Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 września 2018 r.
9:52

Otwarcie KUL, głód, nabór do szkół. Czym żył Lublin 100 lat temu?

(fot. J. Bułhak/Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN)

Otwarciem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, naborem do szkół, ale i problemem głodu żyli mieszkańcy Lubelszczyzny 100 lat temu. Popołudniówka „Ziemia Lubelska” nawoływała: Chleba i pracy!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W połowie września 1918 roku zakończyły się zapisy uczniów do lubelskich publicznych szkół elementarnych.

- Okazało się jednak, że szkoły miejskie istniejące w okolicy dworca kolejowego, w os. Cukrownia, na Bronowicach, Kośminku, Foksal i Bychawskiej (dawniej Dziesiąta), zwłaszcza zaś ta ostatnia, jak również szkoły na ul. Lubartowskiej nie mogą dla braku miejsc przyjąć wszystkich zgłaszających się, wobec czego koniecznym okazuje się otworzenie nowych szkół, lub przynajmniej klas dodatkowych - informował w mediach W. Strzembosz, Inspektor Szkolny Okręgu Lubelskiego.
Raczej Płock, a nie Lublin

Żeby „na szybko” rozwiązać problem, jeszcze przez tydzień przyjmowano wnioski dzieci (obowiązkowo wraz z metryką! A w razie jej nie posiadania z zaświadczeniem wystawionym przez rządcę lub właściciela domu z oznaczeniem wieku dziecka i jego miejsca zamieszkania), które nie zostały zapisane do żadnej ze szkół.

Kto w terminie nie zdążył, lekcji pobierać nie mógł. Dotyczyło to zwłaszcza dzieci, które w czasie zapisów przebywały na wsi, a do Lublina wróciły dopiero jesienią.

W niemal każdym wydaniu „Ziemi Lubelskiej” donoszono o przygotowaniach do otwarcia nowej placówki oświatowej.

- Czy Lublinowi należy się Uniwersytet? - pytano. - Wobec faktu wspaniałomyślnej ofiarności paru możnych osób, które przeznaczyły miliony rubli na założenie prywatnego uniwersytetu w Lublinie „Kurjer Warszawski” wystąpił z wątpliwościami, azali Lublin jest odpowiednio wybrany ku temu celowi. Zdaniem „Kuriera” na miasto uniwersyteckie nadawałby się raczej Płock, mający dwa muzea, bibliotekę publiczną i w ogóle atmosferę specjalnie naukową.

Kontyngent młodzieży uniwersyteckiej

Dziennikarze z Lublina polemizowali pisząc, że ich miasto zyskuje charakter dużego ośrodka, „bez wątpienia najpoważniejszego w Królestwie Polskim po Warszawie pod względem rozwoju życia społecznego i kulturalnego”. Podkreślano, że na ziemi lubelskiej działa kilkanaście szkól średnich, które co roku „dostarczają znacznego kontyngentu młodzieży uniwersyteckiej”.

Rozwiewano też wątpliwości dotyczące potrzeby otwierania prywatnego uniwersytetu, który „kierowałaby się ideami zachowawczo katolickimi”.

Chleba i pracy!

„Ziemia Lubelska” informowała mieszkańców miasta o założonym właśnie schronisku św. Zyty, które „daje opiekę i schronienie służącym, pozbawionym pracy, potrzebującym wypoczynku, chorym i zniedołężniałym”.

- Wszystkie większe miasta posiadają takie schroniska, Lublin dotąd go nie posiadał - pisano. - Z wielkim trudem udało się kilku dobrze myślącym jednostkom stworzyć zaczątek takiej instytucji, dopiero zaczątek powiadam, gdyż zaledwie 10 łóżek może pomieścić lokal obecny. Zarząd Schroniska dokłada usilnych starań, by móc rozszerzyć instytucję i postawić ją na odpowiedniej dla naszego miasta stopie.

Potrzebujących było zaś coraz więcej.

Dziennik apelował „Chleba i pracy!” pisząc o tym, że najbiedniejsi mieszkańcy Lublina od dawna „na własnym żołądku” odczuwają brak mąki, słoniny. Dawano nadzieję, że w październiku pojawi się węgiel na kartki. Co było powodem nędzy?

20 funtów słoniny

- Dzięki traktatowi pokojowemu w Brześciu, liczba ludności w Polsce przez powrót reemigrantów, przez demobilizację armii rosyjskiej, wzrosła olbrzymio. Tysiące ludzi wracają do kraju, i stają wobec dręczącego zagadnienia, gdzie znaleźć pracę, by przez nią zdobyć środki nu chleb - pisano. - Toż samo pytanie dręczy wielu i tych, którzy przez cały czas wojny w kraju przetrwali.

Warsztaty pracy stoją nieruchome i o puszczeniu ich w ruch na razie nie ma mowy, urzędy wszystkie przepełnione, a widoków na przyszłość nie ma. Wielu żyje ze szczupłych przywiezionych ze sobą lub pozostałych z lat dawnych zasobów, wielu zdobywa środki na utrzymanie przez wyprzedanie odzieży, sprzętów itp.

Apelowano, by sytuację zmienić jak najszybciej „bo ludzie głodni bez pracy gotowi są na wszystko”. I rzeczywiście rubryka „Echa sądowe” przynosiła coraz więcej informacji o kradzieżach żywności lub sprzedawaniu produktów zepsutych. Wojskowy austriacki, którego nazwisko nie zostało stwierdzone, kupił w jednej z lubelskich masarni 20 funtów słoniny - „niezdatną do użycia, gdyż była zupełnie zepsuta i cuchnąca”.

Wezwał miejscowego lejtnanta, by ten sporządził protokół i sprawa trafiła do sądu. Masarz potwierdził, że sprzedawał cuchnącą słoninę, ale na swoją obronę zeznał, że nie on był rzeźnikiem i taki tłuszcz kupił od innej osoby. Rzeźnik zapewniał z kolei, że jego towar był pierwszej świeżości. Sąd uznał jednak, że rzeźnik sprzedał śmierdzący towar, którego stanu masarz nie mógł nie zauważyć, a mimo to rozsprzedawał ją dalej. Każdego z nich ukarał 500 koronami grzywny, którą w przypadku nie wpłacenia zamienić miano na półtora miesiąca aresztu.

Paskarstwo w najgorszym gatunku

Problemem była także spekulacja mieszkaniowa.

- Ktokolwiek ma wolny pokój do rozporządzenia, ten korzysta z ogólnego braku mieszkań i chciał by za swój lokal brać złote góry. Biada nieszczęśnikowi, zmuszonemu dziś szukać mieszkania w Lublinie! - zauważali dziennikarze „Ziemi lubelskiej”. - Może przejść miasto dziesięciokrotnie wzdłuż i wszerz, a nie znajdzie z pewnością. Natomiast przy każdej ulicy, prawie co drugi, co trzeci dom, znajdują się „hotele prywatne”, których posiadacze żądają za dobę 20-50 koron. Oczywiście opłaca się to lepiej, niż normalny wynajem mieszkania miesięcznie.

Ale któż jest w stanie płacić za dach nad głową takie ceny „hotelowe”? I czyż nie jest to paskarstwo w najgorszym gatunku?

Pozostałe informacje

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!
ZDJĘCIA
galeria

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!

Jesteśmy na studiach, to najpiękniejszy okres naszego życia, więc kiedy mamy się bawić jak nie teraz? – mówili uczestnicy korowodu, który rozpoczął w piątek Lubelskie Dni Kultury Studenckiej.

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli

Żeby Polska mogła się rozwijać i konkurować na rynku światowym, potrzebujemy silnego kapitału intelektualnego. To możliwe tylko dzięki mocnej i skutecznej oświacie - mówił wojewoda Krzysztof Komorski podczas uroczystości związanych z jubileuszem z 120-lecia działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Papież Leon XIV
galeria
film

Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV. Watykan podał datę

Spotkanie z mediami, korpusem dyplomatycznym i wreszcie uroczysta inauguracja pontyfikatu z udziałem głów państw i oficjalnych delegacji. Wiadomo też na kiedy zaplanowano pierwszą audiencję generalną Leona XIV.

Dla 14-latka ta przejażdżka mogła skończyć się tragicznie

Ojciec nie pozwolił, a i tak pojechał. Wypadek 14-latka na motocyklu

Ojciec mu na to nie pozwolił, bo nawet nie wiedział, że syn wybiera się na przejażdżkę motocyklem. Dla 14-latka ta nielegalna wycieczka skończyła się wypadkiem.

Nowa propozycja domu kultury. Nauka jazdy na rolkach za darmo
20 maja 2025, 17:00

Nowa propozycja domu kultury. Nauka jazdy na rolkach za darmo

Tym razem nie koncert, nie teatralny spektakl ani nie wieczór poezji, ale coś na sportowo ma do zaoferowania Zamojski Dom Kultury. W tym miesiącu zorganizuje trzydniowe warsztaty z jazdy na rolkach. Zajęcia są bezpłatne.

1000-lecie Korony Polskiej. Wielkie świętowanie, komunikacja pojedzie przez objazdy
UTRUDNIENIA i OBJAZDY
11 maja 2025, 13:00

1000-lecie Korony Polskiej. Wielkie świętowanie, komunikacja pojedzie przez objazdy

W niedzielę w Lublinie odbędą się uroczyste obchody 1000-lecia Królestwa Polskiego. Na mieszkańców i kierowców w tym czasie czekają utrudnienia drogowe, a komunikacja miejska skierowana będzie na objazdy.

Lublinianka straciła punkty za mecz z Orlętami Spomlek Radzyń Podlaski walkowerem

Lublinianka przegrała walkowerem, Stal Kraśnik uciekła na 9 punktów

Głupi błąd Lublinianki w niedawnym meczu z Orlętami Spomlek słono kosztował klub z Wieniawy. Drużyna Daniela Koczona na boisku wygrała 1:0, ale ze względu na króciutki występ nieuprawnionego zawodnika przegrała walkowerem 0:3.

Imprezy klubowe w weekend (9 – 10 maja)
Imprezy
9 maja 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (9 – 10 maja)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Dał się złapać na reklamę z prezydentem. Teraz dzwonią do niego codziennie

Dał się złapać na reklamę z prezydentem. Teraz dzwonią do niego codziennie

Wizerunek Prezydenta RP sprawił, że 54-latek stracił czujność i uwierzył, że po inwestycji znacznie się wzbogaci. A padł ofiarą oszustwa i stracił 150 tys. zł.

Prace ruszyły jesienią zeszłego roku. Mają się zakończyć w tym miesiącu

Dojechać się nie da. Pieszo tylko naokoło. Zamykają drogę na kilka dni

Jest plan, żeby całość skończyć sporo przed wakacjami. Ale zanim droga dojazdowa do parkingów przy strzelnicy i boiskach, w rejonie zalewu miejskiego zostanie zrobiona, trzeba ją zamknąć dla ruchu.

Edach Budowlani Lublin zagrają z liderem tabeli

O punkty u lidera będzie trudno. Edach Budowlani jadą do Siedlec

W 16. kolejce wyjazdowym przeciwnikiem Edach Budowlanych będzie Awenta Pogoń Siedlce. Pierwszy gwizdek w niedzielę, o godzinie 14.

Karol Nawrocki podczas spotkania z wyborcami w Zamościu. Wtedy o aferze z jego mieszkaniami nikt jeszcze nie myślał

Mieszkanie Karola Nawrockiego. Kandydat zapłaci za DPS pana Jerzego?

Władze Gdańska wezwały w piątek Karola Nawrockiego, kandydata na prezydenta popieranego przez PiS, do zawarcia umowy o uiszczenie opłaty za pobyt Jerzego Ż. w domu pomocy społecznej. Złożą też zawiadomienie do prokuratury oraz Rady Izby Notarialnej w sprawie przejęcia mieszkania przez Nawrockiego.

Oficjalna prezentacja pierwszych miejskich autobusów wodorowych, które zasiliły Chełmskie Linie Autobusowe
galeria

Wodór pod maską, przyszłość na horyzoncie. Tak się jeździ w Chełmie

Bezpłatna, bezemisyjna i bezkonkurencyjna? Chełmska komunikacja miejska właśnie weszła na zupełnie nowy poziom. Na ulice miasta wyjeżdżają pierwsze autobusy napędzane wodorem, a to dopiero początek jednej z najbardziej ambitnych inwestycji transportowych w regionie.

36-latkowi grozi 7,5-letnia odsiadka

Gruba kartoteka recydywisty. Za szereg kradzieży posiedzi dłużej

Gdyby to była jego pierwsza wpadka, mógłby trafić do więzienia na 5 lat. Ale zatrzymany przez lubelskich łowców głów 36-latek to recydywista. Więc musi się liczyć z wyższą karą.

Daria Szynkaruk to kapitan PGE MKS FunFloor Lublin

PGE MKS FunFloor zagra w niedzielę ostatni domowy mecz w tym sezonie

PGE MKS FunFloor w niedzielę pożegna się z kibicami w hali Globus. Rywalem wicemistrzyń Polski będzie MKS URBIS Gniezno (godz. 18).

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium