Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 stycznia 2011 r.
14:35
Edytuj ten wpis

Egzorcyzmy. Trans czy opętanie? Psychiatra odpowiada

0 17 A A

Rozmowa z doc. dr. hab. Marcinem Olajossym, przewodniczącym lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.


AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na czym polega współpraca egzorcysty i lekarza psychiatry?

– Leczenie w kontekście religijnym zakłada zespoloną rolę kapłana i lekarza. Te dwie sfery przenikają się i uzupełniają. Egzorcysta i lekarz porozumiewają się ze sobą. Egzorcyzmy odprawia się w obecności opętanego i kapłana. Między tymi osobami nawiązuje się bardzo silna więź. Pismo Święte mówi o tym, że Jezus uzdrawiał poprzez modlitwę i egzorcyzmy. W ciągu ostatnich 20 lat opublikowano wiele prac o związkach religii i zdrowia. Zjawisko opętania postrzegane jest z dwóch perspektyw.

Jakich?

– Perspektywa teologiczna zakłada istnienie osobowego zła. To zło ma działanie sprawcze. Obejmuje kontrolę nad człowiekiem. Istnienie szatana jest mocno osadzone w teorii i praktyce teologicznej. Oświeceniowy racjonalizm zaczął dopuszczać do głosu teorię opętania jako choroby, transu.

Jak wiele osób we współczesnych czasach potrzebuje pomocy egzorcysty?

– Nie są to nagminne przypadki. Ich powszechność uzależniona jest od wskaźnika samobójstw, uzależnień, przestępczości, zaburzeń postresowych czy depresyjnych. Wielu osobom, które zgłaszają się do psychiatry, zależy przede wszystkim na tym, by uzyskać zaświadczenie o tym, że podjęli terapię i są zdrowi. Sami przed sobą nie chcą przyznać się, że są chorzy.
• Jacy ludzie najbardziej narażeni są na popadanie w tak zwany trans?

– Przeważnie są to kobiety, ludzie z problemami emocjonalnymi. 30 proc. osób ma problemy duchowe. To oni są w największej grupie ryzyka. Narażeni są też ludzie przeżywający kryzysy, rozpady związków, pacjenci cierpiący na zaburzenia schizofreniczne i natręctwa. W jakim stopniu będą podlegali złym mocom, zależy też od ich indywidualnego ośrodka kontroli oraz od tego, jak mocne mają oparcie w społeczeństwie.

• Jak można "rozpoznać”, że dany człowiek jest pod wpływem działania złego ducha?

– Te cechy to miedzy innymi uderzenia, biczowania lub opętanie diaboliczne, któremu towarzyszą krzyki i znajomość rzeczy ukrytych. Potok wulgaryzmów, dręczenie i poddaństwo diabelskie. Zdarza się, że egzorcyzmowani w obecności egzorcysty mówią w języku aramejskim, którego nigdy wcześniej się nie uczyli... To zjawiska niewytłumaczalne. Egzorcyzm jest wtedy obrzędem liturgicznym. Odwołuje się wówczas do Jezusa i czyniony jest w jego imieniu.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Tarek / 23 lutego 2015 o 14:44
0
Nieujarzmiony, czytać twoje wypociny to jak tłuc się z baranem. Nie widzisz nawet, że twoja wypowiedź jest logicznie sprzeczna, co świadczy o tym, że nie masz pojęcia co piszesz.
Avatar
ela / 28 stycznia 2015 o 10:51
0

Boga nie ma. Jestem ateistą i dobrze mi z tym.

Ciekawa jestem czy przed śmiercią też bedziesz takim optymistą.?

Avatar
aa / 27 stycznia 2015 o 20:57
0

Dr Olajossy to mądry i doświadczony lekarz.Wie co mówi.Natomiast inne osoby czytałam z przymrużeniem oka.Nie wiedziałam czemu spotykam pewną osobę w moim bloku.a to się nazywa ;egzorcyzm.

Avatar
Gość / 14 stycznia 2013 o 04:14
0
Apage satanas !
Avatar
Mundek / 14 stycznia 2013 o 02:25
0
Boga nie ma. Jestem ateistą i dobrze mi z tym.
Avatar
Nieujarzmiony / 11 stycznia 2013 o 13:17
0
Jeżeli ktoś jest rzeczywiście intelektualistą, to jego umysł powinien byc OTWARTY.
Mądry sceptyk NIE wyklucza żadnego z wariantów.
Ale tzw. "nowocześni" i "postępowi" (którzy w rzeczywistości SAMI SOBIE nadali takie określenia) nie potrafią zrozumiec, że przy pomocy nauki NIE DA się udowodnic, czy Pan Bóg istnieje, czy też nie. Lub, czy świat duchowy istnieje, czy też nie.
Świat duchowy i świat materialny to dwa różne światy, dlatego jeden drugiemu nie przeczy i istnienie jednego nie wyklucza istnienia drugiego.
Tak samo jak religia i nauka - nie zaprzeczają sobie nawzajem.
Oprócz tego świat duchowy (jeżeli istnieje) jest PONAD światem materialnym (fizycznym) i świat materialny NIE JEST w stanie ingerowac w świat duchowy. Natomiast świat duchowy JEST w stanie ingerowac w świat materialny.
To zarazem tłumaczyło by, dlaczego nie sposób przy pomocy eksperymentów naukowych, lub też teorii naukowych, czy równań, udowodnic, wykazac, że świat duchowy istnieje, lub, że nie istnieje. I tłumaczyło by to też RZADKO mające miejsce, ALE jednak zdarzające się tu i ówdzie, od czasu do czasu, dziwne, niewytłumaczalne zjawiska.

(a NIE tak jak w TVN w programie: "Strefa 11 - Nie do wiary" - w ciągu zaledwie 1-go tygodnia w samej tylko Polsce rzekomo "ma miejsce" TYLE zjawisk paranoramlnych .
Bo jeżeli gdzieś dzieje się faktycznie coś dziwnego, wtedy mówi się o tym n.p. w wiadomościach)

Ale też do końca nie wiemy, czy dane niewytłumaczalne zjawisko jest ingerencją świata duchowego w materialny, czy może po prostu jakimś zjawiskiem ze sfery fizyki, które dało by się wytłumaczyc naukowo, lecz którego nauka jeszcze nie zdążyła poznac?

Nie wiemy.
No... ale PSEUDO-nowocześni i PSEUDO-postępowcy, "WIEDZĄ"...

Trzeba miec rozum dziecka (bez urazy), by twierdzic n.p., że Pana Boga "nie ma", bo nauka nie zna takich dowodów na Jego istnienie.
Ale nawet i tylko NIEKTÓRE dzieciaki posiadają taką... "logikę" (która uzależnia świat świat duchowy od fizycznego).

A CZY nauka ma dowody na nieistnienie Pana Boga?

A więc KTO, KTÓRA grupa w naszym społeczeństwie w rzeczywistości jest przykładem "ciemnogrodu" i "zacofania"???
Ciemnogrodu, zacofania, a w dodatku SZTANDAROWYM przykładem OGRANICZONEGO spojrzenia na świat, na rzeczywistośc, oraz przykładem BRAKU LOGICZNEGO myślenia???P.s. I co jeszcze - niejednokrotnie bywa, że ci "postępowi" "nowocześni" i "oświeceni" ))))))), będący n.p.: czy to pracownikami banków, czy też redaktorami w lokalnych gazetach, czy zajmujący się jeszcze innymi racjonalnymi profesjami, wierzą w takie rzeczy jak wróżby, astrologia, czy oczyszczanie atmosfery danego pomieszczenia ze złej energii, ... (nie mówię, że wszyscy. Ale są nawet i tacy).
Jeżeli ktoś jest rzeczywiście intelektualistą, to jego umysł powinien byc OTWARTY.
Mądry sceptyk NIE wyklucza żadnego z wariantów.
Ale tzw. "nowocześni" i "postępowi" (którzy w rzeczywistości SAMI SOBIE nadali takie określenia) nie potrafią zrozumiec, że przy pomocy nauki NIE DA się udowodnic, czy Pan Bóg istnieje, czy też nie. Lub, czy świat duchowy istnieje, czy też nie.
Świat duchowy i świat materialny to dwa różne światy, dlatego jeden drugiemu nie przeczy i istnienie jednego nie wyklucza istnienia... rozwiń
Avatar
Łukasz / 6 lutego 2011 o 15:19
0
Bardzo się ciesze z powodu komentarza osoby o nicku "Lesyek". Od kilku lat nie mieszkam w Lublinie, ale często czytam co się w moim rodzinnym mieście dzieje. Niestety poziom komentowania na forum najczęściej jest beznadziejny. Najczęściej sprowadza się do narzekania, wyśmiewania i opluwania (szczególnie jak w artykule chwalą jakiś sukces). Dlatego cieszę się ze pojawiają się także głosy na poziomie, a zwłaszcza gdy chodzi o tak ważną sprawę jaką jest czyjaś wiara.
Bardzo często osoby wierzące, najczęściej w Polsce są to katolicy, muszą się tłumaczyć, że są "normalni". Nie wiem skąd to wynika , ale jest to bardzo dziwne, że na temat wiary najczęściej wypowiadają się osoby niewierzące, niepraktykujące, których myślenie sprowadza się do :
1. Wszyscy praktykujący katolicy to osoby radiomaryjne.
2. Kościół jest zły, bo ma wszystkiego za dużo.
3. Wszelkie niewytłumaczalne elementy wiary - objawienia, cuda itp , to bzdury, pachnące ciemnogrodem, zacofaniem i zabobonem.
4. Kościół nas prześladuję (świętami, symbolami wiary itp.), więc domagamy się usunięcia Kościoła ze strefy publicznej.
5. Księżą powinni mieć zakaz wypowiadania się na każdy temat niezwiązany z wiarą, przy czym kwestia np. aborcji jest niezwiązana z wiarą.
Naczytałem się bardzo dużo komentarzy, których treść można sprowadzić do tych 5 punktów. Dlatego podkreślam , że cieszę się czytając kulturalną wypowiedz osoby wierzącej, dzięki czemu jestem w stanie poznać także ich punkt widzenia.
Pozdrawiam.
"Upadły" chrześcijanin.
Bardzo się ciesze z powodu komentarza osoby o nicku "Lesyek". Od kilku lat nie mieszkam w Lublinie, ale często czytam co się w moim rodzinnym mieście dzieje. Niestety poziom komentowania na forum najczęściej jest beznadziejny. Najczęściej sprowadza się do narzekania, wyśmiewania i opluwania (szczególnie jak w artykule chwalą jakiś sukces). Dlatego cieszę się ze pojawiają się także głosy na poziomie, a zwłaszcza gdy chodzi o tak ważną sprawę jaką jest czyjaś wiara.
Bardzo często osoby wierzące, najczęściej w Polsce są to k... rozwiń
Avatar
Lesyek / 2 lutego 2011 o 20:30
0
W książce "Śledztwo w sprawie szatana" spora część to rozmowa z profesorem psychiatrii - Włochem, (żeby nie było,że tylko u nas taki zaścianek), który mówi mniej więcej to samo co p. doktor... Denis de Rougemont (szwajcarski myśliciel i zdaje się protestant, żeby nie było, że katolicy tylko zabobonni) pisze w moim zdaniem znakomitej książce "Udział diabła" (bynajmniej nie jest to rzecz o egzorcyzmach), że w skutek oświeceniowego sposobu myślenia, Szatan zniknął z naszego życia, niczym biskup znika w zakrystii po procesji... Tylko to, że go nie widać wcale nie świadczy, że go tam nie ma . Matematyka i nauki pochodne nie mają narzędzi aby opisywać sprawy teologiczne i duchowe,nie jest to przedmiot ich badań, nie mogą stwierdzić niepodważalnie "Boga i diabła nie ma", a jeżeli tak twierdzą, to z naukowego punktu widzenia jest to nadużycie. I odwrotnie teologia nie opisuje zjawisk matematycznych. Pismo Święte mówi jasno o rzeczywistości duchowej i jeżeli jestem osoba wierzącą to traktuję to jako Objawienie Boże. Jeżeli jestem niewierzący, nowoczesny, tolerancyjny - pozwalam wierzącym wierzyć w to w co chcą wierzyć i jako osoba dobrze wychowana i prawdziwie liberalna nie ośmieszam tego w co wierzą inni- bo to ich sprawa. Dziennik Wschodni nie jest, jak widać po komentarzach właściwym miejscem na poruszanie tak poważnych tematów.
W książce "Śledztwo w sprawie szatana" spora część to rozmowa z profesorem psychiatrii - Włochem, (żeby nie było,że tylko u nas taki zaścianek), który mówi mniej więcej to samo co p. doktor... Denis de Rougemont (szwajcarski myśliciel i zdaje się protestant, żeby nie było, że katolicy tylko zabobonni) pisze w moim zdaniem znakomitej książce "Udział diabła" (bynajmniej nie jest to rzecz o egzorcyzmach), że w skutek oświeceniowego sposobu myślenia, Szatan zniknął z naszego życia, niczym biskup znika w zakrystii po procesji.... rozwiń
Avatar
Mary / 31 stycznia 2011 o 00:14
0
dr Olajossy jest świetnym lekarzem, ma wielką wiedzę i długoletnią praktykę, więc wie co mówi. Ciemnogród w Polsce polega natomiast na tym,że byle chłystek, który nie potrafi ze zrozumieniem przeczytać nawet artykułu o zdrowiu na onecie śmiało wypowiada się na bardzo skomplikowany temat i do tego posługuje się jeszcze stereotypem katolika.

pozdrawiam myślących - tych inaczej też
Avatar
Ja / 30 stycznia 2011 o 21:55
0
Skoro język aramejski był ojczystym językiem Jezusa, to kto opętał tych nieszczęśników, skoro mówią jego językiem?
Avatar
Tarek / 23 lutego 2015 o 14:44
0
Nieujarzmiony, czytać twoje wypociny to jak tłuc się z baranem. Nie widzisz nawet, że twoja wypowiedź jest logicznie sprzeczna, co świadczy o tym, że nie masz pojęcia co piszesz.
Avatar
ela / 28 stycznia 2015 o 10:51
0

Boga nie ma. Jestem ateistą i dobrze mi z tym.

Ciekawa jestem czy przed śmiercią też bedziesz takim optymistą.?

Avatar
aa / 27 stycznia 2015 o 20:57
0

Dr Olajossy to mądry i doświadczony lekarz.Wie co mówi.Natomiast inne osoby czytałam z przymrużeniem oka.Nie wiedziałam czemu spotykam pewną osobę w moim bloku.a to się nazywa ;egzorcyzm.

Avatar
Gość / 14 stycznia 2013 o 04:14
0
Apage satanas !
Avatar
Mundek / 14 stycznia 2013 o 02:25
0
Boga nie ma. Jestem ateistą i dobrze mi z tym.
Avatar
Nieujarzmiony / 11 stycznia 2013 o 13:17
0
Jeżeli ktoś jest rzeczywiście intelektualistą, to jego umysł powinien byc OTWARTY.
Mądry sceptyk NIE wyklucza żadnego z wariantów.
Ale tzw. "nowocześni" i "postępowi" (którzy w rzeczywistości SAMI SOBIE nadali takie określenia) nie potrafią zrozumiec, że przy pomocy nauki NIE DA się udowodnic, czy Pan Bóg istnieje, czy też nie. Lub, czy świat duchowy istnieje, czy też nie.
Świat duchowy i świat materialny to dwa różne światy, dlatego jeden drugiemu nie przeczy i istnienie jednego nie wyklucza istnienia drugiego.
Tak samo jak religia i nauka - nie zaprzeczają sobie nawzajem.
Oprócz tego świat duchowy (jeżeli istnieje) jest PONAD światem materialnym (fizycznym) i świat materialny NIE JEST w stanie ingerowac w świat duchowy. Natomiast świat duchowy JEST w stanie ingerowac w świat materialny.
To zarazem tłumaczyło by, dlaczego nie sposób przy pomocy eksperymentów naukowych, lub też teorii naukowych, czy równań, udowodnic, wykazac, że świat duchowy istnieje, lub, że nie istnieje. I tłumaczyło by to też RZADKO mające miejsce, ALE jednak zdarzające się tu i ówdzie, od czasu do czasu, dziwne, niewytłumaczalne zjawiska.

(a NIE tak jak w TVN w programie: "Strefa 11 - Nie do wiary" - w ciągu zaledwie 1-go tygodnia w samej tylko Polsce rzekomo "ma miejsce" TYLE zjawisk paranoramlnych .
Bo jeżeli gdzieś dzieje się faktycznie coś dziwnego, wtedy mówi się o tym n.p. w wiadomościach)

Ale też do końca nie wiemy, czy dane niewytłumaczalne zjawisko jest ingerencją świata duchowego w materialny, czy może po prostu jakimś zjawiskiem ze sfery fizyki, które dało by się wytłumaczyc naukowo, lecz którego nauka jeszcze nie zdążyła poznac?

Nie wiemy.
No... ale PSEUDO-nowocześni i PSEUDO-postępowcy, "WIEDZĄ"...

Trzeba miec rozum dziecka (bez urazy), by twierdzic n.p., że Pana Boga "nie ma", bo nauka nie zna takich dowodów na Jego istnienie.
Ale nawet i tylko NIEKTÓRE dzieciaki posiadają taką... "logikę" (która uzależnia świat świat duchowy od fizycznego).

A CZY nauka ma dowody na nieistnienie Pana Boga?

A więc KTO, KTÓRA grupa w naszym społeczeństwie w rzeczywistości jest przykładem "ciemnogrodu" i "zacofania"???
Ciemnogrodu, zacofania, a w dodatku SZTANDAROWYM przykładem OGRANICZONEGO spojrzenia na świat, na rzeczywistośc, oraz przykładem BRAKU LOGICZNEGO myślenia???P.s. I co jeszcze - niejednokrotnie bywa, że ci "postępowi" "nowocześni" i "oświeceni" ))))))), będący n.p.: czy to pracownikami banków, czy też redaktorami w lokalnych gazetach, czy zajmujący się jeszcze innymi racjonalnymi profesjami, wierzą w takie rzeczy jak wróżby, astrologia, czy oczyszczanie atmosfery danego pomieszczenia ze złej energii, ... (nie mówię, że wszyscy. Ale są nawet i tacy).
Jeżeli ktoś jest rzeczywiście intelektualistą, to jego umysł powinien byc OTWARTY.
Mądry sceptyk NIE wyklucza żadnego z wariantów.
Ale tzw. "nowocześni" i "postępowi" (którzy w rzeczywistości SAMI SOBIE nadali takie określenia) nie potrafią zrozumiec, że przy pomocy nauki NIE DA się udowodnic, czy Pan Bóg istnieje, czy też nie. Lub, czy świat duchowy istnieje, czy też nie.
Świat duchowy i świat materialny to dwa różne światy, dlatego jeden drugiemu nie przeczy i istnienie jednego nie wyklucza istnienia... rozwiń
Avatar
Łukasz / 6 lutego 2011 o 15:19
0
Bardzo się ciesze z powodu komentarza osoby o nicku "Lesyek". Od kilku lat nie mieszkam w Lublinie, ale często czytam co się w moim rodzinnym mieście dzieje. Niestety poziom komentowania na forum najczęściej jest beznadziejny. Najczęściej sprowadza się do narzekania, wyśmiewania i opluwania (szczególnie jak w artykule chwalą jakiś sukces). Dlatego cieszę się ze pojawiają się także głosy na poziomie, a zwłaszcza gdy chodzi o tak ważną sprawę jaką jest czyjaś wiara.
Bardzo często osoby wierzące, najczęściej w Polsce są to katolicy, muszą się tłumaczyć, że są "normalni". Nie wiem skąd to wynika , ale jest to bardzo dziwne, że na temat wiary najczęściej wypowiadają się osoby niewierzące, niepraktykujące, których myślenie sprowadza się do :
1. Wszyscy praktykujący katolicy to osoby radiomaryjne.
2. Kościół jest zły, bo ma wszystkiego za dużo.
3. Wszelkie niewytłumaczalne elementy wiary - objawienia, cuda itp , to bzdury, pachnące ciemnogrodem, zacofaniem i zabobonem.
4. Kościół nas prześladuję (świętami, symbolami wiary itp.), więc domagamy się usunięcia Kościoła ze strefy publicznej.
5. Księżą powinni mieć zakaz wypowiadania się na każdy temat niezwiązany z wiarą, przy czym kwestia np. aborcji jest niezwiązana z wiarą.
Naczytałem się bardzo dużo komentarzy, których treść można sprowadzić do tych 5 punktów. Dlatego podkreślam , że cieszę się czytając kulturalną wypowiedz osoby wierzącej, dzięki czemu jestem w stanie poznać także ich punkt widzenia.
Pozdrawiam.
"Upadły" chrześcijanin.
Bardzo się ciesze z powodu komentarza osoby o nicku "Lesyek". Od kilku lat nie mieszkam w Lublinie, ale często czytam co się w moim rodzinnym mieście dzieje. Niestety poziom komentowania na forum najczęściej jest beznadziejny. Najczęściej sprowadza się do narzekania, wyśmiewania i opluwania (szczególnie jak w artykule chwalą jakiś sukces). Dlatego cieszę się ze pojawiają się także głosy na poziomie, a zwłaszcza gdy chodzi o tak ważną sprawę jaką jest czyjaś wiara.
Bardzo często osoby wierzące, najczęściej w Polsce są to k... rozwiń
Avatar
Lesyek / 2 lutego 2011 o 20:30
0
W książce "Śledztwo w sprawie szatana" spora część to rozmowa z profesorem psychiatrii - Włochem, (żeby nie było,że tylko u nas taki zaścianek), który mówi mniej więcej to samo co p. doktor... Denis de Rougemont (szwajcarski myśliciel i zdaje się protestant, żeby nie było, że katolicy tylko zabobonni) pisze w moim zdaniem znakomitej książce "Udział diabła" (bynajmniej nie jest to rzecz o egzorcyzmach), że w skutek oświeceniowego sposobu myślenia, Szatan zniknął z naszego życia, niczym biskup znika w zakrystii po procesji... Tylko to, że go nie widać wcale nie świadczy, że go tam nie ma . Matematyka i nauki pochodne nie mają narzędzi aby opisywać sprawy teologiczne i duchowe,nie jest to przedmiot ich badań, nie mogą stwierdzić niepodważalnie "Boga i diabła nie ma", a jeżeli tak twierdzą, to z naukowego punktu widzenia jest to nadużycie. I odwrotnie teologia nie opisuje zjawisk matematycznych. Pismo Święte mówi jasno o rzeczywistości duchowej i jeżeli jestem osoba wierzącą to traktuję to jako Objawienie Boże. Jeżeli jestem niewierzący, nowoczesny, tolerancyjny - pozwalam wierzącym wierzyć w to w co chcą wierzyć i jako osoba dobrze wychowana i prawdziwie liberalna nie ośmieszam tego w co wierzą inni- bo to ich sprawa. Dziennik Wschodni nie jest, jak widać po komentarzach właściwym miejscem na poruszanie tak poważnych tematów.
W książce "Śledztwo w sprawie szatana" spora część to rozmowa z profesorem psychiatrii - Włochem, (żeby nie było,że tylko u nas taki zaścianek), który mówi mniej więcej to samo co p. doktor... Denis de Rougemont (szwajcarski myśliciel i zdaje się protestant, żeby nie było, że katolicy tylko zabobonni) pisze w moim zdaniem znakomitej książce "Udział diabła" (bynajmniej nie jest to rzecz o egzorcyzmach), że w skutek oświeceniowego sposobu myślenia, Szatan zniknął z naszego życia, niczym biskup znika w zakrystii po procesji.... rozwiń
Avatar
Mary / 31 stycznia 2011 o 00:14
0
dr Olajossy jest świetnym lekarzem, ma wielką wiedzę i długoletnią praktykę, więc wie co mówi. Ciemnogród w Polsce polega natomiast na tym,że byle chłystek, który nie potrafi ze zrozumieniem przeczytać nawet artykułu o zdrowiu na onecie śmiało wypowiada się na bardzo skomplikowany temat i do tego posługuje się jeszcze stereotypem katolika.

pozdrawiam myślących - tych inaczej też
Avatar
Ja / 30 stycznia 2011 o 21:55
0
Skoro język aramejski był ojczystym językiem Jezusa, to kto opętał tych nieszczęśników, skoro mówią jego językiem?
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 6 1

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 8 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 1

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 0

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 358 29

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 7 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 13 6

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 17 4

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 1

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

Końskowola: Niechętnie obniżyli wynagrodzenie wójtowi

Końskowola: Niechętnie obniżyli wynagrodzenie wójtowi 4 2

Zgodnie z nowym prawem radni obniżyli wynagrodzenie wójta Końskowoli. Stanisław Gołębiowski od lipca będzie otrzymywał niecałe 10,2 tys. złotych, zamiast dotychczasowych 12,1 tys. złotych miesięcznie. To efekt nowych przepisów z ustawy o samorządach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.