Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 maja 2008 r.
19:34
Edytuj ten wpis

Danuta Bieniaszkiewicz (1928-2008)

Była wybitną dziennikarką radiową. Przez całe swoje życie zawodowe związana z Polskim Radiem Lublin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pracowała w nim od lat 50., od początku istnienia rozgłośni.

Zajmowała się głównie tematyką kulturalną. Posługiwała się wieloma gatunkami dziennikarskimi. Była autorką słuchowisk, reportaży, felietonów, a nawet składanek kabaretowych i radiowych wodewilów.

Na stałe współpracowała z redakcją literacką Polskiego Radia w Warszawie.
Do jej najbardziej znanych audycji należą "Wieczór literacki” poświęcony Zbigniewowi Stepkowi (1983), "Ja go tylko śpiewam” z Janem Kondrakiem opowiadającym o Edwardzie Stachurze i śpiewającym jego piosenki (1985), "Muzyka ulicy Złotej” o staromiejskiej ulicy i ludziach przy niej mieszkających (1988), "Gawęda literacka” ze wspomnieniami Bohdana Zadury o stanie wojennym (1994), "Godzina muzyki i myśli” z udziałem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (1997), "Słonecznik” o najstarszej lubelskiej książce ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego (2004).

Za jej najwybitniejsze dzieło uchodzi "Czysty Józef” - tryptyk dokumentalny o Józefie Czechowiczu, przygotowany wespół z Sylwestrem Woronieckim w 1995 roku. Był on nadawany przez radiową Dwójkę.
Zmarła w sobotę 24 maja.


Wspomnienia

Bohdan Zadura

pisarz, krytyk literacki, redaktor naczelny "Twórczości”

Bardzo mnie przejęła wiadomość o śmierci Pani Danuty. Była dla mnie symbolem dawnego dobrego radia, uosobieniem życzliwości i ciepła, człowiekiem wielkiej kultury. Poznałem Ją gdzieś w połowie lat 70. Każde spotkanie z Nią to była dla mnie prawdziwa przyjemność niezależnie od stresu, który budził we mnie mikrofon. Myślę, że nikt inny nie namówiłby mnie na "Zapiski ze współczesności” w czasach, gdy byłem prawie niemową. Pomysł, żeby zaadaptować poemat "Cisza” na słuchowisko, był Jej pomysłem. Budziła zaufanie i bardzo lubiłem Jej głos. W rozmowie i w radiu.

Zbigniew Dmitroca

poeta, bajkopisarz, tłumacz, satyryk i dramaturg

Poznaliśmy się jesienią 90 roku, kiedy wspólnie z Krystyną Kotowicz robiła audycję o zamojskim środowisku literackim. Spotkanie to sprawiło, że niebawem rozpocząłem współpracę z Radiem Lublin, choć nigdy wcześniej o tym nie myślałem. Spotykaliśmy się najczęściej w czwartki, kiedy przychodziłem na prowadzonego razem z Ewą Dados "Jaśka”. Była niezwykle kulturalna i wszechstronnie oczytana. Trochę jakby nie z tego świata. Ostatni raz spotkałem ją przypadkiem ponad rok temu, kiedy postanowiłem odnowić kontakty z radiem. Zobaczyłem przed sobą siwiuteńką staruszkę. W ręku miała opasły tom prozy Jana Parandowskiego. Tuż po wojnie była jego studentką na KUL. Siedzieliśmy w radiowym holu, a ona opowiadała: o lekturze, potem o swoim profesorze, o studenckich wyprawach kajakowych, o podróżach po Europie. I wtedy zdałem sobie sprawę, że mimo 17 lat znajomości prawie nic o niej nie wiedziałem. Dwa tygodnie temu zapytałem o nią w radiu nie znaną mi młodą adeptkę dziennikarstwa. W ogóle nie kojarzyła pani Bieniaszkiewicz. I wtedy zrobiło mi się przykro.

Jan Kondrak

poeta, kompozytor, redaktor kwartalnika "Piosenka”

Panią Danutę Bieniaszkiewicz pamiętam z bardzo dobrej strony. Miała wielki szacunek dla tradycji regionu i wiedzę olbrzymią. Była też wyczulona na to co nowe w kulturze lubelskiej. To ona zleciła pierwsze nagrania moich piosenek dla Radia Lublin w czasach, gdy ledwie odróżniałem się od tła.
Równie przychylnie traktowała i na bieżąco dokumentowała życie młodoliterackie. Nosiła się z nienaganną elegancją, rodzajem dumy, która sprawia przyjemność rozmówcy.

Pozostałe informacje

Na czas Jarmarku Hetmańskiego zamojski Rynek Wielki zamienia się w wielki plac targowy
31 maja 2025, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański 2025. To już 31. edycja imprezy (pełny program)

Rynek Wielki znów stanie się wielkim placem targowym z mnóstwem straganów. Ale Jarmark Hetmański to nie tylko handel. Również konkursy i koncerty. Organizatorzy tegorocznej edycji już przedstawili program wydarzenia, które odbędzie się po raz 31.

Ulotki partyjne PiS przy wejściu do kościoła. Radny KO "oburzony"

Ulotki partyjne PiS przy wejściu do kościoła. Radny KO "oburzony"

Ulotki partyjne przy wejściu do kościoła w Białej Podlaskiej oburzyły radnego sejmiku Wojciecha Sosnowskiego (KO). Kuria siedlecka zapewnia, że materiały znalazły się tam bez zgody parafii.

Morandówka została zaprojektowana ok. 1590 przez Bernarda Morando, głównego architekta Zamościa, jako wzorcowa kamienica rynkowa. Spośród innych położonych w centralnej części miasta wyróżnia się m.in. arkadowo-kolumnowym portalem renesansowym wg projektu Jana Wolffa

Zabytkowe kamienice do wynajęcia. Na hotel, restaurację albo działalność kulturalną

Ostatni najemca wyprowadził się z zabytkowej kamienicy z końcem lutego. Teraz Zakład Gospodarki Lokalowej szuka nowego dla Morandówki, zespołu kamienic położonych między ul. Staszica i Żeromskiego w Zamościu. Jest też przetarg na inne staromiejskie lokale.

Na pierwszą przejażdżkę wybrał się niesprawnym autem

Na pierwszą przejażdżkę wybrał się niesprawnym autem

Miała być pierwsza przejażdżka po zdaniu prawa jazdy. Niestety skończyła się zabraniem dowodu rejestracyjnego, mandatem i odholowaniem auta na policyjny parking.

UMCS i PGE Dystrybucja łączą siły. Nowe technologie mają wspierać sektor energetyczny

UMCS i PGE Dystrybucja łączą siły. Nowe technologie mają wspierać sektor energetyczny

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz PGE Dystrybucja podpisały porozumienie o współpracy. Celem partnerstwa jest rozwój nowoczesnych technologii wspierających sektor energetyczny – w tym zastosowanie sztucznej inteligencji do analizy danych pomiarowych oraz wykrywania nieprawidłowości w systemach rozliczeniowych energii elektrycznej.

Porady dla osób aktywnych fizycznie doświadczających nietrzymania moczu

Porady dla osób aktywnych fizycznie doświadczających nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu (NTM) to wyzwanie, które może wydawać się zakłócać codzienne funkcjonowanie i aktywność fizyczną, lecz nie musi oznaczać konieczności rezygnacji z pasji do sportu. Zrozumienie wpływu NTM na aktywność fizyczną jest kluczowe dla efektywnego zarządzania tym stanem i utrzymania zdrowego trybu życia. Niezależnie od tego, czy doświadczasz wysiłkowego nietrzymania moczu, charakteryzującego się niekontrolowanym wyciekiem moczu podczas fizycznego wysiłku, takiego jak podnoszenie ciężarów, czy naglącego nietrzymania moczu z niespodziewaną potrzebą korzystania z toalety, istnieją metody pozwalające na skuteczną kontrolę tych objawów.

Czółenka Damskie – kompleksowy poradnik

Czółenka Damskie – kompleksowy poradnik

Czółenka damskie to klasyk w kobiecej garderobie, który nigdy nie wychodzi z mody. Ich elegancja, komfort i wszechstronność sprawiają, że stanowią doskonały wybór na wiele różnych okazji. Od formalnych spotkań biznesowych, przez eleganckie wyjścia, aż po codzienne stylizacje, czółenka doskonale komponują się z niemal każdą odzieżą. Choć czółenka kojarzą się przede wszystkim z eleganckimi butami na obcasie, ich współczesne wersje oferują różne wysokości, materiały i style, dzięki czemu można je nosić przez cały rok. W tym poradniku przyjrzymy się bliżej czółenkom damskim, ich historii, rodzajom oraz wskazówkom, jak je wybrać i jak je stylizować.

Państwo pustułki dumnie pokazują nowych członków rodziny

Państwo pustułki dumnie pokazują nowych członków rodziny

Wszyscy w Polsce znają gniazdo sokołów na kominie elektrociepłowni Wrotków w Lublinie i podglądają życie lubelskich sokołów. W Chełmie natomiast można podglądać ich braci mniejszych - pustułki, które również wychowują pisklęta.

Odkryj jakość bez kompromisów – rowery Trek w ofercie sklepu Goodsport

Odkryj jakość bez kompromisów – rowery Trek w ofercie sklepu Goodsport

Miłośnicy dwóch kółek doskonale wiedzą, że dobry rower to nie tylko środek transportu, ale przede wszystkim sposób na aktywny styl życia, pasję i wolność. Jeśli szukasz sprzętu, który spełni Twoje najwyższe oczekiwania, warto przyjrzeć się ofercie marki Trek – jednego z liderów wśród producentów rowerów. W sklepie Goodsport znajdziesz wyjątkowe modele, które sprawdzą się zarówno w profesjonalnym ściganiu, jak i podczas amatorskich wypraw.

Wydarzenia w Warszawie - kulturalne i rozrywkowe atrakcje

Wydarzenia w Warszawie - kulturalne i rozrywkowe atrakcje

Warszawska scena kulturalna wyróżnia się niezwykłą różnorodnością i otwartością na nowe formy wyrazu. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem jazzu, pasjonatem teatru alternatywnego, czy fascynują Cię nowe technologie w sztuce – Warszawa ma coś dla Ciebie.

Głos pokoleń – Ryszard Rynkowski wystąpi w Lublinie
Koncert
15 maja 2025, 19:00

Głos pokoleń – Ryszard Rynkowski wystąpi w Lublinie

„Wypijmy za błędy”, „Dziewczyny lubią brąz”, „Szczęśliwej drogi już czas” – te piosenki znają wszyscy. Już w czwartek (15 maja) będzie okazja usłyszeć te i inne utwory na żywo. Ryszard Rynkowski powraca do Lublina z wyjątkowym koncertem pełnym wzruszeń, energii i niezapomnianych melodii.

Julia Szeremeta

Julia Szeremeta dzisiaj wystąpi w Turnieju im. Feliksa Stamma

Julia Szeremeta zmierzy się podczas Turnieju im. Feliksa Stamma w Warszawie z Angielką Sameenah Toussaint.

Mural z Wrotką symbolem Lublina? To możliwe

Mural z Wrotką symbolem Lublina? To możliwe

Na kominie elektrociepłowni Wrotków rozpoczęła się nowa era. Wrotka - pierwsza sokolica, która się tu zadomowiła zaginęła. Jednak w sercach internautów pozostanie na zawsze. Może nie tylko w sercach. Na biurko prezydenta trafiła interpelacja z prośbą o upamiętnienie lubelskiej sokolicy.

Wojciech Kamiński, trener PGE Start Lublin

PGE Start Lublin rozpoczyna play-offy. Dzisiaj pierwszy mecz Czarnymi Słupsk

PGE Start Lublin w ćwierćfinale fazy play-off zmierzy się z Energą Icon Sea Czarnymi Słupsk. Pierwszy mecz zostanie rozegrany w czwartek o godz. 17.30. Drugi w sobotę o 18. Oba odbędą się w hali Globus.

Sześć ofert na przebudowę żłobka nr 9 w Lublinie. Najtańsza poniżej kosztorysu

Sześć ofert na przebudowę żłobka nr 9 w Lublinie. Najtańsza poniżej kosztorysu

Miasto Lublin otworzyło oferty w przetargu na przebudowę Żłobka nr 9 przy ul. Zelwerowicza. Inwestycja, współfinansowana z Krajowego Planu Odbudowy, pozwoli zwiększyć liczbę miejsc opieki do 390.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium