Wydawało się, że czeka ją stabilna i pewna przyszłość. Niestety, wiemy jak to się skończyło, czyżby historia miała się powtórzyć?
Avatar
bolekpanie decydent jak / 9 października 2010 o 11:40
0
panie decydent nie swojego jak ci czesi maja ochota kupowac wegiel to niech kupuja tonami to jest postawa wladzy
Avatar
Polsko ratuj się! / 9 października 2010 o 09:21
0
Pogonić całe to POżydowskie stowarzyszenie w diabły! To nie są Polacy, to żydostwo ukryte pod polskobrzmiącymi nazwiskami! Najpierw w latach 50-tych pod szyldem UB wytłukli tych, którzy nie dali się zamordować w Katyniu a teraz chcą do reszty zniszczyć Polskę i Polskość. Tak być nie może! Odmawia nam się prawa do godnego życia i godnej śmierci, odmawia prawa do godziwego wynagrodzenia, zmniejsza nakłady na szpitale i leki ratujące życie a w to miejsce władza tworzy nowe urzędnicze armie bez żadnej odpowiedzialności i przyznaje nagrody na szczeblu centralnym i lokalnych samorządach. To jest jawne pogwałcenie podstawowych praw każdego człowieka do życia!
Pogonić całe to POżydowskie stowarzyszenie w diabły! To nie są Polacy, to żydostwo ukryte pod polskobrzmiącymi nazwiskami! Najpierw w latach 50-tych pod szyldem UB wytłukli tych, którzy nie dali się zamordować w Katyniu a teraz chcą do reszty zniszczyć Polskę i Polskość. Tak być nie może! Odmawia nam się prawa do godnego życia i godnej śmierci, odmawia prawa do godziwego wynagrodzenia, zmniejsza nakłady na szpitale i leki ratujące życie a w to miejsce władza tworzy nowe urzędnicze armie bez żadnej odpowiedzialności i przyznaje na... rozwiń
Avatar
TuTek / 9 października 2010 o 09:19
0
[quote name='pomyslowa' date='09 październik 2010 - 08:55 ' timestamp='1286607357' post='358958']
Ja proponuje sprywatyzować rząd, parlament i wystawić ich na giełdę... może jakaś kasa do budżetu wpłynie ?
[/quote]

Pomysł wspaniały ale PKB da tyle co już załatwiony szacunkowy obrót z prostytucji, obrotu narkotykami i przemytu - szklane , papierowe i elektroniczne cyferki wzrostu PKB
Avatar
JACK / 9 października 2010 o 09:14
0
CZY TO NIE JEST ODPOWIEDŻ OFE NA ZAMIERZENIA PANI MINISTER PRACY?
Avatar
kajetanow / 9 października 2010 o 09:13
0
Dlaczego kandydat na prezydenta - pan Żuk teraz milczy, tyle jeszcze niedawno można było czytać na profilu społecznościowym nt jego planów, oglądać w TV czy na owocobraniu w Elizówce...tylko o czym wtedy mówił? gdzie jest teraz? miał być zbawicielem z Lublina - spadochroniarz z ministerstwa. dlaczego nie reagował przy podjęciu decyzji z wyjściem Bogdanki na giełdę. Prezydentem powinien być człowiek, który nie tylko wychodzi na róznych imprezach i wygłasza przemówienia o "pierdółkach", powinien umieć radzić sobie w trudnych sytuacjach a nie siedzieć cicho i udawaćm że nic sie nie stało.
Dlaczego kandydat na prezydenta - pan Żuk teraz milczy, tyle jeszcze niedawno można było czytać na profilu społecznościowym nt jego planów, oglądać w TV czy na owocobraniu w Elizówce...tylko o czym wtedy mówił? gdzie jest teraz? miał być zbawicielem z Lublina - spadochroniarz z ministerstwa. dlaczego nie reagował przy podjęciu decyzji z wyjściem Bogdanki na giełdę. Prezydentem powinien być człowiek, który nie tylko wychodzi na róznych imprezach i wygłasza przemówienia o "pierdółkach", powinien umieć radzić sobie w trudnych sytuacja... rozwiń
Avatar
pomyslowa / 9 października 2010 o 08:55
0
Ja proponuje sprywatyzować rząd, parlament i wystawić ich na giełdę... może jakaś kasa do budżetu wpłynie ?
Avatar
Noe / 9 października 2010 o 08:43
0
"W marcu 2010 roku finalizuje się drugi i ostatni etap prywatyzacji. Ministerstwo Skarbu sprzedaje 46,7 proc. akcji Bogdanki 14 Otwartym Funduszom Emerytalnym. OFE płacą za jedną akcję 70,50 zł (w sumie 1,1 mld zł).

– Znaleźliśmy inwestora finansowego i to długoterminowego. OFE tym właśnie się cechują: pomnażają kapitał dla przyszłych EMERYTÓW i dlatego w ich interesie jest podnoszenie wartości posiadanych firm – tłumaczy Aleksander Grad, minister skarbu, który przyjeżdża do Bogdanki, by poinformować górników o transakcji."

Nie wiedziała "prawa" ręka premiera co zamierza czynić dłoń "lewa"?

"Rząd planuje likwidację OFE śr., 04/11/2009"

Zestaw sobie jeszcze raz daty podanych informacjii i odpowiedz sam jaki cel miało przekazanie akcji Bogdanki funduszom, które wcześniej już poddano przygotowaniom do likwidacji?

Zaangażowania przedstawicieli lokalnych władz w tę powyższą wiekopomną transakcję wspominał nie będę bo zaraz krzyk sie podniesie, że prję dezawuować najważniejszych kandydatów na fotel prezydenta miasta ;p

PO nich to już tylko POtop?
"W marcu 2010 roku finalizuje się drugi i ostatni etap prywatyzacji. Ministerstwo Skarbu sprzedaje 46,7 proc. akcji Bogdanki 14 Otwartym Funduszom Emerytalnym. OFE płacą za jedną akcję 70,50 zł (w sumie 1,1 mld zł).

– Znaleźliśmy inwestora finansowego i to długoterminowego. OFE tym właśnie się cechują: pomnażają kapitał dla przyszłych EMERYTÓW i dlatego w ich interesie jest podnoszenie wartości posiadanych firm – tłumaczy Aleksander Grad, minister skarbu, który przyjeżdża do Bogdanki, by poinformować górników o transakcji.&... rozwiń
Avatar
miro / 9 października 2010 o 08:33
0
Taa a kto doprowadził do "wyjścia" Bogdanki na giełdę??? Minister gospodarki, kto był vce wtedy - Żuk...teraz niech ratują Bogdankę przed "zbawcą" z Czech.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wpadli autem do rowu i poszli na piwo. Kierowca miał 3 promile

Wpadli autem do rowu i poszli na piwo. Kierowca miał 3 promile 0 0

Pijany kierowca wpadł autem do rowu. Nie przejął się i razem z pasażerami postanowił pójść na piwo do pobliskiego sklepu. Mężczyzna miał 3 promile, a jego koledzy po 4.

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty 8 3

Po lekarzach rezydentach oraz pielęgniarkach podwyżek zażądali szpitalni technicy wykonujący badania tomografem, USG, EKG, rezonans i prześwietlenia oraz wymierzone w raka zabiegi radioterapii. W szpitalu przy al. Kraśnickiej weszli w spór z dyrekcją, tak jak ich koledzy z Kraśnika. Szykują się do tego także w innych placówkach

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać 3 1

Chociaż brakowało sił z powodu ciężkich treningów, to piłkarze Jacka Magnuszewskiego zaliczyli w kolejne sparingowe zwycięstwo. Tym razem Wisła pokonała na wyjeździe czwartoligową Energię Kozienice 3:2. I to na boisku rywala

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie
27 lipca 2018, 21:00

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin zaprasza na ostatnie lipcowe projekcje w ramach plenerowego Kina w Bramie (ul. Królewska 3). W dniach 27-28 lipca zobaczymy klasyczną polską produkcję Doktor Murek oraz oscarowe, epickie kino Mela Gibsona Przełęcz Ocalonych.

Chciała uniknąć zderzenia z dzikiem, wjechała w drzewo [zdjęcia]

Chciała uniknąć zderzenia z dzikiem, wjechała w drzewo [zdjęcia] 0 5

Pięć osób trafiło do szpitala po tym, jak kierująca BMW straciła panowanie nad autem i uderzyła w drzewo. Próbowała uniknąć zderzenia z dzikiem

Motocyklista zderzył się z kombajnem, zginął na miejscu [zdjęcia]
galeria

Motocyklista zderzył się z kombajnem, zginął na miejscu [zdjęcia] 19 6

Tragiczny wypadek na drodze Józefów - Hamernia w powiecie biłgorajskim. Nie żyje 48-letni motocyklista

We trzech pobili 31-latka z Lublina

We trzech pobili 31-latka z Lublina 0 3

Trzech bandytów pobiło mieszkańca Lublina. 31-latek przebywa w szpitalu

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego 0 6

Do piątku spodziewana jest dostawa ośmiu nowych autobusów zamówionych przez miasto w lubelskim Ursusie. Taki termin podał miastu dostawca pojazdów, który zgodnie z umową powinien je przekazać do 29 maja. Umowa dawała mu dodatkowy czas do 29 czerwca, ale i ten termin został przekroczony.

Jacek Bąk: Jerzy Brzęczek zaczyna pracę z czystą kartą

Jacek Bąk: Jerzy Brzęczek zaczyna pracę z czystą kartą 0 0

Rozmowa z Jackiem Bąkiem, byłym piłkarzem, 96-krotnym reprezentantem Polski

Widowisko w hołdzie Michaelowi Jacksonowi w Lublinie
15 października 2018, 19:00

Widowisko w hołdzie Michaelowi Jacksonowi w Lublinie 5 0

Co Gdzie Kiedy. Już 15 października o godz. 19 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8) zaprezentowane zostanie niesamowite widowisko muzyczne w hołdzie Michaelowi Jacksonowi - Thriller LIVE!

Policjanci znaleźli zakrwawione niemowlę. Rodzice usłyszeli zarzuty gdy wytrzeźwieli
film

Policjanci znaleźli zakrwawione niemowlę. Rodzice usłyszeli zarzuty gdy wytrzeźwieli 6 3

Zielona Góra. 10-miesięczne dziecko z ranami głowy znaleźli zielonogórscy policjanci podczas interwencji w sprawie zakłócania ciszy nocnej w jednym z mieszkań. Niemowlę trafiło do szpitala, a rodzice do policyjnej celi. Oboje usłyszeli zarzuty narażenia dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Grozi im do pięciu lat więzienia. 

Wypadek na wesołym miasteczku. Nie żyje 9-latek

Wypadek na wesołym miasteczku. Nie żyje 9-latek 0 1

Do tragicznego wypadku doszło na wesołym miasteczku w Szczytnie. 9-latek wypadł z karuzeli, nie przeżył

Nowy basen w Wólce Rokickiej. Wiadomo, kiedy otwarcie
galeria

Nowy basen w Wólce Rokickiej. Wiadomo, kiedy otwarcie 2 4

W końcu znamy datę uruchomienia krytej pływalni w Wólce Rokickiej: pierwsze kąpiele 8 sierpnia o godzinie 14 lub 14.30.

Lublin: Jest zgoda na osiedle. To teren, który sprzedał UMCS

Lublin: Jest zgoda na osiedle. To teren, który sprzedał UMCS 24 27

400 mieszkań może powstać przy ul. Głębokiej naprzeciw os. Słowackiego. Ratusz zgodził się na budowę sporego osiedla na terenie sprzedanym przez UMCS prywatnemu inwestorowi. Uczelnia liczy na to, że nabywca ziemi zbuduje tu akademiki.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.