Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 marca 2020 r.
9:53

Dzień kobiet: Matka Polka zaganiana i umordowana życiem codziennym oraz szklany sufit

Praca ma dla kobiet duże znaczenie. Badania pokazują, że to wcale nie aspekt materialny jest dla nich najważniejszy, a niematerialne kwestie, czyli kontakt z ludźmi, samorealizacja, realizacja ambicji czy rozwój - mówi dr Małgorzata Szyszka
Praca ma dla kobiet duże znaczenie. Badania pokazują, że to wcale nie aspekt materialny jest dla nich najważniejszy, a niematerialne kwestie, czyli kontakt z ludźmi, samorealizacja, realizacja ambicji czy rozwój - mówi dr Małgorzata Szyszka (fot. Dominika Tworek)

Niezależna, dobrze wykształcona, zabiegana. O pozycji współczesnej kobiety opowiada socjolog - a prywatnie mężatka i mama - dr Małgorzata Szyszka z KUL.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jaka jest pozycja kobiety w dzisiejszych czasach?

– Ta pozycja się zmienia, dlatego, że zmieniają się same kobiety w znaczeniu ich priorytetów, pragnień czy marzeń. Modyfikuje się też opinia społeczna odnośnie kobiet, ich roli i znaczenia w społeczeństwie. Zmiany idą w różnych kierunkach, w różnym nasileniu i inaczej w różnych grupach. Kobiety, jeśli chodzi o ich wizerunek są: niezależne, otwarte, pewne siebie, dobrze wykształcone, ale także zadbane, pracowite, no i zabiegane. Łączenie życia domowego z zawodowym, to znak naszych czasów.

• Czy te zmiany są płynne czy można wyodrębnić jakieś elementy, które na nie wpływają?

– W przypadku kobiet należy raczej mówić o procesie rozłożonym w czasie. Możemy wskazać pewne czynniki, które mocno oddziaływały na te zmiany, np. ideologię feminizmu, ruchy emancypacyjne czy przemiany na rynku pracy.

• Wśród cech współczesnych kobiet wymieniła pani zabieganie. Czy współczesne kobiety są szczęśliwe w tym pędzie?

– Kobiety dążą do tego, by być szczęśliwymi i nawet całkiem nieźle o to walczą. Ta „walka” ma różne wymiary. To są na przykład zmagania feministek o lepszą pozycję kobiet w społeczeństwie, ale też „zmagania” samej ze sobą o swoje miejsce, o partnerstwo w rodzinie, o bycie dobrą matką czy dobrym pracownikiem. Dla kobiet współcześnie ważny jest „work-life balance”, czyli łączenie aktywności zawodowej z tą domową. Jeśli wszystko w ogólnym rozrachunku wychodzi na plus, to te kobiety są szczęśliwe. Przy czym o szczęściu możemy mówić zarówno w kategoriach egzystencjalnych, jak i postrzegać je w drobnych kroczkach. Na nasze poczucie szczęścia składają się właśnie te małe plusy dnia codziennego.

• Czyli praca definiuje współczesną kobietę.

– Praca ma dla kobiet duże znaczenie. Badania pokazują, że to wcale nie aspekt materialny jest dla nich najważniejszy, a niematerialne kwestie, czyli kontakt z ludźmi, samorealizacja, realizacja ambicji czy rozwój. Co więcej, na pytanie CBOS-u, czy kobiety zrezygnowałyby z pracy gdyby partner zarabiał odpowiednio na utrzymanie rodziny, 52 proc. kobiet odpowiada, że nie, a 39 proc. mężczyzn twierdzi, że nie chce, żeby ich partnerka porzucała pracę.

• Kiedyś zadaniem kobiety było zajmowanie się domem. Wiele się zmieniło. Czy teraz kobiety mają lepiej? A może czują się pogubione w tym natłoku spraw i obowiązków?

– Czy mają lepiej? I tak, i nie. Mają lepiej, bo życie jest troszeczkę łatwiejsze w kontekście zmian, o których wcześniej wspominałam. Uzyskały już pewną pozycję, są dobrze wykształcone, są dobrymi pracownikami. Z drugiej strony mają trudniej, bo są zabiegane i zagubione. Czują na sobie dużą presję otoczenia.

Z jednej strony ciąży na nich stereotyp „matki Polki”, czyli kobiety zajmującej się domem, opiekującej się dziećmi. Współcześnie kobieta pracująca jest nadal „matką Polką”, ale ten stereotyp idzie gdzieś w stronę „matki Polki” zaganianej i umordowanej życiem codziennym. A współczesna kobieta chce być kobietą sukcesu - szczęśliwą, spełnioną, posiadającą dom i pracę. Z drugiej strony mamy kobiety skupiające się na wychowaniu dzieci. One wcale nie chcą podejmować pracy zawodowej. Takie kobiety też borykają się z odbiorem społecznym, gdyż jak pokazują badania, kobiety będące gospodyniami domowymi cieszą się mniejszym szacunkiem w społeczeństwie aniżeli kobiety pracujące zawodowo.

• Bardzo istotna jest obecnie kwestia niezależności kobiet.

– Tak, i ta niezależność idzie w różnych kierunkach. Kobiety chcą mieć własny dochód, ponieważ to wzmacnia ich pewność siebie. Ale też chcą być niezależne w podejmowaniu wyborów i różnych działań związanych z realizacją siebie. Chodzi o niezależność, która buduje je jako człowieka oraz ich wiarę w siebie.

• Czy przy takiej silnej, niezależnej kobiecie nie blaknie rola mężczyzny?

– Rzeczywiście, mamy tu do czynienia z reakcją łańcuchową czy też reakcją naczyń powiązanych. Rola mężczyzny zmienia się pod wpływem zmian roli kobiety. Badania pokazują, że funkcjonowanie współczesnych polskich rodzin idzie w kierunku partnerstwa, dogadywania się.

• Choć kobiety coraz częściej decydują się na pracę, w polskim biznesie piastują 37 proc. wysokich stanowisk kierowniczych w firmach. To wciąż nie jest pół na pół.

– Głównym czynnikiem takiej sytuacji jest zjawisko tzw. szklanego sufitu, czyli dysproporcji w liczbie kobiet i mężczyzn zajmujących wyższe stanowiska. Należy podkreślić, że kobiety ponoszą większe koszty osiągnięcia wyższego stanowiska. Muszą więcej zainwestować w jego osiągnięcie i funkcjonowanie na nim. Choć mamy feministyczne zawody (np. nauczycielki czy te z obszaru pomocy opieki zdrowotnej), w nich również stanowiska kierownicze obejmują mężczyźni.

• Rzeczywiście. W Lublinie kobieta nie jest rektorem na żadnej uczelni wyższej. Podobnie jest zresztą w całej Polsce.

– Niektórzy badacze wskazują na teorię podwójnego rynku pracy tzn. inny jest dla kobiet, inny dla mężczyzn. Do grupy czynników powodujących taki stan rzeczy, możemy zaliczyć samo podejście kobiety i ich auostreotypizację: lęk przed podjęciem ryzyka, który wynika z braku wiary we własne możliwości.

W momencie, kiedy już podejmą takie ryzyko, okazuje się, że świetnie sobie radzą na kierowniczych stanowiskach. Badania wskazują, że pracodawcy powinni bardziej cenić jako pracowników kobiety, które mają dom i dzieci, ponieważ one są bardziej przywiązane do swojego miejsca pracy: nie stać ich na luksus zmiany pracy ot tak, jak robi to teraz młode pokolenie.

• Zawód typu nauczycielka czy pielęgniarka to profesje, gdzie wymagana jest duża empatia, wrażliwość - czyli typowe cechy kobiet.

– To są wzorce kulturowe, gdzie kobieta jest opiekunką. Jest sympatyczna, pełna cierpliwości i zrozumienia dla drugiego człowieka. Kobiety częściej wybierają studia humanistyczne: pedagogiczne, psychologiczne, a także medyczne.

• To wszystko są zawody, w których trzeba być dla innych „matką”.

– Kobieta taka już jest, że dba o inne osoby, umie wczuć się w ich sytuację.

• Kobiety są też bardziej emocjonalne. Przez tę cechę, będąc na wysokich stanowiskach, mogą podejmować mniej logicznych wyborów?

– Być może. Choć kobiety są też bardziej ostrożne i nie będą podejmowały ryzyka tam, gdzie nie jest to konieczne.

• Według badań IPSOS na 1000 pracujących mężczyzn, przypada 500 biernych zawodowo, z kolei na taką samą liczbę kobiet przypada 1060 niepracujących.

– Z danych GUS wynika, iż kobiet biernych zawodowo jest ok. 52 proc. Zdecydowana większość z nich posiada uprawnienia emerytalne lub kontynuuje naukę (są to przedziały najmłodszych i najstarszych kobiet). Druga grupa czynników, które wpływają na dezaktywizajcę, to obowiązki rodzinne. Należy jednak podkreślić, że kobiety nie są aktywne zawodowo na czas wychowywania dzieci, a po tym okresie często wracają do pracy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Fragment meczu we Włocławku

PGE Start Lublin pokonał Anwil Włocławek

Gospodarze przystępowali do tego meczu bez wielkiej presji, bo już od dłuższego czasu byli pewni zwycięstwa w sezonie zasadniczym. Lublinianie natomiast mieli o co grać, bo ewentualny triumf mógł im dać awans nawet na pozycję wicelidera.

Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z Aluron CMC Wartą Zawiercie w trzecim meczu o mistrzostwo Polski i konieczny będzie co najmniej jeszcze jeden mecz
galeria

Jeszcze nie ma mistrzostwa. Bogdanka LUK Lublin gorsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W trzecim meczu o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie 1:3. Tym samym stan rywalizacji do trzech wygranych to 2-1 dla lublinian. Czwarte starcie w sobotę w Lublinie. Początek o godzinie 17:30

 Działania służb na terenie Kampusu Głównego UW w Warszawie

Zabójstwo na UW: nie żyje portierka. Zabójca zatrzymany

Portierka zaatakowana przez 22-letniego sprawcę na kampusie UW miała ponad 60 lat. Ranny został także pracownik Straży Ochrony Uniwersyteckiej, który jest w stanie krytycznym. Zabójca został zatrzymany.

Czarny dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej
film

Konklawe: Czarny dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej (wideo)

Tuż po godzinie 21 z komina Kaplicy Sykstyńskiej wydobył się czarny dym. To oznacza, że w pierwszym głosowaniu kardynałowie nie wybrali nowego papieża.

Dwudniowe święto muzyki niezależnej. Ultra Chaos Piknik 2025
Patronat
27 czerwca 2025, 12:00

Dwudniowe święto muzyki niezależnej. Ultra Chaos Piknik 2025

Ultra Chaos Piknik to jeden z największych i najciekawszych polskich festiwali hc/punk w formule DIY (zrób to sam) w Polsce, odbywający się corocznie w miejscowości Żelebsko k. Biłgoraja. XVI edycja Ultra Chaos Piknik odbędzie się w dniach 27 i 28 czerwca 2025 r. Największą gwiazdą tej edycji festiwalu będzie angielska legenda street punku – GBH.

Sensacyjne odkrycie pod Tomaszowem Lubelskim. Odnaleziono sztandar i proporzec legendarnego pułku
ZDJĘCIA
galeria

Sensacyjne odkrycie pod Tomaszowem Lubelskim. Odnaleziono sztandar i proporzec legendarnego pułku

Historyczne odkrycie w lasach Nadleśnictwa Zwierzyniec. Podczas majowego weekendu, w rejonie miejscowości Zielone, odnaleziono sztandar 4. Pułku Strzelców Podhalańskich oraz proporzec mistrzowski 21. Dywizji Piechoty Górskiej – bezcenne pamiątki polskiego oręża, ukryte we wrześniu 1939 roku.

Do złotego medalu Bogdankce LUK Lublin potrzeba jeszcze tylko jednej wygranej

Bogdanka LUK Lublin gra trzeci mecz o złoto mistrzostw Polski

W trzecim spotkaniu finału play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zagra w Sosnowcu z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Wygrana lublinian zapewni im historyczny złoty medal. Pierwszy gwizdek, o godzinie 20.30

W Lublinie zadbają o drzewa. Wybrano 30 projektów Zielonego Budżetu
LISTA

W Lublinie zadbają o drzewa. Wybrano 30 projektów Zielonego Budżetu

W ósmej edycji Zielonego Budżetu Lublina wybrano 30 projektów, które pomogą poprawić kondycję drzew w różnych częściach miasta. Ich realizacja ruszy jeszcze w tym sezonie.

W nowej strażnicy jest m.in. przestronny garaż z 12 stanowiskami, nowoczesne zaplecze socjalne z czystymi i brudnymi strefami, 35-metrowy masz radiowy, a na dachu - panele fotowoltaiczne. Wykonawcą zadania była firma Now-Bud
Puławy

Nowa komenda już czeka na strażaków. Niedługo przeprowadzka

Lada dzień strażacy przeniosą się z puławskiego technoparku przy ul. Mościckiego do nowej komendy PSP na rogu Słowackiego i Lubelskiej. Obiekt jest już prawie gotowy. Jego oficjalne otwarcie już za miesiąc.

Umowę podpisali w środę w zamojskim ratuszu Marcin Górski, dyrektor ds. produktu i sprzedaży w MAN Polska, prezydent Rafał Zwolak i prezes Sławomir Ożgo

Tylu takich elektryków nie ma nikt. Nowe autobusy dla Zamościa

Za 330 dni, może ciut wcześniej MAN Polska dostarczy do Zamościa kolejnych 14 autobusów elektrycznych. Dołączą do takiej samej liczby, tej samej firmy już jeżdżących po mieście. Prezydentowi marzy się, by były w barwach miasta.

Święto literatury w Nałęczowie. Majówka z Prusem
Nasz Patronat
11 maja 2025, 10:00

Święto literatury w Nałęczowie. Majówka z Prusem

Już 11 maja, jak zawsze w Nałęczowie, odbędzie się tradycyjna Majówka z Panem Prusem. Kuracjusze, turyści oraz mieszkańcy Nałęczowa będą mogli wziąć udział w dorocznym święcie literatury. Uczestnicy wydarzenia wraz z pisarzem oraz zaproszonymi zespołami muzycznymi, grupami aktorskimi, miłośnikami twórczości pisarza i uczniami lokalnych szkół przenoszą się do przełomu XIX i XX wieku, kiedy to Nałęczów nazywano polską kolonią literacką.

Mozliwe trajektorie lotu sondy Cosmos 482

Radziecka sonda przeleci nad Polską? A gdzie spadnie?

Radziecka sonda COSMOS 482, wystrzelona w przestrzeń kosmiczną w 1972 roku, po 53 latach ponownie wejdzie w atmosferę ziemską. Cały obiekt lub jego fragmenty mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi. Moment wejścia sondy w atmosferę ziemską przewiduje się na noc z 9 na 10 maja – informuje POLSA.

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Rzecznik dyscyplinarny chce wyjaśnień od szkoły

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Rzecznik dyscyplinarny chce wyjaśnień od szkoły

9-letnia dziewczynka zakrztusiła się w szkole cukierkiem i zmarła. Sprawą zajmuje się prokuratura i rzecznik dyscyplinarny przy wojewodzie lubelskim.

Konstytucja, flagi i maskotki. Polska ma 11 nowych obywateli
ZDJĘCIA
galeria

Konstytucja, flagi i maskotki. Polska ma 11 nowych obywateli

11 osób - w tym dwójka dzieci - od środy może nazywać się Polakami. Akty obywatelstwa odebrali z rąk wicewojewody Wojciecha Wołocha.

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

W piątek, 9 maja, piłkarze Motoru Lublin zmierzą się Piastem Gliwice. Po meczu kibice będą mogli wrócić autobusami, których będzie więcej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium