Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 stycznia 2023 r.
11:03

Fenomen WOŚP "Pomaganie to fantastyczny odruch"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 A A
(fot. UMCS)

Rozmowa z doktor Marleną Stradomską z Katedry Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii UMCS w Lublinie, ekspertem Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Dlaczego tak chętnie pomagamy podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

– Po pierwsze, to akcja ogólnopolska, a nawet globalna. Odnosimy wrażenie, że każdy pomaga i każdy z nas jakąś część tego sukcesu może sobie przypisać. Poza tym, jest to uwarunkowane społecznie, bo jeśli sąsiad czy koleżanka z pracy pomaga, to ja też się dołączę. A przecież to nie muszą być wielkie kwoty, by ten wspólny sukces celebrować. Nawet pomimo tego, że różne grupy społeczne mogą odmiennie oceniać WOŚP, to jednak jesteśmy w stanie w praktyce widzieć efekty akcji. Bo kiedy na przykład zachoruje dziecko lub dorosły, to korzysta się z tych urządzeń medycznych z serduszkiem. Pomaganie to fantastyczny odruch. Często uczymy się tego od najmłodszych lat w stosunku do potrzebujących czy mających mniej. Ważne jest to, aby zwracać też uwagę na swoje zasoby i zdać sobie sprawę, czy aby na pewno to jest dla mnie ważne i wartościowe. Odpowiedzi na to pytanie będzie wiele. To zależy od stylu wychowawczego, środowiska w jakim dorastaliśmy, wartości, kwestii etycznych czy psychologicznych. Dobrze jest jednak robić coś razem, bo dzięki synergii można zrobić więcej.

  • Co dzieje się z człowiekiem, który pomaga?

– Dla wielu osób kwestie związane z pomaganiem, altruizmem są ważne, ale nie dla wszystkich. U tych, którzy wspierają, występuje poczucie sprawczości, podwyższa się samoocena. Niekiedy, pomaganie może być rekompensatą, na przykład jakichś zachowań z przeszłości, gdy nie zrobiliśmy czegoś dla swoich bliskich. A dzięki pomaganiu, człowiek może się poczuć lepiej sam ze sobą, a nawet w swoim otoczeniu. Ten lepszy nastrój wynika też z poczucia, że dzięki swoim zasobom mogę zrobić coś dobrego. Tych elementów dobrostanu psychicznego towarzyszącym pomaganiu jest naprawdę sporo. To duża siła. W niektórych przypadkach pomaganie jest także czynnikiem ochronnym dotyczącym trudności natury psychicznej. Może pozwolić nam myśleć, „że życie ma sens”. Dodatkowo konfrontacja swojego życia z tym, co przeżywają inne osoby – chore, z dużymi trudnościami może działać motywująco na nasze życie.

  • Czy empatia też jest ważna przy pomaganiu?

– Empatia może grać ważną rolę przy pomaganiu, ale podłoże jest dość różnorodne. Można to robić, żeby pokazać siebie i zademonstrować, że mam na coś wpływ. Każda motywacja w przypadku WOŚP na pewno jest pozytywna. Gramy dla jednego prospołecznego celu. W efekcie, dzięki sprzętowi medycznego można uratować komuś życie. Niewątpliwie też dobre sytuacje w życiu mogą napędzać nas do jeszcze większego zaangażowania i wychodzenia poza strefę swojego komfortu.

  • Czy można powiedzieć, że WOŚP to taki polski fenomen?

– To z pewnością fenomen w Polsce. Ludzie przyzwyczajają się do wielu rzeczy i gdyby w styczniu takiej akcji nie było, Polacy mogliby odczuwać pewien niedosyt. WOŚP jest z nami już tyle lat, że kilka pokoleń kojarzy serduszka. Przy okazji, widać tu proobywatelskie postawy, bo nawet małe dzieci pomagają. Dzięki akcji, dowiadujemy się też, że są zdrowi i chorzy i tym ostatnim można pomóc. Takie obserwacje już od najmłodszych lat są bardzo edukacyjne.

  • Jak pomagać mądrze?

– Pomaganie to wybór każdego człowieka z osobna. Niekiedy nasze autorytety to właśnie osoby, które poświęcają swoje życie na misje humanitarne czy na pomoc innym. Pomaganie niewątpliwie może podnosić nastrój, tworzy pozytywne emocje, redukuje napięcie oraz skutecznie oddziałuje na radzenie sobie ze stresem. Niekiedy można nawet mówić o psychologii pomagania, która polega na tym, że jeśli komuś pomożemy możemy po chwili odczuwać ulgę czy spełnienie.

Pomagać można na różne sposoby, zarówno w drobnych sprawach, akcyjnie, regularnie, w sposób jawny, jak i ukryty. Każdy pomaga, jak może i chce. W zależności od możliwości, zasobów oraz czasu wolnego. Pomaganie wspiera także rozwój osobisty, pozwala na to, aby popatrzeć na szereg sytuacji z innej perspektywy.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lublin. „Dla mnie teatr jest marzeniem". Jak zwykli amatorzy zostali wielkimi aktorami
magazyn

Lublin. „Dla mnie teatr jest marzeniem". Jak zwykli amatorzy zostali wielkimi aktorami

Dziś dają 249. przedstawienie: „Damy i huzary” Aleksandra Fredry. Komplet widzów już dawno zapewniony. Obsypany wieloma nagrodami Amatorski Teatr Towarzyski z Lublina tworzą z pozoru zwykli ludzie: nauczycielka, fryzjerka, menadżerka w dużej korporacji, policjant, księgowa, informatyk, urzędnicy, pracownicy administracji, studenci, ale przede wszystkim Dariusz Boruch, antreprener.

Polski Cukier AZS UMCS jedzie do Gorzowa. Walkę o finał czas zacząć

Polski Cukier AZS UMCS jedzie do Gorzowa. Walkę o finał czas zacząć

Polski Cukier AZS UMCS rozpoczyna walkę o finał. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka na początek zmagań dwa razy wystąpią w Gorzowie Wielkopolskim.

Symbol tej części miasta wymaga kompleksowej renowacji

Symbol tej części miasta wymaga kompleksowej renowacji

Znajdująca się w nienajlepszym stanie kładka piesza nad ul. Głęboką wymaga remontu. Problem w tym, że oferenci chcą za niego więcej pieniędzy, niż przygotował zarządca drogi. Po pierwszym przetargu różnica przekraczała 100 tys. zł. Po drugim zmniejszyła się do 64 tys. złotych.

Ratował Żydów, pomagał najsłabszym. Stefan Sendłak ma swoją tablicę w Zamościu
galeria

Ratował Żydów, pomagał najsłabszym. Stefan Sendłak ma swoją tablicę w Zamościu

W piątek, 24 marca w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów w Zamościu oficjalnie odsłonięto tablicę poświęconą Stefanowi Sendłakowi.

Będzie można oddać krew na poczcie. Pierwsza taka sytuacja w Polsce

Będzie można oddać krew na poczcie. Pierwsza taka sytuacja w Polsce

Krwiodawcy z Łukowa będą mogli oddać krew na poczcie. Poszukiwania stałej siedziby trwały 3 lata.

W Lublinie są brejdaki, ale będą też bratki

W Lublinie są brejdaki, ale będą też bratki

W Lublinie popularnym określeniem jest „brejdak”, czyli brat. Lubelską gwarę można również zobaczyć na kamienicy przy ul. Zamojskiej, gdzie widnieje neon autorstwa Tomasza Pieńczaka pt. „Brejdaki". Ale w stolicy województwa pojawią się też… bratki. Od dwóch tygodni trwają wiosenne prace porządkowe i zielarskie, a to wszystko za sprawą wiosny, którą już widać w lubelskiej przestrzeni miejskiej.

