Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 marca 2020 r.
9:53

Dzień kobiet: Matka Polka zaganiana i umordowana życiem codziennym oraz szklany sufit

6 17 A A
Praca ma dla kobiet duże znaczenie. Badania pokazują, że to wcale nie aspekt materialny jest dla nich najważniejszy, a niematerialne kwestie, czyli kontakt z ludźmi, samorealizacja, realizacja ambicji czy rozwój - mówi dr Małgorzata Szyszka
Praca ma dla kobiet duże znaczenie. Badania pokazują, że to wcale nie aspekt materialny jest dla nich najważniejszy, a niematerialne kwestie, czyli kontakt z ludźmi, samorealizacja, realizacja ambicji czy rozwój - mówi dr Małgorzata Szyszka (fot. Dominika Tworek)

Niezależna, dobrze wykształcona, zabiegana. O pozycji współczesnej kobiety opowiada socjolog - a prywatnie mężatka i mama - dr Małgorzata Szyszka z KUL.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jaka jest pozycja kobiety w dzisiejszych czasach?

– Ta pozycja się zmienia, dlatego, że zmieniają się same kobiety w znaczeniu ich priorytetów, pragnień czy marzeń. Modyfikuje się też opinia społeczna odnośnie kobiet, ich roli i znaczenia w społeczeństwie. Zmiany idą w różnych kierunkach, w różnym nasileniu i inaczej w różnych grupach. Kobiety, jeśli chodzi o ich wizerunek są: niezależne, otwarte, pewne siebie, dobrze wykształcone, ale także zadbane, pracowite, no i zabiegane. Łączenie życia domowego z zawodowym, to znak naszych czasów.

• Czy te zmiany są płynne czy można wyodrębnić jakieś elementy, które na nie wpływają?

– W przypadku kobiet należy raczej mówić o procesie rozłożonym w czasie. Możemy wskazać pewne czynniki, które mocno oddziaływały na te zmiany, np. ideologię feminizmu, ruchy emancypacyjne czy przemiany na rynku pracy.

• Wśród cech współczesnych kobiet wymieniła pani zabieganie. Czy współczesne kobiety są szczęśliwe w tym pędzie?

– Kobiety dążą do tego, by być szczęśliwymi i nawet całkiem nieźle o to walczą. Ta „walka” ma różne wymiary. To są na przykład zmagania feministek o lepszą pozycję kobiet w społeczeństwie, ale też „zmagania” samej ze sobą o swoje miejsce, o partnerstwo w rodzinie, o bycie dobrą matką czy dobrym pracownikiem. Dla kobiet współcześnie ważny jest „work-life balance”, czyli łączenie aktywności zawodowej z tą domową. Jeśli wszystko w ogólnym rozrachunku wychodzi na plus, to te kobiety są szczęśliwe. Przy czym o szczęściu możemy mówić zarówno w kategoriach egzystencjalnych, jak i postrzegać je w drobnych kroczkach. Na nasze poczucie szczęścia składają się właśnie te małe plusy dnia codziennego.

• Czyli praca definiuje współczesną kobietę.

– Praca ma dla kobiet duże znaczenie. Badania pokazują, że to wcale nie aspekt materialny jest dla nich najważniejszy, a niematerialne kwestie, czyli kontakt z ludźmi, samorealizacja, realizacja ambicji czy rozwój. Co więcej, na pytanie CBOS-u, czy kobiety zrezygnowałyby z pracy gdyby partner zarabiał odpowiednio na utrzymanie rodziny, 52 proc. kobiet odpowiada, że nie, a 39 proc. mężczyzn twierdzi, że nie chce, żeby ich partnerka porzucała pracę.

• Kiedyś zadaniem kobiety było zajmowanie się domem. Wiele się zmieniło. Czy teraz kobiety mają lepiej? A może czują się pogubione w tym natłoku spraw i obowiązków?

– Czy mają lepiej? I tak, i nie. Mają lepiej, bo życie jest troszeczkę łatwiejsze w kontekście zmian, o których wcześniej wspominałam. Uzyskały już pewną pozycję, są dobrze wykształcone, są dobrymi pracownikami. Z drugiej strony mają trudniej, bo są zabiegane i zagubione. Czują na sobie dużą presję otoczenia.

Z jednej strony ciąży na nich stereotyp „matki Polki”, czyli kobiety zajmującej się domem, opiekującej się dziećmi. Współcześnie kobieta pracująca jest nadal „matką Polką”, ale ten stereotyp idzie gdzieś w stronę „matki Polki” zaganianej i umordowanej życiem codziennym. A współczesna kobieta chce być kobietą sukcesu - szczęśliwą, spełnioną, posiadającą dom i pracę. Z drugiej strony mamy kobiety skupiające się na wychowaniu dzieci. One wcale nie chcą podejmować pracy zawodowej. Takie kobiety też borykają się z odbiorem społecznym, gdyż jak pokazują badania, kobiety będące gospodyniami domowymi cieszą się mniejszym szacunkiem w społeczeństwie aniżeli kobiety pracujące zawodowo.

• Bardzo istotna jest obecnie kwestia niezależności kobiet.

– Tak, i ta niezależność idzie w różnych kierunkach. Kobiety chcą mieć własny dochód, ponieważ to wzmacnia ich pewność siebie. Ale też chcą być niezależne w podejmowaniu wyborów i różnych działań związanych z realizacją siebie. Chodzi o niezależność, która buduje je jako człowieka oraz ich wiarę w siebie.

• Czy przy takiej silnej, niezależnej kobiecie nie blaknie rola mężczyzny?

– Rzeczywiście, mamy tu do czynienia z reakcją łańcuchową czy też reakcją naczyń powiązanych. Rola mężczyzny zmienia się pod wpływem zmian roli kobiety. Badania pokazują, że funkcjonowanie współczesnych polskich rodzin idzie w kierunku partnerstwa, dogadywania się.

• Choć kobiety coraz częściej decydują się na pracę, w polskim biznesie piastują 37 proc. wysokich stanowisk kierowniczych w firmach. To wciąż nie jest pół na pół.

– Głównym czynnikiem takiej sytuacji jest zjawisko tzw. szklanego sufitu, czyli dysproporcji w liczbie kobiet i mężczyzn zajmujących wyższe stanowiska. Należy podkreślić, że kobiety ponoszą większe koszty osiągnięcia wyższego stanowiska. Muszą więcej zainwestować w jego osiągnięcie i funkcjonowanie na nim. Choć mamy feministyczne zawody (np. nauczycielki czy te z obszaru pomocy opieki zdrowotnej), w nich również stanowiska kierownicze obejmują mężczyźni.

• Rzeczywiście. W Lublinie kobieta nie jest rektorem na żadnej uczelni wyższej. Podobnie jest zresztą w całej Polsce.

– Niektórzy badacze wskazują na teorię podwójnego rynku pracy tzn. inny jest dla kobiet, inny dla mężczyzn. Do grupy czynników powodujących taki stan rzeczy, możemy zaliczyć samo podejście kobiety i ich auostreotypizację: lęk przed podjęciem ryzyka, który wynika z braku wiary we własne możliwości.

W momencie, kiedy już podejmą takie ryzyko, okazuje się, że świetnie sobie radzą na kierowniczych stanowiskach. Badania wskazują, że pracodawcy powinni bardziej cenić jako pracowników kobiety, które mają dom i dzieci, ponieważ one są bardziej przywiązane do swojego miejsca pracy: nie stać ich na luksus zmiany pracy ot tak, jak robi to teraz młode pokolenie.

• Zawód typu nauczycielka czy pielęgniarka to profesje, gdzie wymagana jest duża empatia, wrażliwość - czyli typowe cechy kobiet.

– To są wzorce kulturowe, gdzie kobieta jest opiekunką. Jest sympatyczna, pełna cierpliwości i zrozumienia dla drugiego człowieka. Kobiety częściej wybierają studia humanistyczne: pedagogiczne, psychologiczne, a także medyczne.

• To wszystko są zawody, w których trzeba być dla innych „matką”.

– Kobieta taka już jest, że dba o inne osoby, umie wczuć się w ich sytuację.

• Kobiety są też bardziej emocjonalne. Przez tę cechę, będąc na wysokich stanowiskach, mogą podejmować mniej logicznych wyborów?

– Być może. Choć kobiety są też bardziej ostrożne i nie będą podejmowały ryzyka tam, gdzie nie jest to konieczne.

• Według badań IPSOS na 1000 pracujących mężczyzn, przypada 500 biernych zawodowo, z kolei na taką samą liczbę kobiet przypada 1060 niepracujących.

– Z danych GUS wynika, iż kobiet biernych zawodowo jest ok. 52 proc. Zdecydowana większość z nich posiada uprawnienia emerytalne lub kontynuuje naukę (są to przedziały najmłodszych i najstarszych kobiet). Druga grupa czynników, które wpływają na dezaktywizajcę, to obowiązki rodzinne. Należy jednak podkreślić, że kobiety nie są aktywne zawodowo na czas wychowywania dzieci, a po tym okresie często wracają do pracy.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
/ 8 marca 2020 r. o 11:54
+9
Polki są wyjątkowo roszczeniowe i kłótliwe. Po 50 kompletnie o siebie nie dbają, wymaluja twarze permanentnie, przylepią tipsy i udają damy
Bzdury piszesz. Akurat dojrzałe Półki są atrakcyjne i zadbane.
Starsze Polki mają problemy z nadwagą, nie wiem czym to jest spowodowane, chyba nieumiarkowaniem w jedzeniu, bywaja też zasuszone, ale to te z nerwicą
 Za to faceci są zadbani. Większość ma bebechy od piwska, śmierdzą potem i papierochami, a jedyne co potrafią co siedzieć przed telewizorami i oglądać mecze.
 Za to faceci są zadbani. Większość ma bebechy od piwska, śmierdzą potem i papierochami, a jedyne co potrafią co siedzieć przed telewizorami i oglądać mecze. rozwiń
Avatar
/ 8 marca 2020 r. o 13:46
+8
Polki są wyjątkowo roszczeniowe i kłótliwe. Po 50 kompletnie o siebie nie dbają, wymaluja twarze permanentnie, przylepią tipsy i udają damy
Bzdury piszesz. Akurat dojrzałe Półki są atrakcyjne i zadbane.
Starsze Polki mają problemy z nadwagą, nie wiem czym to jest spowodowane, chyba nieumiarkowaniem w jedzeniu, bywaja też zasuszone, ale to te z nerwicą
Za to faceci są zadbani. Większość ma bebechy od piwska, śmierdzą potem i papierochami, a jedyne co potrafią co siedzieć przed telewizorami i oglądać mecze.
Opisujesz swojego misiaczka? Nic nie poradze na to, ze tacy smierdziele wam sie podobaja;p
 Nie opisuję 90% polskich facetów.
 Nie opisuję 90% polskich facetów. rozwiń
Avatar
bzdury / 8 marca 2020 r. o 14:18
+7
Polki są wyjątkowo roszczeniowe i kłótliwe. Po 50 kompletnie o siebie nie dbają, wymaluja twarze permanentnie, przylepią tipsy i udają damy
 Zacznij dbać o siebie i szanować kobiety to może znajdziesz sobie partnerkę.
Avatar
Póki czas / 9 marca 2020 r. o 16:59
+3
Krzysztof Bosak NA STUDIA!!!! W latach 2001–2004 studiował architekturę na  Politechnice Wrocławskiej [6] . Odbył kurs dziennikarski w  Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu [7] . W latach 2004–2008 studiował zaocznie ekonomię w  Szkole Głównej Handlowej w Warszawie [6] [8] . Studiował również zaocznie filozofię na prywatnej uczelni. Żadnych z wymienionych studiów nie ukończył [
Avatar
Gość / 8 marca 2020 r. o 10:11
+2
Polki są wyjątkowo roszczeniowe i kłótliwe. Po 50 kompletnie o siebie nie dbają, wymaluja twarze permanentnie, przylepią tipsy i udają damy
Avatar
Gość / 8 marca 2020 r. o 11:33
0
Matki Polki to byly ale do polowy XX wieku a juz po roku 2000 zadnej nie odnotowano. Teraz sa Wredne Suki i są bardzo z tego dumne;p
Avatar
reality / 8 marca 2020 r. o 10:57
-1
Pracowite, empatia i wrazliwosc??? To jakies zarty? Polki to leniwe i wredne, roszczeniowe babska, najczesciej pierdza w biurowe i urzednicze stolki a empatyczne i wrazliwe to one sa ale na wlasnym punkcie.
Avatar
Magdalena / 8 marca 2020 r. o 11:41
-2
Sama jestem kobietą i czasem mi wstyd za Polki, mialam szefową kobietę i mówię NIGDY WIĘCEJ! Nie bede nawet wchodzić w szczegóły.
Avatar
Endrju / 8 marca 2020 r. o 11:24
-2
Polki są wyjątkowo roszczeniowe i kłótliwe. Po 50 kompletnie o siebie nie dbają, wymaluja twarze permanentnie, przylepią tipsy i udają damy
Bzdury piszesz. Akurat dojrzałe Półki są atrakcyjne i zadbane.
Starsze Polki mają problemy z nadwagą, nie wiem czym to jest spowodowane, chyba nieumiarkowaniem w jedzeniu, bywaja też zasuszone, ale to te z nerwicą 
Avatar
popychadłami / 8 marca 2020 r. o 13:38
-3
Statystyki pokazują że Polska ma jeden z najniższych w Europie wskaźników rozwarstwienia zarobków między mężczyznami a kobietami. Najgorzej jest w krajach germańskich (bez skandynawii) gdzie kobiety są popychadłami ( Kinder Mucha Kirche)
Avatar
Póki czas / 9 marca 2020 r. o 16:59
+3
Krzysztof Bosak NA STUDIA!!!! W latach 2001–2004 studiował architekturę na  Politechnice Wrocławskiej [6] . Odbył kurs dziennikarski w  Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu [7] . W latach 2004–2008 studiował zaocznie ekonomię w  Szkole Głównej Handlowej w Warszawie [6] [8] . Studiował również zaocznie filozofię na prywatnej uczelni. Żadnych z wymienionych studiów nie ukończył [
Avatar
bzdury / 8 marca 2020 r. o 14:18
+7
Polki są wyjątkowo roszczeniowe i kłótliwe. Po 50 kompletnie o siebie nie dbają, wymaluja twarze permanentnie, przylepią tipsy i udają damy
 Zacznij dbać o siebie i szanować kobiety to może znajdziesz sobie partnerkę.
Avatar
Gość / 8 marca 2020 r. o 14:12
-8
"Szklany sufit" - kolejne bajki dla naiwnych. Merytokracja zaczyna przegrywać z uprzywilejowaniem naszych pięknych Pań - ciekawe do czego może doprowadzić zatrudnianie osób niekompetentnych lecz płci 'pięknej'. Ps. coś mam wrażenie, że niedługo firmy produkujące kocie jedzenie będą notowały rekordowe zyski.
Avatar
/ 8 marca 2020 r. o 13:46
+8
Polki są wyjątkowo roszczeniowe i kłótliwe. Po 50 kompletnie o siebie nie dbają, wymaluja twarze permanentnie, przylepią tipsy i udają damy
Bzdury piszesz. Akurat dojrzałe Półki są atrakcyjne i zadbane.
Starsze Polki mają problemy z nadwagą, nie wiem czym to jest spowodowane, chyba nieumiarkowaniem w jedzeniu, bywaja też zasuszone, ale to te z nerwicą
Za to faceci są zadbani. Większość ma bebechy od piwska, śmierdzą potem i papierochami, a jedyne co potrafią co siedzieć przed telewizorami i oglądać mecze.
Opisujesz swojego misiaczka? Nic nie poradze na to, ze tacy smierdziele wam sie podobaja;p
 Nie opisuję 90% polskich facetów.
 Nie opisuję 90% polskich facetów. rozwiń
Avatar
popychadłami / 8 marca 2020 r. o 13:39
-8
Kinder KUCHE Kirche ( ach ta autokorekta)
Avatar
popychadłami / 8 marca 2020 r. o 13:38
-3
Statystyki pokazują że Polska ma jeden z najniższych w Europie wskaźników rozwarstwienia zarobków między mężczyznami a kobietami. Najgorzej jest w krajach germańskich (bez skandynawii) gdzie kobiety są popychadłami ( Kinder Mucha Kirche)
Avatar
lll / 8 marca 2020 r. o 13:35
-6
No cóż, ta kobieta plecie. Wielokrotnie sama sobie zaprzecza w tak krótkim wywiadzie. Po pierwsze w naszej tradycji a przynajmniej w tej jaką ja znam kobiety zawsze były partnerami mężczyzn. Były dobrze wykształcone i potrafiły w razie potrzeby doskonale zarządzać domem, majątkiem ewentualnie dobrze sobie radzić przy prowadzeniu interesu, który dawał podstawy utrzymania i rozwoju całej rodziny. Same wybierały czy chcą się poświęcić ognisku domowemu, co nie przeszkadzało im aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, czy bardziej realizować swoje potrzeby poprzez aktywność zawodową. W naszej tradycji i historii to była konieczność aby naród przetrwał i żadne ruchy feministyczne nie miały tu żadnego znaczenia. Feminizm narodził się na zachodzie i w Ameryce gdzie ortodoksyjny protestantyzm całkowicie je uprzedmiotawiał. Nie miały tam żadnych praw łącznie z prawem wyboru męża czy prawem zarządzania swoim majątkiem który jako posag przechodził na własność męża i jego rodziny. Wracając do czasów współczesnych, promowany feminizm nie zapewnia kobietom ani większych praw ani zwiększa ich bezpieczeństwa. Zeby było ciekawie, wyzwolone sufrażystki i feministki na całym świecie tak wychowują swoich synów, że na taką modłę wychowanych nigdy by sobie na mężów nie wybrały.
No cóż, ta kobieta plecie. Wielokrotnie sama sobie zaprzecza w tak krótkim wywiadzie. Po pierwsze w naszej tradycji a przynajmniej w tej jaką ja znam kobiety zawsze były partnerami mężczyzn. Były dobrze wykształcone i potrafiły w razie potrzeby doskonale zarządzać domem, majątkiem ewentualnie dobrze sobie radzić przy prowadzeniu interesu, który dawał podstawy utrzymania i rozwoju całej rodziny. Same wybierały czy chcą się poświęcić ognisku domowemu, co nie przeszkadzało im aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, czy bardziej realizować sw... rozwiń
Avatar
hehe / 8 marca 2020 r. o 12:23
-9
Polki są wyjątkowo roszczeniowe i kłótliwe. Po 50 kompletnie o siebie nie dbają, wymaluja twarze permanentnie, przylepią tipsy i udają damy
Bzdury piszesz. Akurat dojrzałe Półki są atrakcyjne i zadbane.
Starsze Polki mają problemy z nadwagą, nie wiem czym to jest spowodowane, chyba nieumiarkowaniem w jedzeniu, bywaja też zasuszone, ale to te z nerwicą
Za to faceci są zadbani. Większość ma bebechy od piwska, śmierdzą potem i papierochami, a jedyne co potrafią co siedzieć przed telewizorami i oglądać mecze.
 Opisujesz swojego misiaczka? Nic nie poradze na to, ze tacy smierdziele wam sie podobaja;p
 Opisujesz swojego misiaczka? Nic nie poradze na to, ze tacy smierdziele wam sie podobaja;p rozwiń
Avatar
/ 8 marca 2020 r. o 11:54
+9
Polki są wyjątkowo roszczeniowe i kłótliwe. Po 50 kompletnie o siebie nie dbają, wymaluja twarze permanentnie, przylepią tipsy i udają damy
Bzdury piszesz. Akurat dojrzałe Półki są atrakcyjne i zadbane.
Starsze Polki mają problemy z nadwagą, nie wiem czym to jest spowodowane, chyba nieumiarkowaniem w jedzeniu, bywaja też zasuszone, ale to te z nerwicą
 Za to faceci są zadbani. Większość ma bebechy od piwska, śmierdzą potem i papierochami, a jedyne co potrafią co siedzieć przed telewizorami i oglądać mecze.
 Za to faceci są zadbani. Większość ma bebechy od piwska, śmierdzą potem i papierochami, a jedyne co potrafią co siedzieć przed telewizorami i oglądać mecze. rozwiń
Avatar
wątpiący / 8 marca 2020 r. o 11:48
-4
"– Kobieta taka już jest, że dba o inne osoby, umie wczuć się w ich sytuację." - smiem watpic w ta niezwykle smiala tezę...
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka będzie odsłonięte w lubelskiej archikatedrze

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka będzie odsłonięte w lubelskiej archikatedrze

Zbigniew Kotyłło jest autorem i projektantem epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka, które zostanie odsłonięte w sobotę. To kolejna praca wykonana przez tego artystę dla lubelskiej archikatedry

Lublin: Od soboty będą działać dwa miejskie baseny. Trzeba przyjść z maseczką

Lublin: Od soboty będą działać dwa miejskie baseny. Trzeba przyjść z maseczką

Od jutra czynne mają być dwie miejskie pływalnie: przy Al. Zygmuntowskich i przy ul. Łabędziej. Także od jutra łatwiej będzie dojechać autobusem do ośrodka Dąbrowa nad Zalewem Zemborzyckim. Jeszcze w tym miesiącu Słoneczny Wrotków może otworzyć odkryte baseny.

Wirtualne bieganie z City Trail onTour

Wirtualne bieganie z City Trail onTour

Pięć kilometrów na jedenastu trasach w całej Polsce. Do tego możliwość biegu na własnych ścieżkach – także dla dzieciaków. Wszystko w wersji wirtualnej. Wszystko po to, by motywować do aktywności w czasach pandemii. Zapisy do wirtualnej edycji City Trail onTour trwają

Program TV 5-7 czerwca 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
5 czerwca 2020, 20:00

Program TV 5-7 czerwca 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

"Warcraft: Początek", "Ksiega dżungli" i "Przed wschodem słońca" to niektóre z propozycji do zobaczenia w weekend w telewizji. Poniżej wybrane filmy dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej.

Nowy milioner w Lublinie! Wiadomo, w którym punkcie kupił zakład Lotto

Nowy milioner w Lublinie! Wiadomo, w którym punkcie kupił zakład Lotto

1 mln zł wygrał mieszkaniec Lublina. Zakład puścił w punkcie LOTTO przy ul. Wertera 68 w Lublinie (sklep Żabka 500).

Co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Zwykły kredyt gotówkowy można obecnie wziąć szybko i bez zbędnych formalności przez Internet. Co oczywiste, nie działa to tak w przypadku kredytu hipotecznego, który bierze się z reguły na bardzo wysokie kwoty i długi (do 35 lat) okres spłaty. Z uwagi na powagę takiego zobowiązania, cały proces potrafi być stosunkowo długi i żmudny, zwłaszcza w bardziej skomplikowanych przypadkach (na przykład, kiedy potencjalny kredytobiorca prowadzi własną działalność gospodarczą). W takim razie co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Lublin: Miasto będzie szukać najemcy ponad 218-metrowego lokalu

Lublin: Miasto będzie szukać najemcy ponad 218-metrowego lokalu

Ratusz zapowiada przetarg na wynajem ponad 218-metrowego lokalu w budynku przychodni przy ul. Kalinowszczyzna 46b.

XVIII Koncert Chwały - Totus Tuus
11 czerwca 2020, 19:00

XVIII Koncert Chwały - Totus Tuus

Już po raz 18. w Lublinie odbędzie się wyjątkowy Koncert Chwały. Wydarzenie tradycyjnie zostanie zorganizowane w wieczór Bożego Ciała, w czwartek 11 czerwca o godz. 19. Tym razem jednak bez udziału publiczności. Koncert realizowany w Centrum Spotkania Kultur transmitowany będzie przez TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin oraz online.

Benshi online: "Windą na szafot"
9 czerwca 2020, 18:00

Benshi online: "Windą na szafot"

W czerwcu Dyskusyjne Koło Filmowe Benshi w Lublinie zaprasza kinomaniaków na projekcje online klasyków. 9 czerwca o godz. 18 będzie można zobaczyć i porozmawiać o filmie "Windą na szafot".

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 10 chorych

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 10 chorych

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 10 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Lubelskie: Tragiczny w skutkach pożar. Nie żyje starszy mężczyzna

Lubelskie: Tragiczny w skutkach pożar. Nie żyje starszy mężczyzna

Tragiczny w skutkach pożar wybuchł wczorajszej nocy w miejscowości Świnki (pow. janowski). Ogień doszczętnie strawił dom, zginął też 84-letni mężczyzna.

Paweł Majka (Motor Lublin): Trzon drużyny się sprawdził, nie możemy się go pozbyć

Paweł Majka (Motor Lublin): Trzon drużyny się sprawdził, nie możemy się go pozbyć

Rozmowa z Pawłem Majką, prezesem Motoru Lublin

Lubelskie: Śmiertelny wypadek. Zginął pasażer samochodu, dwie osoby w szpitalu
Zdjęcia
galeria

Lubelskie: Śmiertelny wypadek. Zginął pasażer samochodu, dwie osoby w szpitalu

W miejscowości Skrzynice Pierwsze (pow. lubelski) około godz. 5.15 doszło do wypadku, w którym zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.

Kompostownik zamiast frakcji bio. Dzięki temu mieszkańcy zapłacą mniej za śmieci

Kompostownik zamiast frakcji bio. Dzięki temu mieszkańcy zapłacą mniej za śmieci

– 700 rodzin ze Świdnika, może skorzystać z przydomowych kompostowników i zapłacić mniej za śmieci. Taki mamy pomysł – zapowiedział na Facebooku burmistrz Świdnika Waldemar Jakson. Temat ma się znaleźć na posiedzeniu Rady Miasta pod koniec czerwca.

Są pieniądze, będą równe drogi w gminie Opole Lubelskie

Są pieniądze, będą równe drogi w gminie Opole Lubelskie

Ładna pogoda sprzyja realizacji inwestycji drogowych na terenie gminy Opole Lubelskie i powiatu opolskiego. Aktualnie trwają prace drogowe na kilkunastu odcinkach. Blisko połowa jest już gotowa

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.