Mateusz Dziemba (Polski Cukier Start Lublin): Trzeba zakończyć sezon z twarzą

Mateusz Dziemba (Polski Cukier Start Lublin): Trzeba zakończyć sezon z twarzą

Rozmowa z Mateuszem Dziembą, kapitanem Polskiego Cukru Start Lublin

Dwa busy darów na Ukrainę. To już 12 misja od wybuchu wojny
galeria

Dwa busy darów na Ukrainę. To już 12 misja od wybuchu wojny

To był już 12 taki wyjazd od początku wojny. Jeden z kilku, który Rotary Club Zamość zorganizował wspólnie z RC Zamość ordynacki, a tym razem również z rotarianami z Chełma. Dwoma busami zawieźli do Kołomyi i Stanisławowa pomoc humanitarną.

Startuje projekt "Z frazą". W planach poetyckie slamy, festiwal i spotkania autorskie
24 marca 2023, 20:00

Startuje projekt "Z frazą". W planach poetyckie slamy, festiwal i spotkania autorskie

Fundacja Heuresis niedawno zakończyła projekt Lubelskiej Sceny Poetyckiej, a już rusza z nową inicjatywą. Mowa o projekcie "Z frazą", który zostanie zainaugurowany już 24 marca o godz. 20 w lokalu Qulturalna (ul. Grodzka 26).

Czym charakteryzują się tkaniny gobelinowe?

Czym charakteryzują się tkaniny gobelinowe?

Czym charakteryzują się tkaniny gobelinowe? Tkaniny gobelinowe są na pierwszy rzut oka dość ciężkie, ale mimo to cieszą się na rynku bardzo dużą popularnością. Powstają na skutek krzyżowego tkanina nitek. Zachwycają wyjątkowymi ornamentami i zdobieniami. To materiały, obok których nie da się przejść obojętnie. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Lubelskie. Co się wydarzyło w tym fordzie? Przekroczenie prędkości to w takiej sytuacji nic

Lubelskie. Co się wydarzyło w tym fordzie? Przekroczenie prędkości to w takiej sytuacji nic

32-letni kierowca forda od razu został zabrany do więzienia. To, że przekroczył prędkość było chyba jego najdrobniejszym przewinieniem.

Edach Budowlani - Arka Gdynia. To nie będzie spacerek

Edach Budowlani - Arka Gdynia. To nie będzie spacerek

W drugiej kolejce rundy rewanżowej Edach Budowlani zmierzą się w sobotę z Arką Gdynia. Spotkanie na obiekcie przy ul. Magnoliowej rozpocznie się o godz. 14

Jeszcze rok nauka na dwie zmiany. Potem miejsce w nowej szkole w Prawiednikach

Jeszcze rok nauka na dwie zmiany. Potem miejsce w nowej szkole w Prawiednikach

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Prawiednikach jeszcze przez ponad rok będą się uczyć w systemie dwuzmianowym. 1 września 2024 przyjdą na inaugurację roku szkolnego do rozbudowanej, nowej szkoły.

Lubelska brygada liderem współpracy. Zaimponowali szwedzkiej generał

Lubelska brygada liderem współpracy. Zaimponowali szwedzkiej generał

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej gościło u siebie delegację szwedzkiej Gwardii Krajowej. Celem spotkania miała być wymiana doświadczeń między formacjami oraz wypracowanie koncepcji współpracy między ośrodkami szkoleniowymi.

Studia menedżerskie w KSB UEK – co warto o nich wiedzieć? Dla kogo będą najlepsze?

Studia menedżerskie w KSB UEK – co warto o nich wiedzieć? Dla kogo będą najlepsze?

Oferta edukacyjna krakowskich uczelni jest bardzo bogata. Dużym atutem jest fakt, że szkoły wyższe w Krakowie oferują kandydatom zarówno studia I i II stopnia (w formie stacjonarnej i niestacjonarnej), jak i późniejsze kształcenie w postaci studiów podyplomowych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium